BLOKKADE ROND KOREA nieuwe daad van agressie Eisenhower's stemmentotaal heeft alle records geslagen Tweede Kamer ging voort met algemene beschouwingen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Het debat Geen medezeggenschap van ziekenfondsen REACTIES lil .UXE D.K.W. Woon winkelhuis voor II staal. ■MimuHiiimimsi miiiiummmim; WAT EEN VRAAG Russische beschuldiging: Sovjet-nota waarschuwt voor de gevolgen BEVAN OPVOLGER VAN MORRISSON? HET KATH. ZIEKENHUIS Jos Maenen protesteert Twee zendelingen vermoord op Nieuw Guinea Nederlands elftal onveranderd Rode broeders onder elkaar VROUW GESTOLEN Nieuiv-gekozen president door Truman uitgenodigd Hofstra veroordeelt optimisme inzake de financiën Eisenhower gaat naar Korea Kind hij brand omgekomen van Mamie ...en John Geheim Consistorie? PRINS BERNHARD IN COLUMBIA Denationalisering Britse staalindustrie i de eerste rang, ulp. i de enig juiste opperhuid in het aten worden ver zijn weg naar de n worden gestild Te koop: nieuw gereviseerd, pr. )0.In prima staat. KOOY, Balgweg 12, :ezand. tel. 471. Te koop: >r alle doeleinden ge- ikt, vlak bij R.K. k en station. Spoedig aanv. in centrum van f na Paulowna. Br. let- It., Adv.bur. C. Re- mars, Molenvaart 105 na Paulowna, tel. 292 koop PLATENWIS- LAAR in salonkast t versterker en luid- eker. Café Rust Wat, d. Berg, Bergerweg, rgen. lijk TE KOOP een gensjas 15-16 jr.; een isjesmantel 11-12 jr.; t paar meisjessch., m. z. g. a. n. Rijksstr.- g 353, Heiloo. slgen, net doende ep. Het spreekt :n komst van vier ie strijdmacht een gelagkamer van ntzettend" zei een „Ik ben niet naar ;ns in hun boeze- ,Kom nou, Emma" Europa is immers dit wel de nieuw- k zo bijlopen. En tvrij Amerikaans glaasje. Kom op, g sloegen de vier k niet af. NOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Donderdag 6 November 1952 48e Jaargang No. 12622 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DIT GAAT NATUURLIJK over het grote debat, de Algemene Be schouwingen over de Rijksbegro- ting-1953. Het voornaamste daar bij is, welk antwoord gegeven zal worden op de vragen betreffende het toekomstig beleid, de alge mene politieke koers van Kabinet en Parlement. Op die vragen is er, na de eerste aanloop van de algemene beschouwingen (wij schrijven dit Woensdag, na de éérste dag van het Politieke Debat) nog geen antwoord. Er komen nog meer sprekers, en de Regering moet nog antwoorden; maar de éérste ontmoeting tussen Kabinet en Kamer was er en we zullen méér weten, als deze week voorbij is. Er is intussen al genoeg ter sprake gebracht, om enige kolom men commentaar te kunnen vul len. Dat komt wel aan het einde van het Debat, al zullen we ons ook dan moeten beperken, omdat er méér vraagstukken en proble men zijn, die de aandacht vragen. Voor vandaag dan vooreerst een paar korte opmerkingen. Het leek bijv. zo aardig gevonden van prof. Oud, om te zeggen, dat vroeger maar dat was dan vóór de oor log! de geel-witte wimpel van het regeringskasteel woei, en nu de rode vlag, maar juist is het niet. Steeds n.l. heeft, figuurlijk en letterlijk, de Nederlandse vlag daar gewaaid en dat is ook nu zo. De ministers dienen, per soonlijk en zakelijk, het algemene, nationale belang, evenals de volksvertegenwoordigers dat doen op de grondslag van hun eigen beginselen en partij-inzichten. Er behoeft niet beslist van uit gegaan te worden dat die partij inzichten het algemeen belang steeds en meest op de achtergrond stellen, al vallen de innerlijke bedoelingen van bepaalde plei dooien en handelingen buiten de publieke beoordeling. Over het algemeen hebben de verschillende fractieleiders de za ken op hoog plan behandeld. Veel aandacht is geschonken aan de actuele internationale vraagstuk ken, vooral aan de militaire ver dediging. Uiteraard deed het ons genoegen, dat de verschillende beschouwingen, die ook wij enige malen aan het vraagstuk van de militaire verdediging van Neder land hebben gewijd, in de Tweede Kamer weerklank vonden. Ook prof. Romme was over het antwoord van de Regering, op zijn vroegere schriftelijke vragen, niet voor honderd procent vol daan. Er is nog geen volledige geruststelling, ook in verband met het vraagstuk-Duitsland. Noodza kelijk is, voor volledige doorvoe ring van het ideaal der Noord- Atlantische en West-Europese ver dediging, de medewerking én van Frankrijk én van Duitsland! Duidelijke taal sprak prof. Romme over de gezinspolitiek. Op dit punt weten we niet, althans nog niet wat we aan de Re gering hebben. En aan de Kamer? Dit zal het zwakke punt wel zijn voor de K.V.P.; feitelijk wéten we al zoveel, dat de Kamer tenminste tot nog toe in over grote meerderheid afwijzend staat tegenover de verlangens der Ka tholieke Partij op dit punt. De vraag is dus allereerst, of het op de Kamer indruk zal ma ken, dat de K.V.P.-fractie (naar de uitlatingen van prof. Romme) niet zonder grens haar bereidheid tot medewerken aan het kabinet zal geven. En wat zal de Regering daarop zeggen? Zal zij bereid zijn, méér tegemoet te komen aan de verlangens van 30 Kamerleden, terwijl de andere 70 (of 68, voor het geval de 2 K.N.P.'ers tenmin ste op dit punt de officiële katho lieke verlangens delen) tot heden afwijzend staan. In dit verband past ook de vraag, wat in de algemene richt lijnen van de kabinetsformateur(s) over de gezinspolitiek was ge zegd In Springfield (Illinois) werd gouverneur Stevenson naar aanleiding van de ver kiezingen gevraagd: „En in 1956?" Stevenson antwoordde: „Laat die man zijn hoofd eens nakijken." Hij zeide zijn aandacht weer aan de staat Illinois, waarvan hij gouverneur is, te zullen wijden. LONDEN, 5 Nov. Rusland heeft de Ver. Staten Woensdagavond beschuldigd „een nieuwe daad van agressie,, in het Verre Oosten gepleegd te hebben door het leggen van een blokkade rondom Korea. Radio Moskou heeft verklaard, dat de Russische ambassade in Moskou Dinsdag over dit onder werp een nota op het departement van Buitenlandse Zaken overhan digd heeft. In de nota werd verklaard: „Dit feit (de blokkade) bewijst nog maals, dat de Amerikaanse rege ring niet slechts geen einde aan de Koreaanse krijg wil, maar in tegendeel naar nieuwe daden van agresie streeft. „De vestiging van deze zone vormt een schending van de vrij heid ter zee, de handel op de open zee en een schending van de rech ten van de Sowjet Unie en an dere staten". In de nota wordt verklaard, dat de „Sowjet regering de vestiging van de zogenaamde defensieve maritieme zone rondom Korea door de Amerikaanse regering niet als wettig erkent. Zij stelt de Amerikaanse regering verant woordelijk voor de consequenties van deze nieuwe agressieve daad en voor de schade, die aan de be langen van de U.S.S.R. berokkend kan worden". LONDEN, 5 Nov. Aneurin Bevan, het linkse enfant terrible van de Britse socialisten, is van daag in het strijdperk getreden om te trachten Herbert Morrison van de tweede partijfunctie te verdringen nadat met algemene stemmen Clement Attlee herko zen was tot voorzitter van de La- bourpartij. De aanhangers van Bevan ver zochten de partijleiders om een geheime stemming. Het verzoek werd toegestaan en verwacht wordt dat in de loop van de vol gende week de resultaten van deze stemming bekend gemaakt zullen worden. UTRECHT. „Wij stellen een goede samenwerking met de ziekenfondsen op hoge prijs, doch willen tegelijk vaststellen, dat de taak van de fondsen ligt op het terrein van het dragen der financiële risico's en niet in het besturen van zieken huizen", aldus verklaarde de heer Jos Maenen, voorzitter van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen tijdens een vergadering der organisatie, welke Woensdag te Utrecht werd gehouden. De heer Maenen keerde zich in zijn rede o.m. tegen een uitlating van de voorzitter der Katholieke artsenvereniging, waar deze de ziekenfondsen medezeggenschap wil geven in de ziekenhuizen. De heer Maenen noemde dit een ern stige misvatitng. De vergadering, waarin de heer Maenen zijn rede uitsprak en on der zijn gehoor de staatssecretaris voor Volksgezondheid, Dr. Mun tendam telde, werd voorafgegaan door een huishoudelijke vergade ring. In deze huishoudelijke vergade ring heeft de heer Maenen zich gekeerd tegen een uitlating in het Protestantse blad Gezondheids zorg, dat de Katholieken 43 pet., de Protestanten 11 pet. en 'de overheid de rest van de zieken huizen beheert en dat de Katho lieke „inferieure pogingen aan wenden om via de Katholieke zie kenhuizen niet-Katholieken in hun greep te krijgen". De voorzitter kon niet be grijpen, waarom de protestanten bij hun actie om de achterstand in de ziekenhuisbedden in te ha len een dergelijke, van waarheid ontblote aanval lanceren. Vrijheid gevraagd. „Nu de vrijheid in het economi sche leven zo goed als hersteld is, maken ook de charitatieve in stellingen .er aanspraak op hun vrijheid terug te krijgen. Deze vrijheid betreft in de eerste plaats de prijsberekening". Bij het uiten Deze omhelzing was de geluk kige bezegeling van de her eniging van deze Amerikaan se soldaat, verbonden aan het hoofdkwartier van de NATO voor Zuid-Europa, en zijn vrouw. De dag waarop hij moest vertrekken naar Na pels kreeg hij blindedarmont steking, zodat hij moest ach terblijven om te worden ge holpen. Zijn vrouw, en zijn drie maanden oude zoontje, die met dezelfde boot zouden meegaan, moesten echter wel vertrekken. Zij lieten hem dus, al was het met tegenzin, achter. De hereniging, 26 da gen later, was er des te pret tiger om! van dit verlangen richtte de voor zitter zich in het bijzonder tot Mr. Roos, hoofd van de afdeling prijs- beheersing van het departement van Economische Zaken. Vervol gens vroeg spreker ook meer vrij heid bij de bouw van ziekenhui zen, al moest hij toegeven, dat de vrijheid van dit ogenblik groter is dan men een jaar geleden heeft durven verwachten. Hij erkende, dat het streven is gericht op een betere procedure, hetgeen niet wegneemt, dat de ziekenhuisorganisaties meer in vloed moeten hebben bij de bouw en dat de invloed der ambtelijke instanties verminderd dient te worden. Ook daarvoor deed hij een beroep op Dr. Muntendam. 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Alhier werd telegrafisch bericht ontvangen, dat de zendelingen Erikson en Tritt, die sinds enige tijd werden vermist in Nieuw- Guinea, vermoord zijn. Hun lijken werden aangetroffen nabij kam pong Maopeas, in het district Aifat, onderafdeling Ajamoera (West Nieuw-Guinea). Beide zendelingen ondernamen, buiten medeweten van de autori teiten, een tocht door een streek die nog niet onder rechtstreeks bestuur is gebracht. Inmiddels zijn de namen der vijf vermoede lijke daders reeds bekend. Het onderzoek is nog gaande. Het Nederlands Elftal, dat Za terdag 15 Nov. a.s.j te Huil tegen Engeland (amateurs) speelt, is als volgt samengesteld^ doel: Landman (Sparta); achter: Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vitesse); midden: Wiertz (D.W.S.), Ter- louw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.), aanv.; voor: v. d. Kuil (V.S.V.), Lugt- hart (Be Quick), van Roessel (Willem II), Bennaars (Dosko) en Lenstra (Heerenvëfen). Reserves: Hagenaars (Vole- wijekers, Odenthal (Haarlem), Kuypers (Volewijckcrs) en Cla- van (A.D.O.). ZAGREB, 5 Nov. Een hoge communistische persoon lijkheid is vandaag uit een zit ting van het congres van de Joegoslavische communistische partij gezet daar hij in het openbaar de president van de Servische regering ervan be schuldigd heeft hem zijn vrouw ontstolen te hebben. Tijdens een rumoerige scène heeft Ljubdrag Djuriz, gene raal van de partisanen tijdens de oorlog en secretaris generaal van de federale regering zijn beschuldigingen in het gelaat geslingerd van Petar Stambolic, president van de Servische re gering. Na het incident is maar schalk Tito zelf op de tribune verschenen om te verklaren dat de beschuldiging het werk van „de vijand" was. Dwight D. Eisenhower is als overwinnaar uit de verkiezingsstrijd gekomen, waarmee hij de Republikeinen aan het bestuur van Ame rika heeft gebracht. Eisenhower en zijn vrouw Mamie tonen beiden trots en blij de Daily News, die de verkiezing van Eisenhower aan kondigt. De foto werd genomen in het Commodore Hotel in New York, waar de Repu blikeinen de uitslagen afwachtten. (Radio-telefoto) (Door John Hightower, diplomatiek correspondent) WASHINGTON, 5 Nov. Nu Eisetthotver gekozen is, kan verivacht worden, dat een vastberaden poging door Amerika ondernomen zal worden om het offensief te nemen in de koude oorlog met Rusland, dat het Ministe rie van Buitenlandse Zaken volledig zal worden gereor ganiseerd en dat zonder verwijl zal worden getracht de lasten die Amerika in Korea heeft te dragen te verlichten. Men verwacht dat een der eer ste daden van de nieuwe repu blikeinse regering zal bestaan uit een verlaging der belastingen en het versnellen van de (West-) Europese herbewapening. President Truman heeft van daag meegedeeld dat hij Dwight Eisenhower zal uitnodigen op het Witte Huis te komen teneinde be sprekingen te voeren over de problemen betreffende de wereld vrede en over het budget voor 1953. Stemmen en zetels Eisenhower „Ike" de 62- jarige beroepssoldaat, die niet in de politiek wilde gaan totdat een „krachtig beroep" op hem gedaan werd, kreeg het grootste aantal stemmen dat een candidaat ooit heeft gekregen, n.l. 30.138.994 tegen Stevenson 24.217.206. Het hoogste stemmenaantal, tot nog toe door een president ver- (Van onze parlementaire redactie) Woensdagmiddag is de Ttveede Kamer voortgegaan met de algemene beschouwingen over de rijksbegroting. Mr. Blaisse (K.V.P.), die zijn maidenspeech hield, sprak over de buitenlandse politiek. Economische integratie kan niet verwezenlijkt worden zonder gelijktijdige poli tieke integratie en omgekeerd. Hoe denkt de regering de meningsvorming over de politieke integratie te organi seren? De Benelux-politiek is niet duidelijk. Het volk begrijpt niet waarheen wordt gekoerst. Er moeten nu op korte termijn Beneluxorganen komen. Voorts hechtte mr. Blaisse grote waarde aan de samenwer king tussen de zes in Europa samenwerkende landen. Ook hier is verdere concretisering noodzakelijk. Over de Europese defensiege meenschap wordt in de memorie van antwoord niet gesproken, maar toch mag er bij deze alge mene beschouwingen niet over gezwegen worden. Mr. Blaisse benadrukte het gewicht van deze conseptie en droeg op verant woorde spoed aan. Geen overschot? de met prof. Romme, dat de regering nog geen concrete plan nen heeft inzake de centraal ge stelde werkgelegenheidspolitiek. Hij kon zulks echter billijken in verband met de lange duur van de kabinetsformatie. Deze spre ker veroordeelde het optimisme zoals dat in de Kamer naar aanleiding van de financiële toe stand is tot uiting gekomen. Het geraamde overschot van f 131 millioen zal z.i. zeer waarschijn lijk niet worden gehaald. De heer Hofstra noemde het dan ook onverantwoord om de Mr. Hofstra (P.v.d.A.) betreur- indruk te wekken, dat er thans ruimte zou zijn voor belasting verlaging. Hoe groter de ondes kundigheid hoe fantastischer plannen. Wie de werkgelegen heid wil vergroten moet eerst onderzoeken welke methoden hier voor de beste zijn en daar bij ook ruimte laten voor de mogelijkheid van een vergroting van de overheidsuitgaven. Inplaats van dokters waren, naar zijn mening, kwakzalvers aan het woord. De financiële des kundigen van andere fracties, die reeds op de eerste dag van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer aan het woord kwamen en waaronder ook dr. Lucas van de K.V.P., zullen bij de replieken dus ook de vraag kun nen beantwoorden of Nederland inderdaad maar één echte belas tingspecialist bezit. Er voorlopig van uitgaande, dat de heer Hof stra wel een van deze specialisten is, zouden wij zijn diagnose ze ker niet als die van een kwak zalver willen aanmerken, maar wel als die van een socialistische dokter. De heer Hofstra gaf toe, dat er te weinig kapitaal belegd wordt in objecten, die nieuwe werkgelegenheid moeten schep pen. Maar de oorzaak hiervan weet hij niet aan de te hoge be lastingdruk maar aan de te ge ringe bereidheid om kapitaal in de risicodragende sfeer te beleg gen. En uit deze diagnose vloeide dan een typisch socialistisch re cept voort. (Vervolg op Dag. 3) worven, is 27.751.597, door Roo sevelt behaald bij de verkiezin gen in 1936. Het grootste aantal van een republikeins candidaat was 22.305.198. Dit kreeg Wendell Willkie in 1940. Eisenhower kreeg de steun van 38 staten met tezamen 429 kies mannen; Stevenson van negen staten met tezamen 98 kiesman nen. De Senaat. De stemverhouding in de Se naat is thans als volgt: republi keinen 49, democraten 47. Totale aantal zetels 96 plus een doorslaggevende stem van de voorzitter, vice-president Nixon (republikein), voor het geval de stemmen staken. Huis van Afgevaardigden De republikeinen hebben ook in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid behaald. Van de 435 zetels hebben de republikeinen de 218 zetels bezet, nodig voor de meerderheid. Op dat ogenblik hadden de democra ten 205 zetels. De bestemming van elf zetels was toen nog on beslist. NEW YORK, 5 Nov. Eisen hower heeft vandaag Truman la ten weten dat hij een militair vliegtuig zal gebruiken om naar Korea te vliegen. Eisenhower verklaarde dit in een telegram waarin hij Truman dankte voor zijn aanbod om ge bruik te maken van het vliegtuig „Independence" voor een vlucht naar Korea. De generaal zei het aanbod te waarderen maar dat elk geschikt militair vliegtuig ook dienst kon doen. Bij een brand die Woensdag morgen uitbrak in een land- bouwschuur te Breda is het vijf jarig jongetje Hansje Evers om gekomen. Het kind, dat zelf ook in Breda woonde, logeerde sinds enige tijd bij zijn grootouders, omdat de moeder in het zieken huis was opgenomen. Een tante ontdekte de brand, zij hoorde het kind nog om hulp roepen. Zij noch de buren konden van wege de verstikkende rook en de vuurgloed de kleine naderen. De met-verzekerde schuur brandde geheel uit, terwijl bo vendien nog een koe in de vlammen omkwam. NEW YORK, 5 Nov. Ma- mie Eisenhower (Ike's vrouw) heeft vandaag verteld dat de verkiezing van haar man niet veel wijzigingen zal brengen in hun levenswandel, omdat zij de laatste jaren toch al „in een goudviskom" hebben geleefd. In een interview van enkele verslaggeefsters, zei mevrouw Eisenhower over haar toekomst op het Witte Huis. „Ik denk niet dat het leven daar veel vermoeiender zal zijn voor ons dan het tot nu toe is geweest. Ik denk zelfs dat ik in de toekomst mijn man meer zal zien, dan tot nu toe het geval is geweest, 's Avonds gaan we niet erg veel uit". Zij wees er op dat Eisen hower als president van de Columbia Universiteit en ook als militair bevelhebber steeds in het brandpunt van de be langstelling had gestaan en zei: „We staan al jaren lang onder bewaking". ERGENS IN KOREA, 5 Nov. „Alle duivelser gaat zo nu en dan toch nog wel eens iets goed, en ditmaal is het heel goed gegaanMet die woorden begroette majoor John Eisenhower, de zoon van de nieuwe Amerikaanse president, het nieuws dat zijn vader ge kozen was. Het werd hem door een jour nalist verteld. Toen hij hoorde dat de democraten zelfs in Illinois waren verslagen lachte hij verheugd. Onmiddellijk heeft de jonge officier het volgende telegram naar zijn ouders gezonden: Beste ouders, mijn hartelijke gelukwensen. Ik ben in gedach ten de hele tijd bij u geweest. Johnny." ROME, 5 Nov. In Vaticaan stad gaan geruchten volgens wel ke half December een Geheim Consistorie zou worden gehouden, waarbij een aantal nieuwe kardi nalen zou worden gecreëerd. BOGOTA, 5 Nov. Prins Bern- hard heeft vandaag een bezoek gebracht aan de president van Columbia, Urdaneta Arbelaez. Dinsdag kwam Prins Bernhard per vliegtuig in Bogota aan. Hij werd verwelkomd door de minis ter van Buitenlandse Zaken Juan Uribe Olguin. Vanavond zal de Prins een gala bal bijwonen, dat te zijner ere gegeven wordt. LONDEN, 5 Nov. De Britse regering heeft Woensdag de eer ste stap genomen op weg naar de denationalisatie van de staalindus trie en het wegvervoer door twee wetsontwerpen dienaangaande bij het parlement in te dienen. De tekst van de ontwerpen zal later worden gepubliceerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1