Kapelaan Voets gaat Alkmaar verlaten Schooltandverzorging in nieuwe banen Raad van Harenkarspel verhoogt de landhuren Rotterdams Toneel speelde „De Waaierpatience" Sociëteit bejaarden Agenda Jutters of eerlijke vinders? WUHEN Twee grote actrices in een stuk Vrijspraak in de borrel-zaak Q nvlons Gerard Worm Dental-car in gebruik genomen Zeven Egmonders op het matje Logger in moeilijkheden Alcmaria cabaret voor 't Rode Kruis Pagina 2 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 ALKMAAR Gisteravond hebben tie bezoekers van het Gulden Vlies, waar bet Rotterdams Toneel, met Magda Janssens en Charlotte Köhler in één stuk samenspeelden, toneelspel van de eerste grootte kunnen zien en bewon deren. Na afloop braelit het publiek deze twee grote! actrices een ovationeel applaus, dankbaar voor de ras' zuivere loneelspeelkunst, die hier in de provincie nog betrekkelijk weinig te genieten valt. Over het stuk zelf valt waar lijk niet zoveel bijzonders te zeggen. Het is geschreven naar de roman „Vivier" van Henri Troyat, een Rus van geboorte, maar een Fransman door zijn opvoeding. Met een merkwaar dige harmonie heeft hij in dit stuk de echt Russische slaafsheid en Franse esprit weten te ver werken. O.i. had de figuur van Mevr. Chasseglin. gespeeld door Magda Janssens het gehele stuk door het karakter moeten hebben van het laatste tafereel, omdat teveel innerlijke kracht uitging van haar als de vrouw die haar le ven slechts vult met kaartspelen en haar interesse voor eigen kleine belangetjes, en die toch te weinig moreel bezat om weer stand te kunnen bieden aan de verlokking van een nieuw gezel schap van de neef van Mej. Pastif. een wuft 'heerschap, die slechts als ideaal kent: eten, drinken, roken en een warm bed. En als consequentie daarvan kreeg men in het karakter van de figuur van Mejuffrouw Pastif een merkwaardige gespletenheid, naar haar eigen egocentrische in stelling een kruiperige onderda nigheid aan haar meesteres, die zij dient om der wille van haar eigen bestaan en daaruit voort vloeiend de door jalouzie opge zweepte wraakzucht ten opzichte van haar neef. die met een di plomatiek gebaar haar meesteres voor zich inpalmt, terwijl die ja louzie tooh ook weer voortkomt uit een ware genegenheid voor haar Mevrouw, die zij 22 jaar lang trouw heeft gediend, zon der aanspraak op dankbaarheid. Daarom lag de genieting van deze toneelavond niet zozeer in het snel, de literatuur, de intrige, dan wel in het toneelspel zelf, waaruit men de psychische span ningen van de drie hoofdrollen duidelijk kon waarnemen. Mag da Janssens speelde de heers zuchtige Madame Chasseglin met waardigheid en gevoel voor de details. Charlotte Köhler liet prachtig volgehouden spel zien, enerzijds in het slaafse opvolgen van de bevelen van haar meeste res en onderdanigheid om haar sympathie niet te verliezen, an derzijds in het valse ge-intrigeer tegen haar neef, die langzamer hand haar plaats innam. Ben Aerden speelde de louche neef voortreffelijk. In houding en dic tie gaf hij een uitstekende type ring van een totaal geest-loze, die slechts verliefd is op eigen lichaam. Elisabeth Versluijs zette een eenvoudig en ongecom pliceerd dienstertje op de plan ken, die tussen neus en lippen door nog het meest de waarheid zei en Frits van Dijk gaf een koddige creatie van de vader, die zijn zoon in het nietsnutten zijn gehele leven was voor gegaan. De vertaling van het stuk was geschreven door Gerard Rekers, de regie was in handen van Frits van Dijk en het décor was ver zorgd door Chiel de Mey. Het Alkmaarse publiek heeft alle reden om voor deze avond dank baar te zijn, enkele kleine fou ten daargelaten. Om maar een voorbeeld te geven: voor het aansteken van een electrische lamp heeft men ook op het to neel. geen lucifertje nodig. ALKMAAR. 6 Nov. De Alk maarse kantonrechter heeft van morgen schriftelijk vonnis ge wezen in het z.g. proefproces tegen de Alkmaarse ambtenaar M. J. Schot, die in een door hem gehuurde verlofslokaliteit sterke drank had geschonken aan zijn bruilofsgasten. De kantonrechter sprak de man vrii en achtte het hem ten laste gelegde niet bewezen, met name dat het niet gold een voor publiek toegankelijke lokaliteit, terwijl ook volgens hem niet vaststond dat er in deze verlofs zaak publiek aanwezig was. Aangenomen mag worden, dat de ambtenaar van deze uitspraak in hoger beroep zal gaan. AANRIJDING ALKMAAR. Doordat de be stuurder van een auto gistermid dag geen voorrang verleende aan een auto komende uit de Emma straat, ontstond een aanrijding tussen deze auto en de andere die van de Nieuwlandersingel kwam. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Voorlichting a.s. militairen ALKMAAR. Zondagmor gen om elf uur wordt in het Katholiek Militair Tehuis aan de Oudegracht een bijeen komst gehouden voor recru- ten. die binnenkort in de militaire dienst zullen gaan. Zij zullen daar op godsdien stig en medisch gebied de nodige voorlichting krijgen. Onnodig te zeggen, dat dit tot de bittere noodzakelijk heden behoort. Een geeste lijke en een arts zullen ver schillende onderwerpen in be spreking brengen. Alle jon gens. die binnenkort in de militaire dienst gaan. worden verzocht, deze bijeenkomst te bezoeken en ook de ouders wordt de medewerking ge vraagd, hun jongens daartoe te stimuleren. Alle jongens van het hele dekenaat Alk maar worden tot een bezoek uitgenodigd. ALKMAAR Zoals wij gis teren in het kort berichten, gaat kapelaan Voets Alkmaar verla ten. In brede kringen zal dit be richt met spijtige verrassing ont vangen zijn, daar kapelaan Voets in Alkmaar en wijde omgeving bekendheid genoot. voor Woensdagmiddag in Ka jotter shuis ALKMAAR. Op initiatief van het I.P.C. heeft zich alhier een voorlopig bestuur gefor meerd van de afdeling Alkmaar van de Katholieke Bond voor Bejaarden en Gepensionneerden, welke reeds in tal van steden een afdeling heeft. Men is begonnen uit te zien naar een geschikte gelegenheid, waar de ouden van dagen mannen zowel als vrouwen gedurende de wintermaanden enige ontspanning kunnen vin den. nu het weer zich niet steeds leent voor een wandeling in De Hout elders. Voor dit doel heeft men de beschikking gekregen over de bovenzalen van het Kaiottershuis aan de Laat. waar de ouden van dagen, vanaf zestig jaar. elke Woensdagmiddag van harte wel kom zijn en zich van twee tot vijf uur aangenaam bezig kun nen houden met allerlei vormen van ontspanning. Woensdag twaalf uur zal deze sociëteit officieel worden ge opend en verwacht wordt, dat velen van de geboden gelegen heid gebruik zullen maken. De mannen kunnen er een spelle tje biljarten, ping-pongen zelfs, kaarten enz.: de vrouwen mogen haar handwerkjes medebrengen en kunnen zich ook met diverse spelletjes bezig houden. Er zullen behulpzame dames zijn, die voor een kopje thee of iets dergelijks zullen zorgen. Wij geloven zeker, dat met dit initiatief in een behoefte zal worden voorzien. Wij hopen er later nog wel eens op terug te komen. Na op 21 Mei 1937 gewijd te zijn, was hij achtereenvolgens kapelaan te Wormerveer, Bos koop en Loosduinen, waar hij belast werd met de zorg van de St. Paulusparochie, toenmaals nog een bijkerk. In October '45 kwam kapelaan Voets naar Alk maar. Onder meer kreeg hij de zorg voor het vrouwelijk jeugd werk in de St. Laurentiusparo- chie. In 1946 werd de J.G. opge richt en de Kabouters. Er zijn thans 6 J.G.-groepen, 4 groepen gidsen en 3 groepen Kabouters. Kap. Voets was tevens advi seur van een achttal sociale ver enigingen. Hij begon aan de kernvorming van de vereniging St. Eloy en in 1948 van de H.K.W. Ook als godsdienstleraar aan de scholen verzette kap. Voets veel werk. Hij gaf les aan de cursus godsdienst B, in 1950 be gonnen voor de onderwijzers en gaf twee cursussen in heem kunde en verzorgde tevens vele excursies. Zijn geschriften zijn niet wei nig geweest. Hij was vaste mede werker van ons blad en van Sursum Corda en De Tijd. Twee boekjes over Amsterdam ver schenen van zijn hand. „Het Be- §ijnhof van Amsterdam" en „De tille Omgang en het Begijn hof 1948" werden uitgegeven bi.i de Paters van Brakkenstein. „Rond de grenspaal" verscheen bij Drukkerij Stumpel te Hoorn. „Katholiek Cothen in de bran ding der eeuwen" bij van Ros- sum, Utrecht. Vele bijdragen leverde hij voor tijdschriften en periodieken als in: Nederlands Archief en Kerk geschiedenis; Archief Aartsbis dom Utrecht; Bijdragen van het Bisdom Haarlem; De Speelwa gen, De Zaende etc. In Maart 1950 gaf kap. Voets de grote stoot aan het Woonwa- genhefdewerk, waarvoor hij hard gezwoegd heeft. Vooral dit- co mité ziet kap. Voets node ver trekken. De woonwagenkapel en het woonwagen volkje hadden zijn bijzondere zorg. Alleen inge wijden weten, welk een last hem hierbij op zijn schouders drukte. Thans gaat kap. Voets naar Amsterdam als Rector van het zusterhuis de Weldadigheid v. d. Allerheiligste Verlosser. Hieraan verbonden is tevens 't' leraarsambt aan 'n Middelbare meisjesschool en een ULO-school De beste wensen van katho liek Alkmaar vergezellen hem! DONDERDAG 6 NOVEMBER BIOSCOPEN: REX: Kindersmokkel. 18 jaar CINEMA Detective Story volw. VICTORIA: De vrouw in de schaduw, 18 jaar. HARMONIE: Johnny Belinda, 18 jaar. Voorstellingen om 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek Kruisinga, Koorstraat 59, Apotheker G. Kruisinga. TENTOONSTELLING: Dolly - town Hotel Victory tot Zon dag a.s. des avonds 10 uur. GULDEN VLIES: Concert H.O.V. Dirigent Toon Ver- hey. Solist: Jules de Vries, saxophone. VICTORY HOTEL: Schola Publica. J. W. Hofstra over toneel. Vrijdag: hoog water 10.55 en 22.50 uur: laag water 5.05 en 16.55 uur. L.T.J.-nieuws ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Vrienden, 4 Nov. is van ons heengegaan ons medelid P. Blom door een noodlottig ongeval in dienst van het vaderland. Laten wij hem in ons gebed gedenken er. op heden Donderdagavond 6 Nov. om 8 uur in de R.K. Kerk te Oudorp het rozenkransgebed voor zijn zielerust komen bid den. L.T.J.-ers, kunnen wij op Uw aller opkomst rekenen. Het bestuur Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Al- bert H.. z. v. A. Hoffman en B. Volbeda; Gerrit. z. v. G. Remnt en J. van Oorschot: Irene M. I. P., d. v. J. Schmitz en H. Schroder. Overleden: Adrianus Bakker, 50 jaar, gehuwd met E. Stet. Advertentie Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER BERGEN De schooltandverzorgingenkele jaren ge leden door 'n 12-tal plattelandsgemeenten rond Alkmaar gemeenschappelijk ter hand genomen, is in een nieuw stadium gekomen. Was men destijds reeds blij met een installatie, welke, in een kist verpakt in een auto van school naar school moest worden getransporteerd, thans is men in zijn nopjes met een up to date Dental-Car, een rijdende tandartsen-kamer, die met een modern instru mentarium is toegerust. Paarden voor de Diesel ANNA PAULOWNA De Diesel, die altijd precies kwart voor vijf Anna Paulowna bin nenkomt, had Dinsdag wel 'n bijzondere vertraging. Vanaf Oude Sluis holden twee paarden voor de trein uit. De treinbestuurder nam geen enkel risico en wilde de angstige die ren niet passeren. Tot aan de Grasweg vormden zp 'n escorte, dan werden ze op gevangen en langs veiliger ba nen naar Oude Sluis terug ge voerd. HOCKEY-NOOD Ingezonden ALKMAAR. Naar aanlei ding van het raadsbesluit over de sportvelden in Alkmaar is het wellicht van belang, de aandacht ie vestigen op de situatie, waar in de hockeysport in het alge meen en de R.K. Hockeyvereni- ging De Terriërs in het bijzonder verkeren. Dat er belangstelling voor de beoefening van deze tak van snort bestaat, moge blijken uit het feit. dat er in Alkmaar twee hockeyclubs zun. wier ledental wijst op ruime levensvatbaarheid. Velen weten echter niet. dat in deze gemeen te geen enkel hockeyveld aan wezig is. De ene Alkmaarse club be helpt zich op een eigen veld in de gemeente Heiloo en de an dere eveneens in die gemeente op een veld, dat gedeeld moet worden met een handbalvereni ging (met zes elftallen in compe titieverband spelende), alsmede met de in Alkmaar gelegerde militairen (voetbal). Bovendien is dit laatst bedoelde veld slechts beschikbaar tot en met 1953, terwijl bovendien het mede gebruik van het veld op elk willekeurig ogenblik kan worden opgezegd. Wanneer wij ons nu reali seren. dat de terreingesteldheid aan zeer hoge eisen moet vol doen. wil het voor de hockey sport bespeelbaar zijn en dat af meting en indeling van een hoc keyveld geheel afwijken van die voor hand- of voetbal, dan zal men zich kunnen voorstellen, dat het voortduren van deze toe stand de uiteindelijke ondergang zal betekenen van de op laatst bedoeld veld spelende vereni ging. Alle pogingen ten spilt is tot nu toe geen enkel vooruitzicht op een speelveld aanwezig. Ook de gemeente, die toch aan zovele sportclubs de helpende hand biedt, heeft tot nu toe nog geen practische oplossing aan de hand gedaan, noch is zij bereid gevonden enige vaste toezegging te doen. Laten we echter hopen, dat het gemeentebestuur haar tot nu toe afzijdige houding zal laten va ren en tenminste van de in grootste nood verkerende ver eniging op korte termijn metter daad het bestaansrecht zal er kennen. C.J. (Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Red. N.H.D.). Niet minder dan zeven Egmonders stonden gisteren terecht voor de Alkmaarse politierechter. In Juli van dit jaar hadden zij op het strand te Egmond aan Zee hoeveel heden vet gevonden, dat zij te gelde gemaakt hebben in plaats van het af te geven aan de hulpstrandvonder. Vol gens hun zeggen, was het vet afkomstig van het Duitse schip de „Renate Leonharddat in de oorlog van '14* ,18 door de Engelsen is getorpedeerd nabij de Haaks- gronden dwars van Texel. Behalve grote hoeveelheden goud vervoerde men toentertijd onder de lading kolen kisten met cacaoboterzij menen, dat die nu pas uit het wrak losgeslagen zijn en nu toevalligerivijze te Egmond zijn aangespoeld. Het was nogal een behoorlijke hoeveelheid, die eerst nog enige tijd op het strand was blijven liggen, omdat niemand er blijk baar waarde aan hechtte. Op zekere dag wist een van de in woners van Egmond aan Zeee. W. W„ die zelf 162 kilo geraapt had, het vet te gelde te maken voor 52 centen per kilo. Van zes anderen, die ook op de cacao- boterschuit waren afgekomen, kocht hjj verschillende hoeveel heden voor 20 cent per kilo, die hij zelf weer doorverkocht voor 52 ct. Zo maakte hij een winst van om en nabij f681. Gistermiddag werden zij alle zeven tegelijkertijd bij de Poli tierechter op het matje geroe pen wegens diefstal, ten nadele van de Staat der Nederlanden en W. W. tevens nog voor heling, omdat hij goederen had gekocht, die door misdrijf verkregen waren. Naar gelang de hoeveelheden, die zij geraapt en aan W. W. hadden verkocht, varieerden de boeten, die de officier v. Justi tie tegen hen eiste. Tegen W. W. eiste hij een boete van f 500 subs. 2 maanden voor de heling en f 50 subs. 25 dag voor de dief stal. Tegen de overige zes eiste hij lagere boeten: A. de G. f 20 subs. 10 dagen; J. de G. f 40 subs. 20 dagen; J. P. f20 subs. 10 dagen; C. de G. f 35 subs. 10 dagen; H. Z. f 30 subs. 10 d.; en J. W. eveneens f30 subs. 10 dagen. Mr. Berkhouwer nam deze zaak te baat, een diepgaand ju ridisch debat met de officier v. Justitie aan te gaan, om daar mede te bevorderen, dat -het recht zich in gunstige zin zou kunnen ontwikkelen, zo daarin leemten mochten worden aange De twaalf gemeenten, die pp dit punt samenwerken, zijn: Oterleek. Oudorp. Schoorl. Sint Pancras. Warmenhuizen. Haren karspel. Langediik, Bergen, Heerhugowaard, Egmond a. Zee, Egmond-Binnen en Koedijk. Ver tegenwoordigers van de colleges van B. en W. en hoofden van scholen uit deze gemeenten waren gisteren naar het Park hotel te Bergen gekomen, waar de heer L. M. J. Sporenberg, als vertegenwoordiger van de staats secretaris voor Volksgezondhëid de nieuwe Dental-Car „ten doop hield". Deze regeringsvertegen woordiger wees in zijn toespraak op het grote nut van de preven tieve tandverzorging voor de volksgezondheid, vooral waar het hier geldt de schooljeugd, waar aan tot dusver nog niet die zorg besteed werd. die wenselijk was. Nog idealer zou het zijn. wan neer de tandheelkundige jeugd zorg ook uitgestrekt kon worden tot de nog niet schoolplichtige jeugd. Spr. bracht dank aan al die instanties, die aan de tot standkoming van deze nieuwe fase in de schooltandverzorging in dit district hadden medege werkt. Spr. hoopte, dat een betere tandheelkudige gezond heidstoestand voor de toekom stige volwassen generatie er het resultaat van mocht zijn. De secretaris van de Centrale Raad voor Sociale Tandheel kunde, de heer F. J. Scherphuis, betoogde, dat de sociale tand heelkunde een onderdeel is van de preventieve geneeskunde: in deze preventieve tandheelkunde ligt zowel de kracht als de be perking van de sociale tandheel kunde. Men blijve zich bewust van de scheiding tussen parti culiere en sociale tandheelkunde. Spr. wees voorts op het grote belang voor de volksgezondheid van de controle en behandeling op de scholen, waar de kinderen tandheelkundig worden opge voed. Het verlaat de school dan met een gesaneerd gebit, waar door het ook voor de zieken fondsen mogelijk wordt op dit gebied iets te bereiken: tot dus ver stond voor de ziekenfondsen de zofg op het gebied der tand heelkunde gelijk met het ver zekeren van een in brand staand huis. Spr. riep de medewerking van ouders en onderwijzers in. erop wijzende, dat bij tijdige controle het schooltand-toezicht voor 93 procent der kinderen resultaat zal hebben. Spr. hoopte, dat de tandverzor ging op school de storing van het onderwijs tot het minimum zou beperken en verheugde zich tenslotte over de uitstekende outillage van de nieuwe Dental- Car. waardoor het werk beter gedaan kan worden. Spr. besloot met de wens. dat de komende generatie het resultaat mocht ondervinden van het wijs beleid der initiatiefnemers. Vooraf had burgemeester dr. W. Huygens alle genodigden ver welkomd: hij bracht bijzondere lof aan de heren Elema als tech- nisch-adviseur en Ros als admi nistrateur: andere sprekers slo ten zich bij deze hulde aan. zich erover verheugend, dat de heer Ros er in geslaagd was vrij stelling van wegenbelasting te krijgen voor de Dental-Car. het geen de stichting duizenden zal besparen. Van de gelegenheid de nieuwe car te bezichtigen werd door alle aanwezigen ge bruik gemaakt. W eersverwachting medgedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Don derdagavond avond: tot Vrijdag- Opnieuw toenemende wind Zwaar bewolkt met nu en dan regen en later ook en kele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Tijdelijk krachtige tot harde en langs de kust wellicht stormachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. DEN HELDER Vanmorgen om half negen is de reddings boot „Prins Hendrik" uitgevaren om assistentie te verlenen aan de logger HD 8 van schipper Wout Bijker. Het scheepje is ten Westen van de Haaksgronden in moei lijkheden geraakt doordat het roer is gebroken. De sleepboot „Holland" van de firma Doeksen te Terschel ling is eveneens uitgevaren om te trachten contact met de HD 8 te maken. „Het Masker" opent seizoen WARMENHUIZEN. Op Zon dagen 9 en 16 November zal de R.K. toneelvereniging „Het Masker" haar winterseizoen ope nen met de opvoering van het toneelstuk ,,'t Is een schandaal, generaal", een blijspel in drie bedrijven door U. van Vugt. Regie en grime: Jac. van Baar. f Advertentie) fs/ SS/ troffen. Hij wilde het dan heb ben over het genus: gevonden voorwerpen, en met name het species: aangespoelde goederen. Duikend in dikke wetsfooeken kwam hij tot de ontdekking, dat er in Nederland weinig juris prudentie over bestaat en dat de doctrine zeer verdeeld is. In het kort kwam zijn geleerd betoog hierop neer: Hij, die een roe rend goed verliest, verliest daar op het eigendomsrecht, doch be houdt drie jaar nadien het recht, zijn bezit op te eisen. Door het wrak slaan van het betreffende schip verloor de bezitter van de cacaoboter zijn bezitschap. Daar om kon spr. het oprapen van het vet van het strand ook geen diefstal noemen, hoogstens ver duistering. De goederen, die hier gevonden zijn, konden niet on middellijk aan de rechthebben den worden beschikbaar gesteld, omdat die er eenvoudig niet meer waren. De strandvonder heeft de taak, de aangespoelde goederen ten behoeve van de eigenaar te beheren; de Staat echter wordt van deze goederen nooit eigenaar. De wet spreekt verder alleen maar van afdracht van goederen aan de strandvon der Bij schipbreuk, maar niet over goederen, die jaren nadien aanspoelen. Na drie jaar dus verkrijgt de vinder van de verloren, aange spoelde goederen een volkomen titel. In dit geval, aldus mr. Berkhouwer weten wij niet, van welk schip de goederen afkom stig zijn, noch van welke tijd de schipbreuk dateerde. In ieder geval kan wel als zeker worden aangenomen, dat het minstens drie jaar geleden mo>et zijn, om dat de laatste tijd geen schepen zijn vergaan, die een dergelijke lading aan boord hadden. Hij concludeerde dus tot vrij spraak van alle zeven verdach ten. De officier van Justitie daar entegen bleef van mening, dat de goederen wel aan de strand vonder hadden dienen te worden afgegeven en dat de Nederland se Staat moet worden beschouwd als de rechthebbende, zolang de eigenaar zelf niet is komen op dagen. De politierechter zal op 12 November a.s. schriftelijk von nis wijzen. Maandoverzicht Nulsspaarbank ALKMAAR In de maand October werd bij de Nutsspaar- bank alhier op de spaarbank boekjes ingelegd f 475.588,04 (v. j. f 360.597,88) en terugbetaald f480.837,43 (v. j. f352.183,56) alzo minder ingelegd dan terugbetaald f5.249,39. (v. j. meer Ingelegd dan terugbetaald f 8.414,32). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bedraagt thans f 11.477.623,61. Er werden 527 nieuwe boekjes uitgegeven, waaronder 12 boekjes voor pas geborenen: (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van fl.Ingetrokken werden 151 boekjes. De lediging in de loop der maand October van 1378 spaar- busjes leverde een bedrag van f17.031,97 aan kleine besparin gen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 5822. ALKMAAR Dat het Rode Kruis-werk in Alkmaar in brede kring belangstelling ondervindt, bleek ook gisteravond, toen het gisteravond in het kader van de kerstpakketten-actie voor pa tiënten, die lang ziek zijn, in 't Wapen van Heemskerk een ca baret-avond aanbood, waarvan de opbrengst genoemd doel ten goede komt. De zaal was uitverkocht, toen de heer H. Kruidenberg het wel komstwoord sprak en het doel van de avond uiteenzette. Hij bracht al bij voorbaat dank aan de leden van het Alcmaria- Cabaret, bestaande uit het echt paar De Vries, Klaas Komen Wiek Mallekote, Piet Wolfswin kel en last but no least Jo Fak kel. De heer G. Kruisinga, be stuurslid van de afdeling kreeg hierna gelegenheid om aan een drietal verdienstelijke leden van de Rode Kruis-colonne het di ploma met medaille uit te rei ken; aan de heer J. H. Olthof voor 20-jaren dienst en de heren J. H, Idema en L. Boom voor 10-jarige dienst ook de heer C. Ruygh had deze laatste onder- scheidinjg verdiend, doch kon wegens familieomstandigheden niet aanwezig zijn. Dank werd ook gebracht aan de Naco-band en de dansleraar, de heer Arendsen, die evenals het Alc- maria-cabaret hun medewerking gratis verleenden. Het cabaret zorgde voor een vrolijk programma; Diet de Vries amuseerde het publiek met haar onvervalste West-Friese praatjes, vol dito humor. Wiek Mallekote bracht een aardige Hongaarse volksdans en 'n wals en Piet Wolfswinkel zong met piano-be geleiding van Jo Fakkel enkele liederen. Klaas Komen, die be slist grote vorderingen maakt en zich tot een goed humorist be gint te ontwikkelen, had veel succes met zijn liedjes en imita ties en vooral als muzikale clown Het was een bont en prettig programma, dat de bezoekers veel genoegen en de cabaret-ar- tisten veel succes bracht. Voor de dames waren er bloemen. Moge het doel, dat met de avond beoogd werd, bereikt zijn; dan is hun werk rijkelijk be loond. Woensdagavond besloot de gemeenteraad van Haren karspel om de landhuren te verhogen van f 1.26 per are tot f 1.50 en f 1.75. Dit is een verhoging met gemiddeld 40 Volgens B. en W. waren de pachten die de ge meente ontving de laatste jaren véél te laag. Door de nu voorgestelde verhoging past men zich eigenlijk aan bij de normale gang van zaken in deze gemeente. De heer Paarlberg had niet temin ernstige bedenkingen en de heer Groot eveneens. Zij von den 175.per ha veel te hoog. De heer Blokdijk, die al jaren land van de gemeente huurt, vond deze verhoging echter heel normaal. Burgemeester Nolet bracht de heer Groot onder het oog. dat de pachtkamer ongetwijfeld met deze verhoging accoord zal gaan. De heer Paarlberg. die betoogd had dat in het verleden al ge noeg beroerdigheid ontstaan was tengevolge van té hoge huren, kreeg van wethouder Dekker de geruststelling dat de pachtprij zen ongetwijfeld weer verlaagd zullen worden als de toestand zulks eist. Destijds is de ellende echter ontstaan tengevolge van het feit dat men eigener bewe ging exhorbitante pachtsommen bood. Overigens is de kwaliteit van het verhuurde land dermate goed dat resp. f 150.en 175.— per ha nog aan de lage kant is. Het voorstel werd met tegen stemmen van de heren Paarl berg en Groot aangenomen. Burgemeester Nolet deelde de raad mede. van de Vleeskeu ringsdienst bericht te hebben ontvangen, dat men de heer De Vries als controleur van kas en boeken zal handhaven. Dan besloot de raad tot toe lating van het nieuw benoemde raadslid, de heer S. v. d. Oord. die wijlen de heer K. Doekes zal opvolgen. De raad benoemde hem meteen ook maar tot lid van de adviescommissie voor woonruimten, terwijl de heren Jb. Blokdijk. J. Entes. G. Jonker en J. Molenaar als zodanig wer den herkozen. De uitbreidingsplannen voor de dorpen Dirkshorn, Tuitjehorn en Kerkebuurt zijn gereedgeko men. Ze hebben een maand ter inzage gelegen ter secretarie, doch niemand heeft er bezwaren tegen in gebracht. Dtarom stel de de raad deze plannen zon der hoofdelijke stemming vast. Vervolgens werden B. en W. gemachtigd tot' het aangaan van een kasgeldlening van 600.000 gulden voor het dienstjaar 1953 en eveneens tot het rentegevend beleggen van ingekomen gelden tot een zelfde bedrag. Huur gymnastiekzaal Op 26 Juli gaf de raad mach tiging tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten be hoeve van onderwijs *in lichame lijke oefeningen aan de R.K. school te Waarland. Deze leer middelen. die 25.000.hebben gekost, zijn wegens gebrek aan een gymnastieklokaal opgesteld in het R.K. Verenigingsgebouw. Nu vroeg 'het schoolbestuur ech ter aan de raad om een vergoe- dig van f 600.per jaar voor het gebruik van dit gebouw, dit is pl.m. 2.per kind. De heren Groot en Paarlberg vonden het nogal aan de hoge kant. Werd destijds te Tuitjehorn niet i 1.50 per uur betaald? Voorzitter: In derdaad. maar dan komt het nog veel duurder uit. En het zelf bouwen van een gymnastiek lokaal, o.a. bepleit door de heer Molenaar. was volgens hem voorlopig toch nog niet mogelijk. Zou het al mogelijk worden, dan moest de raad er op rekenen, dat rente, aflossing en onder houd een veelvoud oer jaar vor deren. Goedgevonden. Per 1 April is de onrendabele uitbreiding van het waterleiding net aan de Westkade gereed ge komen. In verband hiermede be sloot de. raad om 50 procent van de niet-rendabele kosten, die de gemeente moet betalen. via een plaatselijke belasting op de eigenaren te verhalen. Ook kon men zich verenigen met het onbewoonbaar verklaren van het pand D 91 te Waarland- De aangeboden begroting voor 1953 zal onderzocht worden door de gehele raad. uitgezonderd de wethouders. De heer Lantman had gelezen dat de straatverlichting te War menhuizen om zes uur 's mor gens ten behoeve van hen die naar hun werk of naar de kerk gaan. wordt ingeschakeld en hij meende dat dit dan eveneens voor Harenkarspel mogelijk moest zijn. De burgemeester bracht hem echter onder het oog. dat Haren- karspel. in tegenstelling tot War menhuizen, geen nachtverlich ting heeft. Hij vreesde daarom dat voor zoiets een speciale in stallatie zou moeten worden aan gelegd, doch zegde toe. de moge lijkheden te zullen onderzoeken. Spr. zou ook informeren of de Westkade te Waarland en het plein te Kerkebuurt verlicht kunnen worden. De heer Molenaar mocht ver nemen. dat de N.A.C.O. niet be reid is een wachthuisje te bou wen bij het viaduct over de provinciale weg nabij Waarland. Wanneer de gemeente er zelf evenwel toe overgaat, wil zij wel een flinke subsidie geven. De heer Tiebie bracht het ge meentebestuur dank voor de bloemen ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest. L.T.B. Inleiding rector van der Hoogte HEERHUGOWAARD. Rec tor van der Hoogte sprak alhier op een bijeenkomst van de L.T.B. over het onderwerp: „Waarom ben ik L.T.B.-er?". De vergade ring was goed bezocht. Onder de belangstellenden bevonden zich o.m. pastoor Verhoofstad en de heer Spaan van de tuinbouw school. De kern van het betoog van rector Van der Hoogte hield in. dat de L.T.B. op de eerste plaats standsorganisatie is en pas daarna vakorganisatie. Rector Van der Hoogte schetste uitvoe rig. hoe ook in ons land sprake is van geloofsafval. Sommige streken zijn missiegebieden ge- 'worden. De onkerkelijkheid neemt toe. Het geestelijk leven ebt weg. de mens bekommert zich niet langer om God. Wan neer de mens zich van God blijft afwenden, kan het niet anders of de wereld zal ten onder gaan. De katholiek dient zich hier van bewust te zijn. Hii moet zich met anderen aaneen sluiten, ook in het organisatiewezen. De katholiekg boeren en tuinders houden vast aan de eigen orga nisatie: de L.T.B. Na de pauze sprak de rector over de emigratie. Spr. pleitte voor een eigen katholieke voor lichting in plaats van te steunen op de gewestelijke arbeids- bureaux. Hij gaf een uiteenzet ting van enkele gewoonten in Australië en stipte de moeilijk heden aan die men daar onder vindt. De inleiding werd met grote belangstelling gevolgd. Na aanrijding overleden De 22-jarige Haagse telegram besteller C. B„ die Dinsdag bij het Vredespaleis door een per sonenauto is aangereden, is Dinsdagavond in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag overleden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2