les „Ommelanden" wordt thans definitief verkocht Langs wrak van „Faustus" kleine vaargeul bruikbaar !»tPl DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING President van Israël na ziekte overleden 65 schepen verlieten Rotterdam 40 kwamen haven binnen Relletjes in Zuid-Af rika Reis van Prins Bernhard boekt resultaten Centrale Raad der K.A.B. in Aartsbisdom Eerste H-bom tploft? on Voor bemiddeling is de deur Zaterdag gesloten - Men wil^e staken Ernstig woord van voorzitter K.V.P. De scheepsramp bij Hoek van Holland Duitse bijdrage Europese leger Autobusbotsing in Achterhoek De strijd op Korea Britse admiraliteit verleent hulp Mgr. Bossilkov terecht gesteld Spoorwegongeluk in Engeland Inleiding dr. Olierook men in het voor- n rijke praal en voor de bol- duizenden welge- /eek methoden zijn ik gekomen. het schitterende jars ontrollen. Op id een onaantast- i top-prestatie I d, heelt „Turmac" ir uiterste selectie i zeggen: Winkel: Schoutenstr. 30, Alkmaar Depot: Hoorn. Meijer, Appeist. 3 Medemblik: G. Singer, Oosterhaven 45 AOORDHOIJ jf Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingei 59, teL 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Maandag 10 November 1952 48e Jaargang No. 12625 Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) ■■iii ÉÉKfiMta rkymrA Vele belangstellenden trókken Zondag toen het weer in vergelijking met dat van Zaterdag een stuk beter was naar de Noorderpier van Hoek van Holland, om te zien wélk gat de „Faustus" geslagen had toen het schip door de woeste zee er doorheen ge dreven werd. De belangstelling op de pier: op de achtergrond het grote gat, dat de „Faus tus" in de pier sloeg. In zee wachten de schepen op het sein, dat zij naar binnen mogen varen. (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN De Coöperatieve fabriek van Zuivel producten „De Ommelanden" te Groningen zal thans definitief worden verkocht. Dit besluit door bestuur en commissarissen van deze fabriek is Zaterdagmorgen una niem genomennadat men aan de stakers acht dagen de kans had gegeven het werk te hervatten. Dit besluit bete kent ook, zo vernamen ivij van de directeur van de Ommelanden, de heer F. de Boer, dat de deur voor be middeling definitief gesloten is. Het heeft geen zin meer te onderhandelen, omdat men thans de fabriek verkoopt aan degene die er de hoogste prijs voor biedt. Directeur de Boer zelf zal Groningen gaan verlaten en stelt geen prijs op een functie in het nieuw op te richten bedrijf. Ziehier de trieste gevolgen van een staking, welke thans 12 we ken duurt en geproclameerd werd door de bij het N.V.V. aangeslo ten Algeméne Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond. Zonder de medewerking van de twee con fessionele organisaties, de Chris telijke en de Katholieke Band- arbeidersbond. De directeur, de heer De Boer verklaarde ons, dat men van de zijde der A.N.A.B. nu eenmaal wilde staken. Acht dagen ge leden heeft men van de zijde der Ommelanden het ultimatum gesteld: staking opheffen of de fabriek werd verkocht. Men heeft zich dit niet aangetrokken, omdat men schijnbaar wilde sta ken en men zal er, aldus, de heer De Boer, thans ook de gevolgen maar van moeten dragen. Het besluit om de fabriek te verkopen is van verstrekkende betekenis en het bestuur heeft dit met leedwezen gedaan. Men zag evenwel geen andere oplos sing. Nog de vorige week Maan dag is men op verzoek van het College van Rijksbemiddelaars naar Den Haag getogen met het voltallige bestuur en de directie. Men heeft er uren gepraat en is tenslotte met een voorstel geko men, waarop de voorzitter van het College slechts als commen taar gaf: „U hoort er nog wel van." Dit is niet gebeurd. Men wil thans bij de Ommelanden niet langer wachten en vindt een sta king van 12 weken genoeg. Uit het bestuur van de Ommelanden is thans een commissie gevormd waarin ook zitting hebben de hr. F. de Boer en de juridisch ad viseur, mr. T. Bout. Deze com missie zal de verkoopsvoorwaar- den voor de fabric^ opstellen. Een van de belangrijkste voor waarden is, dat de nieuwe ko per onder geen beding de thans stakende arbeiders in zijn dienst zal nemen. Men heeft deze voor waarde willen stellen, aldus de heer De Boer, niet om onze haat gevoelens te botvieren, maar om de arbeiders, die ondanks de sta king hebben doorgewerkt veilig te stellen. Men wil deze mensen voor de toekomst behoeden voor rancunemaatregelen van de zijde der stakers. Over de juridische waarde van deze voorstellen deelde de heer De Boer mede. dat met en kele juristen overleg werd ge pleegd. Men was van mening, dat deze voorwaarde te allen tij de te realiseren was. De verkoop van de fabriek zal bij inschrij ving plaats vinden. De hoogste bieder krijgt de Ommelanden. Derhalve zal men ook adverten ties plaatsen in enkele buiten landse bladen, teneinde ook het buitenland voor deze zuivelfa briek te interesseren. Men heeft thans, aldus de heer De Boer. vijf candidaatkopers, waarvan er vier in staat zijn het bedrijf te exploiteren. Van deze vier, zijn er twee Nederlandse combinaties van financiers, één buitenlandse combinatie en één Nederlandse combinatie van zui velfabrieken. De fabriek heeft momenteel ongeveer een verkoop waarde van 6.5 millioen gulden. De A. N. A. B. die de verkoop- ijg van de Ommelanden als camouflage kenschetste, heeft rekening gehouden met opvol gers van het dagelijks bestuur. Vanmorgens zal het dagelijks be stuur van de A. N. A. B. in Utrecht bijeenkomen en waar- streven' schijn.lijk nadere richtlijnen ge ven. Inmiddels heeft de secreta ris van het hoofdbestuur van de A. N. A. B-, de heer B. van der Ploeg verklaard, dat men de adspirant-kopers van de Omme landen zal testen op hun „solidi teit". Men zal de rekening pre senteren. De heer Van der Ploeg verklaarde, dat de A. N. A. B. steeds ontvankelijk is voor gestes van degenen, dié het conflict tot een oplossing willen brengen op basis van de overeenkomst van de laatste bemiddelaar drs. W. van der Mast. (Van onze verslaggever) UTRECHT. De voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andries- sen, heeft Zaterdag, nog niet ge heel hersteld van zijn ziekte, voor de eerste maal weer een vergade ring bijgewoond. Het was een bijeenkomst van de kring Utrecht der K.V.P. De partijvoorzitter heeft daarbij ernstige woorden gericht tot hen, die geen vol doende vertrouwen hebben in de leiding. Aanleiding hiertoe was een uit voerige nota van critiek, welke was ingediend door enkele afde lingen uit Noord-West Utrecht. Het betrof hoofdzakelijk misnoe gen over het beleid van de Ka merfractie. De heer Andriessen sprak een ernstig woord, waar van we slechts enkele gedeelten aanhalen. „Indien het geschokte vertrou wen niet zou worden hersteld, indien het Nederlandse katho lieke volksdeel zijn eenheid niet weet te hervinden, dan moet het niet denkbeeldig worden geacht, dat wij over vier, of misschien acht jaar nog slechts meespelen in de periferie van het politieke leven en dat wij katholieken ons dan slechts hebben te richten naar een staatkunde die rechtstreeks indruist tegen hetgeen wij krach tens onze beginselen thans na- JERUZALEM, 9 Nov. De ge- van de dag extra treinen, om de leerde Chaim Weizmann, de eer ste president van de staat Israël, is vandaag na een langdurig ziek bed in zijn woning, op 79-jarige leeftijd, tengevolge van een hart verlamming overleden. Om 10 uur in de ochtend werd een plechtige zitting gehouden van het kabinet en de eerste maat regel getroffen voor een staats begrafenis, die Dinsdag zal plaats vinden. Van alle openbare gebouwen, ambassades en consulaten hingen de vlaggen halfstok. Uit alle delen van het land reden in de loop duizenden te vervoeren, die mor gen afscheid zullen nemen bij het grote défilé langs de baar. Alle lichte programma's van de omroep zijn geschrapt tot na de begrafenis. Koningin Elizabeth II van En geland heeft in een telegram medeleven betuigd met het over lijden van president Weizmann. Ook premier Churchill heeft een telegram verzonden, waarin hij over Weizmann spreekt als „een groot man, wiens verlies een ver lies voor de ganse wereld is". De dood van Weizmann heeft alom in de Joodse gemeenschap pen grote verslagenheid teweeg gebracht. BONN, 9 Nov. (A.P.). De Duitse cbmmissaris voor de defen sie, Theodor Blank, heeft Zondag avond een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de W. Duitse bijdrage tot het voorge stelde Europese leger 500.000 man zal bedragen, waaronder 22.000 officieren en een beroepskern van 80.000 man. Blank verklaarde, dat 't leger 40 generaals zal tellen, maar hij hernieuwde de verzekering, dat er geen Duitse generale staf zal komen. Behalve de 40 generaals, zal het officierskorps, buiten dege nen die bij het hoge commando van het Europese leger gedeta cheerd worden, 250 kolonels, 900 luitenant-kolonels, 2000 majoors, 6300 kapiteins en 12.300 luite nants bedragen. Tussen Doetinehem en Terborg zijn Zaterdagmorgen twee auto bussen van de N.V. Gelderse Tramwegen tegen elkaar gebotst. Beide bussen werden zwaar beschadigd. De cabines zijn totaal in elkaar gedrukt. De chauffeur H. H. zat bekneld achter 't stuur, zodat hij bevrijd moest worden. Hij klaagde over pijnen in de borst. Ook de andere chauffeur klaagde over inwendige kneuzin gen. Beide chauffeurs alsmede twee passagiers werden per am bulance naar het Wilhelmina Ziekenhuis te Doetinehem over gebracht. De passagiers waren tamelijk ernstig gewond, o.a. aan het gelaat. De bussen zijn per kraanwagen weggesleept. SEOEL. 9 Nov. (A.P.). Ge allieerde infanteristen hebben Zaterdagavond aan het centrale front op Korea een verwoede aanval van twee Chinese com pagnieën de kop ingedrukt. Een voorlichtingsofficier van het Amerikaanse achtste leger zei. dat de aanval op „Finger Ridge" bij de „Triangle Hill" in veertig minuten werd afgeslagen. Aan het westelijke front deed een versterkte communistische compagnie van circa 225 man een aanval op een geallieerde voorpost ten noordwesten van Korango. Ook deze aanval liep op niets uit. Het spoorwegongeval te Rotterdam Wij vernemen nog. dat de juiste namen van de slachtoffers van het spoorwegongeval te Rot terdam zijn de 53-jarige W. van der Schuip uit de Jasmijnstraat en de 58-iarige C. Sparrenboom van de Katendreehtsche Lage- diik. De lnn is inmiddels vruge maakt. Onder leiding van de directeur-generaal van de Water staat, ir. A. G. Maris, hebben ook op Zondag autoriteiten van waterstaat, marine, haven en loodswezen geconfe reerd over de maatregelen, die moeten worden genomen om de Nieuwe Waterweg weer geheel vrij te maken voor het scheepsverkeer, wat nu nog niet het geval is wegens het zinken van de „Faustus", het schip dat dwars voor de ingang ligt. Bij een nader onderzoek bleek dat over een afstand ter weers zijden van het wrak van ander halve zeemijl een éénrichtingver- keer kon worden ingesteld. Gis teren konden 65 schepen de ha ven van Rotterdam verlaten en ruim 40 kwamen binnenlopen. De loodsen hebben geen moeilijkhe den ondervonden. Veel tijd gaat er echter mee verloren, omdat de schepen elkander voorrang moeten verlenen. De tarikinstallaties van Pernis zullen echter voorlopig op halve kracht werken, omdat ze aan gewezen zijn op grotere schepen. De huidige vaargeul heeft een geringe diepgang. De Britse admiraliteit heeft medewerking verleend. Bergings vaartuigen van voldoende capa citeit worden ter beschikking ge- „Zomerse drukte" in Hoek van Holland De stranding en het ver gaan van de „Faustus" heeft het afgelopen weekend het vreemdelingenverkeer der mate doen toenemen bij Hoek van Holland, dat gesproken kon worden van een „zomer se drukte". De bussen kon den de nieuwsgierigen bijna niet verwerken en de politie had de handen vol met de vele automobilisten en fiet sers. die een kijkje namen aan de pier. steld omdat wij die zelf niet heb ben. Hedenochtend hebben twee schepen de haven van Dover ver laten. Duikers zullen een onder zoek instellen. Vier duikploegen van de Nederlandse marine zuilen het werk ondernemen. Opruiming wrak „Faustus" De weersomstandigheden spe len een grote rol, aldus de auto riteiten. De maand November is daartoe buitengewoon onge schikt. Dinsdag zal waarschijn lijk een kettinglading worden aangebracht, die een gedeelte van het schip zal doen verdwijnen na JOHANNESBURG. 9 Nov. (A.P). Bij relletjes in een negerwijk alhier heeft vanmid dag de politie het vuur geopend en verscheidene naturellen ge wond. Het is nog niet bekend, of er mensen gedood zijn. Een gemeentelijk gebouw en een café werden in brand ge stoken. De relletjes duren nog voort, doch de politie zegt. dat zij de toestand meester is. opblazen. Met het bergen en op ruimen zal zeker een jaar ge moeid zijn. De uiteindelijke kosten van de opruiming zullen door de Rijks waterstaat. die het schip in be slag heeft genomen, moeten wor den gedragen. „De beste juristen zullen moeten uitmaken of de rederij aansprakelijk gesteld kan worden," aldus ir. Maris. Uit luchtfoto's kon niet wor den afgeleid, of het schip op stuurboord- dan wel op bakboord zijde ligt. De „Nieuw-Amsterdam" ligt thans in Amsterdam en de Maas dam in Vlissingen. De Maasdam vertrekt vandaag weer naar Amerika, de Nieuw-Amsterdam morgenmiddag. Op 5 October j.l. WENEN, 8 Nov. (A.P.). Vol gens de katholieke persdienst al hier is Monseigneur Evgheni Bos silkov, de Bulgaarse bisschop van Nicopoli, die op 3 October j.l. wegens „spionnage" ter dood was veroordeeld, op 5 October terecht gesteld. De terechtstelling is in Bulgarije niet bekend gemaakt. 2 doden, 21 gewonden GUILDFORD, 9 Nov. (A.P.). Een uit twee rijtuigen bestaande electrische trein is Zaterdagavond ingereden op een stoomlocomo tief, welke bij het station van Guildford stond. Twee personen kwamen om het leven en 21 werden gewond. BOGOTA, 9 Nov. Eens te meer schijnt de reis van Prins Bernhard zeer nuttig te zijn uit economisch oogpunt, hoewel eerst de indruk bestond, dat deze reis wat dit betreft minder belangrijk zou zijn dan die van 1951. De A.N.P.-correspondent ver nam van de Prins, dat de auto riteiten van Cartagena, de hoofd stad van de Columbiaanse staat Bolivar, bezorgd zijn over het elk jaar toenemend verlies van strand langs de kust. De Prins had diep gaande gesprekken met de auto riteiten. Er kan verwacht worden, dat de Columbiaanse regering Nederlandse deskundigen zal ver zoeken de toestand te bezien en het is waarschijnlijk, dat de Ne derlanders order zullen krijgen een nieuwe strijd tegen de zee te voeren, ditmaal in het noorde lijke deel van Zuid-Amerika. De Prins heeft lange bespre kingen gevoerd op het Colum biaanse ministerie van landbouw. PHILIP MURRAY OVERLEDEN SAN FRANCISCO 9 Nov (Reu ter) Philip Murray, de pre sident van de Amerikaanse Vak vereniging C.I.O. en de vakver eniging van arbeiders in de staalindustrie is Zondagochtend op 66-jarige leeftijd te San Fran cisco overleden. (Van onze verslaggever) Op de centrale raadsvergade ring van de Utrechtse diocesane bond der K.A.B., welke Zater dag en Zondag in Arnhem werd gehouden, is mededeling gedaan omtrent de viering in 1953 van het 60-jarig bestaan. Als jubi- leumgave heeft men zich een bedrag gesteld van 100.000 gul den, dat bijeen gebracht zal worden ten behoeve van een nieuw oord voor kinderuitzen ding. De herdenking houdt in een centrale raadsvergadering in Utrecht op4 October, met op Zondag 5 October een feestelijke bijeenkomst, voorafgegaan door kerkelijke plechtigheden. Het urgentieprogramma, dat het bestuur van de Utrechtse bond aan zijn 60.000 leden de jongeren zal aanbieden, houdt zich bezig met arbeid en wonin gen voor ons volk. een werkloos- heidsdienst, een gezinszorgsfonds en een culturele dienst. Er werd vooral gepropageerd aan de afdelingen een groter zelfstandigheid toe te kennen. Hiertoe zal een beraad worden gehouden. Dr. Olierook hield Zondagmid- HOGE STAND VAN DE WAAL Ten gevolge van de hoge wa terstand van de Waal voor Tiel moest gisteren de gierpont Prin ses Juliana uit de vaart worden genomen. De veerdienst Tiel Wamel wordt onderhouden door de stoomboot „Gijsbert Stout" en de motorboot „Tiel" met aan gekoppelde ponten. De diensten worden normaal gevaren. dag een boeiende rede over het onderwerp: „De K.A.B. en de samenwerking van de standen". Hij kwam hierin tot de conclusie, dat. gedreven door een sterke sociale gezindheid, gestreefd zal moeten worden naar een soli dariteit tussen de verschillende standen, welke, gezien de maat schappelijke ontwikkeling naar de P.B.O. noodzakelijk zal zijn. Hoewel de organisaties bij dit streven een taak hebben te ver vullen zal men. aldus dr. Olie rook. moeten inzien, dat niet de vorm waarin deze samenwerking zal worden gegoten, of de acti viteit het voornaamste is. Deze samenwerking tussen de standen eist een voortdurende offer vaardigheid van eigenliefde en standsbelang. Door vernieuwing van de geest is het gestelde doel slechts te verwezenlijken. Het voornaamste onderwerp was het verbod op de invoer van Ne derlands vee wegens mond- en klauwzeer. De besprekingen had den een gunstig verloop en er kan verwacht worden, dat het verbod spoedig zal worden opge heven. De Prins heeft voorts bespre kingen gevoerd met de Colum biaanse mijnautoriteiten, die ver langend schenen een Nederlands- Columbiaanse maatschappij voor de exploitatie van de kopermij nen op te richten. Zaterdagavond heeft de Prins aangezeten aan een feestmaal. LOS ANGELES, 9 Nov. (Reu ter). Het tijdschrift „Los An geles Examiner" heeft Zaterdag een bericht gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat „onlangs" op een kleine atol van de Eniwetok- groep een waterstofbom tot ont ploffing is gebracht. De wetenschappelijke redacteur van het blad, Chris Clausen, ba seert zijn bericht op een brief, die iemand uit Los Angeles ont vangen heeft van een vriend, die de proefneming had gadegeslagen. Volgens deze laatste is een atoom bom „niets" vergeleken met een waterstofbom. Clausen concludeert uit het schrijven van de ooggetuige, dat de 800 meter brede en 4800 meter lange atol door de ontploffing van de waterstofbom waarschijnlijk in gas en stof is opgegaan. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft tot dusver het stilzwijgen bewaard over de voor genomen proeven in de herfst. PROF. F. ZERNIKE ONTVANGT DE RUMFORD-MEDAILLE Prof. dr. F. Zernike, hoog leraar in de theoretische natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is door de „Royal Society" te Londen on derscheiden met de Rumford- medaille wegens zijn verdiensten voor de ontwikkeling van phase- contrastmicroscopie, de methode om met microscopen met zgn. phaseplaatjes een enorme ver betering in de waarneembaar heid van fijne structuren in doorzichtige preparaten te be reiken. De Rumford-medaille wordt om de twee jaar toegekend voor belangrijke ontdekkingen op het gebied van warmte en licht. Dr. C. Kolfschoten S.J., Provinciaal der Jezuïeten in Neder land, heeft Zaterdagmiddag in Den Bosch tijdens een bijeen komst van het bestuur van de Indische Missievereniging aan de 71-jarige generaal b.d. van het voormalige KNIL, M. L. J. Bajetto, de hem door Paus Pius XII verleende onderscheiding van Commandeur in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote, militaire klasse, uitgereikt. Dr. Kolfschoten hangt de heer Bajetto de onderscheiding om. Chemische'Wasserij en Ververij FRANS NIENHUYS en z'n Nederlands Cabaret ensemble staan met hun nieuwe Cabaret-revue aan de spits. Populaire artisten en populaire prijzen, ook voor kin dervoorstellingen. Frans Nienhuys. Kinderdiikstr. 110. Amsterdam, telef. 96379. b.g.g. 57020. Depotj. Dól Landbouwstraat 30 Schagen. Fabriek Voormeer 3 ALKMAAR Telefoon 3560

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1