Geen mens in staat de druk der Russen te weerstaan RADIO Generaal-ma joor Schollen heeft ontslag genomen JÖ*G Ger Vluchtelingenprobleem leidt tot een ramp Zweeds diplomaat in Rusland vastgehouden? Financiën en Economie Het heengaan van Trygve Lie Insinuaties van Amerikaanse democratische senator Oostenrijkers in Nederland programma Record-voorraad goud en deviezen Katholieke H.B.S. in Hollandia Als hoofdleider der Ambonese woonoorden Beursoverzicht UW PUZZLE voor vandaag te L( Scheepi Vagina 4 Donderdag lil November 1952 NEW YORK, 12 Nov. (Ass. Press). De dramatische beslissing van Trygve Lie om ontslag te nemen als Seer. Gen. van de V.N. heeft een beweging ontketend onder leiding van Anthony Eden om te trachten hem voor die functie te behouden terwijl Rusland een nieuwe uitval naar Lie deed en een Amerikaanse senator zich sarcastische opmerkingen ontvallen liet. Eden werd toegeklapt toen hij in de alg. vergadering hulde bracht aan het werk van Lie en er aan toe voegde: „Ik hoop dat meneer Lie er toe overgehaald kan worden zijn beslissing te her zien". Wisjinsky liet duidelijk blijken dat Lie voor hem een afgesloten hoofdstuk betekent. De Amerikaanse senator Pat McCarran (Dem. Nevada) voor zitter van de senaatscommissie die een onderzoek instelt naar Ame rikaanse communisten in het se cretariaat van de V.N., sprak de beschuldiging uit dat Lie aftreedt „van wege de onthullingen die gedaan zijn en in de toekomst door de commissie gedaan zullen worden". In een interview met de Scan dinavische pers heeft Lie nadruk kelijk tegengesproken dat het on derzoek van McCarran zijn be slissing beïnvloed zuo hebben. De V.N. zit thans met de moei lijkheid een opvolger voor Lie te vinden die aanvaardbaar is voor het Westen, de communistische wereld, Latijns Amerika en Azië. Genoemd worden Carlos P. Ro- mulo (Philippijnen) en Lester T uriikampioenschappen voor dames Zondag 23 November a.s. wor den te Winterswijk de persoon lijke dameskampioenschappen van Nederland gehouden, georgani seerd door de W.G.V. Hiervoor hebben 30 keurturnsters inge schreven, bij wie de titelhoudster Dini Krul-van den Nolk v. Gogh (Den Haag), Nini Madderom (Dordrecht), Sini Muskee (Enk huizen), Betty Hoekstra (Leeu warden), Nel v. d. Wardt (Alk maar), Lenie Gerritsen (Utrecht) en Co Kampen (Arnhem). Pearson (Canada). Beiden weiger den commentaar te leveren. In een exclusief interview, dat vandaag in drie Scandinavische bladen gepubliceerd wordt, ver klaart Lie, dat hij zijn taak als secretaris-generaal van de Ver. Naties neergelegd heeft, omdat „geen mens de druk kan weer staan", waaraan de Russen hem blootgesteld hebben. Volgens de Kopenhaagse „Ber- lingske Tidende", de Oslose „Af- tenposten" en de Stockholmse „Svenska Dagbladet" heeft Lie gezegd: „Thans is het tijdstip ge komen, waarop iemand anders mijn taak moet overnemen. Het verheugt mij, dat de zaken in de zeven jaar die ik gediend heb on danks de moeilijkheden, die mij door de Sowjet-Unie in de weg gelegd zijn, betrekkelijk goed ge lopen hebben. Het is vreselijk rond te lopen met het gevoel dat een van de redenen voor de im passe op Korea het feit kan zijn dat een van de aangesloten lan den geweigerd heeft de secretaris generaal te erkennen. Op de lan ge duur kan geen mens die druk weerstaan". Emigrantenvloot wordt uitgebreid In zijn emigratienota deelt mi nister Suurhoff mede, dat de emi grantenvloot met twee schepen zal worden uitgebreid, die zullen moeten dienen om het te ver wachten tekort aan vervoersgele- genheid gedeeltelijk op te heffen. Verder zijn 3 moderne vlieg tuigen besteld die in 19541955 ter beschikking zullen komen. De aanschaf geschiedt uit middelen van de K.L.M. „Als het vluchtelingenprobleem in Oostenrijk niet snel wordt opgelost dan leidt dit tot een catastrophe, niet alleen voor Oostenrijk maar voor heel West-Europa". Dit was het eenstemmig oordeel van een groep agrarische deskundigen, die in de afgelopen tien dagen een bezoek brachten aan Nederland. VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws: 7.10 Gewijde mur ziek: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden: 9.40 Gram. muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.30 Gram. muz.: 12.00 Gevariëerde muziek: 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen: 12.33 Instrumentaal trio; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. muz.; 14.20 Metropole or kest en solist; 15.05 Voordracht: 15.25 Instrumentaal trio; 16.00 „Mooie rozen voor de tuin", cau serie; 16.15 Radio Philharmonisch Orkest; 17.00 Gram. muz.; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram. muz.; 17.45 Friese causerie; 18.00 Gram. muz.; 18.15 Gevariëerde muziek; 18.35 Gram. muz.; 18.45 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.10 Regerings uitzending: „Verklaring en toe lichting"; 19.30 Gram. muz.; 20.00 Radiokrant: 20.20 Engelse hymnes; 20.55 Gram. muz.; 21.00 „Het le ven op het Land", hoorspel; 21.50 Gram. muz.; 22.25 Algemene kunstrubriek: 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten: 23.15 Wereldkampioen schappen Dammen; 23.20 Het evangelie in Esperanto; 23.35 24.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO: 16.00 VARA: 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws: 7.10 Gram. muz.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gram. muz.: 8.0Ó Nieuws en weer berichten; 8.18 Gram. muz.: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram. muz.; 9.40 Voor de kleuters: 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram. muz.; 10.30 Schoolradio: 10.50 Or gelspel: 11.25 Radiofeuilleton: 11.45 Vocaal Dubbelkwartet: 12.00 Zang en orgel: 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen: 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram. muz.: 13.00 Nieuws: 13.15 Mede delingen of gram. muz.; 13.20 Ac cordeon- en mandoline-orkest; 13.45 Gram. muz.: 14.00 Kook- nraatje; 14.20 Cello en piano; 14.50 Voordracht en muz.; 15.10 Coun ter-tenor en clavecimbel: 15.30 Dansmuziek: 16.00 Gram. muz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Kamer muziek: 17.20 Muzikale causerie: 18.00 Nieuws: 18.15 Felicitaties: 18.45 „Denk om de bocht": 19.00 Gram. muz.: 19.10 „Opdat wij niet vergeten", klankbeeld; 19.30 „Mo reel Beraad", causerie: 19.50 Be richten: 20.00 Nieuws: 20.05 Boek bespreking; 20.15 „Dichters van deze tijd"; 20.30 „Benelux": 20.40 „Leven op aarde", causerie: 21.00 „Uitlopers van de Parnassus: Ju liette Greco: 21.30 „Het leven be trapt", klankbeeld: 21.50 Negro spirituals: 22.05 Buitenl. week overzicht: 22.20 Lichte muziek; 22.40 „Vandaag", causerie: 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.3024.00 Gram. muz. T elevisie-programma VRIJDAG 12 NOVEMBER 20.15—21.45 V.A.R.A. 1. Actualiteit 2. Weeroverzicht 3. „Heeft iemand miin rakker tjes gezien?", televisie-spel. Gisteren hebben zij op het boe- rencentrum „Ons Erf" te Berg en Dal, de pers te woord gestaan en daarbij een en ander verteld over het vluchtelingenvraagstuk in hun land. De Oostenrijkse agrarische deskundigen zijn in ons land de gasten geweest van het „Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut", K.S K.I., en van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond. Het initiatief tot deze reis ging uit van het K.S.K.I. dat in We nen sinds enige tijd een afdeling heeft. Het doel van het bezoek der Oostenrijkers was het zich op de hoogte stellen van de stand van de landbouwwetenschap in Ne derland en van de landbouw in diverse sectoren, o.a. werd tijdens deze excursie een bezoek gebracht aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, aan de veiling in Venlo, aan de destructor in Son en aan de Zuiderzee polders. Voorts werden speciaal-bedrijven bezocht zoals de veestallen van de gebrs. Ruyter te Blokker, be drijven in de bollenstreek en der gelijke. De leider van de Oostenrijkse delegatie Ministerialrat Peter Nuel zei dat in Nederland de sa menwerking tussen wetenschap en practijk opvallend was. Ook over de hoge graad van speciali satie en intensivering in de Ne derlandse landbouw liet hij zich gunstig uit. De Oostenrijkers gaven hun be wondering te kennen voor de wijze waarop Nederland het pro bleem der overbevolking heeft aangepakt. Oostenrijk kampt eveneens met een overbevolking, en wel als gevolg van de vluchte lingenstroom, die het land na de tweede oorlog heeft moeten op nemen. Het vluchtelingenpro bleem is op dit ogenblik een we reldprobleem, maar Oostenrijk kampt in dit kader toch wel met buitengewoon grote moeilijkhe den. Met name geldt dit voor de agrarische sector. Duizenden vluchtelingen eens zelfstandige boeren zijn thans als arbeiders in industrie en landbouw werk zaam. Het loon dat ze verdienen is vaak onvoldoende om hun ge- Storm werd uitgeweken kok noodlottig De 32-jarige kok W.J.H.G. uit Rotterdam, had f 3000.van zijn patroon aohtergehouden om er zijn schulden mee af te betalen. Toen zag hij echter geen uitweg meer en in Juni j.l. huurde hp een auto, waarmee hij naar Bel gië uitweek. De wagen werd des tijds onbeheerd bij St. Niklaas aangetroffen. De kok zelf had gemonsterd op de Noorse vracht boot „Audun", die door het slechte weer van de laatste da gen, op weg naar Engeland zijn de, een gebroken roer kreeg en naar Amsterdam moest worden gesleept. Daar heeft de politie G. van boord gehaald. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM, 11 Nov. Het is een zeldzaam geval, dat de goudvoorraad van onze centrale bank toeneemt. Het laatst is dit het geval geweest per 15 Sept. jl. in de afgelopen week was er weer een stijging, zij het een zeer matige, nl. van ca. 6i/; mil- lioen gld. Aangezien de netto deviezenreserve, in tegenstelling tot de vorige bankstaat, weer is vermeerderd, en wel met 23 mil- lioem, zijn goud en deviezen sa men nu opgelopen tot 't record bedrag van 3553 millioen gld. De regelmatige toevloeiing van deviezen naar de centrale bank blijft de geldomloop verhogen, ten gevolge waarvan de geld markt over een overvloed aan middelen beschikt. zinnen, die in kampen gehuisvest zijn, het noodzakelijke te ver schaffen. Om nog niet te spreken van het deel, dat volslagen werk loos is. In het voorjaar 1952 is door de hoge commissaris van de Ver enigde Naties voor het vluchtelin- genwezen opdracht gegeven een rapport over het Oostenrijkse vluchtelingenvraagstuk samen te stellen. Dit heeft geleid tot hei z.g. Jaegerplan. Een tienjarenplan, dat voorziet in de opname van 18.000 vluchtelingenfamilies in de Oostenrijkse landbouw. De kosten daarvan worden op 1950 millioen shilling geraamd. Oostenrijk kan 37 procent van dit bedrag zelf dragen maar de rest moet gevon den worden uit buitenlandse hulp De Oostenrijkse agrarische des kundigen deden een hartstochte lijk beroep op Nederland om mede in dit tekort aan geldmidde len te helpen voorzien. CADEAUTJE VOOR PRINS CHARLES SYDNEY, 12 Nov. Spoedig zal vanuit Australië een miniatuur cricket-uitrusting en een olym pisch trainingspak naar Engeland gezonden worden als geschenk voor de jonge prins Charles. Het is een gift van de Australische Olympische ploeg. De Koningin heeft haar zoon reeds verlof ge geven het cadeau aan te nemen. mocht haar naam niet voeren.... (Van onze parlementaire redactie) Op vragen van Pater Stokman heeft minister Kernkamp mede gedeeld. dat ten onrechte aan de katholieke H.B.S. in Hollandia op Nieuw Guinea geweigerd is deze naam te voeren. Deze wei gering zou volgens de minister het gevolg zlin van een betreu renswaardige samenloop van om standigheden. Behalve het in dienen van een verzoek om ver gunning tot het voeren van de naam. heeft de R.K. Missie, zo wel in Nieuw Guinea, als in Ne derland stappen ondernomen om voor de H.B.S. in Hollandia sub sidie van de regering te krijgen. Als gevolg hiervan is de erken ning van de school als gelijk waardig aan een Nederlandse H.B.S. ten onrechte gekoppeld aan het verzoek tot het voeren van de naam. Intussen ziet mi nister Kernkamp geen bezwaar om de gewenste vergunning te verlenen. Het onbillijke van de weigering wordt nog geaccentueerd, zo blijkt uit de vragen van Pater Stokman, door het feit. dat aan de openbare Mulo-school in Hol landia een H.B.S.-afdeling werd geopend, waar het onderwijs door niet-bevoegde leerkrachten n.l. Mulo-leraren wordt ge geven. terwijl de katholieke H. E.S. over vier leraren M.O. be schikt. Minister Kernkamp acht het ook niet juist, dat aan de openbare Mulo-school een H.B.S. afdeling is verbonden. Met de gouverneur van Nieuw-Guinea zal hii daarom overleg plegen om deze figuur ongedaan te ma ken. Drie-jarig kind onder vuilnisauto Dinsdagmiddag omstreeks vier uur waren gemeentewerklieden te De Lier bezig met bet opha len van het huisvuil. Zoals ge woonlijk reed de gemeente-auto met een geringe snelheid van 3 km per uur. Bij het overstorten van het vuil liep bet driejarig dochtertje van de familie K. bij na tegen een der werklieden op, viel van het trottoir af en kwam juist vlak voor het achterwiel van de auto terecht. Voor er ook maar iets kon worden gedaan, was het wiel van de zwaarbeladen auto reeds over het kind heengegaan, met het noodlottig gevolg dat het kind levenloos van de grond werd op getild. Diepe verslagenheid maakte zich van de werklieden en omstanders meester. De bestuurder treft geen enke le schuld. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. Hedenmorgen is op het bureel van de Zuiderzeewerken in Den Haag het vervaardigen en op stellen van de stalen bovenbouw van een ophaalbrug voor de schut sluis bij Harderwijk aanbesteed. De hoogste inschrijver was de firma Nasette en Huizinga uit Amsterdam met f 131.337; Tan's Metaalconstructie te Rotterdam was met f 58.700 de laagste in schrijver. De gunning is aange houden. De schutsluis is een onderdeel van de werken aan de Oostpol der. De ophaalbrug zal voor de schutkolk worden gelegd. Zij heeft een overspanning van 7»/a meter; de rijweg wordt zes meter breed. Aan beide kanten van de rijweg komen voet- en rijwiel paden, elk ter breedte van l'/a meter. 's-GRAYENHAGE, 12 Nov. Generaal-majoor b.d. P. Schollen heeft aan de ministers van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen en van Maatschappelijk Werk verzocht, hem met ingang van 16 November a.s. ontslag te willen verlenen uit zijn functie van hoofdleider van de Ambo" nese woonoorden in Nederland. Naar wij vernemen, is dit verzoek onder dankbetuiging voor de dooV hem bewezen diensten, ingewilligd. De benoeming van zijn opvol ger kan zeer binnenkort worden verwacht. Uit mededelingen, die de heer Scholten enige tijd geleden aan een redacteur van het A.N.P. heeft gedaan, was reeds gebleken, dat hij teleurgesteld was over bepaalde maatregelen van de re gering, die zijns inziens niet in het'belang, noch van de Ambo nezen in Nederland, noch in dat van het land waren. Met name STOCKHOLM, 12 Nov. Zwe den heeft de Sowjet-Unie verzocht een van zijn diplomaten, vrij te laten, die door het rode leger werd gevangen genomen, toen dit in 1945 Boedapest binnentrok, al dus wordt uit gewoonlijk welinge lichte bron te Stockholm verno- De diplomaat Raoul Wallenberg, secretaris van de Zweedse legatie, bood hulp aan verplaatste perso nen en andere slachtoffers van de oorlog in Boedapest. De Sowj et-regering had Zweden korte tijd later medegedeeld, dat het rode leger Wallenberg onder zijn hoede had genomen in de algemene verwarring tijdens de bezetting van Boedapest en dat hij later op eigen gelegenheid was vertrokken. Nasporingen in het gehele gebied der Sowjet-Unie hadden aangetoond, dat hij daar niet was, aldus de Sowj et-rege ring. In Zweden bleef men echter ge loven, dat Wallenberg in de Sow jet-Unie gevangen wordt gehou den. De vorige maand zou de Zweedse regering nieuwe bevesti ging hiervan hebben ontvangen. Er is nog niet geantwoord op het Zweedse verzoek. Hel verlenen van onderscheidingen In het totaal aantal onderschei dingen, dat jaarlijks door de de partementen kan worden ver leend, is, vergeleken met voor de bezetting, geen wijziging ge komen, aldus heeft minister Beel aan de Tweede Kamer medege deeld. Verhoudingsgewijs is het aantal ridderorden zelfs kleiner dan voor de oorlog. Dat het de partement van Marine bijzonder actief zou zijn in het verlenen van onderscheidingen moet, volgens de minister, op een misverstand be rusten. Hoofdinspecteurs der belastin gen zullen voortaan niet meer on derscheiden worden met het rid derkruis der orde van de Neder landse Leeuw, maar met het offi cierskruis der orde van Oranje Nassau. had de heer Scholten aangedron gen op het toekennen van de sta tus van K.L.-militair aan de Am bonezen. Van zeer bevoegde zijde ver nemen wij, dat op het ogenblik de samenvoeging van de leiding der Ambonese woonoorden bjj één instantie in een gevorderd stadium verkeert. Het ligt in de bedoeling dat deze leiding, waar bij thans de ministeries van Maat schappelijk Werk, van Sociale Zaken en MINUOR zijn betrok ken, zal worden geconcentreerd bij het departement van Maat schappelijk Werk, waaronder dan ook de opvolger van de heer Scholten zal ressorteren. De minister van Maatschappe lijk Werk, mr. van Thiel, die bij zijn optreden na de kabinetsfor- GETUIGE VAN JEHOVA VEROORDEELD De Maastrichtse Rechtbank heeft gisteren de 20-jarige Ge tuige van Jehova, P.H. uit Haar lem, die in September en Octo ber zonder verlof van B. en W. van Nuth in die gemeente het blad „De Wachttoren" enige ma len op de openbare straat aan voorbijgangers had aangeboden, veroordeeld conform het vonnis van de Kantonrechter te Heerlen voor elk der drie gevallen tot f 6. -boete subs, twee dagen hechtenis. POSTCHEQUE- EN GIRO DIENST Volgens opgave van de Post cheque- en Girodienst bedroeg het aantal rekeningen per einde October j.l. 568.012 tegen 548.018 per einde October 1951. De om zet heeft in October j.l. f8.038.777.966 bedragen tegen vorig jaar f7.066.644.851. Het to taal saldotegoed der rekening houders bedroeg per einde Octo ber j.l. fl. 180.151.138 tegen fl.092.575.331 per einde October 1951. WEST-BORNEO" KOOPT EIGEN AANDELEN IN In de vergadering van aan deelhouders der West-Borneo Cultuur-maatschappij N.V. te 's Gravenhage gehouden op 24 Mei 1952 werd besloten, dat de vennootschap, zodra zij de winst transfer over 1951 uit Indonesië zou hebben ontvangen, gerech tigd zal zijn om een door directie en commissarissen vast te stellen bedrag te besteden voor inkoop van preferente en/of gewone aandelen. Houders van preferente en ge wone aandelen kunnen thans uiterlijk 28 November 12 uur 's middags door middel van in schrijving hun preferente en/of gewone aandelen voor inkoop aanbieden. De koers van aanbieding zal in geen geval boven 40 pet voor de preferente en 25 pet voor de gewone aandelen mogen zijn. Inkoop van preferente aande len zal voorkeur genieten boven inkoop van gewone aandelen. Het bestuur van de vennoot schap stelt de koers vast, waar tegen de preferente aandelen en wanneer het beschikbaar bedrag het toelaat de koers, waartegen de gewone aandelen zullen wor den ingekocht. Betaling van de ingekochte preferente en/of gewone aande len zal plaats vinden op 8 De cember 1952. ALGEMENE EXPLORATIE De productie op de concessie der Algemene Exploratie maat schappij heeft in October j.l. 21390 kg ton olie bedragen tegen 12250 kg ton in October 1951. In de eerste 10 maanden van dit jaar bedroeg de productie 192.720 (v. j 114.470) kg ton olie. LENING SMIT'S TRANSFOR MATOREN OVERTEKEND Bij de gehouden inschrijving op f3.000.000 3>/a 6-jarige obliga ties ten laste van Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek N.V.. gevestigd te Nijmegen, is voor een zodanig bedrag ingete kend, dat bij de toewuzing op de grote inschrijvingen een re ductie zal moeten worden toe gepast. AMSTERDAM. 12 Nov. De Beurs heeft de laatste dagen een vrii vriendelijk voorkomen ver toond en ook vanmiddag werd deze tendens geprolongeerd. Met name geldt dit voor cultuurwaar den. die zich deze week van dag tot dag licht verbeteren. Ook nu lagen deze papieren weer iets be ter in de markt en koerswinsten van circa 1 punt waren geen zeldzaamheid. Alleen HVA bleef iets achter, en sloot nagenoeg prijshoudend. Bii een omzet van f 1.376.000 voor de aandelen, spande Dis- contobank gisteren de kroon met een omzet van f 113.700. Ook vandaag waren deze aandelen weer gevraagd en scheen de om zet niet onaanzienlijk. Ten op zichte van gisteren liep de koers slechts een fractie omhoog. Ook de internationale industrie bleef vandaag goed op peil. en hier was de stemming minder verdeeld dan gisteren. Olies. Unilever en Aku verbe terden ruim 1 punt. alleen Phi lips was op 149 een fractie luier. De voorstellen aan pandbriefhou ders der Nederlandse bankinstel ling. die in brede kring nog niet bekend waren, lokten aanvanke lijk een adviesprijs uit van circa 75 bii een vorige afdoening op 72. Tegen slot werd echter cir ca 72 *4 genoteerd. Vast lagen vandaag de guldensbeleggingen, die gisteren een totaal omzet hebben bereikt van f 3.700.000. waarvan alleen in de conversie- lening f 1.473.000. Vandaag ble ken de investeringscertificaten meer in de „running" te ziin dan de conversielening waarbij de koers een half punt avanceerde tot 93%. Amerikanen stil. Ar- busdollar bleef onveranderd op f 3.84 V,. matie reeds dadelijk met ver schillende moeilijkheden in ver band met de in Nederland ver blijvende Ambonezen werd ge confronteerd, heeft hierover reeds tal van besprekingen en zoals reeds gemeld zich in de woon oorden persoonlijk op de hoogte gesteld van verschillende zaken. Pattoii-tanks in Berlijn toegelaten BERLIJN, 12 Nov. Acht Pat- ton tanks die sedert 30 October door de autoriteiten van de Rus sische zone tegengehouden werden zijn vanmorgen in Berlijn aange komen. De communistische autoriteiten hadden destijds verklaard, dat de tanks te zwaar en te breed waren voor de Oost-Duitse spoorwegen. De eerste zending van zes Pat- ton tanks kwam hier op 17 Octo ber zonder dat bezwaren gemaakt werden, aan. Premieregeling voor vaandrigs en kornetten Bij K.B. is een premieregeling vastgesteld voor vaandrigs en kornetten, die hun opleiding tot reserve-officier met goed gevolg hebben volbracht en in aanmer king komen om tijdelijk tot re serve tweede luitenant te worden benoemd. Indien zij na het vol brengen van hun eerste oefening een verbintenis aangaan om nog één jaar doorlopend werkelijke dienst te verrichten, kunnen zij na afloop van dat jaar aanspraak maken op een premie van 1260 gulden. Nr. 125 Horizontaal: 1. traliewerk (Eng). 5. verlichtingsartikel 9. Aziaat 10. klein raampje 12. strijdperk 14. groet 15. vruchtennat 17. insect 18. jongensnaam 20. deel 21. de somma van 22. zangnoot 23. overblijfsel 26. clown 29. klein beetje 30. treiter 32. vlug 33. electrode 35. meisjesnaam 37. deel van een leger 38. reinigingsmiddel 39. wapen Verticaal: 1. vertering 2. bouwland 3. gesloten 4. delfstof 5. vooruitstekend gebergte in zee 6. bloeiwiize 7. persbureau 8. begin 11. over elkaar 13. gewoon 16. reeds 19. geheel de uwe 20. speelgoed 23. ruim, geriefelijk 24. vorm van stoppen 25. vogel 27. meisjesnaam 28. wapen 30. muziekterm 31. soldatenkost 34. lidwoord (Duits) 36. afsluiting Oplossing kruiswoord no. 124 Horizontaal: 1 Tosca. 5 atlas, 9 al, 10 er, 11 do, 12 p.s., 13 le, 14 or, 15 ma, 16 ik, 18 pop, 20 ons, 22 ree, 23 alp, 24 oom, 25 nap. 27 aap. 29 as. 30 ja. 31 et, 33 op, 34 no, 36 te, 37 de, 38 id, 40 tsaar, 41 eland. Verticaal: 1 ta, 2 ol, 3 cello. 4 are, 5 ADO, 6 toren, 7 a.p„ 8 s.s„ 15 Maria. 17 komma, 18 pen. 19 pap, 20 opa, 21 sop, 26 Aneta, 28 appel, 32 ter, 33 ode, 34 n.t., 35 os, 38 in, 39 d.d. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 20. Nooit had ik daar moeten komen. Een kus is altijd het begin van de ellende. Hij zag zich al schichtig rondsluipen in de buurt van de Laurierdreef. Een grimmige kasteelheer lag met een houwitser achter de kantelen van zijn burcht om zijn dochter tegen haar minnaar te beschermen. En dan maar weer naar huis, urenlang boven zit ten op je kamer met boeken voor je; smorend zit je daar in je heimwee en leed. Vermageren, diploma's ontlopen, mislukken, aan de drgnk geraken en ten slotte ellendig verworden en sterven in de Bredase „Para- pluie". Dat alles om een kus. Hij knelde het stuur van de Lancia in zijn handen, zwenkte de stad binnen. De banden gilden over het asfalten wegdek. Ach. ook de Lancia zou hii kwijtraken, te Door Toon Kortooms voet naar de handelsschool, een smaad, te groot voor een Bronk- horst. Maar voordat hij thuis was, stortte de roes van het kortston dige avontuur in de museumzaal zich weer op hem neer. Je stond daar tegenover een schoon meis- ke. En dat meiske schouwde jou hulpeloos in de ogen. Ja, dan helpen twee caramels die je in je tas hebt zitten niet. Wat helpt dan wel? Dit meiske over haar lokken aaien en zeggen: „Flinke meid!" In de hoogte steken: „Zo groot wordt Clarence!" Haar ge wicht zou onaanzienlijk zijn. Maar hef een volwassen freule eens van de vloer! Je kunt omdat er toch geen verweer mo gelijk is haar slechts grijpen en tegen je aandrukken en met haar door de lente en de zomer reizen. Nooit in je leven heb je zulk een meisje ontmoet zo zui ver en sereen. Niets van de kitsch en slagroommanieren, die je bij de lyceumgrieten zo ver afschuwde, vind je in haar te rug. Zo'n meisje later als de moeder van je kinderen. Je zult haar. als weleer de ridders de den, redden uit de klauwen van haar gramstorige vader. Het zou moeite kosten, zweet, ontberin gen, moed en doorzettingsvermo gen. maar ééns zou de dag daar zijn, dat je haar in je Lancia ontvoeren mocht. Je zou haar huwen en lang en gelukkig le ven, gelijk dat in dergelijke si tuaties betaamt. Mijn meisje, mijn verloofde, mijn vrouw is een freule wie uit het geslacht Bronkhorst had dat ooit kunnen zeggen? Wie aan de school de directie niet uitgezonderd? Hoe heet ze? zouden ze vragen. En dan liet jij een uitgestrekt meer golvenClarence Legrande. Voorlopig ging hij echter een kommervolle tijd tegemoet. De Lancia diende hij te behouden. Een ridder te voet is een sjofele verschijning. De financiën slon ken, alsof een minister belang wekkende reizen maakte van deze geldmiddelen. Hij moest uitzien naar een vast bestaans middel. Theodoor had een onrustige nacht. Hii lag langdurig wakker en als hii wegdoezelde, werd hii ruw en vals gewekt door een samengeraapt orkest van aller- hand vreemdsoortige instrumen ten. bespeeld door wezens, die niets menselijks meer hadden. Een hondachtig gedrocht met slappe bungelende kop, stak een meterslange schuiftrompet naar hem uit en toeterde tergend aan zijn oren, terwijl een ander monster, half slang half kameel, met een vuurrode das om. een pauken op haar toddige bulten deed dansen. Soms verscheen Clarence, maar spoedig stulpte een gehoornde duivel een trom bone over haar hoofd: zij ver dween daarin als een regen worm, die zich bij onheil schie lijk terugtrekt in de grond. Vroeg in de morgen was Theo door op, verheugd, dat hij slechts gedroomd had. Hij had koppijn „Dat komt ervan", zei hii te gen zijn beeld in de spiegel. Hij stak zijn hoofd in het ijs koude water en dat verlichtte Zingend daalde hij de trap af. Sedert de vorige avond hoorde hii zijn stem anders dan anders. Hij luisterde er graag naar. Hij dacht dat ze vol en welluidend was. In de kamer brandde de haard nog. Hij rakelde het vuur op maakte koffiewater klaar en dekte de tafel. En intussen zong hii de aria: „Ich bin das Fakto- tum" uit de Barbier van Sevilla een lied. dat nooit vergaan zal, zolang er baritons en bakvissen bestaan. Nadien zong hij met ge dempte stem de ballade van „Die Zwei Grenadiere", die naar Frankrijk trokken, nadat ze in Rusland gevangen waren geno men. Mies kwam beneden. Hij vergat zijn grenadiers, breidde zijn armen uit en zong: „Komm' in mein' Gondel".... „Gek jong," zei Mies. Maar toen ze de grommende haard hoorde en de gedekte ta fel zag, voegde zij er schalks aan toe: „Als ik jouw meisje was. kreeg je een kus van mij." „Asteblieft niet", zei Theodoor, „spaar mij. Dan krijg ik weer koppijn." „Weer?" vroeg Mies. de koffie kan in haar hand. „Ja", zei Theodoor, „het blijft nooit bij éénGister héb ik ook een meisje ontmoet, dat bleef maar aan de gang met dat gekus. Ik moet dat niet." Mies kende haar schoonbroer wel. Even grote mond als George, maar als 't er. op aan kwam met de hand te vangen. Theodoor had altijd, van die geweldige ver halen over zijn ontmoetingen met de meisjes, maar durfde hij wel een meisje te vragen? Hoelang had het inderdtijd niet met George geduurd, voordat hij zich ver klaarde. En verklaard had hij zich eigenlijk nooit; dat is trou wens niet zo nodig bij twee, die elkaar liefhebben. Zij zaten nu beiden aan tafel, Mies en Theodoor en dronken een kop koffie, het heerlijkste wat een mens op de nuchtere maag nuttigen kan. Het licht scheen op tafel, de haard zoemde. Theodoor kreeg het weer. Heel het geluk van zijn jonge dwaze liefde over rompelde hem opnieuw. Een ge lukzalige glimlach gleed over zijn gelaat. (Wordt vervolgd.) LEEUWAR voor de au meer dan it deze maniei der lichte n, de dit te la optreden vt ten daarvan teren, maat ontstellend middelmati lijk voor dt Friesland h Ik voel me op beet zit t< telde hij tijd Leeuwarden, van 's middaj elf uur onaf; zijn er «geen boven water Wat wel du was een verb: zelfcritiek 'bij van de gegad werking en keerde meest; vocalisten als listen, zoveel, ste maten ree dat het „weer Vanwaar tc zelfoverschatti teur-artisten? vervelende gi deren? Waaroa eigen stijl? "V bij ziulk een eens met ernk Friese liedjes Het is jam: weinig goeds 1 geen m d( studio van d naar voren w en origineel, gemist. Natuu: beneden de r eens een a door, o.a. eer zinsverband zoons) maar zeldzame uit» Het laatste digde nog het Hawaiian-orke, het misschien de Zaterdi van amateurs den we dus niet veel bew gebodene, des we het voor tot aan het 1 moeibaar en voorkomende voor de mier Johan van C 12 Nov. eil. 13 Nov. te Ceb 12 Nov. n.m. mantle; Congo A'dam 12 Nov binta 11 Nov Halifax; Daler< Francisco; Gro 24.00 uur van Hoek van Ho Maurits 13 1 verw.; Mapia Swetten,ham/T Nov. 1.00 uu: Nieuw Amster A'dam/New Y< Nov. Quessant; te Porto Alegr 150 mijl Z. C; ton; Sibajak Flattery/Surab Nov. 140 mijl Westland 14 f verw.; Willem 860 mijl ZM Zuiderkruis 11 N.W. Ludertizb York/Buenos Trinidad/Rio dijk R'dam/Ni van Antwerper te New Orlea Nov. n.m. vai phia; Dongedij: Nov. Mona Pa; dam 11 Nov. n ton/Cobh; Mo n.m. te Coloml van New York dorus 11 Nov. fax; Prins Fri Nov. te Sarnia lem Friso 11 j R'dam; Prins in Cardinal 1 Sinkep pass. 1 Tj. Priok; Slot Baltimore/New

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4