STEGEMANt Bejaarden-sociëteit iverd meteen al een succes Eerste steen gelegd voor derde Chr.school Verdiende 2-1 zege van D.A.W. tegen Zwemlust Voor doeltreffend koken komt heel wat kijken Stadhuisleeuwen kunnen nu hun tanden weer laten zien Agenda 3000 Alkmaarders ouder dan 65 jaar Gisteravond flink gepoetst Zij mag de naam Prinses Beatrix dragen Gerard Worm Credo Piigno-elub weer versterkt „Trijntje Cornelis" Peulvruchten in de boerenkool zijn even goed als worst 5 Pajrina 2 Donderdag 13 November 1952 ALKMAAR Op initiatief van het I.P.C. werd gistermiddag in het Kajottershuis een bejaar densociëteit geopend. Er was een voorlopig bestuur gevormd van de R.K. Bond van Bejaarden, dat de leiding van dit nieuwe so ciale werk op zich zal nemen. Dat de ouden van dagen goed de krant lezen, bewees de grote opkomst op deze eerste socië teitsmiddag. Een enkel bericht was voldoende, om beide zalen van het Kajottershuis te vullen met dames en heren van boven de 60 jaar. De heren vermaak ten zich aan de twee biljarts; hier en daar zaten groepjes te kaarten, men las zijn krantje en de dames zaten aan hun brei- of haakwerk. Het was vol in het Kajotters huis, toen de officiële opening plaatsvond. Namens het voorlo pig bestuur mocht de heer J. Buur welkom heten Rector v.d. Zalm, Kapelaan N. Tromp, Wet houder M. Coerts, de heer M. Spruiit voorzitter van het IPC en de heer P. Tros, voorzitter van het bestuur der Stichting KAJ-huis. Rector v.d. Zalm wees in zijn openingswoord op de toenemen de belangstelling voor het be- jaardenvraagstuk, zowel van de zijde der regering als van con fessionele zijde. Hij wees ook op de plicht, die de gemeenschap heeft ten opzichte van de bejaar den. die evenals andere groepen recht hebben op culturele ver zorging en amusement. De grote opkomst was voor spr. een be wijs dat deze sociëteit in een grote behoefte voorziet. Wijzen de op de betekenis van 't woord sociëteit, dat komt van het La tijnse „sociëtas,": gemeenschap, wekte spr. de aanwezigen op el kander te steunen in het streven van de Bond van Bejaarden. Hij deed ook een beroep op de lei ding en dankte het IPC voor zijn initiatief, alsook het bestuur van het KAJ-Huis voor zijn mede werking. Namens de H.E. Deken, die tot zijn spijt verhinderd was, verklaarde Rector v.d. Zalm met de beste wensen de sociëteit hierna voor geopend. Wethouder Coerts prees 't ini tiatief van het IPC. ook wijzen de op de meerdere zorg, die te genwoordig aan de ouden van dagen wordt besteed. In vroeger tijd, zo betoogde spr., is men wel het een en ander op dit gebied te kort geschoten. Hij wees voorts op de moei lijkheden, waarin zich vele ouden van dagen bevinden en deelde mede, dat in Alkmaar 3000 per sonen boven de 65 jaar onze aandacht en toewijding vragen. De opening van deze bejaarden sociëteit noemde spr. de eerste schrede op dit terrein in onze stad en namens het gemeentebe stuur sprak hij de wens uit, dat dit pogen mocht slagen. KL A VER J ASTOURN OOI ALKMAAR. Voor het per soonlijk klaverjas-tournooi. dat in het teken van het eerste lustrum ten bate van de patiën ten van de Zweedse paviljoens en lighallen wordt gehouden op 19 November a.s. in Het Wapen van Heemskerk, georganiseerd door de klaverjasclub „In 't Klein", kunnen nog enige kop pels ingeschreven worden. Er zijn zeer fraaie prijzen voor de eerste twintig koppels be schikbaar. Geeft u dus nog tijdig op voor deelname aan onder staande adressen: Sigarenmaga zijn J. Smit. Nieuwsloot; club lokaal wed. Admiraal. Bierkade 17, H. v. d. Sluis. Hoeverkade 11 en J. Busch. Kanaaldijk 38. Inleggeld 50 cent per persoon. S.v.p. speelkaarten medebrengen. Het batig saldo wordt besteed om genoemde patiënten - van alle gezindten een Sint Nico- laat-pakket aan te bieden! „Pro Justitia" ALKMAAR. De R.K. ge mengde toneelvereniging D.I.N. D.U.A. brengt Zondag 16 Novem ber a.s. des avonds om acht uur in Het Gulden Vlies een toneel spel in vier bedrijven: ..Pro Jus titia". geschreven door A. Boere. De regie is in handen van Jos Groenland, de décors zijn van de firma Groothuizen. Na afloop ge zellig samenzijn, met medewer king van de „The Ragtime Boys". Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. De heer M. Spruiit verheugde zich erover, dat dit initiatief van het IPC zoveel weerklank had gevonden en bracht dank aan de bestuursleden, die dit werk op zich genomen hadden. Namens het IPC bood spr. als stoffelijk blijk van medewerking een ge schenk onder couvert aan, om 't bestuur in staat te stellen de eerste moeilijkheden te boven te komen. Ook in de toekomst, zo zei spr.. kan het bestuur op de steun en de volle belangstelling van het IPC rekenen. De heer Buur dankte de spre kers. waarna de dames, die hier mede de leiding hebben thee serveerden. Wij mogen dit ver slag wel besluiten met de con clusie, dat de eerste sociëteits middag van de R.K. Bond van Bejaarden in Alkmaar een suc ces geworden is. L.T.J.-toneel ALKMAAR. Gisteren zijn in ons verslag van de toneel avond van de L.T.J. twee namen verkeerd in de krant gekomen. Het was zo. dat mei. Corrv Vis de rol speelde van de hyper- deftige en snobistische kasteel- vróuwe en Jo Schouten die van de misdadiger die zich voor dok ter uitgaf. Atliletiekiiieuws Olympus ALKMAAR. In verband met het 25-jarig athletiek-jubileum van de trainer van Olympus, de heer C. Bakker, worden alle dames en heren leden a.s. Vrij dagavond op de training ver wacht. Om pl.m. half negen zal het jubileum worden gevierd. Het bestuur rekent er op. dat alle leden aanwezig zullen zijn. Vrijdag Kerkconcert ALKMAAR. We willen nog even herinneren aan het concert, dat Vrijdag in de Grote Kerk door Nico Akkerman's koorklas sen zal worden gegeven en waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de Alkmaarse lighallen. Naar wij vernamen zal voor verwarming worden ge zorgd. ALKMAAR Wie gisteravond tussen negen en half tien het stadhuis passeerde, heeft daar vijf voortrekkersgasten een soort meesterproef zien afleggen, die hen van doodgewone jochies ver ander» in lieden, waardig genoeg om te worden opgenomen in de illustere gemeenschap van de St. Paulusstam. De vijf hadden opdracht ge kregen de tanden te gaan poetsen van de twee stenen leeuwen die het eerste huis van de stad plegen te bewaken en vervolgens de straat voor het stadhuis zo gron dig te reinigen dat men er bh wij ze van spreken van het plaveisel zou kunnen eten. De grap moest worden ingeleid met de officiële toestemming van de Commissaris van Politie en dies zag men de vijf, schort voor en gewapend met grote teilen Abro, met dweilen en boenders, met stoffers en levens grote pafeken Persil naar het po litiebureau marcheren om daar, twee trappen hoog met teilen en al, voor de kamer van de Com missaris stil te houden. Toestem ming was snel verkregen, maar toen de vijf weer beneden waren, verscheen hen een inspecteur met de boodschap, dat twee dames, die elke dag haar werk plegen te doen in de kamer naast die van de Commissaris, daar toevallig nu ook aanwezig waren en eveneens op gepoetste tanden prijs stelden. De stoet klom de trappen weer op. De dames vonden het „enig" maar van die poetseri.j zagen ze toch maar liever af. Toen kwam dan eindelijk onder de nodige be langstelling het gebit van de leeuwen aan de beurt en in plas sen zeepschuim smolt ook het vuil van de straat. Na een half uur was het werk gedaan: de Alk maarse leeuwen kunnen hun tan den weer laten zien. BROKKEN-PARADE ALKMAAR. Woensdagmor gen is een wielriidster in de bocht van het Ritsevoort bij de Heilooërbrug aangereden door een vrachtauto en tegen het wegdek gesmakt. Zii liep ver wondingen op aan elleboog en knie. De bestuurder van de auto heeft schijnbaar niets gemerkt, want hij reed door. De politie stelt een onderzoek in. 's Middavs werd op de Laat een wielriidster door auto omver gereden en drie meter meege sleurd. Ook in dit geval is de autobestuurder onbekend. De dame klaagde over pijnen in het rechterbeen en de rechterarm. 's Avonds om zes uur reed een 17-jarige fabrieksarbeider bij het Overdiepad pardoes in een diepe geul voor kabelleggen, waarbij geen licht was geplaatst. Hij zal verder door het leven moeten gaan met twee tanden minder in zijn bovengebit. Met schaafwon den werd hij naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. Waar gaan we naar toe? ALKMAAR. De jongens en meisjes van de Sint Dominicus- parochie ouder dan zeventien jaar worden er nog eens aan herinnerd, dat vanavond de heer A. J. J. van Drift in het kader van „Waar gaan we naar toe", zal komen spreken over het on derwerp: „Ben je nog wel eens thuis". Dit is zo op het eerste gezicht wel een tegenstrijdigheid om te spreken over het thuis blijven, terwijl aan iedereen ge vraagd wordt, om toch deze avond vooral niet thuis te blij ven. maar te luisteren naar de argumenten, die de jeugd tegen woordig wat meer thuis zuilen moeten houden! Toch moet ieder een maar komen, want op de ontwikkelingsavonden van „Waar gaan we naar toe", leert men tot vreugde van de ouders blijkbaar ook het antwoord te zeggen: „We gaan nergens naar toe én blijven vanavond thuis." (Advertentie' 'Advertentie' DONDERDAG 13 NOV. HARMONIE: „De mijnen van Koning Salomon, a.lft. VICTORIA: With a song in my heart, 14 j. REX: Een van de daders ont kwam, 18' j. CINEMA: De laatste grens, 14 j. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek „De Bever". Emma- straat 36, Apotheker P. J Meurs. TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM: Mat- thieu Wiegman tot en met 23 November (werkdagen 10-12, 2-5. *7-9) Zondagen 2-5. HOTEL VICTORY: 8 uur: „Waar gaan we naar toe?" A. J. J. v. d. Drift spreekt over: „Ben je nog wel eens thuis?" VAPEN VAN HEEMSKERK 2 en 8 uur: Shows Corset- tenhuis fa. de Boer. RUSTENDE JAGER. Heiloo, 8 uur: Kon. Ned. Toeris tenbond. VRIJDAG: Hoog water 4.40 en 17.35 Laag water 11.20 en 23.25 ALKMAAR Gistermiddag had tijdens een korte plechtig heid de eerste steenlegging plaats van de derde christelijke school voor lager onderwijs, de Beatrix-school aan het verleng de van de Vondelstraat. De hr. L. B. J. de Wilde, voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk Schoolonderwijs, deelde mede, dat met toestem ming van H.M. de Koningin aan de school de naam van het oudste prinsesje kon worden gegeven. In het bijzijn van de wet houder van Onderwijs, de heer R. Bakker; de heer Weil, chef van de afdeling Onderwijs; de architect, de heer Bos; 't school bestuur; de leerlingen met hun ouders, het onderwijzend per soneel en het hoofd van de school, de heer van Wijk; de aannemer, de heer Ringers en de bouwlieden aan de school verrichtte het zoontje van de voorzitter, Gerrit de Wilde, de eerste steenlegging, waarbij 'n oorkonde van deze plechtigheid in een loden buis werd inge metseld. Vooraf hield de heer de Wil de een korte toespraak, daarbij de geschiedenis van de vereni ging nagaande, welke op 5 Juli 1879 werd opgericht, hoewel sinds vele jaren daarvoor al 'n christelijke school bestond die in particuliere handen was.' Op 15 September 1870 werd in de voormalige Sociëteitszaal van de Oude Doelen een school voor Chr. Nat. Onderwijs ingericht, waaruit de tegenwoordige Wil- helminaschool is gegroeid. In 1929 werd de Julianaschool in gebruik genomen, in 1951 opende de vereniging een derde chr. school en in 1952 volgde de opening van een chr. school i voor VGLO terwijl de Raad in de jongste vergadering toezegde vóór de stichting van een chr. school voor BLO. Met dank baarheid releveerde de voorzit ter de opening van het chr. ly ceum in September van het vo rig jaar. Vervolgens constateer de spr. dat de scholen met dc Bijbel ten achter geraken, als gevolg van een fout in het be stuursbeleid. Deze scholen moe- j ten alle krachten inspannen, om het tempo van deze tijd te kun- Dierenbescherming ALKMAAR Sinds 5 weken zwerft in de omgeving van het Dr. Schaepmansplein een cyp. poes met veel wit. Adres Schaep mansplein nr. 14. Is ter beschik king. Maandag is in zwervende toestand aangetroffen een licht gele hond, middelmatig groot, vermoedelijk meegenomen uit Perzië. In de gemeente Alkmaar is een mooie Airdaler terrier met rode band zwervende. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstr. 36, Alkmaar. Damclub D.D.D. ALKMAAR De uitslagen van de onderlinge wintercompetitie luiden: T. KornJ. Mekken 0—2 D. KornG. Woonijk 02 J. SchuitP. de Wijn 11 D. StamA. Sijm 20 Bruggeman-D. Klinkhamer 11 G. BakkumM. A. Langras 02 P. BooyN. Oud 11 nen bijhouden. De heer de Wil de besloot met de wens uit te spreken dat ook in deze school de opdracht mocht worden uit gevoerd, om het Evangelie te verkondigen, in het bijzonder aan de kinderen. De steen draagt als inscriptie: „Zo de Here het huis niet bouwt tevergeefs bouwen daaraan des- zelfs bouwlieden". Uitgaande van deze tekst wenste spr. de heer van Wijk tenslotte alle zegen op het werk van hoofd en handen. Vervolgens spraken nog wet houder R. Bakker, de architect Bos en het hoofd der school. BURCHTTOURNOOI ALKMAAR. Onder grote spanning werden gisteravond de partijen voortgezel. Alle spelers hebben nu één verliespartij. De grote verrassing was de neder laag die Rolie te incasseren kreeg van Telleman. Stadegaard blijft zich evenwel begeven op laag ni veau. Blijkbaar is hij als nieuwe ling in de biljartsport nog niet ingespeeld in de wel bijzondere sfeer die nu eenmaal bij deze sport past, n.l. een voortdurende concentratie en een volkomen be heersing der zenuwen. De anderen zijn oude rotten en vertonen een vechtlust, die de vele toeschou wers het aanzien der wedstrijden tot groot genoegen aanleiding geeft. De uitslag is als volgt: Rolie 142 35 17 4.05 Telleman 150 35 26 4.28 Kraneburg 150 27 20 5.55 Stadegaard 100 27 27 3.70 Hoogland 150 39 14 3.84 Stadegaard 99 39 11 2.53 Wester 150 31 25 4.83 Hoogland 130 31 11 4.19 Rolie 150 29 22 5.00 Stadegaard 127 29 27 4.23 Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER Acht nieuive leden geïnstalleerd ALKMAAR Dezer dagen had in de kapel van Huize Augustinus een korte plechtig heid plaats, waarbij acht leden van de K.A.B. door Rector Dr. F. Ilolthuizen officieel werden ingelijfd bij het keurcorps van „Credo Pugno". Credo, ik geloof, ik strijd. De mannen van deze K.A.B.-onder- afdeling willen een meer strijd baar geloof aan den dag leggen, gericht op de onmiddellijke uit breiding van Gods Rijk op aarde. Rector Holthuizen wees hen op hun zending, welke daarin be staat, dat zij de priesters bijstaan in hun apostolische arbeid- door een apostolaat ónder de arbeider's dóór de arbeiders. Er ligt daar voor hier in Kennemerland nog een groot arbeidsterrein braak: op deze plek, waar St. Willibror- dus het geloof verkondigde aan onze heidense voorvaderen, tref fen we ongeveer 38.8 van de arbeidende bevolking als totaal onkerkelijk aan. Een goed voorbeeld, een intiem gesprek, het verspreiden van goe de lectuur door de Credo-Pugno mannen zal met Gods genade be slissend kunnen zijn vopr de be kering van ongodsdienstigen. Na een vurige geloofsbelijdenis door de nieuw-geïnstalleerde Cre do Pugno-mannen gaf Rector Holthuizen hen de zegen, waarna de installatie met een plechtig Lof werd beëindigd. ALKMAAR De 8—2 neder laag van een week geleden te gen de hoofdklasser Haarlem heeft DAW kennelijk niet ont moedigd. Maandagavond werd in Amersfoort tegen de Utrechtse eerste klasser Zwemlust gespeeld Het werd een frisse levendige partij waterpolo, die op 'n goed peil stond. De Alkmaarders wa ren ongetwijfeld iets sterker, zo dat de uitslag de verhouding in het veld goed weergeeft. Door een systematische afdek king wisten de Utrechtenaren 't snelle spel van de DAW-spelers veelvuldig te onderscheppen, doch ook de achterhoede van de gasten leverde een uitstekende orestatie door de geroutineerde Utrechtse aanvalslinie iedere sco ringskans te ontnemen. Vooral de jeugdige Ekkel wierp zich tel kens met élan in de strijd tot wanhoop van de Zwemlust-voor- hoede. Eerst tegen het einde kreeg d° DAW-keener het eerste gevaarlijke schot te verwerken, hetgeen hij op uitstekende wijze deed. Spoedig na het begin kreeg Slikker de bal op de zijlijn goed toegespeeld. Met een afgemeten boogbal gaf hij de Zwemlust- keeper kansloos het nakiiken. Uit een strafschop, die een iets te zware bestraffing was voor de begane overtreding, bracht de mid voor van Zwemlust voor de rust de partijen op gelijke voet. Dadelijk na de hervatting nu kreeg DAW een strafschop te ne men. die v.d. Horst onhoudbaar inkogelde (2—1). Bijna zagen we DAW de voorsprong nog enkele keren vergroten, doch zowel Boxem als de Jong faalden op het beslissende ogenblik. Deze wedstrijd heeft nog eens aangetoond, dat DAW zich bij 'n eventuele promotie naar de eer ste klasse, waartoe alleen in de zomercompetitie gelegenheid be staat. zich in dit milieu zeker zeker thuis zou gevoelen. De 3e wedstrijd voor de Centr. Winter - comp. speelt DAW thuis tegen de hoofdklasser HVGB uit Haar lem op Zondag 30 Nov. a.s. Te weinig geest ALKMAAR Conslantijn Huygens. de zeventiend'eeuwse calvinist, heeft zijn klucht van Trijntje Cornelisdochter geschre ven als een „kamerspel", waar van de opvoering voorbehouden bleef tot de besloten kring van zijn vrienden en kennissen. Het boertige verhaal van de Zaanse schippersvrouw en haar avontuur in de Antwerpse ach terbuurt leent zich daartoe ook vandaag de dag meer, dan tot een publieke vertoning. Niettemin heeft „De Haagse Comedie" Huygens' klucht giste ren in 't Gulden Vlies gebracht. De soms zeer grove accenten van deze „vodderüe" zijn daarbij door de regie nog eens terdege aangedikt. Het merendeel der grofheden zal het niet bijstèr tal rijke publiek wel zijn ontgaan, want wij vleien ons niet met de gedachte dat het Alkmaarse to neelpubliek het Zaanse en vooral het Antwerpse dialect waarvan deze klucht is door spekt, woord voor woord heeft verstaan. En dat is maar goed ook, want wat „Trijntje Cornelis" tot een draaglijk stuk maakt is meer Huygens' lol dan zijn geest en zelfs 's calvinisten „fijnzinnige" 'hatelijkheden jegens het katho licisme hebben niet genoeg esprit dan dat men erom zou kunnen lachen. Wij geloven dan ook dat „De Haagse Comedie" zich met de keuze van Huygens' klucht heeft vergist. We hebben echter waar dering voor de ingenieuze décors van Wim Vesseur en voor het voortreffelijk acteren van Myra Ward en Ida Wasserman en voor de goede rollen van Jan Retel. Paul Steenbergen en Bernhard Droog. Carl van der Plas was maar een zeer middelmatige schipper en Walter Kous en Carrie Rens kwamen aan deze klucht nauwelijks te pas. S. K. Openbare verkoping ALKMAAR T.o.v. notaris Joh.. G. C. Zijnen had gisteravond in 't Gulden Vlies een openbare verkoping bij opbod plaats. Een huis met erf, Vogelwee 7, kwam in bod op 1980.Een huis met erf, Stuartstraat 62, op 2310,Een tuin met schuur en erf aan de Macl. Pontstraat 22 op 6510,en de kalkfabriek met woning en erf aan de Heldersew. 23, Bergen op 7500, De verkoping bij afslag heeft plaats op 19 Nov. a.s. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Trijn tje d. v. H. Pander en J. Ger ritsen.' Gehuwd: Th. C. Admiraal en A. J. Bakker; S. Jager en D. Meulebeld. Overleden: Hendrik A. Borra 68 j. geh. m. A. van Nus: P. Veen 75 j„ geh. m. M. v. d. Steen. Clubcompetitie dammen ALKMAAR Aan de club competitie eerste klas afd. Zaanstreek wordt deelgenomen door D.D.D. I (Alkmaar), Wor- merveer 2, D.K.Z. 1 (Koog-Zaan dijk), Onder Ons 1 (Westzaan), Zaandam 2 en Edam 1. In de tweede klasse nemen deel: D.D.D. 2, Onder Ons 2, Zaandam 3, Edam 2 en D.K.Z. 2. De uitslagen tot aog toe luid den: Eerste klasse: D.K.Z. 1Wormerveer 2 144 D.D.D. 1—Onder Ons 1 6—6 (afgebr.) Zaandam 2Edam 1 137 D.D.D. 1Zaandam 2 137 Edam 1—D.K.Z. 1 6—14 Ond. Ons 1Wormerveer 2 128 Tweede klasse: D.D.D. 2—Onder Ons 2 16—4 Zaandam 3Edam 2 1010 D.D.D. 2Zaandam 3 155 Edam 2—D.K.Z. 2 12—8 BERGER IJSSPORT BERGEN. Tijdens de jaar vergadering van de Berger IJs- sportvereniging die bijna 500 le den telt, hoopte de voorzitter dat de kwestie tussen de K.N.S.B. en de N. IJ.B., die reeds 2 jaar lang strubbelingen veroorzaakt in di verse grote verenigingen, op de vergadering in Amersfoort op 29 Nov., spoedig tot het verleden zal behoren. Mede op aandringen van het Nederl. Olymp. Comité, zal getracht worden de gewraakte reglementen te wijzigen. Als dit gunstig vefloopt kan Bergen ook weer lid worden van de K.N.S.B. waardoor weer wedstrijden van groot formaat verreden kunnen worden. Het predicaat Koninklijke had de ver. verloren doordat de perio de van aanvraag om verlenging verstreken was. Door machtiging van de vergadering kon dit op nieuw worden aangevraagd. Aldus werd besloten. De voorzitter deelde mede dat de ver. in grote moeilijkheden is gekomen doordat de verlichting van de ijsbaan door slijtage in het ongerede is geraakt. Het G.E.B. terzorge de installatie jaarlijks voor f 50.doch kan dit door de huidige hoge kostprijs niet blijven doen, vooral nu de hele installatie vervangen moet worden. Een mo derne installatie moet f 12.500. kosten, af te lossen in 10 jaar, hetgeen voor de ver. onmogelijk is. Voorz. houdt echter regelmatig contact met G.E.B. en B. en W. en hoopt alsnog een gunstige re geling te verkrijgen. De inkomsten bedroegen f 1436.84 en de uitgaven in het ijsloze tijd perk toch nog f 1052.01, met een batig saldo van slechts f 384.82. De heren van Exter en Kroon werden herkozen en de functie van secretaris werd overgedragen aan D. Bruin Jr. De contributie werd óver de hele linie verhoogd met f 0.50. W eersverwachtine medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van .Don derdagavond tot Vrijdag avond: VEEL BEWOLKING Half lot zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige neerslag en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. Iets la gere middag! emperaturen ALKMAAR Gisteravond heeft Mej. Ros, lerares aan de Huishoudschool alhier voor een vrij groot aantal da mes, die op uitnodiging van de Commissie inzake Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting in de bovenzaal van café Centraal waren bijeengekomen, een lezing gehouden over de voeding. Vele huisvrouwen menen, dat zij van huis uit al een zó goede practische opleiding hebben ge kregen, dat men haar over ge- zinspractijken niets meer behoeft te vertellen. Zij vergeten echter, dat zij mét de goede dingen, ook de fouten van het voorgeslacht kunnen overnemen en het zou toch al te vermetel zijn te me nen, dat waar voor ieder vak op leiding en studie is vereist, dit niet nodig zou zijn voor de werkzaamheden van de huis vrouw. Deze zijn immers derma te belangrijk dat, blijven we en kel maar op het gebied van de voeding, zij hun invloed uitoefe nen op dc volksgezondheid en 't economische bestel van het ge hele land. Wat het eerste betreft is dat zonder meer duidelijk. Het tweede is eveneens duide lijk als men beseft, dat per jaaT f 36 in een gezin wordt wegge gooid, wanneer men bruikbare voedselresten tot een bedrag van slechts een dubbeltje per dag, in de vuilnisemmer werpt. Op het gehele land betekent dit een be drag van niet minder dan f72. 000.000 per jaar. Onze voedingsmiddelen zijn opgebouwd uit eiwitten, zouten, vitaminen, vetten, koolhydraten, smaak- en kleurstoffen etc. De huisvrouw dient precies te we ten. welke stoffen (en in welke hoeveelheid) voor de opbouw en instandhouding van het mense lijk lichaam nodig zijn en in wel ke hoeveelheid ze iri de verschil lende voedingsmiddelen worden aangetroffen. Eiwitten, vetten en zouten zijn nodig voor de op bouw van het lichaam, vooral belangrijk voor het kind dus, en voor de vervanging van versle ten cellen. De vetten en koolhy draten zorgen voor de warmte en energie van het lichaam, en deze worden in vrijwel alle hoofdbestanddelen van 't volks- voedsel aangetroffen. Smaak- en kleurstoffen komen van nature veel in ons voedsel voor, doch kunnen door ondeskundige be handeling en bereiding van het voedsel gemakkelijk verloren gaan. De hulpmiddelen ter ver vanging van deze laatste spe cerijen zijn echter uitsluitend genotmiddelen en kunnen dus niet als gelijkwaardige vervan gingsmiddelen worden be schouwd. Eiwitten komen voor in vlees, vis. melk, kaas en eieren. De I huisvrouw van tegenwoordig moet nogal eens mopperen, dat het vlees te duur is voor dage lijks gebruik. Mej. Bos vroeg daarom aandacht voor het ge bruik van meer vis, een volledig vervangingsmiddel van vlees. Ook kaas is een zeer goed ver vangingsmiddel van vlees. Mej. Bos merkte op, dat magere kaas meer eiwitten bevatte dan vette. Een uitstekend vervangingsmid del zijn ook peulvruchten, zodat de huismoeder, zonder zich te schamen en zonder haar gezin te kort te doen. voortaan gerust mag zeggen: „We eten vandaag boerenkool met peulvruchten, in plaats van boerenkool met worst" Ook vroeg mej. Bos aandacht voor havermout, die zeer veel eiwitten en zouten bevat. Over deze zouten moet men niet te licht denken. Zouten en vitaminen in de juiste combina tie kunnen Engelse ziekte voor komen, de jodiumzouten zijn op zich een middel tegen afwijkin gen aan de schildklier. Ook deze zouten, die slechts bij milligrammen voorkomen, kunnen door ondeskundige be handeling van het voedsel ge makkelijk verdwijnen, omdat zij, evenals de vitaminen B. en C. in water oplosbaar zijn. Zouten komen voor in verse groenten en vruchten. De huismoeder heeft de taak een goede voedselkeuze te doen en het voedsel goed te bereiden. Voor een broodmaaltijd is het gebruik van bruin brood aan te bevelen Als belegging moet niet alleen maar zoetigheid dienen, die evenals het meeste snoep goed slecht is voor-de tanden (terwijl het- snoepgoed de lust voor de gewone maaltijd, die alle benodigde voedselstóffen be vat. nog maar verdrijft ook) Men schenke ook aandacht aan de eiwit-bevatten de voedin gsmid delen. Ook appel met citroen en suiker, of geraspte wortelen met citroen en suiker kunnen de zoe tigheid uitstekend vervangen en hebben een meer voedende wer king. omdat koolhydraten toch al gefioe? in het voedsel voor komen. Wat de warme maaltij den betreft is de keuze, gezien het voorgaande, reeds duidelijk genoeg. Aardappelen moeten uiterst dun geschild worden, om dat onder de schil de meeste voedinvssapoen aanwezig zijn. Na de lezing werd een en an der nog verduidelijkt door een aantal filmpjes. Oud-burgemeester van Oudorp overleden OUDORP. Gisteravond om half elf is de oud-burgemeester en -secretaris van Oudorp, de heer W. Bos Gz., in de leeftijd van 68 jaar in het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar, waar hij sinds enkele weken ter verple ging was opgenomen, overleden. De heer Bos is burgemeester secretaris van Oudorp geweest tussen 1925 en 1945. Hij was ge durende vele jaren secretaris van de banne Oudorp en heeft tot zijn dood toe de functie waargenomen van directeur der Coöp. Boerenleenbank te Oudorp. De plechtige uitvaartdienst heeft plaats op Zaterdag 15 No vember in de parochiekerk van de Heilige Laurentius te Oudorp. OUDEN YAN DAGEN KRIJGEN ONTSPANNING BERGEN. Het Comité Ouden van Dagen heeft grote plannen om de ouden van dagen de win termaanden prettig te doen door brengen. Het comité heeft voor enkele dagen per week de be schikking gekregen over enkele lokalen van het Dorpshuis. Met het oog op het koude on gezellige en natte jaargetijde is het de bedoeling de ouden van dagen, mannen en vrouwen hier enkele uren in gezelligheid te doen doorbrengen met conversa tie, lezen en het organiseren van gezelschapsspelen. Dinsdagmiddag neemt het comi té hiermede een aanvang waarvan het slagen geheel van de opkomst van de oudjes zal afhangen. Zij die van deze prachtige gele genheid gebruik willen maken, worden Dinsdagmiddag om 3 uur in het Dorpshuis (naast het raad huis) verwacht voor nadere be spreking. J.G.-nieuws HEILOO Dezer dagen is de J.G. gestart in een sfeer, die niets te wensen overliet. Waar blijven onze overige meisjes van 17 tot 25 jaar? De leuze is nog steeds: hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Van deze J.G. uit wordt er een ontwikkelingscursus gegeven ge naamd: „Daar heb je 't nou!", 'n serie lezingen over allerlei in teressante onderwerpen. De kos ten bedragen 50 et. per avond. Bij de aanvang betaalt men 'n inleggeld van f 1.50; bij de laatste lessen wordt het gehele bedrag vereffend. Deze cursus wordt eens in de drie weken gegeven in het N.K.J.B.-gebouw. De eerste avond is vastgesteld op Donderdag 27 Nov. a.s. Leden kunnen zich nu al op geven bij de onderstaande adres sen: Mej. A. Legdeur, Rijksstr.weg 560, Heiloo; Mej. Tr. Bakker, Westerweg 354, Heiloo; Mej. R. Kraakman, Slimpad 36, Heiloo; Mej. A. Zoon, Fonteyn Verschuir- laan 5, Heiloo en aan de pastorie. Openbare verkoping HEILOO Bij de gisteravond in. Alkmaar t.o.v. notarissen J. Wildschut te Haarlem en J. de Groot te Alkmaar gehouden open bare verkoping kwam het huis met erf en tuin, Kennemerstraat- weg 522, Heiloo, in bod op 5510. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Petrus C. W. P. z. v. P. C. L. Joosten en J. B. Mooij;Willem J„ z. v. J. I. Moll en T. Kweldam; Mirjam d. v. W. Roos en/A. C. Cornelisse. Ondertrouwd: G. W. Metselaar en C. M. Bolten; C. Th. Comman deur, Obdam en A. Vijn; J. Vis ser en E. de Ridder. Getrouwd: J. Muijs en A. J. Kröger; C. J. Mooij en G. G. Kuij- per; M. C. Wagenmaker en M. M. J. Aulbers. Overleden: Maria E. H. A. Cras- born, 79 jr, geh. m. J. J. H. Jans sen; Hendrik J. Ruijgh, 79 jr, geh. m. Ph. Kreus. K.V.P.-VERG ADERING ST. MAARTEN. De algemene vergadering van de K.V.P. van St. Maarten werd maar heel matig bezocht. Doch geheel onbegrijpe lijk noemde de voorzitter dat niet, want buiten woedde er een waar „hondenweer", zodat haast nie mand de moed kon opbrengen om de elementen te trotseren. De voorzitter herinnerde aan de re sultaten van de laatstgehouden verkiezingen, en de teleurstelling die ontstaan is wegens het verlies van twee Kamerzetels. Hij hoopte dat de volgende verkiezingen een dragelijker resultaat zullen op leveren. Bij de bestuursverkiezing trad het gehele bestuur af. Geko zen werden: C. Roozendaal, J. v. Schagen, P. Th. Blom, A. Pronk, G. Mulder, H. Blokdijk en A. Klaver. Eerstgenoemde werd te vens gekozen tot voorzitter. De heer J. v. Schagen werd secreta ris. Deze beide mannen zullen te vens optreden als afgevaardigden, en de heer Blokdijk als waarn. afgevaardigde. Aan de afgevaar digden besloot men voortaan een kleine vergoeding te geven, n.l. f 2.50 naar Schagen en f 3.50 naar Alkmaar. Tevens werd besloten om in de komende maanden alle niet-leden te bezoeken teneinde te trachten het ledental op te voe ren. De heer A. Klaver, die zijn functie als penningmeester heeft neergelegd, wordt opgevolgd door de heer Blokdijk. De vergadering werd gesloten met een hartelijk dankwoord tot degenen die ondanks het slechte weer de vergadering toch vrucht dragend hadden gemaakt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2