Radar en luchtdoel te kort Meteors" verouderd Kroningspakj e is te duur voor Hogerhuis-leden Wijziging verhouding Kerk en Staat in de Y.S. 1TEN 5 a 600 jonge vrouwen nodig voor operatie-centra Hongaarse regering eist meer slavenarbeiders Voor Nederlanders liggen kansen in Peru roodprijs öie weRelö. Druk verkeer Luchtverdediging: zorgenkind 99- O.a. uit Delfzijl en den Helder van ons CIJFERS VAN HELSINKI op de Afsluitdijk „Veiligheidspolitie" beste leverancier Ander koopje: f 6800voor 14 dagen verblijf in Londen Leven van koningin hoog verzekerd Amerikaanse bisschoppen brengen rapport uit Grotere aandacht nodig voor het internationaal gebeuren 200 millioen voor charitas buiten V.S. Scheepsberichten Prins Bernhard zag 'n mummie uit de doeken komen WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 Pagina 3 verwachtine d door het KNMI It, geldig van rond tot Donder- ID WEER :ing met tiideliik leeuw en later oreide onklarin- Noorden van het ikeliik nog harde htige, overigens 3t matige Ooste- Zuid-Oosteliike ig verandering in e regeling laandag in 19 Nov. Naar i zullen Maandag November de nieu- bloemprijzen, die minister Mansholt idigd, ingaan. Het n is, dat de maxi- n het volkswitte- bruinbrood krop- cent verhoogd zal n 35 cent op 36 ct. zal komen, imde luxe wit brood goedkoper worden. vertentie) wste vindingen in lips apparaat ver beven een speciale mg bü elke jrende. demonstratie bij huis. Prijzen sterk i: f 165.—. f 172.— 9— STEDE, 61, ALKMAAR lur uitgebrand Vannacht ontstond met een kachel ollenschuur van de dkering aan de Ho- imen. Spoedig stond lichte laaie. De ran Limmen was plaatse onder com- e heer A. J. Swart. lg van de vonken- 1 gevaar, dat de woning van de fa- ïg ook in brand zou et rieten dak vatte Ook de brandweer werd gewaarschuwd lie van Heiloo, wel- irmeerd was, ter leen met twee mo- i een ladderwagen ndo van de heer J. ld. De brandweer ïocht niet optreden et gemeentegebied betrof en Heiloo komst inzake hulp- Limmen heeft, zo- De bollenschuur, met bollen en ge- andde geheel uit; er muren bleven ade wordt door de edekt. iteerde hen imet het es. Hierna bedankte zijn medewerking, spr. de wens uit, week weer een vol- ogen zien, daar dit volle waard is. men de verloting, nog een uurtje ge- ansen. De muziek, de nog maar kort erichte band uit zioh ook deze maal beste zijde liet Purmerend Het aanbod van nel erg mee. maar wel zeker, dat we anvoeren wel gehad ig viel echter te- prima beesten gezocht; overi- maar vrii traag, demarkt was de goed passend dier goed en met vaste markt was het in stil: daar schijnt eds later ob de dag beuren. ken en de graskal- ook maar kalm gaat het voor- slachtdieren, e kalveren waren Ook fokvee was maar heel groot is an ook niet. ette kalverenmarkt de lammeren ma- waren ook lager, schapen waren de ast. De bokken en een stugge handel, varkensmarkt was mis: een te groot irijs. die voor de f 2.werd inge- nel terug tot f 1.90 /as al heel slecht, eugen deden van ardenmarkt scheen weinig kooplust te nveemarkt was wel maar de handel ter. 18 Nov. 3000 19.50—21.00, 1000 .00 per 100 st.; 410 vette koeien kalm: 238 gelde goed; 102 melk- kalm; 36 pin- matig; 10 stieren 18 graskalveren 8 vette kalve- oed; 256 nuchtere de slacht 4595, fokkerij 80130, varkens 1.70 g; 1800 schapen: kalm; lammeren bokken en gei- 31 paarden 650 veulens 325425, ital dieren 3098; en hanen (wit- —2.00; 150 oude (blauw) 2.00 eenden 1.50 len 3.007.50 30 50 per st. 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. De luchtverdediging in ons land is op het ogenblik nog een zorgenkind van de militaire leiding: de beschikbare hoeveelheid radar is volstrekt onvoldoende, er zijn te weinig zware luchtdoel batterijen, geen raketten voor de bestrijding van hoog vliegende bommenwerpers en de Gloster-„Meteors" moe" ten nodig vervangen worden door snellere straaljagers, die beter geschikt zijn om vijandelijke vliegtuigen te onderscheppen. De grote kosten een volledige batterij 90 m.m. luchtdoelgeschut kost b.v. zes millioen gulden alsmede de nog wat trage toezending van Amerikaans materieel, zijn de oorzaak van de huidige onbevredigen de sterkte van onze luchtverdediging. dingssysteem leeft bij de gratie van de radar en vaste telefoon verbindingen. Van de Oostzee af tot aan de Middellandse Zee is een radarnet gespannen om West- Europa te waarschuwen voor de komst van vreemde vliegtuigen. Indien deze op het radarscherm verschijnen, worden onmiddellijk de operatie-centra in het achter land gealarmeerd. In deze cen tra worden de gegevens nauwkeu rig op kaart gebracht en direct doorgezonden aan de luchtdoel artillerie en de luchtmacht. Dit op kaart brengen, „plotten" noemt men dat is een ingewikkeld werk. Het vereist snelheid, con centratie en geduld, eigenschap pen, waarover een vrouw in gro tere mate beschikt dan een man. In de opleiding zit geen leem te, want ons leger heeft meer ge oefende batterij bemanningen dan batterijen. Gelukkig is er, zo vertelde ons de Chef-Staf van het Commando .Luchtdoelartillerie, de majoor H. C. Kremer, een gestadige groei waarneembaar. Ten aanzien van de luchtdoelartillerie was majoor Kremer zelfs zo optimistisch, dat hij voorspelde, dat de luchtdoel- artillerie binnen betrekkelijk kor te tijd over zoveel batterijen en afdelingen zal beschikken, dat het luchtdoelgeschut, mocht het ooit tot een conflict komen, een zware tol zal kunnen eisen van aanvallende vliegtuigen. Een luchtverdediging is echter een ingewikkeld geheel: met ka nonnen en vliegtuigen alleen komt men er niet. Vliegers en artilleristen moeten gegevens heb ben over de komst en vliegrich ting van vijandelijke vliegtuigen, zij moeten nauw met elkaar sa menwerken en elkaar aanvullen. Deze coördinatie is gevonden in een van de Engelsen overgeno men waarschuwings- en gevechts- leidingssysteem, dat niet alleen van grote betekenis is voor de militaire verdediging maar ook voor de burgerlijke verdediging. Want uit de operatie-centra van de luchtverdediging komt ook de alarmering voor de burgerbevol king. Het waarschuwings- en oplei- RIVIERA In Beaulieu sur Mer wordt vandaag het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen de 36-jarige Prins Fe lix van Habsburg, Aartsher tog van Oostenrijk en de 27- jarige Duitse Prinses Anna Eugenie Pauline von Aren- berg. 200 hertogen, hertogin nen, prinsen, prinsessen, aartshertogen en baronnen uit geheel Europa zullen aan wezig zijn. De bruidegom is zakenman in Mexico. De hu welijksreis gaat naar Cuba. LIMA 15.000 bezoekers aan een stierengevecht brach ten Prins Bernhard een luid ruchtige ovatie toen hij na het gevecht in de arena verscheen 'en onderscheidingen uitreikte aan de Spaanse matadors Ca- lerito en Rafael Ortega. KIEV Alhier heeft het nieuwe ballet „Onder de Ita liaanse hemel" zijn première beleefd. Het speelt in een klein haventje waar Ameri kaanse schepen tanks en vliegtuigen aan land brengen. De climax vormt een demon stratie van stuwadoors, vissers en studenten die de tanks in zee gooien, waarop een Rus sisch schip met voedsel bin- nenstoomt. Luide toejuichin gen. BONN In April werd ter herdenking van de 500ste ver jaardag van de geboorte van Leonardo da Vinei een post zegel van 20 pfennig uitgege ven met een uitstekende re productie in kleuren van de Mona Lisa. Voor deze West- duitse zegel bestaat enorme belangstelling bij phïlatelisten in de gehele wereld. Meer dan een millioen exemplaren is al gedrukt. De uitgave zal niet worden beperkt. WENEN Hans Eberstark, student in de philosophie heeft - waarschijnlijk - het wereldrecord in het onthou den van getallen verbeterd. Acht minuten en 16 seconden had hij nodig om zich een ge tal van 100 cijfers onuitwis baar in het geheugen te pren ten; 19.4 sec. om twee getal len van 4 cijfers uit het hoofd te vermenigvuldigen en 2 min. 37 sec. voor een verme nigvuldiging van twee getal len van acht cijfers. U moet het maar eens proberen. Vandaar dat men ook in ons land voor dit werk een proef ge nomen heeft met leden van de Milva, (Militaire vrouwenafdeling, het vroegere V.H.K.). Deze proef is zo goed geslaagd, dat beslo ten is vrijwilligsters te gaan werven voor de bediening van Verschillende cijfers betrekking hebbend op de Olympische Spelen te Helsinki zijn thans bekend ge worden. De athletiekwedstrijden werden bezocht door 850.000 toeschouwers. Bij de openingsceremonie waren 70.000 personen, op de dag van de marathon bevonden zich bijna 69.000 toeschouwers op de tribu nes, op de dag van de 5000 meter 66.000. De finale van het voetbal tour n ooi werd bijgewoond door 58.000 toeschouwers. Voetbal trok na at'hletiek de meeste belangstel ling en hockey sluit de lijst. Enkele cijfers luiden als volgt: Voetbal: 175.000, zwemmen: 78.000, boksen en worstelen: 64.000, gymnastiek en gewicht heffen: 35.000, wielrennen: 9.000, paardensport: 7500, roeien: 6500, basketball: 5600, moderne vijf kamp: 4800, schermen: 4200, hoc key: 1000. In totaal woonden 1.200.000 toeschouwers de spelen bij. De spelen hebben een klein verlies opgeleverd. Men verwacht te 80.000 buitenlandse bezoekers en er kwamen 55.000. Men had 2.000.000 kaarten gedrukt. Een be langrijk aantal werd dus niet ver kocht. de operatiecentra van de lucht doelartillerie. In totaal zijn er 500 tot 600 jonge vrouwen nodig. Zij moeten ongehuwd zijn, niet jonger dan 18 jaar en niet ouder dan 44 en in Delfzijl, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Goes, Apeldoorn, Haarlem of Den Hel der wonen. Deze reserve-Milva's gaan een contract aan voor twee jaar. Zij nemen daarmee de ver plichting op zich om na oproep enkele uren per week, 's avonds of 's Zaterdagmiddags, een op leiding te volgen. Per jaar be draagt het aantal oefenuren ma ximaal 200. Voor elke keer, dat zij komt oefenen, ontvangt de Milva een vergoeding van een gulden. De reserve-Milva wordt in khaki-uniform gekleed. Majoor Kremer sprak de hoop uit, dat er in ons land voldoende vrou wen gevonden zouden worden die bereid zijn enkele uren van hun vrije tijd te offeren om een orga nisatie op te helpen bouwen, wel ke in tijd van nood belangrijk zal kunnen bijdragen voor de ver dediging van het luchtruim en de bescherming van de bevolking. Jolian Maurits van Nassau 21 November naar Korea Het vertrek van Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" uit Den Helder naar de Koreaanse wateren is bepaald op Vrijdag 21 November om 14.30 uur. Van 10.30 uur af zal (het schip toegankelijk zijn voor verwan ten en vrienden, die de leden van de bemanning uitgeleide zul len doen. Evenals in 1950 is ook in 1951 het aantal buitenlandse motor voertuigen geteld, dat gedurende de zomermaanden de afsluitdijk passeerde. Dat waren in Juni in totaal 1470, in juli 3411 en in Aug. 2403. Vergeleken met 1950 is het aantal buitenlandse motorvoertui gen in 1951 met vijftien procent gestegen. De Zweden waren ver uit het talrijkst nl. 2500; daarop volgden de Belgen met 996, de Fransen met 692, de Denen met 621, de Zwitsers met 575, de En gelsen met 540 en de Duitsers met 375. Opvallend was het toegeno men aantal motorvoertuigen van Duitse nationaliteit, zo blijkt uit het juist verschenen nummer van het „Driemaandelijks bericht be treffende de Zuiderzeewerken". JOEGO-SLAVISCH BEZOEK OP MALTA ONGEWENST Oordeel van katholieken De Katholieken van Malta vin den een bezoek van Joegoslavische officieren aan hun eiland onge wenst. Dit verklaarde Dr Hyzler in een zitting van het Maltezer parlement in verband met de uit nodiging van admiraal Mount- batten aan Joego-Slavische of ficieren om een bezoek te bren gen aan het eiland Malta. Dr. Hyzler verzocht de Minis ter-President Olivier de nodige maatregelen te treffen om elke huldiging van Joegoslavische mi litairen door Britse militaire overheden op Malta te beletten. De minister deelde in antwoord mede, dat hii al het nodige zal doen om de gevoelens der Malte zer bevolking niet te kwetsen. Sinds enige tijd heeft Londen een kolenmijn, die geheel com pleet zou zijn, wanneer de kolenlagen niet ontbraken. Deze mijn is n.l. op volle grootte gebouwd en ingericht in het „Science Museum", South Kensington. Hij beslaat een opper vlakte van 837 vierkante meter. In de mijn. Een Diesel locomotief staat gereed om de kolentreintjes uit het hart van de mijn op te halen. De rechtbanken in Hongarije hebben van de regering opdracht ontvangen meer veroordelingen tot dwangarbeid uit te spreken teneinde zo hun practische bij drage te leveren voor de aan voer van werkkrachten voor de verhoging der productie. Vol gens rapporten uit Boedapest bedraagt het aantal slavenarbei ders in Hongarije op 't ogenblik 60.000. Verwacht wordt, dat dit aantal binnen korte tijd tot 100.000 zal stijgen. Het aantal priesters en zus ters onder hen neemt gestadig toe. De slavenarbeiders worden voornamelijk gebruikt voor de aanleg van vliegvelden, wegen, voor net graven van kanalen, vervolgens in de rijstvelden en in de mijnen. De Hongaarse regering staat onder harde druk der Russen om haar productie in het huidige vijfjarenplan aanzienlijk op te voeren. Onder meer als gevolg LONDEN, 18 Nov. - Een aantal leden van het Hogerhuis heeft de Koningin officieel verzocht ontheven te worden van de verplichting om in staatsiegewaad te verschijnen op de dag dat zij gekroond zal worden. De Lord's ver klaarden dat zij zich, gezien de nooddruftige omstandig heden waarin zij verkeren, niet konden veroorloven de dure purperen en hermelijnen gewaden aan te schaffen die zijn voorgeschreven. Het officiële costuum voor een lid van het Hogerhuis bij deze ge legenheid kost ongeveer 470 pond (ruim 4700 gulden) en daarnaast mag voor de kleding van hun vrouw ook nog wel een twee a drieduizend gulden worden uit getrokken. De heren hebben voor gesteld dat men voor hen een paar ken onderdak in een goed hotel, een plaats aan het raam van een huis in Park Lane, vanwaar de stoet goed kan worden gadege slagen, ontbijt, lunch, de gehele dag champagne, een auto voor de twee weken en een particuliere koeriersdienst. Wilde men een goedkopere plaats langs de route, dan zou de prijs met ongeveer vijfhonderd gulden dalen. stoelen apart zal neerzetten zodat het redaa^v^r^ezoekers zij niet in hun burgerpakje tussen ae PrlJ5. speciaal voor oezoeuers hun meer gefortuneerde collega's behoeven te gaan zitten, die zich wèl in een staatsie-gewaad zullen hullen. Het verzoek is ingediend bij de Earl Marshal, de Hertog van Norfolk, die met dej voorbe reiding is belast. In het algemeen zal er trou wens toch diep in de beurs getast moeten worden bij deze gelegen heid. Om welke bedragen het kan gaan verneemt men uit het be richt dat een Australisch diplo maat, J. M. Tully, Agent-general van Nieuw Zuid Wales, zojuist een aanbod van een particulier uit Londen heeft afgewezen voor twee weken onderdak tijdens de kroningsfeesten voor de luttele som van 650 pond (f 6500. Het aanbod omvatte twee we- WASHINGTON, 18 Nov. (K.N.P.) „De situatie, waarin de wereld thans verkeert, betekent voor de Katho lieke Kerk in de Verenigde Staten een verantwoordelijk heid en een uitdaging, waaraan zij zich niet mag onttrek ken. Wanneer de invloed der Katholieken zich wil uit strekken tot het uitgebreide en belangrijke internatio nale gebeuren, dan moet de Kérk in de Verenigde Staten waakzaam en actief blijven, ook al zou dit inhouden, dat er minder aandacht kan worden geschonken aan zuiver binnenlandse aangelegenheden". Dit verklaarde de aartsbisschop van Baltimore, Mgr. Francis P. Keough, tijdens de jaarlijkse al gemene vergadering der Ameri kaanse bisschoppen, zo juist in Katholieke Universiteit van Was hington gehouden. Hij sprak als voorzitter van de bisschoppelijke organisatie in de Verenigde Sta ten, de National Catholic Welfare Conference, en gaf een beknopt overzicht van de activiteiten der N.C.W.C., welke zich tot de meest verscheidene gebieden uitstrek ken. Achtereenvolgens brachten de directeuren der afdelingen rap port uit over de resultaten van het afgelopen jaar. De rapporten hadden o.m. betrekking op ker ken-, scholen- en ziekenhuisbouw, lijke verzorging van militairen, op het onderwijs, de radio, de televisie, op de anti-kerkelijke agitaties, pers, charitatieve acti viteiten enz. Mgr. Keough besprak in het bijzonder de kwestie Joegoslavië, waar zo zeide hij de ver volging der Kerk nog steeds in heftigheid toeneemt. Hij wees er op, dat de Amerikaanse hulp aan dit land nog steeds toeneemt, doch dat de Amerikaanse rege ring hierbij niet mag vergeten hoe de rechten van de mens door de Joegoslavische regering met de voeten worden getreden. Mgr. Keough besprak vervolgens de internationale activiteit van de N.C.W.C., waarbij hij verklaarde, dat de internationale katholieke organisaties voor beïnvloeding der internationale politiek steeds meer op de steun der N.C.W.C. gaan rekenen. Tendenz tot samenwerking Het hoofd der juridische afde- op priesterroepingen, de geeste- ling van de N.C.W.C., Mgr. Em met M. Walsh, constateerde in zijn jaarrapport een verheugende tendenz tot samenwerking tussen Kerk en Staat in de Verenigde Staten. In tal van gerechtelijke uitspraken, zo merkte Mgr. Walsh op, kan men een complete omme zwaai waarnemen in de filosofie van de verhouding tussen Kerk en Staat. De overdreven secularistische filosofie van Everson en McCol- lum is afgedaan. In plaats van de scheiding tussen Kerk en Staat wordt de samenwerking tus sen beide machten steeds meer aanvaarde norm. Mgr. Walsh waarschuwde echter tegen over dreven optimisme in deze aange legenheid, omdat bedoelde gerech telijke uitspraken faalden in de erkenning van de ouderlijke rech ten, waarom het bij deze rechts zaken juist ging. Tijdens de algemene vergade ring maakte Mgr. Keough, die tevens hoofd van de charitatieve afdeling der N.C.W.C. is, enige cij fers bekend, die een beeld geven van de enorme offerzin der Ame rikaanse Katholieken. Gedurende de laatste twaalf maanden ver zond zijn afdeling aan kleding, levensmiddelen, medicijnen e.d. voor een bedrag van bijna 14 millioen dollar. Sinds de oprich ting der afdeling, zo deelde Mgr. Keough mede, werd in totaal voor een waarde van bijna 200 millioen dollar naar de noodgebieden in het buitenland verzonden! Door bemiddeling van de immi gratie-afdeling der N.C.W.C. kon den in het afgelopen jaar 40.386 ontheemden een nieuw bestaan in de Verenigde Staten opbouwen. In totaal werden dit jaar 415 pries ters van landen achter het IJzeren Gordijn opgenomen in de Ameri kaanse zielzorg. uit de Dominions zo laag was ge houden. Amerikanen zouden heel wat meer moeten betalen Inmiddels hebben Britse zaken lieden in de afgelopen maanden voor millioenen Ponden Sterling verzekeringen op het leven van Koningin Elizabeth II afgesloten. Zij herinneren zich maar al te goed hoe de kroning van Edward VIII niet doorging omdat hij in 1936 afstand deed van de troon. Grote voorraden souvenirs wer den toen plotseling waardeloos en men wil ditmaal zijn investerin gen beschermen. Hoteliers, vermakelijkheidsbe- drijven en fabrikanten van sou venirs willen er zeker van zijn dat zij niet teveel geld zullen ver liezen indien de koningin zou ko men te overlijden vóór haar kro ning op 2 Juni 1953. Er wordt ongeveer een premie van tien shilling per 100 pond verzekerd bedrag per jaar bere kend. Voor verzekeringen die zo wel op het leven van de koningin als op dat van de Hertog van Edinburgh gesloten worden, is de premie 7 shilling hoger. Sir Alexander Maxwell, voor zitter van de Britse Reis- en Va- cantievereniging heeft vandaag gewaarschuwd dat duizenden be zoekers, die de Kroningsfeesten willen meemaken, in hotels bui- Jagersfontein O.-Afrika/A'dam 18 vm v. Teneriffe: Johan van Oldenbarnevelt A'dam/Melbour- ne 18 180 m W. eil. Kreta: Maas- kerk 18 v. Accra te Winneba: Oranje A'dam/Tj. Priok 18 v. Singapore; Willem Barendsz. A'dam/Kaapstad 18 te Curacao; Friesland KRL Java/R'dam 18 v. Djibouti/Djeddah; Indrapoera Tj. Priok/R'dam 17 v. Singapore/Be- iawan; Lemsterkerk Bombay/ R'dam 18 v. Pt. Said/Genua: Ma- doera A'dam/Indonesië 19 vm. v. Singapore te Tj. Priok verw. Marken Tj. Priok/R'dam 18 v. Genua/Marseille: Mataram Cal- cutta/Indonesië 15 te Rangoon; Meerkerk Chittagong/R'dam 18 te Spezzia: Nieuw Amsterdam A'dam/New York 17 200 mijl O-. Sable-eil.; Willemstad A'dam/ Cristobal 18 v. Curacao te Aru ba; Farmsum 26 v. Narvik te Mobile verw.; Gaasterkerk 18 v. A'dam/O. Afrika; Hercules 18 v. A'dam/Hamburg: Leerdam New York/R'dam 17 te Antwerpen; Ootmarsum 23 v. R'dam te New Orleans verw.: Oranjefontein 18 v. Antw. te A'dam: Rijndam New York/R'dam d. 17 Scilly's/ Southampton. Engelse elftal tegen België Het Engelse elftal, dat Woens dag in het Wémbleystadion tegen België speelt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Merrick (Bir mingham); achter: Ramsey (Tot tenham) en Smith (Arsenal); midden: Wright (Wolverhamp ton) aanvoerder. J. Froggatt (Portsmouth) en Dickinson (Portsmouth); voor: Finney (Preston). Bentley (Chelsea). Lofthouse (Bolton Wanderers) R. Froggatt (Sheffield Wednes day) en Elliott (Burnley). ten Londen zullen moeten verblij ven zonder de accommodatie welke zij eigenlijk zouden willen. De omgeving van Londen kan heel wat bezoekers herbergen, maar er zal danig geïmproviseerd moeten worden. „Het gaat mij aan het hart, te moeten constate ren, dat wij klanten moeten weg sturen", zei Maxwell op de jaar vergadering van reisbureaux „en wat de buitenlandse reisagenten hierover denken, afgaande op hun brieven, laat zich niet herhalen Hij sprak de berichten tegen, dat een hotel aan één Amerikaan duizend pond (f 10.000.huur had gevraagd voor één kamer tij dens de Kroningsweek. Wel was aan een Amerikaans millionnair voor een reeks van kamers met uitzicht op de weg die de stoet zal volgen, voor hemzelf en 12 vrien den, een bedrag van 3000 dollar genoemd. Maxwell was evenwel van mening dat de hotelhouders tot nu toe te geheimzinnig over hun prijzen waren geweest. Aan gevallen van werkelijke uitbuiting zou zoveel mogelijk ruchtbaarheid worden gegeven van het grote gebrek aan woon ruimte kunnen vele onderdelen van deze reusachtige taak niet op vrijwillige basis worden uit gevoerd .Vandaar het bevel der regering aan de rechtbanken. De grootste ijver om aan het rege ringsbevel tegemoet te komen, tonen de zgn. volksrechtbanken, welker voornaamste taak thans bestaat in het „ontmaskeren en .ongenadig straffen der vijanden van de volksrepubliek". Het wreedste van een veroordeling tot dwangarbeid bestaat hierin, dat de veroordeelde niet weet, hoe lang zijn straftijd zal duren. Een veroordeling tot vijf jaren dwangarbeid betekent nl. een straftijd van minimaal vijf jaar. De strafperiode kan veel langer duren. Een slavenarbeider, die zijn taak niet voor de volle 100 pCt. kan volbrengen, omdat „hij niet wil meewerken aan de bouw van de volksrepubliek", ontvangt een half jaar voor het verstrijken van zijn straftijd de mededeling, dat zijn tijd met nog zes maanden is verlengd. Een half jaar later krijgt hij hetzelfde te horen. Dit kan vrij wel onbeperkt doorgaan. Er zijn gevallen bekend van slavenar beiders, die tot een jaar dwang arbeid zijn veroordeeld, maar die nu, twee tot drie jaar later, nog niet zijn vrijgelaten. Nieuwe straf Enige maanden geleden is een nieuwe vorm van straf inge voerd, de zgn. heropvoeding, Volgens een officiële mededeling van de regering is deze straf in gesteld ter verbetering van de arbeidsdiscipline. Een arbeider, die niet punctueel is, die er niet in slaagt het arbeidstempo bij te houden of die op andere wijze de ontevredenheid opwekt, kan zonder een officiële veroordeling naar een heropvoedingskamp of naar de gevangenis worden ge zonden. De voornaamste leveranciers der slavenarbeiders zijn even wel de interneringskampen, die onder leiding staan van de vei ligheidspolitie. De beambten van de veiligheidspolitie zijn ge machtigd bevel tot internering te geven voor eenieder, die ver dacht wordt van een vijandige of anti-sociale houding. Een pro ces in zulke gevallen is niet ver eist. De politie kan in dezen handelen zoals het haar goed dunkt. De geïnterneerde krijgt nimmer te boren, waarom hij achter het prikkeldraad werd opgeborgen. Evenmin bestaat voor hem de mogelijkheid zich op een of andere instantie te beroepen. Vele danken hun in ternering aan een anonieme be schuldiging. Anderen weer aan het feit, dat zij tot dé hogere klasse behoren of -dat hun ouders er toe behoren. LIMA, 18 Nov. - Naar wij vernemen heeft men plannen voor het bouwen van een slachthuis met opslagplaats in Arequipa in Zuid-Peru. Prins Bernhard heeft over deze en andere plannen besprekingen gevoerd. Hij vertelde de A.N.P.-correspondent dat zich hierbij ongetwijfeld kansen voor de Nederlanders voordoen, doch de Neder landse firma's moeten wel begrijpen dat niet alles op afstand gedaan kan worden en dat het dikwijls nodig zal zijn deskundigen te zenden naar het betrokken land, zoals ook in dit geval. Verder liggen er mogelijkheden voor ons land in de uitvoering van plannen tot verbetering van de haveninstallaties van Callao. E f zouden met name graaneleva tors geplaatst kunnen worden. Ook worden er mogelijkheden ge boden bij de verbetering en uit breiding van de chemische indus trie in Peru. Met het oog op de uiterst scherpe concurrentie zal echter nodig zijn dat Nederlandse importeurs een nauwe samenwer king aangaan. Een dergelijke com binatie zou een permanente ver tegenwoordiger in Lima moeten hebben. De Prins zeide nog, dat hij ver der besprekingen voert over de levering van Peruviaanse katoen aan Nederland tegen betaling in Ponden Sterlings Sedert de Mar shall-hulp voor katoen is opge houden moet Nederland elders katoen vandaan zien te krijgen die niet in dollars betaald behoeft te worden. Vandaag sloeg de Prins in het Volkenkundig Museum te Lima gade, hoe een koninklijke mum mie uit de beschaving van Para- cas uit de doeken werd gedaan. De Paracas-beschaving is een van de hoogste uit het oude Peru. Zij bereikte op het gebied van kun sten en wetenschappen een graad van ontwikkeling die niet door andere beschavingsvormen is overtroffen. De eerste graven werden in 1925 ontdekt op het schiereiland Paracas ten Zuiden van Lima. Daar bevond zich o.a. een mausoleum met 400 mummies van priesters en andere hoog waardigheidsbekleders, die schit terender gekleed waren dan alle mummie's die elders in Peru wer den gevonden. Bij de mummies werden allerlei voorwerpen van ritueel karakter aangetroffen, die van groot nut waren voor de ken nis van de materiële en geeste- 'ijke cultuur omstreeks 500 jaar vóór Christus. De wikkeling waarin de mum mie was geborgen en die in bijzijn van de Prins en zijn gevolg ver wijderd werd, had een kegelvorm met een hoogte van 1.20 m. De doorsnede aan de basis bedroeg 1.70 m. Zij bestond uit lagen ka toenen doeken en fijne stukken geborduurd weefsel, die om de in een rieten mand gezeten mummie waren gewikkeld. De lijken uit deze periode zijn zeer goed geconserveerd en geven blijk van kunstmatige mummi ficering. De buitenste wikkeling is bedekt met een laag matwerk. Wanneer dit is weggenomen ko men twee of meer geborduurde omslagen te voorschijn. Hier onder volgt een omhulsel van ka toen en daarop volgen meestal nog enkele wikkelingen. De mum mie ligt in een mand van fijn riet en de open plaatsen zijn gevuld met kleine kledingstukken en voedseloffers. De mummie is met de ledematen stevig tezamen ge bonden en wel zo dat de knieën de kin raken. Gewoonlijk is zij opgesierd met halssnoer en arm banden. Het gelaat van de mummie is altijd rood geschilderd. Ogen en mond zijn bedekt met gouden plaatjes. In een uur tijd had men de wikkels van het hoofd en het bo venlichaam verwijderd. Een vol ledige behandeling neemt een dag of vier in beslag. Maandag gebruikte de Prins en zijn gevolg de lunch in de Mili taire Luchtvaartschool. Prins Bernhard en'reserve majoor-vlie ger Sonderman werden uitgeroe pen tot ereleden van de Peruvi aanse luchtmacht en ontvingen de distinctieven ervan. Het vliegveld en de overige installaties werden bezichtigd en men nam kennis van de opleidingsmethode. De Pe ruviaanse luchtmacht wordt ge heel door de Amerikanen van het nodige voorzien.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3