Van „vlieg tot vlie oude appelflap gende schijf RADIO Controleurs zijn soepel, Katholiek protest tegen toestanden in Jeruzalem 0)^ maar hun geduld is niet eeuwig VAL DA DIAMANTSMOKKEL OP ZEE NABIJ TERSCHELLING Een verhaal metn vraagteken Jachtvlieger Mantell betaalde speurtocht met zijn leven programma Naar ivij vernemen In Tt holst van de nacht verscheen viskotter met gedoofde lichten.... Radiozegels: een belasting Zwarte boeken met millioenen cijfers Resoluties der V.N. waardeloos Maandag 10 November 1952 Pagina 7 (Van onze Juchtvaar (medewerker) Al meer dan vijf jaar komen ze nu regelmatig terug in het dagelijkse nieuws: soms hoort men een tijdlang niets van henmaar dan volgen de berichten elkaar weer snel achter elkaar op, nu eens uit deze hoek van de aardedan weer uit een geheel andere, terwijl zij soms zelfs uit ver van elkaar af gelegen plaatsen vrijwel tegelijk hun ronde door de wereldpers beginnen. De tijd, dat zij een soort monopolie van de Amerikanen ivaren, is al lang voorbij, want in een groot aantal landen, zelfs in ons eigen dier baar vaderland, beweert men ze te hebben gezien. Wat zijn nu deze mysterieuze cirkelvormige gevallen, die steeds opnieuw door allerlei per sonen in de lucht worden waar genomen? Men weet er geen af doende verklaring voor. Zijn het vliegtuigen? Misschien heeft wel eens iemand een snel door het luchtruim schietende straal jager, welks gladde huid schit terde in het zonlicht, onder de indruk van de vele kranten berichten voor een vliegende schijf aangezien; wie zal het zeggen? Kunnen er schijfvormige vlieg tuigen bestaan? Zeker, en iedere constructeur, die een modern vliegtuig kan ontwerpen, zou er een kunnen maken en zo'n appa raat zou vrij behoorlijk vliegen ook. Er zijn er trouwens wel eens gebouwd, o.a. in Amerika waar een zekere Charles Zim merman een vliegtuig bouwde, dat om zijn vorm de „Flying Flapjack" (vliegende appelflap) werd genoemd en dat inderdaad de vorm van een schijf had. Er is echter maar een enkel vlieg tuig van dit type gebouwd, dat alleen boven de Amerikaanse staat Connecticut heeft proef- gevlogen en dus niet elders kan zijn waargenomen. Bovendien kon dit toestel niet de snelheid halen, die de diverse waarne mers aan de door hen geziene vliegende schijven toedachten. Ook, de fantastische wendbaar heid, die de schijven volgens de waarnemers hebben, kan niet met een gewoon vliegtuig wor den bereikt. Een vliegtuig in DINSDAG 11 NOVEMBER 1952 HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoon- muziek. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramo- foonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuz. 10.55 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- entuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actu aliteiten. 13.25 Amusementsmuz. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Gramofoonmuziek. 15.00 „Hier vrij Europa". 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending; L. Hane- kroot: „Het voorliehtingsapparaat in Indonesië". 18.00 Lichte muz. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. J. J. Smith: „Het leven in zee". 19.00 Nieuws. 19.10 Reis Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid- Amerika. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gramofoonmuziek. 20.25 De (gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Strijkorkest en solisten. 21.40 Viool en piano. 22.10 „Huwelijk in opspraak causerie. 22.25 Radio Philharmonisch Ork. 22.40 Gramofoonmuz. 22.45 Avond gebed en Liturgische Kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkam pioenschappen dammen. 23.20- 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoon muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoon muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RVU: Drs. W. Proost: „De betekenis van de micro-organismen voor het dage lijks leven". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 „Zeg eens, Amerika vragenbeantwoor- ding. 14.30 Gramofoonmuz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gramofoonmuz. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram.- muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Hammondorgel en accordeon. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 18.50 ..Paris vous parle". 18.55 Pianorecital. 19.20 Gramofoonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Lichte muz. 21.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.50 Tirolermuziek en cither-trio. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Krontjong ensem ble. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Gramofoon muziek. Televisie-program ma schijfvorm kan het dus niet zijn. Maar wat dan? Ooggetuigen. De eerste, die de geheimzin nige schijven waarnam en die eigenlijk de hele zaak aan het rollen bracht, was de Amerikaan Kenneth Arnold, die in Juni 1947 met zijn eigen sportvlieg- tuig boven de staat Washington vloog en toen ergens boven de bergen negen glanzende metalen schpven heeft zien vliegen. Een hele stroom van meldingen volgde hierop, die elkaar dikwijls tegenspraken, maar toch wat de kern der zaak betreft wel met elkaar in overeenstemming wa ren. Al deze meldingen werden door een officiële commissie van de Amerikaanse luchtmacht ver zameld en onderzocht, waarbij een groot deel als onwaarschijn lijk werd terzijde gelegd, maar desondanks bleven er toch vol doende betrouwbare gegevens over. Een van de meest bekende verhalen is dat van de Ameri kaanse jachtvlieger Thomas F, Mantell. die zich met twee an dere vliegers in de lucht be vond, toen een vliegende schijf boven Goldman Air Force Base werd waargenomen. De comman dant van deze basis gaf aan Mantell, die een ervaren jacht vlieger Was, opdracht om met zijn twee kameraden de schijf te achtervolgen en hen op de hoog te te houden van zijn bevindin gen. Het gesprek dat Mantell daarna met het vliegveld voerde over de radio werd op de ge luidsband vastgelegd: Hij meldde korte tijd later, dat hij de schijf gezien had en met zijn Mustang jager de achtervolging inzette. Even later meldde hij. dat hij er precies onder zat en nu ging stij gen om het vreemde geval nader te bekijken. De schijf steeg echter ook en de twee andere vliegers keerden weldra naar hun basis terug omdat zij hun leider in de wolken waren kwijt geraakt. De Nederlandse acteur Louis van Gasteren hoopt op 14 Nov. a.s. zijn 65ste verjaardag te vieren. Hij kwam in 1908 bij de Kon. Ver. Het Nederlands Toneel. Sinds die tijd werkte hij met vele illustere toneel figuren, als Verkade, Rein- hardt, v. Dalsum en Defresne en toonde zich niet alleen een zeer begaafd acteur, doch oogstte ook roem als regisseur. Van 1920 tot 1925 was hij leraar aan de Toneelschool. Louis van Gasteren excelleert als karakter speler, zowel in grote als in markante kleinere rollen. DINSDAG 2015.21.45 11 NOVEMBER A.V.R.O. Daumier tot Steinberg" 1. „Van 2. Weerpraatje 3. „Vleugels waken land" Pauze 4. Artisticiteiten over Neder- De (wee schepen bij Schiermonnikoog Het Spaanse schip „Sacbada- lona", dat Vrijdag achter de Bos plaat voor anker is gegaan, zal zonder hulp niet van zijn plaats kunnen komen. Of de ankerket ting moet worden doorgebrand, waarna de boot naar buiten kan worden gesleept, öf er moeten Nederlandse technici aan boord worden genomen om de defecte winch te maken. Het Turkse schip „Bakir", dat op de Noordkust van Schier monnikoog vast zit, zou een la ding van 1000 ton aan boord hebben. De bemanning staat nie mand toe aan boord van het schip te komen. Het zal niet eenvoudig zijn de boot vlot te krijgen. Onderscheidingen Korea-vrij willigere Na de debarkering van de „Sturgiss". welke te IJmuiden plaats had. is bekend geworden, dat de bronzen leeuw is toege kend aan de segeant H. Kok en de eerste luitenant der infanterie jhr. A. W. Snoeck. De onder scheidingen worden later door H.M. de Koningin uitgereikt. Voorts werd nog vernomen, dat in Korea nog 800 Nederlan ders striiden en dat er nu om streek; 1000 ziin teruggekeerd. Maar Mantell klom door, hoe wel hij mededeelde dat hij op 6000 meter zijn achtervolging zou moeten afbreken omdat hij geen zuurstofmasker bij zich had. Hierna hoorde men niets meer van hem. Een uur later vond men het lijk van Mantell tussen de verpulverde resten van zijn Mustang, ergens in de buurt van Fort Knox. Was het een gewoon ongeluk? Of wist de geheimzinnige schijf hier meer van? Hysterie? De stroom berichten en mel dingen hield aan: overal op de aarde werden de schijven nu gezien. Het overgrote deel van deze berichten bleek vals of on betrouwbaar te zijn. Loodsbal- lons, weerballonnetjes, lichtver schijnselen, electrisehe ontladin gen. straaljagers, al deze dingen konden voor vliegende schijven worden aangezien en werden het ook. Maar toch was er een aantal verschijnselen, dat niet verklaard kon worden. Wat wa ren dat dan? De radarapparaten van de Amerikaanse luchtverdediging signaleerde de vreemde voorwer pen op hun groen lichtende schermen en snelle jagers stegen op om ze te achtervolgen. Maar het resultaat was practisch nihil. Men zag voorwerpen, die snel verdwenen als men er dichtbij wilde komen, er werden zelfs foto's van gemaakt, maar ook hiervan werd men niet wijzer. Gezichtsbedrog was niet in het spel, want de radarapparaten hadden ze geregistreerd. Vlieg tuigen waren het nietDus toch. Wie zal het zeggen? Scheepsberichten Alwaki Buenos Aires/New York 6 Nov. van Montevideo; Hava 7 Nov. van A'dam/Antwerpen; Laertes Indonesië/A'dam 8 Nov. te Napels; Laurenskerk R'dam/ Calcutta 8 Nov. n.m. te Aden verw.; Lissekerk R'dam/Perz. Golf 8 Nov. van Genua/Port Said; Luna Midd. Zee/A'dam 7 Nov te Algiers; Malvina (t.) 8 Nov. n.m. van Karachi te Bombay verw.; Oberon 6 Nov. van New York/ Curagao; Prins Maurits Chicago/ R'dam pass. 8 Nov. v.m. Scillys/ Le Havre; Rijnkerk O.-Afrika/ A'dam pass. 8 Nov. Finisterre/ Antwerpen; Sibajak Wellington/ Tj. Priok 8 Nov. 200 mijl Z.O Brisbane/Surabaja; Stad Breda 11 Nov. n.m. van New Orleans te A'dam verw.; Tero Buenos Aires/ New York naar Amerika 8 Nov te Trinidad verw.; Tiba ligt laad- klaar R'dam voor Porto Alegre; Waterman Wellington/Melbourne 8 Nov. 210 mijl W. ten N. Wel lington. zal Nederland in 1953 maximaal 35000 ton bacon aan Engeland leveren tegen f264,43 per 100 kg; zal het 12 November a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de Neder landse Middenstandsbank werd opgericht; werd Zaterdagmiddag het zesde cursusjaar geopend van de Mgr. Heukelomstichting te 's-Hertogen- bosch door rector H. van Hei voort. Pater R. Tepe O.P. hield een inleiding over kerkenbouw. Aardbevingen NEW YORK 9 Nov. (Reuter) De seismograaf van de universi teit van Fordham, te New York, heeft Vrijdag drie aardbevingen geregistreerd n.l. op het Oost- Siberische schiereiland Kamsjats- ke, in de golf van Mexico en op een onbekende plaats. (Van onze verslaggever) HAMBURG De bekentenis, die de 49-jarige Hamburg- se koopman Herman Moenck hier voor de rechtbank heeft gedaan, had veel van een verhaal uit een avonturen film. Moenck had het vorig jaar met zijn motorjacht „Gud Wineen reis gemaakt van Hamburg via Spanje naar de Kaap Verdische eilanden. Daar was in October de romantische tocht plotseling geëindigd door de arres tatie van de koopman, die zich thans voor de rechter te Hamburg moest verantwoorden wegens ontvoering van het schip en bedrog. Moenck, een zwaargebouwd man met een haardos als een film held, beweerde in de dagen van Hitler in Stettin Duitse joden ge holpen te hebben, om hun kapi taal nog tijdig naar het buiten land te brengen. Na Duitslands capitulatie had hij geen midde len van bestaan meer, en zou hij weer contact hebben opgenomen aldus verklaarde hij zelf met zijn vroegere joodse cliën ten, die zich toen in Spanje had den gevestigd. Volgens Moenck zouden zij bang zijn geweest, dat hun gered kapitaal in Spanje in beslag genomen zou worden en daarom hadden zij getracht het naar het buitenland te brengen, waarvoor zij weer de hulp van Moenck zouden hebben ingeroe pen. Hij beweerde dat zij hem 18000 Mark hadden overhandigd, om een schip uit te rusten. Met dit bedrag moderniseerde hij het 82 ton grote privé-jacht „Gud Win" van zekere dr. Maurio uit Mün- chen. In September 1951 sloot hij een koopcontract, onder voor behoud van eigendomsoverdracht voor de som van 75000 Mark. Vistransporten Daarop ontving hij uit Spanje opdracht om een kilo diamanten van Oslo naar Cadix te brengen. Om de zaak te camoufleren ver richtte hij vistransporten van Noorwegen naar Spanje. Kort voor het vertrek, eind September, werd de Spaanse order aldus ge wijzigd, dat M. de te vervoeren diamanten in volle zee in ont vangst moest nemen ter hoogte van Terschelling. Van deze verandering van or ders gaf Moenck aan zijn beman ning waaronder ook zijn beide zoons pas kennis na het ver trek. Ter hoogte van Terschelling kruiste de „Gud Win" met ge doofde navigatielichten totdat in het donker de gezochte Neder landse viskotter opdook. Een man met een verzegeld pakje sprong aan boord van het jacht. Volgens een verklaring van Moenck zou het diamanten bevatten. Zonder moeilijkheden was men in Cadix gekomen, waar zijn lastgever hem opgedragen zou hebben 't pakje rechtstreeks naarVenezuela te brengen, vanwaar hij op de te rugreis een buitengewoon vodr- delige koffievracht zou kunnen meenemen, aldus Moenck. Arrestatie Tengevolge van een wenk van de eigenaar, die tot dusver nog geen penning van de koopsom had ontvangen, werd de „Gud Win" na een.jacht van drie we ken op alle Europese zeeën in de Kaap Verdische haven Sao Vin- cente aan de ketting gelegd. Moenck en zijn kapitein Simon kwamen in de gevangenis. „Pas door een longontsteking", aldus Moenck, „kreeg ik het klaar, dat men mij naar een ho tel bracht. Daar zag ik kans de diamanten door andere vertrou wensmannen naar Venezuela te zenden". De rechters vragen zich echter af, of Moenck de rechtbank niet heeft voorgelogen. Om dé waar heid te achterhalen zullen niet minder dan 14 getuigen moeten optreden. (Van een onzer verslaggevers) Er blijkt in den lande een wijd verbreid misverstand Ce heersen ten aanzien van de algemeen bekende luisterver gunning. Het plakken van radiozegels daarop is een be zigheid, welke naar de mening van velen gelijk staat met het sparen van postzegels. Men kan het gerust doen als men daar nu zin in heeftmaar men kan het eigenlijk net zo rustig laten. Het zij echter nogmaals gezegd: dit is een misverstand en de opheldering hiervan kan op een gegeven ogenblik metnogal wat last en narigheid ge paard gaan. Twee dagen „huisbezoek" in stad en provincie met een con troleur van de Controledienst Luistervergunning hebben ons tot deze conclusie gebracht, als mede tot de overtuiging, dat het wel nodig is de wetenschap, welke we daarbij hebben opge daan door te geven aan allen die zoals de term luidt houder van een radio-ontvanginrichting zijn. Die mensen dus. die hoe dan ook een radiotoestel in huis hebben; derhalve niet degenen, die distributie hebben. Alvorens de boeken open te leggen, waarin de schromelijke nalatigheid, slordigheid, vergeet achtigheid. of hoe men het noe men wil, beschreven staat, is het goed de zaken scherp te stellen. Het plakken van radiozegels op de luistervergunning is geen liefhebberij het is een ver plichting. aan ieder toestelhou der opgelegd bij de wet met alle „op straffe van's" en „zo niet dan's", welke daarbij horen. Dat klinkt niet prettig maar toch is het democratisch. Want het wetsbesluit hierop betrek king hebbende, is in een van de eerste zittingen van de Staten- Generaal n>a de bevrijding, be krachtigd. En wie wantrouwend is van aard kan ook de radio- luisterbeschikking 1950 nog na pluizen, waarin een en ander nader is uitgewerkt. De Hoge Raad heeft trouwens luttele dagen geleden een arrest gewe zen. waarbij de verplichting tot het betalen van de luisterbij drage ten overvloede wordt vastgesteld. Zwarte boeken En nu dan na aangetoond te' hebben, dat het niet nakomen van die verplichting een over treding is het beloofde ope nen van de zwarte boeken Wel nu, in het jaar 1951 bleken er tenminste 20.030 toestellen te zijn, welke niet waren aangege ven. 2935 Personen hadden de datum van aanschaf van het toestel vervalst, waarbij zü ge middeld acht maanden smok- kelde% en ongeveer 40.000 per sonen hadden een zeer grote achterstand in de betaling. Ze ventien procent van het totaal aantal gecontroleerde auto radio's bleek niet aangegeven te zijn en op schepen van de bin nenvaart en woonboten bleek het aantal zelfs zes en vijftig procent te bedragen. In totaal werden vorig jaar niet minder dan 196.214 overtredingen gecon stateerd, waarbij aan ontdoken luisterbijdrage werd geïnd een bedrag van f1.211.797,Men dient daarbij nog te bedenken, dat die veertig duizend boven genoemde wanbetalers zijn over gebleven. nadat degenen, die hun luistervergunning niet op tijd hadden omgewisseld, twee maal op hun overtreding attent waren gemaakt. Want het is zo, dat men, wanneer de luisterver gunning niet tijdig is omgewis seld, drie maanden na het aflo pen ervan een kaartje thuis krijgt met het verzoek alsnog de vergunning om te wisselen. Ge beurt dit niet, dan krijgt men na weer drie maanden intus sen is men dan al een half jaar over tiid een laatste waar schuwing per aangetekende brief, waarin op overtreding wordt gewezen en waarin men wordt gemaand binhen zeven dagen de vergunning volgeplakt om te wisselen. Dit kan men in alle redelijkheid toch niet an ders dan soepel noemen van P.T.T. bij welk staatsbedrijf de dienst luistervengunningen be hoort. De soepele houding van P.T.T. blijkt nog duidelijker wanneer men weet. dat ondanks de 196.214 overtredingen in 1951 slechts in 346 gevallen proces verbaal werd opgemaakt. Het is alleszins aan te nemen en velen hebben het reeds ondervonden dat P.T.T., zij het met tegenzin, omdat het zien voor alles een service-bedrijf acht, van deze soepelheid begint terug te komen. Het staat wel vast, dat wie nu op een over treding zal worden betrapt moeilijk meer een proce^ verbaal zal kunnen ontlopen met de kans, dat het toestel onmiddellijk wordt verzegeld, indien de ach terstallige bijdrage niet meteen op tafel wordt gelegd. Ook kan geconstateerd worden, dat de rechter bij het behandelen van de vele processen verbaal zijn lankmoedigheid begint te verlie zen en flinke boeten gaat opleg gen. De honderd controleurs van de dienst, die elke dag weer op pad gaan in de tien districten, waar in het land door deze dienst is ingedeeld, maken vreemde din gen ipee van juffrouwen, die hun tong uitstaken, van mannen, die plotseling door ziekte over vallen geheel aangekleed in bed worden aangetroffen met voor de gezelligheid de radio tussen de knieën, van mensen, die on heus worden en van mensen, die hebben gehoord, dat men hen niet in de woning behoeft toe te laten indien men dat niet wil. Over dit laatste punt valt wel licht nog iets te zeggen. De con troleurs van de dienst zijn op sporingsambtenaren in de zin van artikel 142 van het wetboek van strafvordering hetgeen in dit geval zeggen wil, dat hun bevoegdheid betreft het contro leren van de luistervergunnin- gen. En op grond van artikel 146 van hetzelfde wetboek kun nen zij ten alle tijde daarvoor de hulp inroepen van de open bare burgerlijke en gewapende macht. Dat betekent in de prak tijk. dat zü waar nodig in gezel schap van rechercheurs of rijks politie komen, die in het bezit ziin van een lastgeving. Veemarkt te Utrecht Op de veemarkt te Utrecht werden heden aangevoerd in to taal 3417 stuks vee. 1556 runde ren. waarvan 452 tbc-vrij, 402 graskalveren, 266 nuchtere kal veren, 977 schapen én lammeren 49 varkens. 41 bokken en geiten. De prijzen varieerden voor: stieren 550:850; kalfvaarzen 800 975; graskalveren 225375: nuchtere kalveren 3850; pinken 400575; melkkoeien 8001125; kalfkoeien 8001175 vaarskoeien 50825: schapen 70115: zeugen 225375; lammeren 6585: bok ken en geiten 1540. De handel was in rundvee re delijk schapen traag. varkens redelijk en nuchtere kalveren redelijk. PARIJS, 7 Nov. (K.N.P.) Nu de Palestinakwestie en het probleem van de internationalisatie der H.H. Plaat sen opnieuw op de agenda voor de nieuwe zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties is ge plaatst, heeft het Franse Comité tot bescherming der H.H. Plaatsen uit naam van de Franse Katholieken een nieuw beroep op de Verenigde Naties gedaan om uitvoe ring te geven aan de reeds in December 1948 genomen resoluties tot internationalisatie van Jeruzalem. Deze resoluties, geïnspireerd door de erkentelijkheid en de eer bied in de wereld voor dit gees telijk erfdeel, zijn sinds lang een dode letter gebleven. Het is on duldbaar nog langer werkloos toe te zien, dat zij blijven blootge steld aan de grillen van het vol dongen feit. Het adres der Franse Katholie ken, gericht aan de voorzitter der Algemene Vergadering te New York, Lester Pearson, en getekend door de Comte de la Baume, am bassadeur de France en president van genoemd comité, wijst er op, dat de huidige toestand bijzonder smartelijk is voor millioenen ge lovigen, Christenen zowel als Mo hammedanen en Joden, die de traditionele symbolen van hun godsdienst bedreigd zien. Op het ogenblik gaat Jeruzalem gebukt onder een dubbele mili taire bezetting. De stad is krach tens een wapenstilstandsverdrag in tweeën verdeeld door een neu trale zone, die de oudste stads delen scheidt van de nieuwe stad, waar de regering van Israël bezig is successievelijk al zijn regerings- bureaux te vestigen. Gewapende troepen staan aan weerszijden van de neutrale zone op wacht en oefenen een scherpe controle uit op het verkeer van de ene sector naar de andere. Voor de talrijke pelgrims, die de Heilige Plaatsen willen bezoeken, brengt dit onoverkomelijke be zwaren mede. Is hun paspoort voorzien van een Arabisch Visum, dan wordt hun de toegang tot het door de Israëliërs bezette gebied ontzegd en omgekeerd. Talryke reizigers en pelgrims, die van verre zijn gekomen, mogen na een bezoek aan Jeruzalem de neutrale zone niet passeren en worden op die wijze verhinderd de heilig dommen, die in de andere sector zijn gelegen, te bezoeken. Het is wel zeer pynlijk, zo ver klaart het adres, een dergelijke toestand van wanorde en anarchie te moeten vergelijken met de wijze resoluties, die de Vergade ring der Verenigde Naties reeds vier jaar geleden over de interna tionalisatie van Jeruzalem en de beveiliging der andere Heilige Plaatsen heeft genomen. Advertentie) Neem een doos echte f=> A S ~T L. L_ EE S VOORKOMING VAN GRIEP FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 17. Wat nu? dacht hij, moet ik nu neigen en die vingers kussen? „U bent een schat!" riep het meisje opgetogen. „U ookzei Theodoor. Hij schrok er van. Maar het was eruit eer hij er erg in had. Zij had het zo eerlijk, zo hartelijk geroepen en het klonk zo echt als een bevrijding uit haar geknevel de ziel, dat men zijn instemming wel móést betuigen met een soortgelijke uitroep. Daar rolde een zware lach door de zaal. Het meisje en Theodoor en ook de Barsoi keken er van op. De grootmoeder lachte. Zij maak te een uitnodigend gebaar in de richting van de deur en schreeuw de: „Wij drinken een glas wijn!" Nog steeds maakte Clarence geen aanstalten om Theodoor's handen los te laten. Integendeel, zij kneep ze steeds vaster. Als Door Toon Kortoonis iemand, die ge de hand schudt, de uwe wat langer dan normaai vasthoudt, dan brengt u dat al gauw in verlegenheid, het is niet aangenaam, het is te familiair, men komt dan in de leefsfeer, die rond u is, altijd, en die slechts uw moeder, uw vrouw of uw meisje mogen binnendringen. Maar Theodoor vond het in dit geval heel plezierig, een Vreemd meiske in zijn leefsfeer. ,,Ja". zei Clarence, „u drinkt 'n glas wijn!" Zij trok hem mee achter de grootmoeder aap. De Barsoi volg de met lange voorzichtige schre den de stoet, die door de gang naar de kleine salon ging. Voorop, als een godin, liep de burcht vrouw. stap.... stap.... knots! Stap.... stap.... knots! Dan ge lijktijdig de mannenstap van Theodoor en de z»vevende passen van Clarence, tenslotte de vier voudige trip-trip van de hond, nauwelijks hoorbaar. De kleine salon was driemaal zo groot als een fatsoenlijk ruime burgerhuiskamer. Er stonden corpulente stoelen en een open haard knetterde vrolijk alsof hier de tijd geen naam en geen beteke nis had. Men nam plaats. De dame, heer seres van het huis, liet zich tevre den doch zwaar zuchtend neer aan het vuur. Theodoor kreeg met een snelle vingeraanwijzing een plek op de sofa. De hond maakte een kleine ronde om de stoelen heen en besloot toen de warmte bii de haard te verkiezen boven een ligplaats aan de gepoetste schoenen van ziin voormalige meester. Nauwelijks gezeten, dacht Theodoor aan zijn wagen. Hij had er niet op gerekend hier te lang te zullen blijven. De avon den waren koud, 't vroor. Of hij zich even verwijderen mocht om ziin wagen af te dekken? Toen hij terugkeerde was de huisknecht doende de wijnglazen te vullen. De burchtvrouwe keek toe. Na enige tijd hief zij als eer ste het bloedrode vlammende vocht. In het lichtschijnsel van de haard klonk zij met haar gast en met haar kléindochter.. En zij spraken. De oude dame kon boei end vertellen over haar familie relaties, dit is slechts weinigen gegeven. Och, als zü over voorbije tijden berichtte, nam haar stem eén warme zelfs zachte klank aan. Fier had zij het over gene raal Legrande, die in zijn leven opmerkelijke daden moest hebben verricht, ook al werd zijn naam niet vermeld in de geschiedenis boeken. Veel kwam Theodoor aan de weet over Clarence's moeder; zij was een lief, edel mens ge weest. De naam van Johan, de balsturige mysterieuze vader, werd echter niet genoemd dat was toch zo'n soort Franse naam. Clarence Legrande dat klonk zwierig en dat hoorde bij Bour gogne, Bois de Boulonge daar waarde de sfeer van fleurige drui- venpluksters door heen. Theodoor droomde weg op deze twee na men Clarence Legrande. Men moest ook de laatste letter grepen van beide namen uitspre ken, dat golfde. Maar plotseling na al dat zachte praten, schreeuw de de oude dame: „Nu moet onze gast maar eens iets over zichzelf vertellen. Ik heb al zoveel gepraat." Theodoor keek verschrikt en verward op. Hij zag dé ogen der beide vrouwen in een zekere spanning op zich gericht. Kon hij nu zeggen, dat hij slechts student was, sjacheraar in automobielen. Zou men niet met minachting eensklaps op hem gaan neerzien? Hem hooghartig wegzenden? En dan nagestaard worden door mar kiezin en freule; zij zouden hun handen gaan wassen, zich gaan verfrissen omdat zij zich hadden verkeken aan een vulgair student. „Neem mij niet kwalük", zei hij blozend, „ik was met mijn ge dachten nog bij generaal Legran de". Dan zette hü eeri ouwelük ge zicht en zei: „Ik weet zulke boeiende ver halen niet te vertellen. Ik ben verbonden aan het onderwijs." Gelukkig, ze vroegen niet: „als professor aan een universiteit?" „Ja, en dan," ging hij verder, „zit ik in de automobielbranche, meer uit liefhebberij." Dat klonk. En zé vroegen ge lukkig niet: „als fabrikant van Cadillacs?" De lust om er nog een derde slag bovenop te doen, stak Theodoor onweerstaanbaar. „Och", zei hjj, alsof dat er zo maar voor evenveel bijhing, „dan zitten we ook nog in de tabaks industrie." Daarbij werd in het midden gelaten wie die „we" waren. „U ziet, niet veel om verhalen over te vertejlen. Het is een druk leven, daar is alles mee gezegd!" De glazen werden weer gevuld. Er hing even een stilte. De oude dame koek triu, fantelijk rond. Zij dronken hun tweede glas en nadien het derde. Theodoor voel de de koppige drank naar zijn hoofd stijgen. Hij kreeg smalle ogen en durfde daar wat vrijer mee rondkijken. Zün blik werd getrokken naar een ouderwetse piano, zo een uit de Biedermaier- zeit. Toen zag hij een guitaar; zij stond tussen de piano en het mu- ziektafeltje in. „Een guitaar!" riep hij verrast uit en zich tot Clarence wendend vroeg hij: „speelt u gitaar?" Als om hulp smekend keek Cla rence haar grootmoeder aan, die haar aanmoedigend toeknikte. fwordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7