Haags zakenman vervalste uitvoereertificaten Zonder Frankrijk Dr Kortenhorst herdacht prof. Chaim Weizmann P.v.d.A. liet in de Kamer een nieuw geluid horen VISSERIJVERGUNNINGEN VOOR HET IJSSELMEER Twee oplichters maakten voor tienduizenden huit Sinds 1945 emigreerden 120.000 Nederlanders Voor handel op Oost-Europa Ook B.V.D. in het spel betrokken? JSnar wij vernemen Jaarvergadering van de A.K.W.V. Kinderbijslag kleine zelfstandigen BTZOT WINT VAN FANELLI Welke zijn thans de mogelijkheden? Woensdag 12 i Pagina 3 BUITENLANDS OVERZICHT werd in onze editie van gisteren in het kort melding Be- maakt van een eventueel Brits- Amerikaans militair bondgenoot schap met de West-Duitse repu bliek, wanneer Frankrijk nog langer mocht weifelen, die voor bereidende maatregelen te tref fen welke nodig zijn voor het tot stand komen van de Europese Defensiegemeenschap. Maatrege len, die in hoofdzaak beogen 'n bespoediging van de ratificatie van het verdrag. Uit latere be richten is inmiddels gebleken dat niemand minder dan bondskan selier dr. Adenauer de voorstel ler is van zulk een bondgenoot schap. Het is derhalve een plan, afkomstig van hoog niveau. De West-Duitsers zullen waarschijn lijk nog deze winter hun goed keuring aan de E.D.G. geven. De Fransen daarentegen verval len van het ene uitstel in het andere, met als gevolg misschien een afstel. Eerst heette het. dat de Franse volksvertegenwoordi ging in de herfst van dit jaar het verdrag zou ratificeren. In middels is het uitgesteld tot 1953, terwijl sommige Franse politici- al de wens opperen, dat, voor 't zo ver zou komen, er een wijzi ging nodig is. Een geheel nieuw verdrag dus. Het is begrijpelijk, dat men langzamerhand in de overige Westerse landen deze on willige houding van Parijs met lede ogen aanziet, temeer omdat het in de grond van de zaak 'n Frans plan betreft, waar de Fransen nu hun handen van af trekken. De reden hiertoe is nog steeds dezelfde: de vrees voor een her leving van het Duitse militairis me. Helemaal te verwerpen is dit angstgevoel niet. Wie nauwkeu rig acht slaat op de neo-natio- naal-socialistische tendenzen, die hier en daar in de Bondsrepu bliek opgang maken, kan het zich begrijpen. Redevoeringen als die van generaal Ramcke, het demonstratieve optreden van de vroegere S.S. strijders en de wijze waarop zij zich gedragen, alsof er nooit een tweede we reldoorlog met Duitsland als schuldige is geweest, geven te denken en boezemen weinig ver trouwen in. Van de andere kant is zowel de regering in Bonn, als het merendeel van de Wast- Duitse bevolking van een herle ving der Hitlermythe allesbehal ve gediend. Het laatste mag men bij een beoordeling niet over het hoofd zien. Wat ook voor de Fransen geldt. Wat heeft Adenauer bewogen met de formulering van dit plan? Wij geloven dat er meer dere reden zijn. De bondskanse lier -heeft steeds het opnemen van West-Duitsland in het Euro pese integratieverband aan zijn volk voorgehouden. Ook is er be loofd, dat Bonn mocht beginnen met het opstellen van plannen voor de Duitse militaire bijdrage in het Westerse defensiesysteem. Nu de Fransen de zaak tegen houden vragen de Duitsers zich af. of zij mischien hun werk voor niets doer!, terwijl het toch mede beoogt, de beveiliging ook van hün land. Adenauer heeft waarschijnlijk gedacht „dan maar zonder de Fransen". Het is in ieder geval een meesterlijke po litieke zet van de bondskanselier, die hem waarschijnlijk een grote ruggesteun zal verlenen, wan neer straks de hevige verkie zingsstrijd in West-Duitsland zal ontbranden. Een dergelijk plan maakt het ook de Engelsen ge makkelijker die geen erg enthou siaste voorstanders zijn van de E.D.G. De Amerikaanse gene raals met Ridgway aan de top blijken het plan toe te juichen. Wanneer Duitsland maar mee doet, is hun redenatie. Op welke wijze is deze militairen onver schillig. Men zou hier kunnen denken aan het spreekwoord „Nood breekt wet. Een verdere uitbouw van de beveiliging van het Wes ten is nodig. De E.D.G. gaf een oplossing. Nu de Fransen dwars zijn, moet het op een andere ma nier.' Toch betekent het plan van Adenauer een uitstel van de Europese integratie. Het tot standkomen van een Europees leger met een politiek gezagsor gaan zou een prachtige aanloop zijn voor verdere uitbouw der Europese éénwording. De rivali teit tussen Duitsers en Fransen zou dan slijten. Nu zijn het de Fransen zelf die een dergelijke ontwikkeling onmogelijk maken. En wel de uitgroei van een plan dat aan Franse geest is ontspro ten. De Haagse Rechtbank behandelde gistermiddag de zaak tegen de 38-jarige Haagse koopman van D. Hem ivas ten laste gelegd dat hij in September 1951 en in April 1952 certificaten van de Haagse Kamer van Koophandel en de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer zou hebben vervalst met het doel grote hoeveelheden voor de oorlog belang rijk materiaal via Nederland naar landen achter het IJzeren Gordijn te vervoeren. Tot dusverre had verdachte het standpunt ingenomen, dat hij de transacties samen met enige leden van het voormalig verzet had willen uitvoeren, om zodoen de de kanalen te kunnen ontdek ken waarlangs de landen achter het IJzeren Gordijn voor de oor log belangrijke materialen invoe ren. Ook zou volgens van D. de Binnenlandse Veiligheidsdienst van zijn plannen hebben gewe ten. Bij de aanvang van de zitting besprak de president, mr. Veld man, in het kort hoe de verval singen tot stand waren gekomen. Het bleek dat van D. het stem pel en de handtekening van een origineel certificaat had laten namaken. Verdachte verklaarde, dat hij aan de hele kwestie geen cent had verdiend. Geen van de transacties was gelukt, noch de transactie van de 4000 ton ko per. die ten laste was gelegd, noch de talrijke andere niet ten laste gelegde vervalsingen. Als getuige gehoord, verklaar de de adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel, dat de naam van de Kamer in het bui tenland schade heeft kunnen op lopen door de gepleegde verval singen. De heer A. v. d. Meulen, voor zitter van de Federatieve Raad van het Voormalig Verzet, ver scheen hierna als getuige a dé charge. Hij verklaarde dat van D. hem had verteld, dat hij hem inlichtingen kon verstrekken over de handel op Oost-Europa. De heer v. d. Meulen had zich hierop in verbinding gesteld met de Binnenlandse Veiligheids dienst, waarna een ambtenaar van deze dienst ter zitting aangeduid als de heer „Snorre- mans" een onderhoud had met van D. De B.V.D. verklaarde geen belangstelling voor de in lichtingen van van D. te hebben. De heer van der Meulen bleef echter contact met van D. on derhouden en nam kennis van diens inljchtingen. De president merkte in ver band hiermede op, dat hij meen de dat de heer van .der Meulen zijn positie, voortvloeiende uit de illegaliteit, wel wat had over schat: en dat hij er verstandig aan had gedaan om niet de in- is aan ir. C. T. C. Heyning, di recteur-generaal van de rijksge bouwendienst eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen. Ir. Hey ning gaat 1 Maart 1953 met pen sioen is de „Maasdam", die wegens de versperring van de Nieuwe Wa terweg, ligplaats had gekozen in Vlissingen, met 600 passagiers naar Amerika vertrokken. Even eens is de „Nieuw Amsterdam" uit Amsterdam vertrokken is te Amsterdam op 83-jarige leeftijd de heer J. Leonard Lang Sr., oprichter van de gelijkna mige auto-importfirma overle den 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer Kortenhorst, heeft hedenmiddag bij de aan vang der vergadering de gisteren overleden staatsman en geleerde, prof. dr. Chaim Weizmann, een der stichters en de eerste president van de staat Israël, herdacht. druk te wekken dat hij van D. kon dekken. Het standpunt: „Als de B.V.D. dit spel niet speelt, dan doe ik het wel", achtte hii volkomen onjuist. De heer van der Meulen ant woordde. dat hii de ontvangen inlichtingen had doorgegeven aan de heer Snorremans. die er ook kennis van had genomen. De officier van justitie, mr. Tonckens. die wees er op dat verdachte tenminste één verval sing heeft gepleegd vóór hij con tact had met de heer van der Meulen. Wegens valsheid in ge schrifte eiste hii een gevangenis straf van 3 jaar met aftrek. De verdediger, mr. R. F. Zoet mulder. gaf een overzicht van de wijze waarop zijn cliënt in moei lijkheden was geraakt tengevolge van een deviezenkwestie. Om aan epn vervolging te ontkomen had Hij zich in verbinding ge steld met de heer van der Meu len. Van D. meende met ziin in lichtingen en manupulaties een zaak van internationaal formaat te dienen, toen er diep in de nacht een conferentie werd be legd bij een van de belangrijk ste figuren uit het verzet, bij welke bespreking namens de Binnenlandse Veiligheidsdienst de heer „Snorremans" aanwezig was. Wanneer zijn cliënt niet had gedacht dat hij hoge figuren achter zich had. zou hij zeker niet met ziin werk ziin doorge gaan, aldus pleiter. Naar zijn mening had men van de kinderlijke geest van zijn cliënt gebruik gemaakt om in lichtingen te kunnen krijgen en daarbij zelf buiten schot te blij ven. „Het is diep treurig", aldus mr. Zoetmulder, „dat de mensen die beter hadden moeten weten met zo'n geval gaan spelen en dat daarbij de zaak wordt voor gesteld alsof de Nederlandse en de geallieerde zaak een grote dienst wordt bewezen". Overigens zou de B.V.D. de ontvangen inlichtingen wel de gelijk aan de betrokken instan ties hebben doorgegeven. Dat door de vervalsingen schade zou kunnen ontstaan achtte hii niet erg waarschijnlijk, omdat de ver valsingen in het buitenland ze ker spoedig zouden ziin opge merkt. De A.K.W.V. in het aarts bisdom heeft haar jaarvergade ring te Zwolle gewijd aan een diepgaande bespreking van de verontrustende financieringsvoor uitzichten voor particuliere on dernemingen ,in het bijzonder de z.g. familie-ondernemingen. Dit thema werd in een in leiding behandeld door oud minister prof. dr. A. H. M. Al- bregts'. Na een levendige discussie werd op de tweede dag van de bijeenkomst een aantal conclu sies vastgesteld, dat ter kennis zal worden gebracht van de A.K.W.V.-federatie. In het bestuur werden her kozen de heren J. F. Kraft uit Groningen. J. H. de Jong uit Utrecht en H. Lampe uit Sneek. Naast het algemeen thema van de vergadering, werd een aantal actuele vraagstukken behandeld door de algemeen secretaris van de A.K.W.V.. de heer J. H. Derk- sen. econ. drs. De vereniging nam op harte lijke wijze afscheid van haar voorzitter, de heer G. H. Nivelle. die om persoonlijke redenen be dankte. Hii werd toegesproken door de heer A. J. C. Minke. namens be stuur en leden, door de geeste lijk adivseur mgr. A. W. G. M. Wiegerink en door de heer J. H. Derksen. econ. drs.. namens de federatie en het secretariaat. Voorlopig zal het voorzitter schap worden waargenomen door de vice-voorzitter. A. J. C. Min ke. 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. In de Tweede Kamer was van middag eerst het ontwerp tot wijziging van de noodwet kin derbijslag kleine zelfstandigen aan de orde. (Verhoging van kinderbijslag voor derde kind van 20 op 28 cent en voor vierde en volgende kinderen van 30 op 34 cent). Dr. Mol (K.V.P.) juichte de ver betering toe, al zou hij graag een verdergaande verhoging hebben gezierl, die z.i. mogelijk is omdat de kosten van de noodvoorziening beneden de raming zijn gebleven. Nog voor de openbare behande ling was al een amendement Schilthuis (P.v.d.A.) rondgezon den, dat de strekking heeft om de inkomensgrens bij deze noodrege- ling van f 2400 op f 2800 te bren gen. Dr. Mol (K.V.P.) verklaarde zich hiermede graag accoord en sprak van „een nieuw geluid" bij de P.v.d.A., dat uit dit amende ment blijkt. De heer Schilthuis (P.v.d.A.) lichtte zijn amendement nader toe. De heer Stapelkamp (A.R.) wees er op, dat de minis ter zich eerder op het standpunt heeft gesteld, dat verdergaande wijzigingen, in afwachting van de definitieve regeling, niet gewenst zijn. Het zou hem verwonderen, wanneer hierin onderwijl wijzi ging was gekomen. De heer Gortzak (Com.) onder steunde het amendement-Schilt- huis. De heer Cornelissen (V.V.D.) De geschiedenis van prof. Weiz- mann's levenswerk, aldus dr. Kor tenhorst, is een der zeldzame voorbeelden, hoe een meermalen fel omstreden ideaal en een aan vankelijk als utopie gebrandmerkt nationaal streven onder de invloed van een complex van uiterlijke omstandigheden en van het in zicht en de wijsheid, van de wils kracht en de bezieling van een kleine groep onverzettelijken ook in onze moderne tijd van nuchtere zakelijkheid in vervulling kunnen gaan. Dat deze coryphee in de schei kunde, met zienersblik en staat kundig genie begaafd tegen van alle zijden opkomende weer standen in voor het sinds eeuwen naar alle windstreken der aarde verstrooide joodse volk een nationaal tehuis en zelfs een on afhankelijke en gerespecteerde staat in Israël heeft kunnen stich tende betekenis van dit feit kan alleen met het woord „won der" bij benadering worden aan geduid. Niet ten onrechte is prof. Weiz mann vergeleken met grote figu ren uit het oude testament en met name met Mozes, die het Joodse volk uit zijn ballingschap leidde naar het beloofde land, al mocht hij zelf dat land niet betreden. Het is ons mensen niet gegeven de diepste zin der profetieën te verstaan, maar op deze dag, nu wij het overleden hoofd van een bevriende natie met eerbied en met piëteit herdenken, mogen wij onze gevoelens wel vertolken met de gewijde woorden, die prof. Weizmann ongetwijfeld bij zijn titanenarbeid hebben bemoedigd en die te vinden zijn bij de pro feet Jeremias: „Ik maak Juda en Israël weer gelukkig en bouw hen op als weleer. Indeze plaats, waarvan men zegt: zij is eenzaam, zonder mensen en vee; en in Juda's steden en Jeruzalems straten, zal men de kreten weer horen van blijdschap en vreugde, de jubel van bruidegom en bruid". Het Engelse amateur elftal, dat Zaterdag a.s. tegen Nederland in Huil zal uitkomen, speelde een oefenwed strijd tegen de be kende profclub Arse nal in het Highbury- stadion. De wedstrijd werd door Arsenal met 31 gewonnen Het amateurelftal, v.l. n.r. achterste rij: F. C. Alexander, Cam bridge University; L. Topp, Hendon; K. Yendon, Leyton; D. Saunders, Walthams- tow Avenue; E. Ben nett, Soutall en L. Stratton, Walthams- tow Avenue. Voorste rij v.l.n.r.: G. Robb, Finchley; J. Walton en J. L. Lewis, beiden van Walthams- tow Avenue; A. W. Noble, Leytonstone en V. Groves, Leytonstone. 's-GRAVENHAGE. Minister Mansholt heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat voor de afgifte van visvergunningen voor het IJselmeer thans in aanmerking komen: a) die voor malige Zuiderzeevissers, die in 1932 in het bezit waren van een consent voor de visserij in de niet-afgesloten Zuiderzee en van een grote visakte en die sindsdien zonder onderbreking jaarlijks een vergunning hebben aangevraagd, zomede zij, die slechts wegens bijzondere omstandigheden (ziektegevallen enz.) in het laatste jaar daarom niet hebben gevraagd; b) zij, die het bedrijf van een vergunninghouder wensen voort te zetten, mits wordt voldaan aan het volgende: 1. Ten aanzien van belangheb benden in de zin van de Zuider- zeesteunwet, dat zij geboren zijn na 15 December 1892 en hetzij opvolger zijn in een IJsel- meervisserijbedrijf van een bloed of aanverwant tot in de derde graad en niet reeds buiten de IJselmeervisserij een volledig be staan vinden, hetzij mede schipper zijn bij een vergun ninghouder, doch slechts indien de betrokkenen ten minste 5 jaar een bedrijf uitoefenen en geza menlijk eigenaar zijn van het tot bedoeld bedrijf behorende vaar tuig en viswant. 2. Ten aanzien van niet-be- langhebbenden in de zin van de Zuiderzeesteunwet, dat zij zijn: a. geboren na 15 Dec. 1892; b. ouder dan 21 jaar. c) opvolgers in een IJselmeer- visserijbedrijf van een bloed- of aanverwant tot in de derde graad die niet reeds buiten de IJsel meervisserij een volledig bestaan vinden, en d) eigenaars of mede-eigenaars van een IJselmeervisserijbedrijf, dat zowel wat het vaartuig als het viswant betreft doelmatig is ingericht. Familieleden in de derde graad komen slechts dan voor opvol ging in een IJselmeervisserijbe drijf in aanmerking, indien zij ge durende drie onmiddellijk aan de inlevering van de vergunning voorafgaande jaren in het bedrijf van de op te volgen vergunning houder in hoofdzaak werkzaam zijn geweest als volwaardig werk nemer. Opvolging is alleen mogelijk in een bedrijf, dat heeft toebehoord aan een belanghebbende, geboren herhaalde zijn reeds vroeger ge geven mening, dat de midden stand geholpen moet worden met maatregelen, die in de economi sche sfeer liggen. De V.V.D. is daarnaast tegen kinderbijslag als loonfactor. Tegenover een defini tieve kinderbijslagregeling, op re keningsbasis, stond deze spr. hui verig. De heer Beernink (C.H.) achtte, evenals de heer Stapel kamp (A.R.) geen verdergaande wijziging wenselijk. Dit zou de definitieve regeling bemoeilijken. Minister Suurhoff constateerde, dat van de zijde van de V.V.D. een principiële afwijzing heeft ge klonken, het gaat hier echter om een beperkte wijziging, een prin cipieel debat past beter bij een definitieve regeling. De minister waarschuwde er tegen om de noodmaatregel niet zodanig te wij zigen, dat de normen voor een definitieve voorziening op verre keningsbasis worden overschre den. De Kamer aanvaardde tenslot te het amendement-Schilthuis met de stemmen van V.V.D, C.H. en A.R. tegen, terwijl het gehele wetsontwerp werd aanvaard met V.V.D. en A.R. tegen. Kosteloze inenting Voortaan zullen ouders of voog den ongeveer een week voordat de kosteloze inzenting tegen pok ken plaats vindt van kinderen, die de leeftijd van vier maanden heb ben bereikt, hiervan bericht ont vangen. In gemeenten van meer dan 50.000 inwoners zal eenmaal per maand kosteloos tegen pokken worden ingeënt, vroeger was dit eenmaal in de drie maanden. Dit wordt door staatssecretaris Mun tendam echter onvoldoende ge acht. Door de voorgestelde ver beteringen kan een voldoende vaccinatietoestand van de bevol- 44e. 36e" en 45e "plaats. Gelissen king worden bereikt. is 38e en de Vries 46e In de zesde ronde van het tournpoi om het wereldkampioen schap dammen heeft onze land genoot Bizot gisteren gewonnen van de Italiaan Fanelli. W. Roo- zenburg speelde remise, evenals Huisman en P. Roozenburg. Ook van Dijk kon het tegen Deslau- riers niet verder dan remise brengen. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Dagenais 12 pnt.; 2. P. Roozenburg 9 pnt. uit 6 part.; 3. Bonn.ard 9 pnt. uit 6 part.; 4. v. Dijk 9 pnt.; 5. Keiler 9 pnt.; 6. Huisman 9 pnt.; 7. Verpoest 8 pnt. uit 6 part.; 8. King, 8 pnt.; 9. Bizot, 8 pnt.; 10. Fankhauser, 7 pnt.; 11. W. Roozenburg 6 pnt. uit 6 part.; 12. Verleene 6 pnt.; 13. Saletnik 6 pnt.; 14. Gedar.ce 6 pnt.; 15. De Descallar 4 pnt.; 16. Post 4 pnt. uit 6 part.; 17. Deslauriers 3 pnt. ui». 6 part.; 18. Fanelli 2 pnt.; 19. Forclaz 1 pnt. RONDE VAN ZUID-ITALIë De vierde etappe van de Ronde van Zuid-Italië van Tarante naar Cosenza (207 km.) is gewonnen door de Fransman Guegan in 6 uur 43 min. 39 sec. Coppi be hield de leiding in het algemeen klassement. Nolten. Maenen en Joris, die vandaag 10e. 11e en 12e werden, staan nu resp. op de Het lijkt wel of het hoofd van deze Engelse voetballer is vervangen door de voetbal, die op hem af komt suizen. Maar hij kon de bal tegen houden, en droeg er zo toe bij, dat Arsenal de wedstrijd te gen het Engelse amateurelf tal won. „De man zonder hoofd" is Arsenal's doelver- dediger Kelsey. AMSTERDAM, 11 Nov. Min stens 10 maanden lang hebben de 38-jarige schilderijenhandelaar D. J. V. en de 44-jarige J. A. A. een goed leven geleid ten koste van een aantal goedgelovige lieden, die grif in de verhalen van het tweetal geloofden. De in Indonesië geboren A. deed zich veelal voor als inge nieur en belde academici op, waarbij hij zich Sostromoeljono of Nothodiningrat noemde, némen van inderdaad in Delft gestudeerd hebbende Indonesische ingenieurs. Hij maakte een afspraak voor een ontmoeting en bracht dan de „kunstschilder" V. mee, alias Wim Bos of Hans Lenterman. De schil der moest iedere keer toevallig over een paar dagen voor een studiereis naar het buitenland en had geld nodig. De a.s. slacht offers waren dan veelal wel be reid het geld te lenen en zo heeft het tweetal diverse keren bedra gen tussen 50 en 600 gulden los gekregen. Volgens V. was de truc in vijf- en-dertig gevallen opgegaan. A. daarentegen kwam tot ruim 100 „succesvolle" operaties, die in totaal in de tienduizenden liepen. De Amsterdamse recherche heeft op aanwijzingen van de politie te Zeist het tweetal ontmaskerd. Zijn zijn voor de Officier van Justitie geleid. vóór I Januari 1887, die zijn ver gunning heeft ingeleverd, of aan een vergunninghouder, al dan niet belanghebbende, die wegens on geschiktheid voor de visserij zijn vergunning heeft ingeleverd of wiens vergunning is komen te vervallen, anders dan door over treding. Opvolging is verder niet moge lijk ten aanzien van vergunnin gen, in het bezit van vergunning houders, die de vergunning na 1 Juli 1951 bij opvolging verkrij gen en ten tijde van de verkrij ging door opvolging zestig jaar of ouder waren (deze vergun ninghouders worden bij de eerste verkrijging van de vergunning op het ontbreken van de mogelijk heid tot opvolging gewezen). In overleg tussen de betrokken Directeur van 's Rijks Belastingen en Domeinen, de Inspecteur der Visserijen te Amsterdam en de Directeur van de Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteun wet wordt vastgesteld of een aan vrager al dan niet aan de hier voor gestelde eisen voldoet. Deze regeling voor de afgifte van visvergunningen voor het IJselmeer is vastgesteld in over leg tussen de Minister van Finan ciën en zijn ambtgenoten van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en van Verkeer en Waterstaat. Mevr. Heemskerk thans vierde Fenny Heemskerk behaalde in de elfde ronde een snelle over winning op de Amerikaanse Mary Bayne, die haar Koningin verloor en na 35 zetten de strijd staakte. De stand na de elfde ronde: 1. Elizaveta Bykova 8V2 punt 1 afgebr. part; 2. Valentina Be- lova 8 pnt. (uit 10 partijen); 3. Olga Ignatyeva 6V2 pnt. 2 afgebr.' partijen; 4. Fenny Heemskerk 6Va pnt. 1 afgebr. partij (uit 10 partijen); 5. Edith KellerHermann 6V2 pnt. 1 afgebr. partij; 6. Olga Rubtsova 6 pnt. 2 afgebr. partijen; 7. Eileen Tranmer 5'/2 pnt. 1 afgebr. partij; (uit 10 partijen); 8. Kira Zvorykina 5 pnt. 4- 1 afgebr. partij (uit 10 partijen); 9. Josza Langos 4Vj pnt. -I- 2 afgebr. partijen; 10. Chantal Chaudet de Silans 4</2 pnt. 1 afgebr. partij; 11. May Karff 3 pnt. 4- 2 afgebr. partijen; 12./13. Rowena Bruce en Nina Hruskova Belska, ieder 3 pnt. 1 afgebr. partij; 14. Maria Berea de Montero 2y« pnt. 1 afgebr. partij; 15. Mary Bayne U/2 pnt. 4- 1 afgebr. partij; 16. Salomea Reicher IV2 pnt. (uit 9 partijen). FrankrijkIerland 31 PARIJS. 11 Nov. De Franse voetbalploeg heeft vandaag ten aanschouwe van 60.000 toeschou wers in het Colombes-stadion te Parijs het Ierse elftal met 31 verslagen. In de rust leidde het Franse elftal reeds met 2—1; in de 43ste minuut maakte Kopa het derde doelpunt. De wedstrijd werd geleid doo.r de Nederlander Klaas Schipper. MANCHESTER UNITED SLOEG AUSTRIA (1—0) In het stampvolle Antwerp- stadion in de Scheldestad hebben gistermiddag Manchester United, kampioen van Engeland, en Austria, driemaal kampioen van Oostenrijk, een voetbaldemon stratie gegeven, die door de Brit ten met 10 werd gewonnen. Zii veroverden daarmede de John Langenus-cuo. 's-GRAVENHAGE In 1952 zullen ongeveer 10.000 emigranten meer ons land verlaten dan in 1951. Het totaal aantal zal dit jaar waarschijnlijk 47.000 bedragen. Sinds de bevrijding hebben zodoende 120.000 Nederlan ders elders ter wereld een nieuw vaderland gevonden. Hieronder volgen de ontwikkeling der emigratie en haar mogelijkheden in de verschillende landen: Canada: Reeds ruim 45.000 Nederlanders emigreerden naar dit land, voor het merendeel agrariërs. Het vorig jaar kregen ook niet-agrariërs ruimere mogelijkheden. Ook Al berta en Columbia zijn zeer in trek. Spreiding over geheel Ca nada zal bevorderd, moeten wor den. De vooruitzichten zijn niet ongunstig. Van de immigratiebe perkingen, die de Canadese rege ring gaat toepassen, zal Nederland weinig hinder ondervinden. Ver. Staten: Naar dit land zullen ook in 1953 ruim 3000 personen kunnen emi greren, hetgeen neerkomt op 2 pet. van het totaal aantal emi granten, dat in Amerika toegela ten wordt. Vooral zal bij de selec tie gelet worden op politieke be trouwbaarheid. Men heeft voor keur voor immigranten met een hoogstaande ontwikkeling, techni sche vaardigheid, specialistische ervaring of uitzonderlijke kundig heid. Australië: In de jaren 1946 tot en met 1951 vertrokken 22.000 Nederlanders naar dit werelddeel, het meren deel ongeschoolde arbeiders. Na 1 Juni 1951 aanvaardde men slechts geschoolden in bepaalde beroepen. Naar alle waarschijn lijkheid zullen in 1953 ongeveer 15.000 Nederlanders ongeveer evenveel als dit jaar naar Australië kunnen vertrekken. Nieuw Zeeland: Einde 1952 zullen ongeveer 10.000 Nederlanders naar dit land vertrokken zijn. De voorzichtige immigratiepolitiek van de Nieuw- Zeelandse regering heeft haar doen besluiten in 1953 slechts Britten en Nederlanders toe te laten. In 1953 mogen waarschijn lijk 3850 Nederlanders voet aan wel zetten. De vooruitzichten zijn gunstig, vooral voor agrarische beroepen. Niet-agrariërs zullen worden toegelaten naar gelang er arbeidstekorten zijn. Zuid-Afrika; Emigratie van ongeschoolden is ongewenst. Doordat de emigratie mogelijkheden voor zekere cate gorieën werd uitgebreid steeg het aantal emigranten (1950: 1153, in 1951: 2588). Deze stijging zal zich in 1953 voortzetten. Rhodesia: Een beperkt aantal Nederlan ders kan naar dit land emigreren, vooral spoorwegarbeiders, bouw vakarbeiders, metaalbewerkers en agrarische werkkrachten. Er zal een Nederlandse emigratie-ambte naar in Rhodesia worden aange steld. Brazilië; De Nederlandse regering wil er het emigratie-apparaat versterken. Hierdoor kan naast vestigingen in groepsverband, de individuele emigratie worden bevorderd. De financiële moeilijkheden van de Katholieke kolonie Tibeirao wer den bestreden door hulp van Ne derlandse zijde. Argentinië: De Argentijnse en Nederlandse regeringen hebben nog geen emi gratie-overeenkomst kunnen slui ten. Een concept-verdrag is ech ter in Buenos Aires overhandigd. Er zijn verschillende onderzoekin gen naar gunstige .kolonisatiepro jecten gedaan. Voor vestiging zal echter veel kapitaal nodig zijn. Eventuele plannen zullen grondig voorbereid moeten worden. Frankrijk: De emigratie ontwikkelt zich hier niet op bevredigende wijze. Het aantal emigranten is te ge ring. Verder zijn er nog allerlei zaken het uitgeven van gron den en de positie van de boer als pachter b.v. die niet afdoende geregeld zijn. Er is aan de Am bassade te Parijs een emigratie attaché verbonden, die zich spe ciaal zal bezighouden met even tuele vestigingen van Indische ge- repatrieerden in Franse overzees* gebiedsdelen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5