Eiland Texel zal eindelijk drinkwater krijgen Onteigening grond ging niet door Belastingdruk dodend voor middengroepen In menig gezin 'n chaos op het stuk van uitgaven Prof. Mr. G. M. G. H. Hussel: Mevr. E. J. Wilzen-Bruins: f 2.3 millioen uitgetrokken op begroting P.W.N. Raad Warmenhuizen De heer Mosch werd herdacht Scheepsberichten Pagina 4 WOENSDAG 5 NO v EMBER I „Iedere arbeider is kapitalist geworden menig kapitalist werd een armoedzaaier ALKMAAR Voor het de partement Alkmaar van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield gistermiddag Prof. Mr. G. M. G. H. Russel, uit Am sterdam, Hoogleraar aan de Uni versiteit te Nijmegen, een cau serie over het wezen der na oorlogse belastingpolitiek. Hij was niet mals in zijn cri- tiek op de na-oorlogse belasting heffing, die hij al zeven jaar in woord en geschrift bestrijdt. Na een overzicht van de ver schillende belastingen en haar heffingspercentages te hebben gegeven de inkomsten- en vermogensbelasting kunnen zelfs tot boven de 100% stijgen, zo zei hii betoogde spr., dat de zeer ingrijpende. exorbitante belastingheffing vaak betekent een volkomen opheffing van de liquiditeit der belastingplichti gen. Vrijwel over de gehele lijn verkeert het bedrijfsleven in li quiditeitsmoeilijkheden; lijdt het aan bloedarmoede. Onzedelijk vond spr. het. dat b.v. de fiscus preferent is boven alle andere schuldeisers; daar door besnoeit hij de credietver- lening en verhindert zij vaak de reorganisatie van een onderne ming; immers, de particuliere schuldeiser zou vaak willen hel pen, als de fiscus zijn eisen ma tigde. Nu zijn handel en schuld eisers dikwijls de dupe van de excessieve eisen van de fiscus. De ondernemersbelasting, zo betoogde spr. verder, heeft het karakter van onteigening. Veel aandacht besteedde spr. aan de positie van de middengroepen, w.o. de middenstand. Aan de hand van statistieken en rappor ten betoogde hij, dat van de 4 millioen aangeslagenen 56% een inkomen heeft beneden de f2000,93% van beneden de f5000 en 98% beneden de f10.000; 13/a% heeft een inko men van meer dan flO.000: deze laatste groep is 'het, die honderd duizenden de gelegenheid biedt een inkomen te verdienen. In aantal zijn die middengroe pen even sterk als de groep arbeiders: zij zijn alleen niet zo georganiseerd, al rijst er de laatste tijd meer een georgani seerd verzet tegen de dodende belastingdruk. Met nadruk opponeerde spr. vervolgens tegen de socialisti sche belastingpolitiek, die de be lastingheffing dienstbaar maakt aan de socialisatie; haar niet al leen aanwendt voor de Staats uitgaven, die door het steeds stijgend aantal ambtenaren steeds groeien, doch ook aan wendt voor de nivellering van inkomens en vermogens. Spr. noemde de belastinghef fing in strijd met art. 102 van de Grondwet en wees op de 200 millioen hogere opbrengst dan geraamd was over het jaar 1952. Vervolgens kwam spr. tot de vraag, die hij al meermalen ge steld en beantwoord heeft, n.l. of belastingfraude onder de ge geven omstandigheden in strijd is met gewetensplicht. Zijn be toog kwam hierop neer, dat deze vraag ontkennend beantwoord moest worden, omdat de belas ting in strijd is met de verde lende rechtvaardigheid: niet vol doet aan de eis van betalen naar draagkracht. De onredelijk zwa re belastingen hebben een grond van verzet in zich. Spr. ver sterkte ziin betoog met citaten van bekende economen als Prof. Bordewijk, uit de Pauselijke encyclieken en toespraken en de woorden van Thomas van Aqui no die de wetten onrechtvaardig noemt, welke de lasten ongelijk matig verdelen, zelfs als ze op het algemeen welzijn gericht zijn: het zijn dan eerder geweld daden dan wetten. Herinnerend aan het verzet van burgers en geestelijken te gen Alva's tiende penning, trok spr. een vergelijking met de hui dige belastingpolitiek, erop wij zend, dat de KVP thans stemt voor belastingwetten, die nauwe lijks tien aan de belasting betaler laten. Tenslotte wees spr. erop, hoe de arbeiders door de sociale wetgeving veel .gunstiger behandeld worden dan de zwaar belaste middengroepen; iedere arbeider in Nederland, zo zei hij, is kapitalist, al beseft hij het niet; en menige kapitalist is 'n armoedzaaier geworden. De voorzitter, de heer le Blansch, die vooraf de overleden leden, de heren Davelaar, Arntz en Bandsma herdacht had en de spreker had ingeleid, bracht hem aan het slot van zijn cause rie, waarop nog enige gedach- tenwisseling volgde, dank voor zijn deskundig betoog. „Bezit van geld geeft de arbeider zelfbewustzijn" Op uitnodiging van de Sociale Raad sprak gistermiddag mevr. E. J. Wilzen-Bruins van het Ge- zinsbegrotings-Instituut te Rot terdam over „Doelmatige Inkom stenbesteding". als een der mid delen tot maatschappelijk herstel, speciaal van het sociaal-zwakke gezin. Evenals Prof. Russel wees zü op de nivellering der inkomens, als een der oorzaken van de moeilijkheden in menig gezin, om de touwtjes aan elkaar te knopen. De verhoudingen liggen na de oorlog heel anders dan voor de oorlog zo betoogde zij; de inko mens der arbeiders zijn gestegen er is weinig verschil zelfs in het loon van de geschoolde en dat van de ongeschoolde arbei der terwijl de inkomens der middenstanders lager zijn ge worden. Daardoor is in menig arbei dersgezin het bestedings-patroon geheel anders geworden. Voor kleding wordt b.v. nu 22 tot 24% uitgegeven tegen 12% voor de oorlog; voor de huur echter minder, n.l. 4.3 tot 5.6% tegen 13% voor de oorlog. Terwijl de uitgaven voor kleding e.d. hoger werden, zijn de uitgaven voor culturele doeleinden minder ge worden. De materiële behoeften zijn groter geworden; voor de oorlóg leefde men veel soberder; zo zijn b.v. de persoonlijke uitgaven van de vrouw toegenomen en zijn ook de uitgaven voor het uit gaan zeer gestegen. Men wil er goed van eten en genieten; het suikerverbruik per hoofd is gestegen van 25 tot 35 kg per hoofd. De voeding is te veel. te vet en te zoet; 'n na oorlogse reactie. Er heerst een mentaliteit van: Wij kunnen het er nu nog van nemen; pluk de dag. Aan spa ren wordt weinig gedaan, men maakt alles op. Men koopt graag op afbetaling, iets waartegen spr. met nadruk wilde waar schuwen. omdat men daarmee steeds duurder uit is en verlokt wordt tot kopen van dingen, die niet strikt nodig zijn. Men leeft van de hand in de tand en er heerst in vele gezinnen een chaos op het stuk van uitgaven. Wat is daar aan te doen, vroeg spr.. deze vraag als volgt beant woordend: na reservering van een vast bedrag voor de vaste lasten, waarop niet veel te be zuinigen valt, zoals de ,huur dient men iets te reserveren voor grote en bijzondere uitga ven; wat dan* overblijft kan als huishoudgeld worden aangewend, de meest-elastische post. Spr. bepleitte het z.g. „potjes systeem" en het opschrijven en vergelijken der huishoudelijke uitgaven. Zij waarschuwde ech ter tegen hét z.g. „impulsief ko pen", het kopen van niet-strikte zaken, dat blijkens een statistiek van een grootwarenhuis te Am sterdam 22% van de verkoop beloopt. (In dit verband lijkt het ons niet ondienstig, dat, al vorens de Raad over de z.g. „koopavond" beslist, ook eens het advies van de Sociale Raad ingewonnen wordt.). Tenslotte wees spr. erop, dat veel dingen, die hoger in prijs zijn. dikwijls lager in kwaliteit zijn. Zij drong voorts aan op sparen erop wijzende, dat ge bleken is, dat als men eenmaal f100 gespaard had, dit bedrag meestal onaangesproken blijft. Bezit van geld, zo zei ze, geeft de arbeider zelfbewustheid. Men moet. zo besloot zij, leren met het huishoudgeld rónd te komen, om de financiële toestand van het gezin gezond te maken. Zij deelde nog mede, dat binnen kort over dit onderwerp voor sociale en maatschappelijke werksters een cursus zal worden gegeven van vier lessen, zulks in samenwerking met de Nuts- spaarbank en de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting. Dr. H. J. Hofstee, die de spreekster had ingeleid bracht haar ook dank, nadat er gele genheid was gegeven tot het stellen van vragen. Op de begroting van het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor de dienst 1953 is "n bedrag van f 6.680.000 uitge trokken voor uitbreidingswerken, waarvan f 2.300.000 voor de watervoorziening van het eiland Texel. Gedept. Staten van Noordholland zijn van oordeel, dat de drink watervoorziening op Texel in een zodanig stadium is ge komen, dat maatregelen moeten worden getroffen tot verbetering. Het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning heeft een plan ontworpen. De uitvoering daarvan eist bovengenoemd bedrag. De watervoorziening van Texel heeft reeds meermalen een punt van bespreking in de afdelingen der Staten en in de Statenverga dering van Noord-Holland uit gemaakt. Daarbij is door Gedepu teerde Staten herhaaldelijk in het licht gesteld, dat het bij de in stelling van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf de bedoeling ge weest is het water te brengen in de bebouwde kommen van alle op het vaste land van Noordholland gelegen gemeenten, welke nog van een behoorlijke drinkwater voorziening waren verstoken. Dit hield dus in, dat buiten deze voor ziening zouden vallen de eilanden en de niet rendabele uitbreiding op het vaste land. Nader en wel in 1929. is ten aanzien van het vaste land een nieuwe opzet gekozen. Tot stand kwam nl. de Regeling Niet Ren dabele Uitbreiding krachtens wel ke ook niet rendabele uitbreidin gen onder bepaalde voorwaarden voor aansluiting in aanmerking kwamen. De exploitatietekorten zouden in een bepaalde verhou ding gedragen worden door de Provincie en de betrokken ge meente. Ook de watervoorziening van de eilanden heef in de belangstel ling van de Staten gestaan. In dit verband mag worden herinnerd aan de financiële steun, welke door de Provincie is verleend ten behoeve van de watervoorziening n Urk en Marken. Uit de historie De watervoorziening van het eiland Texel heeft evenzeer reeds vele jaren de aandacht van de overheid. Een eerste grond- en bodemonderzoek ter opsporing van een geschikte waterwinplaats op Texel werd in 1917 ingesteld door het Rijksbureau voor Drink watervoorziening. Naar aanleiding van de conclusies van dit rapport is in het begin van de twintiger jaren in opdracht van het ge meentebestuur van Texel een plan uitgewerkt voor de voorziening van een gedeelte van Texel van drinkwater. Het is niet tot verwe zenlijking van dit plan gekomen, aangezien het in verband met dé grote kosten, welke met de uit voering er van gemoeid zouden zijn, niet mogelijk zou zijn deze waterleiding met toepassing van dragelijke tarieven te exploiteren. In 1932 werd een nieuwe poging ondernomen. De in dat jaar op gestelde ontwerpen zijn door de inmiddels ingetreden crisis even min tot uitvoering gekomen. De derde phase begon in 1937, toen het Rijksbureau voor de Drinkwatervoorziening een nota opstelde inzake de keuze van een waterwinplaats. Deze nota werd in 1938 gevolgd door een finan cieel plan ten behoeve van de uitvoering in werkverschaffing, waarna dit vervolgens uitliep op een verdergaand geo-hydrologisch onderzoek. Dit onderzoek leidde tot de slotsom, dat bezuiden de Koog een winplaats zou kunnen worden aangelegd met een dag capaciteit van 1000 m3. De ver dere oorlogsjaren is de zaak blij ven rusten. Intussen was met de uitbreiding van de bevolking, die thans bijna 10.000 zielen omvat, en de toeneming van het vreem delingenbezoek in 1952 bezoch ten bijna 80.000 personen het eiland de aanleg van een wa terleiding op Texei tot een steeds dringender noodzaak geworden. Daar komt dan nog bij, dat het ontbreken van een goede water leiding een ernstige belemmering vormt voor de, afgezien van de lammeren, circa 25.000 dieren om vattende veehouderij. In het voorjaar van 1949 von den op Texel besprekingen plaats tussen de toenmalige burgemees ter van Texel, vertegenwoordigers van het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening, het Staatsbos beheer en het P.W.N. Deze be sprekingen hebben er tenslotte toe geleid, dat in 1950 door het ge meentebestuur in overleg met de Provincie aan het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening op dracht werd verleend een rap port uit te brengen omtrent de technische en economische moge lijkheden van de exploitatie van een drinkwatervoorziening voor het gehele eiland. In de kosten van dit rapport heeft de Provincie een bijdrage verleend van ten hoogste 1000. Het plan omvat de voorziening van het gehele eiland. Het aantal voor aansluiting in aanmerking komende percelen bedraagt thans 2000, waarvan plm. 1400 in de dorpskernen en plm. 600 boerde rijen en andere vrijstaande hui zen. Er wordt voorlopig gerekend op een waterverbruik van 250.000 m3 per jaar. De capaciteit van de duin waterbronnen zal 1000 m3 per dag bedragen, zodat daarin reserve voor een toekomstig gro ter verbruik aanwezig is. Voor het watertransport zal totaal 82.600 m hoofdleiding, va riërend van 200 mm tot 80 mm doorsnede, moeten worden gelegd. De aanlegkosten zijn in het ont- werp-rapport door het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening geraamd op 2.300.000, Met de exploitatie van de wa terleiding op Texel zal, indien deze voor het hier genoemde bedrag kan worden aangelegd en het loon- en prijspeil verder geen wijziging ondergaat, een bedrag gemoeid zijn van naar raming 160.000,per jaar. Hiervan zal bij toepassing van de in het ver zorgingsgebied van het P.W.N. geldende tarieven, eventueel met een bescheiden toeslag voor be drijfsabonnementen, naar raming 3500,kunnen worden gedekt uit de voor het te leveren water te verkrijgen ontvangsten, zodat een jaarlijks exploitatietekort wordt verwacht van ca. 125.000. Met betrekking tot de dekking van dit tekort wordt medege deeld, dat bij het Rijk in voorbe reiding is een regeling tot het verlenen van een bijdrage in de kosten, voortvloeiende uit de aan sluiting van onrendabele percelen op het waterleidingnet. Komt deze regeling overeen komstig het opgestelde ontwerp tot stand, dan zal, zodra dit pro ject voor een bijdrage in aanmer king komt, een Rijkssubsidie mo gelijk zijn van plm. 55.000, per jaar, zodat dan nog circa 70.000,ongedekt zou zijn. Overeenkomstig de provinciale regelingen inzake bijdragen voor de niet-rendabele uitbreidingen willen G. S. dit tekort voor 50% ten laste van de Provincie bren gen, indien de gemeente Texel de andere 50% voor haar rekening neemt. Zolang geen Rijksbijdrage wordt ontvangen ware het gehele tekort van 125.000.voor 50% ROOD-GEELNIEUWS Met H.S.V. naar Texel HEILOO. Zondag 9 Novem ber a.s. gaat H.S.V. 1 de grote reis naar Texel ondernemen. Dit zal ongetwijfeld een der moei lijkste wedstrijden van dit sei zoen worden. Voor deze wed strijd bestaat dan ook zeer veel belangstelling. Ongave voor deel neming tot en met Donderdag bij de heer Kroon. Stationsweg 78. Leden van Rood Geel kun nen de reis tot Den Helder gratis meemaken. Voor de dames der leden is een gereduceerde prijs vastgesteld. Verdere kosten, zo als boottocht, komen voor eigen rekening. Reiskosten niet-leden tot Den Helder f 2. Vertrek der bussen om negen uur. dus direct na de Heilige Mis van acht uur van clubhuis Admiraal. Jongeren Gemeenschapsavond HEILOO Op initiatief van de Kath. Actie afd. meisjes alhier is er voor de meisjes boven de 17 jaar een Jongeren Gemeen schap opgericht d.w.z. 'n club, die de oudere meisjes echt in een haar passende sfeer vorming en ont spanning wil geven. Voorlopig wordt om de drie weken 'n bijeenkomst gehouden, telkens op Donderdagavond in het N.KJ.B.-gebouw. Donderdag 6 Nov. a.s. om 8 uur begint de kennismakingsavond. Het bestuur zal dan de plannen bekend maken. Mej. Teeuwisse uit Alkmaar zal een en ander over de mooie kansen in de J. G. ver tellen. Verder komt er muziek, ontspanning en iets dat nog geheim moet blijven (het is geen collecte, verloting of iets wat geld kost). De verwachtingen van het bestuur zijn hoog gespannen. Als de zaal maar niet te klein blijkt! LEZING VRIJMETSELARIJ HEILOO De heer J. Domi- nicus, leraar aan het R.K. Ly ceum te Alkmaar, zal 14 Novem ber a.s. voor de afdeling Heiloo van de Ned. R.K. Vrouwenbewe ging een lezing houden over de vrijmetselarij. Deze geheimzinnige beweging heeft zijn invloed op alle terrei nen van het maatschappelijk en godsdienstig leven, en betekent voor de Rooms Katholieke Gods dienst het juiste geloof in en begrip van God een groot gevaar. Vrijmetselaars worden gevon den onder de groten, de meest aanzienlijke figuren van het volk. De heer Dominicus beschikt over een serie unieke lichtbeel den, en al met al krijgt men een goede indruk omtrent het wezen van de Vrijmetselaarsbewegmg. BEVOLKINGS ONDERZOEK OP TUBERCULOSE Na-onderzoek CASTRICUM Enkele dagen geleden werden op het raadhuis van het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch-Hygië- nisch Gebied te Den Haag een 2-tal lijsten ontvangen van per sonen. welke voor een na-onder zoek in aanmerking komen om dat de van hen gemaakte foto's niet duidelijk is dan wel omdat er iets bijzonders op te zien in. In totaal dienen zich 124 perso nen aan dit na-onderzoek te on derwerpen. hetgeen neerkomt op ruim 2 pCt van het totaal aan tal personen, dat fotografisch bn- derzocht is. Het na-onderzoek, dat door middel van doorlichting in een geheel verduisterd vertrek van Café Roozendaal door een arts zal geschieden, is door boven vermeld bureau vastgesteld op Donderdag 6 November en Don derdag 13 November a.s.. beide dagen tussen 9 en 11 uur v.m. De betrokken personen zullen tijdig een oproep thuis ontvan gen. Zoals wij reeds eerder mededeelden, wil dit helemaal niet zeggen, dat zij iets aan de longen mankeren. Zij behoeven zich dus niet in het minst on gerust te maken. Voorts wijzen wij er nogmaals op, dat ook diegenen, die onlangs verhinderd waren om aan het fotografisch onderzoek deel te nemen, alsmede zij, die zich tot dusverre nog niet voor het t.b.c.- onderzoek hadden aangemeld, thans alsnog aap het na-onder zoek kunnen deelnemen. Belang hebbenden dienen zich hiervoor echter zo spoedig mogelijk ter gemeentesecretarie. Afdeling So ciale Zaken, aan te melden. Expositie Piet Wiegman BERGEN Buiten het zomer seizoen organiseert het Kunste naars-Centrum Bergen tentoon stellingen, die gedurende de weekends geopend zijn. Op Za terdag 8 Nov. half drie wordt de expositie open gesteld van de Schoorlse kunstschilder Piet Wiegman, die schilderijen, aqua rellen, tekeningen en ceramiek tentoonstelt in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" te Bergen. Ook deze expositie zal gedurende drie achtereenvolgende week einden te bezichtigen zijn in de middag. Burgerlijke stand BERGEN Geboren: Antoi- netta M. dv J. Vollenga en J. de Graaf: Jan zv J. van der Woude en F. Venema. Ondertrouwd: J. M. Kaandorp en C. Stevenhaagen; G. Paping en G. Th. Ruiiter. Gehuwd: J. V. van Marken en P. C. Alpen. DE STRIJD TEGEN DE MAU MAU. Een lid van de Mau- Mau (zittend op de grond) wordt onder vraagd, na zijn arres tatie. Hij wordt be waakt door een gewa pende schildwacht; 'n autoriteit hoort toe, welke verklaringen t lid van de terroristen bende aflegt. W ARMENHUIZEN. Tijdens de Dinsdagmiddag gehouden openbare vergadering van de ge meenteraad van Warmenhuizen, heeft burgemeester H. Nolet in piëteitvolle bewoordingen eer ge bracht aan de nagedachtenis van het zo onvoorziens overleden raadslid de heer C. Mosch. In dit herdenkingswoord noem de hii de heer Mosch een zeer actief een plichtsgetrouw lid van de gemeenteraad, een goed voor man van de R.K. verenigingen en organisaties, en trourw vriend en een voorbeeldig huisvader. Zijn weloverwogen woorden en bezadigd optreden genoot waar dering bij elkeen, en ziin heen gaan heeft ons allen hier dan ook diep getroffen. Onze harte lijke deelneming gaat uit naar zijn nagelaten betrekkingen. Tot opvolger van de heer Mosch is aangewezen de heer M. J. Hoogeboom. De geloofs brieven werden in orde bevon den. zodat tot ziin toelating kan worden besloten. Aan P. Vos werd een reis kostenvergoeding van 25.per jaar toegekend voor zijn doch tertje dat de Ger. School te Krabbedam bezoekt. Onteigening ging niet door In de vergadering van 2 Mei besloot de raad tot het onteige- n<— van een tweetal percelen vrond, gelegen in het uitbrei dingsplan. Deze zaak is nog niet geheel afgewerkt Doch inmid dels is de eigenaresse van het grootste perceel bereid gevonden om het voor de geboden som te verkopen. Hierdoor heeft de ge meente echter ineens de beschik king gekregen over zoveel bouw terrein. dat de onteigening van het tweede perceel niet meer nodig wordt geacht. In verband hiermede besloot de raad om het onteigeningsbeshiit in te trekken. Verbreding dorpsstraat Toen de heer Jb. Beemster- boer het voornemen te kennen gaf om ziin huis ingrijpend te verbouwen, achtten B. en W. het moment rijp om te gaan praten over de zo bitter noodzakelijke verbreding van de weg. Hierbij bleek, dat de heer Beemsterboer bereid was om de door de Provincie en voor 50% door de Gemeente te dragen. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat in het vorenstaande zijn aan gehouden de globale ramingen uit het Rapport van het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening, welke nader zullen moeten wor den bezien. Prins Willem 4 30 te Milwau kee; Tosari p. 3 0600 u. Point de Galle Ceylon: Weltevreden 5 ca. 21.00 u. aan de Hoek van Hol land verw.; Aldabi 3 nm. te Rio de Janeiro: Blitar p. 3 Cocos eil. Fremantle: Celebes nacht 3/4 te Southampton; Edam p. 3 Sciglvs Halifax: Sumatra 4 te Aden: Teiresias p. 4 vm. Ouesant/Lon- den: Riouw p. 4 Minikoy/Aden: Water lan 3 640 m.no. Welling ton- Alblasserdijk 4 vm van Ant werpen 4 nm R'dam verwacht: Nieuw Amsterdam 3 410 m. o. cp. Rae Southampton (cp. Race); Oranie p. 3 kp. Bon: Rijndam 3 670 m. ono. cp. Race/Halifax: Willem Barendz p 3 ten Z. Land- send/Curacao: Zuiderkruis verw p. 3 kp. Blanco: Singkep 3 van Djeddah/Djibouti: Graveland 4 Santos verw.: Modjokerto 4 nm. te Djibouti; Willem Ruys 4 220 m.o. Ceylon/Colombo; Willem stad 4 Madeira verw.: Oranjestad 4 Madeira verwacht. voorgevel van zijn perceel drie meter terug te nemen en de al dus vrijkomende gTond af te staan aan de gemeente, mits hem een schadevergoeding van 1500.wordt "egeven en on der beding, dat hem een premie uit het Terlingefonds zou wor den verstrekt voor woningver betering. Deze premie is bereids afgekomen. De heer Gropt had weinig waarderm» voor het voorstel en noemde het een noodsprong, omdat de belenden de vooruitgeschoven percelen toch blijven staan. Ook vond hii 30.- per vierkante meter grond een massa geld. Het ware hem liever geweest indien deze 50 vierkante meter aan de andere kant van de weg lagen. De heren Nannis en Mink kre gen bijval van burgemeester Nolet toen zij veronderstelden. hier in elk geval een moge lijkheid tot verbetering is. Het kan nog wel jaren duren voor- -zich weer zoiets voordoet. Er zal o.a. door het aanleg gen van een trottoir worden voorkomen, dat de verbetering tot parkeerplaats wordt gepro moveerd. Op voorstel van de heer Nannis zal tegelijkertijd ge tracht worden om de hekken van de aangrenzende hekken ook drie meter achteruit te zetten. Tenslotte mocht de heer Groot nog voornemen dat het tijdstip waarop 's morgens de straat lantaarns branden de volle aan dacht van burgemeester had. In elk geval had hij al opdracht gegeven om er voor te zorgen, dat 's morgens om zes uur de straatverlichting zeker brandt. Lamoraal van Egmond EGMOND AAN DE HOEF Zaterdag a.s. 8 Nov. geeft Lamo raal haar jaarlijkse donateurs- concert in de grote zaal van Jac. den Houdijker. Het belooft een goedverzorgde uitvoering te wor den. Naast een gevarieerd mu ziekprogramma, onder leiding van de pas aangestelde directeur R. Druiven, wordt nog aangebo den het actuele -toneelstuk „Van ander Ras", dat gespeeld zal worden door de Alkmaarse To neelvereniging „Cantecleer". Dit stuk is waard door iedereen ge zien te worden. En die mogelijk heid bestaat, want behalve de donateursavond wordt nog een uitvoering verzorgd op Zondag, 9 Nov. as., tegen betaling toe gankelijk voor iedereen. De uit voering Zondag geschiedt even eens in samenwerking met „La moraal". Ter aardebestelling J. Rosing EGMOND AAN DE HOEF Er waren er velen, d'ie de oud gemeente-opzichter J. Rosing de laatste eer kwamen bewijzen. Behalve familieleden, vrienden, kennissen, collega's uit de fcouw- vakkringen en belangstellenden, waren nog aanwezig de beide wethouders, de heren F. M. van de Reep en S. Hopman en mr. J. J. Spit, gemeente-secretaris als vertegenwoordigers van de gemeente en de instelling van maatschappelijk hulpbetoon. De heren C. van Pel en J. Kareis vertegenwoordigden resp. de dienst van bouw- en woningtoe zicht en het korps vrijwillige brandweer, waarvan de overle dene jarenlang commandant was geweest. Aan het graf werd het woord gevoerd door de Weleerw. heer ds. E. A. J. Plug, de ge meentesecretaris mr. J. J. Spit en een familielid van de over ledene. Zo werd, overeenkomstig de levenswijze van de overlede ne op eenvoudige wijze een laat ste eresaluut gebracht aan een bekwaam en geacht mens. VERGADERING WITTE KRUIS EGMOND AAN ZEE Het WiJtte Kruis kwam dezer dagen in algemene vergadering bijeen. In de bestuurs-vacature, ont staan door het overlijden van de heer P. van der Schinkel, werd met algemene stemmen gekozen diens zoem, de heer G, van der Schinkel. Besloten werd, daar het verple- gingsmateriaal gedeeltelijk is ver ouderd en versleten, de nodige voorzieningen te treffen. Ge klaagd werd over de behandeling van het uitgeleende materiaal. Het wordt dikwijls onnodig lang behouden en door de ene patiënt rechtstreeks doorgegeven aan de andere, zodat de wijkverpleegster niet weet, waar het materiaal zich bevindt en moeilijk controle kan houden of het materiaal lan ger is behouden dan, de termijn gedurende welke het gratis in bruikleen is gegeven. Van beta ling voor langer gebruik blijkt dan ook in de practijk weinig terecht te komen. Om aan deze ongewenste toestand een einde te mafcan werd besloten in het ver volg bij afgifte van verplegings- materiaal een gulden statiegeld te heffen, terug te betalen bij tijdige, onbeschadigde inlevering en anders te verrékenen met de te betalen vergoeding of schade loosstelling. Langdurig werd gediscussieerd over de moeilijkheden in verband met de vacantie en de vrije dagen van de wijkverpleegster. Het is moeilijk een plaatsvervangster te vinden. Ook wederzijdse waar neming doem zusterverenigingen stuit op moeilijkheden. Besloten werd tenslotte, te trachten de wijkverpleegster op Zondag niet te laten werken. Aan het einde der vergadering deelde de bode, de heer J. Kok mede, dat hij, zeer tot zijn spijt, genoodzaakt was, met ingang van 1 Januari a.s. te bedanken. De voorzitter bracht hem dank voor zijn stipte plichtsbetrachting en accuraat werken. Nieuwe slagerij EGMONiD-BINNEN Dezer dagen is door burgemeester M. Niele officieel geopend de nieu we slagerij van, de heer Kroon te Egmond-Binnen. Het pand is gunstig gelegen aan de Heren weg, zeer in het bijzonder ge durende de zomermaanden i.v. m. het steeds toenemende vreem- delingerwerkeer. MISSIONARIS VRAAGT HULP (IV) (INGEZONDEN) Beste Missievrienden, Hartelijk dank ik U allen, die mij reeds hun bijdrage zonden o.a. B. V. ZNoord-Scharwoude, linnengoed; N. N. Groet 10, N. N. Tuitjenhorn ƒ2,50; P. T. Harenearspel 2,50; van een ver lovingsfeest N. N., Zuid-Schar- woude 1,30. Wilt óók U nog iets geven aan een missionaris, die half Nov. a.s. weer vertrekt naar zijn missie in de Belg. Congo? Doe het dan nu. De financiële zorgen van ons jong vicariaat zijn zo groot. Wij zouden zoveel meer kunnen doen als we de middelen hadden. Helpt ook U mij een beetje met Uw steun ter bestrijding van de kosten voor mijn uitzet enz. Van harte dank ik U bij voorbaat en „God lone U". Giften in geld of natura kimt U zenden tot uiterlijk 10 Nov. aan mijn familieadres: Br. Gregorius, s.c.j. Dorpsstraat 219, Zuid-Scharwoude. Met felle waterstralen hield, de brandweer op de brug over de Cuyahoga rivier een sleepboot nat, die gevaarlijk dicht lag bij de brand, die was begonnen in een laag olie, die op het water dreef. De brand, verwoestte drie sleepboten en drie reparatie- en bouwwerven van een scheepsbouwmaatschappij. L.W.N.V.V. LANGEDIJK De Langedijker Winkeliers-vereniging en Vakver eniging hield 'n ledenvergadering in de Burg. De bestuursleden H. W. Möller, M. Kool en M. Piersma werden herkozen. In de plaats van de heer Jac. Smit werd gekozen de heer J. Timmerman uit Broek op Langedijk. De Voorzitter dankte de heer Smit voor het vele werk dat hii jarenlang als bestuurslid voor de vereniging had gedaan speciaal voor het orgaan van de vereni ging „Ons Weekblad". Evenals vorige jaren werd besloten om weer 'n St. Nicolaas-attractie te hoitden. Burgerlijke stand LANGEDIJK Geboren: Anna Marie, d. v. C. Boon en T. Groet; Jan Willem, z. v. M Kostelijk en T. Aardema: The- rese. d. v. C. Gutter en G. Pluis- ter: Johannes Maria. z. v. J. Baas en M. H. van der Gulik: Cor nells. z. v. P. Mulder en M. Glas. Ondertrouwd: J. K. Schager en A. M. L. Jansen; J. Th, Ei lander en A. J. Smit. Gehuwd: C. van Breugel en G. Kruk. Overleden: D. Jonker. 71 iaar. ongehuwd: J. Schrijver. 69 iaar. wed. van C. Berkhout. Cursus voor veehouders ZIJPE Het bestuur van de vereniging van oud-leerlingen der lagere landbouwcursus te St. Maartensbrug is voornemens een cursus over inseminatie en ziek ten van het rundvee te organi seren. De bedoeling is de cursus, welke in de school te Sint Maartensbrug zal worden gege ven, te doen verzorgen door de heer Hakkesteegt, veearts te Schagen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4