Interne reorganisatie brengt Uno tot haar doel Vier Italiaanse partijen stellen democratie veilig „Piet Heinblinkt uit in Koreaanse strijd LOTING dit blad Waar blijft heerschappij van moraal en recht? ct. van de stemmen: ct. van de zetels Bussums revolverpiraat bekent roofoverval Kleine Europese landen hanteren ruilsysteem Nieuwe Amerikaanse proef met atoomwapens Komen rode wreedheden bij V.N. in onderzoek? tballer DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING 50 p 65 pi Vliegtuigen neergestort Blijft Lie nog een jaar aan? Visa voor Indonesiërs Eiland verdwenen? Rapport-Katyn naar Uno Complete rode trein vernietigd ng van iiiiiiimiiiiiiiiiiii^ - Tel. 2626 S miiimimmimiiK Hoorn CIVILTA CATTOLICAOVER V.N. Geen moordenaar van politie-agent Duitse „spion" een fantast? R.K. arbeiders in eigen groepering „F austus^-wrak nog een probleem Botsing van goederentreinen V.S.-hulpprogram geen toonbeeld van evenwichtigheid f.H. Wit-Gcle Kruis ustitie d.d. 16-5-'52, h. Med. Soc. Werk) N D E R UITSTEL MBER a.s. 3000), motorscootcr bromfiets, stofzuiger, >tenverkopers en bij Alkmaar, telef. 2596 n verspreid en zijn nt. LAATSTE KANSEN! 'eltoon; eisen. n! umiimiiiiiiiiiuus s, jonge, dat is een sarcastisch. Hij de inspecteur Alles- rende biggengeknor vas alles veel ge- we nu maar niet e inspecteur, „laten en nog een drukke d hebben, denk ik, zeg ik altijd maar. 1, heer Fiasco," zei nog geen tien mi nd in diepe rust pte Piet voorzichtig in te kleden. Hij nt daar kon inspec- Hij waste zich, dkamer uit. NOORDHOLLl Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0? per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per mom, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4, familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, teL 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Sehagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Maandag 17 November 1952 48e Jaargang No. 12630 Builen God is 't nergens veilig (Vondel) 1 Bij Oostkapelle doet dé zee gemiddeld jaarlijks zes meter van de duinvoet verdwijnen. Om dit tegen te gaan zou een uitgave van 2.8 millioen gulden noodzakelijk zijn. Thans hoopt men op hulp van het Rijk. Een door de zee ondergraven bunker. Het bouwwerk heeft hier zeker de langste tijd gestaan: het zal niet lang duren, of het zal kantelen, door gebrek aan „houvast" in de grond. ROME - Een gezaghebbend katholiek tijdschrift schrijft dat „wanneer men de Verenigde Naties van de ondergang wil redden, deze instelling intern gereorganiseerd dient te worden". De „Civi'lta Cattolica", een tijd schrift uitgegeven door de Jezuie- ten verklaarde in zijn laatst uit gekomen nummer, dat deze reor ganisatie een zaak is van leven en dood. „Tenzij de UNO zichzelf reorganiseert, zal ze via het sta dium van de verlamming over gaan naar de rust van het graf". Het artikel is geschreven door pater A. Massineo. „De UNO is er niet in geslaagd, ook maar. één van de doelstellin gen, waarvoor zij is opgericht, slechts gedeeltelijk te bereiken. De betere wereld, die Truman voor ogen zweefde, is een schoon, abstract ideaal gebleven. De ab solute heerschappij van de moraal en het recht in de onderlinge verhouding der volkeren, is nog niet aan de staten opgelegd als een vaste richtlijn voor hun ge drag. In de boezem van de orga nisatie zelf zijn twee blokken tegenover elkaar komen te staan, steeds meer bezield door onover winnelijk wantrouwen". Hf 58 slachtoffers TOKIO. Zaterdagavond is bij de Oostkust van Korea een twee- motorig transportvliegtuig in zee gestort. .Dertien van de twintig inzittenden kwamen om het leven. Het hoofdkwartier voor het Verre Oosten maakte bekend, dat zeven overlevenden door een vis sersboot opgepikt waren. Vrijdag was al een Amerikaans vliegtuig neergestort met 44 man, die allen omkwamen. „Kertosomo" door orkaan beschadigd ROTTERDAM. Het s.s. „Ker tosomo", varende in de Java- Pacific Lijn van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, is na het ver trek uit Vancouver, op weg naar de Philippijnen, op de Grote Oceaan overvallen door een zware orkaan, waaruit het schip niet ongehavend te voorschijn is ge komen. Zo werden o.a. alle red dingboten zwaar beschadigd. Vier opvarenden van het schip wer den door de enorme kracht van de storm tegen het dek geslagen, waarbij drie van hen verwondin gen aan de benen opliepen, ter wijl één waarschijnlijk bovendien een hersenschudding heeft. Het schip is teruggekeerd naar San Francisco voor de nodige repa raties. „De idealen van de Verenigde Naties", aldus gaat het artikel voort, „kunnen nooit verwerke lijkt worden indien de Veilig heidsraad niet in een toestand wordt gebracht, waarin hij de hem toegewezen taak kan ver vullen". Duitsland herdenkt BONN. West-Duitsland heeft gisteren de 5.500.000 gesneuvelde Duitse soldaten en de tijdens de oorlog omgekomen burgers her dacht. Het was de eerste officiële „dodengedenkdag" sinds het einde van de oorlog. NEW YORK. In diploma tieke kringen verluidt vanavond, dat Trygve Lie te kennen zou hebben gegeven nog een jaar secretaris-generaal van de UNO te willen blijven, indien de Rus sen en het Westen het niet eens kunnen worden over een op volger. PRINS BERNHARD OVER EVENTUELE OORLOG LIMA. Prins Bernhard heeft op een persconferentie in Lima verklaard er zeker van te zijn, dat indien er een oorlog mocht uitbreken, de democraten hem zouden winnen, mits zij hun so ciale vraagstukken oplosten, voor al die betrekking hebbende op de woningbouw, de werkloosheid, het ouderdomspensioen en derge lijke. UTRECHT. Zaterdagavond is te Bussum gearresteerd de 43- jarige inwoner van Bussum, de werktuigkundige J. C. K., die bekend heeft dat hij Donderdag avond j.l. omstreeks half acht na de automarkt te Utrecht een auto tijdens een zogenaamde proefrit met de verkoper onder de ge meente Jutphaas wilde stelen. Hij is na een gevecht in de auto door de aangevallene buiten de wagen gewerkt en heeft toen een aantal revolverschoten op de be stuurder gelost. In het duister hebben de schoten wel de kap van de auto doorboord, maar nie mand werd geraakt. BRUSSEL. Een hoge politie beambte heeft Zaterdagavond te Brussel verklaard, dat de Duitser Erich Klare, die aan een Belgisch consulaat in Duitsland had ge meld, dat hij België zou binnen gaan om mensen te ontmoeten, die „terroristische daden tegen hooggeplaatste personen" be raamden, „de gehele geschiedenis verzonnen schijnt te hebben om zich interessant te maken". Klare gaf zich voor „dubbele agent" uit. De politie deelde ons mee, dat hij niets te maken heeft met de inbraken in Harmeien en de moord op de Woerdense politie agent in dezelfde nacht als de overval. Radicale beslissing in Duitsland KEULEN. De Duitse katho lieke arbeiders, die georganiseerd zijn in de Duitse Eenheidsvakbe weging, kunnen niet langer op dezelfde wijze als voorheen met de Duitse Vakbeweging samen werken. Daarom hebben de West- Duitse bisschoppen op hun vorige week te Limburg gehouden con ferentie hun standpunt bepaald en zich onvoorwaardelijk uitge sproken voor een volledige steun aan de Duitse katholieke arbei dersbeweging (de standsorgani satie), juist op het ogenblik, dat deze zich voor de onontkoombare noodzaak ziet geplaatst de Duitse christelijke arbeiders in meer ge sloten eenheid te organiseren. Na de vele dreigingen zal eindelijk het roer radicaal worden omge gooid om te voorkomen, dat de christelijk-sociale strevingen ge heel ten onder gaan. Aldus ver neemt het K.N.P. uit Keulen. ROME. De vier democrati sche partijen van Italië hebben een overeenkomst gesloten ten einde zich in het volgende parle ment een absolute meerderheid te verzekeren. Verder heeft de overeenkomst ten doel de positie van Italië's communistische en pro-commu nistische partijen bij de komende verkiezingen in het voorjaar te verzwakken. De vier betrokken partijen zijn de christen-democratische partij, de democratisch-socialistische par tij, de republikeinse partij en de liberale partij. Hun leiders maakten bekend, dat zij besloten hadden steun te geven aan een voorgestelde wij ziging in de kieswet, waardoor Bij reizen naar Nederland DJAKARTA. Door het Ne derlandse Hoge Commissariaat te Djakarta is bekend gemaakt dat de Nederlandse regering heeft be sloten, met ingang van 1 Decem ber a.s. voor personen van Indo nesische nationaliteit het aanvra gen van een visum op hun pas poort verplicht te stellen, indien zij zich naar Nederland wensen te begeven. Deze maatregel is ge nomen om te voorzien in de reeds sinds lange tijd gevoelde nood zaak, een meer preventieve con trole te kunnen uitoefenen op het binnenkomen in Nederland. 's-GRAVENHAGE. Zaterdag en gisteren zijn duikers van de Koninklijke Marine weer naar het wrak van de „Faustus" afgedaald. Men beschikt echter ook thans nog niet over voldoende nauw keurige gegevens over de stand op de bodem en de conditie van het wrak, zodat het onderzoek nog zal moeten worden voortge zet, De Britse bergingsschepen „Succour" en „Uplifter" hebben ankerketting aan boord genomen om boven het wrak voor anker te kunnen gaan, waardoor een meer permanente basis voor de duikwerkzaamheden verkregen zal worden. De duikers onder vinden bij hun werk hinder van sterke stroom, veroorzaakt door veel afkomend rivierwater. GROTE MAU-MAU-RAZZIA Politie en militairen hebben Zondag een der grootste razzia's sedert de afkondiging van de noodtoestand ondernomen in het bergachtige gebied van Noord- Kinanop. Er werden 1600 Afri kanen aangehouden, van wie na een uitgebreide onderzoek 208 werden vastgehouden voor ver dere ondervraging. Van deze laatsten werden zestig beschul digd van verschillende vergrijpen. Elders werden 26 Afrikanen aangehouden, die een bijeenkomst van de Mau Mau wilden bijwo nen. Een van hen werd in de heup geschoten, toen hij trachtte te ontsnappen. INCIDENT AAN DE DUITS-FRANSE GRENS BONN. Duitse bladen wijden grote aandacht aan het feit, dat de Franse autoriteiten op onge oorloofde wijze een autobus met 19 Duitse recruten voor het Vreemdelingenlegioen de Duitse grenscontrole te Schweigen in de richting Frankrijk hebben laten passeren. De christen-democratische Koel- nische Rundschau spreekt van een „ernstig incident" en „Legioen rooft 19 Duitsers". een partij of een groep partijen, die 50 procent van de stemmen verwerft, 65 procent van de zetels in het parlement zal krijgen. De overeenkomst der vier par tijen maakt de aanvaarding van de wetswijziging vrijwel zeker. In het communiqué, waarin de leiders der vier partijen hun be sluit bekend maakten, wordt ver klaard, dat de ernst van de natio nale en internationale situatie dusdanig is, dat vastomlijnde maatregelen „ter bestrijding van de vijandelijke macht, die de menselijke vooruitgang tracht te wurgen" noodzakelijk is. Conducteur licht gewond HILVERSUM. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het traject Zwolle-Amersfoort een goederentrein in de richting Amersfoort van achteren aange reden door een andere goederen trein in dezelfde richting. Een conducteur werd licht gewond, maar kon de dienst blijven voort zetten. Het ongeluk is gebeurd tussen Hulshorst en Harderwijk. Twee wagons ontspoorden. Het trein verkeer werd geruime tijd ge stremd. ONRUSTIG TUNESIE TUNIS. Een convooi van het Franse leger is Zaterdagavond laat bij Gabes, in Zuid-Tunesië, in een hinderlaag van de verzets beweging gevallen. Vier Franse soldaten werden gedood en zes gewond. Bij Gafsa is Zondagochtend een Franse patrouille beschoten. Hier bij vielen geen slachtoffers. By Nefta is door verzetslieden een tankstation in brand gesto ken. Verkiezingen in Griekenland WINST VOOR PAPAGOS ATHENE. De eerste uitsla gen van de Zondag gehouden ver kiezingen voor een nieuw Grieks parlement duiden op een grote overwinning voor veldmaarschalk Alexander Papagos en zijn partij van de „Griekse concentratie". Behalve deze partij zijn er de coalitiepartijen van het centrum onder leiding van generaal Nicho las Piastiras en Sophocles Veni- zelos en de democratische links georiënteerde E.D.A., een partij die krachtig gesteund wordt door de (buiten de wet gestelde) com munisten. NEW-YORK. Volgens de militaire medewerker van de „New York Times", Baldwin, hebben de, kleine Europese lan der een informeel ruilsysteem opgezet, omdat zij vele moderne militaire uitrustingsstukken mis ser Zo heeft b.v. Nederland, dat erg weinig moderne uitrusting voor luchtafweer bezit, zo juist voor de tijd van drie maanden voor opleiding van luchtafweer- troepen een radarapparaat en WASHINGTON De Amerikaanse commissie voor atoom-energie heeft Zondagavond medegedeeld, dat „pas een einde is gekomen aan een nieuwe serie proeven met atoomwapens". Deze proeven, aldus de commissie, be troffen voornamelijk experimenten, die moeten bijdra gen tot het onderzoek inzake de waterstofbom. In de korte mededeling, die de commissie publiceerde, laat zij er zich niet over uit, of er een wa terstofbom tot ontploffing is ge bracht. De proeven werden ge houden op het Eniwetok atol in de Grote Oceaan. Onlangs zijn in de Amerikaanse pers brieven verschenen van per sonen, die beweerden ooggetuige te zijn geweest van de ontploffing van een waterstofbom op het Eniwetok atol. Onder deze oog getuigen zouden zich leden van de Amerikaanse strijdkrachten hebben bevonden. Er is een on derzoek geopend naar de publi catie van deze brieven. De geruchten, dat het eiland waarop de stellage met de bom was neergezet, totaal van de aardbodem verdwenen is, worden ondersteund door de verklaring van een van de vele briefschrij vers, die vertelt een reusachtige waterzuil te hebben waargeno men. Een dergelijke waterzuil zal zich ongetwijfeld vormen wan neer ineens een heel eiland ver dwijnt en het als het ware ont stane vacuum met water opge, vuiu wordt. e-en anaer schrylt 'eenter, dat hy tater lieert gezien uat er nog enkele bomen en stukken van I bomen op het eiland over waren i gebleven. Het is echter niet ge- heel duidelijk hoe op een af stand van ruim vijftig kilometer, zelfs met een sterke kijker, waargenomen kan worden of er zich nog stukken bomen op het eiland bevinden. De V.S. zetten met succes hun onderzoek voort om de atoom energie te kunnen gebruiken voor productieve doelen voor de mens heid, aldus de verklaring. twee electrische generatoren van Denemarken geleend. Nederland heeft meer ongeleide kanonniers voor luchtafweergeschut dan kanonnen en uitrusting, terwiil Denemarken meer uitrusting be zit dan opgeleide kanonniers, zo schrijft Baldwin. Voorts blijkt de soms optre dende onevenwichtigheid van de Amerikaanse hulpprograms uit het feit. dat Denemarken slechts vijftien oude tanks bezit, hoewel genoeg in Amerika opgeleide officieren en manschappen be schikbaar ziin voor twee tank regimenten. terwiil Nederland eenoeg oude Sherman tanks voor twee tankbataljons bezit en de manschappen in Nederland niet zo goed zijn geoefend als de Denen, zo voegde Baldwin hier aan toe. EEN DODE BIJ AUTO-ONGELUK GOES. Zaterdagavond is bij Hoógerheide (N.B.) een vracht auto uit Ierseke tegen een boom gereden, waarbij de chauffeur, de 42-jarige ongehuwde P. Kole uit Ierseke werd gedood. Portugees schip vlotgetrokken VLISSINGEN. Het Portugese s.s. „Pebane", dat in het midden van de vorige week vast liep op de hoge plaat tussen Breskens en Vlissingen, is gisteren vlotge trokken en naar Vlissingen ge sleept. WASHINGTON, 16 Nov. (Reu ter). Ray Maden, voorzitter van een speciale commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, welke Vrijdag een onderzoek van een jaar naar de massaslachting in de bossen van Katyn heeft beëindigd, heeft Za terdag verklaard, dat het Ameri kaanse Congres de Verenigde Naties dient te vragen een onder zoek in te stellen naar „commu nistische wreedheden in Korea en achter het ijzeren gordijn". De speciale commissie kwam tot de conclusie, dat de Sovjets schuldig waren aan de massa moord en beval aan dat de Ver enigde Naties gevraagd zal wor den de Sovjet-Unie te laten te recht staan wegens de massa moord. Maden verklaarde, dat zou worden voorgesteld, dat het Con gres het rapport van de commis sie over het onderzoek naar de massamoord van Katyn by de Verenigde Naties in zal dienen Kort voor het dag worden heeft Zondag de Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein" een complete communis tische trein ten Noorden van Tantsjon vernietigd. In verband met dit heldenfeit is de „Piet Hein" door het Amerikaanse opperbevel met grote onderscheiding genoemd. Alkmaar is weer een Nederlands kampioen rijk. De jonge veelbelovende Jaap Ligthart behaalde die titel in het bïl- jarttournooi kader 38-2, dat in het afgelopen week-end te Sehagen werd verspeeld. U ziet hem hier de felicitaties in ontvangst nemen van zijn voornaamste tegenstander de Hartogh. In het midden de heer Pater van de organiseren de vereniging Holl. Noorderkwartier.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1