Onze katholieke diaspora: aaneengesloten gebied BHSïP p v:/h jo*G 014*" Wer op 1 Verlenging dividendbeperking economisch niet te verdedigen Financiën en Economie GEESTELIJKE NOODGEBIEDEN Van West-Zeeuws- Vlaanderen tot Noord-Oost-Groningen Op 37.8 pet. van 's lands oppervlakte slechts 1.6 pet. van de katholieken Commissie-Groeneveld rapporteert: Uitgekeerde dividenden bleven beneden wettelijk maximum programma Beur sov er zicht Geen zuinigheid op departementen De wereldvoedsel positie Algen enkelt V.S.-pe national* Dienst] omge Slot IN DE DIASPORA is frisse, originele katholieke activi teit noodzakelijk. Het is noodzakelijk, dat wij de kleine katholieke groepen, die zo moedig standhouden in liun eenzaamheid en over wier geestelijke noden zo weinigen nadenken, zo intens en zo affectief mogelijk terzijde staan. Dat is nodig voor die katholieken zelf. Het is nodig ook voor die uitgestrekte gewesten in ons vaderland, waarin zo weinig torens met Kruis boven de verstilde en vaak geestelijk versteende gemeenschappen oprijzen. Hebben wij in een vorige beschouwing, zij het op zeer summiere wijze, een beeld gegeven van de situatie in het eerste type geestelijk noodgebied, de grote sleden, met name Amsterdam, thans willen wij enige aandacht schenken aan het tweede type, de diaspora-gebieden in ons land. Deze gebieden, waar sedert eeuwen de katholieken, ofwel oractisch niet meer voorkomen, ofwel in een uiterste minder heidspositie verkeren, zodat de Kerk daar oractisch een missio nerende functie heeft, vertonen oo merkwaardige wiize oo de kaart van ons land een aaneen sluitend geheel. Ze lonen van het noorden en noord-oosten via midden-Nederland naar het zuid westen. Met uitzondering van enkele relatief grptere concen traties van katholieken m de steden, omvatten deze gebieden oractisch geheel Friesland, Gro ningen en Drente met inbegrip van de Waddeneilanden Vlie land. Terschelling en Schier monnikoog. Voorts het noord westelijk Overiiselse weidegebied, enige plaatsen in het noord oostelijk Overiiselse weidegebied en in het zuid-westelijk Over iiselse zandgebied. In Gelderland zet deze diaspora zich voort met het grootste deel van de Veluwe. de Betuwe en de Tielerwaard. terwiil ook de Bommelerwaard tot de diaspora kan worden'ge rekend. In Utrecht, vinden wn de aansluitende gebieden in het zuideliik gedeelte van de Utrechtse heuvelrug en de Gel derse vallei. .In Noord-Brabant wordt het di'aspora-gebied nog iuist aange vuld met het land van Heusden en Altena. terwiil in het noord westelijk Brabants industrie gebied nog enige diaspora-dor- pen voorkomen. Aan het tot dus ver getekend aaneengesloten ge bied sluiten zich in Zuid-Holland de Alblasserwaard. Viifheren- land. delen van het oostelijk en van Dordrecht (zonder Dord recht), het grootste deel van IJselmonde, Rozenburg, Voorne- Putten en Goeree-Overflakkee. met uitzondering van enkele ge meenten. Het weer bredere einde van het diaspora-gebied wordt ge vonden in Zeeland, op Schouwen -Duiveland (zonder Zierikzee) St. Philipsland, Tholen, Noord- Beveland, Walcheren (zonder Middelburg), een deel van Zuid- Beveland en tenslotte in het westelijk gedeelte van West- Zeeuws-Vlaanderen. Vereen zaamd als een kleine diaspora liggen hier en daar buiten deze grote diaspora kleine gebieden, zoals bijv. in Noord-Noord-Hol- land een aantal gemeenten. In al deze gebieden wonen, behoudens een enkele uitzonde ring, in geen enkele gemeente meer dan 10 procent katholieken. Hoe sterk deze gebieden de kenmerken van de diaspora ver tonen. daarvan geven de volgen de cijfers een duidelijk beeld. De genoemde gebieden omvat ten 11.811 km2, dat is 37.8 pro cent van de totale oppervlakte van Nederland. Maar zij wor den in totaal bewoond door 58.640 katholieken (volkstelling 1947), dat is 1.6 procent van de totale katholieke bevolking van ons land. Nederland telt gemid deld 116 katholieken per vier kante kilometer, maar in de dia spora-gebieden. die zoals gezegd. 37.8 procent van de totale opper vlakte beslaan, tyonen slechts 5 katholieken per vierkante kilo- Slechts met moderne wetenschap pelijke methoden kunnen de problemen van het Apos tolaat in de diaspora worden benaderd en opgelost. KATHQLLLKSOCIAAL- KF.RKFI UK iNvriTHiiT meter, terwiil in het overige deel van Nederland 181 katho lieken per vierkante kilometer worden aangetroffen. De dia spora-gebieden met hun nog geen 60.000 katholieken, worden omsloten door gebieden met grote concentraties katholieken. Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht (randstad Holland) zon der hun diaspora-gebieden. tel len 1.240.944 katholieken. Lim burg. Noord-Brabant en Zeeland (de laatste twee zonder hun dia spora) tellen 1.764.448 katholie ken. Overiisel en Gelderland tel len zonder de diaspora-gebieden 571.299 katholieken. De drie noordelijke provincies tenslotte tellen, eveneens buiten de dia spora-gebieden. 51.163 katholie ken in enkele concentraties. Merkwaardig is. dat op de kaart van ons land blijkt, dat het iuist de diaspora-gebieden ziin. die de katholieke bevolking boven de Moerdijk eigenlijk in twee delen uiteen doen vallen. Eigen probleem Deze diaspora-gebieden hebben hun eigen, bijzondere moeilijk heden, hun eigen problemen. Daar is het uit het leven-in-de- verstrooiing. het losgeraakt ziin van eigen en vertrouwde grotere gemeenschap en het verloren ziin in een vreemde, ten dele vijandige omgeving voortsprui tende gevoel van eenzaamheid, vervreemding en machteloosheid. Het hoeft geen betoog, dat in godsdienstig opzicht de diaspora gebieden kenmerken vertonen van geestelijke nood. geestelijke vereenzaming en van de grote moeilijkheden, verbonden aan de maatschappelijke gelding. het uitoefenen van invloeden door kleine en zwakke katholieke groepen. Uit geen enkel cijfer spreekt dit sterker dan wanneer men het aantal gemeenten in de totale diaspora-gebieden vergelijkt met het aantal parochies in deze ge bieden. In dit gehele uitgestrek te, zo dun bevolkte gebied tel len wij, van het uiterste noorden van ons land tot aan de Schelde ongeveer 63 parochies voor 383 gemeenten, tegen 1382 parochies voor de 532 overige gemeenten in Nederland. Diepgaand onderzoek zal nodig ziin om de velerlei specifieke noden van deze grotere en klei nere gebieden te leren kennen. Welke geëigende en minder ge- eigende vormen van zielzorg zijn in deze gebieden aanwezig? In welke geestelijke noden kan niet worden voorzien en welke nieuwe efficiënte mogelijkheden ziin aanwezig? Hoe is de cultu rele en sociale positie van de katholieken in deze gebieden te versterken? - lpup Op de werven van de N.V.-combinatie Pletterij Nederhorst, met als belangrijkste onderdeel de Scheepsbouw- en reparatie-afdeling, in de haven van Willemstad (Curacao)), biedt men de vele tankboten (door de olie-industrie op dit eiland), de passagiersschepen en de sche pen van de Kon. Marine een goede service. De hierboven genoemde schepen, gaan bij geval van beschadiging enz., op de „Curacaose Scheepswerven", zoals de officiële naam luidt. De werkzaamheden dezer maatschappij kunnen soms duizenden dollars uitsparen bij de reparaties, die anders in Amerika of Europa zouden moeten geschieden. Op de voorgrond de Curacaose Scheepswerven, rechts achter het Schottegat met de aanlegsteigers van de C.P.I.M. (Curacaose Petroleum Industrie Maatschappij). Links in het midden ligt de „Wil lemstad" voor de loodsen van de K.N.S.M. in de Annabaai. De commissie-Groeneveld, die is ingesteld door het be stuur van het centrum voor staatkundige vorming, heeft een rapport uitgebracht betreffende de wenselijkheid, onder de huidige omstandigheden de werkingsduur van de wet op de dividendbeperking 1950 te verlengen. Een daartoe strekkend wetsontwerp werd op 13 December 1951 bij de Tweede Kamer ingediend. VRIJDAG 7 November 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. muz.; 7.45 Morgengebed en Liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Symphonet- te-Orkest en solisten; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram. muz.; 9.45 Schoolradio; 10.00 Residentie- Orkest; 10.40 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Piano a quatre-mains; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz. (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededeün- gen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Negro spirituals; 13.45 Voor de huis vrouw; 14.00 Viool, fluit en piano; 14.45 Gram. muz.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Kamerorkest en soliste; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kin derkoor; 17.35 Amusementsmu ziek (in de pauze: gram. muz.); 18.00 Militair programma; 18.10 Franse chansons; 18.30 Amuse mentsmuziek: 18.52 Actualitei ten; 19.00 Nieuws; 19.10 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting; 19.30 Gram. muz.; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Metropole or kest en solisten; 21.15 Reis Z K.H. Prins Bern-hard naar Midden- en Zuid-Amerika; 21.20 Gram. muz.; 21.25 „Opbouw m Liefde", causerie; 21.40 Weense muziek; 22.00 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld; 22 20 Sport; 22.40 Gram. muz.; 22.45 „Ik geloof in ene, heilige Katholieke Kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Wereldkam pioenschappen Dammen; 23.20 24.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12 00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. muz.; 715 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. muz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gra mofoonmuziek; 10.30 Schoolra dio; 10.50 Orgelspel; 11.25 Radio- feuilleton; 11.45 Vocaal dubbel- kwartet; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedededingen 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Lichte muziek; 13j50 Gramofoonmuziek; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Nederlandse Hogere productie-index in September De algemene productie-index op basis 1938 is 100, heeft in September (24 werkdagen) 148 bedragen tegen 135 in Augustus (23.5 werkdag). De gemiddelde dagproductie is hierdoor met 10 punten gestegen tot 145 in Sept. Voorlopige resultaten Billiton-concern gunstig Het bestuur van de N.V. Bil- liton Maatschappij heeft in een buitengewone vergadering van aandeelhouders, die te Den Haag is gehouden, medegedeeld, dat de tot nu toe behaalde resultaten van de met de Billiton gelieerde vennootschappen als gunstig kunnen worden gekenmerkt. De prijs van tin wist zich op een goéd niveau te handhaven, ter wijl de productie van tinerts een hoger niveau bereikte dan in het vorige jaar. De besprekingen over de wijze van voortzetting van de tinbe- drijven in Indonesië zijn nog niet tot een einde gekomen. Verschillende thans aan de zijnde exploraties gang openen ge detailleerde mededelingen kun- worden gedaan. Productiecij fers De Cultuur Maatschappij „De Oostkust" N.V. heeft in October j.l. geproduceerd 541.667 kg. rub ber (taxatie 507.000 kg en Octo ber 1951 productie 466.850 kg.) In de eerste 10 maanden werd geproduceerd 5.304.365 kg (taxa tie 4.791.000 en productie Jan. Oct. 1951 3.830.129 kg.) De N.V. Maatschappij tot Ex- kamermuziek: 14.50 Voordracht en muziek; 15.10 Nederlandse ka mermuziek; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Koorzang; 17.20 Muzikale causerie; 18 00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Kin derkoor; 19.15 „Het volle pond", causerie; 19.30 „Moreel Beraad", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20:15 Zang en piano; 20.30 „Europa één", causerie; 20.40 „Leven op aarde", causerie; 21.00 Operette-muziek; 22.00 Buiten- Hands weekoverzicht; 22.15 Dansmuziek; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin" .causerie; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. Televisie-programma VRIJDAG 7 NOVEMBER. KRO: 20.15. 1 Gastenboek. 2 Weeroverzicht. 3 ,,Het is maar een postzegel". film. Pauze. 4 Franse chansons. ploitatie der Vereenigde Ma- janglanden heeft in October ge produceerd 141.678 kg. rubber en in de periode AprilOctober 1.012.647 kg. AMSTERDAM, 5 Nov. „Ver rassend". luidde het commentaar van de beurs op de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen. Vrijwel algemeen had men ver wacht, dat Stevenson de strijd zou winnen, doch nu Eisenhower president is geworden, acht de beurs dit geenszins een ongun stig teken. Ook kopstukken uit de financiële- en handelswereld hebben zich vanmorgen positief gunstig uitgelaten over de ver kiezing van Eisenhower. Waar in de afgelopen weken de New Yorkse beurs vast gestemd bleek te zijn, naarmate Eisenhower meer kans maakte, wekte het geen verwondering, dat het Dam. rak vandaag rekent op een gun stige ontwikkeling van Wall- street. Toch was het vrijwel al leen de beroepshandel, die hier op anticipeerde. Het publiek keek liever nog even de kat uit de boom. Met name Kon. Olie on dervond iets meer belangstel ling en in een af en toe vrij drukke hoek steeg de koers van 308 tot 3117', Unilevers kwamen van 1707' op 1737'. Philips, on danks enig buitenlands aanbod, toch ruim een punt hoger. Minder gedecideerd dan bij de internationale waarden, vertoon den toch ook de scheepvaart- en cultuursector een iets betere ten dentie. De leidende cultures slo ten circa één punt hoger, Scheep, vaartwaarden goed op peil. doch de affaire was in deze afdelingen nog zeer bescheiden. Aandelen Escompto Bank wa ren licht in herstel, na het ver lies van gisteren. Vorstenlanden verbeterden zich iets in een open hoek, terwijl de Indonesi sche Gemeentelenineen weer aan de vaste kant waren. Ook de Amerikaanse fondsen waren licht gevraagd, waarbij het agio zich nog vaster nestelde op ruim VA procent. Guldensbeleg gingen goed prijshoudend. OPSTAND GE-EINDIGD IN GEVANGENIS COLUMBUS (Ohio) Een opstand van 1600 gevangenen die vier dagen geduurd heeft in de gevangenis van Ohio is vandaag geëindigd met volledige overga ve, aldus heeft de directeur Wal den Ralph Davis vanmiddag mee gedeeld. De commisie die bestond uit prof. dr. G. W. Groeneveld, te Nijmegen, voorzitter; mr. Ph. C. M. van Campen te Eindhoven, J. A. Kolkman te Utrecht; dr. Th. H. Mulders te Eindhoven, leden: dr. A. C. M. van Keep te Tilburg, secretaris, vangt haar rapport aan niet een beknopte schets van de ontwikkeling der wettelijke maatregelen in zake dividend-beperking. Zij heeft zich beperkt tot een beoorde ling van de economische argu menten voor de voorgestelde verlenging van de werkingsduur van de wet. In verband met de noodzake lijkheid van consumptiebeper king zou verlenging van de divi dendbeperking wenselijk zijn. De commissie is van mening, dat handhaving van de dividend beperking met het oog op con sumptiebeperking niet op econo mische gronden is te verdedigen. Vervolgens schenkt de commis sie aandacht aan de wenselijk heid van dividendbeperking in verband met de investerings behoefte. De volgende paragraaf is ge wijd aan dividendbeperking en financiering uit de winst. De financiering van ondernemingen met uit gereserveerde winsten ter beschikking gekomen eigen middelen dient te worden bevor derd. Dit zou pleiten tegen af schaffing van de dividendbeper king. Volgens het inzicht van de commissie kan de dividendbeper king niet worden gezien als een instrument ter bevordering van financiering uit winst. De maxi male dividendgrens heeft bij de feitelijke drvidendvaststelling weinig effect gesorteerd. Vrij algemeen zijn mede tengevol ge van de zware fiscale druk op de vennootschappen de uit gekeerde dividenden beneden het percentage gebleven, dat wette lijk als maximum was vast- gesteld Tensiotte brengt de commissie het tussen loonstop en dividend beperking gelegde verband ter sprake. Naar de mening der commissie kan in de maatrege len van loonbeheersing op econo mische gronden moeilijk een ar gument worden gevonden ter Handhaving van de dividend- beperking. De loonstop kan niet DEN HAAG, 5 Nov. De Commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat op een aantal departementen soms een geestesgesteldheid heerst, die er toe leidt, dat een niet zo zuinig mogelijk beheer wordt gevoerd. Er wordt mede volstaan, de zaken zodanig te beheren, dat de gedane uitgaven kunnen wor den verantwoord. Wel heeft de commissie de indruk, dat het aantal en ook de grootte van de misstanden op het gebied van de beheersdaden langzamerhand af nemen. Voor de stichting van cultu rele samenwerking tussen Neder land. Indonesië. Suriname en de Nederlandse Antillen ziin de be schikbare gelden te lichtvaardig uitgegeven. worden gezien als een maatre gel. welke direct of indirect, een verhogende invloed op de uit te keren dividenden uitoefent. De commissie komt tot de slotsom, dat er, zuiver eco nomisch beschouwd, geen redenen zijn om tot verlenging van de werkingsduur van de wet op de dividendbeperking over te gaan, ook al zou deze verlenging zoals in het wets ontwerp wordt voorgesteld worden gebonden aan een ter mijn van enkele jaren. De commissie tekent bij deze conclusie aan, dat zij op ver soheiden punten heeft geconsta teerd, dat dividendbeperking zou kunnen worden gegrond op min of meer sociaal-psychologische argumenten. Zij meent echter, dat een beoordeling hiervan, als mede van de vraag of door divi dendbeperking een zekere aan tasting van het eigendomsrecht geschiedt, niet tot haar taak kon worden gerekend. Wel merkt zij aangaande de bedoelde sociaal- psychologische argumentatie op, dat deze haars inziens somtijds is gebaseerd op een niet voile- dip juist inzicht in het econo misch gebeuren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 Nov. Sinds 1945 is er geen verbetering te constateren in de wereldvoedsel positie, aldus luidt de mening van minister Mansholt. Terwijl de bevolkingsaanwas 15 pCt. be droeg, steeg de landbouwproduc tie sinds 1940 met 11 pCt. Om de achterstand in te halen en enige verbetering te brengen zou de wereldvoedselproductie jaarlijks met 2 a 3 pCt. moeten toenemen. Het laatste jaar steeg de landbouwproductie met 2 pCt doch de voedselproductie slechts met 1 pCt. De tendenz in deze ontwik keling acht de minister zeer ern stig. Ook in Nederland zal daar om niet mogen worden nagela ten om de productie te verho gen. De grootste bijdrage tot de productieverhoging zal op het ?ebied van de veevoederproduc- ie moeten worden geleverd. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 14) „Het lijkt mij zo te zien de hand van een gepensionneerde groot majoor", zei George, „die wonen daar in de Laurierdreef wel, geloof ik". Theodoor was in die korte span ne tijds zich weer gaan hechten aan de hond. Hij reed somber ge stemd met het dier naar Breda. „Laurierdreef?" vroeg hij aan een voorbijganger. „Tweede straat rechts dan tot aan de vijver, daar links af een brede laan." Hij reed werktuigelijk de aan geduide richting in. Hij was hier zo goed als helemaal bui ten de stad. Misschien dacht hij, zijn er met die gepensionneerde majoor wel zaken te doen. Ik zou de hond kunnen, kopen. Hij vroeg aan een kind, dat zich waarschijnlijk huiswaarts repte het werd\ al donker aan Door Toon Kortooms welke kant nummer zeven lag. „Deze kant mijnheer", wees 't kind en snelde toen weer voort Het had naar een soort kasteel gewezen, dat een eindweegs van de brede rijbaan af, achter mas sale boompartijen schuil ging. Door dit omringende woud boor de zich wat licht, afkomstig uit een der bewoonde vleugels. „Een kasteelheer dus", mom pelde Theodoor, „zo een met een kennel". Hij zwenkte een monu mentale poort binnen. De ban den knarsten in het grind.' Hij stopte voor een boogvormige in gang .Aan weerszijden voerde twee arduinen trappen opwaarts. Toen Theodoor was uitgestegen en naar de geweldige eikenhou ten deur daarboven keek, voelde hij zich zeer klein. Het liefst had hij weer willen instappen en wegrijden. Maar ergens aan een raam bewoog een gordijn; men had hem gezien ,er was geen af tocht meer mogelijk. Resoluut schreed hij de trap op. Hij vond geen bel. Men gebruikte hier niog de ouderwetse klopper. Theodoor klopte. En toen klopte zijn hart. In de gang klonken voetstappen. Een dunne lange man opende de deur. „U wenst?", vroeg hij. Was deze statige vent de eige naar van dit huis of was hij slechts ondergeschikte, lakei? „Och, mijnheer", zei Theodoor, „mijn naam is Bronkhorst en ik kom de hond terugbrengen." De man keek geïnteresseerd Hij zag de Lancia. Een vlaag van verbazing en eerbied trok over zijn tevoren zo strak, niets zeggend gelaat. Met een sier lijk handgebaar nodigde hij Theodoor uit binnen te komen. Hij zou even mevrouw waar schuwen. Zij zou zeer verheugd zijn. Hij werd in een kamer ge laten, die zo uit Versailles naar hier kon zijn overgebracht. Kroonluchters, gobelins en schil derstukken. Men brak er bij wijze van spreken zijn nek over. steile zetels van het soort „recht op-en-neer" en er stonden antie ke kisten, tien net zo goed als één. De enorme ovale tafel had gedraaide poten. Een kostbaar Perzisch kleed bedekte gedeelte lijk het glanzend Slavonisch eikenhouten blad. Er stond een pot met exotische sigaren en voorts een zilveren sigaretten doos. Theodoor kreeg een aartsva derlijke zetel toegewezen, juist onder het schilderij van een grootvorst uit vervlogen eeuwen. Deze keek grimmig op hem neer alsof hij zeggen wilde: vertrap pen zal ik jou, nietige aardworm, onder mijn laars! Ergens in het kasteelachtige gebouw klonk een vreemdsoortig geluid. Eerst verwijderd, dan aanzwellend, driftig en snel. Het leek of iemand op drie houten benen door de gang kwam sprin gen. Als ze me nou maar niet aan de degen rijgen, dacht Theo door. Toen zwierde de deur open.. Tegelijk rees Theodoor overdon derd uit zijn zetel op. Hij stond stram onder de beeltenis van de grootvorst en staarde naar de deur. Daar was een vrouwsper soon verschenen, maar wat voor één! Een dame als een berg, een toren, een donjon. Zij vulde de deuropening. Haar gol vende spierwitte haren raakten het bovengebint. Van haar tanig gelaat met de levendig blauwe ogen, de forse neus en de neer getrokken mondhoeken, was met geen mogelijkheid haar ouderdom te schatten. Zij moest een van die tijdloze wezens zijn, die nooit ouder worden en altijd blijven zoals zij gisteren waren. Deze dame droeg een zwartzij den kleed, dat bij elke beweging ruiste als een verre zee. En in haar bewegingen was zij won derlijk rap. Haar geaderde hand omklemde de knop van 'n zware stok, die onderaan een massieve verdikking had. Haar gehele ver schijning riep, ondanks een zekere plompheid en vierkantig heid, een majesteitelijke indruk op. Haar woord en haar wil waren wet, men moest met haar niet marchanderen; één woord van haar mond, éen gebaar van haar gelige hand en men bestond niet meer. Als gehypnotiseerd schravelde Theodoor achter de tafel uit, maar met een schok bleef hij weer staan. De vrouw had zich in beweging gezet. Zij kwam verbazend snel naar hem toe, de zware stok bonsde bij elke stap op de parketvloer. „Ha jongeman, zijt gij daar!" riep ze. Neen, ze riep niet. Ze schreeuwde. Haar basstem vulde de Versailles-zaal. Die geweldige stem paste bij haar. De dame stak haar hand uit. Theodoor dacht nog, dat hij iets, wat week en gezwollen was, zou moeten drukken, de hand van een hoogbejaarde vrouw. Maar de dame kneep hem ferm. Het vol gende ogenblik had een driftig gebaar hem geestelijk reeds ge vloerd. Hij zat weer in zijn zetel. Naast hem had de dame plaats genomen. (wordt vervolgd) Er is bijna r zulk een reac het nieuws bt Eisenhower a van berichte Midden- en I zelf, kwam vt en kleine bla is over het al sommige co: twijfel en tel< De Britse pol waren hun ge zichtige houding te houden van de Amerikaans slag. De Lond schreef gisterei geen betere v Eisenhower. De Londenar Eisenhower he van hun stad i verdeeld in hu de generaal s dent. Bijna eer baasd over de ving ten gunste Sommigen zien militaire leider Weer anderen de vroegere be- strijdkrachten i organisator van de man ,die z een inzicht hei schaffen in de stukken. Een g< Eisenhower en een te weinig zullen aanne China en Rusl: gelijkheid van conflict op de In Frankrijk deel, dat de Eisenhower een bij ma Tijdens de n Dinsdagmiddag werden gehoudi dienstplichtige Blom uit Oudoi verkeersongeval de buurt van i verongelukt. De mede-inzit! gewond: voor gevreesd. Het slachtoff neerd te Gra bestelling zal dag te Oudorp Ben WIERINGER' plaatsgenoot de zaam als opzicl ambt Wieringer nuari a.s. als treden bij de i dam. Retraitenh BERGEN het Retraitehui zocht ons onde onze lezers te 811 Novembe: traite gegeven dienstplichtigen in aanmerking nog niet hebbel nen dit alsnog geen betoog, da zakelijk is. Van 15—18 een retraite gel Kerkzangers; v ber voor meisj< November vooi Opgaven te i rectie Retraitel OM HET BR KAMPIC De Federatie in West Friesl seizoen een gramma voorbi Werd vorige competitie gesi om de titel k£ Friesland, nu 1 dere regeling j verband met <3 Na veel ove deratie het vo kunnen samen Er worden grote wedstrij wel op 8 Nov blik 10 Jan. li en 21 Februar zen. Er wordt g' door leden der Het koppel, da het meeste pui zamelt, is ka Friesland. Elke vereni dien uit met E pels. De ploej aantal punten eniging het veroverd. Deze regelin, ces geblëken, wedstrijd op i blik, zich nie' bridgers hebbe zijn bridgers u zen. Hem, Ho Medemblik, I ringermeer. De strijd oi pioenschap bel «pannend te voor 18 ploef schreven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4