NOORDHOLL Regering zal E.D.G.-verdrag binnen twee weken indienen 11 Vaargeul Nieuwe Waterweg laat groter schepen toe DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Poging tot staatsgreep Vandaag verbinding met s.s. Bakirgezocht Vele dorpen Tirol volkomen geïsoleerd Vacature Lie op agenda Duikers nog niet naar beneden afgedaald Wilde staking in Enschede Bewondering voor Adenauer De ramp met de Faustus Verklaring oud-minister Stikker H. Vader wenst Eisenhower geluk Vliegramp boven Afrika Bestelauto onder diesel trein fiiwl Lawines dreigen ieder uur Algemene vergadering Y.N. Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.ra., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracbt 39, tel. 459 K 2240. Donderdag 13 November 1932 48e Jactrganp No. 1262P Builen God is 't nergens veilig Vondel LONDEN, 12 Nov. (Reuter) De Nederlandse ambas sadeur te Londen, mr. D. IJ. Stikker, heeft Woensdag tegenover de pers de verwachting uitgesproken dat Ne derland het eerste land zal zijn dat het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap zal bekrachtigen. Mr. Stikker verwachtte dat het wetsontwerp voor de bekrachti ging van het E.V.G.-verdrag bin nen twee weken bij het Neder landse parlement zou worden in gediend en dat er geen ernstige moeilijkheden aan een goedkeu ring in de weg gelegd zouden worden. Er waren geen grond wettelijke hinderpalen, daar reeds een wetsontwerp voor de nood zakelijke grondwetswijzigingen in eerste lezing door het parlement is genomen. Tachtig procent van de leden van de Staten-Generaal zou naar mr. Stikker verwachtte voor het E.V.G.-verdrag stem men. Duitse medewerking nodig Naar de mening van mr. Stik ker moeten de Westelijke mo gendheden de huidige gelegen heid aangrijpen, om tot een ac- coord te komen, dat de Duitse medewerking bij de verdediging verzekert. Hij zeide, dat de Nederlandse regering veel vertrouwen heeft in de houding van de huidige West-Duitse regering en van kan selier Adenauer. „Deze laatste ken ik goed en ik heb de groot ste bewondering voor hem". Mr. Duitse oorlogsmisdadigers uit Veenhuizen naar Breda (Eigen bericht) GRONINGEN Vijf en twin tig Duitse oorlogsmisdadigers, die in Nederland door Bijzondere Gerechtshoven tot langdurige gev. straffen zijn veroordeeld en tot nu toe in één der strafge- stiehten te Veenhuizen waren ondergebracht, zijn plotseling in alle stilte naar de strafgevange nis te Breda overgebracht. Wij vernemen, dat deze over plaatsing verband houdt met de gratie die aan Lages is verleend. Bevoegde autoriteiten schijnen te vrezen, dat de Volksvertegen woordiging aanmerking zou ma ken op de buitensporig goede behandeling, die de Duitsers in Veenhuizen ontvingen. Zij kon den o.m. op Rijkskosten alle ge wenste studie volgen en genoten grote vrijheid. De minister van Justitie heeft ons geweigerd op deze overplaatsing commentaar te geven. Hij zeide dit te zullen doen in de Memorie van Ant woord op de Rijksbegroting. RIJKSDIENSTEN 27 DEC. GESLOTEN Ingevolge besluit van de mi nisterraad zullen de Rijksdien sten op Zaterdag 27 December 1952 gesloten zijn. De vrije uren moeten op een of andere manier worden ingehaald. Aan de bestu ren van de lagere publiekrechte lijke organen is verzocht voor hun diensten eenzelfde maatre gel te nemen. Stikker zei, dat rekening moet worden gehouden met. de open bare mening in West-Duitsland en dat er „geen discriminatie" tegen Duitsland moet zijn binnen de E.V.G. Uiteraard, zo voegde hij hier aan toe, hebben toespraken van de laatste tijd, zoals die van ge neraal Ramcke, bezorgdheid ge- in Thailand BANGKOK, 12 Nov. (A.P.). De politie van Thailand heeft vandaag bekend gemaakt, dat meer dan tweehonderd personen zijn gearresteerd, die verdacht worden van het voorbereiden van een staatsgreep. De politie deelde mede, dat deze communistische organisatie haar aanknopingspunten had in regeringskringen en in het leger en zelfs in de volksvertegenwoor diging. Het doel van de samen zwering was het vestigen van een communistisch regime in Thai land. De politie doorzocht twee Chi nese winkels, waar vele Russische wapenen werden aangetroffen benevens een geheime zender. Ook werden enige kisten aange troffen, die bij nader onderzoek uit Rusland ingevoerd vergif ble ken te bevatten. wekt, maar wij vertrouwen, dat dr. Adenauer in staat zal zijn het juiste democratische gevoel voor een Verenigd Europa te scheppen. Aan, een journalist, die zei, dat dr. Adenauer niet onsterfelijk was antwoordde mr. Stikker, dat de kanselier wordt gesteund door mensen als professor Walter Hall- stein, het hoofd van het West- Duitse ministerie van buiten landse zaken. „Wij hebben ver trouwen in deze mensen". Paus Pius XII heeft de nieuw- gekozen president van de Ver enigde Staten, Eisenhower, ter gelegenheid van zijn verkiezing een felicitatie gezonden van de volgende inhoud: „Naar aanleiding van Uw keuze tot president van de Verenigde Staten bieden Wij U Onze harte lijke gelukwensen aan en roepen Gods zegen af over Uzelf en over het Amerikaanse vo'lk, dat U moet regeren". Eisenhower heeft de H. Vader in een telegram bedankt voor Zijn gelukwensen. 5 doden PARIJS, 12 Nov. (Reuter). Vijf van de zes inzittenden van een DC 4-vrachtvliegtuig, eigen dom van een particuliere Franse luchtvaartmaatschappij, zijn om het leven gekomen, toen d't toe_ stel Dinsdag in de omgev'ing van het Tsjaad-meer in Frans Equa toriaal Afrika omlaag stortte. De enige overlevende was de radio telegrafist. Een der om het leven gekomenen was een passagier, de anderen behoorden tot de beman ning. Nu de weersomstandigheden er iets gunstiger uitzien, zullen van daag andermaal pogingen in het werk worden gesteld om met het Turkse s.s. „Bakir", dat in de vroege ochtenduren van de zesde November j.l. nabij Schiermon nikoog aan de grond liep en se dertdien hoog en droog op het strand heeft gezeten, verbinding te krijgen door de sleepboten „Holland" van de rederij Doeksen en „Seefalke" uit Hamburg. Daarna zal worden gepoogd de „Bakir" vlot te slepen, eventueel met behulp van nog twee sleep boten. Eerst zal evenwel een gedeelte van de uit 47 koppen bestaande bemanning en de drie passagiers van boord worden gehaald met behulp van een z.g. whippertoe- stel, dat gisteren in gereedheid is gebracht. De passagiers en de officieren worden ondergebracht in het strandhotel van der Werff, de anderen in de jeugdherberg op het eiland. Als de avond valt, wordt de kleine van een munitieblik gemaakte kachel ontstoken, waarop de avondmaaltijd wordt gewarmd. Een Nederlandse soldaat bereidt een hapje aan het front ergens in Korea. Een andere moeilijkheid levert de aanvoer van vers water, nood zakelijk voor de stoomketel. Mor gen zal daarom een waterboot uit Emden langszij trachten te komen om vers water over te pompen. Een gewonde te Coevorden COEVORDEN - Maandagavond ongeveer kwart voor negen reden de heren Slot Jr. en Bakker met een bestelwagen van Bakker's Dorsmachinebedriif te Coevor den bii de onbewaakte overweg ter hoogte van de secretaris Bruintiesstraat pardoes tegen de uit de richting Emmen komende Dieseltrein. De wagen werd een aantal meters meegesleurd, waar na hii in de sloot werd geslin gerd. S. werd met inwendige kneuzingen en een hersenschud ding in het ziekenhuis opgeno men. terwiil B. met enkele schaafwonden en de schrik vrii kwam. De trein had ruim 20 mi nuten vertraging. Sleepboot omgeslagen Het Britse schip ..Ionian" heeft hedenavond geseind, dat het ter hoogte van de riviermond van de Mersey een omgeslagen sleep boot heeft waargenomen. De om geslagen sleepboot bevond zich bii de Brunswick boei. DE V.S.-LUCHTMACHT EN DE SOVJET-UNIE ALABAMA, V.S., 12 Nov. (Reuier) - „Er beslaat reden om aan te nemen dat de Sowjet- Unie indien zij erop zou ver trouwen de overwinning te zul len behalen, het Westen over de gehele linie zou aanvallen", ver klaarde de Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, Thomas Finlettter, in een door hem ter gelegenheid van Wapenstil standsdag te Birmingham, in de Amerikaanse staat Alabama, ge houden toespraak. „De Amerikaanse luchtmacht", vervolgde Finletter, „is heden ten dage de sterkste factor voor het behoud van de wereldvrede. De Verenigde Staten moeten, te zamen met hun bondgenoten, militair zo sterk zijn, dat de communisten nimmer de indruk kunnen krijgen te zullen winnen door ons aan te vallen. Deze kracht moet voor verdedigende doeleinden worden aangewend. Wij bewapenen om de vrede te handhaven en niet om een oor log te kunnen beginnen". Tijdens zijn tocht naar Australië bezocht burgemeester d'Aïlly, „kamponghoofd" van Amsterdam, het in aanbouw zijnde K.L.M.-hotel te Biak, Nieuw Guinea, een werk, dat in uit voering is bij de Amsterdamse Ballast Maatschappij. De Papoease arbeiders wilden graag met het „kamponghoofd" tvorden gefotografeerd. INNSBRUCK, 12 Nov. Regen en een plotselinge stijging van de temperatuur na de voortdurende sneeuwval in het weekend heb ben in Tirol het gevaar voor lawines snel doen toenemen. De bewoners van afgelegen dorpjes en boerderijen, waarmede de ver binding door de twee tot drie meter dikke sneeuwlaag is ver broken, zijn via de radio gewaar schuwd voortdurend voor nieuwe lawines op hun hoede te zijn. De sneeuwval was de zwaarste in Oostenrijk sinds 1916. De stad Spiss aan de Zwitsers- Oostenrijkse grens, die in de win ter van 1951 op 1952 uit de lucht moest worden bevoorraad omdat zij van de buitenwereld was af gesloten, is opnieuw geïsoleerd. Volgens patrouilles ski-lopers, die Spiss hebben weten te bereiken, zijn, er echter nog voldoende levensmiddelen aanwezig. Andere patrouilles en jagers pogen drie houthakkers en hun Vice-admiraal de Booy nam afscheid van dr. Adenauer BONN. 12 Nov. (D.P.A..) De Nederlandse ambassadeur uit Bonn, vice-admiraal J. M. de Booy. die dezer dagen naar Ne derland zal terugkeren, heeft vandaag een afscheidsbezoek ge bracht aan de West-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer. huishoudster te bereiken, die in een hut op de Zamserloch ver blijven. Men vreest dat twee ar beiders van een magnesium-ver- werkende fabriek, die Dinsdag onder een lawine werden bedol ven, om het leven zijn gekomen. Men heeft nog geen spoor van hen kunnen vinden. Zeshonderd arbeiders ruimden vandaag in Innsbruck zelf een natte sneeuw laag yan 25 cm dikte. In het Noordkette-gebergte nabij de stad ligt drie meter sneeuw. ADENAUER OVER DE SAARKWESTIE BONN, 12 Nov. (Reuter). Dr. Adenauer, de kanselier van West-Duitsland, heeft met be trekking tot de Saarkwestie ver klaard, dat hij wacht op een ant woord van de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, op zijn jongste brief betreffende hervatting van de be sprekingen. Hij verklaarde echter met klem, dat West-Duitsland zou weigeren de 30 November te houden verkiezing in het Saar land te erkennen. „Komende verkiezingen in het Saargebied zijn geen verkiezingen voor ons. De aan de hand daar van te vormen assemblee is voor ons geen democratische assem blee van de Saarbevolking". Dr. Adenauer sprak zich uit voor een snelle eenmaking van Europa. „Hoe sneller Europa zich europeaniseert, des te minder moeilijkheden het Saarprobleem zal geven". NEW YORK, 12 Nov. (Reuter) De agendacommissie van de algemene vergadering der V.N. heeft IWoensdag besloten de benoeming van een nieuwe secretaris-gene raal op de agenda te plaatsen. De algemene vergadering en ook de Veiligheidsraad moeten nu over deze zaak be slissen. Een opvolger van Lie kan slechts benoemd wor den met eenstemmige goedkeuring van de vijf grote mogendheden. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Achmed Farrag, verklaarde Woensdag in de algemene vergadering, dat de nieuwe regering van Egypte zich volledig gehouden heeft aan aan het handvest van de Ver enigde Naties wat betreft be vordering van de sociale voor uitgang en verbetering van de levensstandaard. Over de „verontrustende toe stand" in Tunesië en Marokko, zeide Farrag, dat de V.N. haar volle steun dienden te geven aan „de strijd van deze volken voor pnafhankelijkheid". Farrag protesteerde tegen het verrichten van herstelbetalingen aan Israël door West-Duitsland. „Het is onze vaste overtuiging, dat Israël geen recht heeft op betaling van Duitsland namens de Joden van de gehele wereld". De vertegenwoordiger van Pakistan zag geen onoverkome lijke moeilijkheden bij de oplos sing van het conflict in Korea op humane en eerzame wijze. De vertegenwoordigers van Wit-Rusland (Bjello Rossia) herhaalde de beschuldiging van de Sovjet-Unie tegen de Ver enigde Staten over het voeren MGR. LEMMENS DOOR PAUS IN AUDIëNTIE ONTVANGEN (Van onze correspondent) Gistermorgen heeft de H. Va der, mgr. J. H. W. Lemmens. bis. schop van Roermond, in parti culiere audiëntie ontvangen. De H. Vader heeft zich geruime tijd met mgr. Lemmens onderhouden. De bisschop van Rogrmond ver toeft voor een particulier bezoek in Rome. AMERIKAANSE ORDER VOOR POLYNORM WIESBADEN. 12 Nov. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Wiesbaden heeft vandaag bekend gemaakt, dat aan de Nederlandse Metaal industrie Polynorm in Amers foort een contract is gegund van I.187.221 dollar voor de bouw van een stalen magazijnencom- plex. Dit is het tweede Ameri kaanse contract voor deze rnaat- sehappii. De loods is bestemd voor het depot van de Ameri kaanse luchtmacht in Chateau- roux. Frankrijk. Een Franse aan nemer verzorgt de bouw. De le- •ering van de montage-onderde len zal deze maand beginnen en in April 1953 klaar zijn. Dc faciliteiten voor het scheepvaartverkeer zijn weer verbeterd. Met ingang van gistermiddag is bepaald, dat hij gunstig weer inkomende schepen, die tot nu toe tot negen meter diepgang konden worden toegelaten, thans een diepgang van 10 nieter mogen hebben. Wat het wrak betreft wordt op het ogenblik de situatie gunstig'geacht. Op een vraag, waarom de En gelse marine ingeschakeld is voor dit karwei en niet het Neder landse bedrijfsleven, werd van de zijde van Waterstaat medege deeld, dat de grote Nederlandse bokken voor het te verrichten werk op deze plaats en in dit jaargetijde niet geschikt werden geacht. Door gebruik te maken van het Engelse materieel is de voortgang van het werk het best verzekerd. In overleg met de heer C. A. Black, directeur van de reddings afdeling van de Royal Navy, zijn allerlei oplossingen overwogen. Daar het streven is in de kortst mogelijke tijd de geul te ver breden, wordt de enige remedie geacht de vernietiging van het wrak in stukken. In verband met de uitgewis selde ervaringen van de loodsen, de düikwerkzaamheden en tevens met het oog op een gunstige tijd van aankomst te Rotterdam, wordt thans voor inkomende schepen met een diepgang van 8 tot 10 meter de tijd van bin nenvaren bepaald op vier en een half tot twee en een half uur voor hoog water te Hoek van Holland. Met het duiken is nog niet begonnen. De beide Britse hulpschepen zijn inmiddels ge arriveerd. Tankschip naar Vlissingen Gistermorgen om kwart over Mijnenveger voor Nederland FLORIDA 12 Nov. (Reuter) Te Fort Lauderdale in de Ame rikaanse staat Florida is Dinsdag een voor de Nederlandse Marine bestemde mijnenveger (met een lengte van 144 voet) te water ge laten op de Marinewerf van Bro ward. tien is op de rede van Vlissingen het 14.567 bruto registerton me tende tankschip „Atlantic Queen" aangekomen. Dit schip, dat be stemd is voor Pernis, zal in Vlis singen gedeeltelijk gelost wor den, zodat de diepgang niet meer te groot is voor het binnenvaren in de Nieuwe Waterweg. van een bacillenoorlog in Korea Hij meende, dat de V.N. zich niet van haar taak hebben kun nen kwijten ofsohoon zij daar toe alle gelegenheid hadden. De verantwoordelijkheid daarvoor berust bij het Amerikaans Britse blok, zo zeide hij. De vergadering is verdaagd tot Donderdag. ENSCHEDE, 12 Nov. Een wilde staking, waarbij vier en veertig personen zijn betrokken, is uitgebroken in de weverij van de N.V. „ter Kuile Cromhoff" te Enschede. De wevers zijn van oordeel, dat zij door een nieuw tarief, dat in tal van ondernemingen in Twente reeds is ingevoerd, minder zullen gaan verdienen. De Uniebonden in de textiel industrie zijn van oordeel, dat dit nieuwe tarief, het zogenaamde „gemeten tarief", een zeer juiste beloning der prestaties ten ge volge zal hebben. De weverij van de N.V. is als gevolg van deze wilde staking stil gelegd. Tot de stakers behoort een aantal meis jes. Kasjmir krijgt een gekozen staatshoofd SRINAGAR. 12 Nov. (Reuter) De Volksvertegenwoordiging van Kasjmir heeft Woensdag met algemene stemmen een wetsont werp aangenomen, tot beëindi ging van een 106 jaar oude mo narchie en ter vervanging van de Maharadja door een gekozen staatshoofd. EENZIJDIG APPLAUS VOOR PRINSES (Van onze correspondent) BRUSSEL, 12 Nov. De Belgische socialistische, libe rale en communistische kamer leden, die er in het verleden niet voor terugdeinsden om tijdens een vergadering uit volle borst de Marseillaise te zingen en die ook op andere wijzen meermalen hun geest drift toonden, wanneer net buitenlandse vorstenhuizen be trof, hebben Dinsdag in het geheel niet gereageerd op de mededeling van 't verlovings- bericht van prinses Josephine Charlotte. Toen de voorzitter de offi ciële boodschap aan de kamer had voorgelezen, werd door de rechterzijde langdurig en uit bundig geapplaudisseerd. De oppositie echter legde een demonstratieve onverschillig heid aan de dag na onbewo gen naar de woorden van dc voorzitter geluisterd te hebben. EISENHOWER EN KOREA Nog geen datum over vertrek GEORGIA, 12 Nov (Reuter i De perschef van generaa Eisenhower heeft Dinsdag ver klaard, dat hij hoopt aan hei einde van deze week inlichtin gen te kunnen verstrekken over Eisenhowers voorgenomen reis naar Korea. Koning Frederik van Denemarken heft de dirigeerstok tijdens de repetitie van Wagner's „Meistersinger" met het orkest van de Koninklijke Zweedse Opera in Stockholm voor de gala-voorstelling ter gelegenheid van de 70ste verjaardag vau zijn schoonvader, Koning Gustaaf Adolf van Zweden. Koning Frederik, die een talentvol musicus is, heeft reeds bij vele gelegenheden orkesten geleid.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1