ORKAAN OVER EUROPA Noordwester beukt de kusten Nog een kans op compensatie voor de grote gezinnen? Lichtvaardig optimisme over 's lands financiën Schietstoel onverwacht in werking getreden DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING „Desnoods met lapmiddelen" meent minister v. d. Kief t „Wij zijn zo afhankelijk" Piloot tussen de koeien Dr. DREES: Omzetbelasting verlaagd Koningin bij gala-première „Limelight" In Hamburg twee vrouwen onder puin vermorzeld DE GRIEP wordt aangepakt VOORPAGINA OPGEGETEN Minister v. d. Kieft: Protestanten geven zending in China op Bedrijfschap voor brandstof De Heilige Wïllibrord Kwestie-Kas j mir ENGELAND EN U.S.A. DOEN BEROEP NOBELPRIJS VOOR SCHEIKUNDE U.S.A. verwerpen Russisch protest AOORDIIOLI Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0? per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per man., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, teL 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Vrijdag 7 November 1952 48e Jaargang No. 12623 Builen God is 't nergens veilig (Vondel) ITALIAANSE IMMIGRANTEN RELLETJES IN SYDNEY. De politie arresteerde deze Italiaanse immi grant, die deelnam aan de relletjes voor het Italiaanse Consu laat te Sydney. Onge veer 500 jonge Italia nen waren naar't Con sulaat gemarcheerd - sommigen gewapend met ijzeren staven •- om te protesteren te gen hun werkloosheid Door ongeveer 100 politieagenten werd de opstand gedempt. Velen werden gearres teerd. De Australische minister voor Immi gratie, Harold Holt, gelastte 'n onmiddel lijk onderzoek; in het Parlement verklaarde lüj, dat de Commu nisten dankbaar de tijdelijke werkloos heid van de Italianen aangrijpen, om onre gelmatigheden te ver oorzaken. (Van onze parlementaire redacteur). Het antwoord dat dr. Drees gisteren in de Tweede Kamer met betrekking tot de gezinspolitiek gaf, liet ruimte voor enig optisime. De ministerpresident onthulde,, dat in de ontwerprichtlijnen, waarin het kabinet tot stand kwam, er"van wordt uitgegaan, dat de consump tiebeperking, die het vorig jaar moest worden doorgevoerd, de grote gezinnen niet zwaarder zou mogen treffen dan de anderen. Hieruit blijkt, dat het nieuwe kabinet dus de verplichting van zijn voorganger heeft overgeno men, maar waarvoor toen geen medewerking 'van de Kamer kon worden verkregen. Aan deze richtlijn zijn wij gebonden, aldus de premier en hieruit vloeit voort, dat de regering binnen niet al te lange tijd met voorstellen zal ko men. De cijfers moeten echter nog opnieuw worden bezien en daar naast speelt het vraagstuk, van de progressie in de kinderbijslag. Met betrekking tot de midden groepen erkenden zowel de mi nisterpresident als de minister van Financiën, dat hier een vraag stuk ligt, dat om oplossing vraagt. Bij het beraad over dit vraagstuk, aldus dr. Drees, kan zowel de in komensvorming naar voren wor den geschoven, als b.v. een maat regel tot verlaging van de school gelden. Dr. Lucas (K.V.P.) had tijdens het debat betoogd, dat be lastingfaciliteiten en verlaging van de schoolgelden tenslotte maar lapmiddelen zijn als men de middengroepen te hulp wilde ko men. Hij voelde meer voor ver hoging van de salarissen. Minister v. d. Kieft wilde het belang van Politieke integratie van Europa zonder een Europese douane-unie acht dr. Drees niet mogelijk, zo bleek gisteren in de Tweede Ka mer. Voor een verdere verwezen lijking van de Benelux wordt het mogelijke gedaan. Nederland kon echter niet zonder meer naar een hoger kostenpeil: zulks zou onze uitvoer in gevaar brengen en vooral hen, die van een vast-in komen moeten leven, voor grote moeilijkheden plaatsen. De basis van ons volksbestaan is niet alleen smal maar ook wan kel. Omdat wij zozeer afhankelijk zijn van het buitenland. Onze export neemt echter toe, de orders van over de grenzen worden steeds ruimer en de rege ring zal het mogelijke doen om deze ontwikkeling te bevorderen. Binnen het kabinet zag hij een goede basis voor samenwerking en de ministerpresident eindigde met een beroep op alle opbouwen de krachten teneinde zo ons volk, ook in een moeilijke tijd, naar groter welvaart te kunnen leiden. deze lapmiddelen echter niet on derschatten en verwees nog eens naar de passage met betrekking tot de schoolgelden in de Troon rede. Avondvergadering. De avondvergadering was aan de replieken gewijd. Mr. Oud bleef er bij dat de be- lastingpolitiek ook nadelig is ge weest voor de overheidsfinanciën en zo bezien kan de kwestie op timisme of pessimisme buiten be schouwing blijven. Als de belas tingen te hoog worden opgevoerd, zoals nu het geval is, heeft dat zijn terugslag op de werkgelegen heid. Er kan minder geïnvesteerd worden en de werkloosheid wordt groter. „Vage vlag". Mr. Burger (P.v.d.A.) bleef net heftig betreuren, dat de regering geen duidelijk antwoord heeft ge geven op de vraag of de progres sieve politiek zal worden voort gezet. De rode vlag in de mist van mr. Oud bleef daardoor ook voor hem nog een beetje vaag. De kwestie Nieuw Guinea kan niet opgelost worden, op de wijze als thans is gebeurd. Men heeft flink willen doen. Hetgeen prof. Romme over de katholieken in de P.v.d.A. gezegd had, bestreed de heer Bur ger fel. Als zo de vrijheid van denken in het katholieke kamp beknot wordt, wat moet het dan wel in de katholieke landen zijn, aldus zijn vraag. Prof. Lemaire (K.N.P.) onder streepte de noodzaak van belas tingverlaging. Prof. Romme (K.V.P.) wijdde voor tijdschriften (Van onze parlementaire redactie). Minister van der Kieft heeft bij nadere overweging voldaan aan de wens van de Tweede Kamer om de omzetbelasting op tijdschriften gelijk te schakelen met die op boeken. De minister zal de in specteurs der invoerrechten en ac cijnzen machtigen aan uitgevers van tijdschriften, die rechtstreeks aan particulieren leveren, een vergunning te verlenen tot split sing van hun bedrijf in een fa- brieksafdeling en een handels afdeling. Bij invoer zal voor tijd schriften ook steeds slechts 4 pet. aan invoerbelasting zijn verschul digd. in zijn repliek eerst aandacht aan de gezinspolitiek. Zijn grief is, dat de regering in de M. v. Antwoord afweek van de door de minister president genoemde richtlijn. Met betrekking tot de werkge- legenheidspolitiek had hij ge vraagd hoe lang wij nog in de mist moeten varen. Tot wij de misthoorn van de S.E.R. horen, heeft minister v. d. Kieft gezegd. De minister blijft echter voor het beleid verantwoordelijk of de S.E.R. nu wel dan niet blaast. Met betrekking tot het aanbod van mr. Oud, om hem te zijner tijd over een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken te adviseren, hoopte hij, dat zulks nog enige tijd zou kunnen duren. AMSTERDAM, 6 Nov. Ko ningin Juliana heeft vanavond in het Amsterdamse theater „Tu- schinski" de gala-première bijge woond van Charles Chaplin's „Limelight". HAMBURG Sinds middernacht buldert een zware Noordwesterstorm over West-Europa. Gedurende de dag' van gisteren was de hevige wind, die reeds verschillende schepen voor Hoek van Holland en Ameland in moeilijk heden had gebracht, gaan liggen. Om 11 uur ging echter een nieuwe waarschuwing in zee: zware Noordwester storm in alle districten. 15 November begint massa-vaccinatie (Van onze parlementaire redactie). Op 15 November a.s. zal in een aantal grote bedrijven in Neder land begonnen worden met het vaccineren op grote schaal van enige tienduizenden personen te gen influenza. Zoals wij een dezer dagen reeds berichtten, wordt hiervoor uit de Marshall-hulp f 200.000.beschik baar gesteld. Dat de maanden November en December gekozen zijn, om deze vaccinaties uit te voeren vindt zijn oorzaak in het feit, dat Ja nuari en Februari de maanden zijn met het grootste aantal griep- patiënten. De vaccinatie geschiedt dus zo kort mogelijk voor een eventueel uit te breken influenza- epidemie. Dat de bestrijding van deze zich zo snel en algemeen verspreiden de volksziekte noodzakelijk is, be wijzen wel de cijfers die men ons heeft voorgelegd: in de periode 1 November 1943 tot 2 April 1949 bedroeg het aantal ziektevermel dingen 661.520. Op het hoogtepunt van de periode van 20 December '48 tot 26 Februari 1949, bedroeg 't aantal ziektemeldingen 401.192. Alleen voor de Raden van Arbeid betekende dit aan extra zieken gelduitkeringen een bedrag van meer dan f 1,5 millioen. MONTOMERY, Alabama, 6 Nov. De uitslag van de pre sidentsverkiezingen is moeilijk te verwerken geweest voor de levenslustige brunette Carolyn Howard. Zij had met een verslaggever van de Montomery Advertiser, welke voor Eisenhower was, gewed, dat zij de voorpagina van zijn krant zou opeten, in dien Eisenhower toch zou win nen. Op listige wijze wist zij het probleem op te lossen. Zij liet de pagina verbranden, krui melde de as in een kop koffie en gebruikte als dessert een appeltaart. (Van onze pari. redacteur) Over het centraal gestelde punt van de werkgelegenheidspolitiek is de Tweede Kamer gisteren nog niet veel wijzer geworden. Prof. Romme had in zijn rede laten doorschemeren, dat het kabinet inmiddels toch wel tijd had gehad voor nader beraad en ook had hij zich er over verwonderd, dat blijkbaar geen plannen van het vorig kabinet konden worden overgenomen. Dr. Drees stelde hier tegenover, dat het kabinet de afgelopen weken aan actuele vraagstukken had moeten beste den. En wat het vorig kabinet be treft, dat had inderdaad opdracht gegeven om plannen uit te wer ken, doch de ambtenaren wensen hun ontwerpen aan de inzichten van de nieuwe bewindslieden te toetsen. Het advies kon nu echter binnen enkele dagen verwacht worden. Ook minister v. d. Kieft sprak in zijn rede over een complex van maatregelen: voorzieningen, die de werkgelegenheid bevorde ren, gedeeltelijke compensatie voor de huurverhoging en die voor de niet-loontrekkers wellicht in de sfeer van verbruiksbelasting moet worden gezocht en tenslotte het reeds aangeroerde vraagstuk van de middengroepen. Op de vraag van prof. Romme, hoelang wij nog in de mist moeten varen, antwoordde minister v. d. Kieft: tot wij de misthoorn (het advies) van de S.E.R. zullen vernemen. De conclusie van minister v. d. Kieft was tenslotte dat belasting verlaging, budgetair en monetair bezien, eigenlijk niet kon, maar dat desondanks sociale overwegin gen, in verband met de werkgele genheid, tot een dergelijke verla ging zouden kunnen nopen. De plannen zijn in studie, welke dat zijn deelde de minister niet mee, maar een verlenging van de mo gelijkheid tot vervroegde afschrij ving zou in het kader kunnen passen. Minister v. d. Kieft weidde breedvoerig uit over het onver antwoord optimisme, dat zich bij velen, met betrekking tot de toe stand van 's lands financiën, heeft meester gemaakt. Naar zijn me ning is de toestand weliswaar enorm verbeterd, maar er blijven tal van onzekere factoren, die tot een uiterst voorzichtig beleid no pen. Het debat over de besteding van de 131 millioen gulden over schot op de gewone dienst was z.i. aoademisch, want het geraam de overschot zou er in feite niet zijn. Even na middernacht maakte de zeer zware regenval boven ons land plaats voor de naderende storm. Binnen een kwartier beuk te een orkaan de kusten aan de Noordzee. De loodsdiensten wer den onmiddellijk gestaakt. De Wadden-eilanden boven de Duitse kust kregen de eerste aan val te verduren. Op Borkum en Lange-oog sloeg de wind de da ken van de huizen en het opge zweepte water bracht schade aan de kustinstallaties. Bremerhafen kwam in alarm, toen een 7000 ton metend Canadees schip van zijn ankers sloeg. Vier sleepboten had den vijf uren werk om 't gevaar te in bedwang te houden en te voorkomen, dat het in de haven andere vaartuigen zou verplet teren. Het water in de havens van de Noord-Duitse steden stond twee meter hoger dan normaal. In Hamburg werden twee vrouwen vermorzeld onder muren van oor logsruïnes, die door de kracht van de wind neerstortten. Door val lend puin werd een persoon ge wond. Eerder op de dag waren gaten in de dijken met dikke planken afgesloten en met zandzakken ge barricadeerd. Er werd voortdu rend wacht-gelopen op gevaar lijke plekken. Schepen in nood Al spoedig kwamen meldingen binnen van schepen, die door het noodweer in moeilijkheden geraakt zijn. Het 9.426 ton metende Nederlandse s.s. „Bor neo" kwam onder Hansweerd langs de wal en vroeg om een sleepboot. Om half vijf was het schip weer veilig. Bij Vlissingen raakte het 1.896 ton metende Portugese s.s. ,ÏPe- bane" aan de grond. Het vroeg onmiddellijk hulp. De Neder landse sleepboot „Oceanus" ver speelde in het Kanaal ziin sleep, een treiler, die nu stuurloos en onverlicht ronddrijft. De Neder landse tankboot ..Matthew" kwam op de Theems in aanvaring met een Britse bark: de bark zonk onmiddeliik en de eigenaar Jan het schip verdronk met ziin vrouw. Aan de Britse westkust wer den windsnelheden genoteerd van 150 km per uur. Men noemt hier de storm de hevigste sinds 25 jaar. HONG-KONG. Het Londense zendingsgenootschap heeft haar arbeid in het communistische China moeten staken. De laatste zendelingen zijn in Hong-Kong aangekomen. Het genootschap werd in 1807 opgericht door Robert Morrison, de eerste zendeling in China. DEN BOSCH. „Er dient ge streefd te worden naar een be drijfschap voor de brandstoffen. Ook voor deze bedrijfstak zijn er voordelen van te verwachten. Een productschap voor de steenkool, hoewel geenszins te verwerpen, is van later zorg. In de eerste in stantie is het het belangrijkste om te komen tot consolidatie op het gebied van de bedrijfstak". Aldus Prof. W. van der Grinten in een referaat over de P.B.O., gehouden voor de bestuursleden dér afde lingen van de Nederlandse Katho lieke Bond van Handelaren in Brandstoffen gisteren te 's-Herto- genbosch. „De P.B.O. is m.i. uiterst be langrijk. Zij kan het middel bij uitstek zijn om de vloedgolf van socialiserende tendenzen, die we in de maatschappij aantreffen, te weren. In deze tijd moeten we positief meewerken aan een ge zonde inrichting van de maat schappij en m.i. kan de bedrijfs organisatie deze inderdaad ver schaffen", aldus prof. v. d. Grin ten. BRUSSEL, 6 Nov. Enkele dagen geleden stortte te Remou- champs (prov. Luik) een straal jager neer van de Belgische lucht strijdkrachten. De piloot, zo heette het in een desbetreffend bericht, wist zich door middel van zijn valscherm te redden. Naar thans echter blijkt, was het Meteor-straalviegtuig volko men in órde en is het ongeluk hieraan te wijten geweest, dat de sergeant-vlieger tijdens de vlucht, door het onverwacht in werking treden van het veiligheidstoestel plotseling uit het vliegtuig werd geslingerd. „Wij vlogen reeds twintig minuten in gevechtsforma tie en dachten er aan naar Luik terug te keren, toen zonder enige reden het veiligheidstoestel in werking trad en mij dwars door de ruit van de stuurhut naar bui ten wierp", zo vertelde de 24- jarige piloot Jacques de Jambinne. „Nadat ik wat versuft door de lucht had gedraaid, trok ik aan de greep van mijn valscherm en NEW YORK, 6 Nov. Enge land en de Verenigde Staten heb ben vandaag een beroep op India en Pakistan gedaan om bij de Verenigde Naties op hoog niveau te confereren in een poging om het geschil over Kasjmir binnen dertig dagen te beëindigen. De beide Westerse mogendhe den dienden hun resolutie in bij de Veiligheidsraad. Zij drongen er bij de redetwistende Aziatische staten op aan, te onderhandelen over een regeling voor het vraag stuk, hoeveel troepen elke staat tijdens de volksstemming in Kasj mir gelegerd zal mogen hebben. Dit is het enige punt, dat een definitieve oplossing van het ge schil tegenhoudt. kwam ik behouden neer naast een paar koeien". De piloot liep lichte kneuzingen op als gevolg van de aanraking met het veilig heidsglas van de cockpit. STOCKHOLM, 6 Nov. De Nobelprijs voor scheikunde is dit jaar toegekend aan twee Britten voor hun werk op het gebied van de chromatografie een methode van chemische analyse. Het zijn dr. Arthur John Por ter Martin (42) uit Londen en dr. Richard Laurence Millington Syn- ge (38) uit Bucksburn. Zij delen de prijs van ongeveer f 115.000. HET IS VANDAAG de feestdag van Sint Willibrord, de eerste patroon van de Nederlandse Kerk provincie. Deze week is in ver band met Sint Willibrordsdag ruimschoots de aandacht gevraagd voor de kostbare erfenis, welke de Patroon van Nederland ons heeft nagelaten. Er is veel licht, er zijn zware slagschaduwen. Hoe waarderen wij het onschatbare bezit van het H. Geloof, dat Sint Willibrord ons gebracht en versterkt heeft? Willibrord, in 690 in Engeland geboren, en in 758 met zijn gezel len in de Nederlanden aangeko men, ontwikkelde als missionaris, bisschop en kerkelijk organisator een verbazingwekkende werk zaamheid. Deze dag moet ons wel bijzon der tot het inlicht brengen, dat wij, als katholieken, allen, als lid van de Ware Kerk, deel moeten hebben aan de volvoering van do apostolische taak van die Kerk. Het geloof moet verder worden uitgebreid, het moet ook worden gehandhaafd en versterkt. De cijfers, welke in de afgelopen da gen werden bekend gemaakt, spreken een duidelijk-alarmeren- de taal. Er zijn duizenden, die de weg naar de Kerk vinden, maar er is daarnaast veel afval en onver schilligheid. Vooral in de grote steden zijn er grote groepen naam-katholieken, die nauwelijks meer tot de Kerk gerekend kun nen worden. „Het aantal onkerkelijken neemt in ons land steeds meer toe. Er zijn hele streken in ons vaderland, waar de naam van Christus bijna onbekend is geworden"zo spraken de Bisschoppen o.m. in hun laatste herderlijke brief. Voor steeds meer mensen in ons land betekent God niets meer. Zij hebben nauwelijks van Hem ge hoord, de naam van Christus zegt hen niets meer Dat manifesteert voor ons iets van de taak en de plicht, die wij allen hebben. Wij moeten „het geloof prediken op alle manie ren". Er moet een dam opgewor pen worden tegen het ongeloof en de onkerkelijkheid. Dat is een ernstig program, een grote opdracht. De vereisten voor een goede vervulling zijn: gebed, offer en stoffelijke medewerking. De St. Willibrord-Zondag, die aanstaande is, biedt in de collecte de gelegenheid om steun te geven aan de St. Willibrordvereniging, die het werk van het binnenlands apostolaat leidt. Maar nog voornamer is de ge bedsactie, die de hemel een heilig geweld zal aandoen. Nog voor namer is het apostolaat van het vóórbeeld: het beste apostolaat is een aantrekkelijk katholiek leven. Méér dan van de apologie en propaganda uit de boeken, valt er voor niet-katholieken, onver schilligen en weifelenden, te lezen en te leren uit de levens van de katholieke mensen in de we reld WASHINGTON, 6 Nov. Michael Mcdermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag verklaard dat de Ame rikaanse regering de Sowjet-nota verwerpt, waarin wordt geprotes teerd tegen „het instellen door de Amerikaanse vloot van een ver dedigingszone in de wateren rond om Korea". „De nota is opzettelijk van uit een verwrongen standpunt opge steld", verklaarde hij, „en zij zal op passende wijze worden beant woord". Het proces tegen Yvonne Chevallier, de vrouw die haar echt genoot, minister Pierre Chevallier in hun woning op 12 Aug. 1951 doorschoot, heeft voor het gerechtshof te Reims een aanvang genomen. De vrouw doodde hem naar haar eigen verklaringen in een opwelling van jaloezie. De aanklager (links) leest de beschuldiging voor, terwijl Yvonne Chevallier (rechts), advocaat Acquaviva en de President van het Hof (op de voorgrond, rug naar de camera), luisteren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1