Bil j ar l kampioen schap 38/2 in Schagen begonnen Met de wichelroede naar Wieuwerd Strijd om biljarttitel vol animo ingezet Verhoging tarieven ponten over het IJ Grafkelder trekt jaarlijks duizenden bezoekers MUMMIES IN 7 EEUWEN OUDE KERK Tuinbouw lieeft recht op hulp KLOOSTERBALSEM Pagina 8 Alkmaarder Ligthart thans op goede tweede plaats Sterk spel van cle Hartogh Suikerfabriek „Krian" LICHTVAARDIGE „HANDEL" IN VOETBALLERS Kampioenschap van Nederland 38/2 TWEEDE KAMER Boerderijen-bouw SPIERPUN Adres van de Amsterdamse Kamer van Koophandel Unesco geschenkbonnenactie Scheepsberichten Markt Barneveld Politie-agent neergeschoten Donderdagmiddag iverd in café „De Posthoornvan de heer J. Peetoom te Schagen het kampioenschap van Nederland 3 e klasse klein-biljart kader 38/2 ge opend door de Bondsconsul, de heer Pater. De deelnemers aan dit tournooi zijn: J. H. Bakhuijs „S.Gr.B.C." Den Haag: J. van Deutekom „Beatrix" Oss; R. de Hartogh, .Excelsior" Amsterdam; J. C. Kuijper „Wilhelmina" Amster dam: J. Ligthart „De Vriend schap" Alkmaar: G. Rijkenberg ,Het Oosten", Enschede; H. E. Schelf er „Beatrix," Oss: W. Vin cent „G.M.V." Helmond. De eerste ontmoetingen hadden plaats tussen de spelers Scheffer van Deutekom en de Hartogh Vincent. De Amsterdammer Hartogh speelde een zeer sterke partij in 13 beurten. Met een aanvangsserie van 51 en een middenserie van 65 car. die zeer goed geplaatst werden, behaalde deze speler een moyenne van 19.23. De vertegenwoordiger uit Helmond moest in deze partij met 112 car. en 8.61 tevreden zijn. Met enkele goede momenten had deze speler het kaderspel niet goed onder controle. De reis van vijf uren uit Helmond zijn voor deze nog jeugdige speler zeker van invloed geweest. De partij zag er ais volgt uit: de Hartogh Vincent car. 250 112 brt. 13 13 mov. 19.23 8.61 De clubgenoten Scheffer-van Deutekom brachten het er min der goed af. Het is ook niet pret tig om te proberen je clubgenoot de kans te ontnemen. Het was in deze partij Scheffer die met een eindserie van 41 in de 30e beurt de beslissing bracht. Scheffer v. Deutekom car. 250 221 brt. 30 30 mov 8.33 7.36 De tweede helft van de eerste ronde was minder goed. In deze ronde was het Rijkenberg die na 35 beurten de partij won van Kuijper. Laatstgenoemde was enige dagen huisarrest gegeven voor een lichte griepaanval, maar wist zich nog juist genezen te laten verklaren om aan dit kam pioenschap deel te nemen. Het resultaat van deze partij was als volgt: car. brt. moy. Rijkenberg 250 35 7.i4 Kuijper 171 35 4.88 Door de Alkmaarse vertegen woordiger Ligthart werd in deze eerste partij ook minder goed spel gebracht hoewel wij wel overtuigd zijn dat hij in deze komende dagen nog wel een be ter resultaat zal brengen. Bak huijs uit het district Den Haag bleef ook ver beneden het moy enne in deze klasse. car. brt. mov. Ligthart 250 37 6.75 Bakhuijs 200 37 5.40 den. (Advertentie) Als gevolg van een onvoor ziene staking en rietdiefstallen, waardoor circa 11 procent ver loren ging. ziin de maal resul taten van de N.V. Suikerfabriek „Krian" zeer teleurstellend ge weest. zo meldt het verslag over 1951. Totaal zijn verkregen 78.245 auintalen kristal, overeenkomen de met 78.1 quintaal oer ha. Deze opbrengst staat niet in verhou ding tot de vroeger gewekte ver wachtingen op basis van de stand van het gewas toentertijd. Het exploitatie-overschot be draagt, na aftrek der onkosten in Nederland, rp. 2.337.209. dat geheel wordt aangewend voor afschrijvingen. Op grond van de tot dusver behaalde resultaten mag een aanmerkelijk hogere productie worden verwacht dan in 1951, aldus de directie. (Eigen bericht) De Zwolse Boysspeler Hei denrijk ontving Woensdag een brief uit Metz van zekere Bur ton manager van de profclub Metz, in welke ploeg ook Bak huis heeft gespeeld. In dit schrijven wordt hem een con tract aangeboden zonder dat verder over condities wordt gerept. De Zwollenaar denkt er niet aan op de aanbieding in, te gaan, maar het zonder linge van dit geval is dat de aanbieding werd gedaan nadat Heidenrijk Zondag bij uit zondering een voortreffelijke Ëarti.i voetbal ten beste gaf. >it was dit keer zó opval lend, dat er in de sportver- slagen extra melding van werd gemaakt. Blijkbaar houdt zich in ons land een scout op. die afgaande op sportver- slagen in de dagbladpers, tips doorgeeft naar profclubs in het buitenland. Hoe anders te verklaren dat Heidenrijk, die eerst Zondag opvallend goed speelde. Woensdag reeds een brief uit Metz ontving? 's Avonds 8 uur werd een be gin gemaakt met de tweede ronde door Ligthart-Vincent en Rijkenberg-v. Deutekom. De beste prestatie leverde de Alk maarse vertegenwoordiger Ligt hart, die zijn partij in 15 beur ten wist te beëindigen. Voor de vertegenwoordiger uit Helmond werd dit de tweede ge voelige nederlaag, maar het voordeel van weinig beurten waardoor in de komende partijen het moyenne gemakkelijker is op te voeren. Ligthart bracht in deze partij serie's van 51-58 en 58. De partij zag er als volgt uit: Ligthart Vincent Rijkenberg liepen samen car. 250 65 en v. naar brt. 15 15 moy. 16.66 4.33 Rijkenberg stabiel Deutekom het einde, met geen grote serie's, maar wel een ster ke vechtlust, v. Deutekom soms zeer sterke momenten, maar daartussen te veel onproductief. In 3 beurten 115 car. is in deze klasse een goed resultaat. De eindstand van deze partij was als volgt: car. brt. Rijkenberg 250 27 v. Deutekom 245 27 moy. 9.25 9.J7 De ontmoeting tussen de Am sterdamse spelers de Hartogh- Kui.iper werd na 21 beurten een overwinning voor de Hartogh. die in deze partij een goed ge speelde serie van 109 car. scoor de. Deze partij bracht het navol gende resultaat: car. brt. moy. de Hartogh 250 21 11.90 Kuijper 147 21 7.00 De Hagenaar Bakhuys won in een goed gespeelde partij van Scheffer na 26 beurten. car. brt. moy. Bakhuys 250 26 9.61 Scheffer 152 26 5.84 De stand luidt thans: 1. de Hartogh 2. Ligthart 3. Rijkenberg 4. Bakhuys 5. Scheffer 500 109 500 58 6. v. Deutekom 0 7. Vincent 0 Kuyper 0 500 450 402 466 177 318 33 35 41 63 28 17 15.56 11.70 8.20 7.50 7.08 8.21 6.48 5.94 (Van onze sportredacteur) Het begon zomaar, dat kampi oenschap van Nederland daar in Schagen. Twee fraaie, onberispelijke bil jarts, met vier krijtlijnen precies acht en dertig centimeter van de land af, kaarsrecht getrokken en negen vakken, waarin slechts twee caramboles gemaakt moch ten worden. „Vandaar", zei een kenner tegen me, „de benaming 38-2". Ik knikte heel wijs en luister de tegelijk naar de woorden van de heer Pater, die eigenlijk drie maal spreken moest, in verband met zijn vele functies, doch het in één keer afdeed, kort en kern achtig, zoals we dat van hem ge wend zijn. „We zijn bereid", zei toen de Amsterdamse deelnemer de Har togh en het spel kon beginnen. Jan Peetoom veegde gauw nog enkele minuscule stofjes van de groene lakens, de tellers en de sohrijvers namen hun plaatsen in en de deelnemers konden af stoten. Voor de tweede maal had Scha gen een kampioenschap van Ne derland binnen zijn muren, voor de tweede maal was het gezel lige clublokaal van de B.V. Hol lands Noorderkwartier, „de Post hoorn", daarvoor uitverkoren. We gingen ervoor zitten, want wel waren de deelnemers die in deze derde klasse meedongen, in de voorwedstrijden niet hoger ge komen dan een gemiddelde van 10.(het maximum), maar er werd al gefluisterd, dat er ver schillende van die heren goed waren voor veel meer. We keken de mannen eens aan. Daar aan het eerste biljart speelden twee Ossenaren. Van Deutekom, een kleine, zwarte, gedrongen knaap, met een nijdige manier van sto ten, Scheffer, een lange, blonde, die vol zwier zijn caramboles op het groene laken neerlegde. Maar ja, die twee clubgenoten kenden elkaar door en door en het was gezellig om te zien, hoe die el kaar met carotte te lijf gingen en hun gemiddelde op deze manier een eind beneden hun waardig heid hielden. Aan het andere biljart ging het van dik hout zaagt men plan ken. De Amsterdammer de Har togh, die zo bereid was in de aanvang, had meteen al zijn draai en hoewel de Helmondenaar Vin cent - „Monsieur Vincent" waar de het al door de zaal vanwege zijn snelle, iets te vlugge manier van stoten, waardoor hij vele ma len makkelijke ballen liet lig gen ook lang niet mis was, kon hij het niet klaren tegen de joviale Mokumer, die tegen het einde nog een poosje wegens kramp het spel moest staken. „Een eerste kanshebber", mom pelden de liefhebbers, die hadden gewatertand bij de series van 51 en 65, die de Hartogh hen had voorgetoverd. „Wacht maar", zei een Alk maarder, „je zult nog wat zien, als Ligthart aan de tafel komt." We keken eens naar de jeug dige matador, die in zijn eerste beurten zijn vader en moeder, natuurlijk van de partij, al in angst en vreze liet zitten. Lang, jong, overmoedig, ook in zijn spel. De kleine, gedrongen, blon de Hagenaar Bakhuys was zijn tegenpartij in de tweede seance. Aan de andere tafel: een on verstoorbare Enschedeër Rijken berg en nog een Amsterdammer, Kuyper. Zo verliep de strijd daar in Schagen die eerste middag, reeds fel in den beginne, reeds belang wekkend voor de talrijke biljart liefhebbers, die dit evenement niet zullen willen missen, giste ren niet, vandaag niet en zeker niet de laatste twee dagen, als de beslissingen in zicht komen. (Van onze parlementaire redacteur) Dc Tweede Kamer ging giste ren in de namiddag nog voort met de behandeling van de be groting van „Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening". De heer Groen (K.V.P.) wees er nogmaals op, dat voor de landbouw een zekere mate van bestaanszeker heid is geschapen en zulks juichte hij alleszins toe, maar zijn grief bleef dat dit nu juist voor de tuinbouw niet geldt. De minister zegt voornemens te zijn om te helpen indien een noodtoestand zou intreden, maar de heer Groen vreesde, dat het dan te laat zou zijn. Daarom her haalde hij zijn beroep op de mi nister om bij te dragen aan het door de tuinbouw zelf gevormde weerstandsfonds. Een nieuw lid van de P.v.d.A.-fractie, de heer Egas, kwam dit beroep later ondersteunen. Ook ten aanzien van het land bouwonderwijs bleef de heer Groen wensen houden. De minis ter wijst op de basis van 4:4:3 aan de drie richtingen scholen toe, maar deze verhouding werkt voor de katholieken onbillijk. De katholieken hebben alle scholen, die him werden toegewezen, ge bouwd, maar bij de anderen zijn er nog 12 ongebruikte toewijzin gen en dat terwijl in sommige streken nog bepaald behoefte be staat aan katholieke scholen. De heer Groen pleitte in het bijzon der voor een school in Groenlo en stelde zich ten aanzien van de oprichting van een middelbare landbouwschool in Leeuwarden op het standpunt, dat zulks geen rijksschool, maar een school op algemeen christelijke grondslag zou moeten zijn. Er ziin nog 2567 boerderijen, waarvan de herbouw nog moet beginnen. Het aantal boerderijen, waarvoor reeds aanbesteding en gunning heeft plaats gevonden, bedraagt 4962. Het totaal aantal geregistreerde verwoeste boerde rijen bedroeg 7529. Advertentie Pijnlijke, stijve spieren moet U driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalsem, die diep in de weefsels doordringt. Ook bij rheumaciek en ischias: AMSTERDAM, 13 Nov. De K. v. K. en Fabrieken voor Am sterdam heeft zich met een adres gewend tot Burgemeester en Wet houders van de hoofdstad in zake het voorstel van B. en W. de ta rieven voor de gemeentelijke pontveren te. verhogen. De Kamer zegt, dat de voorgestelde verho gingen haar tot grote bezorgd heid aanleiding geven. Immers: de thans beoogde ta rieven zullen voor het publiek in het algemeen en voor het Am sterdamse bedrijfsleven in het bijzonder, in hoge mate bezwaar lijk zijn. Voor een personenauto, die heen en weer gaat tussen de beide IJ-oevers, zal een bedrag verschuldigd zijn van f2.en voor een vrachtauto f3.terwijl deze bedragen tot 1 Januari 1951 voor beide categorieën beliepen f0.50, en sinds 1 Januari 1951 be dragen fl en f2. De abonnementen zullen voor personenauto's van f 15 worden gebracht op f25, doch die voor de vrachtauto's van f15 op f100 per jaar. Zoals uit de bovenvermelde gegevens blijkt, zullen voor ver schillende groepen en dat wel bovenal voor de voor het be drijfsleven zo belangrijke cate gorie van de vrachtauto's exor bitante verhogingen plaats vin den, hetgeen voor vele bedrijven moeilijkheden met zich zal bren gen. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, aldus de Ka mer, dat Amsterdam zelf niet alleen belang heeft bij het locaal, doch ook in hoge mate bij het interlocaal verkeer. Volgens de gegevens, verstrekt in de voor dracht aan de gemeenteraad van 5 September j.l. betreffende IJ- oeververbindingen door middel van tunnels, was in 1950 van het totale verkeer op de beide IJ veren 38.2 pet interlocaal ver keer naar en van Amsterdam en 15.9 pet zuiver transitoverkeer. Die 38.2 pet zijn voor het Am sterdamse bedrijfsleven ongetwij feld voor een zeer aanzienlijk deel van belang en het zou voor onze stad stellig een gevoelig na deel betekenen, indien door kunstmatige middelen het be- drijfsverkeer met Amsterdam werd verminderd. Het is toch zgker te optimis tisch gezien, wanneer men er vanuit zou willen gaan, dat de daling van het autovervoer over de IJ-ponten met ongeveer 15 pet, welke door B. en W. bij in voering van de voorgestelde ta rieven wordt verwacht, speciaal de 15.9 pet van het transitover keer zouden betreffen. Het wil de Kamer voorkomen, dat de voorgestelde verhoging van de tarieven voor de pontve ren in ernstige mate ongewenst is te achten, zulks te meer, naar gelang de mogelijkheid bestaat, dat het op andere wijze zou ge lukken dekking voor het tekort, dat de veren laten, te verkrijgen. De Kamer meent, dat ter be strijding van althans een gedeelte van het tekort op de exploitatie van de IJ-ponten een bijdrage van het Rijk voor deze verbin ding, welke in aanzienlijke mate het interlocale verkeer dient, is aangewezen. Uiteraard zouden bij vervulling van dit verlangen de tarieven voor de pontveren moe ten worden afgeschaft of des noods aanmerkelijk worden ver laagd. De Kamer geeft in overweging het daarheen te leiden, dat de voordracht aan de raad van 10 October j.l. betreffende verho ging tarieven pontveren wordt aangehouden, totdat te dezer za ke nader overleg met het Rijk heeft plaats gevonden. AMSTERDAM, 13 Nov. De raad van afgevaardigden van de N ederlandse Jeugdgemeenschap heeft zich ten gunste van de Unesco geschenkbonnenactie uit gesproken en zich bereid ver klaard aan de uitvoering van dit plan medewerking te verlenen. Zoals bekend heeft de Unesco het vorig jaar dit initiatief ge nomen tot het 'voeren van deze campagne. Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten van Noord-Amerika waren de eerste landen, die eraan hebben deel genomen. Een lijst met projecten, die door de jeugdorganisaties ge adopteerd kunnen worden, is reeds rondgestuurd. Verwacht wordt, dat de jeugdorganisaties zelfstandig of in combinatie met andere jeugdorganisaties, enkele van deze projecten voor hun re kening zullen nemen. Congostroom 14 Nov. van W. Afrika te A'dam verw.; Sibajak 13 Nov. 510 mijl O. oostpunt Ti- mor, 17 Nov. n.m. te Surabaja verw.; Friesland pass. 13 Nov. Minikoy/Djibouti; Leuvekerk 13 Nov. van Colombo/Madras; Arendsdijk 12 Nov. te New York; Blijdendijk 12 Nov. van Boston te Philadelphia; Edam 12 Nov. van Halifax; Maasdam 12 Nov. van Cobh Ierland; Nw Amsterdam 12 Nov. van Southampton; Obe- ron 12 Nov. te Curagao; Tosari 15 Nov. te 10.00 u. te Suez verw.; Willem Ruys 12 Nov. 20.00 u. van Suez/Southhampton; Amsteldijk 12 Nov. van R'dam/New Orleans; Grote Beer 13 Nov. v.m. te R'dam Johan van Oldenbarnevelt pass. 12 Nov. n.m. Quessant/Pt. Said; Poelau Laut 13 Nov. van Cochin/ Halifax; Prins Willem IV 12 Nov. van Montreal/Le Havre; Prins Willem V 13 Nov. te Detroit; Riouw 12 Nov. te Suez verw.; Rijndam 12 Nov. 110 mijl Z. Sa ble eil./Southampton; Salawati 14 Nov. te Rangoon verw.; Wester- dam 12 Nov. 510 mijl O. ten N. Cp. Race; Zuiderkruis 12 Nov. 510 mijl N.N.W. Kaapstad; Aals- dijk pass. 12 Nov. n.m. Scillys; Bloemfontein 13 Nov. te Kaap stad; Celebes 12 Nov. van Genua/ Pt. Said; Dongedijk 13 Nov. te Cristobal; Kota Inten pass. 12. Nov. n.m. Singapore/R'dam; Laer tes pass. 13 Nov. v.m. Gibraltar/ Liverpool; Oranje 13 Nov. te Colombo; Prins Frederik Willem 13 Nov. v.m. te Le Havre. BARNEVELD, 13 Nov. Aan voer ca. 19.000 stuks. De handel begon vlot met iets hogere prij zen, doch zakte tijdens de markt weer wat in. Prijzen: oude lichte kippen 1.902.00; oude zware kippen 2.052.20; N.H. blauwe kuikens 2.402.70; jonge hanen 2.102.40 alles per kg; overige per stuk: oude hanen 3.505.25; oude een den 0.901.75; ganzen 7.509.00; tamme jonge duiven 0.650.75; tamme konijnpn 3.509.00; hazen 4.006.50; wilde konijnen 1.75 2.00; fazanten 3.004.50; patrij zen 1.25—2.50. Eiermarkt Aanvoer ca. 875.000 stuks. Han del vlug. Prijzen: kippeneieren 22.0023.00, algemene prijs 22.50 per 100 stuks, kiloprijs 3.50; hen- neneieren 18.0020.00, algemene prijs 19.00 per 100 stuks, kilo prijs 3.50. Eierveiling Aanvoer ca. 550.000 stuks. Han del wat geforceerd, doordat de eieren tegen hoge prijzen opge houden werden. Prijzen: kippen eieren van 62/66 gram 22.26 23.26, henneneieren 51/57 gram 17.92—20.12, alles per 100 stuks. Ten westen van de spoorlijn Leeuwarden Sneek ligt in Friesland het merkwaardige dorpje Wieuwerd. In lang vervlogen tijden ivas het een welvarend vissersplaatsje van wel 180 huizen, gelegen aan de „Middel- zee", thans ligt het als een karakteristiek agrarisch dorp temidden van uitgestrekte landerijen, waar vreedzaam de glanzende zwart-bonte koeien grazen. Wieuiverd heeft, een interessant historisch verleden. Ge schiedschrijvers verhalen over de verwoes ting van het dorp en het zich daar bevinden de slot van de adellijke familie Walta, door de „zwarte hoop" in 1514. Het slot werd weer opgebouwd, maar ging in latere woelingen opnieuiv in vlammen op, om. daarna voor de derde, maal opgetrokken te worden. Na 1733 is het afgebroken, het geboomte werd uitgeroeid en verkocht. Het Walta-slot was inmiddels een middelpunt geweest van de godsdienstige secte derLabadisten, genoemd naar de predikant Jean de Labadie. De rijk begaafde AnnaMaria Schuurman, een vrouw met uitzon derlijke talenten, verbleef als volgelinge van de Labadie een aantal jaren te Wieuiverd, waar zij in 1678 stierf. Wat Wieuwerd echter heden nog steeds tot een merkwaardig dorp maakt, is het bezit van een grafkelder, waarin de lijken niet op normale wijze vergaan, maar door geheimzinnige inwerkingen gemummificeerd worden. „Het wonder van Wieuwerd1" 's GRAVENHAGE, 14 Nov. Hedennacht te pl.m. 3.50 uur is op de Utrechtse Straatweg te Woerden een agent van politie door twee onbekende daders neergeschoten. De daders kwamen uit de richting Harmeien en ziin na het piefen van het misdrijf verdwe nen in de richting Woerden-stad. Beide daders waren per rijwiel en reden te Woerden zonder licht. Vermoedelijk hebben deze daders ongeveer een uur tevoren een poging tot inbraak gedaan in de gemeente Harmeien. Van de daders is geen signalement bekend. Het slachtoffer. A. van Eek genaamd, was 35 jaar. gehuwd en vader van twee kinderen. Langs goede verharde wegen, kronkelend door het vlakke Friese landschap met zijn vele torentjes aan de gezichts-einder, het ene dorpje na het andere passerend, komen we in Wieu werd. De handwijzer op de laat ste driesprong, enkele kilometers voor het dorp, vertelt het u reeds: „Naar de grafkelder". Het is een rustig, net en vrien delijk dorpje waar wii (met onze wichelroede-loper) uit de wagen stappen. Het geeft een ruime en vredige indruk: opval lend is het direct, dat de kerk niet midden in het dorp staat, doch geheel aan de kant. Aan de zuidzijde van het kerk gebouw. de ingangszijde, is door de Koninklijke Nederlandse Tou- ristenbond A.N.W.B. een email- le-bord aangebracht, met het volgende opschrift: „Ned. Hervormde kerk. Pl.m. 1200 gebouwd. 14e. 17e en 18e eeuw gewijzigd. 18601870 om- metseld. Toren 1888 gesloopt. Houten klokkestoel. Onder ver hoogd koor grafkelder met ge mummificeerde lijken." De kerk. welke ons ontsloten wordt door de vrouw van de tegenwoordige conciërge van de grafkelder. S. Halbertsma (die deze functie al sinds vijftien jaar vervult), ziet er ook van binnen allesbehalve oud en bouwvallig uit. Er staat een fraai, groot orgel, waarvan men ons ver: zekerde, dat de klank heel mooi moet ziin. Vóór in de kerk. vlak voor het koor is een luik in de vloer. We dalen een trapje van acht eiken houten treden af. dan nog een metselstenen trede en staan dan midden in „het wonder van Wieuwerd". tegenover een vier tal doodkisten, met glas afgedekt waarin personen die enige eeu wen eerder dan wii geleefd heb ben nu als starre, verstijfde mummies een rustplaats hebben. Het is maar een betrekkelijk kleine, langwerpige ruimte, een gewitkalkt gewelf, met in de ge bogen smalle zijkanten (evenwij dig met de zijkanten van de kerk NoordZuid georiënteerd )- precies tegenover elkaar een ge traliede opening, waardoor de buitenlucht kan binnentreden. De kisten staan op een later gemetselde kleine verhoging. De kelder moet volgens de beschik bare gegevens in 1609 gebouwd zijn. Dat klopt ook met het jaar tal dat boven de kelder in het koor van de kerk in de muur is langebracht. Er moeten oorspronkelijk elf kisten gestaan hebben, maar na dat in 1765 (dus anderhalve eeuw na de bouw van de kel der) het merkwaardige feit van de mummificering ontdekt was. zijn er. hoe ongelooflijk het ook moge klinken, zeven van deze mummies aan souvenier-iagerii ten offer gevallen. Behalve de 4 met glas afgedekte kisten, bevin den zich in de kelder thans nog twee kisten met beenderen en doodshoofden. Een uit been ge sneden bovenkaak van 'n kunst gebit uit één stuk wordt toegeschreven aan de vaardige handen van Anna Maria Schuur man. Experimenten met de wichelroede Men kan zich moeilijk voor stellen dat hetgeen men in deze grafkelder aanschouwt, zich hier reeds drie eeuwen of langer be vindt. De zware eikenhouten kis ten zien er nog volkomen gaaf uit. het ijzerwerk roest niet. van houtworm of iets dergelijks is geen sprake. Ook in de kerk zelf trouwens niet. Het is. of ook hier de tiid zijn verwoestende invloed niet of in zeer vertraagd tem po doet gelden. Het in 1788 ge bouwde orgel bleek, toen het in 1943 gerestaureerd werd. naar waardig herstel nodig te hebben. Wat is nu het geheim van de grafkelder te Wieuwerd? Al bij na tweehonderd jaar prakkizeert en redeneert men hierover, maar het raadsel is tot nog toe steeds onopgelost gebleven. Er vindt 'n uitdrogingsproces plaats, maar toch ook nog iets anders, want vocht is toch niet de enige oor zaak van bederf. Er bliift biina geen gewicht in de beenderen over. ze ziin zo licht als 'n veer tje. Een der lijken (naar men veronderstelt van een zilversmid te Leeuwarden) is eens gewogen en had toen een gewicht van drie kg. 57 jaar geleden heeft men een dode papagaai in de kelder ge hangen. als experiment, 't Beest hangt er nog. Totaal verdroogd, maar geheel intact. Geen spoor van een verrottingsproces, even min als bij de kip die er al 55 jaar hangt, de haan van 46 jaar geleden en de torenvalk die nog maar 9 jaar mummie is. Er is eens een Engelse Lord geweest, die op zijn landgoed de grafkelder tot in de kleinste bij zonderheden liet namaken. Alles klopte precies, alleen het ver wachte effect bleef uit. want in de kelder gebrachte dode dieren vergingen op normale wijze. De bouw en afmetingen van de kelder geven dus niet de op lossing van het geheim. Wel was het opmerkelijk, dat toen men vroeger als experiment eens een der openingen in de zijwanden dichtmetselde, de binnengebrach te dode proefdieren wèl een ver rottingsproces ondergingen. Men heeft toen natuurlijk dat venster spoedig weer open ge maakt. Onze wichelroede-loper was vol moed aan het experi menteren getogen. Ziin verwach tingen hier „aardstralen" te zul len aantreffen, werden niet be schaamd. Maar:: hij liep al spoedig met een hoogst verwon derd gezicht rond. Boven de kis ten. voor naast en er ach ter. overal sloeg de roede uit. Nergens vat te krijgen op een rustpunt. In de kerk precies het zelfde. Nauwelijks was de staal draad opnieuw gespannen of ze sloeg alweer naar beneden. „Zo iets heb ik nog nooit meege maakt". hoorden we hem mom pelen. Systematisch werkte hij vervolgens de kerk door. om te trachten een schets van de ba nen der stralen te maken. Het resultaat was zeer eigenaardig. Een netwerk van elkaar krui sende lijnen, allemaal dicht bij elkaar. Toen hij mevr. Halberts ma. onze gids. dit resultaat me dedeelde. toonde zij zich niet verwonderd. Verschillende wi chelroedelopers waren in de loop der jaren, zoals ook nu onafhan kelijk van elkaar, tot hetzelfde resultaat gekomen: sterke aard straling. een netwerk van lijnen vormend. Een plaats is er in de kerk. waar de wichelroede plotseling een geheel andere uitslag ver toonde. Op een scherp begrensde oppervlakte van slechts enkele meters sloeg de staaldraad spon taan omhoog. Ook dit feit van geheel andere reactie was door andere wichelroedelopers op pre- men ons vertelde, geen noemens-cies dezelfde plaats geconstateerd zo hoorden we van mevr. Hal bertsma. Men veronderstelt, dat er mis schien nog een andere kelder is, naast of onder de thans bekende. Wanneer men met een stok op de vloer van de kelder stampt, klinkt het inderdaad hol. Maar hier kan ook de verbeelding ons parten spelen. In ieder geval zou oi. een onderzoek onder weten schappelijke leiding de moeite waard kunnen zijn. Internationale beziens waardigheid Per jaar trekt „het wonder van Wieuwerd" tussen de 5000 en 6000 bezoekers. In het vacan- tieseizoen vooral kan het erg druk zijn. Dan zijn er dagen van 150 a 20Ö bezoekers. En ze ko men uit alle hoeken van de we reld. Zweden. Noorwegen, Duitsland, Frankrijk, België, Ca nada. Amerika, Australië, Span je. ja noem maar op, overal van daan. De grafkelder van Wieuwerd is een internationale beziens waardigheid geworden. De be woners van het dorp vinden het wel best, al die drukte. De bak ker, kruidenier, caféhouder enz. kunnen het in hun inkomsten wel merken. Met die caféhouder en zijn vrouw maken we nog even een gezellig praatje bij de warme kachel. Ja, vroeger ging het bij het bezoeken van de grafkelder wel eens wat anders toe, zo horen we. Er is eens een concierge ge weest. lang geleden, die een be zoeker een der lijken eens wat beter wilde laten zien en daartoe de mummie plotseling uit de kist pakte. De bezoeker is in wilde schrik weggevlucht en niet weer terug gekomen. Natuurlijk kwam het gesprek ook op „Beppe Antsje" de vrouw die zoveel c-ver de grafkelder en Wieuwerd wist te vertellen. Zij is kort ge leden gestorven in de leeftijd van 102 jaar. Die Beppe Antsje dan, heeft het ongeveer 70 jaar geleden zelf meegemaakt, dat er op het kerkhof naast de kerk bij het maken van een nieuw graf een kist werd opgegraven, vol komen gaaf, met daarin het eveneens gave stoffelijk over schot van een vrouw met twee pasgeboren kinderen in de ar men Men kon in de gemeentegege- vens nagaan, dat dit tragische drievoudige sterfgeval zich toen honderd jaar geleden had voorgedaan. Ja, die Beppe Antsje is oud ge worden. Maar Wieuwerd schijnt dan ook een gezond dorp te zijn. De dokter heeft het er niet erg druk en er wonen veel oude mensen. Een stuk of zes van tachtig jaar, een echtpaar van boven de negentig enz. En dat op een bevolking van slechts enkele honderden mensen. De wichelroede wordt weer voor de dag gehaald, want de caféhouder en zijn vrouw willen ook wel eens weten hoe het er bij hen met de aardstralen ge steld is. Het resultaat is precies gelijk als in de kerk! Overal sterke uitslag. Is het een wonder, dat wij de volgende dagen veel over aard stralen geprakkizeerd hebben, en over als we ooit nog eens rijk worden een villa te Wieu werd? hd

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 8