Grote, kleine mens in het grootse, tragische leven Vfis de shag! Emotionele tonelen tijdens zitting Bredase rechtbank ZATERDAG Ex-SS'er 8 maanden Amerikaans officier Grandioze verbeelding van geniaal kunstenaar Hongaarse aartsbisschop over geloofsonderricht DE KRONIEK VAN Triomph van het leven DAMPO K.V.P. en P.v.d.A. nylons d Worm en BEURS CHARLES CHAPLIN'S „LIMELIGHT Witboek over kerk in Silezie Naar wij vernemen maar... Handarbeider of... hoofdarbeider Meineed gepleegdtoch vrijgesproken Caféhouder onschuldig in gevangenis Ook Spierpijn ZATERDAG 8 NO V GiYlbtuu Pagina 3 erwachting door het K.N. Bilt. celdie van tot Zondae- i NACHT flinke opklarin- slechts enkele redende buitjes, lende wind uit ichtingen en in •laatseliik lichte toenemende be- enige regen. :rachtige zuide- -westeliike wind dezelfde tempe- ndaag. INNAARS E WEEK ian. 215. Zwaag- ïls, Noorderdiik- ieringerwerf. Vaanweg 5, Heer van Dienenvan inatorium Maria- :osrtialen (N.B.). ren. Buurt C 85. Correspondentie Of u on een inzenden? Welja, ossing maar goed t hebt. Den H.: Wanneer rijs krijgt? Wisten Wat hebt u ons in i de hoogte gesto- n niets goeds uit i ertentie) r Houttil LINGERIES OEN HELDER lijke Stand Geboren: Fred en A. L. C. Esser; i: Hendrik Wjjker na A. Bierman; n Meta F. de Vries; ren Petronella A. ilaas van den Heu- je Schermer; Wil- n Beers en Wilhel- ont; Gerardus C. hanna F. D. Hoge- ioekweit en Corne- an Worst en Hen- ia, Gerard H. Rus aas; Cornelis A. de ;odora P. v. Essen. slaagd On het laatst ge sexamen van de C. rwiik slaagden voor ven de dames T. onk en de heren P. Zeeuw, terwijl de erna en L. Legdeur examen het diploma ifie Groote verwier- didaten werden op- het Instituut voor pen Jo Stuifbergen. 8 November. oene kool a 8.50— -5.60, 15.000 kg gele -7.80. b 4.00—4.10. oene kool a 8.50 6.20. 70.000 kg wit- succes witte 6.00 witte 6.306.40, 18.60—20.40. grof drielingen 22.40 60. 3000 kg bieten b 12.40—12.60. b 11.60—12.20. c 7000 kg andijvie stuks bloemkool b2 8.00—14.00. (OUDE. 600 kg noordelingen 10.10. b 11.40. c 11.50. d iroten a 11.4011.90. 1200 kg uien 19.70 18.00—19.70. drie- 25.00. nep 36.00. diivie 17.0019.20. e kool a 6.4010.30, 1700 kg gele kool b 6.70. 5400 kg 5.80—10.70. b 4.40 succes witte 6.00 g deense witte 6.20 ROEK. 7 Nov. grof 17.50—17.80, 22.30. drielingen bieten a 11.80 11.10. modio 8.90 andijvie 14.30 spruiten 35.00 rode kool 8.30 gele kool 4.80 groene kool 7.60 stuks bloemkool .70. B2 8.00—11.40. stek 4.00. t.s. B 13.50—17.00. stek 7 Nov. Andijvie 10-15, bloemkool 12—20. Ic 8—12. I 1.55—1.60, bos- 2 814. waspeen 68. radijs I 46, lib 25. spinazie 2 Ia 34—58. Ib 33. groene kool 57. rode kool Ia -10, boere kool I spruiten Ia 42 knollen Ia 1519. 810. breekpeen 7. prei Ia 14—22, Ia 38—46. Ib 20 313. peterselie Nov. Spruitkool enkooi 812, groene tomaten 1638, an- wortelen 1017, druiven 6692. 7 Nov. Snii- 148.00, tomaten a witlof 29.00—58.00. 24.00. rode savove kool 7.50 kool 6.00—9.50. 0061.00. boeren- spinazie 30.00 9.00. andijvie 8.00 8.00—17.00. bieten aspeen 8.0017.00, 14.00. uien 6.00 8.0016.00. soep- 14.50. peterselie knolselderij 4.00 -appel 6.0019.00, .0044.00. goud- -14.00, alingthon 18.00. gieser 18.00. winterian tratiool 3.007.00. SUIZEN, 8 Nov. gele kool 8.40; kool 4.509.80; kool 6—6.10. (Van onze redacteur) AMSTERDAM De Nederlandse gala-première van Charles Chaplin's nieuwste film Limelightwaarbij H.M. de Koningin persoonlijk tegenwoordig was, is een waarachtig evenement geworden. Deze film verwerke lijkt de grandioze verbeelding van een geniaal kunste naar. Het is een film van Chaplin, van het begin tot het einde. Hij leidde de productie, hij schreef het scenario, hij componeerde de muziek, hij voerde de regie, hij ten slotte, speelt de hoofdrol. De film is een grandioos epos van de grote, kleine mens in het grootse, tragische leven, een epos, waaruit 's mensen grootheid en s levens groots heid resulteren. In „Limelight" begroet film- minnend Nederland de triomph van het leven. Chaplin verheer lijkt hier hartstochtelijk het le ven en de schepping. En wie de lof zingt van de schepping, brengt hij de Schepper niet de hoogste lof? „Limelight" is meer een loflied op de naastenliefde, het eerste Godsgebod. Er is een vrouw, een ballerina, die levensmoed en arbeidslust verloren heeft. Een ellendige er varing heeft haar die ontnomen, heeft haar ziek gemaakt, tot de wanhoop toe. In al haar zwakke menselijkheid schroomt zij niet voor de misdaad tegen het le ven, haar eigen leven. Maar daar is Calvero, een zwakke mens als zij eens een clown van wereldfaam, thans een kunstenaar op zijn retour, een man die aan de drank is. Hij spreekt niet van charitas, hij stelt een daad. Hij neemt het meisje tot zich en hij geneest haar. Hij doet afstand van de liefde, die zij hem toedraagt. Hij ontvlucht haar als hij haar heeft gered. En in de slotscène van de film sterft hij tussen de coulissen van het toneel, waarop zij triomphen viert. Daar, in die navrante si- multaanscène, zegeviert het le ven over de dood. In deze film geen spoor van Chaplins oude bitterheid. Hier: verheerlijking en aanvaarding O *1 Dr. Johannes Kaps, bisschop pelijk archivarus van het aarts bisdom München, heeft een wit boek uitgegeven, „Het Silezisch drama 1944/1946 in documen ten". Het boek schildert de verhoudingen in Silezië in 1944/1946, de druk van de Gestapo op de Kerk, de gewe tenloze politiek van de nazi-lei ders, de daarop volgende mili taire gebeurtenissen en een serie feiten tijdens de eerste jaren der Russische bezetting. Verder be vat het boek 200 ooggetuigen verslagen van geestelijken over de toestanden na de terugtocht van de Duitse troepen. „Ons eerste werk was de lij ken van 30 door de Russische troepen „misbruikte" en daarna vermoorde zusters te begraven", aldus verklaart een priester in het boek. Een ander document geeft aan: „In het naburige Franciscanerklooster waren een overste en vijf lekebroeders ver moord". In de ooggetuigenverslagen le zen wij achtereenvolgens in so bere. nuchtere bewoordingen, hoe kerken in kazernes werden veranderd en aan priesters werd verboden aan de stervenden de Sacramenten toe te dienen. Het boek, dat met kerkelijke goed keuring is uitgegeven, is een do cumentaire geworden van de strijd, die de Kerk in Oost- Duitsland eerst tegen het nazis me en thans tegen het commu nisme voert. van het leven, met al zijn tra giek, en al zijn geluk, verheer lijking ook van het kunstenaar schap' en de kunstenaarstrots, hier een biddende Chaplin, bid dend om anderer heil. Hier ook intelligente zelfspot, geestige songs diepzinnige nie mendallen en ongeëvenaarde clownerie. Wat Chaplin weet te doen met één broek en twee be nen is zo voortreffelijk komisch, dat zelfs de meest critische toe schouwer zich letterlijk tranen lacht. Moeten wij dan nog spreken van de dans van Columbine en ONTWERP-KIESWET IN INDONESIë DJAKARTA,, 7 Nov. (P.I. Ane- ta). - De Indonesische minister van binnenlandse zaken, mr. Moh. Roem, heeft medegedeeld, dat Za terdag het wetsontwerp voor de algemene verkiezingen aan het kabinet zal worden voorgelegd. Hij noemde de voltooiing van deze wet de sleutel om tot de normale toestand terug te keren. Mr. Moh. Roem was van mening, dat het kabinet voor het bestuderen van het 120 artikelen tellende ontwerp ongeveer een week nodig zal hebben. Nog geen uitspraak in beledigingszaak De eivolle kamer van het ge' rechtshof te Amsterdam heeft de uitspraak in de procedure waarin van een Nederlands dagblad (de Volkskr.) door de heer S. f25.000 werd geëist wegens publicatie van een voor hem z.i. beledigend artikel over de Velser affaire, uitgesteld tot 5 December. PRESIDENT SUKARNO NAAR SURABAJA DJAKARTA, 7 Nov. (P.I. Aneta). President Sukarno, die Maandag naar Surabaja zal gaan om het nationale monument te onthullen zal vergezeld worden door vier ministers, n.l. de heren A. Mono- nutu (voorlichting), Moh. Sar dj an (landbouw), Sumanang (econo mische zaken), en Suwarto (open bare werken en energie). Het pre sidentiële gezelschap reist 12 No vember naar Zuid Sumatra. Indonesië heeft 2 millioen huizen nodig DJAKARTA, 7 Nov. (P.I. Ane ta). De Indonesische minister van openbare werken, ir. Suwarto, heeft medegedeeld, dat Indonesië thans 2 millioen huizen nodig heeft. Hiervoor is een bedrag van 24 milliard nodig. Hoewel de re gering tracht het aantal huizen te vermeerderen, zijn er vooral in de grote steden bij lange na nog niet genoeg- huizen, hetgeen mede een gevolg is van de trek van het platteland naar de steden. Voor 1953 beloopt de voorlopige be groting voor het bouwen van hui zen 23 milioen rupiah. Voor 1952 is dit 43 millioen en voor 1951 was dit 14 millioen. Voornamelijk de grote steden zullen hiervan profiteren. Minister Suwarto was tegen „pre-fabricated" huizen, daar deze deviezen kosten. Harlekijn, moeten wij gewagen van de magistrale sprongen van Eglevsky? Van onze waardering voor wat Chaplin in „Limelight" op het' witte doek heeft gebracht, onder- scheide men echter onze critiek op de wijze, waarop dit is ge beurd. Filmtechnisch is „Limelight" zeker geen openbaring. De film is allerminst een meesterwerk. Een groot gegeven is hier in een uiterst traditionele filmvorm tot het publiek gebracht. Niettemin 'is „Limelight" een ongemene film. Wie het verhaal, dat tot tranen ontroert en tot tranen amuseert, heeft gezien, zal het theater als een beter mens verlaten. Is er groter lof nodig voor een geniaal kunstenaar als Chaplin? Dit loflied op het leven is on vergetelijk, onvergetelijk als de biddende Chaplin, die zich, uit liefde tot het leven en de schep ping, richt tot Hem die het leven schiep en het in stand houdt. S. K. werd de 49-jarige Amsterdam se kellner H. J„ wegens verduis tering van ruim honderd gulden, zijnde de opbrengst van door hem verkochte loten van het Rode Kruis, in hoger beroep veroor- deeeld tot een maand gevange nisstraf zal de heer A. Th. Lamping, die op 11 November zijn functie van Hoge Commissaris te Djakarta neerlegt, op 15 Januari a.s. zijn nieuw ambt van ambassadeur te Bonn aanvaarden. kwamen in de weck van 26 October tot en met 1 Novem ber in de Rotterdamse haven 303 zeeschepen binnen met een ge zamenlijke tonnage van 541.697 netto registerton, tegen 274 sche pen in dezelfde week van het vo rig jaar met een gezamenlijke netto-tonnage van 433.459. geeft de negerzangeres Louise Parker, alt, op Zondagmiddag 16 November haar eerste concert in Amsterdam en wel in de kleine zaal van het Concertgebouw. Zij wordt aan de vleugel begeleid door Gerard Hengeveld. werd in Den Haag een radio monteur aangehouden, omdat hij radio-toestellen, die hij voor on derhoud in huis had, naar de bank van lening bracht. Zes aan giften tegen hem waren bij de politie binnengekomen (Advertentie H. M. Koningin Juliana was in het Amsterdamse theater „Tuschinsky" aanwezig bij de gala-première van Charles Chaplin's „Limelight" (Van onze verslaggever) BREDA - Drie Bredanaars, verdacht van meineed, waar door de Bredase caféhouder P. Lambregts onschuldig tot anderhalf jaar gevangenisstraf, werd veroordeeld, zijn door de Bredase rechtbank vrijgesproken. Dit ivas het spectaculaire einde van de sensationele zitting, waarbij de president van de rechtbank de aanwezige journalisten verzocht te vermelden, dat de vrijspraken niets afdoen aan de mening van de rechtbank omtrent de gegrondheid van de vrijspraak van de caféhouder, door het gerechts hof in Den Bosch. Het gordijn over een zeer on verkwikkelijke rechterlijke dwa ling is hiermee gevallen. Vorig jaar werden op kerkhoven in en rond Breda metalen gestolen. Als verdacht daarvan werd de café houder Lambregts gearresteerd. Toen hij in Januari van dit iaar terecht stored, ontkende hii. maar drie getuigen legden belastende verklaringen af en hij werd ver oordeeld. Later kwam door toe doen van de advocaat, mr. Dri- on uit Breda, aan het licht, dat twee jeugdige Bredanaars de diefstallen hadden gepleegd. Deze zijn inmiddels veroordeeld. De caféhouder werd in hoger beroep door het Bossche ge rechtshof vrijgesproken en ge rehabiliteerd. Emotie in reèhtszaal Verdacht van meineed stonden de drie getuigen, de metaal- opkopers P. B„ H. v. D. en diens zoon P. H. v. D. terecht. Er bestond eèn enorme belangstel ling voor deze zaken. Als eerste werd B. berecht en de sensatie begon al. toen H. v. D„ als ge tuige gehoord. scheldwoorden naar het hoofd van B„ die nu niet meer bij hem in dienst is. slingerde. Dit geweld kon spoe dig worden bezworen. Er wer den niet minder dan tien getui gen gehoord om zekerheid te krijgen hoe zich de feiten bij het kopen en wegen van het gestolen metaal hadden afge speeld. Een detail-onderzoek, dat EGER, 6 Nov. (K.N.P.). De aartsbisschop van Eger in Hon garije, Mgr. Julius Czapik, heeft in een rondschrijven een serie be langrijke voorschriften gegeven inzake het godsdienstonderwijs in de scholen en in de kerken. De voorschriften zijn mede daarom zo belangrijk, omdat zij de gewel dige moeilijkheden der Kerk in Hongarije laten doorschemeren. In overeenstemming met de thans vigerende wettelijke bepa lingen schrijft de aartsbisschop aan de priesters en godsdienst- learen voor, dat het catechismus onderricht in de scholen alleen gegeven mag worden aan de leer lingen, die zich daarvoor hebben aangemeld, respectievelijk door de ouders daarvoor zijn opgegeven. Van communistische zijde wordt op de ouders echter zware pres sie uitgeoefend om de kinderen niet voor het godsdienstonderwijs aan te melden. Buiten de school kan de godsdienstleraar de leer lingen, die zich voor het gods dienstonderricht hebben opgege ven, ook in de kerk verzamelen en onderrichten, doch alleen voor zover het betreft de voorberei dingen voor Biecht, Communie en Vormsel. Hetzelfde geldt ook ten aanzien van de jaarlijkse geeste lijke oefening voor leerlingen van middelbare scholen. Voorts wijst de aartsbisschop er op, dat de duur van deze voorbe reidingen voor de Eerste Com munie twee maanden en voor het Vormsel een maand bedraagt, doch ten hoogste twee uren per week. De aartsbisschop deelt in zijn rondschrijven mede, dat de wet niet verbiedt, dat het kerkelijk voorgeschreven catechismusonder richt des Zondags in de kerk wordt gegeven in aanwezigheid van volwassenen en kinderen. Het onderricht moet echter geschie den in de vorm van een preek, en derhalve niet, zoals in de scho len, met vragen en antwoorden. Om dit onderricht zoveel moge lijk effect te doen sorteren schrijft Mgr. Czapik tenslotte voor, dat deze onderricht-preken kort en duidelijk moeten zijn. Zij moeten zowel voor de ouders als voor de kinderen goed begrijpelijk zijn. De ouders, zo schrijft de aartsbis schop, moeten naderhand het ge hoorde aan hun kinderen kunnen uitleggen. Deze week eerst even een enkel woordje over de K.V.P.-organisatie. Dit naar aanlei ding van een klacht, geuit in de motie, welke de afdeling Nijmegen op voorstel van de jongerengroep aldaar heeft aangenomen. De klacht komt hierop neer, dat de Nijmegenaren het onjuist vinden dat het partijbestuur in zijn „oude" samen stelling de leiding bij de nieuwe ontwikkeling na de verkiezingen heeft. Zo op het oog lijkt dit wel een redelijke klacht. Maar anderzijds moet toch bedacht worden, dat een organisatie als een partij nu eenmaal met reglementen en met de practische toepassing daarvan te maken heeft. Allen, die in de Partij, van hoog tot laag, een functie bekleden, moeten deze na een Kamerverkiezing ter beschik king stellen, dus Afdelingen, Statenkringen en (Rij.ks)kringen, het Partijbestuur, de Partijraad, enz. Het kan dus een vernieuwing worden „in hoofd en leden". Maar het Partijapparaat kan niet een paar maanden stopgezet worden, het werk moet doorgaan, en de vernieuwing eist enige tijd..., Reeds dadelijk na de verkiezingen heeft het Partijbestuur alle instanties en organen in de Partij gewezen op de noodzaak van een gezonde vernieuwing, en kort daarop is de bepa ling afgekomen dat de nieuwe besturen gekozen moesten zijn vóór 15 November. Eerst als de afde lingen vergaderd hebben, waarna de vernieuwde Kringen en Statenkringen bijeen kunnen (kon den) komen om hun nieuwe Kringbestuur te kie zen, en nieuwe leden voor de Partijraad, kan op hoger plan aan vernieuwing gewerkt worden. Het is nu eenmaal het gevolg van de trapsgewijs op gebouwde Partijorganisatie. Nu we over een week zover zijn, komen a.h.w. de nieuwe leden van het Partijbestuur naar voren en reeds kan gezegd worden, dat een groot deel van het zittende Partij bestuur, wat de 18 leden van de Kieskringen be treft, nieuwe gezichten zal opleveren. Het is het nieuwe Partijbestuur dat de komende Partijraad voorbereid, welke reglementair in Februari wordt gehouden, en waar de rest van dit P.B. nieuw wordt benoemd, terwijl dan ook de voorzitters verkiezingen plaats hebben. Het is wel een beetje ingewikkeld, maar dat schijnt nu eenmaal bij een demoeratisch-ingerichte Partij te behoren Nu iets anders. In de afgelopen week heb- it ben wij weer een ander staaltje van ver- keerd-toegepaste democratie ontmoet. Er was een kort geding voor de enkelvoudige Kamer van de Rechtbank in Amsterdam. Over een kwes tie tussen een uitgever en een leesvereniging in zake de positie van leesportefeuille. In belangheb bende kringen bestond voor deze kwestie inte resse. Er waren zes verslaggevers. De president van de rechtbank bepaalde, dat er maar 1 verslag gever aanwezig mocht zijn!Daar zijn ver schillende kranten o.i. terecht gebelgd over. Zij zien hier het democratische beginsel van de openbaarheid der rechtspleging in het geding. Nu schijnt het zo te wezen, dat de president wel be voegd is, zulk een maatregel te nemen; wfj kun nen ook moeilijk aan nemen, dat hier onbevoegd iets zou worden gedaan. Maar de toepasssing van die bevoegdheid maakt toch wel een vreemde indruk. Soms lijkt het er op, alsof men er van de zijde van bepaalde autoriteiten op uit is, om de verhouding tussen pers en overheid per s in opspraak te brengen •T* Een merkwaardige uitlating heeft het P.v.d.A.-lid Hofstra deze week in de Tweede Kamer gedaan. Hij klaagde er over, dat iedereen, „Jan-en-alle-man", zei hij, die niets van belastingwetenschap afweten, maar op belasting verlaging aandringen. Alsof het hier niet in de eerste plaats over betalen en niet over weten schap gaat! En alsof de mannen, die in principe over de belastingpolitiek, in het jongste verleden hebben beslist, dat altijd zo bijzonder met weten schappelijk inzicht hebben gedaan! Is hier niet vééleer sprake van een samenstel van poli tieke handelingen, gegrondvest dikwijls op be paalde eigen (of partij-) inzichten. Wij kennen bovendien verschillende, hoogst-bekwame mensen, die zeer veel waarde hechten aan de wetenschap van belastingen e.d., maar die in zeer vee) dingen met mensen als Hofstra c.s. van mening verschil len over de toepassing van de belastingweten schap! En overigens heeft iedere Nederlander (uit gezonderd de „gelukkigen" die niet voor belastingbetaling in aanmerking komen, omdat ze zelfs het vereiste minimuminkomen daarvoor niet halen), voldoende te maken met de wetenschap van belasting betalen!.... Op grond daarvan mag men al gauw zijn mening zeggen, over de hóógte van de belastingen, al moet dat oordeel natuurlijk redelijk verantwoord zijn. Maar dat be tekent nog niet, dat dit oordeel voorbehouden zou moeten zijn aan mannen als Hofstra, die er nu eenmaal vaak een speciaal-gekleurde wetenschap op na houden. •f» Een beetje humor kan in de politiek geen kwaad. Dat hebben we deze week weer gemerkt in het algemene debat over de Rijksbegroting! Als vanouds kwam de befaamde anti-paapse dominee Zandt aan het woord, voor een betoog tegen Rome en tegen allen, die mee helpen aan de „verroomsing'1 van Nederland! Hij vond het maar niks, dat de anti-revolutionnairen en christelijk-historischen in één kabinet zijn gaan zitten met katholieken en socialisten. Dat houdt die „verroomsing" niet alleen niet tegen, maar het bevordert haar. Let maar eens op, zou men kunnen vragen, hoeveel katholieke secretarissen- generaal er zijn. Pas sedert kort één, aan het nieuwe departement van Maatschappelijk Werk. Jarenlang was er op zulk een gewichtige post nooit een katholiek. Van „verroomsing" gespro ken! Historisch was de dominee er naast, toen hij opmerkte, dat, wie vroeger zou hebben voorspeld, dat de protestanten met de katholieken in één re gering zouden gaan zetelen, „voor lasteraar zou zijn' uitgemaakt." Hoe lang zou ds. Zandt wel in de geschiedenis willen terug gaan? Heeft hij nooit gehoord van de vroegere coalitie? Zij is van „vroe ger", d.w.z. van bijna vijftig jaar geleden zeer moeilijk was door de ver warde en verwarrende verklarin gen. Ook de caféhouder werd als getuige gehoord. Tijdens de on dervraging schoot hem plotseling de emotie dusdanig naar het hoofd, dat hij zich op de ver dachte B. wilde werpen. Parket wachters snelden toe om dit te voorkomen. De vrouw van de onschuldig veroordeelde caféhouder, die ook in de zaal was. rende on haar man toe en geraakte dusdanig overstuur, dat een parketwach ter haar buiten de zaal bracht. Met felle hamerslagen herstelde de president de rust. De onder vraging kon voortgaan. Maar weinig kwam werkelijk vast te staan en zeker niet de zaak waar het om ging: had de verdachte met opzet een valse verklaring afgelegd ten nadele van de café houder. De verdachte ontkende dit en bleef ontkennen. HM had van een kerkhof gestolen "Maten op een bascule zien liggen, on der koper, dat door Lambregts was gebracht en hii had de con clusie getrokken, dat de platen ook door de caféhouder waren gebracht. De officier van justitie, mr. Bosch, meende in zijn requisitoir dat het ten laste gelegde be wezen was. Hij wees op de bij zonder ernstige gevolgen van een meineed, waardoor de rechtsorde in hoge mate wordt ondergra ven en eiste vier iaar gevange nisstraf. Goed pleidooi Een golf van ontzetting steeg in een onbedwongen kreet op uit de publieke tribune. Mr. van de Biezen begon toen met zijn pleidooi, maar de gemoederen waren door de zware eis dus danig geschojtt, dat hij ziin plei dooi moest onderbreken. Extra parketwachten werden gerecruteerd en tussen het pu bliek geplaatst. Toen kon de zit ting. welke geschorst was. weer voortgang vinden. Het pleidooi van de jeugdige mr. van de Bie zen was indrukwekkend. Uitvoerig ging hij in op de omstandigheden en getuigenver klaringen en tenslotte vroeg hij onmiddellijke invrijheidstelling. Voor de rechtbank dit verzoek inwilligde en uitspraak deed. werden ook nog de zaken tegen vader en zoon van D. behandeld. Ook deze verdachten ontkenden opzettelijk onwaarheid te hebben gesproken. Tegen de zoon eiste de officier een iaar gevangenis straf en tegen de vader tien maanden omdat naar ziin mening de meineden toch wel bewezen waren. Na raadkamer kwam de rechtbank tot de vrijspraken, wegens gebrek aan bewijs voor opzettelijk afgelegde verklarin gen. (Advertentie) en rheumatische pjjnen wrijft U weg met IN ONS VERSLAG van de eerste dag der Begrotingszitting der Tweede Kamer maakten wij mel ding van enige uitlatingen van prof. Romme jegens de Katholie ken in de P.v.d.A. De Katholieke Fractieleider vond hun werkzaam heid een gevaar voor het land, voor hun katholieke medeburgers en voor hen zelf, omdat in het kader van deze werkzaamheid de katholieke beginselen niet vol doende tot hun recht kunnen komen. Van de zijde van de P.v.d.A. is men, Donderdagavond, bij de re plieken, het antwoord niet schul dig gebleven! De heer Burgers, de nieuwe fractieleider van de P.v.d.A., die niet gesneden is uit het hout, waaruit men fijne poli tici snijdt, deed nogal „van dik hout zaagt men planken". Hij sprak over morele pressie om op de K.V.P. te stemmen, over machtsvertoon van Romme, die blijkbaar geestelijke voogdij uit oefent. De heer Willems, katholiek lid van de P.v.d.A., vond o.a. dat prof. Romme blijkbaar meent, het „Roma locuta, causa finita" (Rome heeft gesproken, de zaak is uit) te mogen omzetten in „Romme locuta" enzIn zijn weder woord zei prof. Romme o.a.: „Wanneer de katholieken in de P.v.d.A. twijfelen aan de resul taten, welke bereikt kunnen wor den langs de weg der politieke eenheid onder de katholieken, dan doen zij onrecht aan de historie. De confessionele partij is het hoogste middel voor de doorwer king van onze zedelijke beginselen in het politieke vlak". (Van onze verslaggever) UTRECHT, 7 Nov. Dat er met zeer beperkte middelen soms heel wat te bereiken valt, daar van was tijdens de zitting van de Utrechtse rechtbank de 28-jarige Utrechtse lasser K. H. het spre kend bewijs. Met behulp van een Amerikaans officierspetje, een schijnheilig gezicht en een enorme hoeveelheid brutaliteit had deze verdachte het bestaan om niet minder dan acht maanden aan één stuk bij een Utrechtse familie te logeren, waarbij hij zich uitgaf als officier van het Amerikaanse be zettingsleger in Duitsland. In wezen was hij echter niets anders dan een ex-SS'er, die zich hier in Nederland voor het Oost front had opgegeven, in Rusland krijgsgevangen was geraakt en bij de komst van de Amerikanen met een Amerikaans accent had leren spreken. Ook het officierspetje dat mede moest dienen om zijn identiteit te bewijzen, had hij hiervan overgehouden. Deze oplichting, die door een van de rechters het toppunt van brutaliteit genoemd werd, was echter nog lang niet de enige, waaraan H. zich schuldig had ge maakt. Hij had er een gewoonte van gemaakt om, gewapend met dezelfde attributen, langs de weg te gaan staan liften en tegen de automobilisten, die hem meena men, een verhaal op te hangen dat zo mogelijk nog mooier was dan het eerste. Ook tegen hen vertelde hij dat hjj Amerikaans officier was, gelegerd in het hoofdkwartier van de Amerikaan se bezettingslegers in Duitsland: Heidelberg. Hij was op verlof ge weest in Parijs, maar was daar bestolen, zodat hij zonder geld de lange weg naar Heidelberg moest afleggen. Zijn slachtoffers vroeg hij dan geld om met een naar Heidelberg rijdende Engelse verloftrein mee te kunnen reizen. Zij trapten er bijna allemaal in, en H. heeft dit trucje tientallen malen met succes toegepast. Naïviteit Tijdens de behandeling van zij: zaak kreeg H. verschillende ma len van de president te horen, hoe deze over dergelijke praktij ken dacht. „Eerst misdraagt u zich tegenover het Nederlandse volk door bij de vijand in dienst te treden en daarna maakt u zich nog schuldig ook aan de meest geraffineerde oplichtingen", merk te mr. Visser op. „Het zal u dan ook wel niet verwonderen dat de over u uitgebrachte reclasserings- rapporten zeldzaam slecht zijn". Nu zijn requisitoir verwonderde de officier van Justitie zich over de naïviteit waarmede vele men sen nog steeds behept schijnen te zijn, „het hele verhaal wemelt van onwaarschijnlijkheden", aldus de Officier, en als voorbeeld gaf hij op dat de weg van Parijs naar Heidelberg nu niet bepaald over Amsterdam loopt, in de omgeving waarvan verdachte had geope reerd. Hij vorderde een jaar ge vangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3