Een 17e eeuwse predikant over volksgebruiken terstond Voor onze jonge lezertjes' Tilanus en Schouten voerden ook het woord MARKTBERICHTEN Verwikkelingen Lucas over de belastingpolitiek DE MILVA IETS VOOR U? Bookmakers gearresteerd V.S. a met M /n de maand van Allerzielen Katholieke traditie is niet uit te roeien Vrouwelijke hulp onontbeerlijk bij 's lands verdediging Lijk opgehaald Melkprijs en melkbeleid t'agina 6 v* O» iVOii De protestante kerk, die met al de middelen, die haar ten dienste stonden, de over tuiging van het nieuwe geloof aan de mensen had opgedron gen, moest steeds weer er kennendat verschillende ka tholieke gebruiken steeds maar weer opnieuw terug kwamen. Vooral de oud roomse zeden bij dood en be grafenis, een waardige illu stratie van de diep ingewor telde waarheid, dat de men sen op aarde in gemeenschap leefden met de afgestorvenen, kon men maar niet uitroeien. De predikant Witsius, later hoogleraar aan verschillende universiteiten, klaagde in zijn kerkeraadsboek speciaal over de eerbied, die het Hollandse volk aan zijn doden betoonde. Als iemand gestorven is. zo vertelde de predikant, dan zet met een zwart kruis buiten voor het huis. Iedereen weet dan, dat daar een dode is en vol eerbied gaat hii naar binnen om voor de zielerust van deze afgestorvene te bidden. De katholieken ziin gedwongen om hun doden in onze kerken te begraven, maar bii de vaststelling van het uur van de begrafenis storen zii zich aan niemand. Kwam het niet dikwijls voor ..dat de Papisten zelfs tot spot van onze godsdienst de kerken met haar opene gra ven onbequaem maacken. gelick men nogh onlangs daer van een levendich exempel heeft gehadt met drie graven recht voor den oredickstoel"? Jazelf waren ze zo brutaal, dat men Zondagsmid dags rustig de doden ging be graven. In Enkhuizen was in 1656 dan ook een verordening uitgevaardigd, dat men op Zon dag nooit, ook niet na de namid dagpredikatie. een dode ter aarde mocht bestellen. De rondgang Op het platteland, waar men volgens de opmerking van de predikant, zeer bijgelovig was, ging men de Boze van het lijk wegjagen „door hem met onge- deckten hoofde rondzom de ker ken te draghen". De predikant meende de oorsprong van deze eigenaardige praktijk te moeten zoeken in het oude Joodse ge bruik om de doden voor hun bii- zetting zeven keer rond te dra gen. Hij vergat echter, dat dit veel dieper in de volksziel ge worteld was en dat men niet zeven maar driemaal de dode ronddroeg. In Friesland had men op de oude kerkhoven een speci aal pad gemaakt, dat men het „lllkenpad" noemde. Zeer ver stoord was hii ook over het feit. dat bii een begrafenis de klok werd geluid. In Amsterdam had de protestantse kerkeraad het goed gevonden, dat bii iedere be grafenis. ook van een katholiek, de klok mocht worden geluid te gen betaling van een bepaald bedrag maar daar hadden de predikanten in het Noorden niet van terug Men mocht de klok van een protestantse kerk niet gaan luiden om de gelovigen tot vroom gedenken van een katho liek te brengen. Het gebed voor de doden Bleef het dan daar maar bii. dan was tenminste na een uurtje de ergenis over. Maar de katho lieken gingen door. Als het eraf dichtgegooid was. legden zii. tot dat de vloer van de kerk weer dichtgemaakt was. de schoppen kruislings over het graf. Dit was bedoeld, zo schreef de predikant als een herinnering aan het ver lossende kruis, dat aan deze dode het eeuwig leven zou schenken. Wanneer het graf dicht gemaakt was. „plante men het Jesuytische wapen op de kerkhoven". Witsius bedoelde daarmee, dat men op de kerkhofpaalties of zelfs ook op de stenen plavuizen van de kerk een kruisje, soms zelfs het Mariadevies van de Jezuitenorde maakte. Dat was voorwaar een verregaande paapse stoutigheid! En wanneer men in de kerk of op het kerkhof kwam. dan kniel de men openlijk neer en ten aan schouwen van allen sloeg men een groot kruis en begon te bid den voor deze doden. Het was echt jammer, dat het protestan tisme in een groot gedeelte van Holland nog niet zo diep wortel had geschoten: anders konden de predikanten daar zonder meer een einde aan maken. Het zou veel strijd hebben gekost. Hii herinnerde zich nog levendig de actie van de Groningse svnode tegen deze gebruiken, die zelfs doqr belijders van de nieuwe re ligie nog werden gepraktiseerd, maar uiteindelijk had men het daar toch gewonnen. Hier moest ie alles maar aan de plakkaten overlaten en of dat nu wel zo veel hielp, betwijfelde hii ten zeerste. En met bitterheid con stateert hii „Diergelycke bvge- loovigheden worden alle hier meer en meer openbaarlvk ge- pleecht. dogh op andere welge stelde plaatzen meestendele be let. De beaarding thuis Op deze wijze wilden de ka tholieken iets voor de doden doen als plaatsvervangers van de priesters. Wel werden ze thuis, zoals men zeide. beaard. De pas toor kwam met ziin begrafenis kistje naar het sterfhuis en strooide wat gewijde aarde soms was deze afkomstig uit Palestina over het lichaam heen en deed de gewone gebe den van het kerkelijk ritueel. Maar naar het kerkhof mocht hii niet gaan. De katholieken wilden echter bii deze gelegenheid hun geloof niet verbergen. Zii maak ten op de kist een houten kruis. Dit was zeer gedurfd en werd nog nergens toegepast. De predi kant stelde aan de regering voor. om dit vooral direct de kon in te drukken maar de regering, die er niet zoveel kwaad inzag, maakte niet zoveel haast en zo werd vanuit Noord-Holland dit ge bruik overal doorgevoerd. De conclusie De predikant besloot ziin op merkingen met deze conclusie: de leer van de gemeenschap met de doden is wel het diepste ge worteld in de volksziel. En dit was niet alleen zo in de 17e eeuw. toen deze volksgebruiken hoog in ere stonden, ook nu voelt men aan de groeve van een dierbare de macht van God. ook nu doorleeft men de onbe stendigheid van het menselijke bestaan en doet men alles om in gemeenschap met de doden ziin eeuwigheid veilig te stellen. En zo zal deze illustratie van de oude waarheid over de gemeen schap met de doden ons zo goed mogelijk kunnen voorbereiden om de dodenmaand vol eerbied te vieren. ALKMAAR. P. Voets. pr. Noorse rakette» OSLO. 4 Nov. (A.P.) De heer H. Christensen, directeur van het bureau Ontwikkeling bii het de partement van Defensie, heeft gis teravond in een lezing verklaard, dat Noorwegen werkt aan een nieuw raket wapen, dat grote mo gelijkheden biedt. De raketten worden onder vliegtuigen gemon teerd voor aanvallen op gronddoe len Het Noorse parlement heeft in 1947 vijf millioen kroon beschik baar gesteld voor het raketonder- zoek. Advertentie Post voor smaldeel vijf Voor de aanstaande oefenreis van het smaldeel 5. Hr. Ms. torpe- dobootjager „Marnix" en Hr. Ms. onderzeeboot „O 24" werden de volgende sluitingstijden voor het verzenden van post vastgesteld: Voor uitreiking te Torquay en Southampton aan opvarenden van Hr. Ms. „Marnix" en „O 24" resp. op 6 Nov. om 12.00 uur en op 12 Nov. om 12.00, beide te Amster dam. Voor opvarenden van Hr. Ms. fregatten „Van Amstel" en „De Bitter" en Hr. Ms. onderzeeboten „Zwaardvis" en „Zeehond", uit te reiken te Plymouth: op 13 jSTov. om 12.00 uur te Amsterdam. Voor opvarenden van Hr. Ms. torpedoboot jagers „Evertsen", „Banckert" en „Van Galen". Hr. Ms. fregatten „Van Amstel" en „De Bitter" en Hr. Ms. onderzee boten „Zwaardvis" en „Zeehond", uit te reiken te Plymouth en Port land: resp. op 20 November om 12.00 uur en op 27 November om 12.00 uur, beide te Amsterdam. Adressering in alle gevallen: naam, rang of kwaliteit, marine nummer, aan boord van Hr. Ms. (volgt de naam van het schip) Amsterdam-C.S„ Marine. De naam van de haven waar de post wordt uitgereikt dient dus 'niet te worden vermeld. In de avondvergadering van Dinsdag tvas de heer Tilanus, de voorzitter van de C.H.-fractie, de eerste spreker. De heer Oud had 's middags betoogd, dat de V.V.D. stemmen had gekregen van A.R. en C.H., maar de heer Tilanus meende zulks voor zijn partij, aan de hand van cijfers, te kunnen ontkennen. Ook de conclusie van mr. Burger (P.v.d.A.), die de uitslag van de verkiezingen als een doorbraak-succes had geïnterpreteerd, bestreed hij. ALKMAAR Bij de vorming van de verschillende reservediensten die ten tijde van oorlog elk een eigen taak hebben ter assistentie van de verdediging en de be scherming der burgerbevolking, wordt niet alleen een beroep gedaan op het mannelijk gedeelte van het Neder landse volk, doch ook op de vrouwen. Ook voor haar zijn taken te vinden, die specifiek vrouwelijk zijn, waar man- men niet geschikt voor zijn, maar toch dermate belang rijk, dat vele vrouwen er ongetwijfeld een eer in zullen stellen, deze werkzaamheden te mogen verrichten. BUITENLAfi OVERZiCm Zulke taken zijn te vinden bij de Militaire Vrouwen Afdeling (MILVA). Zoals men weet is men thans bezig aan de organisatie van de luchtwachtposten. Deze waar schuwen in oorlogstijd de L.S.K. en de B.B., die resp. zullen trach ten vijandelijke vliegtuigen te verdrijven of neer te halen en maatregelen nemen ter bescher ming van de burgerbevolking. Zo moeten er 300 over het gehele land worden ingesteld. Daartoe moeten hoge punten, op duin toppen of torens, worden inge richt. Elke post bestrijkt een ge deelte van het omliggende land (gehoorcirkel) en deze gehoor- cirkels overlappen elkander, zo dat er nergens in Nederland dode (d.w.z. niet controleerbare) ge bieden voorkomen. De gegevens van de luchtwachtposten worden doorgegeven naar een luchtwacht- centrum, waarvan er acht in ge heel Nederland zijn, o.a. een te Alkmaar. Daar worden de bin nengekomen berichten uitgelegd op een tafel, die de vorm heeft van een bepaald gebied. Deze tafels heten plottafels en het zijn nu juist dames, die de z.g. vlucht- beelden moeten plotten, d.w.z. die met behulp van symbolische tekens de verschillende binnen gekomen vlieggegevens op deze tafels moeten aanbrengen. In Noord-Holland zijn 28 lucht wachtposten. In een centrum zijn minstens 20 meisjes nodig, die de ploegleider en zijn assistent behulpzaam moeten zijn. De Reserve Milvas werkt op voet van de Nationale Reserve. Eenmaal per week ontvangen de meisjes een instructieles. Naast deze zijn nog nodig enkele vrou welijke officieren, die belast moeten worden met de opleiding van deze meisjes en het beharti gen van haar belangen. Zo zijn er in het gehele land 8 van der gelijke vrouwelijke officieren no dig en momenteel zijn er slechts twee. In Alkmaar is er dus voor het centrum ook een vrouwelijke HEB je wel eens ge hoord van het meisje, dat zo vreselijk slecht at? „Er zijn wel meer kinderen, die slecht eten", denk je nu misschien, maar zó slecht als dat ene meisje toch vast niet. Bovendien heeft nie mand een bord, dat zo maar van zelflieve hemeltje, daar had ik bijna alles van het bord verteld. Dat bord, waarvan het meisje elke dag moest eten, was een heel wonderlijk bord moet je weten, maar dat komt straks nog allemaal. Laat ik je eerst eens pre cies vertellen, hoe dat meis je heette. Haar naam was eigenlijk Annemarie, doch zo werd ze nooit genoemd. „Pruimemondje" zeiden de mensen tegen haar en die naam was eerlijk gezegd goed gekozen. Bij alles, wat haar voor werd gezet, trok ze een pruimemondje. Zou ze wel eten, had ze wel trek? Ajakkes, al weer pap toe en o kijk eens: bruine bonen met spek. „Ik lust het niet" zei Pruime mondje meestal, zodra het eten op tafel stond, „o nee, ik heb niks geen trek". En terwijl de broer tjes en zusjes heerlijk za ten te smullen van de boontjes en de dobbel steentjes spek, zat zij met een mond vol tanden en tranen in de ogen. „Kom, dat is aanstellerij'' zei moeder dan en vader bromde: „de volgende keer krijgt Pruimemondje helemaal geen eten, dat lijkt mij het beste, vrouw." En tochwas dat niet het beste. Pruime mondje vertrok geen spier van haar gezichtje, toen ze op zekere dag een leeg bord voor zich kreeg. Ze keek rustig in het rond en ze dacht schijnbaar bij zichzelf: „Zuurkool? Daar had ik toch helemaal geen trek in gehad, ajakkes •nee." Sinds die dag moest ze weer gewoon mee-eten. „Je gaat niet van je plaats af vóór je alles op hebt" zei moeder toen ep wat ge beurde er nu? Dat Pruime mondje te laat op school ;kwam, keer op keerl HET was gewoon ver schrikkelijk. Er scheen iniets met Pruimemondje te beginnen. Ze at steeds minder en wat vader en moeder ook probeerden, lieve woordjes, standjes of straffen, het hielp alle maal niets. „Ik geloof, dat ik je bord maar eens een keer achterna breng op school" zei moeder eens ten einde raad, maar daar moest Pruimemondje en kel om lachen. „Stel je voor" gichelde ze, „stel je dat eens voor". „Ja, stel je dat eens voor, want let op, het gaat gebeuren'' zei opeens een stem in de kamer. Van wie was die? Hé.. van Pruimemondjes bord. school toe?" Het bord lachte even geheimzinnig. „Lopend" zei het toen heel eenvoudig, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld was.. Lopend? Ja heus, het gebeurde. Terwijl alle meubels in de kamer met grote ogen toekeken, nam het bord met hutspot en al een sprongetje van de ta fel en wandelde daarna kalm de kamer uit.... HET moest wel een heel bijzonder en heel wonderlijk bord zijn, an ders had het nooit kun nen lopen. Trouwens, het naar had liggen. Daar stond op geschreven, waarom Pruimemondje deze keer weer te laat op school was gekomen. Om de hutspot met klapstuk. Annemarie, kom eens even hier?? vroeg de juf frouw. De juffrouw zei nooit Pruimemondje. Het meisje stapte verlegen uit De winst van de P.v.d.A. ver klaarde de heer Tilanus uit het verlies van de communisten en de hele kracht van de persoon Drees bii de ouden van dagen. En wat de rest betreft zal de toe komst moeten leren of de tijdelij ke verschuivingen blijvend zullen ziin. Evenals prof. Romme zag ook de heer Tilanus een gemeenschap pelijke taak voor de confessionele partijen. De tegenstelling progres sief conservatief wees hii af, want ook de C.H. staat open voor een progressieve politiek in christelij ke zin. Met prof. Romme nam de heer Tilanus minister Beel tegen de heer Oud in bescherming. Met betrekking tot het vormen van een kabinet bepleitte de voorzit ter van de C.H.-fractie een metho de die duidelijk onderscheid maakt tussen de verantwoorde lijkheid van formateur en Kamer. Dit onderscheid is bij de jongste formatie niet in het oog gehou den en hierin ligt, aldus de heer Tilanus. de oorzaak van alle getob. Voorname punten als bevordering van de werkgelegenheid, oplos sing van het huurvraagstuk en vooral de verklaring inzake Nw.- Guinea hadden ziin instemming. Gaarne hoopte hij het kabinet te kunnen steunen. De kinderen waren net naar school en vader en moeder stonden in de keuken te praten. Daarom deed het bord zijn verhaal alleen maar aan de tafel en stoelen. „Ja ja", vertel de het, „dat was een goed idee van die moeder." Ik, het bord, moet Pruime mondje achterna. Ik ga ook naar school en ik zal wel uitzoeken, in welke klas ze precies zit. En dan zal ze eten jongens, eten, tot alle hutspot boven op mijn hoofd helemaal op is. De hutspot, die nog op het bord zat, begon van vreugde te stralen. „Dat zal me een festijn worden" riep de klapstuk, dat er bij lag. „Tjonge, jonge, Pruimemondje aan de hutspot met klapstuk, dat wil ik beleven". „En je zult het beleven" ant woordde het bord gewich tig „er blijft geen krui meltje vlees van je over, wedden?" „Hoe kan ik nou wedden, als er niets van me overblijft!" riep de klapstuk lachend en hij werd zo uitgelaten van plezier, dat hij met een boogje in de jus dook. Die klapstuk wilde niets lie ver dan een-twee-drie op gepeuzeld worden! Onderhand keken de stoelen rond de tafel el kaar verbaasd aan. „Hoe wil je dat nu klaar spe len?" vroegen ze toen aan het bord, „hoe wou je naar Pruimemondje'! deed ook alle andere din gen zo goed. Het speelde het klaar straten door te komen zonder door iemand gezien te worden. Het wist precies de school te vinden en binnen vijf minuutjes stond het al bij Pruimemondje's klas. En toentoen. Je zult het misschien niet geloven, maar het bord had ineens een wijsvinger en tikte daarmee tegen de deur, heel hard en beslist, net zoals moeders doen, als ze hun kinderen van achter de ruiten verbieden. De deur ging open en dertig paar kinderogen keken nieuwsgierig de gang in. „Een bord, een bord!" riepen ze toen, ter wijl ze elkaar aanstootten, „kijk daar eens, een bord met hutspot!" Pruimemondje voelde haar hartje bonzen: „O lieve hemeltje", dacht ze benauwend, „nou heeft moeder het toch gedaan. Nou heeft ze mijn bord met hutspot echt op school gebracht. Och, och, wat zullen de kinderen wel zeggen?" Ze had een vuurrode kleur gekregen en ze keek angstig in het rond, of iemand iets aan haar merkte. Opeens ontmoette ze twee ogen, die strak op haar gericht waren. Dat waren de ogen van de juf frouw, de juffrouw, die 'n briefje van Pruimemond je's moeder in haar lesse- Pruimemondje knikte. „Dan denk ik, dat je moeder het achterna ge bracht heeft met de be doeling, dat je die hutspot hier opeet. Ga het maar even halen, Annemarie". HET bord, het wonder lijke bord, had bij die woorden ineens zijn wijs vinger en pootjes verloren. Het stond daar geduldig te wachten, of het nog geen tien kon tellen. Maar het glimlachte triomfantelijk, toen Pruimemondje met 'n geleende lepel aan de hutspot begon en 't zucht te héél zachtjes, „dat doet je goed, als er weer eensi met zo'n ijzeren ding over je hoofd geaaid wordt." De hutspot verdween in een paar minuten, met klapstuk en al, doch het leek Pruimemondje een uur toe. „Dat gebeurt me nooit meer" nam ze zich voor, maardan moest ze ook thuis haar bord leeg eten, dat wist ze. En wat denk je, dat ze deed? Had ze voortaan wel trek in boontjes met spek, in hutspot met klapstuk, en erwtensoep en pap? Vast en zeker! Niemand begreep hoe 't kwam, maar Pruimemond je maakte in het vervolg ook haar bord leeg. „Ik begrijp er niets van" zei moeder elke keer en dat viel ook niet te verwonde ren Wat wist ze van het bord, dat lopen kon en op zekere dag zomaar voor Pruimemondje's klas had gestaan? Niets, net zo min als de anderen. En Prui memondje? Die dacht wel, dat ze alles begreep, maar die wist er ook maar een heel klein beetje van, waar of niet? Alleen het bord wist alles en ver derjij en ik. De voorzitter van de A.R.-frac tie, de heer Schouten, weet het dé "bVnk en "liep langzaam verlies van ziin partij vooral aan naar vm-on Tc Hat hnrri ,l«t optreden van het Gereior: naar voien. „Is dat bord meer(j politiek Verbond. Ook lm met eten soms van jou? meende, dat hier van een princi piële doorbraak kan worden ge sproken. De heer Tilanus mocht liet standpunt van de A.R. bij de kabinetsformatie niet hebben kun nen billijken, de heer Schouten verdedigde dat standpunt als al leszins redelijk. Men kan geen medewerking vragen van een groep zonder die groep tegelijk invloed te geven op het sociaal- economisch beleid, dat thans do mineert. Het communiqué van de V.V.D. achtte de heer Schouten niet ge lukkig, maar hij zou liever heb ben gezien, dat dr. Drees deson danks toch ook met de heer Oud had gesproken. Voor stappen zij nerzijds zag hij echter geen aan leiding. De A.R. gaf haar stem aan de motie-Oud. die tot de val van het kabinet-Drees-van Schaik leidde. Desondanks werkte de heer Oud toch weer mee aan een nieuw kabinet, zonder dat deug delijker waarborgen waren ver kregen. Sindsdien is mijn vertrou wen in „de derde macht" van de heer Oud niet zo groot meer al dus de heer Schouten. Wat het financiële beleid be treft wilde de heer Schouten als regel houden, dat kapitaalsuitga ven uit leningen moeten worden gefinancierd. Hiervan uitgaande kwam hij dan ook tot de conclusie, dat de begroting enige ruimte laat voor belastingverlaging. Verdediging van het Westen Prof. Romme had in de middag vergadering nogmaals benadrukt, dat vast moet staan, dat het vriie Westen, en Nederland als deel hiervoor, met succes verdedigd kan worden, hetgeen niet moge lijk is zonder de opneming van Duitsland in de geallieerde samen werking. De heer Schouten on derstreepte dit betoog. Er moet nu op korte termijn een beslissing NIJMEGEN. Uit het Maas en Waalkanaal aan de grens der ge meente Nijmegen is het stoffelijk overschot opgehaald van zekere K. uit Nijmegen, die al enige da gen vermist werd. Vermoed wordt dat de man in het duister te wa ter is geraakt en verdronken. genomen worden. Hoe dan ook. Wat Nieuw Guinea betreft uitte ook de heer Schouten ziin vol doening over het door de rege ring ingenomen standpunt. Wat de heer Burger hierover in het kabinet had gezegd vond de voor zitter van de A.R.-fractie verba zingwekkend. omdat aan het hoofd hiervan toch een rasecht so cialist staat. Voor de concretise ring in de werkgelegenheidspoli- tiek wilde de heer Schouten het kabinet kennelijk iets meer tijd gunnen dan prof. Romme. De A.R. staat vrii tegenover dit kabinet, maar wii zullen het zo veel mogelijk steunen. De heer Schouten besloot zijn betoog met een indrukwekkend geheugen voor de eigen christelijke beginse len. De heer Lucas (K.V.P.) behan delde vooral de belastingpolitiek. Hein ons bedrijfsleven, aldus deze spreker, door belastingverlaging, teneinde aldus de werkgelegen heid te bevorderen. De investerin gen zijn de laatste tiid achter ge bleven. Spreker daeht in dit ver band aan wijziging van het f'scale winstbegrip, een vermindering van de vennootschapsbelasting en bedrijfswinstbelasting. Ook de heer Lucas bracht in dit verband het overschot van f 131 millioen ter sprake. Voorts pleitte de heer Lucas voor de ach terop geraakte middengroepen, 'n beduidend deel hiervan in over heidsdienst. Publiek ivedde op Franse paarden AMSTERDAM, 4 Nov. De recherche van het bureau War moesstraat te Amsterdam heeft gisteren in diverse café's 13 per sonen aangehouden, van wie er 11 in arrest zijn gehouden, allen verdacht van het gelegenheid ge ven tot hazardspel. De politie deelt mede reeds ge ruime tijd geweten te hebben, dat in vele café's op paardenrennen in Frankrijk werd gewed. Het pu bliek kreeg gelegenheid voor on gelimiteerde bedragen aan Neder lands geld in te zetten. Kwamen de uitslagen door, dan werden de prijzen uitgereikt, terwijl een be paald percentage aan de organi satoren, die de politie als z.g. bookmakers beschouwt, ten deel viel. Een 59-jarige Amsterdammer, die de recherche als leider van de bookmakersorganisatie be schouwt, is eveneens gearresteerd. Advertentie) PURMEREND, 4 Nov. Eie ren: 3000 kippeneieren f 1020, 1000 eendeneieren f 12 per 100 stuks; Veemarkt, runderen totaal 747 stuks, 340 vette koeien f2.10 2.75 per kg, handel goed; 221 gelde koeien f 5.758.50 per st. goed, 120 melkkoeien f6751150 per st., kalm; 26 pinken f 400 625 per st., matig; 12 stieren f 600—1250 per st., goed; 28 gras kalveren f 240350 per stuk, matig; 241 nuchtere kalv. v.d.sl. f3590 per st., stugger, idem fokkerij f 75125 per st., goed; 182 vette varkens v.d.sl. f 1.70 2.00 per kg, stug; 1231 schapen vette f85125 per st.,'lammeren f 6095 per st., iets beter; 49 bokken en geiten f 1045 p. st., stug; 35 paarden f 6751050 per st., matig; 6 veulens f 300400 p. st., matig. Totaal 2491 'dieren. Pluimveemarkt: 6300 oude kip pen en hanen (witte en rode) f 1.801.95 per kg., 150 oude kippen en hanen (blauw) f2.05 —2.20 per kg., 400 jonge hanen (blauw) f2.502.55 per kg., 600 eenden f 1.501.75 per st., 600 konijnen f 3.007.00 per st., 30 ganzen f 8.008.50 per stuk. WARMENHUIZEN, 5 Nov. 2100 kg peen B 11.70, C 11.50, D 7.50, 1000 kg rode kool 5.70. GROOTEBROEK, 4 Nov. 3500 kg uien grof f 18.80, middel 20.60—21.30; 5000 kg bieten A 11.60—12.10, B 10.90, modjo 9.80 12.00, 750 kg andijvie 14.80 18.10, 2000 kg rode kool 9.00 12.30, 2500 kg gele kool 6.80 8.90, 5000 kg groenekool 8.20 9.90, 280.000 stuks bloemkool z.d.B. 11.10—18.60, BII 8.00—9.00, C 11.40—12.80, stek 3.80—4.30, t.s.B. 15.40—24.80, stek 9.60— 15.60. HOOGKARSPEL, 4 Nov. 55000 kg bloemkool TS BI 14.00 —21.20, TS BII 11.30—12.40, ZD B 12.50—17.00, ZD BII 8.00—8.50, C 11.00—12.80, stek 3.00—14.50, 600 kg uien grof 17.20, middel 18.70, nep 32.30. MEDEMBLIK, 4 November. 96.000 stuks bloemkool al 16-—21, a2 11—15, bl 11—21, b2 8—14. cl 11—13. stek 3—14, 17.500 kg ronde bieten a 11.8012.20. b 12.20—12.60, modjo 12.60. 3000 kg lange bieten a 9.409.5Ö. b 4.40, 5000 kg breekpeen b 12.40 13.20. c 11.30—12.40, d 8.00, 12000 kg uien middel 20.70 21.80, grof 17.50—19.20, drielin gen 22.8023.20, nep 32.50, stek 7.10—9.70, 6000 kg aardappelen 8.1010.40. 3800 kg groene kool 7.2011.90, 2500 kg rode kool 6.0012.20, 1000 kg Chinese kool 4.20.6,30. 1000 kg andijvie 15.80 —18.00. AVENHORN. 4 November. 32000 kg witte kool 4.90—5.90. succes 5.405.90. 23000 kg rode kool 4.0010.80. 1000 kg gele kool 6.0010.80. 2300 kg groene kool 7.00—12.70. 12500 kg uien grove 19.0019.40, gewone 20.40 21.60, drielingen 23.0024.30. nep 35.0038.50. 25000 kg ronde bieten I 11.90—12.90, II 12.80— 14.30. III 4.20—5.80. modjo 11.00 —11.10. 37000 kg peen II 12.30— 13.30. III 11.60—12.80. IV 8.00— 9.00. officier nodig. Deze moet min stens middelbare opleiding ge noten hebben. In het Luchtwacht- centrum zijn voorts nodig 4 ploeg leiders en 4 assistent ploeglei ders, die een officiersrang zullen krijgen. Ook voor dezen is in het centrum Alkmaar nog plaats. In Januari a.s. beginnen de cursus sen. Deze maand nog zullen alle kringen (gevormd door drie luchtwachtposten) in Noord-Hol land moeten draaien, personeel of geen personeel. Het is dus zaak, dat er zo spoedig mogelijk per soneel komt. Zij, die voor dit werk interesse hebben, kunnen inlichtingen in winnen bij het commando van de Vierde Luchtwachtgroep, Wai- gat 2, Alkmaar, tel. 4133 K2200. (Van een medewerker) Weer is de tijd daar, dat de boer met enige spanning wacht op het bericht, dat de vaststelling meldt van de nieuwe melkprijs. Terwijl het in de achter ons lig gende jaren vaak niet zo moeilijk was om de nieuwe melkprijs zo ongeveer te voorspellen is dit thans onmogelijk. Rond de nieuwe melkprijs schijnt zich binnens kamers nog al wat af te spelen en het is buitengewoon moeilijk om daarover bijzonderheden te bemachtigen. Officieel is bekend, dat eind September de Veehouderij com missie van de Stichting van de Landbouw een unaniem stand punt heeft ingenomen betreffen de het melkprijsbeleid. Met dit standpunt heeft het hoofdbestuur van de Stichting zich op 15 Octo ber verenigd, terwijl ook de Kon. Nederlandse Zuivelbond, de C.M.C. en de Bond van Kaaspro ducenten het daar mee eens zijn. Voorts is bekend, dat de Stichting van de Landbouw op 16 October een bespreking heeft gehad met de minister en dat zij toen haar voorstellen inzake melkprijsbeleid en consumptiemelkbeleid voor 1952-53 heeft voorgelegd. Er wordt deze keer dus niet alleen over de melkprijs maar ook over het melk beleid gesproken. Zoals men zich herinneren zal heeft Minister Mansholt vorig jaar een voorstel gedaan om de landbouwproducten in drie groe pen in te delen. De georganiseer de landbouw stond daar toen sterk afwijzend tegenover. Het schijnt dat het melkprijsbeleid, dat thans door de Stichting verdedigd wordt, zeer nauw aansluit bij het ministeriële plan van vorig jaar. Moeilijk vraagstuk. Nu is het melkprijsbeleid wel een van de allermoeilijkste vraag stukken van de Nederlandse land bouwpolitiek en het heeft op het ogenblik dan ook weinig zin om met de beperkte gegevens, die officieel beschikbaar zijn, uitvoe rig op deze ingewikkelde affaire in te gaan. Voorlopig mogen we daarom met één opmerking vol staan. Het lijkt er n.l. op dat de nieuwe melkprijs ditmaal niet alleen van belang is voor de boe ren maar ook voor de consumen ten. De Stichting voor de Landbouw is van mening dat een vrije be stemming en een vrije prijsvor ming van alle geproduceerde melk moet worden nagestreefd. Zij ziet dit als een noodzakelijke voor waarde van de melkveehouderij en van de zuivelbereiding in ons land. De minister neemt daartegen over het standpunt in, dat deze vrijheid van bestemming en prijs vorming thans nog niet kan wor den ingevoerd. Hij motiveert dit met redenen van practische aard. De Stichting heeft oog voor dit argument, maar ziet deze bezwa ren van practische aard als be perkt. Daarom wil zij bij de aan vang van het nieuwe melkprijs jaar zien vastgesteld dat de vrij heid van bestemming en prijsvor ming uiterlijk eind April 1953 wordt verleend. Het is nu maar de vraag hoe het kabinet hierover denkt. Want een kind kan begrijpen, dat een vrije bestemming en prijsvorming van de melk een zaak is die het gehele loon- en prijsbeleid raakt. En daarover kan de Minister van Landbouw niet alleen beslissen. Gastenhuis Monte Cassino gereed De Benedictijner monniken van de abdij van Monte Cassino, die tijdens de geallieerde veldtocht in Italië geheel werd verwoest, heb ben na het hoofdgebouw en de kloosterkerk nu ook het gasten verblijf weer opgebouwd. De kloosterkerk heeft eveneens een nieuw orgel gekregen. Binnenkort beginnen de monniken met de her bouw van de Noordelijke en Oos telijke vleugel. H.M. de Koningin steunt windhoos-slachtoffers NIEUW-SCHOONEBEEK. De burgemeester van Nieuw-Schoone- beek heeft telefonisch bericht ont vangen, dat H. M. de Koningin een bijdrage heeft toegezegd voor de hulpverlening aan de slacht offers van de windhooi. De buitengew< der V.S. in Draper. maakte zijner rapporten ringen van de van „reeds enis onderhandelingen en Spanje". Hoe' gelopen maandei len op een dergi verkeer was i eigenlijk een pul geworden, beva ling van Draper gevens over v gaande was. De publicatie moest worden in het ter". Thans is d hoogte gesteld v tussen Franco i welke overeenko; militaire bases 1 taire en economi ning van 125 mi] V.S. inhoudt. 1 geld worden het macht en de ma herbewapend. E van dit accoord i deze manier toe de Westerse ven is verbonden. Het is een vor liikenis vertoont ding tussen de en Joego Slavi omdat zowel Sp; van Tito in hun structuur verscl Westerse democr; heeft meerdere keliik in Engelan berde gebracht i ring. dat het Atla alleen een milit schap wil zijn. m drag van samenv volkeren, die voo teliike waarden o Het paradoxale sies is altijd gev eerder geneigd w nen dan Franco. politici hebben waarde van Spar gin af als het b schouwd. Het Fra in hun ogen. en vers twee. Het a werkelijkheidszin oog voor de doe der Westerse ver ie toch, al was 1 om de geogr'afisc ter de Pyreneeën dellandse Zee. be langrijke schakel gordel. Zelfs bij e aanval der Sov bii grote gedeel Europa onder d kunnen worden i terugtrekken va strijdkrachten ach barricade 'n groo deel. Van daaruit aanval mogelijk Spaanse vliegbase van een eventuele zouden bewijzen. „Een geïntegree dert de opneming de Europese d schap" heeft Sein laten ontvallen, waar weinig tegei gen. Nu is het ook dat Spanje con an coord is overgega: vanzelf, dat Mi priis heeft bedon Franco-regering r nemen. In sommij de aanhangers va: men niet helemaa zaak. Vurige lede lange vrezen op c toetreding tot Pact. dat het reg onder druk van geprest wordt tot een -*rotere politi Hike vrijheid aa volk. Zii ziin ba: opzichten ook volk. Want voor derd procent is c populair. Het nu geslotei wel eens verstrek met zich brengen versteviging van het Westen, in die inleiding kan wo nieuwe fase in van het huidige 5 Op 25 Novembe oudste Nederlan ger Leo de Leei van de actrice de Leeuwe, 85 j< tepunt van zijn omstreeks 1910. ROOFOV! TE ROTT De 38-jarige bo H. W. uit de Rae Rotterdam is giste: winkel het slachti van een roofoverv over negen kwam i 20-jarige jongemar leesboek wilde hur in het magaziintje waar de bezoekers hoeds een zware Hij slingerde de hoofd en sloot de zijn kantoortje op. tje had evenwel ee de straat. Hierdoo: binder, ofschoon i Êewond, weer in zi ie vogel was echt de geldla stond or vermist wordt is n

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6