55.000 woningen en meer in 1953 niet onmogelijk Defensiedebat in Kamer voortgezet Piet Roozenburg verloor LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Donker Afrika Dr. Kortenliorst 66 jaar M.v.A. Wederopbomv en Volkshuisvesting 'Voor 1 Januari advies S.E.R. over huurverhoging N.O.T.U. protesteert in motie tegen omzetbelasting op tijdschriften Commissaris Amboiiezenzorg 25 jr. Nederlandse Middenstandsbank Naar wij vernemen Donderdag 13 November 1952 Pagina 3 BUITENLANDS OVERZICHT Het optreden van de geheime organisatie der „Mau Mau" en de moeilijkheden die de Britten in Kenya als een gevolg daarvan ondervinden met de ernstige on lusten die in de afgelopen dagen aan verschillende personen het leven hebben gekost, dat alles gepaard gaande met de huidige besprekingen in de V.N. over de Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek, hebben de aandacht van de we reld gevraagd voor de enorme spanningen in het Zwarte Wereld deel, die ook in de toekomst de aanleiding zullen blijven voor explosies. De werkelijke oorzaken van deze gebeurtenissen moeten worden gezocht op de allereerste plaats in de economische omstan digheden. De bevolkingstoename in Afrika is enorm en houdt alles behalve gelijke tred met de be schikbare grond, die nodig is om in de eerste levensbehoeften te kunnen voorzien. Het merendeel van de zwarte bevolking kan geen bestaan meer vinden in de primi tieve agrarische sector en trekt naar de grote steden, om werk te vinden in de fabrieken en de mijnen. Het gevolg hiervan is de ontzaglijke uitgroei van een in- dustrieproletariaat, dat onder de meest armzalige omstandigheden zich een boterham weet te ver overen. Voor een voorafgaande scholing en een behoorlijke voor bereiding op het nieuwe econo mische bestaan is doodeenvoudig geen gelegenheid. De behuizing is slecht en het loon laag. Facto ren die uitermate geschikt zijn voor het ontstaan en voortwoe keren van criminaliteit op grote schaal. Het zijn de blanken, die met dit wijdomvattende probleem te ma ken krijgen. Zij kunnen het niet aan en de gevolgen zijn de laat ste dagen merkbaar geworden. Het is een ontwikkeling van ja ren her. Begonnen in het tijdperk van de ergste vormen van kolo nialisme en uitbuiting, heeft men thans te laat ingezien, dat op de een of andere dag een botsing niet zou kunnen uitblijven. Het is een vraagstuk waar geheel Afrika mee te maken heeft. Er wonen in totaal in dit werelddeel bijna 200 millioen mensen, d.w.z. 8 pet. van de bevolking der aarde en dat op een oppervlakte van een vierde der totale grond op aarde. Hst merendeel van deze enorme gebieden is onontwikkeld, bedekt met uitgestrekte oerwou den, steppen en woestijnen. Hier uit volgt derhalve, dat het gehele probleem tot oplossing kon wor den gebracht, wanneer weten- sohap en techniek hand in hand tot de cultivering van deze stre ken zouden overgaan. Het vraagt echter een geweldige hoeveelheid kapitaal, arbeidskracht, organi satievermogen en ondernemings geest. Het laat zich aanzien, dat de Europeanen, die Afrika ken nen, geroepen zijn aan dergelijke projecten op grote schaal leiding te geven. Wanneer Europa daarbij de helpende hand verleent, zou de materiële positie van de in heemse bevolking aanzienlijk stij gen en in de toekomst een over eenkomst kunnen worden aange gaan om een harmonische samen werking tot stand te brengen tussen de rassen. Men heeft voor de oorlog op wetenschappelijke bijeenkomsten, o.m. te Volta, het Afrika-probleem onder ogen ge zien. Europa zou aangewezen zijn leiding te geven. Aarzelt men nog langer, dan zal de Islam de greep naar deze gebieden uitstrekken en vindt verder het communisme er een zeer geschikte broedplaats om de onontwikkelde bevolking in een ban gevangen te houden. Veel is reeds gedaan. Men denke aan de Missie en aan de rand gebieden, waar een begin is ge maakt. En in Zuid-Afrika had men beter gedaan eerder contacten op te nemen met de leiders der ge kleurde rassen. De rassenpolitiek van Malan heeft dit verhinderd en doet het nog. Thans speelt deze kwestie in de V.N. Zuid- Afrika heeft verzocht de compe tentie van de Algemene Vergade ring om de rassenkwestie te be spreken- te betwisten. De meer derheid van de 60 landen heeft evenwel besloten de zaak tóch op de agenda te plaatsen. Zo is er ook met 41 stemmen besloten een commissie van goede dien sten te benoemen, die zal moeten onderhandelen over een betere positie van de Indiërs. Het is een stap voorwaarts. Maar het wer kelijke Afrika-probleem ligt die per. Het laatste blijft een opgave voor Europa. KERK IN BRAND GESTOKEN In Zuid-Afrika EAST LONDON, 12 November (A.F.P.) In een plaatsje bij East-London in Zuid-Afrika is gisteren in de inheemse wijk een kerk van de Anglicaanse missie in brand gestoken. De kerk is geheel in as ge legd. De schuldigen konden ont snappen. Volgend jaar wederom „Femina" te Rotterdam De deelnemers aan de beurs voor mode en huishouding „Fe mina" te Roterdam zijn bijeen geweest voor een nabespreking met het bestuur. Het volgend jaar zal de .Femina" voor de vijfde maal worden gehouden. Deze lustrumbeurs, waarvoor zich al weer vele gegadigden hebben opgegeven, opent op 25 September 1953 en zal duren tot en met 7 October d.a.v. Indien de verhoudingen op de arbeidsmarkt en de mo netaire toestand dit mogelijk makenis het niet uitge slotendat het aantal tvoningen nog boven de norm van 55.000 kan worden opgevoerd. De gang van zaken in de loop van 1953 zal dit moeten leren", aldus deelt de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, in zijn Memorie van Antivoord aan de Tweede Kamer mede. Ten einde er eventueel toe te kunnen overgaan meer premie woningen te doen stichten dan in het woningprogramma zijn voorzien, zal echter nog in 1953 over het benodigde crediet voor het toekennen van het hoger aantal premies moeten kunnen worden beschikt, zulks in tegen stelling tot de bouw van Woning wetwoningen, waarvan de finan ciële gevolgen door de Rijksbe groting zich eerst een jaar later doen gevoelen. Om de bedoelde armslag te hebben, is bij nota van wijziging artikel 102 met 20 millioen verhoogd waardoor de mogelijkheid wordt geopend eventueel ongeveer 5000 premies meer toe kennen. De stelling, dat Woningwet- bouw pas aan de orde dient te komen ingeval de particuliere activiteit te kort schiet in de bouw van woningen, die tegen een prijs, welke door de betrok ken bevolkingsgroepen op te brengen is, verhuurd kunnen worden, zou de minister buiten discussie willen laten nu de er varing. in het verleden opge daan, dat de particuliere bouw activiteit de minder draagkrach tige bevolkingsgroepen niet af doende heeft kunnen helpen en de Woningwetbouw juist daar door tot ontwikkeling is geko men. Cijfers Ter voldoening aan de vraag van vele leden naar enige cijfers met betrekking tot de huidige woningnood heeft de minister met hehulp van recente statis tische gegevens de woningtekor ten voor het Rijk en d'e provin cies doen becijferen per 31 Mei 1947 en 1 Januari 1952. Hoewel hij de mogelijkheid erkent, dat deze cijfers in absolute zin niet geheel juis zijn, acht hij deze zeer goed bruikbaar voor het verkrijgen van een inzicht in de onderlinge verhoudingen en de relatieve veranderingen in 't wo ningtekort. Indien de woningte korten worden uitgedrukt in pro centen van de woningbehoeften, verkrijgt men voor de provin cies en voor Nederland op de vermelde data 't volgende over zicht: 31 Mei '47 Groningen 8.7% Friesland 5,8 Drente 14,8 Overijsel 12,2 Gelderland 14,1 N. Holland 7,9 Z. Holland 10,0 Zeeland 7,8 N. Brabant 13,5 Limburg 17,9 Nederland 10,8 1 Jan. '52 4.0% 2,3 8,3 10,1 10,5 8.3 9.4 9.5 12,0 8,9 Scholenbouw Hoewel de minister een open oog Heeft voor de nog steeds grote behoefte aan schoolruimte, meent hij toch te moeten op merken, dat het vóór alles nood zaak is die scholen te bouwen, die duurzaam nodig zijn. Tussen de jaren 1952 en 1957 is n.l. een stijging van de school bevolking te wachten, die slechts van tijdelijke aard zal zijn, ter wijl verwacht kan worden, dat omstreeks 1962 de behoefte aan lokalen voor gewoon lager on derwijs wederom op het huidige zegt gaarne toe te zullen nagaan, of in de loop van 1953 mocht blijken, dat met dit volume niet aan redelijke verlangens kan worden voldaan. Positie won ingbou w ve r en igin gen Met betrekking tot de toela ting van wonigbouwcorporaties op voet van de Woningwet d'eelt de minister mee, dat niet kan worden verwacht dat hij in be langrijke mate zal afwijken van het beleid van zijn voorganger. Evenals zijn voorganger wenst hij de toelating te bevorderen van de corporaties, waarvan in redelijkheid is te verwachten, dat zij het belang der volks huisvesting naar behoren zullen behartigen, terwijl hij een te vergaande versnippering van krachten op het terrein van de arbeiderswoningbouw en -exploi tatie van verenigingswege wenst te voorkomen. Huurvraagstuk De vorig jaar bij de algemene beschouwingen over de Rijksbe groting door de Kamer aangeno men motie Andriessen c.s. sneed o.m. het huurvraagstuk aan. Dit vraagstuk is echter dermate ge compliceerd en roept zoveel pro blemen op. dat het voor de re gering nog niet mogelijk is ge bleken haar standpunt dienaan gaande te bepalen en dit in een nota aan de Kamer uiteen te zetten. Zekerheid omtrent het tijdstip, waarop hij het advies van de Sociaal-Economische Raad zal kunnen verwachten, heeft de mi nister niet. doch hij meent te mogen aannemen, dat dit vóór 1 Januari 1953 zal liggen. Het zal niet meer mogelijk zijn een voor stel tot huurverhoging op een zo danig tijdstip bij de Kamer aan hangig te maken, dat deze nog per 1 Januari 1953 zou kupnen ingaan. TWEEDE KAMER Naar de voorzitter der Tweede Kamer heden mededeelde, ligt het in de bedoeling de begroting van binnenlandse zaken te be handelen in de vergaderingen van Dinsdagmiddag en -avond, met voortzetting op Woensdag middag a.s. De begroting van justitie zal aan de orde komen na die van binnenlandse zaken; met voort zetting der behandeling in de vergadering van Donderdagmid dag en Vrijdagmiddag. De begro ting van Wederopbouw en Volks huisvesting zal Donderdagavond aan de orde worden gesteid. zo mede Vrijdagmiddag na die van justitie. RONDE VAN ZUID-ITALIë De vijfde étappe in de Ronde van Zuid-Italië. van Cosenza naar Reggio de Calabre (232 km) werd in de sprint gewonnen door de Italiaan Bartolozzi in 7 uur. 53 min.. 54 sec. In het algemeen klassement leidt Cop"i in 27 u. 32 min. 06 sec. Maenen is 34ste, Gelissen 35ste. Nolten 41ste, de Vries 42ste en Joris 45ste. De vijfde étappe leidde over de 1000 m. hoge Acquanova. De renners werden door koude en mist ge plaagd. maar in de afdaling wist de onvervaarde Magni anderhal ve minuut vorsprong te nemen. Kort voor de finish lag echter de Aap Joey uit de dierentuin te Dublin, houdt wel van een slokje. Volgens hem, en hij is ervaren op dit gebied, smaakt cognac het best, wanneer deze zo uit de fles, in grote hoe veelheden wordt gedronken. Toen hij deze fles vond, heeft hij zich, egoist die hij is, stilletjes van zijn mede-apen ver wijderd, om in een hoekje van het edele nat te kunnen genieten. Dat de fotograaf hem hier ontdekte deed hem niets: hij meende, dat mensen dat „spul" niet lustten. niveau zal staan. De minister kopgroep weer bij elkaar. In de gisteren gespeelde achtste ronde van het internationale damkampioenschap heeft Piet Roozenburg het niet kunnen bol werken tegen de eerste plaats houder Dagenais. Dagenais is door deze overwinning weer een stap dichter bij de wereldtitel. Huis man won van de Belg Verleene. De beide Nederlanders Keiler en van Dijk brachten het tot remise en Bizot won van de Zwitser Gedance. De stand luidt thans: 1. Dagenais 14 punten: 2. Bon- nard 11 p. (uit 7 partijen): 3. Huisman 11 p.: 4. en 5. Keiler en Vernoest 10 p. (uit 7 part.): 6., 7. en 8. Van Dijk,1 King en Bizot 10 p.; 9. Piet Roozenburg 9 p. (uit 7 part.): 10. Wim Roozenburg 7 p. (uit 7 part.); 11. en 12. Fankhauser en Salet- nik 7 p.: 13. en 14. Gedance en Verleene 6 p.; 15. Deslauriers 5 p. (uit 7 part.); 16. en 17. De Descallar en Post 4 p. (uit 7 part.); 18 Fanelli 2 p.: 19. For- claz 1 p. ANNA PAUKER IN SANATORIUM WENEN, 12 Nov. A.P. Veritas, een persagentschap van katholieke vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn, heeft vandaag gepield, dat Anna Pau- ker, de afgezette Roemeense minister van buitenlandse zaken, in Rusland verpleegd wordt wegens een zenuwinstorting. Veritas bericht uit Boekarest vernomen te hebben, dat Anna Pauker overgebracht is naar een sanatorium bij Yalta op de Krim. Van de zomer werd Anna Pauker volledig aan de kant ge zet wegens opvattingen die niet in overeenstemming met die van de partij zouden zijn. Nieuwe conservatieve partij in West-Duitsland WIESBADEN. 12 Nov. (A.F.P.) In West-Duitsland is een nieuwe conservatieve partij opgericht, welke voorstandster is van het „opnieuw vestigen van normale betrekkingen tussen de volkeren" en. op binnenlands gebied, van uitschakeling van de „kunstmati ge klassenstrijd". ONGEREGELDHEDEN IN JAPANS KAMP TOKIO, 12 Nov. (Reuter) In een concentratiekamp nabij Nagasaki, waar Koreanen wach ten op deportatie naar Zuid-Ko- rea. zijn Dinsdag zeshonderd Ko reanen in opstand gekomen. De politie moest van brandslangen en traangas gebruik maken om de toestand te onderdrukken. Vijf Japanse politiemannen werden gewond, aldus een mededeling van de Japanse politie. Het is nog niet bekend, hoeveel gevan genen gewond zijn. Onderhoud tussen Truman en Eisenhower WASHINGTON. 12 Nov. (AFP) man zal Dinsdagavond 18 No- der tijdschriften bij da0 en vember worden gehouden, zo nieuwsbladen geenszins opheft, deelt het Witte Huis mede. 1 hoogstens slechts enigermate ver- 's GRAVENHAGE. 12 Nov. Dr. Kortenhorst vierde vandaag zijn 66ste verjaardag. Bij de aanvang van de vergadering van hedenmiddag kreeg de jarige president vele handen te druk ken. Volgende week zullen de begrotingen van Binnenlandse Zaken. Justitie en Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de orde komen. Bij de voortgezette behandeling van Oorlog en Marine sprak nog Mag. Stokman (KVP) over de geestelijke verzorging van de mi litairen. Gelijkheid van het Hu manistisch Verbond met de ker ken wees hij af in zoverre het daarbij de bedoeling zou zijn om het kerkelijk deel aan het Hu manistisch Verbond toe te schui ven. Bij de mogelijkheden die niet primair in het godsdienstig vlak liggen, zag Mag. Stokman veel meer een taak van vertrou wenslieden. die de soldaat des gewenst ook de weg naar het Humanistisch Verbond kunnen wijzen. De heer Tilanus (CH) betoog de. dat van de regering geëist moet worden, dat onze offers zo effectief en zuinig mogelijk zul le" worden besteed. Hii wenste de minister geen staatssecretaris voor de luchtmacht op te drin gen. Vereniging van Oorlog en Marine achtte de heer Tilanus in deze tijd niet wenselijk. Als de Europese defensiegemeenschap werkelijkheid wordt, valt een deel van onze defensie hieronder en een ander deel niet. Over de reis van staatssecretaris Kran- nenburg naar Korea wilde de CH-woordvoerder graag iets meer weten. Het lid Fokkema (AR) behan delde personeelsaangelegenheden. Met betrekking tot de geestelijke verzorging onderstreepte hii, zo als Mag. Stokman, dat de over heid hier wel een plicht., heeft maar geen eigen taak. Minister Staf betoogde in zijn antwoord, dat het eerste doel van de Navo is de oorlog te verhin deren. De tweede doelstelling is een militaire macht op te bouwen om het Navo-gebied te vrijwaren. Hij verklaarde, dat onze mensen in de plannen worden gekend. De bedoeling van de plannen van de Navo-opperbevelhebber is het gehele Navo-gebied te ver dedigen. Deelname van West- Duitsland is noodzakelijk. Ze zal mogelijk worden in E.D.G.-ver- band. Spoedige ratificatie van het E.D.G.-verdrag zeide de minister van belang te achten. Het is waar schijnlijk, dat het Nederlandse legerkorps onder een Nederlander zal staan. In het nieuwe Ieger- plan zijn de mankracht en de In een vergadering van de Nederlandse organisatie van Tijd schriftuitgevers is een motie aan genomen van de volgende inhoud: „De Nederlandse Organisatie van Tijdschrift Uitgevers (N.O. T.U.), in buitengewoon druk be zochte algemene vergadering op 11 November 1952 te Amsterdam bijeen; van mening, dat fiscale gelijk stelling van tijdschriften met boeken de internationale struc tuur van het perswezen, welke de samenhang van dagbladen, nieuwsbladen en tijdschriften er kent, geweld aandoet; wijst er met nadruk op, dat een dergelijke gelijkstelling de in Ne- licht, terwijl deze tijdschriften aldus tegelijkertijd en ten on rechte uit hun natuurlijk verband van persorgaan worden getrokken; handhaaft met de meeste klem haar in beginsel door de com missie voor de belastingen uit de Tweede Kamer gedeelde standpunt tijdschriften, evenals dag- en nieuwsbladen, algeheel vrij te stellen van heffing van omzetbelasting; draagt het bestuur op alsnog met alle gewettigde middelen te streven naar een loyale uitvoe ring van de in die zin op 8 Mei j.l., op goede gronden, door de Tweede Kamer genomen beslis sing; besluit deze motie ter kennis te brengen van de minister van Financiën, de onderscheidene Tweede Kamerfracties en de pers; en gaat over tot de orde van de dag". kosten hetzelfde als in het vorige plan, maar de kracht zal groter zijn. Na 1954, als het legerkorps aanwezig is, zal men tot andere combinaties komen. Overbodig werk is niet gedaan, maar de om zetting in de plannen heeft uiter aard administratieve werkzaam heden meegebracht. De organisa tie is te handhaven als de E.D.G. er is; ze sluit aan op de Belgi sche en Franse opzet. De opzet van de territoriale verdediging wordt opgesteld in overleg met Shape. Dc nodige aandacht wordt be steed aan de bescherming der vliegvelden, de radar en de lucht wachtdienst. Door de diensttijd van 20 maanden kan aan onze afspraken worden voldaan, n.l. één parate divisie te hebben en voor einde 1954 drie mobilisabele divisies. De minister zeide met voldoening kennis te hebben ge nomen van de opmerkingen over de oefening „Hold Fast". Te half zeven brak de minister zijn rede af. Hij zal deze morgen, Donderdagmiddag te één uur voortzetten. Naar wij vernemen, zal, als opvolger van de heer P. Scholten, de aftredende leider der Ambo- nese woonoorden in Nederland, worden benoemd tot commissaris voor Ambonezenzorg de heer J. van Ringen, thans adjunct-direc teur van de Dienst Uitvoering Werken. De heer van Ringen zal in ver band hiermede tijdelijk overgaan van de D.U.W. naar het ministe rie voor Maatschappelijk Werk. De heer van Ringen is geboren 15 April 1894. Hij is adviseur ge weest van de hoofddirectie der Rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen. Deze functie vervulde hij tot 1932. Van 1932 tot 1939 was hij administrateur van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. In 1939 werd hij hoofd van de afde ling financiën, huisvesting en personeel van de Rijksdienst voor de Werkverruiming (na de oorlog de Dienst Uitvoering Werken). In deze functie bekleedde hij van 1939 tot 1945 de rang van refe rendaris, van 1945 tot 1950 die van hoofdinspecteur, sinds 1950 die van hoofdinspecteur A met de persoonlijke titel van adjunct directeur. In 1946 is de heer Ringers be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. ARJEN WITTEVEEN f is dood. Niet alle le- j zers kennen hem. Hij was een katholieke Fries in hart en nieren. En bovendien 'n pracht propagandist voor de katholieke gewestelijke pers. Hij schreef ons vlak voor zijn dood een briefkaart, afgestem peld 10 November. Bij na op hetzelfde mo ment, dat de post in „Burgerrecht" is vrese- luk geschrokken van een houdende kant te zijn. [}e dienst HiH'rtoi'rooVif" ie trroco- Kolonel Fens opende uit Nederland ook: Van dikhout zaagt men plan ken". behalve dan van baar veel plezier in de I luchtreis en ramden de schotten kapot, die er ge- l plaatst waren om de var- I kens op hun plaats te houden. Terwijl de start I in volle gang was. liepen I zii in stormpas naar de staart van het vliegtuig. I tot grote ontsteltenis van I de dierenstewards. Met Jziin neus in de lucht en ziin staart naar beneden wijzend, moest de zojuist losgeraakte dierenmachine in een van de omliggende 59 P kniesoor znn. dat moerassen een noodlan- Leeuwarden dit stem- "de "heer" TWdn- het defensie-debat deze Jules Dikhoutdie"altiïcï pel afdrukte, stierf de stra. de voorzitter van week in de Kamer. Hu ;n <je Amsterdamse tram heer Witteveen. Mis- het Verbond van Neder- sprak (en hu weet het adverteert. uit ervaring) over de sol daten. die de goede dag- Arme neger schien was die brief- landse Werkgevers. Hii kaart het laatste wat raad^de ks^n-vamde-dag taak missen: ..Men laat hij schreef. En waarom op sociaal-economisch ter- ken maar poetsen pn ver- vertellen wij dat hier? rein met open oog tege- der. maken zu zich een Carolina, werd een neger v icbcf lïrote kennis eieen van hij daar op let Flat in kleine steden? Een flatgebouw als ding maken. Wel wat bleek om de neus en met een nat pak stapte de be manning uit het gehaven de vliegtuig om te wach- woongelegenheid is maar ten op.... de volgende een betrekkelijke oplos- vervoersgelegenheid. grote kennis eigen van klaverjassen en zwik ken." Een critisch geluid. een^neaer ^4^ «wSj Classificatie Niet alleen; omdat uit "95* te treden en actief j j 7 4. ~u 77 mede te werken 3cin het de tekst bleek van zyn verwezenlijken van een liefde voor de krant goede P.B.O. Dat schijnt tot aan zijn dood), vo°r sommigen nog een maar ook, omdat het ZO schrikken ZAangezien de eens gehoord mocht wor- typerend is, dat hij die rede cehoudcn wèrd in den! kaart ondertekende de Kon^ Schouwburg. veroordeeld wegens „aan randing" van een blanke vrouw. Hii had alleen maar naar haar g e k e re en. gewichtige (en be; ken toen zy aan het werk was op het boeren bedrijf van haar vader. met: Arjen Witteveen, propagandist van „Ons stijl".... Het blad ziet Noorden" (tegenwoor- n.l. de P.B.O., volkomen dia bekend als een van ten onrechte, als een stre- ,j„ at„„„ ven naar socialisatie en ae bladen van de Noor- in toneeltrant zegt het derpers). Dit tekent dan. dat Twiinstra c.s. hem en het is 'n voor- later wel zullen getuigen. Voor een man Aan een openbaar ly ceum. ergens in Neder land. is een leraar in de Congres ven naar socialisatie en Hebreeuwse taal benoemd voor zegge en schrii ve één leerling. beeld voor zo menia- gfê1?? kun liefde voor de De timmerman 77 ut Jr.rs.cj.: „Zu kregen wat een in de hoog-Noor- zi] wilden". In dit ver- delijke en Noordhol- band zouden wij „Bur- landse contreien. Voor eerrecht" nog een paar de heer Witteveen was ande.re titels van bluspe- oe neer wiueveen was len ln overweging willen dat „propagandist van geven. Ze ziin van de Noorderpers" een Shakespeare. een klassie- eretitel. Hij was daar ke, degeliike figuur, geen trots op, zoals wij het rode nieuwlichter dus..... yiin nn hem en ziin na- ^lc kent yan hem met: zijn op nem en zijn na aemin> veel ge_ timmerman troffen wil aan in „De Gelderlander- pers". Men herkent de tim merman aan zijn krullen (Engeland). Als het hout niet knoes- past hoogstens in het V beeld der groot-stad. En als woning is het prac- Wat er in de regerings- tisch enkel geschikt voor keuken op het vuur staat, kinderloze of zeer kleine is niet zo gemakkeliik te gezinnen. gissen.als het dagelukse v„„ vatnvti In een kleine plaats is "?e"u jn °PZ5 .halfsteens In de Noord-Amerikaanse een flat daarom een twii- Hollandsehuisjes. Maar 1ÏL<ie felachtige oplossing van enkele ingewuden of de woningnood. Wij kun- pseudp-mgewilden menen, nen daarom het gemeen- dat de Sociaal Econo- tebestuur van Culemborg mische Raad znn advies nov niet gelukwensen voor huurverhoging al met het besluit, om een gereed heeft: op basis der proef te wagen met een gemeente-classificaties: zo flat. al speelt daar één ongeveer: m gemeente factor een rol. die voor der eerste klasse 25 pro- aardig. om altud maar het besluit van het ge- cent. klasse 2 en 3 met tegen de communisten te meentebestuur spreekt: 30 procent. 4 en 5 met het grote gebrek aan 35 procent. Waar of niet bouwgrond. waar? Alleen een profeet Maar in het algemeen kan het zeggen. staat Noord-Carolina is zoiets volgens de wet oo de rassenverschillen strafbaar. Wij vinden het niet ageren en alles, wat zii willen en doen af te keu- Spreekwoorden over de ren. Er wordt nu binnen kort een rood congres is de flatwoning een even een niet-profeet voor de wereldvrede ge houden in Wenen. Dit ge- aanvechtbare oplossing zegt: als het zo wordt, zet als de vele kwalitatief oo de regering het nare beurt op 5 December, op laag peil gebouwde mas- systeem der classificatie win"? En. als de goede de dag van de grote sur prise-avond! Dat vinden wij toch wel een symbo- tig was, zouden er meer lisch geval. Waarom zou timmerlieden ziin (Bre- per Sint Nicolaas de Bij de wilde wereldvrede nou niet sa-woningen, die boven dien normale gezinsuit breiding remmen. tagne). De advocaat zegt: dat is eens kunnen „uitbreken"? P.B.O. er niet zou komen, de kwestie: de timmer- Nou. ia. wij zouden de heren van man: dat is de knoest wel. dat het (Wallonië). gedachtenis. Burgerrecht Deze „beweging" haar nogal bewegelijke ben over „Dat. wat ie timmerman: hii doet. wat van Moskou moet weer 80 varkens aan boord, die en lest niet best. voor blad van die naam. niet hebt"? Ook van de- hij__wil (Rusland). Af schijnt nogal aan de be- zelfde Shakespeare! „Burgerrecht" dan niet met beschaamd heimwee heb- zwijnen af.... lezen ook Een dierenmachine van toch weer een Venezolaanse lucht- rode propaganda zal ziin. vaartmaatschappii stond voort, dat oo een droom beeld gebaseerd is. Het droombeeld namelijk, dat het leven op het platte land veel goedkoper is dan in de stad. Waarbij men vergeet, dat men op het land misschien wel een varken kan houden, maar tal vain culturele en De edelman is als de want de tanende invloed op punt van vertrek met andere voorrechten mist. van Moskou moet weer 80 varkens aan boord, die en lest niet best. voor langs omwegen hersteld in totaal 5400 kg wogen, zijn kinderen onnoemelijk Wij kennen er nog een worden, maar wie wil er De beesten hadden blijk- veel mogelijkheden mist. Onder enorme belangstelling heeft gisteren de Ned. Midden standsbank, o.a. met een drukbe zochte receptie in het Amster damse Carltonhotel, het 25-jarig bestaan gevierd. De bank heeft thans bijna 100 vestigingen in het gehele land en circa 14Ö0 man personeel, waarvan 400 op het hoofdkantoor in Amsterdam. De toevertrouwde middelen stegen i" «M kwart eeuw van 17 tot 132 millioen en het uitstaande crediet van 15 tot 65 mililoen. De receptie werd bezocht door de middenstand in al zijn gele dingen, kopstukken uit de gehele financiële wereld en talrijke za kenrelaties. Namens het perso neel werd de directie een glas raam aangeboden, waarop de taak van de middenstand symbolisch is uitgebeeld. De viering werd besloten met een gala-diner, waaraan o.a. aanzaten de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen en dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken. werd onder grote belangstelling gisteren ir. J. M. J. Hendriks be graven, in leven directeur van het Telefoondistrict Amsterdam. De plechtige H. Mis van Requiem werd in de Rozenkranskerk op gedragen door pastoor J. Boonen uit Weert. Collega-directeuren van de telefoondistricten Haarlem, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Breda woonden de plechtigheid bij; viert Zondag de heer J. Cör- vers zijn 40-jarig jubileum ais houwer in de Staatsmijn Emma te Hoensbrock. Tevoren was hij al tien jaar ondergronds in andere mijnen werkzaam. Hij is nu 65 jaar en gaat 1 December met pensioen; is een collectieve arbeidsover eenkomst voor het personeel van de radio-omroep tot stand geko men. Zaterdag wordt in de KRO- studio het scheidsgerecht geïn stalleerd. Alleen bij de AVRO is de C.A.O. nog niet in kannen en kruiken; is bij K.B. een aantal hoge ambtenaren benoemd tot lid van de Raad voor de Emigratie. Als zodanig zijn ook benoemd de Commissarissen der Koningin in Friesland en Nrd.-BralMint.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3