*£a* m RADIO Uw Blue Band VEREDELD 3X ZOVEEL ZONNESCHIJN-VITAMINEN! NIEUWE VEREDELDE BlueBand ntDCLD Uw kinderen proeven het óók: is méér dan gewone margarine! Financiën en Economie programma WEK DE GAL IN UW LEVER OP Uw lekkere zonnekost H éérlijk, moeder! .Ja, ook Uw kin deren proeven het direct: veredelde Blue Band is anders dan andere mar garine. Veel voller en fijner van smaak - echt een rijke smaak, die U zal blijven bevallen. Uw keus is nu nog makke lijker geworden: veredelde Blue Band, Noodg Ha Door Beursoverzicht Nobelprijs voor litteratuur bovendien VOOR EXTRA WEERSTAND TEGEN DE WINTER! Eet VEREDELDE BlueBand fr Geeste econc VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 ¥ni)t0^e N335 „Nooit heb ik in een verschrikke lijker situatie gezeten dan toen ik eens uitgenodigd was, een tocht mee te maken op een nieuwe Zuid-Amerikaanse onderzeeër. Een paar mijl buitengaats gingen we duiken, schuin de diepte in! Vol trots legde de jonge comman dant me de werking uit van zijn schip. Plotseling we doken nog steeds 'en zaten op 1000 voet - klonk een alarmsignaal en stormde een matroos lijkbleek de centrale binnen. Hij schreeuwde, dat er een ernstig defect was. Een defect, waardoor de duikboot niet meer horizontaal kon gaan varen zodat we regelrecht op de rotsige zee bodem te pletter zouden lopen! De commandant werd eveneens krijtwit en stormde de centrale uit. Daar stond ik! Machteloos opge sloten in dit vervloekte schip, dat ieder ogenblik op de bodem te pletter kon lopen. Ik rolde een cigaret, zag hoe we al op 1500 voet zaten, stak m'n Sterling aan en ja!! Op hetzelfde moment flitst de redding door mijn hoofd. Met één sprong ruk ik de telegraaf op „Volle kracht Achteruit". De boot dreunt, komt tot stilstand en daar gaan we,in dezelfde schuine stand, terug naar de reddende opper vlakte! Toen de Minister van Oorlog me de volgende dag het Erekruis aanbood en prijzend over mijn tegenwoordigheid van geest uitweidde, zei ik:„Stop Excellentie! Een sigaret uit dit pakje Sterling Shag was hel die mij door zijn kalmerende werking de inspiratie gaf! „Arnba Sterling" of zoals wij in Nederland zeggen? STA OP STERLING! Herkapitalïsatie Leidse Wolspinnerij Na normale afschrijvingen ad f526.537 en diverse voorzieningen (waaronder een extra afschrij ving van f256.436 en een reser vering voor diverse doeleinden van f300.000) heeft de Leidse Wolspinnerij N.V. te Leiden over 1951 een winst behaald van f239.474. Voorgesteld wordt een dividend van 4 pet waarvan 2/3 pet in contanten en 3 1/3 pet naar keuze in contanten of aan delen. Hoewel een hoger divi dend mogelijk zou zijn. acht de directie het gewenst de financi ële positie nog te verstevigen. Wel stelt zü voor gebruik te maken van het fiscale voordeel der hei-kapitalisatie. Aandeel houders kunnen dan ontvangen een herkapitalisatiedividend van 12'/= pet. waarvan 2i/ pet in contanten en 10 pet in aandelen. Met tevredenheid wordt op het verslagjaar teruggezien. De be- drijfspolitiek was niet primair gericht op het behalen van een zo groot mogelijke omzet, maar op het aanhouden van een zo klein mogelijke voorraad. De li quiditeitspositie van de ven nootschap is tot nu toe bevredi gend. In 1951 is nogmaals flOOO.OOO onderhands opgenomen. De vernieuwings- en uitbrei dingswerkzaamheden zullen vrij wel aan het einde van 1952 ge reed zijn. Ter vereenvoudiging van de interne organisatie en admini stratie is een wijziging gebracht in de verhouding tot de beide dochterondernemingen. Alle ac tiva en passiva zijn aan de moe dermaatschappij overgedragen. Sedert enkele maanden zijn de fabrieken weer volop van orders voorzien en de directie verwacht dan ook een belangrijke omzet- vermeerdering, zowel op de bin nenlandse als op de buitenlandse markt. De financiële resultaten zjin tot dusver niet ongunstig, doch een definitieve voorspelling wordt niet gegeven. Ook Amerikaans bedrijfs leven tevreden over de verkiezingsuitslag: In de financiële wereld en het bedrijfsleven der Verenigde Sta ten heerst, naar uit alles blijkt, grote voldoening over de uit slag der verkiezingen, die een republikeinse regering aan de macht brengt. Er worden in de hogere regionen van het rege ringsapparaat ingrijpende muta- ZATERDAG 8 NOVEMBER HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz, 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoon- muziek. 9.55 Plechtige Mis van Requiem. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Voor de zieken. 12.00 Ange lus. 12.03 Promenade ork. (12.30- 12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gramofoonmuz. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie kapel. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Dameskoor. 16.00 Pianoduo. 16.20 „De vliegen de Hollander", causerie. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Instru mentaal ensemble en solist. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken causerie. 20.50 Gra mofoonmuziek. 21.00 Gevar. pro- gramma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 ,,Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22- 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoon muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gromofoonmuz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramo foonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramo foonmuziek. 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gramofoon muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Accordeon- muziek. 13.00 Nieuws en commen taar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Radioweekjournaal. 14.15 Hawai- ian-muziek. 14.35 Gronings pro- framma. 15.00 Amateuruitzending. 5.30 .Eerst denken, dan doen", causerie. 15.45 Militaire kapel. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Gramo foonmuziek. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Re geringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 22.55 Reis Z.K.H. Prins Bernhard naar Mid den- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioen schappen Dammen. 23.00-24.00 Gramofoonmuziek. ties verwacht, die het zakenleven zeer welkom zullen zijn. Overigens is het niet waar schijnlijk, dat de nieuwe rege ring wijzigingen in het huidige programma der sociale voorzie ningen en in het stelsel van re geringssteun voor de prijzen der landbouwproducten zal aanbren gen. De republikeinen zon voor standers van een politiek van duur geld als middel ter bestrij ding van inflatie. Voorts zijn zij gekant tegen staatstoezicht op het bedrijfsleven en in het bij zonder tegen prijsbeheersings- maatregelen. De financiële we reld gelooft niet, dat Eisenhower zijn verkiezingsbeloften omtrent drastische verlaging van de staatsuitgaven zal kunnen nako men, omdat 70 pet. van de staatsuitgaven voor de herbewa pening gedaan wordt. AMSTERDAM. 6 Nov. Het koersverloop van New York is gisteren teleurstellend geweest voor de Amsterdamse Effecten beurs. Volkomen volgens ver wachting opende Wallstreet wil lig, maar winstnemingen maakte al spoedig een einde aan de stij ging, zodat het slot onregelmatig was. Zeer bescheiden is het Damrak hierop gisteren vooruit gelopen, maar begrijpelijkerwijs werd de betere stemming van daag niet geprolongeerd. De om zet verschilde gisteren overigens, ondanks de betere stemming hier. eigenlijk niet met die van andere dagen, nl. fl.235.000,nominaal in aandelen. Internationale waarden waren vanmiddag dan ook over de ge hele linie,Lager. Kon. Olie bijv. verloor één punt. Unilever en A.K.U. circa twee punten, doch Philips was prijshoudend op 1503/j. Certificaten van Ameri kaanse shares, die gisteren reeds belangstelling ondervonden, ble ken ook vandaag nog enigszins gevraagd te zijn. De Arbusdollar handhaafde zich dan ook op cir ca f3.843j, hetgeen een agio van circa V/a procent betekent. Scheepvaartpapieren nagenoeg prijshoudend, doch cultures eer der een fractie luier. Indonesi sche gemeenteleningen opnieuw gevraagd en maximaal twee pun ten hoger. Guldensbeleggingen wisten het vrij hoge niveau der laatste dagen niet geheel te handhaven en waren een klei nigheid luier. Aan Francois Mauriac STOCKHOLM, 6 Nov. (Reuter). De Nobelprijs voor litteratuur is dit jaar verleend aan de 67-jarige Franse Katholieke romanschrijver en journalist Francois Mauriac, die sedert twintig jaar lid is van de Academie Francaise. Mauriac is bekend als dichter hij maakte zijn debuut met gedichten roman- en toneel schrijver en journalist. Hij heeft talrijke artikelen in kranten ge schreven, onder meer in het con servatieve blad „Le Figaro". Hij schreef ook memoires en was een vooraanstaand schrijver in de verzetsstrijd in de jongste oorlog. Zijn romans hebben een psycho analytisch karakter. Hij wordt beschouwd als Frankrijlcs meest vooraanstaande katholieke roman schrijver. Van zijn romans zijn o.m. bekend: „Therese Desquey- roux", „Le baiser aux lepreux", „Ce qui etait perdu" en „Le fin de la nuit". Advertentie U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga! In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LBVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilletles. taal mm „HEEL VERSTANDIG", ZEGT UW DOKTERbrengt U maar veel zonneschijn-vitaminen op tafel. Want Uw gezin heeft ze dubbel cn dwars nodig voor een goed gebit en krachtig beendergestel. En zonneschijn-vitaminen geven extra weerstand tegen alle winterkwaaltjes". Uw zonnekost komt mooi op tijd Nee, déze winter komt Uw gezin geen zonneschijn- vitaminen te kort. Want Uw veredelde Blue Band geeft ze U in 3-dubbele hoeveelheid. Gezondheids-vitaminen, die ook Uw man en Uw kin deren fit en sterk houden, meer weerstandsvermogen geven. Ook daarom doet U Uw lekkere zonnekost op élke boterham, door al Uw eten. 3x zoveel zonneschijn-vitaminen élke dag! Vooral ook om die 3-dubbcIc hoeveelheid zonneschijn-vitaminen. Want daarmee houdt U Uw gezin ge zond. Vergelijk nu ook nog even de prijs: hoe gering voor al die voordelen! Groot gelijk, mevrouw, dat U gauw een paar pakjes gaat halen. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 15) „Mijn naam is.begon Theo door. „Bronkhorst", schreeuwde de vrouw, „mijn huisknecht lichtte my in. Mijn naam is Legrande." „Ik kom uw hond terugbren gen", zei Theodoor tam, „ik ont moette hem des avonds, enkele dagen geleden. Ik streelde hem in het voorbijgaan, zoals men dat als honden vriend wel doet. Toen is hij meegelopen en wilde niet meer weg. Ik heb uw Barsoi goed verzorgd, meen ik, en ik zal hem nu graag in uw kennel terugbrengen. Hij wacht in mijr. wagen buiten." Door Toon Kortooms „Jongeman", schreeuwde de dame, „mijn dank! Overigens is het mijn hond niet. Ik kocht hem onlangs en gaf hem aan Clarence .Dat arme kind heeft al jaren om een hond gevraagd. Zij mag toch wel eens wat heb ben in dit saaie huis met zo'n vader, vindt u ook niet? Twee dagen had ze hem, toen liep hij weg." Theodoor werd alzo in zeer korte tijd vol vraagtekens ge stort. Wie was Clarence? Waar was dit 'saaie huis? In saaie hui zen staan doorgaans geen potten sigaren en zilveren sigaretten dozen op tafel. Wie was haar vader? Wat was haar vader „met zo'n vader". Wie was na twee dagen weggelopen? Vader of hond? Mogelijk nam Theodoor na al die vragen zelf een vragende uitdrukking aan, want de dame boog zich naar hem toe en riep, al bedoelde zij te fluisteren: „Johan is te hard, te streng voor het kind! Hij voedt haar verkeerd op. Dat zie ik nog eens een fiasco worden, geloof mij. Gelukkig ben ik er nog, ik, haar grootmoeder." Ja maar, wie was die Johan? Toch niet de lange steel, die daar net de deur had opengemaakt? Nee, dat was de huisknecht. Jo han voedde dus het kind in een hardvochtige geest op. Hij moest dan toch wel een onsympathieke zinksnijer ziin. Waar is die beul, haal hem hier! Ik zal naast de grootmoeder staan en samen met haar optornen tegen die balsturi ge Johan. Clarence, arm kind, zeg mii: wat schort er aan? Ik. Theodoor, zal jou helpen. Ik ben een vriend van 'de kinderen. Ik houd van muziek, van honden, van motoren en nog het meest van kinderen. Theodoor keek vluchtig naar 't profiel" en staarde naar een por tret ginds aan de wand. Zoals zij daar zat, onder het zachte licht der kroonluchters, was zij een vorstin uit een geslacht van tita nen, groots maar goedig, gewel dig maar menselijk zacht. Ik zou, zei Theodoor in z'n eigen, ik zou waarachtig van dit mens kunnen houden. Clarence mag dan een eigen wijze aap van elf, twaalf jaar zijn en vlechtjes dra gen, de genegenheid, die deze zo bijzondere grootmoeder voor haar aan de dag legt, vaagt alle onheb belijkheden bij het kleindochtertje weg. „Zal ik de hond nu even in zijn hok brengen?" vroeg Theodoor, toen de dame haar blik plotseling weer op hem richtte. „Neen, breng hem hier. Ik wil Clarence verrassen!" riep zij uit. Zij riep zo luid, dat het voor Clarence waarschijnlijk al geen verrassing meer was. Die stem galmde door het hele huis. Theo door stond op. De dame was hem al vooruit naar de deur. stap. stap.... knots! Stap.... stap.... knots! De stok begeleidde zwaar rhyth- misch haar gang. Terwijl Theodoor de hond uit de wagen haalde, stond de kasteelvrouw afwach tend in de opengeslagen deur. Be- gelaat van de dame. Zij zat nu „en waakster der burcht. Nerveus volgde de Barsoi zijn kortstondige meester. Misschien herkende hij deze omgeving en werd hij door een lichte vrees bevangen. De da me aaide hem en fluisterde, ja werkelijk, nu fluisterde zij: „Wat zal ons kindie zeggen, dat je weer terug bent, Bojan. Wat zal ze blij zijn. Zij gingen gedrieën terug naar de zaal. Op weg daarheen zei de oude dame: „U hebt een mooie wagen." „Och", zei Theodoor, „mooi is hij niet meer, daarvoor is hii te oud. Ik kocht hem in Breda, in een garage. Hij moet van de rijk ste man uit de Baronie ziin ge weest, een jonkheer. Niemand wilde die wagen kopen, hij is niet zuinig. Maar ik zou hem niet meer willen missen." Nu waren zij terug in de zaal. De hond legde zich tussen de vrouw en Theodoor in en keek van de een naar de ander. „U rookt toch?" vroeg de dame, „sigaar? Sigaret?" „Graag 'n sigaret", zei Theodoor. Zij reikte hem de zilveren si garettendoos aan, hij nam er voorzichtig een sigaret uit en be gon naar zijn lucifers te zoeken. Hii vond er geen. Blozend wilde hij zijn excuus maken, maar zijn verlegengeheid sloeg eensklaps om in ontsteltenis. De dame had een sigaar genomen, beet er als een man de punt af en haalde toen uit de plooien van haar kleed een aansteker te voorschijn. „Ik mag graag van tijd tot tijd een sigaartje roken!" bulderde zii. Theodoor kreeg vuur en toen zaten ze samen in blauwe dampen. „Johan keurt al deze dingen af", zei de vrouw. Enfin, daar was nog enigszins in te komen. Burchtvrouwen ro ken gemeenlijk geen sigaren, dat strookt niet met hun waardigheid zou men zo zeggen. Nu was het stil. De oude dame keek naar het portret. „Mijn man", zei ze met een snelle hoofdbeweging, die de rook fel deinen deed. „Leeft hij nog?" vroeg Theodoor eerbiedig. „Hii stierf." „Ach," zei Theodoor. Wanneer? Waaraan? Hoe? On der welke omstandigheden? Wat deed hii voor zijn broodwinning? Wederom bestormden Theodoor talloze vragen. Zij voedden ziin nieuwsgierigheid. Deze vrouw riep alles zo kortaf en juist dat prikkelde het verlangen om meer te weten van dit merkwaardige huis. (wordt vervolgd) Abonnement week, tnclus minimum f familieberichten korting. Bankrelatie: tel. 4243 en tel. 2046 K Schagen. Gei HET IS een aantal noodgebieden heid als zodai met het oog zakelijke voorzi de uitbreiding heid, met de besproken pora-gebieden Deze diasp zijn voor eer expulsie-gebi den waar het de vestiging als regel op kort aan wer betreffende namelijk in Men kan dat de geestelijke de regel ook bieden zijn, verleden dit Slechts enkf het diaspora Utrechtse heu- van de Dr« Zuidelijke selmonde he overschot. Er ligt ee dachte, dat ook de kath aantal zwa deze gebied* langrijk aan heeft door van emigiratie deel van de natuurlijke den verloren Het is dan noodzakelij khei( lieken op de cipatie van Katholieke dacht geves tionale oo doch even groepen die van de kerst lijke aanwas en die zelfs zich van buite ken, waar dat is, te versterk Een ander telijke nood bieden is he zover het tol ceerde mater laat zij lagere getx dan de ovc provincies sorteren en paalde geva van die gebiec thodoxe-protesl vertegenwoordi De provin Friesland en D spora-gebieden is vooral op I ontkerstening bieden tot heid heeft Nederland ste houdt gericht tiviteit van Apostolaat geslaagd is wortel te se groeiende vreemd. Het in September werking van teit met het organiseerd onderzoek, sten, die een tische bewerki de Friese ten met inter moet gezien stelling nog Het K.S.K bij de uitwer „Steunpunten grafische onde de taak kon wetensch appel apostolaat, is gen, dat ook Drente mogeli de onrustbar heid en het Christendom met positief tegen te gaan zelf, dat dez< en economise! gebieden voc problemen op met de metho ve sociale we K.S.K.I. zich te beoefenen benaderd en HOEK VAI teravond om Hoek van Hc namese schip Men zou jui vaarlijk dich dreef, op sle de loodsboot richt gaf, da scherm de „F zag verdwijn met een d over het I een bres is ligt precies v Waterweg, zc 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 10