Katholieke m vergaderde WMÊÈt Betere nachtverlichting MARKTBERICHTEN Agenda De oude abdij van Egmond en haar bibliotheek De broodprijs WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 Pastoor Drost: deze tijd beslissend voor komende eeuwen FILM-AVOND REISBUR. LISSONE LINDEMAN Burgerlijke stand R.K. Vrouwenbeweging „Gilde" 25-jarig zangers jubileum Propaganda-avond S.O.V. ATHLETTEKNIEUWS „OLYMPUS" C. Bakker 25 iaar in de athletipk Q nylons Gerard Worm JAN VAN DER PEET REPETITOR VAN PHILIPS HARMONIE Ik heb veel te danken aan de stad Alkmaar Ouden van dagen hebben tehuis ze 'n „gezonde' verrassing! Raad St. Pancras Strafbepaling op aardappelziekte UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER Oplichter kreeg 6 maanden MOOIE AVOND IN BURGERBRUG Tuinbouwschool YOOR KATHOLIEK THUISFRONT Oudorp offerde in 5 jaar f 6000. Luxe post- Foto-albums Firma Jan Kuhne Eerste opvoering „Mokerslagen" DOOF? HOFSTEDE, Bollenschuur uitgebrand Veemarkt Purmerend Pagina 'Z ALKMAAR. Pastoor Drost uit Schoorl heeft de katholieke middenstanders, die gisteravond in Restaurant Koekenbier verga derden. een geestelijk program voorgehouden, waarvan hii en kele concrete punten belichtte, die zü om het populair te zeg gen moeten afwerken, willen zii naar behoren de taak volbren gen, die zii hebben als katholieke middenstanders, zoals die door de huidige tijd geëist worden. Pastoor Drost sprak over de grote verantwoordelijkheid van de katholieke middenstander in deze tiid. Iemand, die een zaak heeft, staart zich gemakkeliik blind op het kleine wereldje van ziin eigen winkel, beslommerin gen en zorgen. Doch de midden standers moeten zich daar boven uit weten te werken en een macht vormen, om niet platge drukt te worden tussen groot kapitaal en arbeid. Dit is in stof felijk opzicht van groot belang. Wat de geestelijke zaken be treft. mag de Middenstand echter niet het veilige midden houden, schipperend tussen God en de Mammon. Het is de plicht van de Middenstander, verder te kij ken dan eigen zaak. Hii heeft er voor te zorgen, dat door ziin enthousiasme ziin standgenoten worden gestimuleerd. De katho lieke principes van de Christelij ke handelsmoraal dient men ook in zaken door te voeren. Van een middenstander zal nooit gezegd mogen worden, dat men niet van hem op aan kan, dat hii niet te vertrouwen is. dat hii als katho liek niet beter is dan een ander. Velen ziin zich er niet van be wust. dat zii invloed (kunnen) uitoefenen op hun milieu, door hun voorbeeld, hun persoonlijk heid. Omdat de middenstander zo'n bijzondere positie in de maatschappij inneemt doordat hij iedereen en iedereen hèm kent. wordt er op hem ook bijzonder gelet: d.w.z. wat hii doet, valt op. Hii neemt dikwijls een vertrou wenspositie in. heeft onbereken bare invloed en kan voor ande ren van onschatbare betekenis ziin. Daarom is het zo bemoedi gend. wanneer de middenstanders hun medewerking geven aan de ontplooiing van het katholieke leven in kerk, organisaties en in stellingen. God heeft een hekel aan men sen, die nooit ergens tijd voor hebben en als de middenstan ders hun verantwoordelijkheid in deze tijd begrijpen, moeten zij tot de conclusie komen, dat niet kan worden volstaan met middel matige middenstanders. In de strijd om het Godsrijk zijn geen midden- maar vóórstan ders van node, volwaardige ka tholieken in handel en wandel, die de Chr. beginselen conse quent doorvoeren en be-leven. Wü leven thans, aldus spr. op een keerpunt van de geschiede nis. waarin het gaat vóór of te gen God. Van de nu levende generatie hangt het af. welk ka rakter de eerstvolgende eeuwen zullen dragen. Was het niet aan de verslapping van de Christenen te wijten, dat de landen rond de Middellandse Zee ten prooi vie len aan de Islam? Danken wij het niet aan onze directe voorva deren. dat wij thans nog katho liek ziin? Dergelijke overwegin- Advertentie) sfaafalfMmoe! ALKMAAR We troffen in het „Wapen van Heemskerk" 'n goede belangstelling voor deze film-avond, georganiseerd door 't Reisbureau Lissone-Lindeman. De vertegenwoordiger van de directie, de heer J. M. Schmidt, gaf vooraf een korte uiteenzet ting over de voordelen welke de reiziger heeft, wanneer alle mo gelijke problemen en formalitei ten welke aan een buitenlandse reis verbonden zijn, door het reisbureau worden verzorgd, zon der dat hiervan extra kosten worden berekend. Hierop volgde een film over Australië, waarin ons behalve prachtige natuurop namen ook een kijkje in de in dustrie en de modernisering van de grote steden werd geschon ken. Een tweede film was ge wijd aan de zware industrie van Zuid-Afrika, voornamelijk de hoogovens. Heel interessant was verder o.a. ook de gekleurde film over de vlas-industrie in Canada. De bezoekers volgden met spanning de films, die in zeer veel opzichten actueel en speciaal voor personen met reis plannen of emigratie-plannen uitermate boeiend waren. ALKMAAR Geboren: Johan nes C., zv N. P. Bijl en C. de Moei. Gehuwd: G. Kramer en P. A. de Jong; G. M. Rus en N. Kaas. Overleden: Cornelis M. de Vet 59 jaar, geh. met H. J. C. Kemps. gen interesseren ons dikwijls niet eens meer. We raken ge wend aan geloofsvervolging, aan chaos en verwarring. Maar wij moeten bedenken, dat. waar één lidmaat lijdt, de gehele kerk lijdt. Anders demonstreren wii een te kort aan geloof! Daarom moeten ook de Middenstanders, die zo'n grote invloed bezitten, de geest van het katholicisme beleven; het is immers de geest, die ten slotte zal triompheren. Weg met de kilheid van hart. de laksheid van geest en de slapheid van wil. de algemene verburgerlijking en verslapping. Daarvoor in de plaats moeten komen de waarden van de eeuwigheid, die het licha melijke aan het geestelijke, het tiidelijke aan het eeuwige, het menselijke aan het Goddelijke dienstbaar maken, de haat in liefde veranderen, onrecht in recht en ongeloof in geloof. Dit is het. dat de wereld overwint: het Geloof, waarvoor Christus woont in onze harten, en de Lief de. die wij door de Sacramenten in ons moeten ontwikkelen om de mannenmaat van Christus te bereiken, zodat iedereen die met ons in aanraking komt voelt, dat God in ons leeft, voelt, wat de genade in ons uitwerkt, en de invloed ondergaat van het bo vennatuurlijke. Alleen zo kunnen wii de wereld van morgen voor Christus behouden en de mens heid omvormen tot dat grote ge zin. waarvan God de Vader is en waarvan men zien kan. „hoe zeer zij elkander liefhebben". Deze rede, door pastoor Drost met vuur en overredingskracht uitgesproken maakte diepe in druk. Mededelingen De voorzitter deelde mede. dat de G.A., Rector dr. F. Holthuizen verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen. Voorts maakte hii bekend, dat op Zondag 30 Nov. in Hotel Victory de St. Nicolaas- viering zal plaats vinden, die uit bundiger kan zijn dan vorige ja ren. „St. Caecilia" zal medewer king verlenen bij het afhalen van St. Nicolaas van het Station. Het bestuur is thans doende, ook een Vastenavondviering te organiseren. Bij voorbaat werd nu reeds ieders steun gevraagd. Bij de rondvraag werd nog ge sproken over eventuele aanpas sing aan de winkelsluiting op be paalde ochtenden en middagen in sommige branches, van cor responderende afdelingen van V. en D. Hierover zal nog nader overleg gepleegd worden, doch de voorziter achtte het bijna onmo gelijk. om de directie krachtens de wet te verplichten, bepaalde afdelingen te sluiten, overeen komstig de bepalingen voor krui deniers. manufacturers. Wel is dit mogelijk op basis van vrij willigheid. ALKMAAR. Met het oog op de sluitingsplechtigheid van het triduum der damescongregatie, begint de avond voor onze leden, a.s. Donderdag in Victory, om half 9 in plaats van om 8 uur. HEILOÖ. Zaterdag 22 Nov. (de feestdag van de H. Caecilia) herdenkt de heer P. de Wit het feit. dat hij 25 jaar geleden als lid van het parochieel zangkoor werd aangenomen. 25 jaar heeft hii zijn beste krachten gegeven in dienst van God. Zondag 23 Nov. wordt om 10.45 uur een plechtige H. Mis opge dragen tot intentie van de jubi laris en de bloei van het zang koor. Zaterdag 29 Nov. zullen de mede-zangers dit feit feeste lijk herdenken. WOENSDAG 19 NOVEMBER Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Ver boden verhouding (volw.); VICTORIA: „Allen zijn wij moordenaars", (volw.) HARMONIE: „De mijnen van Koning Salomon, a.lft. Aanvang der voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1. Apotheker J. v. d. Mark. TENTOONSTELLINGEN: STEDELIJK MUSEUM: Mat- thieu Wiegman tot en met 23 November (werkdagen 10-12. 2-5 7-9) Zondagen 2-5 WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur Klaverjas-drive t.b.v. patiënten Lighallen. GULDEN VLIES: 8 uur: Turnvereniging „De Hal ter". DONDERDAG: Hoog water 9.15 en 21.25 u. Laag water 3.25 en 15.35 u. ALKMAAR. De Snelverkeer Onthouders Vereniging (S.O.V.) houdt 20 November a.s. in het gebouw Waakt en Bidt, Laat 221, een propaganda-avond met film en muziek. Het accordeonorkest o.l.v. de heer A. v. d. Wolf heeft ziin medewerking toegezegd. Tevens zal een lid van het hoofdbestuur over de vereniging komen te spreken. Voorts zullen films wor den vertoond, o.a. een natuur film van Noorwegen en Zwitser land. ALKMAAR. Dezer dagen werd in intieme kring het feit herdacht, dat de trainer van Olymous. de heer C. Bakker, 25 iaar geleden de athletiek begon te beoefenen. In aanwezigheid van bijna alle leden sprak de voorzitter, de heer A. v. Rhoon, de jubilaris toe en memoreerde o a de prima verhouding tussen bestuur en leden. Hartelijk dank bracht sor. de jubilaris voor zijn vele werk zaamheden voor de vereniging. Met een hartelijk proficiat werd hem een Olvmpisch Log boek aangeboden, met alle hand tekeningen van de aanwezige leden Ook de echtgenote van de heer Bakker werd dank gebracht, daar zii 'oveel avonden ..alleen" moest blijven voor de belangen van Olvmous. De jubilaris was getroffen door de waardering die men voor ziin werk. dat hij met liefde deed, aan de dag legde. Ik hoon, zo zei hii. dat ik nog vele jaren als trainer van Olym ous kan aanblijven en indien de samenwerking tussen bestuur en Wen blijft zoals nu. dan twijfel ik er niet aan. of Olvmnus gaat een orach'ign füj tonpmoet. Hij dankte Ho leden barteliik voor het geschenk, waarna de training weer alle aandacht op eiste. f A dnertpn+ip KOUSEN LINGERIES Hoek Houttil ALKMAAR DEN HELDER ALKMAAR. De oud-Alk maarder, Jan van der Peet, is in het begin van de vorige maand benoemd tot repetitor van de Philips Harmonie, bedrijfsorkest van de Philips Fabrieken te Eindhoven. In plaats van de eerste dirigent, de 72-jarige Kees van der Weij- den, die al meer dan veertig jaar het orkest onder zijn di rectie heeft, zal voortaan Jan van der Peet de leiding van het instuderen der concertpro gramma's op zich nemen. Dit Philips orkest heeft nog niet zo lang geleden deelgeno men aan een internationaal concertconcours te Vichy, waar de heer van der Peet nader met de Eindhovense muzikan ten in aanraking kwam, die hij trouwens tevoren al op enkele repetities die aan het concours voorafgingen, had leren ken nen. Ook door zijn nauw samen gaan met zijn leermeester Kees van der Weijden, begon het orkest langzaam-aan meer be tekenis voor hem te krijgen en hij op zijn beurt ging meer betekenen voor het orkest, dat hij op verschillende repetities al had mogen dirigeren. Jan van der Peet woont mo menteel te Helmond, doch bin nenkort hoopt hij zich in Eind hoven te kunnen vestigen. In Helmond is hij benoemd tot dirigent van een nieuw op te richten mannenkoor, tevens is hij leider van een jeugd orkest en dirigent van de Ko ninklijke Stadsharmonie „Phi- leutonia". Sinds enige tijd heeft van der Peet zich gewaagd op het glibberige pad van de compo sitie. De Amsterdamse Posthar- monie zal Zaterdag en Zondag a.s. in het Concertgebouw een uitvoering geven van „De Bal lade van de Boer" van Weru- meus Buning, gecomponeerd door Rudolf Mengelberg, in een arrangement van Jan van der Peet, die het voor har monie bewerkte. Tijdens de Kerstdagen zal te Beverwijk door het Toonkunstkoor aldaar en het Orkest van de Hoog ovens een uitvoering worden gegeven van de Cantate „In dulci Jubilo" van Buxtehude, wederom in een arrangement van van der Peet. Heruitvoe ringen zullen plaats vinden te Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. Jan van der Peet getuigde met dankbaarheid van de steun die hij tijdens zijn eerste stu diejaren van veie Alkmaarse intellectuelen, en met name voorts van de Raad voor Bij zondere Noden, heeft mogen ontvangen. Op zijn achtste jaar blies hij dapper de clarinet in de Har monie St. Caecilia, en nadat zijn prestaties op een solisten concours sterk de aandacht hadden getrokken, kreeg hij een rijksstipendium, om op het Conservatorium te Amsterdam zijn musicale studies te kunnen voortzetten. Hij was leerling van Rudolf Gall, George van Renesse, Andriessen, Koetsier en thans nog van Henk Ba- dings. Als dirigent begon hij bij een fanfare in Zijdewind, en was o.a. dirigent van het Hoog ovenorkest en het bekende „Sursum Corda" te Vlaardin gen. Drie dagen per week gezellig bijeen BERGEN. Gistermiddag werd onder grote belangstelling het Dorpshuis geopend voor de ouden van dagen, die daar gedurende 3 dagen per week gezellig bij el kaar kunnen zijn. Bij de opening waren aanwezig de burgemeester dr. W. Huygens. de wethouders P. J. Borst en L. den Das, het bestuur van het Dorpshuis en het comilé Ouden van Dagen. De heer P. Hopman, voorzitter comité Ouden van Dagen, bracht dank aan wethouder den Das en het bestuur van het Dorpshuis en greep terug op het verleden uit de tijd van dr. van Pelt en dr. Dekker. Vooral de oudere Bergenaren hebben aan deze doktoren nog vele dankbare her inneringen. De heer Hopman sprak de hoop uit veel mede werking te mogen ontvangen van de burgerij. Het verstrekken van tijdschriften is reeds een prach tige geste. De burgemeester sprak er zijn voldoening over uit. dat reeds 36 oudjes aanwezig waren en richtte waarderende woorden tot het comité Ouden van Dagen. Wethouder L. den Das bracht tot uiting dat de oudjes voorna melijk zelf de organisatie in de hand moesten nemen en wenste de heren van Maars Nierop en Dekker, als „oudsten", veel suc ces toe. Hij hoopte tevens dat de gemeente niet alleen moreel, maar ook financieel haar bijdrage zou kunnen geven. In zijn kwa liteit van wethouder zegde hij alle medewerking toe. Het ge bouw is de gehele dag geopend op Maandag, Dinsdag en Vrijdag. (Advertentie) RED BAND-ROOSENDAAL. HOLLAND ST. PANCRAS. De voorzit ter, burgemeester Kroonenburg, deelde op de dezer dagen gehou den raadsvergadering mee. dat er goede kans bestaat dat de straat verlichting tot Februari van des morgens zes uur tot half acht zal bramden en dat op elf punten nachtverlichting zal komen. Voorstel tot aankoop van grond t.b.v. het uitbreidingsplan van Jb. Dirkmaat te Broek op Lange- diik voor f 150.werd aange nomen. De politieverordening wordt aangevuld met een straf bepaling voor de aardappelziekte phyris. Men is verplicht tot zui vering van alle aardappelen, ook van die voor consumptie bestemd ziin. Bij overtreding zal proces verbaal volgen. De bedragen welke voor ver goeding in aanmerking komen voor de bijzondere school werden vastgesteld voor 1949 op f4310.12 voor 1950 op f 5062.58 en voor 1951 op f5244.64. Aan de raad werd de begroting over 1953 aangeboden, die op de gewone dienst sluit op een be drag van f 141.858.43 met een Dost voor onvoorzien van f 1757.13. De schulden van de gemeente bedragen f 176.511.79; deze zijn de laatste jaren ontstaan door de nieuwbouw voor f 143.711.79 en ca. f 30.000 van het gasbedrijf, zod-at de gemeente practisch zon der schuld zit. De heer Duif achtte het beter dat de kosten voor rattenbestrij ding voor de gemeente kwamen, eveneens de kosten voor de leer lingen van de Tuinbouwschool, waartoe dan ook werd besloten. De heer de Vries zag gaarne pogingen in het werk gesteld om ter plaatse werkverruiming te verkrijgen. Spr. doelde op de nieuwe weg van Koedijk naar St. Pancras door de Daalmeer en wenste bij Ged. Staten bespoe diging van de aanvang der werk zaamheden aan dit object te ver- kriigen. De voorzitter antwoordde, dat het met deze weg een dure ge schiedenis zal worden: de Cul tuur Technische Dienst zal het voor 60 pet. subsidiëren. Om spoedig te beginnen zal niet mo gelijk zijn, omdat er nog te wei nig vast staat omtrent de ver kaveling. Uit een oogpunt van werkverruiming staat dit object echter wel on de lijst. De heer Kloosterboer zou een paar duizend gulden op de be groting willen bezuinigen en wel door het ontslaan van de tweede ambtenaar en door de volontair een vergoeding te geven. De voorzitter, verbaasd over dit voorstel, gaf te kennen dat hier geen ambtenaren worden gekweekt en dat de volontair onlangs moest worden aangeno- ALKMAAR. In de Dinsdag avond gehouden vergadering van de Vereniging „Oud Alkmaar", die onder leiding stond van de heer Ringers, heeft onze vroegere stadgenoot pater prof. dr. W. Lampen O.F.M. een lezing ge houden over de oude Abdii van Egmond en haar bibliotheek. De grote zaal van Victory was goed bezet. Na een kort overzicht te heb ben gegeven van de stichting van de abdii, betoogde prof. Lampen, dat haar culturele betekenis vooral bliikt uit de boekenverza meling. die de oude abdii bezat. De stoot tot de vorming van de bibliotheek is gegeven door Eg- bert. de aartsbisschop van Trier, een zoon van graaf Dirk II. Deze aartsbisschop schonk vele waar devolle handschriften aan de ab dij. De abten verzamelden ook zelf handschriften uit Pariis, Rome. Straatsburg en uit Ierland, met welk land de monniken door stevige banden verenigd waren. Volgens de regel van de H. Be- nedictus moesten de monniken iedere week een boek uit de bi bliotheek lezen. Maar niet alleen passief, ook actief namen de monniken deel aan het culturele leven, doordat zii zelf ook boe ken gingen schrijven. Zo schre ven zij de levens van verschil lende heiligen, o.a. die van de H. Jeroen van Noordwiik, de overlijdensakten van de graven van Egmond en de z.g. Egmondse Kroniek. Boudewiin uit den Haeghe was de bekendste schrii- ver uit de Egmondse abdii. Deze Boudewijn is ook de schrijver van de catalogus van de biblio theek. die 330 werken bevatte. Onder deze werken vond men boeken van de klassieken, boe ken over recht en over de vriie kunsten, vooral de taalkunde. Ook behoorden tot deze biblio theek 41 biibels. In de boeken lijst van Boudewijn treft men echter niet de werken van de grote scholastieken aan. De culturele belangstelling van de oude abdiibewoners was niet temin veelziidig. Want er waren ALKMAAR. Gistermorgen heeft de Meervoudige Kamer uit spraak gedaan in de zaak tegen L. G. B. te Uitgeest, die zich op 26 Aug. vervoegde aan de woning van de familie B. alhier, waarvan hij een 12-jarige iongen bewoog tot afgifte van een be drag van f 2.25. ter betaling van een premie voor een pensioen fonds. hetgeen alles maar een fictie was. De Officier van Justi tie had een gevangenisstraf van acht maanden geëist en onmid dellijke gevangenneming. B. werd een gevangenisstraf van zes maanden opgelegd. De president van de Rechtbank gaf bevel tot onmiddellijke gevan genneming. J. O. te 't Zand werd wegens vernieling van twee betonnen kolommen veroordeeld tot een boete van f 50 subs. 30 dagen. Mej. A. C. M. B. te Haarlem tegen wie wegens oplichting van een tweetal banketbakkers te Alkmaar 6 maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar was geëist, werd conform deze eis Lagere Tuinbouwschool, die veroordeeld. leerlingen telt. ook werken over de astronomie, de sterrenkunde, de toonkunst, waaronder kerkelijke muziekboe ken. Ook werden sommige mon niken voor studie uitgezonden naar het buitenland. De boekerij van de abdii getuigde van geest en leven, aldus prof. Lampen, die er nog op wees. dat de mon niken ook belangstelling hadden voor het Hebreeuws en Grieks. Prof. Lampen besloot ziin met grote aandacht gevolgde lezing met zijn vreugde uit te spreken over de herbouw van de abdii. De heer Ringers sprak een har telijk dankwoord tot de inleider en betreurde eveneens, dat de oude abdii in 1573 was verwoest. BURGERBRUG. Men schrijft ons: Het gebeurt niet zoveel dat er iets over ons kleine plaatsje aan de Grote Sloot in de courant is neer te schrijven. De 1.1. Zondag avond geeft er echter wel aan leiding toe. Die avond was er een ontspanningsavond in zaal Vis ser, georganiseerd door de pro- pagandadienst van de Sobriëtas- vereniging. Voor ons plaatsie is zo'n avond een gebeurtenis, die dan ook dubbel en dwars wordt gewaardeerd. Het ziin daverende uren geweest, die we knus en ge zamenlijk hebben doorgebracht. Tim Telley was de conferencier die. aanvankelijk schuchter, zich ontpopte als een all-round spea ker en die zijn conversatie pret tig prettig wist te kruiden. De community-singing, waartoe hii de goedgevulde zaal wist te brengen, liet horen hoe 'n gran dioos mooi gemengd koor we in Burgerbrug hebben. De escapades van Cor v. Veen op ziin accordeon met 120 bassen waren veelziidig en dikwijls van grote schoonheid. De operafanta sieën, die hij liet horen, deden 't aandachtig auditorium heel voor zichtig de bekende melodieën meeneuriën. Wat zal ik u zeggen van het triplo optreden van Brockino? Als goochelaar ver makelijk, beschikkend over een wonderlijk concentratievermogen. Ais muzikaal wonder, zoals Tel ley hem annonceerde, verbijste ringwekkend om de poëtische klanken, die hij aan zijn zingen de zaag wist te ontlokken. Men waande zich enkele ogenblikken aan het strand van de Stille Zuidzee. In ziin laatste optreden met Kareltie samen, deed hii bar ondeugend, maar we hebben er veel pret om gehad. Gerard van Kampen zong zijn bas-aria's met gevoelvolle over gave en met volkomen beheer sing van ziin sonore stem. Het was een avond, waarover nog lang zal worden gesproken. De bliie vreugde, aan onze men sen geschonken, was een dank baar aanvaard geschenk, ons door Sobriëtas gegeven. HEERHUGOWAARD. In ons artikel over het onderwijs in Heerhugowaard in ons nummer van Zaterdag werd gesproken van de R.K. Lagere Land- en Tuin bouwschool met 45 leerlingen. Men wi,jst ons erop. dat hier gesproken moet worden van een 80 men door de vele werkzaamheden van de (slechts 2) ambtenaren. Zonder enige twijfel was de voorzitter er van overtuigd, dat de 2e ambtenaar handen vol werk heeft en dat hii een zekere ver antwoordelijkheid heeft, die men een volontair niet kan opleggen. De heer Duif aohtte het juist dat de volontair enige vergoeding ontving. Diverse kleine subsidies wer den toegekend en enige voor on derzoek aangehouden. De aanvraag van S.S.S. achtte men gerechtvaardigd, daar ook de school enig materiaal in ge bruik heeft. Voor afdoening kon niet worden gezorgd en zij zal f 200.ontvangen. De zangvereniging Zanglust vroeg f 200.wegens kastekort. Zii kreeg een subsidie van f 25. De Chr. Lagere Tuinbouwschoal zal een subsidie ontvangen voor dertien leerlingen, van f 16.per leerling. OUDORP. Zondag- en Maandagavond werd door het Katholiek Thuisfront in het ver enigingsgebouw de Thuisfront revue „Lachen is Troef" opge voerd. Kapelaan Brinkman, die deze avonden opende, zei dat het Katholiek Thuisfront te Oudorp nu 5 jaar heeft bestaan en dat het in die 5 jaren niet minder dan f 6000.voor onze jongens bijeengebracht had. Beide avonden was de zaal zeer goed bezet en wij zijn overtuigd dat ieder voldaan was over het gebodene. „Laohen was troef"; het is algemeen bekend, dat men bi.l, een revue o.l.v. dhr. Sprink- huizen wel moet lachen. Doch er was meer: de zang van het da meskoor „Charme Melodia" o 1 v mej. Admiraal, de uitstekende pianiste, die belangeloos haar medewerking verleende, werd zeer gewaardeerd. Het daverend applaus na spel en zang spraak voor zichzelf. Een woord van lof voor allen, die zich zoveel moeite en zorg hebben getroost voor ?nze jongens in militaire dienst, is zeker op zijn plaats. Advertentie Agenda's en kalenders Verdronkenoord 133, Alkmaar Een nieuic décor AKERSLOOT Zondag j.l. gaf de toneelvereniging St. Willi- brordus uit Akersloot haar eerste jaarlijkse uitvoering, waarbij het voor dé spelers zware stuk „Mo kerslagen" werd opgevoerd. Er werd voor het eerst gespeeld met een totaal nieuw décor. Het stuk speelde in de huiskamer van 'n hardwerkende, oude smid, die tevens eigenaar was van 'n daar naast gelegen café. De heer C. Kaandorp speelde deze rol prima, evenals zijn zoons Jan en Rinus, resp. de heren H. de Goede en K. van Duin. Verder speelde de heer J. Kerssens, als de zwer ver Dries, een prima partij, wat ook gezegd 'kan worden van de heer H. Woestenburg als re chercheur. Na de opvoering bedankte de Geestelijk Adviseur, kapelaan Muiser, de spelers voor het gebo- W eersverwar h tine Medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond: KOUD WEER Veel bewolking met tijdelijk regen of sneeuw en later enkele verspreide opklarin gen. In het Noorden van het land aanvankelijk nog harde tot stormachtige, overigens krachtige tot matige Ooste lijke tot Zuid-Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Nieuwe regeling gaat Maandag in DEN HAAG, 19 Nov. Naar wij vernemen zullen Maandag aanstaande 24 November de nieu we meel- en bloemprijzen, die onlangs door minister Mansholt zijn aangekondigd, ingaan. Het gevolg hiervan Is, dat de maxi mum-prijs van het volkswitte brood en het bruinbrood krop- brood één cent verhoogd zal worden en van 35 cent op 36 et. per 800 gram zal komen. Het zogenaamde luxe wit brood zal drie cent goedkoper worden. (Advertentie) De nieuwste vindingen in het Philips apparaat ver werkt, geven een speciale aanpassing bij elke Slechthorende. Gratis demonstratie bij U aan huis. Prijzen sterk verlaagd: f 165f 172. en f 179. Langestraat 61, ALKMAAR LIMMEN Vannacht ontstond brand in een met een kachel verwarmde bollenschuur van de gebroeders Valkering aan de Ho- geweg te Limmen. Spoedig stond de schuur in lichte laaie. De brandweer van Limmen was spoedig ter plaatse onder com mando van de heer A. J. Swart. Als een gevolg van de vonken regen onstond gevaar, dat de naastliggende woning van de fa milie Valkering ook in brand zou geraken het rieten dak vatte reeds vlam. Ook de brandweer van Alkmaar werd gewaarschuwd die even na die van Heiloo, wel ke ook gealarmeerd was, ter plaatse verscheen met twee mo torspuiten en een ladderwagen onder commando van de heer J. van Maarleveld. De brandweer van Heiloo mocht niet optreden omdat het het gemeentegebied van Limmen betrof en Heiloo geen overeenkomst inzake hulp verlening met Limmen heeft, zo als Alkmaar. De bollenschuur, die vol was met bollen en ge reedschap, brandde geheel uit; alleen de vier muren bleven staan. De schade wordt door de verzekering gedekt. dene en feliciteerde hen met het behaalde succes. Hierna bedankte de G.A. voor zijn medewerking. Verder sprak spr. de wens uit, de volgende week weer een vol le zaal te mogen zien, daar dit stuk het ten volle waard is. Hierna hield men de verloting, waarna men nog een uurtje ge zellig bleef dansen. De muziek, verzorgd door de nog maar kort geleden opgerichte band uit Akersloot, die zioh ook deze maal weer van ziin beste zijde liet zien. BEEMSTER. PURMEREND EN OMSTR., 17 Nov. Bevelanders, midd. 1012.80; tomaten A 46-67 bloemkool 3250; rode kool 510; Savoye kool 79: groene kool 6—11; spruitkool 2656; boerekool 1018; andijvie 826; rode bieten 611; gare bieten 1322; bospeen 1422; winter peen 914; waspeen 25: uien 16—20.60; prei 1319; druiven Alicant 78120; appels: Bra bantse Bellefleur 414; Bramley Seedling 38; Cox Orange Pip pin 1852; Glorie van Holland 824; Goudreinette 830; Gron. Kroon 618; Jonathan 623; Laxton Superbe 622; Notaris- appel 6—21; Present van Engel. 316; Zoete Winterkroon 826; Peren: Beurré Clairgeau 421; Comtesse de Paris 9—22; Confé rence 4—16; Doyenné du Cornice 2667; Emile d'Heyst 414; Fer- tilon 413; Gieser Wildeman 518; Kamperveen 49; Legi- nont 10-39: Nouveau Poiteau 36; St. Rémy 612; Soldaat Laboureur 25; Winterlouwtje 613; Zwijndr. Wijnpeer 4—11. ALKMAAR, schei-veemarkt, 19 Nov. Op de hedenmorgen ge houden schei-veemarkt werden in totaal aangevoerd 508 koeien en kalveren (vorige jaar 289). Kalf- koeien 750850; melkkoeien 900 1100; geldekoeien 500825; kalfvaarzen 450700; gelde vaar zen 450650; graskalveren 180 300; stierkalveren 450—600. Han del matig. N.-SCHARWOUDE, 19 Nov. - 2600 kg kroten A 14.50, B 14.30 —14.60, C 6.40, modjo 9.60—10.60, 1500 kg uien 21.6022.10, gr. 20.3021.50, 6200 andijvie 13.50 17.40, 13.000 kg rode kool A 5.20—10.10, B 4.40—5.80, 28.000 kg succes witte kool 4.204.40, 26.000 Deense witte kool 4.50-5. LANGEDIJK, 19 Nov. 8000 kg rode kool A 9.9010.60, B 5.106.20, 11.000 kg gele kool A 6.10—8.60, B 4—4.30, 10.000 kg groene kool A 10.2012.60, B 6.506.70, 25.000 succes witte kool 4.304.70, Deense id. 5 5.90, 700 kg uien 21.60, grove 21.10, 3000 bieten A 13.60—14, B 14.5015.20, 4500 kg andijvie 14.60—17.80, 150 kg witlof I 50, IIB 38. WARMENHUIZEN, 19 Nov - 1700 kg andijvie 14.1015.60, 1000 kg gele kool 7.40, 22.000 rode kool 47.50, 11.000 kg Deense witte kool 5.106. 18 Nov. Het aanbod van vette koeien viel erg mee. maar het is dan ook wel zeker, dat we de grootste aanvoeren wel gehad hebben. De gang viel echter te gen; alléén de prima beesten waren nog wel gezocht; overi gens ging het maar vrij traag. Op de geldemarkt was de vraag naar een goed passend dier ook weer heel goed en met vaste prijzen. Óp de verse markt was het in de vroegte heel stil; daar schijnt de handel steeds later op de dag te moeten gebeuren. Met de pinken en de graskal veren ging het ook maar kalm aan, maar daar gaat het voor namelijk om slachtdieren. De nuchtere kalveren waren weer duurder. Ook fokvee was weer gezocht, maar heel groot is het aanbod dan ook niet. Op de vette kalverenmarkt ging het met de lammeren ma tig; de prijzen waren ook lager. In de vette schapen waren de prijzen vril vast. De bokken en geiten gaven een stugge handel. Op de vette varkensmarkt was het helemaal mis: een te groot aanbod. De prijs, die voor de beste op ruim f 2.werd inge zet. liep vrij snel terug tot f 1.90 en het slot was al heel slecht. De vette zeugen deden van f 1.70 tot f 1.90. Op de paardenmarkt scheen ook al heel weinig kooplust te zijn. De pluimveemarkt was wel niet druk bezet, maar de handel was niet slechter. PURMEREND. 18 Nov. 3000 kippeneieren 19.5021.00, 1000 eendeneieren 13.00 per 100 st.; 814 runderen: 410 vette koeien 2.102.80 per kg, kalm; 238 gelde koeien 575835, goed: 102 melk koeien 680—1150, kalm: 36 pin ken 400—625, matig; 10 stieren 6751225. goed: 18 graskalveren 250340, matig; 8 vette kalve ren 190375, goed; 256 nuchtere kalveren: voor de slacht 4595, goed. voor de fokkerij 80130, vlug: 141 vette varkens 1.70 2.06 per kg, vlug; 1800 schapen: vette 90135, kalm; lammeren 6090, stug: 44 bokken en gei ten 1050. stug;' 31 paarden 650 —1050, stil; 4 veulens 325—425, stil: totaal aantal dieren 3098; 4600 oude kippen en hanen (wit te en rode) 1.802.00; 150 oude kippen en hanen (blauw) 2.00 2.20 per kg; 450 eenden 1.50 2.75; 600 konijnen 3.00—7.50; 30 ganzen 8.0010.50 per st.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2