Goede naam aangetast van onze bloembollen kwekers Tournooi begon onder grote belangstelling P.v.d.A. bezorgd over kwestie Nieuw-Guinea Financiën en Economie V.S. accoord met Madrid „Onbehoorlijke reclame99 in F.S. Ook prof. Somme waarschuwt Sanapirin: de veilige 3 HET IS UIT MET DE MIRAKELBOLLEN maar.. Rijden of... stilstaan... Wereldkampioenschap dammen TWEEDE KAMER ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM Tekort bij E.B.U. in October DE VARKENSPEST IN NEDERLAND Verkiezingen in Indonesië Uitvoer van uien naar Duitsland wordt hervat Naar wij vernemen BELGISCHE HEFFING OP NEDERLANDSE BOTER HOGER? Grote opdracht voor K.N.S.M. DE ENGELSE AMATEURPLOEG VOOR HULL Ö16 weRelö_M^ Beursoverzicht Bandjarwangi boekt over 1951 verlies Lening Unie van W aterschapsbonden Productiecijfers Uitvoer naar Duitsland van ons WOENSDAG o i BUITENLANDS OVERZICHT De buitengewoon ambassadeur der V.S. in Europa, William Draper, maakte onlangs in een ziiner rapporten over de vorde ringen van de N.A.V.O. gewag van „reeds enige tiid gevoerde onderhandelingen tussen de V.S. en Spanje". Hoewel er in de af gelopen maanden meerdere ma len op een dergelijk diplomatiek verkeer was gewezen en het eigenlijk een publiek geheim was geworden, bevatte de medede ling van Draper geen nadere ge gevens over wat nu precies gaande was. De waarde van de publicatie moest alleen gezocht worden in het „officiële karak ter". Thans is de wereld op de hoogte gesteld van een accoord tussen Franco en Washington, welke overeenkomst de ruil van militaire bases tegen een mili taire en economische steunverle ning van 125 millloen Dollar der V.S. inhoudt. Met Amerikaans geld worden het leger, de lucht macht en de marine van Spanie herbewapend. De consequentie van dit accoord is, dat Spanie op deze manier toch indirect met de Westerse verdedigingsnlannen is verbonden. Het is een vorm die grote ge lijkenis vertoont met de verhou ding tussen de N.A.V.O.-landen en Joego Slavië. Begriineliik, omdat zowel Spanie als 't land van Tito in hun staatsrechteliike structuur verschillen met de Westerse democratie. Het laatste heeft meerdere malen, hoofdza kelijk in Engeland, bezwaren ten berde gebracht met de motive ring. dat het Atlantisch Pact niet alleen een militair bondgenoot schap wil zijn. maar ook 'n ver drag van samenwerking van dié volkeren, die voor dezelfde gees telijke waarden op de bres staan. Het paradoxale in deze discus sies is altijd geweest, dat men eerder geneigd was Tito te steu nen dan Franco. De Amerikaanse politici hebben de strategische waarde van Spanje van het be gin af als het belangrijkste be schouwd. Het Franco-regiem was in hun ogen. en dat is het nog. vers twee. Het getuigt van een werkelijkheidszin en een open oog voor de doeltreffende opzet der Westerse verdediging. Span ie toch, al was het alleen maar om de geografische ligging ach ter de Pyreneeën en aan de Mid dellandse Zee. betekent een be langrijke schakel in de defensie gordel. Zelfs bij een onverhoedse aanval der Sovjet-Unie, waar bij grote gedeelten van West- Europa onder de voet zouden kunnen worden gelopen, was 'n terugtrekken van de Westerse strijdkrachten achter de. Spaanse barricade 'n groot militair voor deel. Van daaruit zou een tegen aanval mogelijk zijn, terwijl de Spaanse vliegbases elk moment van een eventuele striid hun nut zouden bewijzen. „Een geïntegreerd Europa vor dert de opneming van Spanje in de Europese defensie-gemeen schap" heeft Schuman zich eens laten ontvallen. Een stelling, waar weinig tegen is in te bren gen. Nu is het ook weer niet zo. dat Spanje con amore tot het ac coord is overgegaan. Het spreekt vanzelf, dat Madrid een hoge prijs heeft bedongen. Het is de Franco-regering niet kwalijk te nemen. In sommige kringen van de aanhangers van het regiem is men niet helemaal zeker van z'n zaak. Vurige leden van de Fa- lange vrezen op de duur bii een toetreding tot het Atlantisch Pact, dat het regiem in Madrid onder druk van de bondgenoten geprest wordt tot het geven van een "rotere politieke en geeste lijke vrijheid aan het Spaanse volk. Zii ziin bang in bepaalde opzichten ook voor het eigen volk. Want voor de volle hon derd procent is de Falange niet populair. Het nu geslaten accoord kan wel eens verstrekkende gevolgen met zich brengen dan alleen een versteviging van de kracht van het Westen, in die zin, dat het de inleiding kan worden voor een nieuwe fase in de geschiedenis van het huidige Spanje. NEW YORK De goede naam van de Nederlandse bloembollenkucekers in de Verenigde Staten wordt ern stig bedreigd door praktijken van een nog onbekende firma, die onder de naam Hollandse Wintertuin" (Hol land Winter Gardenpakketten bloembollen per adver tentie aanbiedt. In vrijwel alle bladen in de Ver. Staten worden onder de slagsin „Bloei in de sneeuw", „Mirakel bollen" aangeboden, die „verbazingwekkend nieuw sneeutcbloeiend" zijn. Deze zaak schijnt prima te marcheren. Tal van Amerika nen schijnen belust op dit „Hol landse wonder" en bestellen per „mailorder" tegen 1,98 Dollar deze pakketten, die in de Ver enigde Staten een waarde van hoogstens vijftig Hollandse cen ten hebben. De pakjes bevatten bovendien geen bloembollen, maar 'n won derlijk mengseltje van ranon kels, crooussen en ander „klein en hijgoed", zodat de Amerikaan die wellicht tulpen, narcissen of hyacinthen verwacht,, zich in de verwachting bedrogen ziet. Verweer is moeilijk De Nederlandse bloembollen exporteurs, die reeds tal van ja ren hun uiterste best doen om het Amerikaanse publiek het beste te leveren, wat zij kunnen leveren tegen behoorlijke prij zen, hebben van deze „stunt" slapeloze nachten. Verweer is zeer moeilijk, hoewel het duide lijk is dat deze pakketten-actie de uitstekende naam van het Nederlandse product schade doet. Blijkens mededelingen van de Amerikaanse vertegenwoordiger van het Centraal Bloembollen- oomité. de heer Gustave Sprin ger, die de advertenties „mislei dend en onjuist" noemt, zijn bij de Federale Handelscommissie en bij het „National Better Bu siness Bureau" klachten inge diend over de „misleidende aard van de beweringen in die ad vertenties". De leiding van het NBBB noemde de advertenties „onbehoorlijk". De grote moeilijkheid is, dat de Nederlandse bloembollenex porteurs geen conitröle hebben op de daden en advertenties van de wederverkoper, die inderdaad Nederlands „bij-goed" verkoopt, doch zulks onder het mom van „echte bloembollen" doet. Deze misleiding, aldus de hr. Sprin ger, kan verwarring bij het Amerikaanse publiek veroorza ken. Hij verklaarde tegenover Amerikaanse persvertegenwoor- NEW YORK. De Neder landse bloembollenexporteurs kunnen weer rustig slapen. Het adverteren met pakketten „nieuwe, verbazingwekkende mirakelhollen" door een onbe kende firma, die zich „de Hol landse wintertuin" noemt, is stopgezet. Het „Better bisuness bureau" heeft op verzoek van de Ame rikaanse vertegenwoordiging van het centraal bloembollen comité een bespreking gevoerd met de advertentiefirma, die „Holland winter garden" be dient. Het advertentiebureau be sloot het adverteren in de ge wraakte vorm te staken. Men zal een deskundige raadsman voor het adverteren met tuin bouwproducten aanstellen. (Advertentie) digers, dat de aangeboden bloe men niet „nieuw" zijn, dat ze niet „in de sneeuw", maar veel later zullen bloeien, en dat ze niet „bij honderden" zullen bloeien. Reeds hebben vele Amerikaanse handelaren, dag bladen en verbruikers bij het Nederlandse Bureau van de ge zamenlijke exporteurs geklaagd. De heer Springeris. van mening, dat het gehele bloembollenvak door deze paklcettenactie wordt bedreigd, omdat iedere door de ze advertenties teleurgestelde klant minder verkoop in de toe komst kan betekenen. Ten behoeve van de g door de watersnood in de Italiaanse Po- vlakte getroffen boe ren is een geschenk- j&m zending van 60 vaai - zen te Roosendaal door de heer Ir. Th. C.J.M. Rysenbeek, Di- m recteur van het vee- m teeltwezen van 't mi nisterie van landbouw overgenomen. Na de aanvaarding vervoerden de heren autoriteiten ook een beestje. Van rechts m. naar links ziet U: de heer Rysenbeek, de heer J. de Veer, voor zitter Bedrijfschap Vee en Vlees, en ge heel links de heer H. Venema, namens de V eeartsenij kundige dienst. Onder grote belangstelling zijn gisteren achttien dammers gestart voor de strijd om het wereldkam pioenschap dammen. Op hét laatste moment moest de Pool Slaby verstek laten gaan, zodat wereldkampioen Piet Roo- zenburg onverwacht een vrije dag had. Men zal trachten de Belg Faes- Op 25 November wordt de oudste Nederlandse operazan ger Leo de Leeuwe, een oom van de actrice Enny Mols de Leeuwe, 85 jaar. Het hoog tepunt van zijn loopbaan viel omstreeks 1910. De 38-jarige boekbinder H. J. H. W. uit de Raephorststraat te Rotterdam is gistermorgen in ziin winkel het slachtoffer geworden van een roofoverval. Om kwart over negen kwam er een ongeveer 20-jarige jongeman binnen, die 'n leesboek wilde huren. W. liet hem in het magazijntje achter de zaak, waar de bezoekers echter onver hoeds een zware lijmpot greep. Hii slingerde de pot naar W's hoofd en sloot de man daarna in ziin kantoortje op. Het magazijn tje had evenwel een uitgang naar de straat. Hierdoor kon de boek binder. ofschoon aan het hoofd gewond, weer in ziin zaak komen. De vogel was echter gevlogen en de geldla stond open. Hoeveel er vermist wordt is nog niet bekend. (Vervolg van pag. 1) Mr. Burger, de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, die een weinig overzichtelijke en slecht voorge dragen rede hield, miste eveneens de nadere uitwerking van het centraal gestelde punt van de werkgelegenheid. Hij scheen te vermoeden, dat het kabinet het daar zelf nog over eens moet wor den en waarbij dus ook nog moet blijken in hoeverre men het in de boezem van het kabinet hier over tot overeenstemming kan geraken. Hiervan uitgaande wordt zijn beroep tot het kabinet om toch duidelijk kleur te bekennen met betrekking tot een progressieve politiek dan des te begrijpelijker. Bepaald interessant was in dit verband zijn opmerking, dat het nieuwe kabinet zijn belagers toch niet zou kunnen ontgaan en dat het dus goed zou doen om zich elders vrienden te maken. Be doelde de heer Burger een soort van doorbraakpolitiek speculerend op de volksgunst? Nieuw Guinea. Over de passage inzake Nieuw Guinea toonde de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie zich bepaald slecht te spreken. Zijn fractie had er met bezorgdheid van kennis ge nomen en zijn opmerking, dat deze verklaring aan het ontwerp richtlijnen „ringt" doet vermoe den, dat het kabinet tot een con cretere formulering van zijn standpunt is gekomen, dan uit de lichtlijnen van de formateur zou kunnen worden afgeleid. Mr. Bur ger meende het kabinet reeds nu te moeten voorspellen, dat het van deze verklaring weinig ge noegen zou beleven. Met dege mo gelijkheid hield ook prof. Romme (K.V.P.) rekening. Indonesië kan ons, zo zei hij, in onze Neder landse mensen en belangen willen treffen, maar hij hoopte, dat de souvereine regering van Indonesië en haar bevolking niet tot der gelijke averechtse en lage metho den haar toevlucht zouden willen nemen. De verklaring van het ka binet in de Memorie van Ant woord had in elk geval zijn grote instemming. Prof. Lemaire van de groep Welter, die zijn maidenspeech hield, gematigd en veel minder agressief dan de heer Weiter, juichte eveneens het duidelijke standpunt in de kwestie-Nieuw- Guinea toe, daarbij de hoop uit sprekend, dat het niet onderhevig zou zijn aan deviaties. Politieke verhoudingen. Over de politieke verhoudingen werd op deze eerste dag al veel gezegd. Mr. Burger (P.v.d.A.) was er kennelijk op uit om de binding tussen de confessionele partijen, zoals die de laatste tijd aan de dag treedt, in een ongunstig dag licht te stellen. Die binding werd deze partijen zeker niet opgedron gen, naar zijn mening, maar som migen in die partijen begeerden haar met politieke bijbedoelingen Over de groep-Welter repte prof. Romme met geen woord Prof. Lemaire had als woordvoer der van deze groep ook de K.V.P. niet aangevallen, maar wel ont kende hij, dat de K.N.P. zich bij de verkiezingen als een tijdelijke afsplitsing zou hebben aangediend. Tot de katholieken in de P.v.d.A. zei prof. Romme, dat hun werk zaamheid z.i. een gevaar is voor het land, voor hun katholieke medeburgers en hen zelf, waarbij hij bedoelde, dat in het kader van deze werkzaamheid de katholieke beginselen niet voldoende tot hun recht kunnen komen. Weekstaat Ned. Bank Na een jaar lang behoorlijke overschotten te hebben vertoond heeft het betalingsverkeer tussen Nederland en de overige landen van de Europese Betalingsunie in October een tekort van circa drie millioen gulden opgeleverd, aldus wordt in de weekstaat van de Ned. Bank medegedeeld. In September was het overschot vergeleken met de voorafgaande maanden al gering, n.l. nog geen 4 millioen gulden. Onze vordering op de E.B.U. was toen aangegroeid tot bijna 700 millioen gulden. De weekstaat werd gekenmerkt door het eind van de maand ten gevolge waarvan de biljettencir- culatie is opgelopen van 2945.6 tot 3006.8 millioen gulden. De netto deviezen-reserve is deze week niet aangegroeid. Zjj heeft een bescheiden verlies ver toond en bedraagt nu 2289.2 mil lioen gulden (vorige week 2291.6 millioen) of wel samen met het goud 3524 millioen gulden. 's-GRAVENHAGE In de Staatscourant is opgenomen de staat van de gevallen van be smettelijke veeziekten, in Neder land voorgekomen gedurende September jl. Daaruit blijkt dat in totaal in ons land in de genoemde periode 15091 door vorkenspest aange taste dieren en bedrijven werden geteld van 880 eigenaren. Van 8782 dieren en bedrijven daar van (van 557 eigenaren) is in September voor het eerst aan gifte binnengekomen. In de provincie Groningen kwamen geen gevallen voor. In Friesland 196. m Drente 91, in Overijssel 342, in Geldenand 1749 ,in Utrecht 1729, in Noord- Holland 1949 in Zuid-Holland 6929, in Zeeland 81, in Noord- Brabant 1821 en in Limburg 204 Van de genoemde aantallen waren nieuw: in Friesland 29, in Drente 17, in Overijssel 278, in Gelderland 1515, in Utrecht 1429, in Noord-Holland 1679, in Zuid-Holland 2573, in Zeeland 77 in Noord-Brabant 988 en in Limburg 197. direct, vrij en geheim DJAKARTA. De Indonesi sche regering hoopt het wetsont werp voor de algemene verkiezin gen binnen een week af te han delen, waarna het ontwerp bij het parlement zal worden ingediend. De verkiezingen zullen direct, vrij en geheim zijn, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Moh. Roem, na afloop van de jongste kabinetszitting aan de pers medegedeeld. De verkozen wet gevende vergadering kan op grond van artikel 138 van de grondwet optreden als volksvertegenwoor diging. De huidige volksvertegen woordiging kan daarom na de ver kiezing van de wetgevende ver gadering worden opgeheven, aldus minister Roem. Minister-president Wilopo bevestigde nog eens, dat de algemene verkiezingen voor de wetgevende vergadering niet bij de noodwet zullen worden gere geld, maar bij wet. 's-GRAVENHAGE. Met in gang van 5 November kan de uit voer van uien naar West-Duits- land worden hervat. Voor de aankoop van Neder landse groenten en uien is voors hands een bedrag van vijf mil lioen Duitse Mark beschikbaar. Aangezien de vraag naar uien in West-Duitsland groot is, zal ver moedelijk het grootste deel van de vijf millioen voor dit product worden besteed. Voor de naaste toekomst heeft men in Nederland goede verwach tingen voor een regelmatige uit voer van groenten en uien naar West-Duitsland. zal Dr. W. Drees op Donderdag middag 13 November a.s.' in het Vredespaleis te Den Haag een buste van mahatma Gandhi ont hullen. is nu ook bij het Duitse consulaat- generaal te Amsterdam een pas en visumafdeling geopend voor de uitreiking van visa voor het rei zen naar en door Duitsland heeft het verbond van de Neder landse groothandel in een adres aan de commissie voor de belas tingen van de Tweede Kamer zijn bezwaren neergelegd tegen het wetsontwerp omzetbelasting 1952... zonden de fabrikanten van cosme tische artikelen aan dezelfde com missie een adres waarin gevraagd wordt om belastingvermindering.... gaat de A.N.W.B. een enquete in stellen onder de automobilisten, waaruit zij o.a. een overzicht hoopt te krijgen omtrent de repa ratiekosten van verschillende ty pes auto's heeft de herziene raming voor het landbouwegalisatiefonds 1952 aan zienlijke wijzigingen ondergaan. Het slot, geraamd op f 34.820.000 nadelig, wordt thans geraamd op f 8.490.000 voordelig. BRUSSEL. In verband met de daling van de prijs voor bin nenlandse boter beneden de richt prijs, zijn gisteren op het Belgi sche ministerie van Landbouw be sprekingen gevoerd. Naar „Het Laatste Nieuws" weet te melden, werd besloten het ministerie van Economische Zaken voor te stel len de heffing op de uit Neder land ingevoerde boter met fr. 3 per kg te verhogen. Deze maat regel zou de minimumprijs op fr. 87 brengen. Volgens het blad bedroeg de invoer van Nederland se boter in België in het derde kwartaal van dit jaar 7.462 ton tegenover 3.082 ton in 1951. sen naar Nederland te krijgen, zo dat het twintigtal weer voledig is Burgemeester de Ranitz van Utrecht, want in zijn stad was het, dat de eerste ronde plaats vond, deed de openingszet, na een geestig toespraakje, waarin hij iedereen veel succes toewenste. Hij deed dit aan het bord van de veelbelpvende Canadees Des- lauriers, die naar algemeen ver wacht de grote concurrent van Piet Roozenburg zal worden. Direct werd er fel gevochten en naarmate de uren verstreken, steeg de spanning. Er werd aan verschillende borden scherp op winst gespeeld en het was de Nederlandse ingenieur van Dijk, die het eerst de winst mocht no teren. De Chinese speler King werd zijn slachtoffer. De uitslagen luiden: Van Dijk (Ned.)— King (China) 20 Saletnik (Italië) Descallar (N. Afr.) 11 Dagenais (Candaa) Verpoest (België) 20 W. Roozenburg (Ned.) Huisman (Ned.) 11 Deslauriers (Canada) Gedance (Zwits.) 11 Keller (Ned.)—Fanelli (It.) 2—0 Forclaz (Zwits.) Fankhauser (Frankr.) 02 Verleende (België) Post (N. Afrika) 1—1 Bizot (Ned.) Bonnard (Frankr.) 02 Boutv van vier nieuwe schepen De Koninklijke Nederiandsche Stoomboot Maatschappij N.V. heeft opdracht gegeven voor de bouw van vier schepen. Twee mo torvrachtschepen, die een bruto tonnage krijgen van ca. 3.000 ton en een draagvermogen van onge veer 3900 ton. Deze schepen zul len worden uitgerust met een 7 cyIinder-2 tact Storkmotor van 2200 pk. Eén van deze schepen zal ge bouwd worden door de N.V. C. van der Giessen en Zn's Scheeps werven in Krimpen a. d. IJsel, het andere door N.V. Scheeps- bouwwerf Gebr. Pot te Bolnes. Twee motorkustschepen van 499,9 brt en met een draagver mogen van ca. 890 ton. Eén van deze schepen wordt gebouwd door de N.V. E. J. Smit en Zoon's Scheepswerven te Wester broek bij Groningen, het andere door de N. V. Scheepswerf Gideon in Groningen. Deze schepen zullen worden uitgerust met een 6 cylin- der-4 tact Werkspoormotor van 750 pk. Door deze orders is het aantal schepen dat de K.N.S.M. in bouw of bestelling heeft thans twaalf. De Engelse amateurploeg, die Zaterdag 15 November a.s. te Hul) tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: doel: E. Bennett (Southall); achter: F. C. Alexander (Cambr Univ.) en L. Stratton (Waltham- stow Avenue); midden: L. Topp (Hendon), K Yenson (Leyton) en D. Saunders (Walthamstow Avenue) aanv.; voor: V. Groves (Leytonstone), A. W. Noble (Leytonstone), J. L. Lewis (Walthamstow Avenue), W. J. Slater (Wolverh. Wanderers) en G. Robb (Finchley). Tot deze ploeg behoren acht spelers van het Britse Olympische Elftal dat in de voorronde van de Spelen te Helsinki na verlenging met 53 door Luxemburg werd verslagen en dat op de terugreis te Oslo gelijk speelde (22) te gen Noorwegen. De drie anderen, Alexander, Groves en Yenson, zijn nieuwe internationals. (Advertentie) Veilig en onbegrensd genezend bij kou koorts - griep en pijnen. Koker 50 tabletten 80 cl 25 tabletten 45 cl AMSTERDAM, 4 Nov. Ook op het Damrak zijn de verkie zingen in Amerika druk bespro ken en hier werd, evenals in Londen, een afwachtende hou ding aangenomen. De beurs ver keert in het onzekere of Eisen- houwer dan wel Stevenson, pre sident zal worden, doch niet zo zeer deze uitslag maar de reac tie van de New Yorkse beurs is van primair belang. Dat de affaire vandaag niet groot was, verwonderde eigenlijk niemand. De internationale waar den openden iets lager, maar wisten zich tegen slot vrijwel volledig te herstellen. De scheep vaartpapieren sloten een fractie beter. Op de cultüurmarkt was de ondertoon vandaag iets beter. Vooral HVA ontmoette enige be langstelling en trok ruim één punt aan tot 83''', maar ook rub ber- en tabakswaarden bleven goed prijshoudend. Aandelen Es- comptobank echter een kleinig heid in reactie, n.l. 56''> tegen gisteren 59. Indonesische geld leningen vrijwel onveranderd. Aandelen Mendes Gans werden opnieuw hoger geadviseerd op 87. Het agio voor Amerikanen, dat lange tijd nihil is geweest, toen enige weken rond 7/8 procent schommelde, stelde zich vandaag op 1 1/4 procent. Guldensbeleggingen ten slotte op hetzelfde niveau van gisteren. De N.V. Cultuurmij Bandjar wangi heeft over 1951 een ver lies geleden van resp. 11.618. Dit is, voor zover mogelijk, ten las te van het reservefonds geboekt, waarna nog een bedrag van res pectievelijk 328 als verlies in de balans is opgenomen. De pogingen om de onderne ming te verkopen hebben tot dusver geen resultaat gehad. De Unie van Waterschapsbon den heeft per 1 Nov. een bedrag van ruim f 1.500.000 op onder handse schuldbekentenis geleend, ten behoeve van een tiental wa terschappen. Het betreft hier 'n 4 1/4 pet. 30-jarige lenning a pari. De DeliBatavia Rubber Mij. heeft gedurende October geoogst 674.000 kg rubber, waardoor de productie in de maanden Janu ariOctober gekomen is op 5.885.066 kg. tegen 3.803.434 kg in hetzelfde tijdvak van 1951 staking) De productie in de eerste tien maanden van dit iaar overtreft reeds die van geheel 1951. Toen werd totaal 4.869.142 kg geoogst. De N.V. Preanger Rubber Mij heeft in October 45.000 kg ge oogst. waardoor de productie in de maanden JanuariOctober gestegen is tot 523.029 kg tegen 404.592 kg in dezelfde periode van 1951. De N.V. Rubber Cultuur Mn. „Amsterdam" heeft gedurende October verkregen 1.546 ton rub ber, 3.140 ton palmolie en 923 ton palmpitten. De productie in de maanden JanuariOctober is hierdoor gestegen tot 12.641 ton rubber (zelfde periode vorig iaar 7.386 ton), 25.428 ton palmolie (22.708 ton) en 7.531 ton palm pitten (5.958 ton). De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 1.67 mil lioen Mark beschikbaar gesteld voor de invoer van vlas- en vlasgaren uit Nederland. TAIPEH. U dacht natuur lijk dat het om Stevenson en Eisenhower was gegaan gis teren. De Chinezen kwamen, op de klank afgaande, tot heel wat bloemrijker namen: Sze Ti Wen Sen (Geschiede nis brengt literair leven) en Ai Sen Hau Wei, hetgeen zo veel betekent als: liefde, oer woud, held, mannelijkheid. KENTUCKY. De Louis ville Tobacco Blending Co. had op haar manier aan de verkiezingsstrijd meegedaan. Ze bracht sigaretten, merk „I like Ike" in de handel en an dere onder de naam „Steven son for President". De uit slag van de verkoop was: 26.731.740 pakjes voor Eisen hower tegen 23.531.600 voor gouverneur Adlai. De groot ste winnaar was daarbij ech ter natuurlijk Truman. Of dacht u dat Amerikaanse sigaretten belastingvrij wa ren? MOSKOU. De Russen zijn begonnen aan de bouw van het hoogste gebouw van Europa bij het Rode Plein op de oever 'van de Moskwa. Het wordt 300 meter (Empire State Building in de Verenig de Staten 420 meter) hoog, krijgt een voorgevel van rood graniet en helder marmer en zal 2000 kantoren bevatten. LONDEN. Pensionhoud ster mevr. E. F. Bennett heeft bij de huur-adviescommissie haar beklag ingediend: al haar huurders lopen weg om dat er in huis spookgeluiden worden vernomen. Allémaal, behalve de heer en mevrouw J. Hetherington. Mevr. Ben nett verdenkt hen ervan zélf te spoken, omdat zij het hele huis willen hebben. Maar de Hetherington's beweren dat er échte geesten zijn in hun kamer PALERMO. Het arbeids bureau heeft een man aan geklaagd, die zes maanden tang werklozensteun heeft getrokken. Het bureau kon namelijk bewijzen dat de man diezelfde zes maanden in de plaatselijke gevangenis een straf had uitgezeten. WENEN. Het wordt ernst met de winter. In de bergen om Innsbrück kan al geskie,d worden, de Grosz- glocknerpas is voor alle auto verkeer gesloten, de Arlberg- pas kan alleen nog bereden worden door auto's met ket tingen om de wielen en hevige sneeuwval verbrak al le verbindingen door de Pyre neeën tussen Frankrijk en Andorra. KHATMANDOE. De Zwitserse Mount Everest- expeditie heeft een hoogte van 7500 meter bereikt en daar een vijfde kamp inge richt. Waarschijnlijk is zij op het ogenblik dat u dit leest bezig aan de laatste aanval op de hoogste plek ter wereld, die nog 1500 meter hoger is. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7