Mamie Eisenhower is nu Over kool gesproken EEN HOED de eersle vrouw van Amerika HOLLYWOOD tssss» van Ioman V.N.-Studente verrukt over kleuteronderwijs MALS, SAPPIG EN VLUG GAAR Lief en leed heeft zij altijd met Ike gedeeld Tijdens de oorlog werkte zij bij het Rode Kruis in militaire cantines KLEURBOEK Wie doet er mee MARKT 550^=10305 a LAKgibwj hun volle fantasie kunnen uitleven. Alleen de laatste plaat behoeft maar opgestuurd te worden om mee te kunnen dingen naar de prijzen. Het gehele boek draagt het mis siekarakter. Hierdoor wordt de jeugd spelenderwijs de missie-ge dachte bijgebracht. Naast de wed strijd kan „Wie doet er mee?" nog voor diverse andere doeleinden ge bruikt worden. Op de allereerste plaats voor het godsdienstonder wijs en ten tweede voor het teken en kleuronderwijs. De kleine ge kleurde voorbeelden kunnen ook uitstekend worden gebruikt als plakplaatjes voor de taalles. „Wie doet er mee?" is ongeveer 30 bij 25 centimeter groot en iedere te kleuren plaat heeft de zelfde afmetingen. Mevr. Stina Wredlind-Larson, leidster van de kinderspeelplaatsen te Stockholm, in Zweden, vertoeft thans in Nederland voor een studie over de Nederlandse speeltuinen en speeltuinverenigingen, alsmede over recreatie van de jeugd in al gemene zin. Deze studie-opdracht kreeg zij, dank zij een „fellowship" van de Verenigde Naties. In Enge land zal mevr. Wredlind, een klei ne slanke blondine, haar studies voortzetten. Mevr. Wredlind is enthousiast over het speeltuinwezen in Neder land en- over de inrichtingen van de kleuterscholen, ook al zou zij in dit opzicht meer technisch-instruc- tief materiaal in de openlucht op prijs stellen. Zij is vast van plan het papier en kartonknutselwerk van het Ne derlandse kleuterwerk, dat in Zwe den „klein-slojd" wordt genoemd, daar te introduceren. In haar land bezoekt slechts 10 procent van de kleuters de kleuterscholen. In Ne derland bijna 80 procent. Bewezen is, dat bij genomen voorzorgen aan de kinderen weinig risico van ziek ten wordt berokkend. Voorts deed mevr. Wredlind in Nederland nog een ontdekking: n.l. het korfballen. Deze sport is in Zweden als buiten- en als binnen- huissport uitgestorven. Als buiten sport echter ziet deze verenigde natie-studente grote mogelijkheden voor de harmonische ontwikkeling van de Zweedse jeugd. Zij puzzelt thans over de technische propagan- da-mogelijkheden van korfbal m Zweden, waarbij zij op Nederland se export-steun rekent. dat de rest van de maaltijd flink warm is (of de koffie goed heet, wanneer u de sla bij de broodmaal tijd geeft). RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN Gestoofde kool 1 kg groene of witte kool, een ui, een stukje boter of margarine, een kopje bouillon of water met een bouillonblokje of aroma (een plakje doorregen spek), een lau rierblad, 10 g (1 eetlepel) maize- na of bloem, (suiker). De kool schoonmaken door het uiteinde van de stronk (en zo no dig de buitenste bladeren) te ver wijderen. De groente grof snijden. De ui schillen, snipperen en in de boter of margarine lichtbruin frui ten. Dan de kool toevoegen en deze na een paar minuten in het vet omscheppen. Water of bouil lon, (spek) en laurierblad toevoe gen en de kool gaar stoven in on geveer 20 minuten. De maizena of de bloem aanmengen met koud water en dit papje door de kool roeren. De groente nog even door koken (en afmaken met een eet lepel suiker). Gestoofde knolselderij met prei Een kleine selderijknol, kg prei, 30 g (2 eetlepels) boter of margarine, 30 g (3 eetlepels) bloem, melk, zout, (een paar eet lepels geraspte kaas, nootmus kaat). De selderijknol in dikke plak ken snijden, deze schillen, wassen en in reepjes verdelen. Van de prei de worteltjes en de stugge donkere delen afsnijden, de sten gels wassen en in reepjes verde len. De groenten opzetten in een pan met een weinig water met zout. De groenten gaar koken in ongeveer 20 minuten en laten uit lekken. Het kooknat met melk aanlengen tot 3'A dl (2 kopjes). De boter of margarine smelten, de bloem er door roeren en gelei delijk, al roerende, het verdunde kooknat erbij voegen. De saus even laten doorkoken, (de ge raspte kaas toevoegen) en de groenten er door scheppen. Het gerecht desgewenst afmaken met nootmuskaat. Gemengde sla 1 flinke winterpeen, een kropje andijvie, een handpeer, slasaus. De groenten en de peer schoon maken. De wortel grof raspen of malen (eventueel door de snjjbo- nenmolen), de andijvie wassen en fijn snijden, de peer in blokjes verdelen. Deze ingrediënten met elkaar en met de slasaus vermen gen. Als slasaus kan gebruikt worden olie en azijn, yoghurt of een kant en klaar product. Selderijsla met appel Een kleine selderij knol, 2 rode appelen, slasaus. De selderij schoonmaken, was sen, in zeer fijne reepjes snijden en deze in kokend water met zout leggen. Ze niet langer dan twee minuten koken, dan laten uitlek ken en afkoelen. De reepjes een kwartiertje in olie en azijn laten staan, uit het sausje nemen en vermengen met de appels, die men intussen gewassen en in blokjes gesneden heeft. Zout naar smaak toevoegen. De koolsoorten en knollen prij ken weer veelvuldig op onze dis en ook de groentewinkels doen daarmee al winters aan. Maar toch merkt men bij het kopen en het koken wel dat deze vaste groenten nog jong zijn. Er valt bij het schoonmaken maar weinig af en de groenten zijn mals en sap pig en dus vlug gaar. Daarom zijn ze in deze tijd van het jaar ook heel geschikt om in slaatjes ver werkt te worden. Ook naj aars- en wintergroenten moeten met overleg en inzicht worden ingekocht. Dat betekent: voor elke dag een andere groen tesoort kiezen; niet meer nemen dan voor één maaltijd nodig is; aangesneden ko len e.d. gaan snel achteruit in frisheid en voedingswaarde. Een hele kool of knol daarentegen kan wèl enige tijd bewaard worden; wanneer men panklare groen te koopt, er op letten dat ze er vers en fris uitziet. Panklare groente altijd kort voor het gebruik kopen. Goed klaarmaken is voor deze groenten al evenzeer van belang. Daarom: alleen het hoognodige wegsnij den; de groente kort voor het gebruik fijnsnijden; de groente gaar koken in weinig water, daarna op smaak afmaken en ze vervolgens fluks op tafel zetten. Zo smaakt gekookte groen te het best en heeft er het minste verlies van voedingsstoffen plaats; voor sla de slasaus een paar mi nuten in de groente laten trekken. Witte groenten, zoals witlof en selderij meteen na het snijden in de slasaus of azijn schuiven om verkleuren te voorkomen. Zorgen SCHAGEIS kring Den Ht de voorzitter een beroep o heid en de ee om de K-V.P ring naar aai gepasseerd ei bestuur moe delingen ,mi vergadering Groen welko van de wenst De bestuurav in alle orde en van de negen c uit zevep mew moesten worde candidaten de denheid qp hun kregen. Een kc en een beroep Waarland om o denstand te der de om de hers vlot te doen b volger van de i Schagen, die ti secretariaat c wijze beeft vei zen de heer Mi advocaat en pi Helder. In zijn openi de voorzitter. memoreerd on heid. Met alle den voorkomer alleen de mate beschouwt, zoa Bohillende and geval is, die n geestelijke acl gedreven. De elangen van te behartigen, der verdraagt is. Men moet iets gunnen ht bestuursvenkie? Voorts wees len wij voor emancipatie in bereiken, wij bewaren. Dege nut van een len wees hij ei lijke kring d zelfde gebied delen en dat die bii een gauw naar haald. rustiger nen worden sproken. Ter het werk in d hij zioh voor nauwer contac voorts ter voorzitters ei der afdelingen gen. Hij deed op de dageUik delingen om medewerking Een nieuw kunststoffenwonder, dat in ons land voorlopig „no 53" zal heten, komt bij een kunstzijde spinnerij te Nijmegen in produc tie. Het is een textielvezel, die onder de namen orlon, acrilan e.d. in de Verenigde Staten bijzonder populair is geworden. Naast nylon heeft orlon in de garderobe van de Amerikaanse vrouw reeds een aanzienlijke plaats veroverd, doch ook voor technische doeleinden wordt dit product in toenemende mate gebruikt. Voorts wordt deze kunstvezel gebruikt in bekledings- stoffen, gordijnen, markiezen en dekzeilen. De kunstvezel wordt naast de vervaardiging van zuivere weef sels veel gebruikt om met andere natuur- en kunstvezels gemengd te worden. Met het oog op de toe passingsmogelijkheden in ons land heeft deze spinnerij contact ge zocht met het vezelinstituut T.N.O., waar naar practische samenwer king met de textielindustrie wordt gestreefd. De vervaardiging van de vezel is op bescheiden schaal ter hand genomen ten behoeve van nadere bestudering en toepassing in de practijk. werk in de soldatencantines, o.a. met het bedienen van koffie en thee. Nooit heeft een van de jon gens gemerkt dat hij bediend werd door de „vrouw van hun generaal". Ondanks herhaalde verzoeken heeft zij steeds geweigerd om op feestavondjes te komen. Zij heeft de mensen nooit gelegenheid gegeven om te kunnen zeggen: „Kijk daar gaat mevrouw Eisen hower, zij gaat maar uit, terwijl onze jongens aan het vechten zijn aan het front". Mamie Eisenhower is niet groot. Zij heeft donkerblond haar en blauwe ogen. Zij draagt altijd kleine hoeden, om afwaaien te voorkomen. In ruime mate geeft zij de voorkeur aan wijde rokken, want nauwe rokken vindt zij te hinderlijk bij het instappen in auto's, treinen en vliegtuigen. Als het enigszins mogelijk is draagt zij meestal jersey, omdat deze stof niet kreukt. Een goede vrouw en moeder te zijn is altijd haar vurigste wens geweest. Samen met haar man lost zij altijd de problemen op en Ike bespreekt steeds weer alle moei lijke beslissingen met haar, want zij beschikt over een grote werk kracht en een grote activiteit. Ook voor hun zoon John is zij altijd een steun geweest. Haar enige hobby was eens grootmoe der te zijn. Dolgelukkig zijn Ikc en Mamie Eisenhower dan ook met hun drie kleinkinderen Dwight D, Barbara en Susie. „We leven Voor de toekomst van de kleinkinderen," heeft Me vrouw Eisenhower gezegd, „een van de redenen waarom Eisenho wer het presidentschap heeft aan vaard is dan ook dat wij willen helpen de nieuwe generatie een vreedzaam en gelukkig leven te geven". Toen generaal Eisenhower ge kozen werd tot president van de Columbia-universiteit slaakte zijn vrouw plotseling de verzuchting: „nu ben ik getrouwd met drie mannen: Ike, de generaal en de president van een universiteit". Nu zal zij kunnen zeggen dat zij er nog een heeft bijgekregen en wel.de president van de Ver enigde Staten. Missiekleurwedstrijd Een gezellige en leerzame kleur- wedstrijd heeft de Norbertijner Missieprocure van de Abdij van Berne te Heeswijk uitgeschreven voor de jeugd. „Wie doet er mee?" is een missiekleurboek met 12 pla ten, waarop de jongens en meisjes Hollywood zorgt steeds weer voor verrassingen. Het blijkit wel dait zij rich niet alleen berig houdt met het produceren vam. nieuwe filmwer ken maar ook op modegebied komt zij steeds met nieuwe creaties. Eleanor Todd liet deze originele baret het levenslicht zien. Horizontaal opgezet geeft het platte hoofddeksel de draag ster een gedistingeerd uiterlijk. Deze manier van opzetten kunnen echter maar weinigen zich veroorloven omdat een ovaal gericht met regel matige trekken en een gesoigneerd kapsel een eerste vereiste is. Verder vraagt een dergelijke hoofdbedekking goed harmoniërende en tot in de puntjes verzorgde kleding en accessoires. Schalks en ondeugend wordt haar uitdrukking, zodra deze baret „op een oor" wordt getrokken en één oog er bijkans schuil onder gaat. Nog veel meer mogelijkheden rijn er om deze baret zo flatteus mogelijk te doen staan. Fluweel met opgestikte cirkels van zig-zagband, verlevendigd door pailletjes en gitjes, diende hier als ma teriaal. ALKMAAR den 000—800 250; 80 nwh 90; 40 wtte 280 varkens i NQQRDSCH Nov. 45QQ —13,60, B 8,- witte kool Deense witte kg rode kool kg gele kool ka groene k< 4,10—7,—; 30 kool 4,10—4 kool 5,208,5 13,8013,10, kg andijvie witlof B I 42 B I 28,20, B WARMENH 12.000 kg ty been van die jongen. Die jongen schreeuwde ge weldig Grote mensen konden de rat niet van zijn been af krijgen. Ze hebben de rat op het been van die jongen dood moeten slaan. En toen bleef die rat nog vast zitten. Denk maar niet, dat zoiets leuk is! ATTENTIE l Dat woordje ben je al dikwijls tegengekomen. Je leest het op de verkeersborden bij gevaarlijke pun ten en bochten. De meester of de juf zeggen het op school, als er aandacht moet zijn. Je riet het hon derden malen in kranten en tijdschriften om de aandacht te trekken op lekkere worst of mooie hoeden, op een sigarettenmerk of stropdassen. Dat woordje moet je ook tot jezelf zeggen, als je je op je vinger slaat met een hamer. Als je niet lekker geslapen hebt. Als je holle kies ligt te zeu ren. Als je in de buurt komt van iemand, die je niet graag mag lijen. Als je moeder je vraagt om te helpen en je helemaal geen zin hebt. Als de em mers water uit de hemel vallen en jij er net door moet. Als je een veter stuk trekt en je net op het nippertje bent om de bus voor school te halen. At tentie! Want bij al die gevallen en gevalletjes ko men de ruwe woorden naar boven om je even op te luchten zogenaamd. Hou je dan goed, denk aan de naastenliefde en aan de spreuk van de Jeugd bond, die je van dat lastige kwaaltje wil afhelpen: EEN RUW WOORD WORDT NIET GRAAG GEHOORD! i-li; 10000 1400 kg Groe kg Chinese k Grove uien Gewone uien Driel uien 21 Nep pten 37- kg Bieten I Bieten I ror H rond 15 6—750, Biet* alles per 100 1280—1450, Peen IV 9—1 Hebben jullie wel eens van onregelmatigheden gehoord, kleine vrien den? Nu, hier en daar zijn er wat, hoor! De Lassoman maakt wat mee! Dat gaan naar de maan, kleine vrienden, moet in vijf dagen gaan! Dat is dus prima! En de mannen, die er naar toe gaan, zullen er zes we ken blijven. Als het „mannetje" daar het maar goed vindt! Mis schien staat er wel een bordje met „Verboden toegang". Dan moeten die mannen meteen alle maal weer terug! 't Is niet te hopen! domme dingen deed. 16 Mei 1899. Ik was te dineren gevraagd bij de fam, Jaspersen. Heerlijk gesmuld. Bij vergissing snoot ik mijn neus in een servet. Gelukkig tenmin ste, dat het niet mijn eigen servet was. 4 Februari 1900. Van daag was het d'e dag, dat ik in het huwelijk zou treden, 's Morgens was ik als altijd naar mijn kantoor gegaan, 's Avonds om vijf uur dacht ik er aan, dat mijn aanstaande vrouw, gesluierd en wel, met haar familie op het stadhuis op me stond te wachten. 5 Mei 1900. Ik ontmoette op mijn wandeling mijn neef met zijn vrouw. Ik omhelsde mijn neef en gaf zijn vrouw een vriend schappelijke tik op haar schouder, dat ze er van op veerde. 20 November 1900. Van avond gesoupeerd bij een goeie kennis van me. Toen ik thuis kwam, merkte ik tot mijn grote schrik, dat ik vork, mes en lepel in mijn jaszak had gestoken in de me ning, dat ik mijn brille- doos er in deed. 3 December 1901. Van daag stak ik per vergis sing het brandend eind van mijn sigaar in mijn Op alle leeftijden iets groots 11. Toen Andersen zijn bekende sprookjes uitgaf, was hij 30 jaar oud en op die zelfde leeftijd vond Vasco di Gama de zeeweg naar Indië. 12. Op 32-jarige leeftijd vond Heinrich Hertz de electrische golven, die de grondslag zou den zijn voor de ra dio en zag Thomas Edison zijn eerste gloeilamp .branden. 13. Dante, de grote Ita liaanse dichter, maak te op 35-jarige leef tijd zijn beroemde „Divina Comedia" en Napoleon werd kei zer van Frankrijk. 14. Als Columbus de oce aan oversteekt en Amerika ontdekt is hij 36 jaar oud. 15. Blériot legt per vlieg tuig voor het eerst de luchtraid Dover-Calais af, als hij 37 jaar is. Dan ook is Wagner te- PaS geleden heeft iemand tegen de Lasso man gezegd: U bent een lekkerbek! Dat is hele maal niet zo! En wisten jullie, dat stotteren meer bij de jongens voorkomt dan bij de meisjes? Vier keer zoveel! Vooruit, jongens, laat je niet op je kop zitten! Spreekt vrij uit! genwoordig bij de eerste opvoering van z'n bekende stuk „Lo hengrin". En ken je het boek van Cooper „De laat ste der Mohikanen?" Dat schreef hij ook op die leeftijd. waren er goed mee. Als de hovelingen zich aan spijs en drank te goed deden, spaarde zij alles voor haar armen en deelde het met liefde uit. Het rozenwonder zal je wel bekend zijn. Je ziet haar dan ook afge beeld met een voor schoot vol rozen, die eerst broden waren, die ze naar haar hongerige vrienden wilde brengen. Toen ze weduwe gewor den was, werd ze met haar kinderen van het kasteel verjaagd. Ze kreeg haar woning in 'n stal, maar ze verloor haar vrede niet. Ze liet zelfs in een klooster een Te Deum bidden om God te bedanken voor 't onrecht, dat men haar aandeed. Toen ze 24 jaar oud was doofde de vlam van de naastenliefde uit en brandde voortaan als een eeuwige liefdevlam in de hemeL WIERING1 4e en de 6 alsmede de loof vormen voeding vai leidraad voc zedelijke op deren is hii Aldus sp op de oudt Boscoschool café De Ma Spreker b ken dat de tot heit kinc Qok al is mueiliike mept ont mentele ge te maken. De onvoe ren moet liefde, de en op de, geloof. Znn ten aanwez gezand. Kamraadsel In deze kamfiguur moet je alleen van boven naar beneden woorden invul len, die de volgende be tekenis hebben: 1. Een voorwerp om goed te zien. 2. Een bosje haar. 3. Een jongensnaam. 4. Een boomnaam. 5. Een teken om iets aan te duiden. 6. De naam van een ra dio-omroep. 7. Een windrichting. 8. Een familielid. 9. Een soort klei. De beginletters, die dus in de bo venste hokjes van links naar rechts komen, vormen de naam van een soort groente. Wie heet er ELISABETH 19 November vieren we het feest van de H. Elisabeth van Thürin- gen. Biddend, offerend en lijdend heeft ze de naastenliefde beoefend. Als kind kon ze echt meedoen, was vrolijk en blij, maar zei dan in eens: „Ik houd er mee op". Dan liep ze naar 't tabernakel in de slotka pel en bleef er lang bid den. Als gravin kon en mocht ze over haar schatten beschikken. De armen en ongelukkigen Even rekenen Men vraagt aan 'n broer m een zuster, met hoeveel broers en zusters ze thuis zijn. De jongen antwoordt: „Ik heb evenveel zusters als broers." Het meisje antwoordt: „Ik heb driemaal zoveel broers als zusters." Met hoeveel broers en zusters zijn ze thuis? De leeftijd van een va der is driemaal zo groot als die van zijn zoon. Nu vragen we jullie, of er een tijd zal komen, dat de leeftijd van de vader In de Munf te Utrecht worden de centen en dubbeltjes en zo voor het land van de Libanon ge maakt. Dat land ligt dicht bij het land, waar Jesus gewoond heeft. Het dagboek van de verstrooide professor We gaan vandaag ver der bladeren in het dag boek van die verstrooide meneer, die telkens zulke In ons nette Nederland worden zeer veel was machines gebruikt. In Klarenbeek heeft een grote rat een jongen zo maar aangevallen. De rat beet zich vast in het Het een soekie moi leidraad

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6