TRYGYE LIE TREEDT AF als secretaris-generaal Y.N. mm IS Overleg met Nederland over Nieuw-Guinea voorbij DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Financiële armslag voor emigranten verruimd Toestand wordt steeds meer gespannen Het probleem van het boek Scheepvaart bij Wdam bijna iveer normaal Wisjinsky over de vorming van commissie voor Korea Felle rede van Robert Seliuman Wolprijzen hoger Op de eerste inarkt in Nieuw Zeeland Prins Bernhard in Equador DRIE DAGEN VERS BROOD OM 8 UUR TITO NAAR ENGELAND ONTPLOFFING in distilleerderij Twee zwaargewonden (Van onze verslaggever) Landingsgelden bijna verdubbeld De ongeregeldheden in Zuid-Afrika Yier krasse heren naar Brazilië Binnenlandse situatie in Indonesië somber Neder 1. bedevaart naar Echternach KOREA VRIJWILLIGERS NAAR OSSENDRECHT DUITS BONDGENOOT. SCHAP MET V.S. EN ENGELAND? Brits bergingsmateriaal onderweg GENERAAL VAN FLEET MET PENSIOEN „PEBANE" WORDT GELOST Westkapelse dijk zwaar beschadigd Y OOR DIIOII Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 11 November 1952 48e Jaargang No. 12626 NEW YORK, 10 Nov. Bij de opening van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Trygve Lie vanmiddag zijn ontslag gevraagd als secretaris-generaal der V.N. Hij zeide dat hij al eerder had willen aftreden, maar had goedgevonden aan te blijven met het oog op de Koreaanse kwestie. De situatie scheen er thans beter voor te staan en hij meende dat een nieuwe secretaris generaal, die eenstemmig door de vijf grote mogendhe den zou worden gekozen, misschien beter geschikt was voor zijn taak. Hij had met het bekend maken van zijn besluit willen wachten, totdat alle ministers van buiten landse zaken van de Grote Vijf aanwezig waren, aldus Lie. In de Politieke Commissie ver klaarde Wisjinsky vandaag, dat aanvaarding van de door Amerika voorgestelde resolutie, om het standpunt van de geallieerde on derhandelaars in Panmoendjon te ondersteunen, onherroepelijk zou leiden tot afbreking van de be standsbesprekingen en verlenging van het Koreaanse conflict. In een rede, die ruim twee en een half uur duurde, waarschuwde Wisjinsky met nadruk, dat Rus land niet zou wijken wat be treft zijn eis, dat alle krijgsge vangenen naar huis zullen worden gestuurd. Hij stelde dc vorming van een commissie voor, die tot taak zou hebben onmiddellijk maatregelen te nemen tot regeling van de Koreaanse kwestie, waaronder hulp aan beide partijen bij de AUCKLAND (Nw. Zeeland) 10 Nov. Vandaag opende het nieuwe marktseizoen in Nieuw- Zeelandse wol. De prijzen waren 10 tot 15 pet. hoger dan de. slot- prijzen van het vorige seizoen. Er werd flink geboden en opval lend was de belangstelling uit Frankrijk en Japan. Z.K.H. Prins Bernhard is Maan dagmiddag om vijf uur Ned. tijd uit Bogota in Columbia per vlieg tuig aangekomen in Quito, de hoofdstad van Equador, waar hij tot Vrijdag zal blijven om dan door te vliegen naar Lima. Prins Bernhard werd ontvangen door president Velasco Ibarra en tijdens een plechtigheid ten stad- huize tot ereburger van Quito benoemd. De Prins woonde Zondag met zijn gevolg de Engelse dienst bij in de Episcopaalse kerk te Bogota. Wat betreft de mogelijkheid voor emigratie naar Columbia heeft de Prins verklaard, dat be sprekingen met hoge Colum- biaanse ambtenaren hem de in druk hadden gegeven dat Neder landse immigranten zeer welkom zouden zijn. Hij zag echter slechts goede mogelijkheden voor specia listen. repatriëring van alle krijgsge vangenen. In de commissie zou den de V.S., Engeland, Rusland, Frankrijk, Peking-China, India, Birma, Zwitserland, Tsjecho-Slo- wakije en Noord- en Zuid-Korea zitting moeten nemen. Wisjinsky toonde zich zeer ver stoord toen zijn rede plotseling door luid timmeren werd onder broken. De vergadering werd ge schorst en toen bleek dat arbei ders elders in het gebouw met een reparatie bezig waren. De hamers gingen neer en Wisjinsky voort. In de Algemene Vergadering hield de Franse minister van bui tenlandse zaken, Robert Schuman, vandaag een a-ede, waarin hij op scherpe wijze Het recht der V.N. betwistte, om een oordeel te vel- Op 5. 24 en 31 December a.s., dus daags voor Sint Nicolaas. voor Eerste Kerstdag en voor Nieuwjaarsdag mag reeds van 8 uur af vers brood worden ver kocht. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft daartoe vergunning verleend in verband met de te verwachten grote drukte in de bakkerijen. len over het Franse bestuur in Tunesië en Marokko. Hij noemde de aanvallen van de Arabisch-Aziatische landen op het Franse bewind een belediging voor zijn land en waarschuwde de Assemblee, dat, indien zij zou b 1 ij v e n aandringen op een de bat over deze kwestie, preceden ten dreigden te ontstaan welke nadelig voor de gehele organisatie zouden blijken te zijn. Het Handvest der V.N. verbiedt binnenlandse kwesties te bespre ken of hierin besluiten te nemen. De Fransen' menen nu, dat het bestuur van de protectoraten slechts hen en Tunesië en Ma rokko zelf aangaat. De Britse onderminister van buitenlandse zaken Nutting heeft Maandag in het Lagerhuis meegedeeld, dat maarschalk Tito een uitnodiging voor een bezoek aan Engeland heeft aanvaard. Er was nog geen datum voor het bezoek vastgesteld. De mededeling van Nutting werd met gejuich ontvangen. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Nov, In de distilleerderij van de firma Pompe en Gebrs. Man heeft van daag een ontploffing plaats ge vonden, waarbij vier personen werden gewond, van wie twee ernstig. Bij het overgieten van alcohol uit een zojuist aangekomen vat in een ondergronds reservoir, ont stond bij het verschuiven van het vat over de ijzeren rand rond het deksel een vonk, waardoor de alcoholdampen ontvlamden. Er volgden twee ontploffingen, die de ruiten der distilleerderij ver nielden, begin van brand veroor zaakten en een ambtenaar van de Accijnzen en de chef magazijn meester van het bedrijf ernstige brandwonden toebrachten. Twee helpers werden lichter gewond. s - „Goede middag" zegt de slangenmens Riehy tot de verzamelde lezers-schare. Hoe hij dat op die manier klaar speelt? U moet er echt voor gaan. zitten om 't te kunnen bekijken. (Van onze redacteur) Nederlandse immigranten zul len voortaan ten behoeve van hun vestiging in de vreemde be langrijk meer van hun bezittin gen kunnen laten overkomen dan dit voorheen het geval was. Tot een maximum van f 15.000.- zullen zij kunnen besteden aan hun huisvesting, of, wanneer het zelfstandigen betreft, voor hun vestiging als zodanig. Deze „transfer" zal kunnen doorgaan, wanneer de betreffen de emigratie-attaché de zekerheid heeft, dat het geld voor het juis te doel zal worden gebruikt. Naar de dollarlanden zal slechts 60 pet. van de voorgestelde bedra gen kunnen worden uitgevoerd. Wanneer men van deze rege ling geen gebruik wenst te ma ken, maar goederen uit Neder land wil laten overkomen, die in verband met de vestiging nodig zijn, kan dit en wel tot een ma ximum van f29.000,De goede ren, die van Europees maaksel moeten zijn, mogen een waarde hebben van f 15000,- exclusief transportkosten. Daarnaast mag JOHANNESBURG, 10 Nov. (A.P.). In Zuid-Afrika's oos telijke Kaapprovincie is de toe stand zeer gespannen, nadat dui zenden inheemsen in Port Eliza beth voor onbepaalde tijd in sta king zijn gegaan. In East Londen, waar zich gisteren bloedige on geregeldheden hebben voorge daan, welke aan twee blanken, w.o. de Dominicanes dr. Elsie Quinland en op zijn minst vier inheemsen het leven hebben ge kost, kwam het vandaag weer tot schietpartijen. De politie opende het vuur, nadat een menigte met stenen gegooid had naar de brandweer, welke was uitgerukt naar een gebouw, dat in brand gestoken was. Gisteren is in zes overheids gebouwen brand gesticht. In East London is vandaag een Rooms-Katholieke kerk door Maarschalk Tito en zijn echtgenote woonden de opvoering van de opera „Aida" te Zagreb bij. Dit was hun eerste ge zamenlijke verschijnen in het publiek. een groep inheemsen in brand gestoken. De priesters wisten de pries tergewaden uit de sacristie te redden, maar de kerk brandde geheel uit. Meer naar het zuiden te Port Elizabeth staat de politie met pantserwagens gereed voor het geval de staking aanleiding zou geven tot ongeregeldheden. Geen inheemsen hebben zich voor werk in de haven gemeld. Bij de gemeentelijke geneeskun dige dienst zijn 10 a 15.000 man personeel niet gekomen. Het elec- triciteitsverbruik daalde met 20 procent doordat de fabrieken het werk moesten inkrimpen. De staking is uitgeroepen uit protest tegen het door de plaatse lijke overheid uitgevaardigde ver bod om gedurende 30 dagen ver gaderingen te houden. Dit verbod werd afgekondigd, nadat zich op 18 October in New Brighton bij Port Elizabeth ongeregeldheden hadden voorgedaan. Het gemeentebestuur van Port Elizabeth heeft vandaag met na druk bekend gemaakt, dat de hand gehouden zou worden aan het dreigement, dat overheids personeel, dat aan de staking deelneemt, niet opnieuw in dienst genomen zal worden. Het Afrikaanse Nationale Con gres, dat de staking georganiseerd heeft en dat verantwoordelijk is voor het „verzet tegen onrecht vaardige wetten", heeft vandaag een beroep op de Afrikanen ge daan om de kalmte te bewaren en gewelddadigheden te voorko men. The Cape Times, het vooraan staande blad van Zuid-Afrika, heeft een soortgelijk beroep op de blanken gedaan. Op 27 Nov. a.s. gaan vier Noord-Limburgse boeren scheep voor een familiebezoek van vier maanden aan hun kinderen in Brazilië. Met het ss. „Alioth" zullen dan G. Michels, oud 62 j., H. Hoeymakers 68 jr., beiden uit Sevenum, J. v.d. Sterren 72 jr. uit Wanssum en de Venrayer M. Goumans 71 jr. de drie weken durende reis naar Brazilië be ginnen. Michels heeft daar twee zoons, Hoeymakers een dochter en v.d. Sterren een priesterzoon en twee dochters. Soekarno op Heldendag President Soekarno heeft Maan dag in Socrabaja een 40 meter hoge obelisk onthuld, het monu ment voor de Indonesische troe pen, die op 10 November 1945 weigerden te voldoen aan een Nederlands ultimatum tot het op geven van de strijd om Soerabaja. Gisteravond hield hij een radio rede tot de Indonesiërs „van Sa- bang tot Merauke", waarin hij verklaarde niet over Nieuw-Gui- nea te zullen spreken, „omdat deze rede over de radio wordt gehouden en iedereen er naar kan luisteren". Hij wilde deze „heilige en historische dag niet bezoedelen met onvriendelijke woorden aan het adres van Nederland, maar iedere keer dat Nieuw-Guinea wordt genoemd, worden wij er aan herinnerd dat de revolutie nog niet is voltooid", aldus Soe karno. „Van nu af aan zullen wij alleen nog maar onder elkaar LUXEMBURG. Bij gelegen heid van de herdenking van het Herstel van de Kerkelijke Hiër archie in Nederland zal in 1953 een grote Nederlandse bedevaart naar Echternach worden gehou den om in het jubeljaar de Apos tel van de Lage Landen bijzon der te eren. Bij de plechtige consecratie van de nieuwe dom van, Echter nach in de herfst van het vol gend jaar zal Katholiek Neder land de nieuwe basiliek met een Bourdon-klok verrijken. Het co mité „Stichting Klók voor Ech ternach" heeft de hiervoor beno digd gelden reeds verzameld. De ze plechtigheden Zullen een bij zonder feestelijk karakter dragen. Een week van katholieke lectuur (Eigen bericht) UTRECHT. Naar wij ver nemen, zal van 16 tot en met 22 November dank zij het initia tief van een aantal katholieke organisaties, een week voor het goede boek worden gehouden. De organiserende verenigingen zijn de leidende katholieke stands organisaties, de Landelijke Ka tholieke Actie, de Kath. Jeugd raad. de Kath. Vereniging van Uitgevers en Boekhandelaren, en de Stichting 1853—1953, („Hon- der jaar Kromstaf"). Het ligt in de bedoeling, langs de bekende wegen der pubficiteit van pers en radio en door bijzondere pro paganda van de uitgevers en boekhandelaren, de aandacht te vragen voor verschillende kanten van het boekenprobleem. Zo zal uitgeweid worden over de cultu rele betekenis van het boek, over verschillende sociale en socio grafische aspecten er van, en over zielzorg en lectuur. Wij komen op de betekenis van deze plannen deze week terug. over de toekomst van Nieuw-Gui- nea praten. We zullen de maat regelen nemen die ons goed dun ken en met de Nederlanders ner gens meer over spreken. Tachtig millioen mensen staan tegenover een paar honderdduizend lieden met koloniale aspiraties. Laten wij niet twijfelen welke partij uiteindelijk zal winnen", Soekarno kondigde aan dat zo spoedig mogelijk algemene ver kiezingen zullen worden gehou den. Het parlement zal niet ont bonden worden, ondanks het aan dringen van enkele demonstran ten. T.a.v. de recente crisis ver klaarde Soekarno „dat van een molshoop een berg" was gemaakt. Hij noemde de binnenlandse situatie in Indonesië echter nog ROOSENDAAL Naar wij vernemen zal de opleiding van de Koreavriiwilligers welke thans plaats vindt in de Engelbrecht- kazerne, worden overgeplaatst naar de nieuwe kazerne in de ge meente Ossendrecht. Deze over plaatsing van ongeveer vierhon derd soldaten zal ongeveer mid den November gebeuren. somberder dan een jaar geleden en meende dat het land thans drie crises onder het oog moest zien: een geestelijke crisis, een gebrek aan respect voor regering en legerleiding en ondoelmatig heid en corruptie bij verschil lende overheidsinstellingen. BONN, 10 Nov. Een verant woordelijke Amerikaanse auto riteit in Bonn heeft de verwach ting uitgesproken, dat West-Duits- land dc V.S. en Engeland om een militair bondgenootschap zal vra gen, wanneer Frankrijk de aan leiding geeft tot een ernstige ver traging bij de oprichting van een Europees leger. Men verwacht, dat een dergelijk verzoek zal worden gedaan, wanneer het vol gende jaar in West-Duitsland een begin wordt gemaakt met de ver kiezingscampagne. Het is nog niet bekend welke houding de nieuwe Amerikaanse regering onder Eisenhower hierover zal aanne men. Inmiddels is bekend gewor den, dat dc Amerikaanse bevel hebbers in Duitsland er alles voor voelen. HOEK VAN HOLLAND, 10 Nov. Na langdurige con ferenties zijn vandaag de meeste beperkingen voor de in- en uitgaande scheepvaart door de Nieuwe Waterweg op geheven. Voor de uitgaande vaart geldt nog slechts de beperking dat schepen met een diepgang van méér dan 9 meter het wrak van de Faustusbehoren te passeren onder gunstige omstandigheden van het getij. Een en ander is aan het beleid van de zeeloods overgelaten, ter wijl ook de weersomstandigheden een rol spelen. Omdat men uitgaand uit rustig rivierwater komt en dus gemak kelijker het overblijvende deel van de vaarweg kan nemen, ter wijl binnenkomende schepen als het ware schommelend en dan send hun weg moeten zoeken, geldt voor de inkomende vaart bij dag en nacht nog een maxi male diepgang van 8 meter. Over dag is echter bij gunstig weer en getij ongeveer twee uur na hoog water te Hoek van Holland het binnenkomen met een maximum van 9 meter toegestaan. Door deze beslissing zullen verschillende tankschepen Pernis weer kunnen bereiken. Men verwacht dat Dins dag het binnenkomen ook van grotere tankschepen als de „Bulk Patrol" en de „Atlantic Queen", die nu in aantocht is resp. bui tengaats ligt, zal worden toege staan. Peilingen hebben uitge wezen, dat er boven het hoogste punt van het wrak slechts één meter water staat. De scheep vaart door de Waterweg is nu weer voor meer dan 90 procent normaal. Ook het éénrichtings verkeer is opgeheven. Uit zee komende schepen hebben echter voorrang. Dinsdagmorgen om 8 uur wor den de 950 ton metende bergings vaartuigen „Uplifter" en „Suc cour" van de Britse marine aan de Hoek verwacht. Bij goed weer zullen nog twee bergingsvaartui gen van Dover naar de Hoek wor den gesleept. Engeland stelt ook 120 man personeel ter beschik king van de Nederlandse marine, onder wier verantwoordelijkheid het bergingswerk zal staan. Van Nederlandse zijde zijn de „Hercules" en een zeesleepboot ingezet. Ook de Britse sleepboot „Restive" is naar ons land onder weg. men een montagewoning laten overkomen voor een waarde van f 10.000,-. Tenslotte kan dan nog f4.000,- besteed worden aan goe deren, of aan de montage-wo ning. Deze regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1950. Zij geldt dus voor allen, die sinds deze datum zijn ge- emigreerd. In een later stadium op dit moment valt hierover nog niets met zekerheid te zeg gen zullen waarschijnlijk zelfs incidentele uitzonderingen mo gelijk zijn en wel met dien ver stande. dat zij, die voor 1 Januari 1950 vertrokken zijn, van de re geling gebruik zullen kunnen ma ken. Het aantal emigranten, dat nu nog kapitaal moet achterlaten is gering. Een enquette heeft n.l. uitgewezen dat zij in 970 van de 1000 onderzochte gevallen min der dan f 15.000.bezaten. In tussen kunnen ongeveer 105.000 immigranten het aantal dat sinds 1 Januari 1950 vertrokken is van de regeling profiteren. Kortgeleden is afgekondigd een verruiming van de deviezenuit- voerregeling. Het gaat hier om het bedrag, dat de emigrant kan opnemen ter bestrijding van de eerste kosten na zijn aankomst in het. nieuwe vaderland. Voor een gezinshoofd of een alleenstaand persoon bedraagt voortaan het maximum aan „landingsgeld" f1500.voor het eerste gezins lid de vrouw", of degene, die de huishoudelijke taak vervult f 750,en voor de overige ge zinsleden elk 400.De „lan dingsgelden" zqn dus bijna ver dubbeld. In de Emigratie-nota van mi nister Suurhoff waaraan een en ander is ontleend, wordt voorts een wijziging van de subsidie politiek aangekondigd. Iedere Nederlander die wil emigreren zal bij gebleken noodzaak sub sidie kunnen krijgen. Slechts wanneer na een volkomen ob jectieve beoordeling in individu ele gevallen blijkt, dat de bij zondere vakkennis van de ads- pirant-emigranj hem onmisbaar maakt voor een bepaald onder deel van het productie-proces, zal zij hem worden geweigerd. De regering staat voorts gro tere spreiding van de emigratie naar méér landen voor. Speciaal de mogelijkheden van Latijns Amerika, de Pacific en Afrika worden ernstig onderzocht. Dc regering zal er naar stre ven initiatieven tot bevordering der emigratie vanuit gebieden, waar een structurele werkloos heid heerst, te steunen. Zij acht het wenselijk, dat in de komende vijf jaar de emigratie ongeveer de helft van de aanwas der be roepsbevolking zal bedragen. Dit zou aan de oplossing van het •werkgelegenheidsvraagstuk ten goede komen. WASHINGTON Generaal Van Fleet, de commandant van het Achtste leger in Korea, zal in Januari a.s. wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn ontslag uit de mili- litaire dienst moeten nemen. De legerwoordvoerder, die dit naar aanleiding van berichten, dat de generaal binnen twee maanden uit Korea zou vertrekken, mee deelde, zei, dat hem niets be kend was van het maken van een uitzondering op de regel in het geval van generaal Van Fleet. Ook wist hij van geen verzoek om de diensttijd van de generaal te verlengen. VLISSINGEN Gistermorgen is een begin gemaakt met het lossen van het bij Breskens ge strande Portugese schip „Peba- ne". De lading bestaat uit oud ijzer en balen cement. Als het lossen ver genoeg ge vorderd is, zal men vandaag mis schien proberen het schip vlot te trekken. MIDDELBURG. De hevige stormen van de laatste dagen hebben aan de zeedijk bij West- kapelle zeer ernstige schade toe gebracht. Aan de Noordzijde van de zeewering is in twee dijk vakken, elk ter lengte van 35 1ML, de glooiing aan de dijkvoet vol komen weggeslagen, waardoor een soort „schelp" ontstond. Het ligt in de bedoeling deze thans te bekleden met zakken klei. Naar schatting zullen 15.000 zakken nodig zijn. 180 arbeiders zijn thans druk bezig ze aan te brengen. De bekleding zal later met rijstakwerk worden versterkt. Pas bij lage waterstand zal men kunnen vaststellen welke omvang de schade precies heeft. In het voorjaar zal met het definitieve herstel van de dijk worden be gonnen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1