0 Band Minister v.d. Kief t moest tenslotte capituleren arine! 1500 Ambonezen op Plein 1813 W erkliedeiitreinen -1200 passagiers - bij Rotterdam op elkaar gebotst 0 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING N oodgebieden Haven van Rotterdam geïsoleerd Door zinken van de „Faustus" Tsjechische kinderen getuigen tegen ouders Geestelijk en economisch Massa-demonstratie te Den Haag DrLUCAS BOND DE STRIJD AAN „Zwevend" batig saldo nog niet voor kapitaalsuitgaven Petitie aan dr. Drees door muziek en leuzen ondersteund Gemeentefónds „Over de rug der middengroepen TWEE DODEN, DERTIG GEWONDEN Prinses Josephine Charlotte verloofd met prins Jean om die 3-dubbele chijn-vitaminen, t U Uw gezin ge- ook nog even de r al die voordelen! iuw, dat U gauw t halen. men, beet er als int af en haalde en van haar kleed voorschiin. van tijd tot tiid :en!" bulderde zii. ;g vuur en toen n blauwe dampen. »1 deze dingen af", /as nog enigszins urchtvrouwen ro geen sigaren, dat hun waardigheid ;gen. Nu was het me keek naar het zei ze met een eging, die de rook vroeg Theodoor eodoor. aaraan? Hoe? On handigheden? Wat iin broodwinning? irmden Theodoor Zij voedden zijn Deze vrouw ortaf en juist dat erlangen om meer dit merkwaardige (wordt vervolgd) VOOKDIIOII Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Zaterdag 8 November 1952 48e Jaargang No. 12624 Buiten God is 't nergens veilig Vondel HET IS MERKWAARDIG, dat een aantal van de economische noodgebieden, die door de Over heid als zodanig zijn vastgesteld met het oog op dringend nood zakelijke voorzieningen t.a. van de uitbreiding der werkgelegen heid, met de deze week door ons besproken geestelijke dias pora-gebieden samenvallen. Deze diaspora-gebieden toch zijn voor een groot gedeelte zgn. expulsie-gebieden, d.w.z. gebie den waar het vertrek naar elders de vestiging overtreft. Dit duidt als regel op een structureel te kort aan werkgelegenheid in de betreffende streek en wel voor namelijk in de agrarische sector. Men kan hieruit concluderen, dat de diaspora-gebieden geestelijke noodgebieden in de regel ook materiële noodge bieden zijn, of althans in het verleden dit zijn geweest. Slechts enkele gedeelten van het diaspora-gebied, t.w. de Utrechtse heuvelrug, gedeelten van de Drentse zandgronden, de Zuidelijke Veluwerand en IJs- selmonde hebben een vestigings overschot. Er ligt een tragiek in de ge dachte, dat sedert vele jaren ook de katholieke, toch reeds in aantal zwakke bevolking, in deze gebieden een relatief be langrijk aantal mensen verloren heeft door de bittere noodzaak van emigiratie. Daardoor is pen deel van de zo noodzakelijke natuurlijke groei in deze gebie den verloren gegaan. Het is dan ook een dringende noodzakelijkheid, dat de Katho lieken op de economische eman cipatie van bepaalde delen der Katholieke diaspora hun aan dacht gevestigd houden. Uit Na tionale oogpunten voorzeker, doch even voor de katholieke groepen die in het belang van van de kerstening hun natuur lijke aanwas moeten behouden en die zelfs in staat moeten zijn zich van buiten af met katholie ken, waar dat enigszins mogelijk is, te versterken. Een ander aspect van de gees telijke nood in de diaspora-ge bieden is het feit, dat voor zover het tot dusver gepubli ceerde materiaal conclusies toe laat zij over het algemeen lagere geboortecijfers vertonen dan de overige delen van de provincies waar zij onder res sorteren en dan het land; in be paalde gevallen met uitzondering van die gebieden, waar het or- thodoxe-protestantisme sterk is vertegenwoordigd. De provincies Groningen, Friesland en Drente vormen dia spora-gebieden bij uitstek. Het is vooral op Friesland, waar de ontkerstening en belangrijke ge bieden tot massale onkerkelijk heid heeft geleid, dat katholiek Nederland steeds meer het oog houdt gericht. De prachtige ac tiviteit van het Minderbroeders Apostolaat Fries-land, dat er in geslaagd is in de Friese sfeer wortel te schieten, is aan de groeiende belangstelling niet vreemd. Het studentenkamp, dat in September jl. door samen werking van de R.K. Universi teit met het K.S.K.I. werd ge organiseerd ten dienste van een onderzoek, waarvan de uitkom sten, die een langdurige en cri- tische bewerking eisen, ook door de Friese burgerlijke autoritei ten met interesse worden tege moet gezien, heeft die belang stelling nog verlevendigd. Het K.S.K.I., dat in Friesland, bij de uitwerking van het zgn. „Steunpunten-plan" het socio grafische onderzoek een dienen de taak kon geven in modern wetenschappelijk voorbereid apostolaat, is er van doordron gen, dat ook in Groiningen en Drente mogelijkheden liggen om de onrustbarende onkerkelijk heid en het verval van het Christendom in grote gebieden met positief katholiek apostolaat tegen te gaan. Het spreekt van zelf, dat deze ethnisch-cultureel en economisch zo onderscheiden gebieden voor het apostolaat problemen opwerpen, die slechts met de methoden van de positie ve sociale wetenschap (zoals het K.S.K.I. zich ten doel stelt die te beoefenen) kunnen worden benaderd en opgelost. Vijftienhonderd Ambonezen hebben in militaire formaties Vrijdag op het Plein 1813 te Den Haag gedemonstreerd voor het kabinets gebouw van de minister-president. Een grote politiemacht, te voet, te paard en gemotoriseerd, was op de been. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Deze demonstratie was de achtergrond voor de aanbieding van een petitie aan de minister-president dr. W. Drees door de voorzitter van „De Vrije Zuid- Molukkers in Nederland". De demonstranten, die tientallen spandoeken bij zich hadden, op het Plein 1813, gekleed in hun dunne tropenuniformen. (Van onze parlementaire redacteur) De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer dreigden gisteren te eindigen met een motie-Lucas (K.V.P.). Door middel van deze motie, die bij de replieken werd ingediend, zou de Kamer moeten uitspreken dat in de goedkeuring van de rijksbegroting generlei beslissing ligt over de besteding van het geraamde batig saldo van 131 millioen. De regering had in de stukken het voornemen kenbaar gemaakt om dit saldo voor het dekken van kapitaalsuitgaven te bestemmen. Een groot deel van de Kamer had hiertegen echter, vooral bij monde van de heren Lucas (K.V.P.), Schouten (A.R.), v. d. Wetering (C.H.) en Oud (V.V.D.) bezwaar gemaakt. Vijftienhonderd Ambonezen hebben Vrijdag in militaire formaties op 't Plein 1813 in Den Haag gedemonstreerd voor het kabinetsgebouu) van de minister-president. Een grote politiemacht, te voet, te paard en gemotoriseerd, tvas aanwezig. De agenten tvaren met sabels bewapend. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Stipt disciplinair gedroegen zich de Ambonezen, die met 23 autobussen uit 50 woonoorden kwamen. In lange rijen, in khaki gekleed, marcheerden zij aan en stelden zich op het plein op. Een groep van ruim honderd vrouwen in kleurige Zuid-Molukse dracht, stond in het centrum. Een orkest van rietfluiten, trommen en bas hoorns speelde militaire muziek. Deze demonstratie was de ach tergrond voor het aanbieden van een petitie aan de minister-presi dent dr. W. Drees, die echter niet aanwezig was. Een delegatie van de „Badan perwakilan rajat Ma- iuku deletan" de vrije Zuid-Mo- lukkers in Nederland, bestaande uit de voorzitter J. Mailuhuw en de secretaris A. H. Tamosoa, met hun plaatsvervangers, werd te woord gestaan door de secretaris generaal van het ministerie van Algemene Zaken, mr. C. L. W. Fock. Terwijl de delegatie naar binnen ging klonk een hoornsig naal, waarop tientallen spandoe ken werden ontrold. Op vele dezef doeken werd zelf- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 8 Nov. Nu de belastinguitkering uit het ge meentefonds voor 1951 voor alle gemeenten is vastgesteld, blijkt, dat daarvoor in totaal ruim f 44 millioen nodig is. De begroting zal daarom met rond f 869.000. verhoogd moeten worden. beschikkingsrecht voor de Zuid- Molukken geëist. In het Neder lands en Engels werd geprotes teerd tegen de aanhouding van de minister van Oorlog van de vrije Zuid-Molukse republiek, ir. J. A. Manusama, die sedert 21 October te Hollandia, Nieuw Guinea, geen bewegingsvrijheid meer heeft. Ir. Manusama wil bij de V.N. de be langen der Zuid-Molukkers gaan bepleiten. Ik had een wapenbroeder. Sommige opschriften luidden: „Ik had een wapenbroeder, die heette Nederland", en „Leve de Koningin, vrjjhe><8 voor de R.M.S." alsook „Manusama kan zeggen wat Indonesische agressie bete kent" of „ballingschap en koude kunnen onze idealen niet vernie tigen". Op andere spandoeken werd op Nederland, de Nederlan ders en op de V.N. een beroep gedaan om zelfbeschikkingsrecht in vrijheid voor de Zuid-Moluk- ken te helpen bevorderen. Ondanks de straffe, koude wind stonden de 1500 man Ambonezen, gekleed in dunne tropenunifor men, de borst gesierd met onder scheidingen, vele met rode en groene baretten der speciale troe pen op het hoofd, stram in de houding, de ogen gericht op de Nederlandse en Zuid-Molukse vlaggen, die naast elkaar wapper den. Toen de delegatie na een kort bezoek het gebouw verliet werd een afscheidslied geblazen, waarna de 1500 Ambonezen weer naar hun autobussen marcheerden en uit den Haag wegreden. Dit deel stelt zich op het stand punt, dat het de normale weg is om voor kapitaalsuitgaven en waarvoor de staat dus bezit ver werft, te lenen. Het batig saldo, of althans een deel hiervan, kan onder de huidige omstandigheden veel beter besteed worden aan belastingverlaging, vooral ten be hoeve van het bedrijfsleven, want voor uitbreiding van de werkge legenheid is kapitaal nodig. Dr. Lucas (K.V.P.) had de mo tie intussen slechts ingediend voor het geval de minister van Finan ciën niet zelf het in de motie vastgelegd voorbehoud zou wil len erkennen. Dit bleek echter wel het geval te zijn en daardoor kon de motie weer worden inge trokken. Manuscript en zetsel spoorloos MEPPEL. Een Indonesisch manuscript en het zetsel daarvan, bestemd voor Meppeler uitgevers, is tijdens het vervoer van Amster dam naar Meppel, vermoedelijk tussen Zwolle en Amersfoort ver loren geraakt. De inhoud, ma nuscript en zetsel vertegenwoor digt een zeer grote waarde. Aan alle politieposten in het gehele land is verzocht om naar deze kistjes uit te kijken. Geen onverdeeld genoegen Minister v. d. Kieft, die giste ren al veel minder zin voor hu mor toonde, kwam niet met on verdeeld genoegen tot de door de heer Lucas verlangde verklaring. Hij had zich met de hoop gevleid, conclusie zou zijn gekomen, dat het eigenlijk geen zin had om van een overschot te praten, omdat tenslotte wel zou blijken, dat er in fete geen overschot was. Geen sterk verweer, want dr. Lucas kon er in zijn repliek op wijzen, dat het hier toch om door de regering zelf verstrekte cijfers ging. Bij deze debatten heeft men zich al bij voorbaat critisch opge- gesteld en een voorproefje van de moeilijkheden kregen wij wel licht in hetgeen door dr. Lucas (K.V.P.) ten aanzien van vermin dering of afschaffing van school geld werd opgemerkt. Over het al dan niet wenselijk hiervan, aldus de katholieke woordvoerder, is al vele jaren ge streden en waarom is het nodig, om deze strijd over een socialis tisch ideaal nu op de ruggen van de middengroepen te gaan vech ten. Veel liever zag hij een voor lopig incidentele verbetering van de inkomens van de middengroe pen en die dan geleidelijk weer tot het peil van '38 zouden moeten dat de Kamer inmiddels tot de worden opgetrokken. BERN, 7 Nov. Het tijdschrift „Cechoslovak", dat ten behoeve van de uitgeweken Tsjechen wordt uitgegeven, meldt, dat Brabinsky en zijn vrouw, inwoners van Pil- sen, tot 20 en 2 jaren gevangenis straf zijn veroordeeld, op getui genis van hun 18- en 20-jarige dochters. Een onderwijzeres, Vo- sykova, kreeg 16 jaren, nadat kin deren uit haar klas tegen haar hadden getuigd. Brabinsky werd voor het ge rechtshof ervan beschuldigd ille gale blaadjes te hebben verspreid, waarin hij uitspraken aanhaalde van Masaryk en Benesj. Voorts zou hij de muren hier en daar hebben beschilderd met de letters T. G. M. (Thomas Garigue Masa ryk) en met E. (Eisenhower). Zijn vrouw, die van dit alles op de hoogte zou zijn geweest, kreeg twee jaar. De beide dochters ver klaarden voor het gerecht, dat haar ouders, hen hadden willen verleiden aan die „schandelijke daden" mee te doen. Dc onderwijzeres Vosykova werd veroordeeld, omdat zij gods dienstonderricht had gegeven op school. Dat hadden de leerlingen bij het onderzoek toegegeven. An dere zaken had zij verwaarloosd om niet gedwongen te zijn de kin deren in de geest van het socia lisme op te voeden. Zestien jaar lang moet zij boeten voor haar principiële houding. HOEK VAN HOLLAND. Gis teravond om tien uur is het bij Hoek van Holland gestrande Pa namese schip „Faustus" gezonken. Men zou juist het schip, dat ge vaarlijk dicht naar de pieren dreef, op sleeptouw nemen, toen de loodsboot het alarmerende be richt gaf, dat het op het radar scherm de „Faustus" in de golven zag verdwijnen. Het schip sloeg met een diepgang van 8 meter over het hoofd heen, waardoor een bres is ontstaan. Het wrak ligt precies voor de ingang van de Waterweg, zodat alle scheepvaart- „i verkeer naar Rotterdam ge stremd is. Op de Waddenzee wordt gezocht naar de Harlingen V, een garna- lenvisser. Aan boord bevinden zich drie mensen. In de Rotter damse haven sloeg een 5500 ton metend Grieks schip los; het ramde en beschadigde een zestal binnenschepen. Het Spaanse s.s. Sacbadalona" is voor Schiermonikoog over de zandbanken gezet. Het Turkse s.s. Bakir zit hier nog hoog en droog op het strand. Bij Finland is de Groninger coaster Fakir (220 ton) gestrand. UTRECHT, 7 Nov. ,Op de raccordementsspoorlijn van de raffinaderij van de B.P.M. te Per nis naar het rangeerterrein IJssel- monde te Rotterdam is tegen 18.00 uur hedenmiddag ter hoogte van de vlootbasis een trein met werk lieden van de B.P.M. achter op een stilstaande werkliedentrein gereden. Enige rijtuigen zijn daar bij in eikaar geschoven en inge drukt door de locomotief van de aanrijdende trein. Van de passa giers werden er twee gedood en dertig gewond. Onder de reizigers ontstond een paniek. Noodkreten stegen op uit de wrakstukken, maar door de duisternis wist men niet waar het eerst te helpen. De botsing ge beurde even voorbij de duikboot basis van de Koninklijke Neder landse Marine en de eersten die met brancard en ambulance aan wezig waren, en enige orde in de chaos wisten te schepen, waren de mannen van de marinebasis. Hoe het gebeurde. Naar wij vernemen is het ge bruikelijk, dat om 17.15 en om 17.20, dus met een tussenruimte van vijf minuten, twee werklie- dentreinen van de Vondelingen plaat naar IJsselmonde vertrek ken. De eerste trein was evenwel gedwongen geweest onderweg te stoppen, omdat een koppeling in het ongerede was geraakt. Het re pareren daarvan bracht een op onthoud te weeg van enkele mi nuten, waardoor de tweede trein natuurlijk inreed. Even later staan, omdat de rangeerder, die voorop de locomotief zat, met de hand een wissel moest omleggen. Daardoor liep- de tweede trein op nieuw in. Toch zou er, volgens de politie, niets gebeurd behoeven te zijn, als ingevolge voorschrift op dit traject er op de locomotief van de tweede trein maar een ran geerder had gezeten, die de plicht had uit te kijken en dus voor de beveiliging moest zorgdragen. Vandege het slechte weer had hij echter in de locomotief plaats genomen. De machinist van de tweede trein zag zodoende slechts op het allerlaatste ogenblik het rode achterlicht van de vooraf gaande trein. Het was te laat om nog op tijd te kunnen stoppen. Hoewel hij onmiddellijk de rem men aanzette, was een botsing niet te vermijden. Waarschijnlijk zulen nu zowel de machinist als de ingebreke gebleven rangeerder voor het ongeluk verantwoordelijk worden gesteld. Het vrij maken van de slacht offers heeft ongeveer een uur ge duurd. Het bleek, dat er twee doden waren en ongeveer 30 ge wonden, onder wie een zestal min TrumanEisenhower WASHINGTON, 7 Nov. Pre sident Truman heeft Eisenhower vandaag verzocht om „zo spoedig mogelijk" afgevaardigden te zen den naar de ministeries van De fensie en Buitenlandse Zaken en moest de eerste trein opnieuw stil het budget bureau. of meer zwaar. Ze hadden gebro ken ledematen. Anderen hadden een hersenschudding opgelopen. De twee treinen bevatten teza men ongeveer 1200 mensen. De eerste trein bestond uit 13 wa gons, de tweede uit acht. LUXEMBURG, 7 Nov. Prins Jean van Luxemburg, de erfopvolger van Groothertogin Charlotte, heeft zich volgens een officiële aankondiging van daag verloofd met Prinses Jo sephine Charlotte van België, een zuster van Koning Bou- dewijn. Prins Jean is geboren op kas teel Berg op 5 Januari 1921. Hij is de oudste zoon van Ggpothertogin Charlotte van Luxemburg en Prinsgemaal Felix. Hij heeft een broer en vier zusters. Prinses Josephine Charlotte werd op 11 October 1927 in Brussel geboren. Zij is de oud ste dochter van Koning Leo pold en wijlen Koningin Astrid Prins Jean is een jeugdige, slanke verschijning van mid delbare grootte. Hij is donker blond en draagt een klein don ker snorretje. Gewoonlijk ver schijnt hij bij openbare plech tigheden in het khaki uniform van het Luxemburgse leger. Hij heeft de rang van kolonel en is assistent inspecteur van het leger. Tijdens de oorlog maakte de Prins deel uit van de Luxemburgse strijdkrachten die aan de zijde der geallieer den vochten. De verloving werd officieel bekend gemaakt in een offi cieel communiqué van het Lu xemburgse en Belgische hof. deze zomer Er is nog niets medegedeeld betreffende de datum voor de huwelijksplechtigheid. De bei de vorstenhuizen brachten de zomervacantie practisch ge sproken met elkaar door. De Belgische familie verpoosde enige tijd aan de Rivièra in de nazomer van dit jaar en ba- woonde de villa naast het Groothertogelijk verblijf in de buurt van Toulon. Geruchten over een op handen zijnde ver loving van Koning Boudewijn met een van de ongetrouwde Luxemburgse Prinsessen deden toen de ronde, maar werden spoedig tegengesproken. Thans is gebleken, dat niet zij, maar Prins Jean en Prinses Jose phine Charlotte het tijden? die vacantie waarschijnlijk met elkaar eens zijn geworden. De in elkaar geschoven rijtuigen, waar de meeste slachtoffers vielen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1