cream Katholieke Economische Hogeschool 25 jaar RADIO In Lima hangt driekleur op Franse wijze verticaal idem iding: de prijs Plechtige viering in Decembermaand Herdenkingsdiensten in de synagogen Financiën en Economie .pi1*' f 2tlens ft Het overlijden van dr. Weizmann programma Beursov er zicht Van een paddestoel, die lantaarnpaal werd DE REIS VAN PRINS BERNHARD Geringe kennis van Nederland DINSDAG 18 NOVEMIscji* i O nonde tanden en ivere adem belangrijk t leven glans I is® Mil- WÊÊÈIi DEN HELDER Als we hier een artikeltje gaan schrijven rond het zilve ren feest van onze Katholieke Economische Hogeschool dan behoeven we niet te beginnen met een lans te breken voor nut en streven van deze hogeschool. We kennen nagenoeg allemaal mensen die er gestudeerd hebben, we hebben ze tot vrienden of leiders gemaakt. We zeggen: „Die of die stu deert in Tilburg" en dan bedoe len we, dat degene waarover het gesprek gaat op de hogeschool is en tijdens een gesprek op wat hoger niveau dan over „hoedjes" en Doris Day, kan men soms horen: „Tilburg zegt,." en dan komit de spreker met- een ziens wijze of stelling van een profes sor van die hogeschool voor de dag. Zo zit Tilburg er in. Af gestudeerden vindt ge dan ook in elke stad en door heel het land. Voor de eoonomische en sociale wetenschappen is voor ons ka tholieken de katholieke econo mische hogeschool dè school, zodat we niemand en niets te kort doen als we zeggen:: „In Tilburg staat een school." Tilburg staat een school.." Waarom In Tlburg? Waarom echter in Tilburg, zult ge U echter wellicht afvragen. Dat houdt verband met de leer gangen, die in 1918 via Amster dam en Den Bosch naar Tilburg kwamen. Eigenlijk was dat een centenkwestie, maar een subsidie van twintigduizend gulden, die Tilburg beloofde, viel niet te ver smaden. En in het contract met Tilburg, dat in 1918 werd opge maakt, werd toen reeds gespro ken over een handelshogeschool met als standplaats Tilburg. In 1924 gaf het episcopaat aan het curatorium de opdracht de plannen tot stichting van een handelshogeschool vaste vorm te geven. Op 8 October 1927 opende onze katholieke handelshoge school haar deuren. Begonnen werd met 28 studenten en 5 hoogleraren. Thans zijn er onge veer 750 studenten en meer dam 20 docenten. Thans heet zij Ka tholieke Economische Hogeschool. Zij heeft sinds het studiejaar 46- '47 twee afdelingeneen afdeling voor de eoonomische wetenschap pen en een afdeling voor de sociale wetenschappen. Tilburg heeft reeds 600 afgestudeerden; bijna de helft van hen is werk zaam in het bedrijfsleven. Een kwart deel vond emplooy In overheidsdienst of semi-over- heidsdienst, meer dan tien pro cent zit in organisaties en onge veer evenveel in het vrije beroep. Dit is dan in een notendop de wordingsgeschiedenis van onze Katholieke Economische Hogeschool. Feestelijkheden Nu gaat dan die jongste van onze Nederlandse hogescholen haar 25 dies natalls vieren. Na tuurlijk gaat dat met gepaste luister gepaard. Op Vrijdag 12 December half elf zal mgr W. Mutsaerts een pontificale H. Mis opdragen in de St Josephkerk op de heuvel, de parochiekerk van de hogeschool. Na de heilige mis zal er een plechtige krans- Palar ambassadeur in India NEW YORK L. N. Palar de permanente Indonesische gedele geerde bij de V. N. heeft mede gedeeld, dat hij benoemd is tot Indonesisch ambassadeur in India. Kosten van levensonder houd gelijk gebleven Het Centraal bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik per 15 Oct. 1952 op basis 1949 100 gepubliceerd. Het totaal-indexcijfer bleef ge- Hik aan dat van 15. Sept 1952, na melijk 120. Er deden zich prijsdalingen voor bij vlees en roomboter,terwijl de indexcijfers van aardappelen en groenten stegen, daalde dat van fruit. Voorts steeg het indexcijfer voor eieren. Het totaal-indexciifer voor voedingsmiddelen bleef ge lijk. Bij de met-voedingsmiddelen trad een lichte prijsdaling op bij woninginrichting en huisraad, als mede bij schoeisel. legging plaats hebben bij het bescheiden monument, opgericht ter nagedachtenis aan 18 leden van de hogeschoolgemeenschap, die tijdens de oorlog gesneuveld of vermist zijn. Om 3 uur zal de rector magni ficus ,prof. dr J. H. Smeets, een rede uitspreken in de grote zaal van de Metropool-schouwburg op de heuvel, waarna diverse nul- deblijken zullen worden aange boden. Omstreeks 5 uur volgt een receptie in de foyer. Op Zaterdag 13 December 11 uur zal de promotie van Zijne Excellentie Robert Schuman. mi nister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, tot doctor honoris causa in de economische weten schappen plaats hebben, waarbij prof. H, A. Kaag als promotor zal optreden. Na de middag zal prof. dr J H. Cobbenhagen spreken, waarna een maaltijd samenzijn. en een feestelijk West-Duitse bisschoppen waarschuwen plattelandsjeugd De West-Duitse bisschoppen heb ben in hun vergadering te Lim burg aan de Lahn zich uitgespro ken voor de Katholieke organi satie der jeugd op het platteland. In een zestal punten zetten zij uit een, dat deze organisaties onmis baar zijn en dat het de plicht van iedere Katholieke jongen en ieder Katholiek meisje is zich daarbij aan te sluiten. In hun verklaring dringen zij bii de jeugd er op aan zich te abonneren op de bladen ,,De Ploeg" en de „Zaaier", welke beide bladen door de Katholieke jeugdorganisaties worden uitge geven. Zij waarschuwen daarbij tegen soortgelijke niet-Katholieke bladen, uitgegeven door neutrale organisaties, omdat deze in vraag stukken van onderwijs en opvoe- dine meestal geen duidelijk Ka tholiek standpunt weergeven. De bisschoppen begroeten ten slotte met vreugde de samenwer king tussen de Katholieke en Pro testantse organisaties op practisch terrein, maar wijzen daarbij ten krachtigste het opvoedingswerk op interconfessionele basis van do hand. In de Synagoge te 's Graven hage is gistermorgen een herden kingsdienst gehouden, welke was gewijd aan de nagedachtenis van Itrof. dr. Chalm Weizmann, ln even de eersite president van de Staat Israël. De Synagoge was geheel met vice-admiraal N, A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van de Koniingin, de Syna goge werd binnengeleid. Hij was vergezeld van zijn adjudant, maj. J. J. L. Baron van Lynden. Achter hem waren ter rechter zijde in de Synagoge gezeten de minister-president, dr. W, Drees, de minister van Buitenlandse Za ken. mr. J. W. Beyen. de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kor- tenhorst, de vice-president van de raad van state, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en het lid van de raad van state. mr. J. R. H. van Schalk. Voorts waren aanwezig de grootmeesteres van de Koningin, Baronesse van Tuyll van Seroos- WOENSDAG 19 NOV. 1952 HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewij de muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoonmuziek, 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Het leven op het land", hoorspel. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Me- tropole Orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal ensemble. 13.50 Kameror kest en soliste 14.30 Gramofoon muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gramo foonmuziek, 16.00 Voor de 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.10 Klarinet, altviool en piano. 18.30 Spectrum van het Christ. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19,00 Nieuws- en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gramofoon muziek. 1930 Buitenlands over zicht. 19.50 Gramofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch Orkest, vrouwen koor, jongenskoor en soliste. 22.00 „Figuren rondom Calvijn", cause rie. 22.20 Gramofoonmuziek. 22.30 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gramofoon muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Wereldkampioensch. Dam men, 23.2024.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA; 7.00 Nieuws. 7.10 Gra mofoonmuziek. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuizek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmu ziek VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte Muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Orgelspel. 13.45 Gramofoon muziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Viool en piano. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Metropole-orkest en solist. 17.50 Regeringsuitzending: H. Ch. Meyer; „Vleugels over In donesië". 18.00 Nieuws. 18.15 VA RA-Varia. 18.20 Militaire causerie. 18.30 „2 x 10 30, de rekening van het kind". 18.35 Dansmuziek. 19.00 „De Katholieken en het So cialisme", causerie. 19.15 Gramo foonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest, klein koor en solisten. 20.40 „De beslissende winter", klankbeeld. 21.00 Gramo foonmuziek. 21.25 „Statenlozen", hoorspel, met muziek. 22.15 „Vrij heid wekt een lied", declamato- rium. 22.55 De reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Spoedig couponbetaling bij Moormann De betaalbaarstelling van de coupons van de 5 obligatie lening ten laste van de Mij. tot Exploitatie der Cultuurondërne- mingen van E. Moorman en Co, die op 1 Nov. had moeten plaats vinden, zal waarschijnnlijk bin nenkort plaats hebben. Weliswaar ziin de middelen van de maat schappij voldoende, doch er moet nog tóestemming voor transfer uit Indonesië gegeven worden. Prijshoudende stemming AMSTERDAM, 17 Nov. Over het algemeen is de beurs de nieuwe week niet pessimistisch begonnen. Vrijwel overal hoorde men iets hogere noteringen dan Vrijdag, zodat de flauwe stem ming voor Kon. Olie dubbel op viel. In navolging van New York, waar de meeste oliewaarden vri.i zwak lagen, werd circa drie pun ten lager begonnen, waarna de koers zich niet noemenswaard wij zigde. Slotnotering 304 Ook de Amerikaanse afdeling deelde niet in de iets betere stemming. De arbusdollag werd geadviseerd op 3.83%, hetgeen een agio van nog geen 1 pCt is geweest. Zoals gezegd viel op de andere afdelingen een Iets optimistischer geluid vernemen. Onder leiding van Unilever, die bijna twee pun ten avanceerde, bléven zowel de internationale als de locale indu striepapieren goed op peil. Vrijdag is de grootste omzet behaald door een „buitenbeentje", de Verenigde Hollandsche Sigarenfabrieken met 92.000 nominaal. Dit fonds is vorig weekend in 'n beursbericht naar voren gehaald en steeg Vrij dag negen punten tot 60. Vandaag was de omzet aanzienlijk minder en werd een koers van circa 58 geadviseerd. De vaste stemming op de rub- bermarkt in Singapore lokte hier vanmiddag enige vraag uit, waar bij Amsterdam Rubber ongeveer twee punten steeg. Ook de Am sterdamse Rubbertermijnmarkt gaf vandaag noteringen te zien, die 7 tot 11 cent hoger waren. Suiker- en tabakspapieren nage noeg prijshoudend. Indonesische gemeenteleningen opnieuw iets hoger in verband met herhaalde DOOR HET VENSTER... De bisschoppen hebben ons ait jaar de trouwe beoefening van het gezinsgebed voorge houden. Zij hebben de nadruk gelegd op het morgen- en avondgebed met de kinderen, maar als men eens hier en daar een steekproef gaat nemen, dan bemerkt men dat men de vermaning van de bisschoppen veelal naast zich heeft neerge legd. Want waarom ontmoet men in de hogere klassen van de school verschillende kinde ren uit goed katholieke gezin nen, die niets van hun dagelijk se gebeden kennen? Een longen heeft mij eerlijk bekend: Wij bidden die thuis nooit. En wat doe je dan 's morgens? Nou ja, wel eens drie wees gegroeten. maar ik ga vaak naar de kin dermis. Jammer, want als na schooltijd er geen gelegenheid meer is om naar de H, Mis te gaan, blijft er van het werkda dig geloof helemaal niets over! SACERDOS geruchten inzake rentebetaling en aflossing. De scheepvaartafdeling brokkelde hier en daar iets af na een goed prijshoudende opening, maar sloot toch ongeveer op het niveau van Vrijdag. De guldens beleggingen handhaafden zich ge makkelijk. Het sparen in October Bij de Algemene Spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, is gedurende de maand Oct. ingelegd 44.056.971 en terugbetaald 39.451.372, zodat hier een bedrag van f 4.605.599 werd gespaard. Bij de bankspaar- banken waren inleg en terugbe taling resp. 888.469 en 731.681, zodat hier een saldo van 156.768 ontstond. Mexicaanse order voor Halberg Naar wij vernemen is bij de Halberg machinefabriek te Weert, naar aanleiding van haar deelne ming aan de tentoonstelling Asi es Holanda, een jaarcontract voor de levering van een groot aantal portable schrijfmachines binnen gekomen. Leidse Wolspinnerij De in Leiden gehouden jaarver gadering van aandeelhouders van de N. V. Leidse Wolspinnerij keurde de jaarstukken over 1951, o.m, vermeldende een winstsaldo van 239.474 gulden, goed. Het di vidend werd vastgesteld op 4 pCt. waarvan tweederde in contanten en de rest naar keuze in contan ten of aandelen. In verband met de in vorige jaren plaatsgevonden belangrijke reserveringen en af schrijvingen, werd voorts een voorstel goedgekeurd, om het her- kapitalisatiedividend op 12 V. pCt. vast te stellen, waarvan 2pCt in contanten en 10 pCt. in aan delen. kerken, de opperceremoniemees- ter van de Koningin, mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek. ver tegenwoordigers van het minis terie van Buitenlandse Zaken, van de Commissaris van de Ko ningin, in Zuid-Holland en van de burgemeester van Den Haag. Ter linkerzijde, bij het binnen komen. was de gezant van Israël in ons land, dr. M. Amir, geze ten, Achter hem bevonden zich zeer vele hoofden van de diplo matieke missies in ons land. De voorzanger, de heer Mossel, opende de herdenkingsdienst, waarna Psalm 130, bede om ver geving en hulp, werd gezongen voor de geopende arke. Na het zingen van Psalm 91, las de op- perrabijn de heer Tal, enige uitspraken van Israels wijzen over leven en dood. Nadat de voorzanger de dienst weer had vervolgd, sprak de rab bijn van de Portugees-Israëlische gemeente in ons land. gebeden uit. Tenslotte werd ook door de gezant van Israël, dr. M. Amir, een kort gebed verricht. Ook in de Synagoge te Am sterdam werd een herdenkings dienst gehouden. Een groot aantal officiële in stanties en personen waren hier vertegenwoordigd, o.a. ruim 20 consulaten van buitenlandse mo gendheden. de Commissaris der Koningin in Nrd. Holland, B. en W. van Amsterdam, de Kon, Ma rine, de rechterlijke macht van Amsterdam, de K.L.M. en bank instellingen. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT 17 Nov. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd: 232 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 1000 tot 1200; werk paarden van 825 tot 1100; oude paarden van 600 tot 950; paarden boven 3 jaar van 750 tot 1050; paarden beneden 3 jaar van 600 tot 900; veulens van 300 tot 550; hitten van 400 tot 750. De handel was matig. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM 17 Nov. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rotter dam); tarwe zonder vochtcon- ditie 25.5026.70, op vocht- conditie tot 26.60; voedergranen prijshoudend: zomergerst/ 32.75 33.75; wintergerst ƒ32,0032,75; haver ƒ27,5028,50; rogge ƒ27,00 27,50; maïs geschoond tot 39,50, extra puike daarbov.; on- geschoond tot 36.50; peul vruchten: erwten iets beter ƒ45,0056,50; schokkers kalm 45,0062.00: bruine bonen iets beter tot 71,00. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM 17 Nov. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts; eigenheimers 10,00; bintjes ƒ9,50 10,00; Bevelanders f 10,50— 11,00; IJsselster ƒ9,00; Alpha's 8.00. Zandaardappelen 35 mm op waarts: Noordeling 9,50; Voran 7.70; Record 7.70; Industrie ƒ7,70; Eigenheimers 7,70. Voeraardappelen 3,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptieaardappelen op wagon, schip of auto. ER was eens een padde stoel, die zich heel on gelukkig voelde en dat kwam door de onvoorzich tigheid van een wild ka boutertje, Tulmolaar heet te dat dwergje. In plaats van gowoon te lopen tui melde en buitelde het al tijd 't bos door. Nooit zat het eens stil en als er er gens een spelletje gedaan werd, nou dan was hot er jals de kippen byi Op zekere dag had die iTuimelaar zolf een balspel verzonnen. Een echt bal spel zoals wy dat kennen was het natuurlijk niet, want het dwergje gebruik te er eikels en donappels by, maar verder leek het er heel veel op. Je moet het met z.yn drieën spelen en die twee andere kame raadjes had Tuimelaar na tuurlijk al gauw gevonden. Welk welgemutst kabou termannetje heeft er 'geen zin om eikels en denappels door de lucht te laten sul zen? Ze hadden de grootste pret gehad, maar opeens was Tuimelaar weer veel te onvoorzichtig geweest. Hij had van louter ple zier zo maar een eikel ge nomen, de dikste die hü had, en deze in het wilde weg van zich af geslin gerd. „Pang!" klonk het duid, en wat was er toen jgebeurd? Een mooie pad- ;destool, een fonkelnieuwe en fonkelrode. was mid den in zijn hoed geraakt, ■Er zat een groot gat in, een gat, dat nooit meer ge maakt kon worden Sedert die tijd was de ipaddestoel diep ongeluk kig, dat begrijp je. Hij was splinternieuw en van nieuwe paddestoelen wor den altyd de aardigste ka- bouterhuisjes gemaakt, zo als ik je al eens verteld ,heb. Met deze paddestoel kon dat nu niet meer. Er zat Immers een groot gat ln de hoed, die als boven verdieping had moeten dienen? Welke kabouter trekt er nu ln een woning, die niet eens oen boven kamertje heeft? Niemand, en daarom had het ook geen zin een kabouter- huisje van de kapotte pad destoel te maken. Tuimelaar had veel spyt van zyn onvoorzlchtig- Hot begon ln de bomen al te knappen en te kra ken cn vlak daarop violen de regendruppels, vlug en wild, Elk kaboutermanne tje haastte zioh huiswaarts en dat wus maar goed ook, wunt het werd noodweer. De wind bromde steeds bozer en do regendroppels werden lange pypestolen, die iedereen sloegen en striemden, Do konyntjos van het bos holden naar hold en hy nam zich hei lig voor om nooit meer zo wild te zijn. Dat was een goed voornemen, maar ja, de arme paddestoel werd er niet door geholpen. Die was stuk, eens en voor al tijd, en het leek wel of hy zijn verdere leven als een werkeloze paddestoel zou moeten doorbrengen. IK ben zelfs niet mooi meer om naar te kij ken", klaagde hij op een avond tot de herfstwind, die het kabouterbos kwam bezoeken, „als dat het ge val was geweest, nou ja, dan had ik ten minste nog ergens voor gediend". De herfstwind antwoord de niet. Het leek wel, of hij de arme paddestoel niet eens verstond. Iiy bromde alsmaar ln zich zelf, ja, je zou zeggen, dat hij zich in het brommen aan het oefenen was. „Woeiewoei, woeiewoei", zei hij met zijn diepe stem en opeens bulderde bil zo luid het bos door, dat alle kabouters er van schrok ken, „Het gaat stormen" riepen Ze tegen elkaar, „hoor je de herfstwind?" hun holen en de vogels kropen diep weg ln hun nestjes, Op het laatst wa ren er geen dwergjes of dieren meer te bespeuren behalve dande glim wormpjes. ARME glimwormpjes, zy moesten hun werk doen, al stormdo het nog zo hard. Een kabouterbos zonder licht des avonds Is veel te gevaarlijk, Stel je voor, dat er een dwergje op uit moest om een bood schap aan de koning te brengen of om de kabou terdokter voor Iemand te waarschuwen, Nee, er moeten altijd lichtjes schij nen als hot donker ls, en daarvoor zorgen de glim wormpjes. De arme diertjes zoch ten steeds een ander plek je op, maar waar ze ook kwamen, overal goot het even hard. „We worden kletsnat" zei er eentje angstig, „straks worden onze lichtjes nog uitge doofd". „DBt kan toch niet" zei een grote glimworm, maar ook hy vond die stortre gen allesbehalve pleizierig. Doodmoe koek hy uit naar een nieuw plaatsje en op eens zag hy Iets. ;,Hé!" riep hy biy uit, „nou heb ik Iets gevonden. Volg me, glimwormon", Waar ging do grote glimworm naar toe? Naar een paddestoel, die op een open plek stond, 'n padde stoel mot oen gat midden ln zyn hoed Zonder zich te bedenken kropen de glimwormpjes hier in, „Lokker droog", zelden er een paar dank baar en andoron vonden woer, dat de opening in de paddestoel zo heerlijk ruim en warm was. „Dat was ook wol iets voor de koude wintermaanden" merkte er eentje op en toen kreeg de grote glim worm een Idee. „Laten we voortaan altijd ln deze paddestoel kruipen" zei hij. „Ik zal de kabouter koning wel vragen, of het goed is". De kapotte paddestoel, die alles gehoord had, straalde van vreugde, al was er niemand, die dat opmerkte. „Eerst dacht Ik, dat Ik nergens voor deug de" zei de paddestoel bij zich zelf, „dat ik nooit één kaboutermannetje zou kunnen herbergen en kijk nou eens, nou verschaf ik onderdak aan wel twintig glimwormpjes". Ja, de paddestoel was opeens heel nuttig, HIJ was wel geen kabouterhuisje ge worden, maar oen lan taarnpaal, een echte lan taarnpaal, waar ledereen veel plezier van had. Het duurde niet lang of er kwamen er veel meer in het bos, want dat wilde de kabouterkoning zo, doch de paddestoel, die zich eens zo ongelukkig had gevoeld, was de allereer ste en.... de beste. i LIMA, 17 Nov. Steeds meer Nederlandse vlaggen ver schijnen er in de straten van de Peruviaanse hoofdstad Lima, nu prins Bernhard daar verblijf houdt. Afgelopen weekeinde konden we in het centrum van de stad nog maar twee straten ontdekken waar er geen een was uit gehangen. Alleen xijn vele vlaggen op de verkeerde manier gehesen, namelijk op de wijze van de Franse tricolore, met de banen verticaal. Het is overigens niet vreemd dat er, zover van „huis," meer van dergelijke vergissingen uit goede bedoeling te constateren zijn. En dat men in Zuid-Ame rika niet op de hoogte is van vele dingen, ons vorstenhuis en volk betreffende, mag ook al niet vreemd heten wanneer men na gaat hoeveel, of hoe weinig, in Nederland bekend is over Zuid- Amerika. Zo vroeg een gast, die met Prins Semihard dineerde, heel belangstellend of de Prins gehuwd was. 0,p het antwoord: „Jawel, en ik heb vier kinderen" kwam spontaan de opmerking: ..werkeliik?" Een journalist kwam, voor de aankomst van de Prins, de Ne derlandse gezant vragen, of Prins Bernhard president van Neder land was. Een andere persman mistische Wi, informeerde of de Prins een zoon of de echtgenoot van Koningin Juliana was. - g werd de Prins op een plechtige bijeenkomst in het stadhuis van Lima tot eregast van de stad uitgeroepen. Hij heeft tegenbezoeken gebracht aan de voorzitters van Senaat Huis van. Afgevaardigden en van het Hooggerechtshof en aan de Kardinaal-Aartsbisehop Gue vara, Vandaag zal voor de Prins en ziin gevolg in het Anthropo- Dr. Tellcgen hoogleraar te Delft Het bestuur van de Sint Rad- boudstiehting heeft tot bijzonder hoogleraar in de Wijsbegeerte van de H, Thomas van Aquino (Tho mistische Wijsbegeerte) aan de Technische Hogeschool te Delft benoemd dr, ir. F. Ph. A. Teilegen te Laag Soeren, logisch museum een koninklijke mummie „uit de doeken gedaan" worden, Dit ls pas de tweede maal ln de geschiedenis van Li ma dat het geschiedt. Van ziin lichte aanval van bronchites had de Prins Zondag in toet geheel geen hinder meer. Prins Bernhard heeft president Odria vereerd met het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ook verschillende andere Peruviaanse autoriteiten, onder wie de minister van buitenlandse zaken, werden onderscheiden. De Prins zelf ontvangt het groot- «ruis in de Orde van de „Zon van Peru." Posities op Sociale Zaken eenzijdig bezet Verschillende Kamerleden heb ben met leedwezen moeten con stateren, dat bepaalde posities op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zeer eenzij dig zijn bezet. Van de 24 voor zitters van de Raden van Arbeid bijvoorbeeld zijn er sléchts en kelen van protestants-christelijke richting en maar één anti-revo- lutionnalr, Een zodanige bezet ting van de functies is niet in overeenstemming met de geeste lijke verscheidenheid van het volk. Deze toestand doet in feite geweld aan het bepaalde in de Grondwet, dat iedere Nederlan der voor elke landsbediening be noembaar is. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooins 24 Theodoor aarzelde. Hij droeg de Missie een warm hart toe en hij gunde elke soldaat een bivak muts, maar hij had het niet op naaikransjes begrepen. „Ja maar", zei de oudste zela- trice haastig, „u moet mij niet misverstaan.... u ~r* het niet gratis te doen. U bent student en wij weten, dat studenten altijd geld nodig hebben. Zegt u maar rustig wat uw condities zijn. Wij hebben het er graag, heel graag voor over". Vijf en twintig gulden", zei Theodoor pardoes. „Pr 'g mijnheer!" riepen de zelatricen verschrikt en tegelijk, omdat zij op een gulden of vijf gerekend hadden, „wanneer kunt u? Woensdagavond aanstaande?" „Ik geloof dat ik dan juist vrij ben", zei Theodoor slordig, „zegt u maar waar en hoe laat". Het adres van de bijeenkomst werd opgeschreven met een zil veren potloodje. Hij kreeg het papiertje en stak het in zijn zak. Héla, héla, daar voelde hij twee rijksdaalders in ziin tas! Hoe ko men die daar? Hij stak nooit zil vergeld los in zijn zakken. „Mogen we even uw naam we ten in verband met de convoca ties?" vroeg de oudste zelatrice, aldus het vraagstuk van de twee rijksdaalders ondersoheppend. Op zijn beurt schreef Theodoor een briefje. Het werd door de drie gelezen, nog eens bekeken en dan knip-knip in de beugeltas ge stopt, als ware het een kostbaar kleinood. En dat was het voor de drie zelatricen ook, want door dit briefje zou straks een grote hap in de kas van het kransje gedaan worden. Het zou zeer di vraag zijn, of men die iUj vijf te b< e en oven twintig gulden wel ooit zou komen. „WU zullen die fles champagne aanspreken, dames", zei Theodoor, „op de goede kennismaking". „O nee. mijnheer, wij drinken geen sterke drankl" „Dan zal ik ze alleen op uw gezondheid moeten nuttigen zei Theodoor. „Is alcoholhoudende drank wel goed voor uw stem?" vroeg de op-één-na oudste zelatrice be zorgd. „Het zou toch jammer zijn als uw stemorgaan er nadelig door beïnvloed zou worden". „Och, dame", zei Theodoor, „een beroemd zanger heeft eens ge zegd: „Wie mehr man trinkt, wie tiefer man sinkt". Het was duidelijk, zij begrepen die- woordspeling niet. Daarom voegde hij er lachend aan toe: „In het Duits klinkt sinkt het zelfde als singt, bij ons trouwens ook- Het eerste betekent zinken, het tweede zingen". Nog begrepen zij het niet, zij waren reeds zo lang van school af. Toen de zelatricen druk doende waren met lachen, omdat ze de den alsof ze het wèl begrepen hadden, voelde Theodoor plotse ling een hand op zijn schouder. Nu worden ze ook nog familiair, dacht hij. „Excuseer me", zei een man nenstem aan zijn oor, „hebt u een ogenblik tijd voor me?" Theodoor zag zijn kans om zyn zetel te veranderen en zei: „Ze ker mijnheer". Zich tot de dames richtend, verontschuldigde hij zich en liep met de heer mee, guitaar en fles h' onder de arm. De een tafeltje, waar, een lieftallige neer liep naar efti Jongedame zat, die opstond en Theodoor vriendelijk begroette, Laura van Veen, De heer heette, volgens zijn zeggen; Piet Men ders. „Wat drinkt u?" vroeg de heer Menders. „Als we deze fles champagne eens soldaat maakten", stelde Theodoor voor. Maar daar wilden die twee niets van weten, „Ook al geheelonthouders net als die zelatricen ginder?" vroeg Theodoor. „Nee", zei Piet Manders, „maar het is hier nu eenmaal de ge woonte, dat de winnaar zijn nes champagne mee naar huis neemt." „Dan verkoop ik ze maar", zei Theodoor. „Prachtig", zei Manders, „ik koop ze. Wc kunnen ze dan met een gerust geweten onthalzen." En voordat Theodoor er op be dacht was, werd hem een briefje van tien toegeschoven. Dat was misschien te veel voor zo'n fles, maar Piet Manders nam geen wisselgeld aan. Alles bij elkaar had Theodoor nu al vijf en twin tig gulden in zijn tas en twintig van het naaikransje in het voor uitzicht. Laura was zeer blond en zij had grappige blauwe ogen. De fles werd ontkurkt. Ze dronken champagne en het orkestje speelde weer, De blikken werden niet meer zo op Theodoor ge richt; de bezoekers hadden op nieuw al hun aandacht nodig voor do kosteiyke inhoud hunner glaasjes, Toen de fles champagne al heel wat geladen had, werd Manders losser van tong. „Wat ik je vragen wilde", zei hij, „treed je ooit in het groot op? Ben je beroeps, bedoel "ik?" „Dit was toevallig mijn eerste optreden", zei Manders. „Laura kwam op de idee je een tip te geven." Het blondje begon te verteilen. Kijk, zij tweeën zaten op 'net kantoor van de Verenigde Schouwburgen, je weet wel, van jonkheer Menda van Daal. is dat niet die vent van wie ik mijn Lancia heb? dacht Theodoor. En nu moest Theodoor eens met die jonkheer gaan praten over een optreden. Als het lukte kon hij in alle grote Nederlandse en Bel gische schouwburgen terecht en waarschijnlijk in andere landen ook, Menda van Daal had wel méér veelbelovende artisten in het zadel geholpen. Hij was een zeer machtig, steenrijk man, de rijkste man van de Baronie. Wordt vervolgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7