Katholiek Nederland biedt Bisschoppen geschenk aan Sociaal Economische Raad contra gemeenteclassificatie DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Lenstra niet Huil naar R.T.C. met de West Oorlog en Marine aangenomen CANADA AFRIKA „HONDERD JAAR KROMSTAF" Inzamelingsactie in alle parochies - Edele wedstrijd onder aanvoering van de KRO De lawines in Tirol Voor gelijke arbeid een gelijk loon Advies tot afschaffing Spionuage-geval in België Dom. M. Muller nieuwe abt Het hrood a i in ,,Het rode pakje 76 cent per 100 gram. 'ervoersmogelijkheden smber a_s. pen van Heemskerk" Aanvang 8 uur rijgbaar aan de zaal mber van. 11—1 uur) ok al bezet. Er slaapt 5 k u dan neerleggen, S ook vol. Weet u wel, afschepen vandaag?" 2 ■n of andere badkuip" wonder: het gezicht 2 „Dat zou misschien in weliswaar ook al vaar pas een persoon :nd voerde de brave waar het grote bad een klein ventje met jg. „Ahnog een inter. „Even voorstel- .pecteur bij de crimi- NOORDHOLLi Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsinge) 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 R 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Vrijdag 14 November 1952 48e Jaargang No. 12629 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) (Van onze redacteur) KATHOLIEK NEDERLAND zal volgend jaar het zegen rijke feit, dat dan een eeuw geleden de Kerkelijke Hiër archie in ons vaderland werd hersteld, op grootse en stijlvolle wijze gaan gedenken. Over deze feestplannen hebben wij onze lezers reeds uitvoerig bericht. Vooraf gegaan door diocesane en plaatselijke herdenkingen, zal - zoals men zich zal herinneren - van 14 tot en met 17 Mei 1953 een landelijke viering plaats hebben en wel voornamelijk in de aartsbisschopsstad Utrecht. Tijdens deze feestviering zal door geheel katholiek Nederland aan het Hoogwaardig Episcopaat een geschenk worden aangeboden als blijk van dankbaarheid van de Neder landse katholieken voor wat het katholieke volksdeel ge durende de laatste „honderd jaar kromstaf" aan zege ningen ten deel viel. Teneinde dit huldeblijk een ge schenk te doen zijn, waaraan alle katholieken van Nederland heb ben bijgedragen, zal van Kerst mis 1952 tot Pasen 1953, met me dewerking van de K.R.O. en de Katholieke pers een groots opge zette inzamelings-actie wordeh gevoerd via de parochies. Deze actie moet natuurlijk een groot succes worden! Voorbereidende actie. Teneinde dit succes te verze keren, zal op Zondag 16 Novem ber a.s. van 12.40 tot 13.00 uur de huldeblijk-actie door de KRO worden ingeluid. Na deze datum zullen door deze omroep iedere Zondag van 12.50 tot 13.00 uur tot aan Kerstmis korte berichten en mededelingen worden uitge zonden ter voorbereiding van de van Kerstmis tot Pasen te hou den grote inzamelingsactie. Iedere parochie in ons vader land zal in verband met deze actie vertegenwoordigd worden door haar parochieel comité. Voor elk comité zal een contact persoon worden aangewezen. Deze zal de kernfiguur zijn van de parochiële actie. Het comité zal in de parochie de inzameling organiseren. In de middelen wel ke het daartoe wenst aan te wen den. het houden van een collec te, het verzamelen via lijsten, het organiseren van een fancy- fair enz. is het volkomen vrij. De ingezamelde bedragen kun nen ineens of in gedeelten wor den overgemaakt aan de Stich ting 18531953. Teneinde het slagen van de inzameling te be vorderen is door de Stichting daaraan een attractie verbonden, welke een competitiekarakter draagt. Zolang namelijk de actie duurt dat is dus van Kerstmis tot Pasen zal elke week, op Za terdagmiddag na 12 uur te Adviseur van Trygve Lie springt uit raam NEW YORK, 13 Nov. (Reuter). De politie meldt, dat Abraham Feller, een hoge juridische advi seur van de V.N., zelfmoord heeft gepleegd door uit het raam van zijn woning te New York te springen. De 47-jarige Feller was de spe ciale raadsman van secretaris generaal Trygve Lie, die deze week is afgetreden. Hij heeft ge holpen bij het opstellen van het merendeel der politieke verkla ringen van Lie. beginnen Zaterdag 27 December, de eerste stortings-Zaterdag worden uitgemaakt. welke pa rochie in elk der vijf bisdommen het hoogste bedrag heeft overgemaakt van de parochies, welke in die week gelden in zonden. Elke week zijn er dus vijf winnende parochies, waarvan de namen nog diezelfde Zaterdag avond en de Zondagavond daar op bekend zullen worden ge maakt in het programma van de K.R.O. Dit is van belang, omdat deze vijf parochies de w i s s el - vlag van hun bisdom toege zonden krijgen en op de Zondag van de volgende week bovendien voor de K.R.O. mogen optreden met hun zangkoor, harmonie, toneelvereniging of andere pres tatie. Daarnaast zal aan de pa rochie. die niet alleen het hoog ste bedrag van haar bisdom. maar tevens het hoogste bedrag van het gehele land in die bepaalde week gestort heeft, een landelijke wisselvla g de standaard worden uitge reikt. Bij een dergelijke opzet is geen rekening gehóuden met het verschil tussen de parochies, voor wat het aantal parochianen betreft. Technische moeilijkhe den maken het echter onmogelijk elke week het hoogste gemiddel de der parochie te berekenen. Vandaar, dat het hoogste bedrag per week en per diocees als maatstaf is genomen. Zie vervolg pagina a. HEERENVEEN Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft Abe Lenstra gisteravond telefonisch de keuzecommissie van de K.N.V.B. op de hoogte gesteld van zijn besluit om de reis naar Engeland niet mee te maken. Hij heeft geen speciale reden voor zijn weigering op gegeven. TRUMAN'S TOEKOMST WASHINGTON, 13 Nov. (Reu ter). Een aantal firma's heeft president Truman reeds uitge nodigd hij haar in dienst te tre den als hij in Januari 1953 het presidentschap aan generaal Eisenhower zal hebben overge dragen. Truman heeft echter geen en kel aanbod aanvaard, aldus is Woensdag in kringen van het Witte Huis vernomen. Onofficieel is vernomen, dat een dezer firma's een groot pu- bilciteitsbedrijf is. Een bericht, dat Truman een betrekking met een salaris van 1 millioen dollar per jaar is aangeboden, kon tot op heden niet worden bevestigd. Besprekingen in New York gunstig resultaat 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Van officiële zijde vernemen wij: „Van 9 tot 11 November hebben regeringsmissies van de Neder landse Antillen en van Suriname overleg gepleegd te New York met de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. Dit overleg had betrekking op de hervatting der ronde tafel conferentie tussen de drie rijks delen, alsmede op problemen de Verenigde Naties betreffend, van gemeenschappelijk belang. Deze voorbereidende besprekingen zijn in een aangename sfeer verlopen en met succes bekroond". TANKSCHEEPJE VLOT GETROKKEN BRUINISSE 13 Nov. Het tankscheepje „Gulf 2", dat in het Slaak omhoog was gevaren, is vannacht door de sleepboten „Spanje" en „Griekenland" van P. Smit's sleepbedrijf te Rotterdam, vlot getrokken. Het schip is naar Rotterdam ge bracht. AARDBEVING GEREGISTREERD CLEVELAND, 13 Nov. (Reuter) De John Carrol Universiteit heeft Donderdag een aardbeving van middelsterkte geregistreerd, die zich naar berekening in Oost- Paragua waar een jaar geleden een hevige aardbeving plaats vond, moet hebben voorgedaan. Volgens de instrumenten heeft de beving een uur geduurd. INNSBRUCK, 13 Nov. (Reuter). Vier personen, onder wie een vrouw en een invalide man, die drie dagen in een berghut op de Zamserloch in Tirol door een lawine van de buitenwereld wa ren afgesloten, zijn Donderdag door een reddingsploeg in goede gezondheid aangetroffen. (Van onze parlementaire redacteur) De replieken bij het debat over de begrotingen van „Oorlog" en „Marine" brachten geen verhel dering t.a.v. het nieuwe leger- plan. Minister Staf betoogde, dat Nederland met drie divisies vol doet aan de, in het kader van de Atlantische samenwerking, aan gegane verplichtingen. De heer Fens (K.V.P.) vroeg daarop, waar die drie divisies dan zijn. Een vraag die verdere dis cussie tussen de bewindsman en de katholieke woordvoerder no dig maakte en waaruit bleek, dat uiteindelijk slechts van 3 zwakke divisies kan worden gesproken. Het kwam er op neer, dat het begrip divisie blijkbaar nogal rekbaar is. Ook over de inspan ningen, die andere landen zich getroosten, werd de Kamer niet veel wijzer. Op uitnodiging van de heer Tilanus (C.H.) gaf staatssecreta ris Kranenburg een uitvoerig verslag over zijn reis naar Korea. Staatssecretaris Moorman ver klaarde, dat op tal van werven Nederlandse schepen in aanbouw zijn. Er komen onderzeeboten van het type, dat langer onder water kan zijn en ook een grotere snel heid heeft. Voor de betaling van onder officieren komt er met ingang van 1 December een nieuwe rege ling. De sergeant-titulair zal dan 4 maanden bij de troep moeten dienen en daarna, bij beschikt- heid, tot de effectieve rang wor den bevorderd. De heer v. Vliet (K.V.P.) had gaarne een regeling gezien met terugwerkende kracht. De begrotingen werden z.h.s. aan genomen. De S.E.R. heeft advies uitgebracht over het rapport ge- ineenteclassifieatie van de commissie-Kruyt. Als kern punt stelt de S.E.R. de vraag aan de orde, in hoeverre de aan de gemeenleclassificatie verbonden loondifferen" tiatie als gerechtvaardigd kan worden aangemerkt. De S.E.R. aanvaardt, zulks in navolging van het rapport, de wens dat over het gehele land voor gelijke arbeid en gelijke prestatie een gelijk reëel loon wordt ontvangen. Zou de plaatseliike loonvor ming uitsluitend volgens dit cri terium plaats vinden, dan zou dit betekenen, dat plaatseliike ver schillen in nominale lonen waarom het gaat bij de gemeen teclassificatie uitsluitend zou den voorkomen en ook uitslui tend gerechtvaardigd ziin. indien en zover sprake zou zijn van re gionale verschillen in de kosten van het levensonderhoud. Hierbij moet echter opgemerkt, dat het advies van de S.E.R. de aangege ven toetsingsnorm geen absolute waarde toekent. Dit is het prin cipiële standpunt van de S.E.R. Trygve Lie, staande, leest de inhoud van zijn brief voor, waar in hij ontslag vroeg; naast Trygve Lie, in het midden, Lester B. Pearson, de voorzitter van de zitting, en rechts Andrew W. Cordier, hoofd van hel kabinet van de secretaris-generaal. gesTaag'd De practijk Het advies van de S.E.R. con stateert, dat het bestaande ver schil in nominale lonen tussen de hoogste en laagste gemeente klasse niet kan worden verklaard door factoren, die bij de bepaling van de reële waarde van het loon van betekenis zijn en dat dus het ongelijke nominale loon niet uit mondt in een gelijk reëel loon. Het advies maakt het aanne melijk. dat de factor huurver- schi 11 en, die bij de bepaling van de reële waarde van het inko men de belangrijkste rol speelt, binnenkort aan betekenis zal verliezen. De meerderheid van de S.E.R. ziet daarvoor een pe riode van 15 a 20 jaar. Ook de consumptiestimulering en indus trialisatie van het platteland zul len naarmate de politiek van openlegging van het platteland voortschrijdt, hun betekenis ver liezen. Op deze gronden is de S.E.R. van oordeel, tot een geleidelijke afschaffing van de plaatselijke toonverschillen over te gaan. Het tempo hangt af van de ontwikke ling der basisfactoren. Vooral de economische positie van het land DE „BAKIR" De sleepboten Holland en Stor- temelk van de rederij Doeksen en de Duitse sleepboot Seefalke hebben gisterochtend getracht verbinding te krijgen met het Turkse schip „Bakir", dat nog steeds hoog op het strand van Schiermonnikoog zit. Door de ruwe zee zijn de pogingen niet mag daarbij niet uit het oog wor den verloren. Deze omstandigheid maakt het gewenst een zodanige periode te stellen, dat het mogelijk is de verruiming van consumptiemoge- liikheden op grond van toegeno men productie mede voor dit doel aan te wenden. Bij dit alles zal ook de vorm. waarin de loon politiek wordt gevoerd, van be lang ziin. De S.E.R. heeft ge meend voor het t.a.v. de gemeen teclassificatie te voeren concrete beleid niet verder te moeten gaan dan het aangeven van richt- liinen. De uitvoering is aan de overheid en de betrokken belang hebbende groepen. Duitser in arrest BRUSSEL, 13 Nov. (Reuter). Een 40-jarige Duitser, die ge heime documenten uit het hoofd kwartier van de Navo te Fon- tainebleau zou hebben gestolen, is te Verviers, op beschuldiging van spionnage, gearresteerd, aldus is Donderdag te Brussel uit krin gen die in nauwe betrekking staan tot de politie vernomen. VIERJARENPLAN A.R.K.A. De A.R.K.A. heeft een vier jarenplan het licht doen zien in zake de salarissen, welk plan berust op basis van het bekende K.V.P.-rapport. Gemiddeld dienen de wedden in dit vierjarenplan met 6 a 7 pet. te worden ver hoogd. In 1S65 zullen deze wedden dus 26 a 29 pet. hoger moeten liggen dan in 1952. Ondanks deze ver hogingen blijft men toch nog achter bij het welvaartspeil van 1938. Ook de kindertoelagen zul len verhoogd moeten worden. Voor de schatkist betekent het een uitgave van 172 millioen, voor de kindertoelagen 4 mil lioen. Daar staat tegenover meer opbrengst van inkomstenbelas ting en loonbelasting. Uit de loon belasting alleen reeds 32 millioen. L.S.K.-sergeant Gjalnt van der Wijk te Den Helder, wonende in Leeuwarden, begon Woensdagavond met het eerste paar schoenen en heeft achter elkaar 21 uren schoenpoetsend doorgebracht. Aldus een eigen wereldrecord vestigend. Zijn verzorger-controleur-verliezer L.S.K.-sergeant Aad Snaauw, Kennemerstraatweg 350, Heiloo, heeft hem hierbij trouw gezelschap gehouden. Donderdag-middag om vijf uur eindigde de poetserij met 460 gepoetste schoenen, omdat de L.S.K.-autoriteiten blijkbaar oordeelden, dat Gjalnt nu lang genoeg schoenen had opgewreven. Twee marechaussee's kwamen hem per auto halen uit zijn café-dansant-poetslokaal om hem naar de kazerne over te brengen. Men achtte deze wereldrecordpoging in strijd met de krijgstucht UITVAART MR. STEINKÜHLER Onder enorme belangstelling is gisterochtend de plechtige uit vaart gehouden in de St. Joris- kerk van Eindhoven voor mr. A. M. C. J. Steinkühler in leven lid van de Eerste Kamer, directeur van het bureau der R.K. Ver. van Sigarenfabrikanten en sedert 1933 secretaris van de K. v. K. van Oost-Brabant. Het stoffelijk overschot werd voorafgegaan door drie landauers beladen met 21 bloemkransen. De kerk waar pastoor J. Sicking de H. Mis van Requiem opdroeg was gevuld met tientallen voor aanstaande figuren, w.o. de bur gemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. PROTEST KATHOLIEKE JEUGDRAAD De Raad van Afgevaardigden van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland heeft naar aanlei ding van de nieuwe aanslag op de godsdienstvrijheid en de rech ten van de Katholieke Kerk in Bulgarije, met name de terdood veroordeling en berechting van Mgr. Evghem Bossilkow, bis schop van Nicopolis. een telegra fisch protest bij het staatshoofd van Bulgarjie ingediend. Gelijk tijdig werd een adres van hulde en trouw aan Z.H. Paus Pius XII gezonden, waarbij tevens de ver zekering werd gegeven van een vurig gebed van de katholieke jeugd voor vervolgden en vervol gers. Van de Trappisten te Diepenveen (Van onze correspondent) Donderdagmorgen hebben de Cisterciensers van de Abdij van O.L. Vrouw van Sion te Diepen veen bij Deventer Dom Malachias Muiier gekozen als toekomstig opvolger van dr. Dom Gabriël van de Moosdijk, die kortgeleden Abt werd van de Trappisten van de Achelse Kluis. Dom Malachias, die Prior is van de Abdij Sion, werd op 18 Aug. 1910 te Amsterdam geboren. Op 23 April 1927 trad hij in op Sion, deed op 2 Juli 1932 zijn plechtige gelofte en werd op 18 Nov. 1934 priester gewijd. Naar oude traditie werd de keuze aan de vier hoeken van de Abdij door voorlezing bekend ge maakt. De wijding zal vermoe delijk aan het einde van deze maand geschieden. De financiële positie van de burgeriieesters De financiële positie van de burgemeesters baart minister Beel zorgen. Het vraagstuk heeft daarom zijn bijzondere aandacht. Aan de hand van de resultaten van een ingesteld onderzoek zal worden nagegaan in hoeverre hierin verbetering kan worden gebracht. HET BESLUIT van de rege ring. om wijziging te brengen in de prijzen van het brood en het verschil tussen volksbrood en luxe-wit te verminderen, licht n tipie van de sluier op. welke nog gedeeltelijk hangt over de koers, die de regering wil gaan varen op financieel-econojnisch-sociaal gebied. Duidelijker dan ooit bleek al en zal nog wel duidelijker wor den dat het financiële, het so ciale en het economische „onlos makelijk" aan elkaar verbonden ziin. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is nog niet precies be kend. wat minister Mansholt nog voor verrassingen in petto heeft, o.a. ten aanzien van de melkprijs. Op dit punt schijnt er ook iets te moeten gebeuren en hier en daar verwacht men. dat de rege ring in bepaald opzicht nogal ver zal gaan.W ii zullen het spoedig weten, denken wij. want de de batten in de Tweede Kamer over „Landbouw" ziin in een beslis send stadium. Of zullen dat spoe dig ziin. wanneer de Kamer, wel licht deze week nog. ook over het Landhouw-egalisatiefonds zal be slissen. Dit L.E.F. is indertijd door mi nister Steenberghe opgezet, met de beste bedoelingen en het heeft groot nut en voor het algemene beleid belangrijk effect gehad. Geleideliik-aan echter ziin er door de werking van dit Fonds allerlei misverstanden ontstaan, er ziin verhoudingen scheef ge groeid. en het is telkeniare. zelfs voor de leden van de Tweede Kamer, moeilijker geworden, om uit het doolhof van cijfers, voor zover deze openbaar werden en begrijpelijk konden worden toe gelicht!!). wiis te worden. Dit Fonds heeft een overwe gende invloed gehad op de prac tijk van het nriizenbeleid. en dus van het loonbeleid. Wan neer men zich nu herinnert, dat er van verschillende kanten aan gedrongen wordt op verandering in de loonpolitiek, in zoverre b.v. meer vrijheid wordt gevraagd voor het bedrijfsleven, om zelf de lonen vast te stellen, enz., dan begriiot men. dat een eenvoudig praatje over de wijziging in de broodprijzen tot een discussie op brede basis aanleiding zou kun nen geven. Op dit punt willen wij ons zelf thans beperking opleggen, hoe wel het duidelijk is. dat er „wer king" is in al deze onderling- verbonden zaken. Uit het pas ge publiceerde advies van de Soc. Ec. Raad. inzake de loonverschil- len (de classificatie!) blijkt, dat de steen hier eindelijk aan het rollen komt. De S.E.R. wil einde lijk „de toonverschillen" in de gemeenten geleidelijk afschaf fen! Hier wordt ook al weer. zou men menen, „een groot woord gelaten uitgesproken". Wat zal de regering doen? Er moge in elk geval snel een regeling komen in die zin. dat geleideliik-aan de op lossing kan worden verkregen. De „gedupeerden" hebben de be staande. al eerder van gezagheb bende ziide onrechtvaardig ge noemde toestand op dit gebied, „gelaten" ondergaan Wat nu het brood betreft, een maatregel als voorgesteld past in het kader van de koers, welke de regering wel uit wil. Hier lig gen echter (politieke) voetangels en klemmen, waarvan de kwaad aardigheid nog niet mag worden onderschat. Een maatregel als de aange kondigde hij zal nog op een nader te bepalen datum ingaan ligt in de lijn van de politiek, die tot afschaffing van de subsi die wil komen. Niet duidelijk is echter, waarom de regering, in de mededeling van het departe ment van Landbouw enz., als motief als voornaamste blijk baar opgeeft, dat de verschil lende manipulaties van heffingen en subsidies enz., aanleiding zijn geweest tot knoeierijen. Is dat nu nas. na zoveel jaren werking van het L.E.F. ontdekt? Hoe zit het dan met de mede deling van minister Mansholt. in de Memorie van Antwoord op het schriftelijk verslag van de Kamer inzake het L.E.F.. bijv. betreffende de bedrijvigheid van meelfabrieken, in verband met de tarwe-oogst 1951. „dat de ge regeld gehouden onderzoeken niet van die aard geweest ziin. dat de minister genoodzaakt was. tot het treffen van maatregelen". Het betrof hier een mededeling vanuit de Tweede Kamer, dat er bij de meelfabrieken sprake zou zijn van een extra-winst van f 1.750.000. Houdt dit verband met wat nu in de mededeling van 't departe ment genoemd wordt, dat de sub sidie niet aan haar doel beant woordde? Zulks door de werking van het kunstmatig-veroorzaakte nrnsverschil? Het zou nuttig ziin. daar iets meer van te weten. Het L.E.F. is een ciiferdoolhof. waarvan wij al leen weten, dat er millioenen in znn verwerkt. Het mag natuur lijk niet zo ziin. dat er gezegd zou moeten worden, dat er met millioenen wordt „omgespron gen". en dat. zacht gezegd, on prettige dingen lang konden voortduren, zonder dat „regelma tig onderzoeken" dit eerder aan het licht heeft gebracht.... BEGROTING LANDBOUW Minister Mansholt heeft gister avond in de Kamer bij de beant woording o.m. opgemerkt, dat 'de Pachtwet nog zal worden inge diend in dit zittingsjaar. De rege- rin" is in beginsel bereid deel te nemen aan een weerstandsfonds voor de tuinbouw. De minister zou het toejuichen, wanneer het overleg inzake de Middelbare Christelijke Landbouwschool in Leeuwarden tot resultaat zou lei den. Het overleg over de school in de N.O.P. moet men afwach ten. I.v.m. opmerkingen van de heer Groen (K.V.P.) betoogde de minister dat er voor de overheid bepaalde bevoegdheden blijven t.a.v. de bedriifs- en product schappen. i $1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1