Om het uitbreidingsplan van Alkmaar I nter pel latie-Er iks ging niet door Er komt geen hek H.O. V.-CONCERT in romantische sfeer Millioenste bezoeker van Dollytown langs de Hoomsevaart Te iveinig ivoon gele genheid voor leidinggevende personen Gemeenteraad Alkmaar Agenda Goed nieuws RAYON DAMESKOUSEN Ieder bengeltje heeft z'n engeltje Gerard Worm VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 ALKMAAR - Op het uitbreidingsplan in hoofdzaak, «lat gistermiddag in de raad aan de orde kwam, gaf de direc teur van Gemeentewerken ir. H. Knol vooraf, aan de hand van kaarten en tekeningen een toelichting voor raad en pers. Zijn toelichting kwam in grote trekken neer op de schriftelijke toelichting, waarvan wij reeds eerder een uitvoerig résumé gaven. Hij sprak de ver wachting uit, dat de goedgekeurde plannen in onderde len, welke voorzien in vestigingsmogelijkheid van 7300 mensen, over acht jaar verwezenlijkt zullen zijn; over 2 a 3 jaar zal echter al de voor woningwetbouw bestemde grond volgebouwd zijn. Het nieuwe uitbreidingsplan is dus urgent, opdat tijdig maatregelen genomen kunnen worden. De haven in het geprojecteerde industrieterrein-Oost zal voor schepen van 1000 ton bevaarbaar zijn. Het plan voorziet in vol doende mate in de behoefte van een groeiende en gevarieerde in dustrie, ook als deze door de tot standkoming van de Velser tun nel gestimuleerd zal worden. Overeenkomstig de bevolkings prognose is 140 ha. voor nieuwe woonwijken en openbare gebou wen geserveerd, hoofdzakelijk in het Zuidelijk deel der gemeente en in geringer mate over het spoor. De kostenfactor zal aanlei ding zijn tot het bouwen in woon- a"Het scholengebrek is nog nij pend, doch Ir. Knol wees er op, dat rekening moet worden gehou den met een juiste situering van scholen en andere openbare ge bouwen; in verband hiermee achtte hij een nieuw topografisch onderzoek nodig, Wat de recreatie betreft, be toogde spr„ dat wij nog niet aan de norm 9 m2 per hoofd toe en speelvelden zijn, be halve aan de rl< zun. Sport alve aan de Hoeverweg ook ge projecteerd tussen de Hoever- vaart en de spoorbaan. Voorts is 8 ha. geprojecteerd voor perma nente volkstuinen. Het plan voorziet wat het verkeer betreft in een door trekking van de Jul, van Stol berglaan naar de Omval met zijn verbindingen naar het stadscen trum. Het is van belang, dat deze route spoedig tot stand komt, in verband met het Plan van de Provincie tot het maken van een verbindingsweg van de Rijks straatweg (ter hoogte van Neyen- burg) naar de Omval, op welke verbindingsweg de Willem de Zwijgerlaan via een verkeers knooppunt uitkomt. De route Zaanstreek krijgt bij de Omval een aftakking naar het Industrie-terrein Noord met aan sluiting op de Helderseweg. Het tunnelplan in de Berger overweg waarvan de kosten 1.250.000 worden begroot, achtte spr. urgent. De vraag, of de grond voor de nieuwe woonwijken rond de Hei- looërdijk zullen worden opgehoogd of door bemaling bruikbaar ge maakt zullen worden, is nog in onderzoek. In studie zijn ook de vraagstuk ken. welke verband houden met de steeds toenemende bodedien sten en het parkeren in de bin nenstad. Verschillende gedeelten in de oude binnenstad zullen vol- Benoemingen ALJtMAAR Tot onderwijzer aan de nieuwe openbare school voor gewoon lager onderwijs werd gisteren door de Raad benoemd de heer W. Boon te Oudeschild. Tot tijdelijke vakleerkracht in de lichamelijke oefening aan de school voor buitengewoon lager onderwijs alhier benoemde de Raad de heer K. Boot Sr. te Ber gen. Ad Boxem naar Spanje ALKMAAR Een ploeg van elf zwemmers en twee zwemsters zal op uitnodiging van de Spaan se zwembond op 20 November de trein naar Parijs nemen en van daar per vliegtuig naar de Cana- rische eilanden reizen om daar uit te komen tegen een Spaans team. Onder deze zwemmers bevindt zich het DA W-lid Ad Boxem. Verder Joris Tjebbes, Cor Herm- sen, Pieters, Kayser. Willemse, v. d. Veen, Kievit, Bonte, Kel der en Wiering. De twee dames zijn Hanni Termeulen en Geer tje Wielema. Aan- en verkoop ALKMAAR De gemeente raad besloot tot aankoop van per ceel Noorderkade 37 voor de prijs van 1800, alsmede tot aankoop van een perceel weiland, groot 5.43.00 ha. voor 16.290 (ƒ3000 per ha.). Aan de fa. C. A. Conijn werd 1741 m2 bouwterrein verkocht aan en nabij de Frieseweg voor ƒ17.410 (10,per m2), bestemd voor de bouw van 11 woningen. Paulus Potterstraat ALKMAAR Aan de verbin dingsweg van de Jan Steenstraat naar de Hoeverweg gaf de ge meenteraad de naam van Paulus Potterstraat. De heer Kirpensteijn drong er bij het college op aan de namen van bekende Alkmaar- se figuren en verzetshelden aan nieuwe straten te geven; de Voor zitter zegde toe de kwestie van straatnamen in het college in z'n geheel onder ogen te zullen zien. ONDERWIJS ALKMAAR De gemeente raad besloot gisteren medewer king te verlenen ingevolge een verzoek van het bestuur der Ver. „St. Joseph" voor de R.K. Jon gensscholen, voor de aanschaffing van schoolboeken, leer- en hulp middelen voor de St. Laurentius- school en St. Bavo-school en tot het verlenen van medewerking aan de stichting en eerste inrich ting van een R.K. en Christelijke school voor buitengewoon onder wijs; dit voorstel hield in, dat de gemeente onder bepaalde voor waarden 80% van de kosten voor haar rekening neemt. ledig gesaneerd moeten worden, Bu al deze vraagstukken komt de vraag naar voren, of de econo mische ontwikkeling voorrang moet hebben boven het behoud van het stadsschoon. Ook de uit voering van het grote riolerings- plan van 11 millioen gulden, acnt- te spr. dringend nodig; het is een onhoudbare toestand, dat de lo zing van huishoudelijk water en faecaliën op open water geschiedt. Spr, eindigde met als zijn over tuiging uit te spreken, dat Alk maar een mooie en rijke toekomst tegemoet gaat; daarom, zo zei hij is het een schone taak van de Raad de plannen tot werkelijk heid te maken. Mr. Berkhouwer (VVD) bracht het college hulde voor de goed- gedocumenteerde toelichting en verheugde zich over de gestadige en gelijkmatige groei van de stad. H(j vroeg echter of de prognose, dat de stad over 20 jaar 70.000 inwoners zou hebben, niet aan de hoge kant was; dat betekent, dat er nog 6000 woningen zullen moe ten worden bijgebouwd in 20 jaar; in verband hiermee vroeg hij naar de woningbonw over de jaren 1945/'52. Hij wees erop, dat gestreefd moet worden naar het opheffen van het heuvel der samenwoning, reden waarom hij de bezetting per woning van 4.16 te hoog vond. Tegen uitbreiding van de stad in het Westen kan z.i. geen be zwaar gemaakt worden, gezien ook de uitbreiding in het Oosten en de Grote Kerk als midden punt nemend. Hij maande aan tot voorzichtig heid met het projecteren van woonwijken in aangrenzende ge meenten. Met klem drong spr. er op aan, dat ook woongelegenheid geschapen wordt voor een cate gorie van personen, die een lei dende maatschappelijke positie in bedrijven industrie, magistratuur e.d. bekleden en die thans voor een groot deel genoodzaakt zijn buiten de stad te wonen, omdat zij in de stad niet over een hen passende woning kunnen be schikken. Nog te veel daarvoor in aanmerking komende huizen ziin bezet door bureaux van over heidsinstanties. Als bedoelde categorie syste matisch naar elders gedreven werd, zou de stad een romp zon der hoofd worden, aldus Mr. Berkhouwer, die hoopte, dat bij de realisering van de plannen met deze categorie rekening zou, wor den gehouden. Wegens het vergevorderde uur werd de verdere behandeling van dit belangrijke agendapunt aan gehouden tot de volgende ver gadering, welke vermoedelijk 27 November zal worden gehouden, ALKMAAR In de gister gehouden raadsvergadering tvas de heer Koot nog steeds wegens ziekte afwezig. De voorzitter sprak de wens uit voor zijn spoedig en volledig herstel. Het verzoek van het St. Weren fridus-Lyceum te Hoorn om toekenning van een subsidie over 1953 werd conform voorstel van B. en W. zonder discussie afgeive- zen. Van de Minister van Onderwijs was een schrijven ingekomendat het herstel of de vernieuwing van de radiatoren van de St. Willibrordusschool niet aan te mer ken is als herstel van oorlogsschade en derhalve niet voor vergoeding ingevolge art. 72 der L.O.-wet in aan merking komt. Nadat het college van B. en W. door de heer Eriks schrifte lijk gestelde vragen schrifteiijk had beantwoord, vroeg hij aan de Raad om het college alsnog te mogen interpelleren over de huuropzegging aan de Federatie van V.V.V.'s betreffende de kan toorlokaliteiten in het Waagge bouw. Het college adviseerde de Raad bij monde van de voorzitter dit verzoek af te wijzen, omdat het in strijd is met het Reglement van Orde voor de Raadsvergade ring, om een kwestie, waarover schriftelijk vragen zijn beant woord, weer in discussie te brengen. In eerste instantie ging de heer Eriks hier niet mee accoord, omdat zijn interpellatie n.l. een andere materie betreft, het gaat z.i. niet om de kwestie tussen de gemeente en de Federatie, doch o-m en kwestie tussen de Raad en het college een kwestie van principieel belang. De heer Hoytink was van oordeel, dat de voorzitter een verkeerde interpretatie van art. 24 van het R. v. O. geeft en dat het college interpellabel blijft. De heren Holsmulier, Sietsema en Venneker wilden, de inter pellatie toestaan, waartegen de voorzitter zich verzette, om dat in de interpellatie langs een om weg dezelfde zaak aan de orde gesteld werd, waarover de schriftelijke vragen gingen. Ook uit opportuniteits-overwegingen gezien de bemiddelingspoging van jhr. Six, die zich alreeds met spr. in verbinding heeft ge steld wilde spr. de heer Eriks in overweging geven een af wachtende houding aan te nemen; staat de Raad de inter pellatie toe, dan handelt hij tegen zijn eigen reglement, over de wijziging waarvan spr. met het senioren-convent gaarne overleg wil plegen. Weth. Leesberg ontraadt ten sterkste het schrappen van art. 24, waarna de heer Hoytink de heer Eriks in overweging geeft, het resultaat van de bemidde lingspoging van jhr. Six af te wachten .Nadat de voorzitter deze vraag herhaald heeft, trekt de heer Eriks zijn verzoek om een interpellatie te houden in, in de hoop, dat hij later de ge legenheid hiertoe krijgt. De Muur De heer De Jong (Arb.) kreeg tussen de bedrijven door de ge legenheid vragen te stellen over over de muur op de binnen plaats van de R.K. U.L.O.-sohool aan de Hoeverweg. Hij vond een muur aan de entree van de stad allerminst fraai én met hem vele omwonenden. De voorzitter wees erop, dat het aesthetisch effect kan beoordeeld worden pas als de bouw gereed is. De muur zal door beplanting aan het oog onttrokken worden. Bovendien heeft de Schoonheidscommissie zioh met het project verenigd. Als de school geheel gereed is, zo verwachtte ae voorzitter, zal het aesthetica wel meevallen. Overigens, zo besloot hij, heeft een goedgebouwde muur een functie in het stadsbeeld. Grondruiling De Gemeenteraad besloot met de Nederl. Machinefabriek „Alk maar" N.V. een overeenkomst inzake grondruiling aan te gaan en in verband hiermede met in gang van een door B. en W. te bepalen datum aan het open baar verkeer te onttrekken een gedeelte van het Wolfpad, gele gen tussen de Compagniestraat en het Raaksje, en een gedeelte van het Raaksje, gelegen tussen het Wolfpad en de Zuiderplein- steeg. De heer Eriks (arb.) wees er op dat de directie van de Ma chinefabriek grote haast heeft met de plannen, omdat zij zonder uitbreiding vreest, de binnenge komen orders van een bepaald bedrjjf in ons land, niet meer aan te kunnen. En wanneer het blijkt zo te zijn, zal die bepaal de instantie de orders wel eens kunnen intrekken, order, waar mee jaarlijks 1 millioen gulden gemoeid is. Dat zou voor de stad Alkmaar groot nadeel opleveren. De directie heeft zich voorts of fers getroost, die beloond dienen te worden met een spoedige af wikkeling van deze zaak. De heer Torenvlied (CPN) was er bang voor, dat bij het ontrui men van woningen die wonin gen worden toegewezen, die zelf ook weer moeten worden ont ruimd. Bovendien zag hij graag, dat de betrokkenen een ruimere vergoeding dan 75 gld. zouden krijgen. De voorzitter beloofde, alles in het werk te zullen stel len, om tot een spoedige effec tuering van het plan te geraken. Maar er waren twee factoren, aldus spr., die men niet in de hand had. NI. is er een spoedige beschikking over huizen, waar de betrokken bewoners ter plaat se ,die zullen moeten vertrek ken, naar toe kunnen gaan? Dit moet zoveel mogelijk geschieden op basis van vrijwillige over eenstemming. En dat kost tijd. Tweedens zijn de huizen, die verlaten en die welke betrokken worden niet altijd aequivalent, terwijl het aan de eigenaren is, nieuwe bewoners al of niet toe te laten. Tot de heer Torenvlied zeide hij, dat voorzover het van het college afhangt, het beleid be treffende de ontruimen wonin gen met voortvarendheid én voorzichtigheid zou worden ge voerd.. Tevens zeide de voorzit ter, dat verschillende werken zouden kunnen worden gecoör dineerd, om een spoedige afwik keling van zaken mogelijk te maken. Dodenherdenking Katli. Vrouwenbeweging ALKMAAR Woensdagmiddag hielden de leden van de Kath. Vrouwenbeweging haar jaarlijkse dodenherdenking op 't R.K. Kerk hof. De G. A. Dr. F. Holthuizen hield de Allerzielenpreek. Z.eerw. nam als uitgangspunt de laatste woorden van de stervende Chris tus: „Het is volbracht". De ommegang over 't kerkhof kon geen voortgang vinden van wege 't slechte weer. Na het bid den van vijf Onze Vaders en Weesgegroeten werd deze herden king beëindigd. Wij brengen een woord van op rechte hulde aan haar, die, on danks het slechte weer, aanwezig waren. VRIJDAG 7 NOVEMBER BIOSCOPEN: HARMONIE: „De mijnen van Koning Salomon, a.lft. VICTORIA: With a song in my heart, 14 j. REX: Een van de daders ont kwam, 18 j. CINEMA: De laatste grens, 14 j. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek Kruisinga, Koorstraat 59, apotheker G. Kruisinga. TENTOONSTELLING: Dolly- town Hotel Victory tot Zondag a.s. 's avonds 10 u. MEDISCHE HULP HEILOO, LIMMEN en AKERSLOOT: Van Zaterdagmiddag 3 uur af: dr A. A. M. E. Janssen, Heerenweg 236, tel. 3530. WAPEN VAN HEEMSKERK P. Duyff, redacteur „Het Aquarium" voor Roode Rio over „Vis en plant in Zd.- Amerika", Feestavond personeel open bare werken (cabaret). Zaterdag: hoog water 11.30 en 23.20 uur; laag water 5.40 en 17.25 uur. Commissie voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting Men verzoekt ons opname van het volgende: ALKMAAR Woensdag 12 November a.s. .s avonds 8 uur zal de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting een bijeenkomst be leggen in Café Restaurant Cen traal, hoek Hofplein Magdalenen- straat, waarin mej. E. Bos, lerares aan de Alkm. Huishoud- en In dustrieschool een lezing zal hou- dèn over „Onze voeding en die van onze kinderen". In aansluiting hieraan zal een film worden ver toond „Goede voeding Gezon de mensen". De toegangsprijs is zo laag mo gelijk gesteld, om een ieder de gelegenheid te geven aanwezig te zijn. Evenals de vorige winter wordt ook thans weer vol animo op de avondcursussen aan de Huishoud school genaaid en geknipt. Ook zijn er veel aanvragen voor kook cursussen, waaraan helaas bij'ge brek aan leerkrachten niet kan worden voldaan. Mochten zich onder onze stadgenoten dames bevinden die de vereiste acte be zitten, dan zal de Commissie het zeer op prijs stellen, wanneer zij zich enige uren voor het voorlieh- tingswerk op dit gebied beschik baar willen stellen. De Directrice van de Huishoudschool zal hen gaarne hierover nader willen in lichten. In Januari a.s. hoopt de Com missie in samenwerking met de Directie van de Nutsspaarbank een kadercursus te organiseren over doelmatige inkomstenbeste ding voor diegenen, die uit hoofde van hun beroep of van hun func tie in het verenigingsleven deze vorm van voorlichting verder kunnen uitdragen. (Advertentie) uit onze kousenqfdeling geheel geminderd met Perion versterkt eerste keus prima najaarskleuren en spotgoedkoop 25 per paar Rood-Geel-nieuws HEILOO Maandag j.l. werd in het clublokaal de eerste klaverjasdrive van dit seizoen gehouden. Ondanks de korte ter mijn van opgave waren alle plaatsen bezet toen de voorzitter van Rood-Geel, dhr. A. Kroon, de drive met een kort woord opende. De drive verliep zeer vlot, zo dat de volgende koppels zich de sterksten toonden: 1. B. Kösters- J. Dekker: 2. G. Bruin-P. Stoop; 3. P. Duin-J. Sleutenbos; 4. M. Wessel-C. Bolten; 5. dhr. en me vrouw Groen: 6. dhr. en mevr. Kroon. Het HSV-programma voor a.s. Zondag 9 November luidt: 2.30 uur: Texel I—HSV I; 2.30 uur: HSV IIUitgeest II; 12 uur: HSV III—Vitesse III; 12 uur: Bergen III— HSV IV; 12 uur: Graftdijk III—HSV V; 2.30 uur: HSV jun. A—GVO jun. A (b- terrein): 12 uur: Vitesse jun. C HSV jun. B; 12 uur: HSV adsp. AVolendam adsp. A (b-ter- rein): 1.15 uur: HSV adsp. B Vitesse adsp. B. ZUIVELWINKELS DINSDAGMIDDAG GESLOTEN ALKMAAR Op verzoek van de plaatselijke melkhandel en een zestal speciaalzaken in zuiveiarti- kelen besloot de Raad In de Ver ordening op de Winkelsluiting een bepaling op te nemen, krachtens welke winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak eieren, melk en/ of zuivelproducten ten verkoop in voorraad zijn. Dinsdag na 13 uur gesloten móeten zijn. ALKMAAR Dit concert O. 1. v. Toon Verhey, bracht ons weer eens hoofdzakelijk in de romantische sfeer van meester Schubert. Begonnen werd met de kleur rijke en charmante muziek uit Schuberts balletten, uit Rosa- munde. De dirigent Het dit werk uitermate fris en fijn genuan ceerd uitvoeren. Toen werd ge speeld de Vijfde Symphonie van dezelfde componist, en dit be hoorde evenals het werk van Milhaud tot de twee noviteiten van deze avond. Meester Schubert is in deze symphonie niet zo romantisch als in ae beroemde „Onvoltooide". Vooral in het eerste deel schrijft Schubert hier meer absolute muziek, ofschoon de componist in ander werk sterker is, was het aanhoren van deze sympho nie. vooral door de zorgvuldige reproductie welke dirigent Ver hey er van gaf, zeer aangenaam. Na de pauze hoorden we „Sca- ramouche" van de Franse com ponist Darius Milhaud voor or kest en saxofoon; dit stuk werd oorspronkelilk geschreven voor twee piano's. Het schijnt een ar rangement van de componist zelf te zijn. Dit stuk werd ons voor- ALKMAAR ALKMAAR. De foto hier boven toont het glunderende ge zicht van de millioenste bezoe ker van Dollytown, de 23-1ariga J. M. Obdam, Mient 39. alhier. Op de drempel van de Marijcke- zaal van het Victory Hotel, waar de poppententoonstelling van de Bond Zonder Naam deze week haar tenten heeft opgeslagen, werd hij. toen hij gisteravond om precies dertien en een halve minuut voor negenen de zaal be trad. als zodanig verwelkomd en meegetroond naar het midden van de zaal. waar hij door en kele bestuurders van de bond werd gefeliciteerd. Nog lang niet van zijn verbazing bekomen, hoorde hij de hoofdpromotor van de afdeling Alkmaar, drs. J. P. J. de Brouwer, tot zich zeggen, dat eens. na "de Spaanse Bezetting van Alkmaar, van onze stad de Victorie was begonnen, doch dat daarvan nu weer mocht worden gesproken, nu het het werk be treft van de Bond Zonder Naam, aan welker unieke tentoonstel ling Alkmaar de een millioenste belangstellende heeft opgeleverd. Spr. feliciteerde de heer Obdam en bood hem namens de bond een boek aan. naar keuze uit een zestal verschillende werken, waaruit de heer Obdam zich „Don Camillo en de kleine wer- reld" van Guaresco Guarini koos. Daarna sprak de heer B. Din- gerdis uit Castricum namens pater Loop zelf, feliciteerde de heer Obdam met dit onverwach te feit en constateerde met vreugde, dat de tentoonstelling in Nederland bijzonder geslaagd mag heten, omdat nu aan één van elke tien mensen in Neder land de boodschap van de Bond Zonder Naam is verkondigd, dat men het hoogste christelijke ge bod. de naastenliefde, moet be oefenen. Er zijn ongetwijfeld honderden mensen geweest, al dus spr.. die het eigene van hun karakter hebben weerspiegeld, gezien in de figuren van een der ponpen. Hij meende, dat daaruit een bijzondere stimulans zou uitgaan ter persoonlijke ver betering. en het goede voorbeeld vindt men ten overvloede nog bii de, Bond Zonder Naam zelf die de naastenliefde daadwerke lijk beoefent, o.a. door zijn nieuwe actie „Mensen in nood". Daarna hernam de tentoon stelling weer haar gewone gang. De gramofoonplaten draaiden er weer lustig op los, de miniatuur kermis niet minder, de poppen eisten weer alle belangstelling op van de steeds nieuwe bezoekers en zij fluisterden, heel stil. el kander toe, dat nu van Alkmaar een nieuwe victorie gaat begin nen, de victorie van de daad werkelijke naastenliefde gespeeld door de solist van de avond Jules de Vries. Het was interessant nu eens een blaas instrument als solo-instrument te horen. De saxofonist speelde het eerste deel min of meer geagi teerd, zodat de totaal indruk soms wat ongelijk was. In het langzame deel ontwikkelde hij een zeer fraaie toon. De finale, welke aan amusementsmuziek herinnert werd met bravour ge speeld. Ook deze orkestbewer king kon de goedkope sfeer van dit stuk niet wegwerken. Jules de Vries werd onder veel applaus teruggeroepen, en gaf het laatste deel van Scaramou- che nog als toegift. Wij voor ons hadden deze uitstekende saxo fonist gaarne eens in een ander werk gehoord. Tot besluit „El Sombrero de Trés Picos" van de Spaanse componist £a Falla. Deze vurige en fijnzinnige balletmuziek werd door het orkest respectabel uit gevoerd, en boeide door de mu zikale interpretatie welke de di rigent er van gaf. Het publiek, dat weer zeer dankbaar gestemd was, hadden we gaarne in groter aantal aanwezig gezien. W. Schreurs W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond; ENKELE BUIEN Aan de kust tijdelijk nog stormachtige, overigens harde tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. Wis selend bewolkt met en kele regen- of hagelbuien. Guur weer. ALKMAAR Mede naar aanleiding van door het raads lid K. Kirpensteijn destijds gestelde vragen, kwam gister in de Raad de kwestie ter sprake van het al of niet plaat sen van een hek langs de berm van de Hoomsevaart; de minderheid in het college stelde voor hiertoe over te gaan; de kosten zouden f 4000.bedragen. De meerderheid van het col lege was van oordeel, dat dit een precedent zou scheppen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn, bovendien achtte zij de voorgestelde maatregelen niet afdoende, terwijl zij even tueel het reddingswerk zouden belemmeren. De meerderheid adviseerde daarom in afwijzen de zin en gaf de Raad in over weging o-m adressanten in casu bewoners van de Hoorn- sekade, te verzoeken een be roep te doen op de in dit stads gedeelte wonende ouders, om hun kinderen de berm van de Hoornsekade niet meer als speel terrein te laten gebruiken, onder mededeling, dat deze berm in behoorlijke staat is gebracht. De heer Kirpensteijn kon de oplossing van de meerderheid van het College van B. en W. niet erg waarderen. Hier moest meer aandacht besteed worden aan de angst van de ouders om trent het lot van hun kinderen, dan aan de aesthetica. De ge vaarlijke Hoomse Vaart vond hij niet te vergelijken met enig an der gevaarlijk punt in de stad. Hij deed een voorstel, onderte kend door de heren Eriks, Sietsma en hemzelf en met in stemming van nagenoeg de ge hele P.v.d.A.-fractie, om een halve meter hoog opvanghekje van harmonicagaas aan te bren gen, zoals dat gewenst werd door de minderheid van het Col lege. De heer Knuisting Neven (CPN) sloot zich met zijn par tijgenoot daarbij aan, na nog ge wezen te hebben op het gemis van een speeltuin in deze kin derrijke buurt. De heer Bakker, die in deze kwestie de minderheid van het College vormde, meende te mo gen veronderstellen, dat het aan brengen van een hekje wel niet zo gauw voor bewoners van huizen langs de stadsgrachten en andere vaarten en sloten, aan leiding zou zijn, ook om zo'h hekje te vragen. Ook hij wees op de talrijke kinderen in deze buurt, waarvan men bij de pla nologie vergeten heeft rekening te houden met de noodzaak van een speeltuin voor de kinderen, die naar de aard der zaak, alleen maar de Hoornse Vaart als speel terrein zoeken, langs 't water. Het geloofde ook niet, dat de jeugd het hek zo gauw zou ver nielen zoals de meerderheid veronderstelde en verwachtte, dat niemand de gemeente aan sprakelijk zou kunnen stellen bij een eventueel verdrinkingsgeval. De voorzitter sprekende namens de meerderheid van het college gaf aan de hand van cijfers aan, dat het aantal verdrinkingsge- vallen aan de Hoornse Kade be trekkelijk gering is in vergelij king met die op andere delen van de stad. Ook wat het aantal kleuters betreft, was de Hoornse Kade in de minderheid. Verreweg het meest gevaarlijk is het Noord-Hollands Kanaal gebleken. Toch onderschat of bagatelliseer ik de gevaren, die ook aan de Hoornse Kade be staan, zeker niet, aldus spr. Voorts gaf hij als zijn mening te kennen ,dat ingeval van een zekere nalatigheid van de ge meente bü herstel van het hek en een daardoor veroorzaakt verdrinkingsgeval, de gemeente wel degelijk aansprakelijk kan worden gesteld; en dit, 'was zo zei hij, een mening, gebaseerd op jarenlange juridische ervaring van een der Wethouders. Ten slotte betoogde hij, dat het hek reddingswerk zou bemoeilijken. Een hek vergroot ook vooral bij kinderen, het gevoel van veilig heid; ik houd mijn hart vast, als de kinderen het gevaar min der groot gaan inzien: Wij zullen de oplossing moeten vinden in een streng toezicht op de kinde ren, verzorging van de walle- kant, (hetgeen trouwens al ge beurd is) en tenslotte moet het de kinderen duidelijk gemaakt worden, dat de wallekant geen speelterrein meer is. Doe liever niets, dan iets ge vaarlijks, zo besloot de voorzit ter. Bij de beantwoording van vragen en suggesties, die daarna weer te berde gebracht waren, zeide de voorzitter, dat men de consequentie van de beslissing, hoe die ook zou zijn, zou moeten dragen, maar dat men toch rede lijkerwijze alles, wat de kinderen geschiedt, mocht overlaten aan Hem die ons aller lot bestiert. Ieder kind heeft zijn Engeltje en is in Gods Hand. Dit was mis schien wel het meest klemmen de argument, dat de voorzitter kon gebruiken. Toen het voorstel van de heer Korpensteij c.s. in stemming werd gebracht, (waar bij de heren Couwenberg en Koot niet aanwezig waren) werd het met 14 stemmen tegen en 9 voor verworpen, zodat het meerderheidsvoorstel van 't Col lege was aangenomen. Tegen stemden de heren Leesberg, Hoytink, Van der Borden, De Zeeuw, Vleugel, Berkhouwer, Woldendorp, Wiese, Venneker, v. Slingerland, Holsmulier en De Boer «en mej. Kamphuijs en mevr. Holzmüller. Er komt dus geen hek langs de Hoornse Vaart. H.O.V. JEUGDCONCERT ALKMAAR Donderdagmid dag werd een jeugdconcert gege ven o.l.v. Marinus Adam. diri gent en programma-inleider. Het werd een middag van oudere romantische- en moderne pro gramma muziek. Allereerst de „Don Quichotte Suite" vdn Georg Philippe Telemann, tijdgenoot van Baeh, alleen voor strijk orkest. waarin de geschiedenis door Cervantes geschreven on danks de zuivere muzikale mid delen, toch relief kreeg. Het hoogtepunt van de middag was voorzeker „Ma mêre 1' Oye" van Maurice Ravel (De sprookjes van Moeder de Gans). Een pracht modern werk, met zeer kleur rijke instrumentatie, vooral de blaas-instrurtienten speelden in dit stuk zéér mooi. Tot besluit „Jeux d' enfants" (Kinderspelen) van Bizet, min der fijnzinnige, maar toch ook weer boeiende muziek. De dirigent gaf voor de eerste twee stukken een uitvoerige en verhelderende toelichting. Het jeugdig auditorium reageerde en thousiast op dit kunstvol gebeu ren. en dit is een zeer verheu gend teken. Moge de volgende jeugdconcerten nog beter worden bezocht. W. Schreurs Advertentie Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER Openbare verkopingen ALKMAAR Gisterenavond heeft ten overstaan van Notaris W. G. Wester te Schoorldam in het Gulden Vlies de verkoping plaats gehad van een tweetal per celen. Het huis met bovenwoning, erf en steeg aan de zuidzijde van het Luttik Oudorp 17, te Alkmaar, dat in bod stond op 3.150,werd niet afgemijnd. Het huis met erf aan de St. Annastraat no. 24 werd afgemijnd op 120,boven het hoogste bod van 630, Ten overstaan van Notaris Mr. C. J. de Lange zou nog de ver koping plaats hebben van het huis en erf aan Lindegracht no. 23, dat in bod stond op een bedrag van 1.160,doch het werd niet af gemijnd. Het huis en erf aan het Fnid- sen 41 is onderhands verkocht. ZWEEFVLIEGEN IN CASTRICUM CASTRICUM Dit seizoen werden er op het gewestelijk zweefvliegterrein in de duinen van Castricum 650 starts ge maakt met zweefvliegtuigen van de Kennemer Zweefvliegclub en de Eerste Zaanse. Er kon alleen maar op Zon dagen geoefend worden. Ook de laatste Zondagen werd nog druk gestart. De Alkmaarse deelne mer aan de z.g Scholierencursus. Jan Dekker, behaalde zijn B- brevet bij de E.Z.Z.Ó.- ook v. d. Boogaard van de K.Z.C. behaalde dit brevet. Ingenieursdiploma behaald BERGEN - Aan de Technische Hogeschool te Delft behaalde onze plaatsgenoot, de heer W. Veltman Jr. het diploma voor ci viel ingenieur: de heer Veltman was oud-leerling van het R.K. lyceurq te Alkmaar. Onze felici tatie. V.LO.S.-nieuws W ARMENHUIZEN Pro gramma voor Zondag 9 Novem ber: Kaagvogels IVios I; SRC II—'Vios II: ZAP II—Vios III; Vios IV—LSVV II. Supporters die per bus meerei zen naar Kolhorn gelieven zich vóór Zaterdagavond op te geven bij A. J. Agterbos. Burgerlijke stand GRAFT. Ondertrouwd: Jo hannes G. M. Janssen. 28 jaar. en Elizabeth Smit. 29 jaar. Gehuwd: Johannes G. M. Jans sen en Elizabeth Smit; Cornelis Jonge,ians en „Guurtje van Am- mers.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2