Italianen bezochten de Kaasstad Donateursconcert van ,Soli Deo St. Maarten trok te paard door de stad R. K.Gemengd T oneel speelde op L.T.J.-avond Uitstekende uitvoering van Lamoraal Het verdrinkingsgevaar aan de Hoornse kade nylons Gerard Worm Agenda Pagina 2 Woensdag 12 November 1952 ALKMAAR Dat Alkmaar in het internationale toerisme een factor van betekenis is, bleek gister weer eens, toen een 15-tal directeuren van Italiaanse reis- bureaux een bezoek aan onze stad brachten. Zondag was het gezelschap in Roosendaal aange komen, waar vertegenwoordigers van 't Reisbureau Lissonne Lin deman en de ANVV de heren verwelkomden. Zij brachten die dag nog een bezoek aan Delft en Den Haag en gingen Maandag 'n kijkje nemen in Go.uda en Schoonhoven, waar zij door de gemeentelijke autoriteiten wer den ontvangen en grote belang stelling aan de dag legden voor de zilverindustrie en de glas>- en aardewerkindustrie. Gisteren stond een bezoek aan Den Haag en Noord-Holland op het programma; in Haarlem ori ënteerden de heren zich omtrent de Keukenhof en het Circuit van Zandvoort, waarna zij naar Alk maar kwamen. Hier werden zij in het Waaggebouw door V.V.V. ontvangen. In de bestuurskamer werd het gezelschap koffie met een beschuitje met kaas aange boden door een meisje in de West-Friese klederdracht, waar voor de Italianen grote belang stelling aan de dag legden. De heer D. J. Scheffel, voor zitter van de V.V.V. verwelkom de het gezelschap in het Engels, erop wijzende, dat de belang stelling van de Nederlanders voor Italië, wat het toeristisch verkeer betreft, wellicht nog veel groter is dan de belangstel ling van de Italianen voor Ne derland. Hij hoopte echter, dat het bezoek van de heren ertoe mocht bijdragen, dat steeds meer Italianen naar de lage landen zouden komen en daar tot hun volle tevredenheid hun vacantie mochten doorbrengen. De heer Soheffel bood een kleurenfilmpje over Alkmaar aan, een attentie, die zeer op prijs werd gesteld, temeer daar Alcmaria de eerste VW bleek te zijn die op een dergelijke originele wijze de faam van 'n stad naar buiten uitdraagt. De heer en mevr. Zuurbier, onderhielden zich met de gasten in het Italiaans en vertelden een en ander over Alkmaar en het leven in Nederland. Het V.V.V.- bestuur bood de gasten een map je met documentatie-materiaal aan betreffende Alkmaar en de kaasmarkt, alsook wat betreft de omgeving. Van de gelegenheid de Waag- toren te beklimmen, maakten de Italianen, die vanuit de ramen al belangstellend naar de grachtjes en bruggetjes hadden gekeken, gaarne gebruik. Nog even maak ten zii o.l.v. de heer Scheffel 'n korte wandeling door de binnen stad. waarna zij hun bus weer opzochten, die hen naar Volen- dam en Edam zou brengen, van waar het gezelschap naar Am sterdam ging. Voor morgen staat nog een bezoek aan Schiphol, Aalsmeer en 't Gooi op het pro gramma. Onder de vele buitenlanders, die jaarlijks ons land bezoeken, nemen de Italianen tot dusver nog een bescheiden plaats in, slechts enkele duizenden toeris ten uit het zonnige land beteke nen maar weinig onder de hon derdduizenden toeristen uit zo veel andere landen. Laten wii hopen, dat dit bezoek van de 15 directeuren van Italiaanse reis- bureaux niet zonder resultaat zal blijven en dat in de toe komst meer Italianen ons land en dan vanzelfsprekend ook Alk maar zullen bezoeken. Arlnprtpniip i Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER Cabaret-avond van „De Wolspecialist" ALKMAAR In 'l Wapen van Heemskerk bood „De Wol specialist" van de Laat zijn clientèle gratis een cabaretavond aan. De zaal was geheel gevuld, toen namens de fa. W. Schipper de heer G. Goemans allen wel kom heette en een gezellige avond toewenste. Het woord en de daad was hierna aan het be kende Alcmaria-Cabaret. dat met een non-stopprogramma kwam van sohetsjes, zang. dans en voordracht. Nog onlangs hebben wij over het optreden van dit goede ama teursgezelschap het een en an der geschreven en het behoeft dan ook geen betoog, dat het publiek zich ook deze avond bij zonder amuseerde. De fa. Schip per bood de hele zaal nog een consumptie aan. Ook de bezoe kers van de volgende door De Wolspecialist aan te bieden avon den zullen zich ongetwijfeld amuseren. AdvertentieI ALKMAAR Het stormach tige en trieste Novemberweer dat keer op keer ijs-koude re genvlagen bracht ten spiit. trok de jeugd van Alkmaar er gister avond weer op uit. om in naam van St. Maarten om een aalmoes te vragen Hele kleine peuters waren er bij. amper 2 turven hoog. die. diep in de kragen van hun jasjes gestoken, langs de huizen trokken, al zingend en met glunderende gezichtjes bo ven hun brandende lampions. In alle delen van de stad klonken de welbekende St.-Maartenlied- ies op. Wat de kinderen aan buit binnenhaalden was frappant. Want al was men over het alge meen geen „rijk man", toch werd er veel gegeven. Het was voor de milde gevers tenslotte toch een plezierig ding. De glinsterende en vragende kinderogen, die zo grappig naar boven kunnen kij ken als ze dapper aan het zin gen ziin. zijn onbetaalbaar. De grote zakken met snoep die men achter de deur gereedzette. wa ren bij het voor de kinderen al flink verlate uur van naar bed gaan, schoon leeg. En de maag jes van de kinderen vanzelfspre kend schoon vol! Misschien, dat ze nog wat over houden om de St.-Nicolaasdagen te halen. Mits de ouders maatregelen treffen tot geleide economie! Maar waarom eigenlijk. In een kindermondje smaakt een speculaasje vlak bo venop een hapje leverworst uit stekend en terzelfdertijd is er al tijd nog wel een plekje voor een zuurtje of ander lekkers. Gisteravond verkreeg de Sint- Maartensviering een meer alge meen karakter door de optocht van de rakkers en poorters van de jongensgilden der St.-Domi- cus- en Laurentiusparochies. Aan de teugel begeleid door een forse heraut trok St. Maarten met koperen helm op en wapperen de rode mantel temidden van 'n grote kinderschaar en voorafge gaan door het vendel van de ver kenners. door de stad. Op hun route door de stad ze trokken natuurlijk veel bekijks hiel den ze halt voor het zusterhuis Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Cor nells J. A. zv J. G. Fostma en A. Kluft. Gehuwd: Johannes P. Ros en Geertruida J. W. Bernards; Ma rinus Groefsema en Catharina A. Wortel. WOENSDAG 12 NOV. HARMONIE: „De mijnen van Koning Salomon, a.lft. VICTORIA: With a song in my heart, 14 j. REX: Een van de daders ont kwam, 18 j. CINEMA: De laatste grens, 14 j. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek „De Bever". Emma- straat 36, Apotheker P. J. Meurs. TENTOONSTELLINGEN: STEDELIJK MUSEUM: Mat- thieu Wiegman tot en met 23 November (werkdagen 10-12, 2-5. 7-9) Zondagen 2-5. GULDEN VLIES: 8 uur: Haagse Comedie met Trijn tje Cornelis. WAPEN VAN HEEMSKERK Personeel Ned. Machinefabr. Alkmaar: film staalproductie Donderdag: hoog water 3.25 en 16.35 uur: laag water 10.20 en 22.25 uur. op de Oude Gracht en de pasto rieën op de Breedstraat en het Verdronkenoord. waar zij als beloning voor hun spontane lied je eik een snoeperijtje in ont vangst mochten nemen. Vooral bii de Zusters hadden de kinde ren grote belangstelling, want er was bijna geen zuster, die dit vrolijke timult wilde missen. Tegen half negen waren de meeste kinderen moe-gezongen. Met rijke buit beladen keerden zij huiswaarts. ALKMAAR De Christelijke Muziekvereniging „Soli Deo Glo ria," gaf in t Gulden Vlies een donateurs-concert, en we consta teerden dat de belangstelling voor dit corps zeer sterk is toe genomen. Het was de voorzitter een grote vreugde voor een vol komen bezette zaal het openings woord te kunnen spreken. Ver tegenwoordigers van het Bonds- bestuur van de Chr. Muziekver eniging „Jong Holland" en de plaatselijke zusterverenigingen gaven acte de precence. Nadat men gezamenlijk Psalm 138 had gezongen werd met de afwerking van het muzikale programma olv dirigent J. Schoen begonnen. Men speelde overbekende wer ken. en de aandacht werd voor namelijk gevestigd op de wijze waarop deze werken werden gespeeld. Over het algemeen kan „Soli Deo" op een geslaagd con cert terugzien. Vaak werd voor al bij het koper een zeer fraai klankgehalte ontwikkeld, de cla- rinet-bezetting kan nog worden uitgebreid. „Judex" van Gounod werd goed gespeeld, de Kroningsmars van Meyerbeer werd op wat onge lijkheden na zeer verdienstelijk gespeeld. De Lustspiel Ouverture van Keler Bela, hadden we gaarne iets brillanter gehoord. De Italiaanse Ouverture van De- neufbourg vormde wel het mu zikaal hoogtepunt van de avond. Dit stuk werd bijna geheel gaaf gespeeld. De Tschaikowsky-her- inneringen werden uitnemend ingezet, maar ze zijn niet gemak kelijk, zodat men niet steeds tot het einde de melodieuze span ning kon volhouden. Een pittige mars van Hall be sloot het concertgedeelte van de ze donateursavond. Hierna werd onder de rubriek „Kun je nog zingen, zing dan mee," door de aanwezigen ge zongen, o.m. een aantal vader landse liederen. ALKMAAR Voor een flink bezette zaal met belangstellen den heeft de R.K. Gemengde Toneelvereniging van de Afde ling Alkmaar West van de L.T.J. gisteravond in „Het Wapen van Heemskerk" een voorstelling ge geven van het vrolijke mysterie in drie bedrijven „Als de klok waarschuwt", van R. en C. H. Feenstra, onder regie van mevr. OudBrantjes. Voorzitter Theo Blom Dzn. herdacht bij de aanvang van de avond de heer P. Blom, die in de loop van de vorige week bij een auto-ongeluk op de Veluwe om het leven is gekomen en voor wiens zielerust een Onze Vader en Wees Gegroet werd gebeden. Voorts verheugde hij zich over de goede opkomst, waaruit mocht blijken, dat de L.T.J. een grote plaats in de harten der leden heeft ingenomen. Hij riep een bijzonder woord van welkom aan Rector J. J. v.d. Zalm en de ver tegenwoordigers van de diverse Stands- en Jeugdorganisaties. Tenslotte zette hij nog even het doel van de organisatie uit een, die voor de leden een ont wikkelingsinstituut betekent op Godsdienstig en Cultureel gebied en welke van voorlichting dient temidden van de warwinkel van tegenstrijdigheden die in de gro te maatschappij wordt aangetrof fen. Aan de ene kant het com munisme, aan de andere kant het materialisme, die het Chris tendom trachten te verdringen en te ondergraven. De L.T.J. en de grote L.T.B. werken aan de godsdienstige en culturele ver heffing van de boerenstand en de heer Blom deed een beroep op alle nog ongeorganiseerde boeren en tuinders, zich onder I de rijen van de standsorganisa ties te scharen. Hierna werd door allen uit volle borst het lied van de Land en Tuinbouwjongeren gezongen. Het toneelstuk, dat op de plan ken werd gebracht, was een ge zellig griezelstuk. dat 'n inslaand succes had. De spelers wisten door hun enthousiaste spel de zaal in zodanige stemming te brengen, dat men de fouten en tekortkomingen amper meer zag. Het ging over de nieuwe bewo ners van een kasteel in Fries land, omtrent 1900, waar een jongeman, die zich voor dokter uitgaf, zijn toevlucht zocht tot bangmakerij van de bewoners in de omgeving, om daarachter zijn misdaden te verbergen. Spook verhalen deden de ronde, spook- verschiinselen waren niet van de lucht, natuurlijk met de nodige geluidseffecten en revolverscho ten, totdat in het laatste bedrijf met. behulp van de charmante dochter des huizes de schurk wordt betrapt en onschadelijk gemaakt door de zoon van de vroegere kasteelheer. Jan Blom speelde de kapitein Brouwer met de juiste gemoedelijkheid en bra- vour. Mei. Corry Smit was de hyper-deftige kasteelvrouwe. bij wie alles op uiterlijkheden en etiquette aankwam. Rie Dekker was de charmante dochter des huizes, Jan Berger realiseerde heel goed de figuur van de oud gediende van de kapitein. Bets Dekker zette een kordaat dien stertje op de planken, Kees Kaandorp creëerde de geheim zinnige figuur van de knecht van de vroegere kasteelheer, Jan van Schouten oogstte veel succes in zijn rol van de louche dokter, Aii Vis had de lachers op haar hand met haar koddige spel van de Freule Sminia en Adri Zon neveld gaf een goede vertolking van de energieke adellijke jonge man. die de spookgeschiedenis ophelderde. Het was een toneel avond, waarop de aanwezigen zich van harte hebben geamu seerd en daarvoor de spelers met een klaterend handgeklap be loonden. Emigratie BERGEN. Met de Johan van Oldenbarneveldt is gisteren de jongeman Arnold van Eijk, Lou- delsweg 39, naar Melbourne (Australië) vertrokken, om daar bij zijn neef het schildersvak te gaan beoefenen. Dat het optreden van het Vendel veel bijval had laat zich denken. Hoofdzaak is echter dat „Soli Deo" in het musiceren van con certnummers. reeds veel te waar deren heeft bereikt. Na de onontbeerlijke verloting, volgde het amusante gedeelte van de avond, met de beoefening van de kunst van het toneelspel. Opgevoerd werd een blijspel in éen bedrijf „Op gemakkelijke condities". Het publiek liet het aan veel waardering voor de to nelisten niet ontbreken, maar vergaten daarbij ook zeker niet, de lofwaardige prestatie's van het muziekcorps. W. Schreurs. Hoge moyennes in Burchttournooi UITERSTE SPANNING ALKMAAR. Het ziet er naar uit dat dit tournooi een recordpoging wordt van al de deelnemers, om hun moyennes tot het hoogste op te voeren. Met een verbeten wil de partij ten koste van alles te winnen verschenen de spelers aan de tafel. De prachtige beker werkt als een magneet, doch de spor tiviteit wordt geen moment uit het oog verloren. Al de spelers concentreren zich volkomen en de grote waarheid dat prach tige prestaties te leveren zijn wanneer men zich volkomen geeft, komt in dit tournooi dui delijk tot uitdrukking. We zien dan ook met grote belangstel ling het verdere verloop tege moet. Hedenavond worden de wedstrijden voortgezet. Uitslag van dagen: Rolie Wester Teileman Stadegaard Schot Kranenburg Dekker Hoogland Wester Schot Rolie Hoogland Wester Stadegaard Kranenburg Teileman Schot Dekker Schaaknieuws V.V.V. ALKMAAR. Voor de compe titie van de K.N.S.B. werd door het eerste tiental van V.V.V. een thuiswedstrijd gespeeld tegen A.S.C. uit Amsterdam. De vooruit gespeelde partijen leverden V.V.V. een voorsprong op van twee pun ten zodat nog 2'/c punt voldoende waren voor de winst. Tenslotte werd de eindstand 54 voor V.V.V. Bord 8 moet nog arbitrair beslist worden, maar dat zal wel remise worden, dan wordt het tenslotte ö'/a4Va voor V.V.V. V.V.V. 1 A.S.C. 2 P. SeewaldDr. Peremons VaV« D. Appel Jr.P Strybis 10 E. KaiserJ. Verhoef 01 W. KwakDr. Arnold I0 P. HoekstraJ. Spenhoven VaVa A. Beemsterboer W. de Ruiter 10 C. WoutersenW. Bos 01 R. PyningJ. Sturm afgebr. Ir. J. F. Cool—J. Zorgdrager 01 Mr. R. LeddijC. Scheffer 10 de eerste twee 150 20 29 7.50 142 20 35 7.10 150 47 15 3.19 146 47 23 3.17 150 31 30 4.83 105 31 18 3.38 150 40 24 3.75 93 40 14 2.32 150 27 24 5.55 108 27 20 4.00 150 21 27 7.14 75 21 19 3.57 150 33 32 4.54 82 33 9 2.48 150 29 17 5.17 125 29 30 4.31 150 27 33 5.55 142 27 33 5.29 5—4 Afscheid kapelaan Voels ALKMAAR Zeven jaar was kapelaan Voets de leider van de vrouwelijke jeugd in de St. Lau- rentiusparochie; geen wonder, dat de meisjes hem niet zomaar zonder meer willen laten gaan. Donderdagavond gaan zij af scheid van hem nemen, voor zijn vertrek naar Amsterdam. Om 8 uur begint in het clubhuis een non-stop-programma voor en door de kabouters, gidsen, J.G., Meisjescongregatie en de deelne mers aan de Godsdienstcursus voor 18-jarigen; het zal een tref fend afscheid worden van de aalmoezenier, die zeven jaar zijn krachten gaf aan de vrouwelijke jeugdbeweging. Deze avond zal hem later nog met dankbaarheid doen terugdenken aan zijn Alk- maarse periode. Werkgroep K.V.P. BERGEN. Volgende week wordt een aanvang gemaakt met de K.V.P. studie-avonden. Op deze avonden bespreekt men het poli tieke en het hiermede nauw ver bonden sociale leven met al haar problemen Een afschrift van deze besprekingen wordt aan het hoofdbestuur van de K.V.P. toe gezonden. Het onderwerp van deze maand is „de gemeenteraad", dat door het raadslid de heer C. W. Ellis zal worden ingeleid. Deze avon den worden eens per maand in het gebouw St. Jan gehouden. Contributie is hieraan niet ver bonden, slechts de verplichting om lid te zijn van de K.V.P. Zij die interesse hebben kunnen zich opgeven bij de heer Woldendorp, Russenplein 8, waar tevens stu diemateriaal betreffende het on derwerp te verkrijgen is. Propaganda-avoiid ANWB HEILOO. Op Donderdag 13 November a.s. zal de A.N.W.B. in „De Rustende Jager" des avonds te acht uur, een propaganda-avond organiseren, die voor leden, zowel als voor niet-leden vrij toeganke lijk is, althans voorzover er plaat sen beschikbaar zijn. Wat de laat ste categorie betreft, wie het eerst komt, het eerst maalt. Door een speciale A.N.W.B. film, een causerie en een kleine tentoonstelling zal op prettige wijze, doel en werk van de bond nader uiteengezet worden. Ook over de populaire Wegenwacht zal een en ander worden verteld. Kinderen beneden de achttien jaar zonder geleide hebben geen toegang. De zee geeft terug BERGEN AAN ZEE. De wis selwerking van de zuid-wester stormen, die de duinenrand in ernstige mate aantasten, en de noord-westen winden die het ont brekende zand weer aanvullen, was vooral in de laatste jaren ernstig verstoord. Hierin is nu blijkbaar een ken tering gekomen. Men zou ver wachten een door de storm van de laatste dagen, deerlijk geha vend duin aan te treffen, doch het tegendeel. De noord-wester storm van de laatste dagen heeft enor me hoeveelheden zand op het strand geworpen, waardoor de uit riet bestaande zandvangers geheel zijn ondergestoven. Het aanzien van. het strand is hierdoor tevens sterk gewijzigd. Westbeemster K.A.B.'ers bijeen WEST BEEMSTER Dezer dagen heeft de KAB in West- Beemster haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen gehouden. Spreker voor deze avond was pastoor Holtkamp uit de Rijp. Hij gaf een historisch overzicht van de ontwikkeling van de Katho lieke kerk sinds de middeleeu wen en deed dit op zeer interes sante wijze, zodat hij een aan dachtig gehoor vond. Na zijn uit eenzetting beantwoordde hij nog diverse vragen. De secretaris spoorde de leden aan zich op het Bondsblad „Ruim Zicht" te abon neren. Ook de Sint Nicolaasvie- ring kwam aan de orde. De kin deren der R.K. lagere school krijgen cadeautjes en men zal trachten de goede Sint op 4 of 5 December ook in de West- Beemster te laten komen. Het uitstapje volgend jaar zo mer werd eveneens besproken en men wilde hiervoor 'n spaar systeem invoeren. Maandag 17 November is de volgende bijeen komst. L.T.J.-nieuws ZUID-SCHERMER Naar wij vernemen zal de heer G. J. Stok- reef, veearts te Alkmaar, op Woensdagavond in de zaal van de heer van Saase, op de bijeen komst van de L.T.J. een praat avond komen houden over vee ziekten en de bestrijding daar van. Iedere belangstellende is welkom. Het belooft een zeer leerzame en interessante avond te worden. EGMOND AAN DEN HOEF Het zal zeer zeker een ieders volle instemming hebben, wan neer dit verslag begint met een woord van lof voor de pas be noemde (en pas 21-jarige) diri gent, de heer R. Druiven. Onder zijn leiding gaf Lamoraal een tweetal uitvoeringen, waarin vooruitgang viel te bespeuren. Lamoraal kwam met een pro gramma, dat binnen het bereik lag van de leden van het korps. Mede daarom werd muziek ten gehore gebracht, dat zuiver klonk en waarin alle partijen, in goede harmonie tot een beter muzikaal geheel samensmolten. Het lijdt daarom geen twijfel of Lamoraal gaat onder de dap pere leiding van deze dirigent een goede toekomst tegemoet. Ten gehore werden gebracht: Anny, mars van A. M. van Leest; Sympathie, mazurka van van de Driessche; Russische taptoe met oud-Hollands dankgebed van A. J. Maas; Bannièrs Tricolore, mars van Vermaelen; The Teddy Bears Picnic van J. W. Bratton-Mole- naar en Vice L.O.N.U., mars van Buyst. Toen de Voorzitter van Lamo raal, de heer J. Belleman de do nateursavond opende was de zaal tot de uiterste hoeken bezet. Trou wens op de tweede avond had men ook niet over belangstelling te klagen. Een noviteit waren de baretten, waarmede de Lamoraalmannen voor het eerst voor het voetlicht verschenen. Het moet gezegd wor den die hoofddeksels kleden het uniform keurig af. Als dank voor de milde gevers der baretten werd nog een extra marsje gebla zen. Na het muzikale gedeelte trad de toneelvereniging Cantecleer uit Alkmaar op met het wel zeer actuele stuk: „Van ander ras'", geschreven door Arnaud d' Usseaii en James Gow. De regisseuse, mej. B. Speet, schreef in haar in leidend woord op het programma „met veel liefde en toewijding spelen wij (leden van Cantecleer) dit spel. Moge het ook U (toe schouwers) vreugde en ontroe ring schenken." Deze woorden zijn ten volle tot hun recht ge komen. De uitbeelding der figu ren was op een enkele uitzonde ring na heel goed. Jammer dat Vok Kejjsper verhinderd was. Op zeer korte termijn moest hij nu vervangen worden door de heer Groot uit Heerhugowaard. die deze omstandigheid mede in aan merking genomen zich behoor- Fanfarecorps Eensgezindheid EGMOND-BINNEN. Zondag j.l. namen drie leden van boven genoemd corps deel aan het So listenconcours te Wormer. De heer E. Konijn, die uitkwam in de 2e afdeling met sax-alt, be haalde een 2e prijs met 213 pun ten, terwijl de heer C. Lute in de le afdeling met bariton eveneens een 2e prijs behaalde met 226 punten. De heer A. Admiraal met bugle sleepte in de le afdeling 'n 2e prijs in de wacht met 230 pun ten. Gezien het feit, dat zij voor het eerst aan een solistenconcours deelnamen, mag dit een mooi suc ces genoemd worden. „Drie is te veel" URSEM. Op Zondag 16 en 23 November a.s. start de bekende R.K. Toneelvereniging „St. Bavo" het seizoen met het vermaarde blijspel „Drie is te veel". Zoals U ziet kunt u uit de titel alles en niets opmaken. Gaat het over drank? Of over vrouwen? Over allebei, of over geen van beide? Wij willen het u niet vertellen, maar dat het er in zal gaan als koek, daar kunt u van op aan. Het zit vol van de sappige, gees tige humor van de gewone man uit het dagelijkse leven en is ge richt tegen de beschavingsideeën uit de zgn. gegoede kringen. En dat „St. Bavo" er iets goeds van zal maken hoeft geen betoog. Het feit dat deze kloeke vereniging een naam heeft op te houden, zegt al genoeg. Zaterdag 29 November, de laat ste dag voor de advent, organi seert „St. Bavo" een bal, toe gankelijk voor iedereen; het entreebewijs van de uitvoering geeft belangrijke reductie. lijk van zijn taak heeft gekweten. Bijzondere vermelding verdient het spel van de senator en Honey, het negermeisje. Dit was tot in details verzorgd spel. Daarbij sloten zich goed aan Alice en Bella. De komieke rol van Roy Maxwell was bij Wim Pieters in goede handen. In zijn laatste op treden, waarin hij het komieke moest laten varen omdat het speelmoment een ernstig optreden vergde, was zijn spel minder. Alle lof voor de vertolking van Brett Charies, de neger, de grole tegenspeler van de senator. Het was een stuk met een rijke, diepe inhoud, dat door Cantecleer op zeer verdienstelijke wijze werd uitgebeeld. Een prima band uit Alkmaar verzorgde de entre-acte muziek. Beide avonden werden besloten met een gezellig dansje. W eersverwachtina Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. RUSTIG WEER Koude nacht met weinig be wolking. plaatselijke lichte vorst en hier en daar mist. Overigens op de meeste plaatsen droog weer met morgen overdag nu en dan wolkenvelden. Ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. Weinig wind. (Ingezonden) Geachte Reaacue, Naar aanleiding van de afwij zing door de Raad van het ver zoek, gedaan door de bewoners van de wijk Hoornse Kade en omstreken, zou ik U willen ver zoeken mij een plaatsje in ons dagblad te willen afstaan, voor een protest tegen deze beslissing, waarvoor ik U bij voorbaat mijn hartelijke dank zeg. Ten zeerste heb ik mij ver baasd over de motivering van de afwijzing door de meerderheid van de Raad op het verzoek, ge daan door de bewoners van de Hoornse Kade en omgeving om een afrastering langs de berm van de Hoornsevaart. zekeren dat de werkelijkheid an ders is, en dat vooral water op het kleine grut een onweerstaan bare aantrekkingskracht heeft. Zeer vele argumenten zou ik kun nen aanvoeren vóór een behoor lijke afrastering. Dit lijkt me overbodig daar de minderheid deze reeds te berde heeft ge bracht. Liever wil ik er op wijzen dat de tegenargumenten m.i. weinig gelukkig gekozen zijn. Ten eer ste de opmerking dat het aantal verdrinkingsgevallen in de Hoorn se vaart betrekkelijk gering is in verhouding tot andere stadsdelen. Laat het dan zijn, dat het aan tal werkelijke verdrinkingsgeval len gelukkig „betrekkelijk ge ring" is, (m.i. is toch ieder geval In de eerste plaats zou ik er op i er één teveel), dan is dit toch te willen wijzen, dat ook zonder de aansporing van het College de ouders in deze wijk dag in dag uit, en tot in de treure hun kin deren voorhouden dat een berm geen speelplaats is, en dat in het bijzonder deze berm buitenge woon gevaarlijk is. En denken de tegenstemmers nu werkelijk dat de kleuters aan die herhaalde waarschuwingen voldoende heb ben om die gevaarlijke speel plaats te mijden? Ik kan hen ver danken aan de zeer grote, ik zou bijna willen zeggen, angstige op lettendheid van de bewoners van de Hoornse Kade. Want het aan tal gevallen van te water raken en bijna verdrinken is werkelijk onrustbarend hoog. En altijd be treft het kinderen beneden de 5 jaar: dus zij die direct na het aanhoren van een vermaning deze weer vergeten zijn, en geen besef hebben van gevaar. Het Hikt me toe, dat de Raad met al deze gevallen niet bekend is, en dus houdt dit argument geen steek: „Ook wat het aantal kleu ters betreft, is de Hoornse Kade in* de minderheid." Hier krijgt men de indruk, dat alleen de H. K. bedoeld wordt, want er wordt niet gesproken over de gehele wijk, die ook om vat de Houthavenstraat, Reker- straat, Zaagmolenstraat, Papier molenstraat en Zeswielenstraat; deze wijk is wel zeer kinderrijk. Dus had ook deze opmerking be ter achterwege kunnen blijven. En dan het beroep op de Be waarengel, die ieder kind heeft. Kom nou Mijne Heren, dat was toch niet ernstig gemeend? Aan het kleine kind wordt deze Engel wel voorgesteld als zijn beschermer in alle mogelijke om standigheden, maar wij weten toch wel beter, dat deze bescher ming er een is tegen andere dan lichamelijke gevaren. En dat wij alles wat er gebeurt, ook met de kinderen, moeten overlaten aan Hem, die ons aller lot bestiert; zeker, ik ben het er volkomen mee eens, maar om op die grond alle verantwoordelijkheid van ons af te schuiven? Waarom houden wij ons bezig met arbeidsbeveiliging, met ver- keersbeveiliging enz. enz. en steunen al die maatregelen op zeer strenge wetten? Toch zeker in het besef, dat wij, zoveel als in ons vermogen ligt, met de Voorzienigheid hebben mee te werken. Klinkt dan het beroep op de Voorzienigheid in dit geval niet wat al te fatalistisch. Terwijl fatalisme iets is, wat ieder gelovig mens verwerpt. Ten slotte lijkt mij de vrees voor aansprakelijkstelling van de gemeente bij een ongeval ondanks beveiliging, die eventueel defect geraakt of vernield zou zijn, zeer ongegrond. Naar mijn mening was de Ge meente veel meer aansprakelijk bij de plaats gehad hebbende on gevallen op grond van het ach terwege laten van beveiligings maatregelen. Wat nu de practi- sche kant van de kwestie betreft, ook mij lijkt een hek van gaas niet de meest ideale oplossing, maar waarom kan het niet zoals het ook langs al onze singels, perken en plantsoenen gedaan is, n.l. korte ijzeren paaltjes met een ongev. 4 cm brede ijzeren strip, ter hoogte van ongev. 30 cm, eventueel daarachter een laag te houden beplanting van liguster of iets dergelijks? Dit zal voldoende zijn om kin deren uit de berm te houden, en uit aesthetisch oogpunt is er niets op tegen. Het is de vaste hoop van alle bewoners van de w ij k, dat deze zaak niet als afgedaan wordt be schouwd en nog eens in de Raad ter tafel komt. En laat dan in het bijzonder de Katholieke tegen stemmers bedenken, dat dit ge val ook bezien kan worden uit het oogpunt van bescherming van het Gezin. Met dank voor de plaatsing teken ik, F. A. Dekker, Houthavenstraat 26 Verjaardag Mgr. Huibers Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal ter ge legenheid van ziin verjaardag op Zaterdag 15 Nov. a.s. recep tie verlenen aan de religieuzen (broeders en zusters) en de leken van 11 tot 12 uur en aan de Pries ters van 12 tot 1 uur. Ledenvergadering K.V.P. EGMOND-BINNEN. Een de zer dagen hield de K.V.P., afde ling Egmond-BinnenRinnegom, in café Apeldoorn een algemene ledenvergadering, welke maar zeer matig bezocht werd. Een ge mis aan inzicht van de belang rijkheid van deze bijeenkomst zal hiervan wellicht de oorzaak zijn. Geopend werd door de voorzit ter, de heer C. J. Apeldoorn, waarna de notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en in orde bevonden. Van de zijde van de K.A.B. was een schrijven binnengekomen met betrekking tot de straatverlichting Abdijlaan Hollanderweg en het punt Dom HuijbenlaanVenne waters weg en Limmerweg. Een en ander heeft de aandacht. Vervolgens ging men over tot het belangrijkste punt van de agenda, n.l. het formeren van een nieuw bestuur. Van het huidige bestuur stelden zich herkiesbaar de heren C. J. Apeldoorn, Jac. Ory en C. Groen, terwijl van de zijde van het bestuur als nieuwe candidaten werden voorgedragen de heren H. Admiraal, H. Roe- kes, Joh. Apeldoorn en J. Burg- meijer. Van de aan de leden ge geven gelegenheid tot het indie nen van nieuwe candidaten was geen gebruik gemaakt, zodat ge melde heren reglementair het nieuwe bestuur uitmaakten. Na dat tweemaal was gestemd, be haalde de heer Roekes de ver eiste meerderheid en werd tot voorzitter gekozen, zodat de heer C. J. Apeldoorn als zodanig moest aftreden en in de toekomst als bestuurslid zijn beste krachten zal geven. De rondvraag leverde niets vermeldenswaardigs op. WEIZMANN BEGRAVEN REHOBOTH, 11 Nov. Van daag is het stoffelijk overschot van Israël's eerste president ter aarde besteld. De lijkkist was bedekt met de Israëlische vlag en werd gedra gen door acht kolonels van het leger, de vloot, de luchtmacht en de politie. Terwijl door het hele land de sirenes loeiden en een minuut lang het verkeer stilstond en het werk werd neergelegd van Dan tot Bersjeba, ias Opperrabijn Herzog enige verzen uit de psal men voor. die zo waren gekozen dat de beginletters van ieder vers tezamen de naam Chaim Ben Ozer vormden. Ingezonden Alkmaar, 8 Nov. 1952 Aan de Redactie van het N.N.H. Dagblad, Alkmaar Geachte Heer Redacteur. In Uw blad van 8 Nov. komt onder het opschrift „K.V.P. en P.v.d.A." een uitspraak voor van de heer Romme, die. alhoewel in vette letters afgedrukt m.i. aan vechtbaar is. De heer Romme verklaart dat de confessionele partij het hoog ste middel is voor de doorwer king van onze zedelijke beginse len. Dat kan natuurlijk waar zijn, doch is daardoor nog geen axioma. Wij hebben in ons land meerdere confessionele partijen en nu zou het zeer goed kunnen zijn dat een van deze er stellin gen op na houdt, die geheel in tegenspraak zijn met onze ge loofsleer. Daarbij moet men rekening houden met het feit, dat de ver tegenwoordigers van een confes sionele partij, die tenslotte ook niet onfeilbaar zijn. dé voor hen geldende zedelijke beginselen onjuist opvatten of ten dele niet in ons landsbestuur doen gelden. In beide gevallen gaat de stel ling van de heer Romme niet op. A. C. SCHOUTEN Naschrift: De mogelijk heid. dat de confessionele partij, als optimaal middel tot doorwer king van de zedelijke beginse len. zou falen, doet aan de juist heid van de stelling niets af. Dat de vertegenwoordigers van een confessionele partij zouden falen, is geen „feit", maar een moge lijkheid. Het succes van de con fessionele partij zal des te groter zijn, al naar mate sommigen er van af zien, de leider van zulk een partij (met ziin allesbehalve benijdenswaardige verantwoor delijkheid) hinderlijk te volgen. Hoofdredactie N.H.D.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2