Wereld levert commentaar op benoeming Eisenhower R.K. Bouwvakarbeidersbond begroette 50.000ste lid Nationale welvaart steunt goeddeels op de boeren d*nrr nüpj W ieringermeer „pont"-vrij Bloembollenveiling W.Friesland ldvoedsel- sitie Algemene instemming en in enkele kringen teleurstelling V.S.-pers voor nationale eenheid Dienstplichtige omgekomen L.T.B. vakgroep Veehouders bijeen Wedloop van prijzen en lonen ook geen agrarisch helang Wïlly Ramakers uit Geulle kreeg kist vol gereedschap UW PUZZLE voor vandaag kste onderdeel 10)), biedt men en en de sche pen, gaan bij ële naam luidt, itsparen bij de i de voorgrond iteigers van de ligt de „Wil- als een maatre- ;t of indirect een ioed op de uit te ïn uitoefent. komt tot de zuiver eco- s c h o u w d, geen a tot verlenging gsduur van de di videndbeperkin g tok al zou deze zoals in het wets- voorgesteld en aan een ter- Ie jaren. tekent bij deze dat zij op ver- i 'heeft geconsta- lendbeperking zou i gegrond op min aal-psychologische j meent echter, eling hiervan, als- raag of door divi- een zekere aan- t eigendomsrecht tot haar taak kon ld. Wel merkt zij bedoelde sociaal- argumentatie op, inziens somtijds p een niet volle- it in het econo- parlementaire acteur) 5 Nov. Sinds en verbetering te de wereldvoedsel- luidt de mening Uansholt. Terwijl anwas 15 pCt. bè- landbouwproduc- met 11 pCt. rstand in te halen ;tering te brengen lidvoedselproductie i a 3 pCt. moeten laatste jaar steeg oductie met 2 pCt elproductie slechts in deze ontwik minister zeer ern- 'ederland zal daar- n worden nagela- roductie te verho- :te bijdrage tot de ging zal op het veevoederproduc- irden geleverd. bij elke beweging verre zee. En in ;en was zij won- lar geaderde hand tnop van 'n zware raan een massieve 1. Haar gehele ver- i, ondanks een eid en vierkantig- esteitelijke indruk :d en haar wil ;n moest met haar eren; één woord d, éen gebaar van id en men bestond >tiseerd schravelde er de tafel uit, schok bleef hij e vrouw had zich gezet. Zij kwam 1 naar hem toe, r bonsde bij elke irketvloer. an, zijt gij daar!" ze riep niet. Ze aar basstem vulde aal. Die geweldige haar. De dame iiid uit. Theodoor hij iets, wat week was, zou moeten hand van een vrouw. Maar de em ferm. Het vol- k had een driftig eestelij k reeds ge- t weer in zijn lem had de dame n. (wordt vervolgd) DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 Pagina 5 Er is bijna nooit tevoren op een politieke gebeurtenis zulk een reactie in de wereld gevolgd, als gisteren, toen het nieuws bekend was getvorden over de verkiezing van Eisenhower als de nieuwe president der V.S. Een stroom van berichten uit vrijwel alle landen van Europa, het Midden- en Verre-Oosten, alsook uit de Nieuwe Wereld zelfkwam voortdurend op de redactiebureaux der grote en kleine bladen binnen. De verkiezing van Eisenhower is over het algemeen met instemming begroet, hoewel in sommige commentaren ook uiting ivordt gegeven aan twijfel en teleurstelling. De Britse politieke leiders be waren hun gebruikelijke voor zichtige houding door zich verre te houden van commentaar op de Amerikaanse verkiezingsuit slag. De Londense „Standard" schreef gisteren, dat Engeland geen betere vriend heeft dan Eisenhower. De Londenaren, die in 1945 Eisenhower het ereburgerschap van hun stad aanboden, blijken verdeeld in hun opvatting over de generaal als nieuwe presi dent. Bijna een ieder was ver baasd over de stemmenverschui- ving ten gunste van Eisenhower. Sommigen zien in hem meer de militaire leider dan de politicus. Weer anderen herinneren zich de vroegere bevelhebber van de strijdkrachten iin Europa en de organisator van de N.A.V.O. als de man ,die zich geruime tijd een inzicht heeft kunnen ver schaffen in de Europese vraag stukken. Een gedeelte vreest, dat Eisenhower en de republikeinen een te weinig soepele houding zullen aannemen tegenover China en Rusland, met de mo gelijkheid van een gewapend conflict op de achtergrond. Franse stemmen In Frankrijk is men van oor deel, dat de verkiezing van Eisenhower een beter begrip bij bij manoeuvres Tijdens de manoeuvres, welke Dinsdagmiddag op de Veluwe werden gehouden, is de 21-jarige dienstplichtige soldaat P. H. Blom uit Oudorp (N.-H.) bij een verkeersongeval met een jeep in de buurt van Garderen dodelijk verongelukt. De mede-inzittende werd zwaar gewond: voor ziin leven wordt gevreesd. Het slachtoffer was gestation- neerd te Grave. De teraarde bestelling zal Vrijdag of Zater dag te Oudorp plaats vinden. Benoemd WIERINGERWERF Onze plaatsgenoot de heer Mans, werk zaam als opzichter bij het Rent ambt Wieringermeer zal per 1 Ja nuari a.s. als zodanig in dienst treden bij de gemeente Amster dam. Retraitenhuis te Bergen BERGEN De Directie van het Retraitehuis te Bergen ver zocht ons onder de aandacht van onze lezers te brengen, dat van 811 November a.s. de laatste re traite gegeven wordt voor de dienstplichtigen. Zij, die hiervoor in aanmerkmg komen, doch zich de Amerikanen voor de Franse moeilijkheden tengevolge zal hebben .Uit alle Franse commen taren spreekt de populariteit, die Eisenhower geniet als de man, die de Duitsers uit Frankrijk verdreef. Paul Reynaud acht de per soonlijkheid van de nieuwe pre sident krachtig genoeg om ook oppositie in zijn eigen kring te overwinnen. Zowel in Brussel als Luxemburg ziet men in de toekomst geen grote wijzigingen in de buitenlandse politiek der V.S., evenals in Oostenrijkse kringen. De Italiaanse bladen menen er zeker van te zijn, dat „Eisen hower Europa niet zal mislei den". Het Deense onafhankelijke blad „Information" schrijft, „de meeste Europeanen zouden zich prettiger gevoeld hebben, wan neer de zege niet aan Eisenho wer was ten deel gevallen". Vaticaan In Vaticaanstad werd ver klaard, dat „de wereld zich moet verheugen over de verkiezing van een dergelijke grote inter nationale figuur als Eisenhower". Alcide de Gasperi heeft Eisen hower zijn gelukwensen aange boden, waarin de klemtoon wordt gelegd op de bestaande vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen. Duits commentaar De West-Duitse bondskanse lier Adenauer toonde zich ver heugd. In de persoon van Eisen hower zag hij een man, die een gedegen kennis heeft van de Europese vraagstukken. „Deze gedegen kennis is van groot be lang Europa, aangezien de be slissingen, die West-Europa in de nabije toekomst zal moeten nemen .slechts bereikt kunnen worden in nauwe samenwerking met de V.S.", aldus Adenauer. Teleurstelling In Joego-Slavië is de uitslag tegengevallen en met „gemengde gevoelens" in Egypte ontvangen. „In politieke kringen wordt ge hoopt, dat de nieuwe president zich niet in een politiek van sa- belgekletter zal begeven". In India is de uitslag „teleur stellend" genoemd. Men brengt dit in verband met een mogelijke verscherpte vijandschap tussen China en de V.S. Graag had men de overwinning aan Stevenson gegund. Amerikaanse pers De „New York Times" heeft naar aanleiding van de verkie zingsuitslag verklaard, dat het Eisenhowers taak zou zijn een partij-overwinning te verbreden, opdat men zou komen tot natio nale eenheid. Dit was nodig met het oog op de „schokken en crises waarmee het Sowjet-im- perialisme ons zeker in de ko mende vier jaar zal confronte ren". De Amerikaanse bladen leggen in het algemeen de nadruk op de verantwoordelijkheid der V.S. als leider in de Westelijke we reld. ANNE SCHLUETER 65 JAAR De concertzangeres Anna Schlueter, geboren van der Brug gen, die o.a. bekendheid verwierf in de jaren, toen de radio-om- roep nog in de kinderschoenen stond, wordt a.s. Vrijdag 65 jaar oud. Mevr. Schlueter werd 7 No vember 1887 te Boxtel geboren Zij studeerde aan het Conserva torium te Amsterdam en kreeg vervolgens les van Max Kloos en mevr. Zweers. Zij was de eerste zangeres, die in Nederland voor de radio optrad, n.l. voor de Hil- versumse draadloze omroep. Na dien is zij herhaaldelijk voor de verschillende omroepverenigin gen opgetreden. Zij dirigeerde verscheidene ko ren. Zij schreef en componeerde voorts een aantal kinderliedjes. Mevr. Schlueter heeft ook mede gewerkt als „Moeder Mulder" aan het Vara-kinderuurtje van „Oome Keesje". Kinderhandje onder vleesmachine Het vijfjarig zoontje van de fam. Verduyn te Waalwijk, dat aan het spelen was met een kind van de slager Kools, kwam op en gegeven ogenblik in de sla gerij terecht. Óp een onbewaakt moment moet het jongetje van V. zijn handje in de vleesmachi ne hebben gestoken, met het noodlottige gevolg dat het rech terhandje werd afgerukt, of ge sneden. Het kindje is in ernstige toestand overgebracht naar een ziekenhuis in Den Bosch. Nederlandse vliegers terug in ons land 's-GRAVENSAGE. Negen Nederlanders, die op Amerikaan se vliegbases een vliegeropleiding hebben gevolgd, zullen Vrijdag a.s. met de „Maasdam" in ons land terugkeren. Zij hebben in October hun brevet gehaald. De repatrianten zijn de sergeant vliegers F. Daams uit Nieuw- Loosdrecht, W. Hartstra, uit Vaassen, P. C. A. de Jeager uit Bergen op Zoom, G. A. Mol uit Amsterdam, N. K. G. van, Olden uit Vogelenzang, J. A. E. Oprins uit Gilze, A. J. van Oorschot uit Kaatsheuvel, B. J. Poort' uit Amersfoort en W. Pot uit Leeu warden. (Van onze verslaggever) HAARLEM In hotel „De Leeuwerik" is vanmorgen de vakgroep Veehouders van de L.T.B. haar jaarvergade ring begonnen onder voorzitterschap van de heer M. P. van der Weijden, die in zijn openingsrede als algemeen uitgangspunt constateerde, dat de financiële resultaten van de veehouderij dit jaar niet zijn tegengevallen, al blijven er genoeg moeilijkheden over. Hij sprak zijn vol doening uit over het weder-optreden van minister Mans- holt, die ervaren is in het overleg binnen het kabinet. En dat is van belang, meende spr., want of het nu een kabinet is van de brede basis of van de smalle basis: het het zal ook wel eens de vraag zijn „wie de baas is", nog niet hebben opgegeven, kun nen dit alsnog doen. Het behoeft geen betoog, dat zoiets zeer nood zakelijk is. Van 1518 November wordt een retraite gehouden voor Heren Kerkzangers; van 1821 Novem ber voor meisjes en van 2528 November voor gehuwde Dames. Opgaven te richten aan de Di rectie Retraitehuis Bergen. OM HET WESTFRIES BRIDGE- KAMPIOENSCHAP De Federatie van Bridgeclubs in West Friesland heeft ook dit seizoen een aantrekkelijk pro gramma voorbereid. Werd vorige jaren een club competitie gespeeld en daarna om de titel kampioen van West Friesland, nu heeft men een an dere regeling getroffen, mede in verband met de hoge reiskosten. Na veel overleg heeft de Fe deratie het volgende programma kunnen samenstellen: Er worden nu in totaal drie grote wedstrijden gehouden en wel op 8 Nov. 1952 te Medem- blik 10 Jan. 1953 te Middenmeer en 21 Februari 1953 te Enkhui- zen. Er wordt gespeeld uitsluitend door leden der aangesloten clubs. Het koppel, dat in de drie drives Onze land- en tuinbouw ziin, aldus spreker, in staat ons land. het dichtstbevolkte ter wereld, zelfs in geval van een volgende oorlog voor hongerlijden te be hoeden. Zü kunnen drie-kwart van de thans gebruikte calorieën leveren, een in de wereld unieke prestatie. Die bewondering stngt als men naar de cijfers van de uitvoer kijkt. Op een totale uit voer van 1073 millioen beliep in 1938 het agrarisch aandeel 785 millioen. Op een totaal van 3850 millioen in 1949 1881 mil lioen en op 5372 millioen in 1950 2518 millioen. In het bijzonder de zuivel- productie had een belangrijk aandeel in het gezondmaken van onze handelsbalans, zodat we naast de Marshallhulp na de oorlog letterlijk op ons vet zijn blijven drijven. Condens, boter. kaas. ham, worst, soek en vlees waren naast verse groenten, fruit en aard appelen zeer belangrijke export producten en de agrarische pro ductie is dan ook een van de grootste steunpilaren van onze nationale welvaart. Dat is mede te danken aan de goede voorlich ting. waardoor de productiviteit van grond, vee en gewassen tot een zeer hoog peil kon worden opgevoerd. Óverigens zal het nuchtere boerenverstand moeten blijven waken tegen een onge remde productieverhoging, die het gevaar van roofbouw op roept. zoals evenzeer gewaakt moet worden tegen een over- investerina die de boer te diep in de schuld steekt. Natuurlijk wees spr. op de on gerijmdheid dat er in West- Nederland geen vrije bestem- mingsmogeliikheid van de melk bestaat, waardoor de hier geves tigde boereninstellingen in een wurgpositie komen te verkeren. het meeste'punten in totaal ver- De gister heeft al op 12 Juli zamelt, is kampioen van West Friesland. Elke vereniging komt boven dien uit met pioegen van 3 kop pels. De ploeg met het meeste aantal punten heeft voor z'n ver eniging het clubkampioenschap veroverd. Deze regeling is een groot suc ces gebléken, daar voor de eerste wedstrijd op 8 Nov. te Medem- blik, zich niet minder dan 200 bridgers hebben aangemeld. Het zijn bridgers uit Andijk. Enkhui zen, Hem, Hoogkarspel, Hoorn, Medemblik, Wieringen en Wie ringermeer. De strijd om het clubkam pioenschap belooft ook uitermate spannend te worden, daar hier voor 18 ploegen hebben inge schreven. in Leeuwarden beloofd dat de straatpriis voor de melk vrii zou worden en dat de verhoging in etappes zou worden ingevoerd, maar hij is daar weer op terug gekomen. Als tussenvoorstel is gedacht aan een behoud van het Zuivelfonds. om een al te hoog oplopen van de consumptiemelk- priis te voorkomen. En in ieder gval hebben ook wij als boeren en als staats burgers er belang bij, aldus spr., dat niet ongelimiteerd de prijs verhogingen en loonsverhogingen elkaar met de regelmaat van de klok opvolgen. Tegen fondsvorming als zo danig hebben de veehouders geen bezwaar, als het doel waar voor fondsen gesticht worden, maar in het oog wordt gehou den. Nu is echter het boerengeld jaar in jaar uit opgegeten door de consumenten, eerst via het Egalisatiefonds, later via een deel van het Zuivelfonds. dat dus niet als reserve voor slech tere uitkomsten in het bedrijf is bewaard gebleven. Maar hoe zal het dan gaan met de garantie voor de melk. als het tekort rechtstreeks uit de staatskas zou moeten komen? Wat betreft de opvoering van de productie van veevoer op eigen bedrijf merkte spr. o.a. op, dat men allerhande mooie theo rieën kan opzetten over het mes ten van varkens met eigen ver bouwde aardappelen en over het feit. dat men met drogen van gras zonder veevoer toe kan. De practijk is echter, dat de grote varkensmesters door de teleur stelling met aardappelen opge daan, door de ongewisheid van prijs en aanvoer en door perso- neelsmoeilijkheden hiervan maar spaarzaam gebruik hebben kun nen maken. Het L.E.I.-rapport leert, dat varkens mesten met graan goedkoper is. En wat het drogen van gras betreft: de kos ten hiervan zijn zo hoog. dat een boer die voor een waarde van 1000.aan gras uit eigen be drijf droogt, daarvoor S 500. moet betalen. Als hij het product echter hooit of in een kuil doet, houdt hij 500.over om er krachtvoer bij te kopen en wie zal het hem kwalijk nemen dat hij zo te werk gaat? Spr. waarschuwde tenslotte tegen het gevaar, te menen alles zelf wel te kunnen. Aan Gods zegen is immers alles gelegen. Moge die zegen in het komende jaar in ruime mate rusten op organisatie, gezinnen en bedrij ven, aldus spr. Wegens inbraakpoging veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft de 32-jarige Amsterdam mer G. C. B„ terzake van dief stal veroordeeld tot 12 maanden, waarvan 6 maanden voorw. met voorwaardelijke ter beschikking stelling/ beide met een proeftijd van drie jaar. Tegen B., die op 16 Juni van dit jaar in Amsterdam-Oost op heterdaad betrapt was bij en in braakpoging, had de officier van justitie acht maanden en ter be schikkingstelling van de rege ring geëist. Brug over Hoge Kwelvaart opengesteld WIERINGERMEER De werk zaamheden aan de Oom Keesweg zijn reeds zover gevorderd dat Zaterdag jl. de laatste beletselen voor de nieuwe brug over de Hoge Kwelvaart konden worden weggenomen, waarmede deze brug voor het verkeer is vrijge geven. Hiermede is nu de zolang gewenste verbinding tussen de Óosterkwelweg en de Wester- kwelweg tot stand gekomen. Voor de bewoners van het Noordooste lijk deel van de Wieringermeer betekent dit een geweldige ver betering. Was men vroeger ge noodzaakt om vele kilometers om te rijden, thans is hiermede een goede verbinding met het dorp Wieringerwerf verkregen. Het zo „populair" geworden pontje, een soort vlotbrug dat voor licht ver keer de verbinding tussen de Óosterkwelweg en de Wester- kwelweg vormde, is hiermede thans overbodig geworden. Bij de eerste drooglegging^ van de Wie ringermeer waren het de pontjes die de verbinding tussen de ka naaloevers vormden. Geleidelijk aan zijn toen de pontjes door vas te bruggen vervangen. Helaas de oorlog was oorzaak dat niet alle bruggen konden worden afge bouwd. Thans hoort echter ook het laatste pontje in de Wierin germeer tot de geschiedenis. De bewoners van het Noordoostelijk deel van de Wieringermeer zien nu met genoegen naar de nieuwe brug, al zullen ze het pontje toch wel niet direct kunnen vergeten. INGEZONDEN Zeer geachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van het bericht in de rubriek Financiën en Economie „Sparen met Le vensverzekering", verzoekt onder getekende beleefd enife plaats ruimte in Uw blad. AMERIKA IS ONS DITMAAL NIET VOOR! Ongeveer half November zal door enige spaarbanken het spa ren met levensverzekering wor den ingevoerd! Dit schijnt een nieuwtje te zijn uit Amerika. Daar is het sparen met levensverzekering enige jaren geleden met veel succes ingevoerd en nu komt deze mogelijkheid ook naar Nederland. Maar, Mijnheer de Redacteur, dat bestaat in Nederland al ruim 12 jaar. De Spaarkas voor belegging in R.K. Kerkelijke Leningen te Utrecht, Catharijnesingel 36, geeft haar spaarders niet alleen een zeer goede rente, maar tevens is de spaarder behoorlijk verzekerd. Sparen en verzekerd zijn is bij deze instelling mogelijk tot de leeftijd van 55 jaar meteenspaar- inleg vanaf ƒ2,84 en hoger per maand. Deze spaarkas, die al 32 jaar bestaat en onder toezicht van de Rijksverzekeringsbank werkt, geeft haar spaarders een solide waarborg en belegt vele millioe- nen in onze R.K. Kerkelijke in stellingen. Nee, Mijnheer de Redacteur, Amerika is ons ditmaal niet voor! Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij U naar de advertentie in dit blad. U dankzeggend voor de plaats ruimte, Hoogachtend, •y (Van een onzer redacteuren) UTRECHT - „Hoera, de 50.000ste is er" stond er op een levensgroot bord geschilderd boven de groene tafel in de zaal van de Jaarbeurs, waarachter gistermorgen het be stuur van de Bouwvakarbeidersbond „Sint Joseph" ten overstaan van een drukbezochte bijzondere Bondsverga dering de blijde mare verkondigde, dat de 16-jarige Willy Ramakers uit Geule als 50.000ste lid tot de grootste bond van de K.A.B. was toegetreden. Ter gelegenheid van deze hogtijdag waren op de eerste stoelen fij de drie oud-bonds voorzitters gezeten: de 84-jarige A. Alessie, W, J. An- driessen en Th. Brouwer. Vertegenwoordigers van o.a. het Verbond, van zusterorganisaties, van de K.A.J, etc. woonden mede deze feestelijke bijeenkomst bij. De voorzitter van ..St. Joseph", de heer G. A. Collignon. leidde met een historische beschouwing de feestredenaar, de zeereerw. heer dr. A. A. Olierook, in Het was Juli 1917 toen „St. Joseph' in Utrecht werd gesticht en, na de fusie van de afzonderluke bonden voor timmerlieden, kalk en zandsteenbewerkers en schil dersgezellen 7820 leden telde. Die leden woonden verdeeld over 130 plaatselijke afdelingen. Nu mag de bond met 50.000 leden zich verheugen in 660 af delingen en correspondenten en blijkt uit de registratie, dat „St Joseph" voor minstens de, helft uit mannen bestaat, die jonger ziin dan veertig iaar. Zeker 20 procent van zijn leden is longer dan 23 iaar Sprekend over de toekomst van de bond waarschuwde de heer Collignon tegen de steeds sterker doorvretende vermate- rialisering van deze tijd. De bond zal zich zelf blijven, d.w.z. bui ven vechten voor de ver-christe- liiking van de maatschappij. Dan werd het 50.000ste lid, de jonge Limburgse Timmerman Willy Ramakers, bij de groene tafel geroepen om uit handen van de voorzitter het contributie boekje in ontvangst te némen. „En nu maar trouw de zegeltjes plakken," zei de voorzitter tegen Willy, die daarna onder applaus de verrassing van „St. Joseph" kreeg aangeboden: een boorde volle gereedschapskist met een knaap van een zaag, een heuse waterpas en nog tal van andere werktuigen. Willy kon de geweldige kist nauwelijks torsen, toen hii glun derend naar ziin plaats terug keerde. intussen had. na een speechje van Louis Beumér. de Culturele leider van de KAB. dr. Olierook de katheder bestegen om zijn even scherp gespitste als poëtische feestrede uit te spre ken. Zinspelend op het Epistel van Allerheiligen constateerde dr. Olierook dat de grootste stam van het Sociale Israël van Ne derland. van de Katholieke Ar beiderbeweging de Bouwvakar beidersbond „St. Joseph" is met 50.000 „getekenden". Meer dan t getal is het getekend ziin be langrijk. Die menigte van 50.000 leden is een verheerlijking van ons katholiek organisatieleven: die 50.000 leden ziin getekend met het teken des Geloofs. Want zich aansluiten bij een Katholie ke organisatie is een Credo, een daad van geloofsbeleving en voor velen een daad van geloofsmoed. Zijn rede uitbouwend tot de actuele vraagstukken, sprak dr. Olierook over de P.B.O., die de mocratie in het bedrijfsleven be tekent. Om deel te nemen aan de PBO zijn kennis en inzicht nodig: bewuste kennis en 'n diep inzicht. En wie anders zal die kennis en dat inzicht geven dan de vakorganisaties? Dit is de be langrijke paedagogische taak van de vakorganisaties. De Kerk nodigt ons uit om de rijke oogst te oogsten van de grote zaaier Gods. Zo staat de Kerk in het brandpunt van het sociale leven en zo zijn ook de bondsleden de stoottroepen op 'n terrein waar de Kerk niet kan komen. Het christendom zal hier triomferen, omdat de eenvoudi- gen. de schoenmakers en de tim merlieden, het verbreiden. Zo was het in de eerste ChriS' tentiiden. en vandaag beleven wij daarvan een gouden ver nieuwing in onze mannen van geloof en overtuigingskracht. De organisatie is de machtige hand haver van de Goddelijke waar heid. Uiterlijk is uw werk mis schien simpel, soms eentonig en vol teleurstelling, maar wanneer ge ziet, naar de kern en naar de toekomst, dan is de organisatie als een Jacobsladder naar het tijdelijk en eeuwig geluk. het begin van een nieuwe pe riode: van een nieuwe oproep tot een geloofskrachtig voort gaan in de toekomst. Ik voorspel u een toekomst van strijd, aldus dr. Olierook, maar die strijd is juist de prik kel tot een eenheid, tot een zich hechter scharen rond de stan daard van de Katholieke organi satie. Gii zult daarbij nodig heb ben geestdrift en practische zin. een warm hart en een koel ver stand. Dat wens ik uw organisa tie voor de toekomst toe. Een verrassing was het voor de vergadering toen de oud- Bondsvoorzitter. de heer A. Ales sie. het woord vroeg. Onder steund door oud-voorzitter W. J. Andriessen. schuifelde de 84-ia- rige maar nog krasse baas tot voor de groene tafel, waar hij na wat herinneringen te hebben op gehaald uit de oude doos. „Sint Joseph" zegen voor de komende tijd wenste. Oud-voorzitter W. J. Andries sen zei dat hii meer dan eens met weemoed terugdenkt aan z'n tijd bii „St. Joseph" („In de po litiek is het ook niet altijd rozen geur en maneschijn"). Hij legde er weer eens de nadruk op. dat de katholieke arbeiders organisa ties een beslissende rol spelen in de huidige maatschappelijke ont- 19 herkauwer wikkeling. In de staatkundige ar- beid. aldus de oud-voorzitter, liggen vraagstukken, die aan de arbeidersbeweging niet voorbij gaan. Ik zou u willen inhameren uw werk goed te doen en vol te houden. Dan spraken nog de heer J.A. Middelhuis. Verbondssecretaris van de KAB; de Geestelijk Ad viseur van St. Joseph"., de Wei- Eerwaarde heer Kapelaan Krii- nen en de heer A. C. Koot. het oudste Bonds-raadslid. Willy Ramakers, het 50.000ste lid, sprak tenslotte een vlot dankwoordje. „Dat de bond moge groeien en bloeien," zei Willy en hij getuigde van zijn vaste voor nemen om de geest van de bond in de jonge generatie te zullen uitdragen. Advertentie Mijnhardtjes: sterke pijn-, J<ou-en griepbestrijders Doos 41 cent Koker 80 cent m ■pi Horizontaal: 1. zwierig 8. voetbalvereniging 10. waterhoogte 11. winter kost 13. zangnoot 14. vogel 16. heuvel 18. vruchtje 20. lyrisch gedicht 21. keurig 22. niemand, geen (Eng.) 25. plek 26. gift, schenking 29. lidwoord 30. bosgod 31. voegwoord 33. holte in de muur 35. bevrijd 2. spil 3. manen (Eng.) 4. meisjesnaam 5. meisjesnaam 6. persoonlijk voornaamwoord 7. vleesgerecht 9. verhard 11. Gode alleen zii de eer (Lat.) 12. deel van een boom 14. vogel 15. interest 17. voetbalvereniging 23. godin in de dageraad 24. volk 27. reservoir 28. toetsing 32. voorzetsel 34. de onbekende Oplossing kruiswoord nr. 121 Horizontaal: 1 Venlo, 5 kraai. 9 are, 10 opa, 12 Ede, 13 re, 14 islam 16 e.d., 17 betalen. 19 Norg, 21 leer, 23 dien, 24 vete, 25 Peel, 27 rede, 29 sijpelen, 32 l.d„ 34 koren, 35 am, 36 Urk, 38 nee, 39 ale, 40 waard, 41 radar. Verticaal: 1 varen, 2 ere. 3 ne, 4 oost, 5 kaal, 6 a.e., 7 ade, 8 ieder, 11 plan, 14 iegelijk, 15 me ieren, 17 bries, 18 neten, 20 ode, 22 eed, 25 peluw, 26 tere, 28 em mer, 30 pond, 31 leer, 33 dra, 35 ala, 37 ka, 39 ad. De aanvoer was op 5 Nov. nog 300 manden groter dan vorige week en bedroeg nu ruim 8000 manden. De kooplust was goed te noemen en de prijzen bewogen zich vrijwel op hetzelfde niveau als vorige week. Van tulpenplant goed was de aanvoer 660 manden. Ons arbeidsleven is onverbre kelijk verbonden en verweven met ons geloofsleven en de ware godsdienstigheid, het echte chris tendom wordt niet alleen ge vonden in de knielbank, maar ook op de werkbank. Dat maakt onze arbeid tot een voortdurend gebed. 50.000 leden zijn niet het eind punt van een triomftocht, maar Rijksseruminrichting Minister Mansholt heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat er plannen in voorbereiding zijn om te komen tot een nieu we Rijksseruminrichting in het centrum van het land. Met de voorbereiding zal echter nog wel enig tijd zijn gemoeid. Schoenmaker bleef bij zijn leest Gisteren herdacht de heer J. Sluys, wonende Jan Bestevaer straat 35 te Koog a. d. Zaan, de dag dat hij 55 jaar geleden als jongmaatje bij een schoenmaker in dienst kwam. Later toen hij bleef voor zichzelf begon G. J. Tulp, Hoogwoud, steeds bij zijn leest. hij De notering was als volgt: Abu Hassan 8-10 115125; Acca Laurentia 14 op 255270, 12-14 165—105, 10-12 120—130, 8-10 105: Adinda 12-14 120: Akrendam 14 op 275; Albino 14 op 325, 12-14 220, 10-12 150; Agnita 14 op 260, 12-14 200. 10-12 185, 8-10 140; Aranquez 12-14 280. 10-12 175, 8-10 115: J. S. Bach 14 op 175—185. 12 -14 150—160. 10-12 120—125: Bitto Heaven 12-14 415, 10-12 310, 8-10 130; Bleu Herald 12-14 330, 10-12 180. 8-10 130; Bloemfontein 14 op 130—135. 12-14 95—110, 10-12 90— 110, 8-10 85100; Boulogne 14 op 325. 12-14 295. 10-12 180, 8-10 85; Brillant Star 10-12 115: Blazing Fire 14 op 315, 12-14 315, 10-12 195, 8-10 130; Benjamin Britten 14 op 365, 10-12 175; Capt. Boyton 14 op 350, 12-14 340, 10-12 150; Cherbourg 12-14 485, 10-12 280: Clingendaal 14 op 130, 12-14 110, 10-12 105, 8-10 85: Crimson Glow 14 op 275, 12-14 185—205, 10-12 115—130. 8-10 105; Dr. Drentz 14 op 295—300, 12-14 235—245, 10-12 105—135, 8-10 110; Early Pink 12 14 195, 10-12 120, 8-10 95—100; Elisabeth 14 op 295, 12-14 295, 10- 12 120: Dr. Fleming 14 op 410, 12 -14 180—195, 10-12 125—160, 8-10 105110; Firmament 10-12 135; Gen. Eisenhower 14 op 175185, 12-14 140—170. 10-12 105—130, 8- 10 100105: De Goede's Triumph 10-12 135. 8-10 120; Gold Dust 14 op 250, 12-14 150—170, 10-12 115 130, 8-10 105; Golden Favorite 12 -14 155. 10-12 105, 8-10 100: Gol den West 14 op 215, 12-14 130 185, 10-12 115, 8-10 110: Gelber Herald 12-14 140, 10-12 105, 8-10 95: Gloriosa 12-14 225, 10-12 105: Han van Meegeren 14 op 200 225. 12-14 175—185, 10-12 115 135. 8-10 95—110: Hanny Schaft 12-14 385, 8-10 145; Harry Hopkins 12-14 600: Hawaii' 14 op 210, 12-14 155—165, 10-12 115—130, 8-10 110 120; Hopmans Glory 14 op 435 —440, 12-14 410—440, 10-12 260— 290, 8-10 150; II de France 14 op 305—340, 12-14 250—330. 10-12 135 —150, 8-10 130; Java 14 op 195— 205. 12-14 125—150, 10-12 110; Joh. Straus 14 op 110, 12-14 105 110. 10-12 95—120, 8-10 100—115: Joh. van Konijnenburg 14 op 590 —605, 12-14 570—600, 10-12 370— 405, 8-10 250; Juniklokken 12-14 290. 10-12 135, 8-10 125; Je Main- tiendrai 14 op 505, 12-14 580, 10-12 305, 8-10 150; Kardinal Spellman 12-14 335—395. 10-12 195—240. 8- 10 140185: Lavendel Dream 14 op 355—360, 12-14 225—245, 10-12 120160; Leeuwenhorst 14 op 165 —180. 12-14 160—170, 10-12 120— 170, 8-10 125—130: Lilac Wonder 14 op 130—145, 12-14 110—120, 10- 12 95100. 8-10 90: Limburgia 14 op 235, 10-12 115; Louis Mayer 14 op 375, 12-14 335—360, 10-12 140— 180: Lilac Times 12-14 465: Ma- juba 12-14 520, 10-12 290, 8-10 115; Mansoer 14 op 330—340, 12-14 295 335, 10-12 105: Marks Memory 14 op 330, 12-14 270—315, 10-12 115 —125, 8-10 105—110: Maskerade 12 -14 300. 10-12 125—160: Memorial Day 14 op 310, 12-14 160210, 10- ging het ook heel kalm. De pluim- 12 95145: Modern Times 14 op veemarkt was Mug. 390. 12-14 370—420. 10-12 240— 250, 8-10 185190; Montgomery 10-12 235, 8-10 120—145: Morning kiss 14 op 190—200, 12-14 140—185 10-12 165—190, 8-10 115—125: Nw. Europa 14 op 440455, 12-14 360 —395. 10-12 245—295, 8-10 180— 195; New York 12-14 245, 10-12 105, 8-10 105; Odin 14 op 160, 12- 14 150, 10-12 115, 8-10 105; Orchid Lilac 8-10 130: Paul Rubens 14 op 320—355, 12-14 260—335, 10-12 215 240, 8-10 150160; Picardy 14 op 405—425, 12-14 350—400, 10-12 285 305, 8-10 205; President Truman 14 op 525, 12-14 470, 10-12 170: Pactolus 12-14 175, 10-12 145: Red Fox 14 op 290, 12-14 185—230, 10- 12 120—130, 8-10 90—110: Rosa v. Lima 14 op 350, 12-14 235—270. 10-12 170—200. 8-10 125—135: Royal Dream 12-14 300, 10-12 150, 8-10 115: Rijzende Zon 14 op 165, 12-14 140—200, 10-12 110: Sal mans Glory 12-14 455, 10-12 270— 285, 8-10 170; Salmon Joy 12-14 405, 10-12 185: Silentium 14 op 420 12-14 340: Silhouet 14 op 185, 12-14 110—130, 10-12 95: Skymaster 12- 14 140, 10-12 120; Snesuwprinses 14 op 145, 12-14 85—115, 10-12 75 —105, 8-10 100; Solo Mio 12-14 355 10-12 220: Sonatine 12-14 235, 10- 12 90; Sweet Seventeen 14 op 355 —425, 12-14 285—395, 10-12 155— 190. 8-10 145; Spotlight 14 op 385 —410. 12-14 370, 10-12 290: Solita 14 op 210, 12-14 145, 10-12 120; Van Tienhoven 14 op 240295. 12 -14 205—260, 10-12 170—180, 8-10 110: Thérèse 12-14 310: Tivoli 14 op 265, 12-14 265—300, 10-12 195— 205, 8-10 130: Uncle Tom 14 op 400 12-14 310; Ursus 14 op 405: Van guard 10-12 185: Vincent van Gogh 14 op 545, 12-14 450—520, 10-12 265—310. 8-10 220—265: White Herald 12-14 145, 10-12 125, 8-10 115; van Wijnbergen 12-14 105, 10- 12 85, 8-10 85: Zomervreugde 14 op 205—260, 12-14 145—185, 10-12 120: 8-10 105. Lelie Regale 24 op 3000, ??-?2 2800. 20-22 2500. 18-20 1700—2100. Veemarkt Purmerend 4 November De handel in de vette koeien was hedenmorgen heel wat beter, het aanbod was minder groot, de vraag was heel goed, zoaat vooral de goede bees ten hoger uitkwamen. Ook op de gelde-markt was een goed ge- bruiksbeest met een wit papiertje en flink melk goed gezocht. Op de verse markt was wel belang stelling, maar de verkoop gaat daar steeds kalmer. Voor gëlde- pinken was belangstelling, de slacht- even als voor de graskal veren, maar de handel in kalf- pinken was traag. Op de nuchtere kalverenmarkt wordt het aanbod beter, maar niet de handel. Fok- kalveren waren gezocht. De keuze was gering, de prijzen bleven vrij goed. Op de wolveemarkt was dé andel in de lammeren vrolijker met iets verhoogde prijzen. Vette schapen gingen kalm. Bokken en eiten stug. En op de vette var- ensmarkt was een groot aan bod, terwijl de vraag niet zo groot was, vandaar dat de prijzen heel wat lager waren. De afloop was heel slecht. Vette zeugen deden om de 1,70. Op de paardemarkt

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5