60 jaar Drukkerij Stumpel met dankbaarheid gevierd Z uiderzeesteunwet moet gewijzigd worden IJselmeervissers bezorgd voor de toekomst Alkm. Boys-Wijk aan Zee 2-4 Verdiende Boys-nederlaag tegen snelle bezoekers Gerard Worm 1892: jaar van de grondslag voor een wiid-vertakt bedrijf Idealisme en Godsvertrouwen W.v.d. Hulst MARKT en BEURS I'acina 2 Maandag 10 November 1952 Het was wel een merkwaardig verschil in speltype, dat beide elftallen kenmerkie, in het bij zonder dat der aanvalslinies. Zo speelde Wijk aan Zee een vlot open snel, waardoor de Boys- verdediging reeds aanstonds voor moeilijke problemen werd ge steld. Vooral de snelle en tech nisch ook bekwame linksbuiten der gasten was Metselaar nogal eens te vlug af. Nu moet direct worden opgemerkt, dat de Boys wel zeer gehandicapt waren, omdat de geblesseerde de Lcii verstek moest laten gaan. Daar door was er niet die zekerheid in de verdediging, welke.anders deze linie kenmerkt en liet men nogal eens een steekje vallen. De Boys-voorhoede hield over het algemeen het spel tekort, waardoor de stevige achterhoede der gasten gelegenheid werd ge geven in te grijpen. Het begin was sensationeel, want het spel was nog maar nau welijks enkele minuten oud of Wijk aan Zee kreeg een straf schop te nemen, omdat de mid- voor wat al te ruw van de bal werd gezet. De gasten profiteer den van deze mooie kans en na men de leiding. Een aanval van de Boys direct daarop bracht bij na de gelijkmaker. Het werd echter 'n hoekschop, welke niets opleverde. Even daarna weer 'n snelle aanval van de W.-links- buiten en uit diens voorzet hup pelde de bal achter de verbou wereerde Kramer. Zo stonden de Boys voor de niet gemakke- luke opgave een 0-2 achterstand weg te werken. De hoop leefde weer op, toen Pater er met een pracht schot 12 van maakte. De aanvallen van Wijk aan Zee bleven gevaarlijk en bij een on overzichtelijke situatie voor het Boys-doel werd de bal over de liin gewerkt (13). De Boys nu kwamen daarna goed opzetten en het gelukte voor de rust de achterstand te verkleinen tot 2-3 toen een der achterspelers van W„ gehinderd door Pater, in het eigen doel kopte. Bepaald pech hadden de gasten, toen in de laatste seconde voor de pauze hun midvoor de bal mooi in de bovenhoek prikte. maar de scheidsrechter een moment daar voor voor de rust had gefloten. Na de rust waren de Boys wel even meer in de aanval, maar zij konden er niet in slagen, de zo begeerde gelijkmaker te scoren Daarvoor waren de aanvallen te- Trijntje Cornelis in Alkmaar ALKMAAR Op Woensdag 12 November a.s. zal De Haagse Comedie; Directie: Cees Laseur en Paul Steenbergen één enkele voorstelling geven in Schouw burg 't Gulden Vlies te Alkmaar van Constantün Huygens' klucht Trijntje Cornelis, waarmee dit gezelschap onder regie van Bob de Lange elders reeds grote suc cessen heeft gehad. De medewer kenden zijn: Myra Ward, Ida Wasserman, Paul Steenbergen, Jan Retèl, Bernhard Droog, Carl van der Plas, Walter Kous en Carrie Rens. De ontwerpen der decors en costumes zijn van Wim Vesseur; de uitvoering der décors van Willem Deering. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ma thilda M. d. v. P. J. Femée en A. de Groot: Rosa M. d. v. L. J. Ris en G. Schoen; Willem A. W. z. v. W. A. J. Baklcum en C. J. Blankendaal. Gehuwd: L. den Heger en G. J. Nessela-ar: A. Bouma en N. Koopal: J. Petie en T. A. Slot; J. M. van Zoelen en M. Hoet. Overleden: M. Noot, 88 jr., wed. van J. Bremer, A. Glijnis, 93 jr., wed. van A. Volger; A. Meijer, 94 jr., wed. van H. Strijk. kort. om tegen de goede verdedi ging der gasten succes te kun nen boeken. De snelle aanvallen der gasten, breed van opzet, ble ven de voortdurende aandacht der Boys-verdediging vragen. De strijd bleef spannend, tot een 10- tal minuten voor het einde de beslissing viel. Juist even buiten 't strafschopgebied speelde Kra mer de bal met de hand en dat kostte een vrije schop. Uit deze vrije schop werd de bal achter Kramer gekopt. Wel werd in de laatste minuten getracht veran dering in de stand te brengen, maar het bleef 2—4. Een uitslag, welke de krachtsverhouding in deze ontmoeting zeer goed weer- VERRASSENDE EXPERIMENTEN VAN TELEPAATH INDRA ALKMAAR Een vrij klein gezelschap heeft gisterenavond in „Het Gulden Vlies" het op treden gezien van de telepaath en parapsycholoog Indra, die vooral op het gebied van de psy- cho-metrie verrassende medede lingen wist te doen, die. voor zover ze gecontroleerd konden worden, alle op waarheid be rustten. Frappant was. hoe Indra bij zijn optreden hier in Alkmaar het vertrouwen van het publiek wist te winnen en na de pauze waren er tientallen, die photo's en briefjes inleverden, in de hoop, dat Indra over betrokken personen inlichtingen zou kun nen geven. Hij heeft natuurlijk niet alle ingeleverde bescheiden kunnen behandelen, doch voor zover dit wel kon gebeuren, schenen de antwoorden en in lichtingen voor de betrokkenen zeer waardevol te zijn. Bijzon der veel indruk maakten de hyp notische experimenten, die vol komen slaagden, al moet men daarbij bedenken, dat het niet strookt met de katholieke begin selen, zonder gewichtige reden ae hypnose te gebruiken en ze ker niet om personen onder hyp nose gebracht, tot vermaak van anderen te laten dienen. Verder deed de heer Indra nog een ex periment op het gebied van soier-lezen met lichamelijk con tact en liet zijn Indiase collega een memo-technisch experiment zien, waarbij hij dertig getallen en daarbij behorende substantie ven uit het hoofd leerde en die hij desgevraagd zonder aarze ling weer oplepelde. Ach^prtpv tip Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER Aanbesteding OUDORP. Ten overstaan van burgemeester en wethouders werd Zaterdag op het gemeente huis aanbesteed de bouw van twee blokken elk van twee woningen. De inschrijving luidde als volgt: A. Breed, Heiloo f 50.900.-—; A. Metselaar, Sint Pancras f 46.860. P. Buis, Oudorp f 49.410.—; J. S. Dekker, Alkmaar f 49.880.B. v. Kooten, Oudorp f 44.956.G. Staa, Oudorp f 47.120.G. Krom, Limmen f 40.747.J. Obdam, Heiloo f 48.773.J. Orij, Alkmaar f 44.600.Bakker Zn., Rusten burg f 45.000.J. de Koning, Spanbroek f 44.800.Fa. Moejes, Oudorp f 41.700.Fa. Tervoort, Egmond-Binnen f44.198.D. Langedijk, Heiloo f 45.200.G. Heijne, Heiloo f 42.317.Gebr. Kaandorp, Heiloo f 43.175.S. Kops, Heiloo f46.150.—; G. Bot man, Heerhugowaard f 42.050.—; IJ. Kroonenburg, Heiloo f 48.450.-; Fa. Bot Lugtig, Castricum f 43.562.J. Obdam, Heiloo f 50.450.P. J. Kops, Heiloo f 46.000.G. H. Boekei, Oude- Niedorp f 45.100.C. H. de Koek koek, Oost-Graftdijk f41.900. C. H. Kamp, H.H. Waard f42.275.-; C. Rijkenberg, Alkmaar f 44.900.-. De raming was f 42.800.De gunning is aangehouden. Schooltandverzorging OUDORP. Zaterdagmorgen half negen arriveerde de Dental- car uitgaande van Schooltandver zorging kring Bergen, bij de R.K. scholen en naar wij vernemen had Oudorp in dit geval de pri meur, daar dit de eerste plaats was waar men met deze inrich ting de schooltandverzorging aan ving. De wagen is een lust voor het oog en de inrichting, twee spreekkamers, keurig en modern met instrumenten ingericht, dra gen er niet weinig toe bij, dat het onderzoek der kinderen vlot ver loopt. Droeve plechtigheid OUDORP Onder buitenge wone belangstelling had Zater dagmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis op de R.K. Be graafplaats te Oudorp plaats, van •de dienstplichtige soldaat uit deze gemeente Petrus Herma- nus Blom, die Dinsdagmiddag bij militaire oefeningen op de Ve- luwe, door een noodlottig onge val om het leven kwam. Vrij dagmiddag was het stoffelijk overschot vanuit het militair Hospitaal te Utrecht naar Ou dorp vervoerd en in de kerk op gebaard. Vrijdagavond werd er gelegenheid gegeven, de alge meen geachte en beminde jonge ling te zien en een laatste groet te brengen. Een uitzonderlijk groot aantal personen maakte hiervan gebruik. Zaterdag om 10 uur werd de plechtige H. Mis van requiem opgedragen door de Majoor Aalmoezenier van Gestel. Het kerkgebouw was bijna ge heel gevuld w.o. vele militairen van hier en elders. Na de H. Mis werd de kist die gedekt was met de Neder landse vlag en vele kransen w.o. een van het regiment „Chasse", van de L.T.Jongeren en van. zijn vrienden, door 'manschappen van zijn onderdeel gedragen naar 't Kerkhof. Nadat de kist in het familiegraf was bijgezet, werd door een opgesteld Erefonds oud-verpleegsters URSEM. Zoals u bekend zal zijn werd onlangs opgericht het „Erefonds voor Oud-Verpleeg sters". Deze vereniging stelt zich ten doel tegemoet te komen in de grote financiële nood waarin vele oud-verpleegsters verkeren. Voor dit zo sympathieke doel zullen de Ursemmers ook zeker hun steentje willen bijdragen, al wordt er al zoveel gevraagd. In de week van 815 Nov. zal men u hiervoor bezoeken. E.H.B.O.-cursus ZIJPE. Het aantal deelne mers van de onlangs aangevangen E.H.B.O. cursus, uitgaande van de afdeling „Petten" van de Neder landse vereniging „Eerste Hulp bij Ongelukken", bedraagt niet minder dan 35. De lessen werden voorlopig in het V.V.V. gebouw te Petten gegeven, doch dit lokaal bleek, in verband met het groot aantal deelnemers, hiervoor te plein te zijn. Er werd daarom naar een ander, groter, lokaal uitge zien. Het gemeentebestuur van Zijpe heeft nu aan genoemde af deling toegestaan voorlopig van een der lokalen der nieuwd school te Petten gebruik te mogen ma ken, waardoor de moeilijkheden zijn opgelost. Kolping Boys gelijk spel in Schoorl Met de wind in de rug trapte Schoorl af en bouwde enige aanvallen op, wat niets op leverde. K.B. maakte zich daarna wat los en forceerde enige cor ners. die geen resultaat opleverr den. Na plm. 20 minuten werd 'h aanval van Schoorl door de mid voor met een doelpunt beloond. 10. K.B. zette een flinke aan val op en ongeveer 7 minuten later, werd een schitterend door gegeven bal van de rechtshalf naar de rechtsbinnen en deze op zijn beurt naar midvoor Stam door deze netjes in de bovenhoek geplaatst, 1—1. K.B. ging hierna weer tot de aanval over en na 3 minuten, werd met een aanval over links goed voorgegeven. De rechtsbuiten Kunst stond klaar om er een doelpunt van te ma ken, doch de linksback nam de ze taak voor ziin rekening en hij schoot onhoudbaar in, 12. Na enige aanvallen vlak voor rust. werd bij een aanval door rechts schitterend ingeschoten door de rechtsbuiten Kunst, doch scheids rechter floot op datzelfde ogen blik voor rust en het doelpunt werd met toegekend. Na de rust was het K.B. gesteund door de wind die de toon aangaf en na twintig minuten spelen wist de linksbuiten Smit van K.B. te doelpunten, welke echter werd afgekeurd wegens buitenspel. Bp de volgende aanvallen werd door de linksachter hands ge maakt. De scheidsrechter wees hiervoor een penalty toe. Deze penalty bracht Schoorl het twee de doelpunt, 22. De rest van de wedstrijd bracht geen veran dering. „II.N.K." verlies! van „Optimisten" SCHAGEN. Was de stand na de in Alkmaar gespeelde wed strijd tegen de biljartvereniging „De Optimisten" geëindigd op een 148 nederlaag voor „Holl. Noorderkwartier", werd deze stand in het afgelopen weekeinde nog vergroot, omdat ook te Scha- gen „De Optimisten" de baas wa ren met 1210. Het resultaat van de in Schagen gespeelde wedstrijd zag er als volgt uit: een salvo afgegeven. De absoute op het Kerkhof werd eveneens door de Majoor -Aalmoezenier verlicht Aan ne&graf werd niet gesproken, met ftet bidden van I vijf Onze Vaders werd deze vuurpeleton I plechtigheid besloten. Sluis Jongebloed de Wit v. d. Ben Stammes Visser Balk v. Lienen v. Eekeren Schouten Pater v. Lingen Wessels Roggeveen Kokkes Breed Kokkes Otten Kay de Nijs 75 85 50 50 160 160 65 70 90 70 250 250 250 250 50 50 50 50 55 55 75 34 50 26 160 151 65 43 90 36 250 161 250 174 50 36 50 30 55 30 8 8 20 20 25 25 17 17 18 18 17 17 31 31 18 18 25 25 27 27 9.37 4.25 2.50 1.30 6.40 6.04 3.82 2.53 5.00 2.00 14.70 9.47 8.06 5.61 2.78 2.00 2.00 1.20 2.03 1.11 Weeland 55 55 19 2.90 Kay 55 32 19 1.69 Voor de beste resultaten van beide verenigingen waren enkele prijsjes beschikbaar gesteld. In Alkmaar waren het G. Wessels van „de Optimisten" in 14 beurten met een moyenne van 17.85 en K. Balk van „H.N.K." in 17 beurten met 3.82. In Schagen waren het Sluis van „de Optimisten" in 8 beurten met 9.37 en G. Pater van „H.N.K." in 17 beurten met 14.70. De wisselbeker, die het vo rig jaar voor de eerste maal werd verspeeld en in handen kwam van „H.N.K.", ging nu over in handen van „de Optimisten". MOTORSCHIP OP DRIFT VOOR EGMOND DEN HAAG. 10 Nov. Ten Westen van Egmond aan Zee. anderhalve miil van de boei tx2 is het m.s. Oda 448 ton dat ge sleept werd. losgeslagen. De ka pitein van een onbekend, waar schijnlijk Duits schip, die dit meldde, waarschuwde Maandag morgen vroeg de schepen in de nabijheid, dat de Oda twee rode lichten voerde. De 25.000 op nr. 4251 's GRAVENHAGE, 10 Nov. In de 617e Staatsloterij 4e klasse, eerste lijst, viel op nr. 4251 de prijs van f25.000. Cursus E.H.B.O. WIERINGERWERF. Donder dagavond zullen de lessen van de cursus E.H.B.O. een aanvang ne men. De lessen zullen worden ge geven door Dr. A. J. Tamsma in de U.L.O. school aan de Kievit straat. Ouderavond „Don Bosco School" WIERINGERWERF. Woens dagavond 12 Nov. a.s. zal in café De Maaier een ouderavond van de Don Boscoschool worden ge houden. Fr. Bellarmdnus uit Utrecht zal sperken over de godsdienstig- zedelijke vorming van de kinde ren. Speciaal zal deze avond in het teken staan van de samenwer king tussen ouders, en priesters en school. Verandering van werkkring WIERINGERWERF. Onze plaatsgenoot de heer H. Leppink, werkzaam ten kantore van het Rentambt Wieringermeer, zal met ingang van 17 November a.s. de overheidsdienst verlaten. Hij zal per die datum in dienst treden bij H. Tjaarda's Kunstmest- en Fouragehandel te Sneek. ENKHUIZEN. Op initiatief van de vereniging „Combinatie van IJselmêervissers" (Covij), is Donderdag te Enkhuizen 'n ver gadering gehouden, waarin de juridische adviseur van de com binatie, mr. F. J. A. Verberk, een uiteenzetting heeft gegeven van de Zuiderzeesteunwet en de gevolgen van de verdere inpol dering der voormalige Zuider zee voor circa 400 a 450 vissers. In 1892 slichtte de heer II. Stumpel te Hoorn een druk kerij. Hij legde daarmee de grondslag voor een bedrijf dat in de loop der jaren krachtig groeidein 1905 Biljarten overging tot de uitgave van Onze Courant'''', na 1945 ,BURG" TOURNOOI onder de naam „Noordhollands Dagblad", verschijnende t in het rayon benoorden de lijn PurmerendCastricum. 10-hf^^v^ATbelZf. i Welhaast eindeloos zou de opsomming worden van de worLnBopfi"hetrnTo<jrenbu^periodieken en andere omvangrijke werken welke druk' de heer Huiberts. De steen die de gevel van het pand Tooren- burg siert, een burcht voorstel lend, een overblijfsel van oud- Alkmaars historische waarde, heeft de organisatoren geïnspi reerd dit tournooi hier te ver spelen. Aan dit tournooi nemen de volgende spelers deel. J. Telleman, de Oude Poorter; D. Kranenburg, de Drie Ruiten; P. Rolie, Excelsior: D. Wester, de Drie Ruiten; P. Hoogland, Alcmaria Victrix: A. Dekker. Alcmaria Victrix; Th. Schot sr.. Excelsior. Competitie K.N.B.B. Distriet Alkmaar A-klasse 10 Nov. DoorbraakWitte Huis; Excel sior IGekr. Valk: Drie Ruiten- Excalsior II; Alcm. Victrix-Drie- sprong. B-klasse 10 Nov. ExcelsiorOude Poorter: Opti mistenDriesprong; Iindënhoek- Oude Herberg: Doorbraak-On- der Ons (13 Nov.). LindenhoekDrie Ruiten: Witte HuisDe Molen: Alcm. Victrix Oude Poorter: De Vriendschap Gekr. Valk. D-klasse 14 Nov. Witte HuisDES: Drie Ruiten Excelsior: DriesprongAlcmaria Victrix: VriendschapDe Molen: Oude HerbergDe Waag. Harïïionie St Caecilia ALKMAAR De speldjes- verkoop ten bate van het Unie- formfonds heeft opgebracht de som van f 447.08. Namens St. Caecilia dank aan alle goede ge vers. Ouderavond St Willibrordusschool ALKMAAR De ouders van de leerlingen van de St. Willi brordusschool alsmede de geno digden worden herinnerd aan de zèsde ouderavond van de school, hedenavond om 8 uur in 't Gul den Vlies. kerij Stumpel heeft verzorgd, naast de opdrachten van kleiner formaat, die allen tezamen bijdroegen tot de reputatie welke het bedrijf thans als „Drukkerij Noord- holland" en centrum van „De Noorderpers" allerwegen geniet. Er was alle reden om met dankbaarheid het 60- jarig jubileum te vieren. En dat is dan ook gebeurd, j.l. Zaterdag, door de directie en alle medewerkers aan drukkerij en krant. Medewerkers aan de krant zjjn niet alleen die voor de uitvoering van het technische, administra tieve en redactionele apparaat voor het Noordhollands Dagblad. Er is een Noorderpers! Sinds 1949 behoren daarbij ook de dagbladen „Ons Noorden" voor Groningen, Friesland en Drente en „Nieuw Overijsels Dagblad", dat in Zwol le en uitgestrekte omgeving zijn trouwe lezersschare telt. Bij het noemen van de kranten met de kantoren in Hoorn, Alk maar, Den Helder, Schagen, Gro ningen, Leeuwarden, Sneek, Em- men en Zwolle, verscheidene door directe telexlijnen met Hoorn verbonden, gaan de gedachten terug naar het prille begin, 60 jaren terug. Hoe het groeide De heer H. Stumpel, tot dan toe onderwijzer in Roelofarendsveen, begon in 1880 te Hoorn een boek handel, eerst in de Nieuwsteeg, later op het Grote Noord. Twaalf jaren nadien werd de zaak met een drukkerij tje uitgebreid en toen kwam ook de tegenwoordige directeur, de heer ,E. J. M. Stum pel, bij zijn vader in het bedrijf. In 1913, 8 jaren na het ver schijnen van het eerste nummer van „Onze Courant" die in 1923 dagblad werd werd aan de Draafsingel het begin gemaakt met de bouw van de tegenwoor dige drukkerij. In haar kantoren werd omstreeks 1929 ook de re dactie ondergebracht, die eerst in de Ramen en later aan het Nieuw- land was gehuisvest. Het is ondoenlijk te beschrij ven hoeveel technische verbete ringen de apparatuur sindsdien heeft ondergaan. Herinneren we slechts aan de vervanging van de snelpers door een rotatiepers in 1932, die 5 jaren later voor een hypermoderne pers moest wijken. Toen kon drukkerijStumpel het beste bieden wat men op druk technisch gebied maar wenste. Het gevolg was dan ook, dat op drachten voor de verzorging van belangrijke periodieken niet uit bleven. Sinds kort is daaraan toe gevoegd het weekblad „Omhoog", dat in het Aartsbisdom als paro chieblad wordt verspreid. De capaciteit van de zetterij werd eveneens steeds meer op gevoerd, mede in verband met de behoeften van de in 5 provincies verschijnende dagbladen van de „Noorderpers". Het laatste voor de lezers zichtbare resultaat is geweest de omschakeling naar de „Bodoni", voor de koppen van de krant. Met een onverwoestbaar opti misme en een onverflauwd Gods vertrouwen, hebben de stichter van het bedrijf en de tegenwoor dige directeur, de heer E. J. M. Stumpel, hun krachten gegeven. Zij werden ook gedreven door een groot idealisme, dat schijn baar onoverkomelijke problemen overwon. Feest! Zaterdagmorgen werd de jubi leumviering, welke zich tot de intieme kring van het bedrijf be perkte, ingezet met een plechtige II. Mis in de parochiekerk van de H.H. Cyriacus en Franciscus te Hoorn. Voor zover mogelijk, werd dit offer van dankbaarheid ook door het personeel en gezinsleden bijgewoond. Zaterdagmiddag was het feest voor de kinderen der bedrijfsge- noten te Hoorn. Ruim 90 jongens en meisjes, voor zover nodig door hun ouders vergezeld, hebben naar hartelust genoten van het programma, door het gezelschap „Cakie" uit Alkmaar in het Witte Paard verzorgd. Het is een kostelijke middag geworden, die begon met een luidkeels gezongen „lang zal hij leven" voor de directeur en de aanbieding van een prachtige bloemenmand. Onbeschrijfelijk was het enthousiasme waarmee de avonturen van Jan Klaassen werden beleefd. En het woelige gezelschap werd stil van ontzag, bij het aanschouwen van Cakie's wonderlijke goocheltoeren. Dat ging hun jonge verstand te boven. Ook het verstand van de volwas senen trouwens.... Dan was er nog „Mister Koko", die elk ge wenst geluid kon imiteren en als muzikale clown een duizend kunstenaar bleek te zijn. Met 200.... De feestelijke herdenking voor de medewerkers aan drukkerij en krant werd Zaterdagavond ge houden, eveneens in „Het Witte Paard". Het personeel, met echt genoten en verloofden, was 200 „man" sterk. Zij waren afkom stig van alle kantoren in Noord- Holland, Groningen, Friesland, Drente en Overijsel. De directeur en mevrouw Stumpel, de zoons medeleden van de directie en overige familieleden, waarbij ook was de heer H. Stumpel, die tot 1936 met de boekhandel in nauwe commerciële samenwer king stond tot de drukkerij, moe ten wel even onder de indruk zijn gekomen van deze grote schare, het levende bewijs van de omvang van het bedrijf, dat uit drukkerij Stumpel is ge groeid! In de plezierige stemming van „eigen mensen onder elkaar" is deze avond doorgebracht. Er was om te beginnen een welkomstlied voor de heer en mevrouw Stum pel; een lied, door een der per soneelsleden gewrocht en lang niet het enige blijk van schrijvers talenten, dat daar gegeven werd. Want er was een feestkrant, „Na zestig jaar", waarin talrijke ont boezemingen uit welhaast alle afdelingen van krant en druk kerij waren opgenomen. Bij het lezen van dit, met oude en nieuwe foto's verluchte huisorgaan, is men geneigd te veronderstellen, dat de redacties van de gezamen lijke kranten over uitstekende reserves beschikken! Gelukwensen Het welkomstwoord werd ge sproken door de hoofdredacteur van de Noorderpers, de heer H. N. Smits, die deze avond als „zaal- praeses" fungeerde. Na hem sprak de heer F. Warnik, die namens het gezamenlijke personeel de directeur van het jubilerende be drijf huldigde. Hij herdacht met veel piëteit de oprichter van de drukkerij en schetste in het kort de groei van het bedrijf, waarin de heer E. J. M. Stumpel nu ook 60 jaar het wel en wee heeft meegemaakt en vrijwel alle func ties heeft vervuld! In de hulde betrok de heer Warnik eveneens mevrouw Stumpel en de zoons. Het feestgeschenk was een salon ameublement naar keuze, dat een alleszins waardige herinnering aan dit heugelijke feest zal zijn. Namens de kantoren „overzee" sprak de heer v. d. Hende uit Groningen. Hij vertolkte aller wens: een voortgaande bloei van de Noorderpers. Vervolgens nu sprak de heer Toon Stumpel, ook uit naam van de mede-firmanten. „Het is voor vader stellig een grote voldoening dit feest te mogen beleven", zei hij. „Dag en nacht heeft hij in de moeilijke jaren geploeterd en altijd pakte hij nieuwe onderne mingen aan, zoveel,, dat het be drijf ze soms nauwelijks kon ver werken. Hij had evenwel een grenzeloos vertrouwen op God, een groot optimisme en voerde een verstandig beleid. Zó kon hij in ernstige kwesties de juiste be slissingen nemen". Als vertegenwoordiger van het Nieuw Overijsels Dagblad bracht de heer Evers zijn gelukwensen. „Apostolische taak" De toespraak van de heer E. J. M. Stumpel was er een waarin de dankbaarheid overheerste. Dankbaarheid voor de zegen van God, voor de grondslag die de oprichter van de drukkerij heeft gelegd, voor de steun van echt genote, dochter en zoons en van allen die bij drukkerij en krant een functie vervullen. Grote na druk legde de directeur op de apostolische taak van de katho lieke krant en hij wees op het voorrecht, dat ze ook in eigen kring een stimulans is gebleken voor het aanvaarden, van verant woordelijke posten in het katho lieke en maatschappelijke leven. De heer Stumpel deed een ern stig beroep op allen, om in saam horigheid uit te bouwen wat in de afgelopen 60 jaren is bereikt. En toenToen was 't ogen blik voor de on-officiële feestvie ring aangebroken. „Cakie" en de zijnen Jan v. Twuijver, Jaap Tol, Klaas Koomen en Rita Dek ker en de muziek van Aldert Dekker verhoogden de bijzonder prettige stemming, er waren sma kelijke tractaties, kortom: het werd een feest waaraan iedereen de beste herinneringen bewaart. Reeds eerder maakten wii melding van een adres van de „Covij". aan de Tweede Kamer, betreffende wijziging van de Zui derzeesteunwet. Gevraagd wordt o.a. eert wij ziging van art. 5 dezer wet. op dat worde bereikt, dat het al daar bedoelde onderwijs ais re gel zal worden verstrekt onder vergoeding van kosten: welke vergoeding mede dient te omvat ten de inkomsten, die een ouder derft als gevolg van de herscho ling van zijn zoon. die in de vis serij werkzaam is. Aan belang hebbenden en hun kinderen, die over redelijke kwaliteiten be schikken. dient een voorkeurs recht te worden gegeven voor de functies, welke door de over heid in het nieuwe land kunnen worden gegeven. Bovendien moeten de steunnormen aanzien lijk worden verhoogd. De burgemeester van Lemster. land, dhr. Kryger, zei. dat de gemeenten rond het IJselmeer zich in 20 jaar slechts zeer ge deeltelijk hebben kunnen aan passen. De gevolgen van de eer ste halvering van het aantal IJselmeervissers ziin nog lang niet overwonnen en nu staat 'n nieuwe halvering te wachten. Ook deze gemeenten maken zich derhalve grote zorgen. Afgevaardigden uit diverse Zuiderzeeplaatsen, spraken met talrijke voorbeelden, over de schriele wijze, waarop de rege ring de betrokkenen Leeft be handeld en die vrees voor een herhaling voor de aanstonds zonder werk gerakende vissers sterk doen aanwakkeren. Dit klemt temeer, nu de uit getrokken gelden op ^e begro ting t.a.v. het onderwijs aan de voor herscholing in aanmerking komenden zich in dalende liin bewegen. Voor 1952 was nog f 40.000.uitgetrokken, voor 1953 slechts f 30.000. Er werden nog verschillende wensen geuit (waarop wii nader zullen terugkomen) en de hoop werd uitgepsroken. dat ook de betrokken gemeenten in de nieuwe ..interdepartementale commissie" vertegenwoordigd zullen worden. Zilveren jubilaris bij ons bedrijf HOORN. Op de feestavond ter herdenking van het 60-jarig bestaan van Drukkerij Stumpel is nóg een jubileum gevierd. De heer W. v. d. Hulst, een van de machinezetters. was 25 jaar aan het bedrijf verbonden. Vandaar dat hij met zijn echtgenote en kinderen in de overvolle zaal van Het Witte Paard eveneens werd gehuldigd en vele blijken van vriendschap mocht ontvangen. De directeur, de heer E. J. M. Stum pel, noemde de heer v. d. Hulst een van de beste medewerkers, zowel wegens diens vakkundig heid als om de prettige en nim mer verflauwende collegialiteit. De heer Stumpel overhandigde de jubilaris een bedrag onder cou vert, waarna de heer J. Temme het woord kreeg namens het per- soneelsfonds. Ook hier was een enveloppe met welkome inhoud 'l geschenk. Vervolgens getuigde de heer N. Horsman van zijn sym pathie voor de heer v. d. Hulst en tenslotte kreeg de jubilaris zelf het woord, om met grote welspre kendheid aardige herinneringen van jaren her op te halen en te getuigen van de prettige geest in het bedrijf, waar hij thans 25 jaar werkzaam is. Zijn dankwoord namens de ouders, wier kinderen 's middags aan het jubileumfeest van de drukkerij hadden deelge nomen, werd met een luid applaus bekrachtigd. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: NU EN DAN BUIEN Wisselend bewolkt met nu en dan regen, of hagel buien. Vrij krachtige tot harde, langs de kust tijde lijk stormachtige wind tussen West cn Noord. Iets kouder. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: rec tor van het St.-Piusgesticht te Amsterdam en tevens tot gods dienstleraar aan de Middelbare Meisjesschool ..St. Pius". de Wel- Eerw. Heer L. Voets: Tot kanelaan te Alkmaar (H. Laurentius) de WelEerw. heer Th. G. J. Kloeg; tot kapelaan te Krommenie, de WelEerw. heer H.P.M Habets, die assistent was te Limmen en tot kapelaan te Loosduinen, de WelEerw. heer S. A. Bruin, die kapelaan was te Kudelstaart. Wijziging Rijtijdenbesluit (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft er bij minister Algera op aangedrongen een wijziging aan te brengen in het Rijtijdenbesluit en wel in deze zin, dat er voor de werk nemers bij het wegvervoer een 48-urige werkweek wordt inge voerd. Dit wordt zowel uit een oogpunt van veiligheid als uit sociale overwegingen gewenst geacht. Hele veestapel wordt afgemaakt Op de hoeve „Cotesse" in de gemeente Vgals, bewoond door de landbouwers Crombach, werd dezer dagen een geval van mond en klauwzeer geconstateerd. Het vee op deze hoeve was niet inge ënt. Om uitbreiding van de ge vreesde ziekte te voorkomen heeft de districtsinspecteur van de Vee- artsenijkundige Dienst opdracht gegeven, dat de gehele veestapel moet worden afgemaakt. Zaterdag werden reeds 91 koeien, runderen en kalveren naar de slachthuizen te Heerlen en Kerkrade overge bracht. Vandaag werden ongeveer 100 varkens eveneens naar de genoemde slachthuizen getrans porteerd. Burgemeester d'Ailly in Sydney aangekomen De burgemeester van Amster dam, mr. Arn. J. d'Ailly, is Zaterdagochtend per vliegtuig in Sydney aangekomen, waar hij de gast zal zijn van de burge meester, Ernest O'dea, die April jl. een bezoek aan Amsterdam heeft gebracht. Mr. d'Ailly zal ongeveer 14 •dagen in Australië blijven, waar hij ook nog Canberra, Melbour ne en Adelaide zal bezoeken. AMSTERDAM, 10 Nov. 535 Runderen, 1ste kwal. 2,702,85; 2e kwal. 2,602,65; 3e kwal. 2,40 -2,50; 4e kwal. 2,102,30 per kg ;eslacht gewicht. 16 Nuchtere talveren 1,101,25 per kg levend gewicht. 1 Vet kalf 2,20 p. kg le vend gew. 1 Schaap, geen note ring. 199 Varkens, zware 2,37 2,40; lichte 2,412,43 per kg ge slacht gewicht. GROOTEBROEK, 8 Nov. 5500 kg aardappelen, Doré 9.10 11, Eersteling 9.8010.90, Eigenh. 1111.10; 7500 kg uien, middel 21.80—22.10. driel. 24.70—25, nep 37.50; 6500 kg.bieten, A 11.70— 12. B 11.30—11.70. modjo 8.80— 9.80; 1100 kg rode kool 8.70; 2000 kg gele kool 46.60; 6250 kg groene kool 6.507.80; 200000 stuks bloemkool z.d. B. 11.20 19.80, B II 8—11, C 11—,15. stek 4, t.s. B 15—24.60; stek 6.80—9.60. WARMENHUIZEN. 10 Nov. 10000 kg Deense \Htte f7. ALKMAAR. 10 Nov. Veemarkt 5 paarden 550900; 140 vette koeien 5501150: 20 nucht. kal veren 5082; 50 vette schapen 100140; 150 varkens 22.10 p. kg. NRD.-SCHARWOUDE, 10 Nov. 1700 kg uien 21.60; grove 18.70; 2500 kg andijvie 14.1017.30; 250 kg groene kool A 7.9010.60; 36000 kg Succes witte kool 5.10 6.30; 15000 kg Deense wittë kool 6—8.40. AVENHORN, 8 Nov. Grove Schot 10.6011.30; spruitkool 28 36; witte kool 4.505.50: witte Succes 56; 8500 kg rode kool 411.20; 30Ö0 kg^gele kool 4 10: 14700 kg Uien, grove 19.50 20, gewone 20.50—22, driel. 23 23.50, nep 38: 20000 kg bieten, I rond 12,4013.50. II 13.30—14.30, III 4.20—6.50; 30000 kg peen. II 11—13.20. III 10.50—11.20, IV 8— 9 per 100 kg. LANGENDIJK, 10 Nov. 10.000 kg gele kool A 4.406.90, B 4; 13000 kg groene kool A 6.50 9.10, B. 5—6.50; 23000 kg witte kool 5.305.40, Succes 5.90—6.10; Deense witte 6.206.50: 2000 kg uien 20.30, grof 20.50; 1000 kg peen, B 12.10. C 10.90; 5000 kg andijvie -14.8017.70; 500 st. bloemkool B I 11.8013. BEEMSTER. 7 Nov. Pronkbo- nen 47: tomaten A 3256: witlof 5075 per 100 kg; bloemkool 8 24 per 100 stuks: rode kool 8 13; savoye kool 4; groene kool 6 12; spruitkool 2450; boere- kool 1622; spinazie 4674 per 100 kg: sla 28 per 100 stuks; andijvie 723; rode bieten 11 p. 100 kg; bospeen 1121 per 100 bos: winterpeen 69; waspeen 16: uien 1421.30: prei 1217 per 100 kg; Druiven, Alicant 76 1.22 per kg. Appels: Brabantse Bellefleur 411; Bramley Seed ling 39; Co;x Orange Pippin 16 49: Glorie van Holland 624; Goudreinette 1034; Groninger Kroon 416; Jonathan 832; Laxton Superbe 622; Notaris appel 415: Ster-appel 314: Zoete winterkroon 620. Peren: Beurré Alexander Lucas 4—16: Beurré Clairgeau 418: Bonne Louise d'Avranches 420: Com- tesse de Paris 815: Conférence 314: Doyenné du Cornice 24 49: Emile d'Heyst 4—16; Ferti- lon 311; Gieser Wildeman 4 16; Kamperveen 3—10: Legipont 625: Nouveau Poiteau 38; St. Rémy 3—9; Soldaat Laboureur 4 -16: Winterlouwtje 38; Win- terjan 38; Zwijndrechtse Wijn peer 39 per 100 kg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2