Hard werkend Oranjeteam haalde moeizaam het einde in Huil Tvainer Winterbottom: Nederlanders zeer zwak WAT NU Het begon reeds te schemeren in het stadion van Huil City, toen middenvoor Lewis zijn aanloop nam, om de straf te vol trekken* die was gevolgd op de ontoelaatbare tackle van Rinus Terlouw, waardoor Lewis de weg naar het doel was versperd. Een korte droge knal en het 2e Engelse doelpunt was geboren. Landman - uitstekend debuut - stond Engelse zege in de weg Twee penalty's - slechts één goal NEDERLANDS ELFTAL TERUG Lotsy en Verlegh waren tevreden! Keuzecommissie: Coppi wint Ronde van Zuid-Italië i, MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 Pagina 3 Wéér pover spel van Nederïand ACROBATISCHE SPRONG VAN LANDMAN (Van onze speciale verslaggever) Twee-twee.' Het zou tevens de eindstand zijn van een ontmoeting, waarin Oranje tot tweemaal toe de leiding nam, maar niet kon verhinderen, dat een superieur En gels amateursteam, onder de keurende ogen van de Britse fijnproevers uit de oesterstad Huil, tenslotte een overi gens volkomen verdiend gelijk spel uit het vuur sleepte. Al waren dan de doelpunten van de gastheren één uit een penalty en één uit „geheide" buitenspelpositie ge scoord van heel wat minder gehalte dan het Neder landse tweetal. BRAVO, VAN DER KUIL! Een die wel zeer veel belangstelling had voor de prestaties van het Nederlands elftal in de voetbalwedstrijd tegen de Engelse amateurs te Hull was ongetwijfeld de onlangs ge blesseerde Piet Kraak. Hij volgde met spanning het oogge- tuigeverslag voor de radio. Hier zien we zijn reactie bij het tweede Nederlandse doelpunt, dat door van der Kuil werd gemaakt. Rechts mevrouw Kraak. I prestatie zou leveren van ons I hele team, voerde een soort van Apachendans uit tegenover Strat- ton. De Engelsman trapte er in, viel aan, en werd prompt gepas seerd. Heel die Zaterdagmorgen had het geregend en die journalisten, die eerst op dat moment uit Londen naar Huil reisden, had den in de Britse hoofdstad met angst in hun hart de beruchte mist zien hangen, die het hele verkeer in de war schopte en treinen met uren vertraging naar het Noorden liet vertrekken. Maar tegen de middag klaarde het toch op en bij de aanvang van de wedstrijd, die gespeeld werd in een prachtig stadion, waar zelfs een deel der staan plaatsen overdekt bleek te zijn, deed zelfs een waterig zonnetje pogingen de zaak wat op te vro lijken. Dat het muziekcorps van de „Hull'se" politie voor de goede stemming, die er in Booth- ferry-park heerste, een extra pluim verdiende, is niet meer dan billijk. Maar genoeg over die entou rage van deze eerste officiële EngelandHolland wedstrijd se dert de dramatische strijd in 1948 op Highbury. We zullen U gaan vertellen, hoe het uiteindelijke gelijke spel tot stand kwam. Een gelijk spel, dat een einde maakte aan een reeks van nederlagen, die onze vertegenwoordigers de laatste tijd te slikken hadden gekregen. Een gelijk spel tevens, dat met een beetje meer geluk zelfs een overwinning had kunnen zijn. Maar, waarde lezers, gelooft ons, dat had een veel te grote belo ning geweest voor het spel. dat de Oranje-elf op het groene gras tapijt daar in Hull ten toon spreidde. Engelse overmacht Die hele eerste helft door, een eerste helft die nota bene werd afgesloten met een Hollandse voorsprong, is er slechts één team aan het woord geweest. Dat begon al dadelijk Twee, drie Engelse aanvallen op een rijtje bracht onze verdediging op de temperatuur, die nodig was, om later het Engelse offensief met succes het hoofd te bieden. Een handige manoeuvre van Lewis had Terlouw uit positie gespeeld en de toegeschoten Alberts kon slechts op 't laatste nippertje redden. Deze redding werd de inleiding van een Hol landse tegenaanval. De jeugdige Louer, die de on dankbare taak had Abe Lenstra te doen vergeten, kogelde de bal uit de hoek van het strafschopge bied meters naast het Engelse doet 01 Een minuut later ging het beter. Piet van der Kuil. die deze middag met Lv.n a - De voorzet, die volgde was zo onberispelijk geplaatst, dat Jan van Roessel. eindelijk goed ge lanceerd, de bal scherp en on houdbaar kon inschieten (01). Het kleine contingent Hollan ders (warempel, er waren er nog die de verre reis aanvaard had den!) juichte de kelen schor en gingen vol goede moed de vol gende veertig minuten van de eerste helft in. Wel, ze hebben die goede moed nodig gehad tot de allerlaatste seconde toe! Want de witgehemde gastheren begonnen aan een offensief, dat niet mis te verstaan was. Zeven corners, eén buitenspel-doelpunt, een gemiste penalty en één gel- WORSTELING VOOR HET NEDERLANDSE DOEL 1 Doelman Landman (rechts) ziet tijdens een duel tussen Ter louw en Lewis ge spannen toe hoe de situatie zich zal ont wikkelen. Van links naar rechts Groves, Terlouw, Lewis, Wiertz en Landman* dig doelpunt was het resultaat ervan. Die eerste hoekschop bracht Landman in volle actie om de bal juist voor Lewis neus weg te plukken. Even later kreeg ziin lichaam een schot van de invaller voor Robb te verwerken en zijn redding bij een zeker schijnend doelpunt, toen Lewis een voorzet ineens inkopte, bracht de handen van het hele stadion op elkaar. Zonder ophouden bleven de Engelse aanvallen echter aan- golven. Eenmaal moest Landman znn lichaam in een onmogelijke kronkeling draaien om een schot, door Tebak van richting veran derd. nog tegen te houden. In de dertiende minuut kogel de Noble een scherpe voorzet langs Landman in het net, doch scheidsrechter Karni had de ,.clean-off-side"-positie niet over het hoofd gezien. Penalty gemist Nog steeds 10 dus. De Engelsen schenen de gelijk maker nabii. toen Alberts een schot van Stroud uit het doel „sloeg". Penalty! Het leek. alsof middenvoor Lewis er zelf van overtuigd was. dat de blonde Hollander geen hand, doch ziin lichaam voor de afweer had ge bruikt. Hij schoot hard naast. In het geheel niet ontmoedigd, bleven de withemden op het Hollandse verdedigingsblok los beuken. Een fraaie through-pass ergens uit de achterhoede van daan. schoot Noble tegen Land man op. Even later haalde de Rotterdammer een hard schot van Walton uit de uiterste hoek en ziin gelukster, die immer goede verdedigers begeleid, scheen extra fel bii de kans die Groves in de volgende minuut kreeg. Alleen voor doel staande, schoot deze nog naast! Gelijk! De zesde Engelse hoekschop was de inleiding voor de dik verdiende gelijkmaker. Wel werkte Alberts nog weg, doch Lewis ving de weer terug geplaatste bal op, schoof een pass over de Hollandse verdedi ging heen naar Noble, die in duidelijke buitenspel-positie de uitlopende Landman kansloos passeerde. Dit maal kon het doelpunt genade vinden in de ogen van de Finse referée (11). Wie nu gedacht had. dat de bakens zouden worden verzet, had het glad mis. De Engelsen bleven doorgaan en iedereen verwachtte een tweede doelpunt bij de pass, die Lewis aan Groves toedeelde. Deze. alweer in bui tenspel-positie. wist niet beter te doen het bruine leder tegen de paal te knallen. En als even later Landman niet wonderbaarlijk snel had ge reageerd op een van richting ver anderd schot van Todd. dan had het toch 21 geworden. Eindelijk bracht Piet v. d. Kuil even verademing. Wel had zijn solo-ren geen djrect succes, doch het spel kreeg nu een iets meer verdeeld karakter. Het leidde zelfs tot de eerste hoekschop van onze Oranje-jongens. Toch weer een voorsprong Spil Adams, die de gewonde SCHIPHOL „Een vlotte, frisse en spectaculaire wed- strijd is het geweest". Dit waren de ivoorden van de voorzitter van de K.N.V.B., de heer Lotsy, toen hij als eerste uit de K.L.M.-Dakota, de ,,PH:TDl)", die het Ne derlands elftal uit Huil thuisbracht, op het platform van Schiphol stapte. „De jongens hebben goed gespeeld", voegde hij er aan toe, „maar de Engelse amateurs, een stel sportieve athletische knapen, waren over het alge meen beter." woordde de heer Verlegh, „tegen deze snelle Engelse ploeg was 't met Abe heus niet betèr gegaan. De taak voor de andere voor hoede-spelers en niet te vergeten voor Biesbrouok, die toch al niet in grote vorm was, was onmo gelijk zwaar geworden. Louer is beweeglijker, hij heeft vooral in de tweede helft aardig gespeeld en deze jongen heeft zeker tech niek voldoende, om het nog ver der te brengen." De Engelse officials, zo ging de K.N.V.B.-praeses verder, zoals de F.A.-secretaris Stanley Rous, wa ren zelf verbaasd over het goede spel van de Engelse ploeg. „Met die twee-twee mogen wij overi gens zeer tevreden zijn, al moet ik zeggen, dat wij in de tweede helft, waarin de Engelse amateurs gelijk maakten, iets sterker wa- stunt u nog iets zeggen over het geval-Lenstra?" vroegen wij de heer Lotsy. „Ik heb geen com mentaar, was het antwoord; wat valt, er nog te zeggen, wanneer een speler mij op de avond voor het vertrek van het elftal opbelt en zegt, dat hij niet wil spelen? Ik heb nog getracht hem te over reden, maar het was vergeefs." Ook de voorzitter van de Keu ze-commissie, de heer Verlegh, was tevreden over het spel van de Oranjeploeg. „Uitblinkers?' Landman had een uitstekend de buut en verder was v. d. Kuil in de voorhoede de beste man. Zijn doelpunt, een met de linkervoet ineens ingeschoten bal, was prach tig, maar ook wel 'n beetje ge lukkig. Ik heb vroeger in een wedstrijd tegen Zwitserland zelf eens zo'n doelpunt gemaakt en ik weet dat je bij een dergelijke bal geluk moet hebben, maar mooi was ie." „Werd het gemis van Lenstra in de ploeg gevoeld?" was onze vraag aan de K.C.-voorzitter. Naar mijn gevoel niet, ant- Jaap van der Leek, de bonds coach, was minder te spreken over het spel van zijn pupillen. „Een gelijk spel tegen een ploeg van spelers, die in ons land als Middlesex Wanderers nauwelijks tot overwinningen konden ko men, kan ik moeilijk bevredi gend noemen. Wim Landman en de kleine Piet van der Kuil ver dienen een pluim. Zij hebben pri ma gespeeld, maar de rest was voor het merendeel onder de maat. De Engelse trainer, de be kende Winterbottom, heeft dan ook niet onder stoelen of banken gestoken, dat het Nederlands elf tal hem, op v. d. Kuil na, sterk had teleurgesteld." De spelers zelf wogen het oor deel over de wedstrijd af naar hun eigen prestaties. Zo was Wim Landman natuurlijk best te spreken. „Ja, mijn debuut is mij meegevallen, maar dat eerste doelpunt was een schoolvoorbeeld van buitenspel." Van der Kuil was blij met zijn doelpunt. „Ik kreeg hem zo lekker op mijn linker slof" vond hij en v. Roes sel, die naast hem stond aan de balie van de voor deze gele genheid soepele douane, voeg de er aan toe: „En hij zat er lek ker in ook, hè Pietje?" Natuurlijk hebben wij ook even met Rinus Terlouw gespro ken. „Die Engelsen speelden lang niet gek, maar die strafschop kre gen ze van de Finse scheidsrech ter cadeau", was zijn mening. „Door het spekgladde veld botste ik tegen die Lewis aan, zodat de straf al erg zwaar was, maar het ergst vond ik het, omdat die botsing zich buiten het straf schopgebied afspeelde." Jacques Alberts was al even min te spreken over de arbiter: „Ik speelde die bal absoluut niet met de hand, maar met ,mijn borst. Ik schrok, toen de scheids rechter naar de penaltystip wees. maar Lewis was zo vriendelijk de bal naast te schieten." DE „BRIEF" UIT FRANKRIJK Naar thans is gebleken, berust het verzoek, dat de linksbuiten van Zwolse Boys, Heidenrijk, zou hebben ontvangen, om zich met het bestuur van de Franse prof club Metz in verbinding te stellen, op een grap. Zoals reeds werd gemeld, heeft Heidenrijk uit dit verzoek de, overigens zeer begrij pelijke, gevolgtrekking gemaakt, dat hier sprake was van een eer ste poging van Metz, om hem een contract als professional te laten tekenen. In werkelijkheid was het schrij ven, dat de Zwolse linksbuiten in zijn brievenbus vond, niet door de bestuurderen van Metz ge schreven, doch door enkele Zwol lenaren, die hem als slachtoffer hadden uitgekozen voor een nogal flauwe Novemberse Aprilmon. (Van onze sportredacteur) Met de nasmaak nog in de mond van de opnieuw slechte wedstrijd van het Nederlands elftal, zou het niet moeilijk vallen bijtere kritiek te spui en op de keuzecommissie van de K.N.V.B., die, het moet ge zegd, de laatste tijd wel zeer hardnekkig blijft vasthouden aan een elftal, dat niet in staat is goede prestaties op te brengen. Dat bleek ook Zaterdag weer. Er werd ontzettend hard gezwoegd, de jongens waren door v. d. Leek in be hoorlijke lichamelijke condi tie gebracht en nimmer werd de strijd opgegeven. Toch waren de Engelse ama teurs ons verre de baas. In spelopvatting, in techniek en in taktiek. Daarbij kwam nog dat onze beste man, Abe Lenstra, bij de radio in Heerenveen zat en dat alles met elkaar was oorzaak van het gelijke spel 22, dat de Engelse amateurs ons team konden afdwingen. Afdwingen? We zouden het beter kunnen omkeren, want als er één ploeg de overwin ning had verdiend, dan waren dat de gastheren wel. Dat maakt de uitslag nog be schamender We zullen u de kritiek, die zo goed als alle Nederlandse couranten reeds Zaterdag na het opzienbarende telefoontje van Lenstra, meenden te moeten spuien, besparen. We zullen u ook onze eigen op merkingen onthouden. Want we weten nu allemaal heel erg best, dat het zo niet lan ger gaat. Dat de keuzecommissie van de K.N.V.B., al is b.v. een man als Verlegh nu nog zo'n goede spelkenner, druk bezig is, de naam van ons land. in het buitenland naar het aller laagste plan te brengen, is iedereen duidelijk. Het starre, stugge vasthou den aan een systeem, dat ver schillende uitstekende spelers buiten het Nederlands elftal houdt, is daar de oorzaak van. De keuzecommissie staat nu voor een tweesprong. Ze kan kiezen: of het roer radicaal omgooien en een Nederlands elftal samen te stellen, dat inderdaad het beste is, of ver dwijnen en die taak aan an deren overlaten. We geloven werkelijk, dat dit laatste het beste is De twee laatste etappen van de ronde van Zuid-Italiè hebben evenmin grote successen ge bracht. Het was allemaal Ita liaans wat de klok sloeg en Bres- ci en Carrieri waren de etappen- winnaars. Zo kwam Fausto Cop pi aan de eindzege, gevolgd door Magni. Louison Bobet was de eerste buitenlander. De uitslag luidt: 1. Coppi (It.) .54.34.07; 2. Mag ni (It.); 3. Minardi (It.); 4. Car- rea (It.); 5. Louis Bobet (Fr.); 6. Astrua (It.); 7. Fornara (It.); 8. Volpi (It.); 9. Salimbeni (It.); 10 Gismondi (It.); 11. Bartali (It.) 12. Pezzi (It.). Gelissen (Ned.) werd 34e in 55.27.15, Nolten 36e in 55.41.23 en de Vries 38e in 55.50.5b. Jenson had vervangen, werkte de bal weg. die. door Bennaers opgehaald, opnieuw in de rich ting van het Engelse doel werd gedirigeerd. Opeens kwam Piet van der Kuil als een duveltje uit de doos aangesneld en zo snel en fraai was zijn reactie, dat de bal van zeker twintig meter afstand hoog en hard in het net vloog. Een juweel! (12) Het fluitsignaal voor dit doel punt viel samen met de aankon diging van het einde der eerste helft. Meer gelijk op Zo moesten de Engelsen in de tweede helft andermaal probe ren een achterstand weg te wer ken. Vol goede moed begonnen ze daaraan, doch ditmaal bleven ook de Oranje-hemden het ant woord niet schuldig. Aanval en tegenaanval wisselden elkaar af. Een eerste serieuze kans kreeg de blonde Walton. Hij schoot nu echter hard tegen Terlouw op en daarna naast. Dat was in de 10e minuut! Een krijgsverrich ting, die onmiddellijk gevolgd werd door een indirecte vrije schop in het Engelse strafschop gebied, die uiteindelijk op het „bekende muurtje" afstuitte. Even later moest Landman de bal van de voeten van de op hem toestormende Noble afplukken om erger te voorkomen, terwijl Tebak een soloren van Walton onderbrak. In de 16e en 22e minuut was het Nederlandse strafschopge bied andermaal het toneel van 'n duel tussen Landman en Noble. Beide keren bleef de Sparta- man meester van het terrein. Aan de andere kant deed Lugt- hart de Nederlandse harten snel ler kloppen. Zijn voorzet, als be sluit van zijn knappe switch met v.d. Kuil, werd door van Roes sel onfeilbaar ingekopt, doch Bennett produceerde de tijger sprong, die nodig was om zijn doel voor een doorboring te vrij waren. In een combinatie Lugt- liartv. Roesselv.d. Kuil-Louer werd door de jeugdige NOAD- man naast geschoten. Het gebrek aan improvisatie, 't ontbreken van de meesterhand van Abe Lenstra was oorzaak, dat de Engelse achterhoede baas bleef in eigen huis, dat dus het beslissende derde doelpunt niet werd gescoord. Tweede penalty werd benut Het scheelde slechts een haar bij het harde schot, dat vertrok van het rechterbeen van kanon nier van Roessel en eindigde via de lat achter het Engelse doel. Twee minuten daarna liet nu Terlouw alle „reserves" vallen. Hij bejegende Lewis op 'n der gelijke manier, dat Karni de ver diende penalty niet aan de gast heren kon onthouden. Ditmaal had Lewis geen ge nade. In de aanhef vermeldden we u reeds, hoe zijn schot on houdbaar voor Landman in het net verdween (22). De resterende dertien minuten stonden in het teken van 'n fel aanvallend Engels team, dat, op gezweept door de hartstochtelijk juichende toeschouwers, pro beerde alsnog de zege in de wacht te slepen. In de schemering duurde deze strijd tot de laatste minuut door. De laatste minuut die noodlottig leek te worden voor Oranje. Maar Landman bleef ook nu baas over de kopbal van Groves, die hard zijn weg naar de over winning had gezocht. De scherpe boogbal van v. d. Kuil, die het „witte" leder over de Engelse lat deed belanden, was het laatste „wapenfeit" in deze niet fraaie, doch wel span nende ontmoeting, die dus in 'n gelijkspel eindigde Te bak (links) kijkt met bewondering naar de katachtige sprong van doelver- dediger Landman, die een keihard schot van Groves juist over de lat tikt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3