Repatriërings commissie gevormd door vier landen Amerika nader tot Rusland nieuwe luchtbases via Engeland uitgenodigd tot aansluiting bij Schumanblok Ter regeling probleem der krijgsgevangenen Groenland: zeven bases Saar-moeilijkheden zijn van economische aard Verdrag van associatie? Overste Warouw neemt militair gezag over Wrak van Faust zinkt in de zeebodem DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Kabinet en Kamer Critiek op Tito's bezoek Twee meisjes spoorloos Vliegtuig neergestort Verkiezingen staan overleg niet in de weg West-Indische federatie? Schuman over E.D.G. Dieptebommen en zandzuiger zullen liet werk verrichten Papagos vormt nieuwe regering INDIA STELT V.N. VOOR: Bisschop gewond bij botsing Borstelfabriek uitgebrand Zo niet op papierdan toch in feite Onrust in het Indonesisch leger In territorium Oost-Indonesië Wereldrecord van „Dinteloord" f 50.000 per week NOORDHOLL0DS Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 3.07 per maand, 10.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mjn, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren; Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Dinsdag 18 November 1952 48e Jaargang No. 12631 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) (Van onze parlementaire redacteur). HET NIEUWE KABINET mocht extra-parlementair zijn, aanvankelijk scheen het toch wel mogelijk om er desondanks een kabinet in te zien. dat bepaalde bindingen met een meerderheid in de volksvertegenwoordiging heeft. De minister-president, zo luidde de redenering, had als eerste formateur een aantal richtlijnen voor een program op gesteld, die de goedkeuring van de fractievoorzitters van de P. v.d. A. en de drie confessionele partijen verwierven en het wa ren dezelfde fractievoorzitters, die geen bezwaar maakten, for meel of niet formeel, tegen toe treding van geestverwanten tot een in de vierde fase gevormd kabinet, dat zich op dezelfde richtlijnen baseerde. En daar naast kon men waarde hechten aan de omstandigheid dat gedu rende de hele formatie de op lossing werd gezocht in een sa menwerking tussen genoemde groepen, hetgeen kon duiden op een zeker gelijk gericht zijn van denken, waarop het nieuwe ka binet, dat tenslotte ook op deze wijze werd samengesteld, dan .toch zij 't niet in parlementaire zin, zou kunnen steunen. De aanloop van de nieuwe parle mentaire periode was mede be langrijk om te kunnen nagaan in hoeverre deze mogelijkheden nu reëel zijn. De theorie van de binding als gevolg van het accoord over het ontwerp-richtlijnen kwam voor het eerst ter sprake bij de schriftelijke voorbereiding op de algemene beschouwingen. De P. v.d. A. onderschreef haar, maar bij de confessionele „regerings partijen" distancieerden de KVP en de A.R. er zich zeer nadruk kelijk van. De C.H. legt in be ginsel altijd de nadruk op haar gouvernementale houding, maar de jongste geschiedenis heeft ge leerd, dat zulks weinig zegt met betrekking tot de practijk. De K.V.P. en de A.R. gingen hier bij uit van de redenering, dat het aceoord over het ontwerp richtlijnen op een parlementair kabinet sloeg. Het is echter een extra-parle mentair kabinet geworden en daardoor is er dus ook geen ge- bondenhéid meer aan 't accoord uit de eerste fase. Deze redene ring is ongetwijfeld staatkundig juist, maar men zou op het eer ste gehoor de indruk kunnen krijgen, dat zij dan ook niet meer is dan dat. Voor een beduidend deel ech ter ten onrechte, want in de eer ste fase lagen de zaken inder daad anders. Het ontwerp-richtlijnen was 'n vage schets van een program, dat nog nader met de voor de verschillende posten aan te zoe ken personen moest worden uit gewerkt en het werd, als zodanig dan ook slechts goedgekeurd als uitgangspunt. De uitwerking is echter in het verdere verloop niet meer aan de orde gekomen. Daarnaast klemt dat deze ten slotte in handen is gelegd van een parlementair verankert team. Hiervan uitgaande wil het ons voorkomen, dat men dan ook slechts van een morele gebon denheid zou kunnen spreken, in gevallen waarin de richtlijnen geen ruimte zouden laten voor een afwijzing, die in de uitwer king haar grond vindt (Zie vervolg op pag. 3) Dit plastic winterunijorm, dat de soldaten bij lage tempera turen warm kan houden en dat geheel waterdicht is, lal deze winter door enkele leger onderdelen, die strijden in Korea, worden gedragen. Drie missionarissen van Scheut, die uit China zijn verdreven, zullen uit Hongkong naar België terugkeren. Het zijn de paters J. Lundmans, B. Geusens en J. Kerkhofs, afkomstig uit Limburg. Zij werden sinds December van het vorige jaar door de Chinese communisten gevangen gehouden. De foto toont de drie missionarissen bij hun aankomst te Hongkong. Britse Katholieken leveren LONDEN De leidende ka tholieke figuren in Groot Brit- tannië hebben critiek uitgeoefend op de Britse regering die een uitnodiging heeft gericht aan maarschalk Tito van Joegoslavië. Aartsbisschop Donald Alphon- sus Campbell er-klaarde in Glas gow, dat Tito door geen enkele katholiek welkom geheten zou worden, en bisschop John Carmel Heeman uit Leeds noemde Tito de „beul van Aartsbisschop Ste- pinac". ATHENE, 17 Nov. De Griek se regering is vandaag afgetre den. De koning heeft maarschalk Papagos, de leider van de Griek se Nationale Beweging opgedra gen een nieuw kabinet te vormen. Het zal Woensdagmiddag be ëdigd worden. De officiële zetelverdeling is: De Griekse Nationale Bewe ging 241; het liberale blok 59. NEW'YORK, 17 Nov. India heeft vandaag aan de V.N. een gedetailleerd voorstel voorgelegd voor regeling van de kwestie der krygsgevangenen op Korea. In dit voorstel wordt aangedrongen op een repatriëringscom missie van vier landen, die zich belasten zou met de krijgsgevangenen in de gedemilitairiseerde zones. KOPENHAGEN, 17 Nov. Binnenkort zullen op zijn minst vier grote Amerikaanse luchtbases op Groenland worden aangelegd, hebben woordvoerders van de Deense regering vandaag bekend gemaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft reeds drie bases op Groen land in volle werking. Met deze nieuwe bases zal de Amerikaanse luchtmacht honder den kilometers dichter bij Mos kou en het uiterste Westenvan de Sovjet Unie komen dan thans het geval is met de reusachtige basis te Thule op N.O.-Groenland. De nieuwe bases die in een even tuele oorlog zowel voor defen sieve als offensieve doeleinden zullen moeten dienen, zullen worden aangelegd dwars over de Opsporing verzocht HILVERSUM De Commissa ris van Politie te 's-Hertogenbosch verzoekt namens de ouders be kend te worden gemaakt met de verblijfplaats van: Maria Johanna Anna Boselie, geboren te 's Hertogenbosch op 15 Januari 1942, scholier, wonen de te 's-Hertogenbosch. Signale ment: blond haar, lijkt ongeveer 10 jaar oud, is gekleed met don kerblauwe mantel waarop geruite capuchon, beige kniekousen en bruine schoenen. In het haar draagt zij een zwarte strik. En van Wilhelmina Jacoba de Bie, geboren te 's-Hertogenbosch 17 Mei 1941, wonende te 's-Her togenbosch. Signalement: flink voor haar leeftijd, mager postuur, blond haar, is ggkleed met don kerblauwe mantel met dito ca puchon, witte sokjes, bruine schoenen met gesp, grijze plooi rok met witte knopen. Zij is in het bezit van een bruine school tas. Beide meisjes hebben gisteren te ongeveer 14.00 uur de ouder lijke woning verlaten teneinde zich naar school te begeven. Zij zijn daar echter niet aangekomen, terwijl ieder spoor ontbreekt. route, welke Russische bommen werpers op hun tochten tegen belangrijke industriegebieden in het Oosten van de Verenigde Sta ten vermoedelijk zullen volgen. Bulgaarse manoeuvres bij de Griekse grens SALONIKI Het Bulgaarse leger heeft „zeer intensieve ma noeuvres" gehouden dicht bij de Griekse grens, aldus heeft een hoog geplaatst officier van de Griekse inlichtingendienst ver klaard. Russische militaire advi seurs hadden de supervisie over de oefeningen, aldus deze woord voerder. FLORENCE, 17 Nov. De Franse bisschop Marcel du Bois uit Rodez (dep. Aveyron) werd vandaag gewond toen de auto waarin hij reisde in hotsing kwam met een vrachtauto 15 kilometer van Florence. Hij werd naar een ziekenhuis in Florence vervoerd voor behan deling van snijwonden en schram men. De doktoren hebben ver klaard dat hij over vier dagen het ziekenhuis weer kan verlaten. De prelaat was op de terugweg naar Frankrijk na een bezoek gebracht te hebben aan het Va- tikaan waar hij in audiëntie ont vangen werd door Z. H. de Paus. Eveneens wordt getracht de kloof tussen de communistische en niet communistische ziens wijzen te overbruggen door zich te verklaren tegen het gebruiken van geweld bij het naar huis zenden van de krijgsgevangenen. Wat zal geschieden met hen die niet gerepatrieerd wensen te wor den zal later beslist worden. Terwijl de Westerse' gedelegeer den weigerden commentaar te leveren heeft een communisti sche diplomaat reeds verklaard, dat de voorstellen niet ver genoeg gaan. Polen, Zweden, Tsjechoslowa- kije en Zwitserland zouden deel uitmaken van de commissie. In de resolutie wordt er voorts op aangedrongen dat alle gevan genen overgedragen worden aan de repatriëringscommissie. Zij zouden dan gerangschikt worden naar nationaliteit en woonplaats. Zou gauw de gevangenen ge- klassificeerd zijn zouden zij vrij zijn terug te keren naar hun geboorteland. GROESBEEK Gisteravond ontstond brand in de borstel fabriek „Lola" te Groesbeek. In korte tijd stond het fabrieks gebouw, dat eigendom is van de gemeente Groesbeek, in lichter laaie. Het vuur vond voedsel in de houten vloeren zodat er aan redden niet te denken viel. In de fabriek waren grote voorraden hout, cellulose en afgewerkte ma terialen opgeslagen. De fabriek is verzekerd tegen bedrijfsschade. VLIEGTUIG IN ZEE DEN HAAG De kustwacht te Tynemouth meldt dat bij Sun derland een vliegtuig in de Noordzee is neergekomen. Het toestel is een straalvliegtuig. Men heeft het gebied afgezocht, maar geen overlevenden gevon den. Vierde in één week BILLINGS Een Amerikaans transportvliegtuig, een z.g. „Flying Boxcar", is Maandag brandend neergestort op 16 kilo meter ten Oosten van Billings in de staat Montana. Het was het vierde ongeluk met een dergelijk type vliegtuig bin nen een week. Twee van deze toestellen verongelukten onlangs in Alaska, terwijl een derde ma chine in Korea neerstortte. Reddingsploegen zijn onderweg naar het wrak. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers er zijn te betreuren. LUXEMBURG, 17 Nov. De president van het hoge gezags orgaan van de K.S.G. Jean Mon- net heeft Groot Brittannië van daag uitgenodigd zich zo niet op papier, dan toch in feite aan te sluiten bij de K.S.G. In een rede, die hij uitsprak op de openingsbijeenkomst van de gemeenschappelijke commissie van de Britse missie bij Luxem burg en het hoge gezagsorgaan, stelde hij voor een werkgemeen schap in het leven te roepen tus sen de zes landen, die bij de K.S.G. aangesloten zijn en Groot Brittannië. DJAKARTA, 17 Nov. Zater dag heeft de divisie chef staf luitenant kolonel Warouw zich het commando over de zevende divisie toegeëigend. Het is de tweede maal binnen een maand tijds dat een dergelijke greep naar de macht wordt gedaan door een officier van het leger. De zevende divisie is verdeeld over Celebes, de Molukken en de kleine Soenda eilanden. Overste Warouw deelde mede dat hij de divisie commandant kolonel Gatot Soebroto van zijn functie ontheven heeft, omdat hij het niet eens was met diens steun aan de minister van Defen sie Sultan Hamenkoe Bowono. Het kabinet heeft de kwestie vanmorgen besproken. Op 24 October heeft de waar nemend chef staf van de vijfde divisie, luitenant kolonel Soe- dirman luitenant kolonel Soe- wando afgezet als commandant van deze divisie, die in Oost Java gelegerd is. Soedirman verklaar de eveneens het niet eens te zijn met het beleid van de minister. Gisteren heeft Overste Warouw in een verklaring aan de rege ring bekend gemaakt dat hij het commando weer zal afstaan, zo dra het conflict door president Soekarno tot een bevredigende oplossing zal zijn gebracht. „Van vandaag af zijn de Britse regering en wijzelf vastbesloten een innige en duurzame associa tie teweeg te brengen tussen de K.S.G. en het Verenigde Konink rijk", zo zei hij. Monnet deed tevens het voor stel tot nauwe samenwerking met de Ver. Staten. Deskundigen uit de kringen van het hoge gezagsorgaan waren van mening, dat Monnet in zijn rede Groot Brittannië verzocht een „verdrag van associatie" met het hoge gezagsorgaan te sluiten. 7000 ton in één week (Van onze correspondent) STAMPERSGAT De afgelo pen week heeft de „Dinteloord" ruim 50 millioen kilogram bieten verwerkt en daarmede een sui kerproductie bereikt van 7000 ton. Dit overtreft alle bestaande records, zowel in Nederland als elders ter wereld. Aan alle arbeiders van de fa briek is in verband met het' be halen van dit record een kilo suiker en een sigaar ter hand gesteld. VLIEGENDE SCHOTELS IN PAKISTAN QUETTA Vliegende schotels zijn kort geleden enige avonden achtereen waargenomen boven het dorp Dera Bugti in Baloetsji- stan (Pakistan). Leden van een stam hebben een formatie hel verlichte scho tels gezien die een blauw licht verspreidden. De mensen waren door het geronk van de schotels uit hun slaap gewekt. LONDEN Engeland heeft aangedrongen op spoedige bespre kingen over plannen voor een nieuwe, bijna onafhankelijke staat tussen de twee Amerika's Een West-Indische federatie van Ca ribische kolonies met een bevol king van drie millioen mensen. Hierdoor zouden verenigd wor den: Jamaica, de Bovenwindse en Onderwindse eilanden, Trinidad, Barbados, Brits Guinea en Brits Honduras. Tot dusverre hebben slechts de eerste vier eilanden er mee ingestemd in een federatie opgenomen te worden. De voorgestelde federatie zou volledig binnenlands zelfbestuur krijgen. Geen vlugge besluiten PARIJS De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman heeft vandaag gezegd, dat de toenemende tegenstand in Frankrijk tegen de E.D.G. ten dele verantwoordelijk is voor de Duitse aarzeling om het verdrag te ratificeren. Wat betreft de Franse ratifi catie van de EDG wees Schuman er op, dat het verdrag evenals het Westelijke vredescontract ver scheidende commissies van de Na tionale Vergadering moet passe ren. Hij was van mening, dat hiermee verscheidene maanden gemoeid zullen zijn. Schuman bevestigde officiëel de nu algemeen aanvaarde op vatting, dat de op 15 December te houden vergadering van de Navo-ministers niet in staat zal zijn definitieve en vlugge beslui ten te nemen. PARIJS. 17 Nov. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman heeft vandaag gezegd, dat de 30 November in het Saargebied te houden ver kiezingen een voortzetting van het overleg tussen Parijs en Bonn over de toekomst van de Saar niet in de weg behoeven te staan. Schuman antwoordde recht streeks op verklaringen over de Saar, welke onlangs door dr. Adenauer zijn afgelegd. Hij ver wees ook naar de verklaring, welke Jakob Kaiser, de minister voor Duitse aangelegenheden, gisteren heeft afgelegd. Kaiser vroeg zonder omwegen, dat het Saargebied weer bij Duitsland gevoegd zou worden. Schuman zei, dat de regering van de Saar reeds verklaard had, dat op de dag, dat Frankrijk en Duitsland overeenstemming be reiken over een voorgesteld sta tuut voor de Saar, het Saar par lement ontbonden zal worden en er rechtstreeks overleg zou plaats vinden over dit statuut. „Wij beschikken over documen ten, welke het ons toelaten te verklaren, dat wij het eens zijn over het grondbeginsel van de Europeanisering van het Saar gebied en dat de enige moeilijk heden, welke gerezen zijn van economische aard zijn", zo zei Schuman. Een paar maten te groot was deze jas wel, maar ja, wat doe je als bulldog, wanneer je het plotseling koud krijgt op de tentoonstelling. De vrouw is één en al zorg voor je, haar jas gaat uit en ik krijg hem aan. Nu ja, lekker warm is het wel HOEK VAN HOLLAND De situatie in Hoek van Hol land lieeft een zeer verrassende wending genomen. Ge bleken is n.l., dat het wrak van de „Faustus" ruim 10 voet in de grond is weggezakt. Het wrak zit zover in het zand, dat het niet mogelijk is het noordelijke gedeelte van ongeveer 30 meter, er van te verwijderen door mid del van ontploffingen, zoals oorspronkelijk in de be doeling lag. Daarom heeft men thans beslo ten het schip dieper in de bodem te laten wegzinken en men wil dit doen door het laten springen van dieptebommen ter weerszij den van het wrak waarbij enige afstand in acht genomen zal wor den, opdat men het wrak zoveel mogelijk heel wil laten en niet de kans wil lopen, dat brokstuk ken elders terecht komen. De bedoeling is om door het springen van deze dieptebommen de in de bodem aanwezige klei laag, stuk te laten slaan. Is dat gebeurd, dan zal een grote zand zuiger worden ingeschakeld, die de zandlaag onder de weggespron gen, waardoor het schip in de bodem wegzinkt. Twee van de Britse bergings vaartuigen zijn gisteravond terug gevaren naar Dover. Men is tot de nieuwe maatre gel overgegaan, omdat het ter plaatse buitengewoon gevaarlijk is gebleken voor de duikers door de zware stromingen, die er staan. Zaterdag j.I. moet reeds een van de duikers ternauwernood aan de dood ontsnapt zijn, zo sterk was de stroming. Reeds vandaag zal men met de dieptebommen gaan werken. Zij zijn geladen met 250 kilo gram trotyl. Verwacht wordt dat de ontploffingen een waterzuil van tien tot vijftien meter teweeg zullen brengen. De kosten van het zandzuigen ter plaatse zullen rond f50.000, gen kleilaag zal moeten wegzui- per week bedragen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1