RADIO Strijd om de school in Polen fel ontwaakt ^jepka Financiën en Economie Organisatie in Nederland op losse schroeven $0^ programma Ontslagen en verkorte werktijd bij Apeldoornse nettenfabriek Gemeenteraadsverkiezingen en voorkeurstemmen JOTS& Yaticaan: Staat heeft geen recht bisschoppen te ontslaan Beursoverzicht Naar ivii vernemen H. Vader ontvangt Europese schaatstitels Zelfs als er ijs is WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 VATICAANSTAD. Het Vati- caan ontkent, dat enige wereld lijke macht het recht heeft een bisschop uit zijn ambt te ontslaan. Daarom dan ook wordt de z.g. ontheffing van de aartsbisschop van Kattowitz,Mgr. Stanislaus Adamski, uit zijn functie, welke door de Poolse regering zou zijn geschied, niet door Rome erkend. De bisschop van Kattowitz heeft op 27 October, daags na de ver kiezingen, in zijn bisdom een pe titie laten circuleren, waarin de gelovigen hun handtekening zet ten onder het verzoek aan de re gering het godsdienstonderricht op de scholen weer in te voeren. Het godsdienstonderricht im mers is in principe op de open bare scholen in Polen toegestaan. Maar de practijk is, dat talloze plaatsen van godsdienstleraren aan de scholen open staan, omdat de priesters, die haar moeten ver vullen, als „politiek gevaarlijk" worden beschouwd. Door deze kunstgreep alleen reeds slaagt de staat erin het accoord van 14 April 1950, waarin de vrijheid van godsdienstonderricht, wordt ge waarborgd, te ontduiken. Daar komt nog bij, dat de onderwijzers, door hun marxistisch onderricht, alles weer afbreken, wat in het godsdienstonderricht wordt opge bouwd. In zijn petitie heeft Mgr. Adamski tegen deze en nog an dere misstanden willen optreden Doch de reactie op zyn poging is tot op heden zeer fel geweest. Het communistische „Nationale Front" heeft in aller ijl een bijeenkomst georganiseerd, en een resolutie aangenomen, waarin de bisschop zelf, zijn coadjutor Mgr. H. Bed- noez en de vicaris-generaal en wijbisschop Mgr. J. Bienick be schuldigd worden van „staats- vijandige acties". Hoewel de staat, zoals gewoon lijk, niet openlijk en direct op deze actie is ingegaan, blijkt toch uit het feit, dat de communisten door blijven gaan met hun agita tie, hoe moeilijk de positie van de aartsbisschop wordt. „Zycie Warzavie" beschuldigt Mgr. Adamski ervan, dat hij tracht de eenheid van de natie te verbreken, die in de verkiezin gen tot uitdrukking is gekomen. Het is er de bisschop slechts om te doen de eenheid in Silezië te vernietigen en het geloof te ge bruiken om de Christenen tegen het regime op te zetten. „Slowo Powszechne", een z.g. katholiek dagblad, noemt Adamski's actie een .onverantwoordelijk en scha delijk" probeersel. Verscheidene kranten zijn er tot nu toe toe overgegaan de aartsbis- ir DONDERDAG 20 NOV. 1952 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Sympho- nette-orkest en solisten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Orgelconcert en koorzang. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmu- ziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gramo foonmuziek. 13.30 Viool en piano. NCRV: 14.00 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gra mofoonmuziek. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gramo foonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Klein koor. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gramofoonmu ziek. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Sopraan en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VP RO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Zigeunermuziek. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Gramofoon muziek. 12.50 „Uit het bedrijfs leven". 13.00 Nieuws.- 13.15 Mede delingen en gramofoonmuziek. 13.25 Musette-orkest. 13.55 „Lon den en Parijs", hoorspel. 14.35 Piano-recital. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Gramofoon muziek. 17.45 Regeringsuitzen ding: Mr. H. van Andel: „Nieuw- Guinea en de Chinese volks groep". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Amusements muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Orgelspel. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.05 „Wereld vrede", hoorspel. 22.25 Dansmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.3024.00 Gra mofoonmuziek. schop als ex-bisschop te betitelen en zelfs spreken van een „uit zijn ambt gezette bisschop". Het is niet duidelijk, welke positieve stap de staat in Polen in het geheim heeft ondernomen om de bisschop af te zetten. Het Vaticaan zal een dergelijke daad nooit erkennen, zo wordt verklaard, omdat de staat geen enkele bevoegdheid in deze heeft. Ten overvloede wijst men in Vati caanse kringen nogmaals op het geval van Mgr. Stepinac, die aartsbisschop van Zagreb blijft, trots alle beweringen van Tito. ARRESTATIES IN WEST-DUITSLAND BOUHJLJM 18 Nov. (D.F.A.) De justitie te Bochum heeft de inhechtenisneming gelast van 7 personen, die in de laatste dagen onder verdenking van voorberei ding tot samenzwering en hoog verraad in verschillende steden van het district Arnberg zijn aangehouden. Het district Arn berg maakt deel uit van de West Duitse staat Noord-Rijnland- Westfalen. Naar •verluidt zouden deze per sonen lid zijn van een geheime organisatie, die de nationaal-so- cialistische Duitse arbeiderspartij van Hitier navolgt. D.P.A., het Westduitse pers bureau, heeft vernomen dat de vroegere plaatsvervangende Gouwleider van Zuid-Westfalen Vetter, zich onder de zeven ge arresteerden bevindt. Advertentie m b mlinhardt De echte Chlorophyll munhardt tandpasta Tube 120-95-70 ct. bij Apothekers en Drogisten Vijftien nieuwe ontslagen heb ben het totaal van het aantal ont slagen arbeiders bij de Apeldoorn se nettenfabrielc Von Zeppelin en Co N.V. thans op meer dan hon derd gebracht. Daarnaast is met ingang van deze week voor 266 werklieden een verkorte werktijd ingevoerd, welke op een inkrim ping van de werktijd tot ongeveer de helft van de normale neerkomt. De directie wijt de moeilijk heden in haar bedrijf aan de on zekerheid, welke thans op het terrein va de verkoop van vis netten heerst. Over de gehele' wereld komt namelijk het uit synthetische ve zels nylon enz. vervaardigde visnet meer en meer aan de markt. Dit net moet bepaalde voordelen bieden boven het tra ditionele, dat van katoen en hen nep is vervaardigd, doch het kost ook 5 a 10 maal zo veel. Het is te begrijpen, dat de we reldmarkt in dit artikel daardoor ongunstig wordt beïnvloed, want enerzijds is er nog onvoldoende bekendheid met het synthetische net in de practijk, terwijl ander zijds de mogelijkheid bestaat, dat het ouderwetse net zijn plaats zal moeten inruimen. Het gevolg is, dat overal de orders tot het hoogst nodige worden beperkt. Twee dodelijke ongevallen te Achterveld De 81-jarige heer E. Hoose mans viel in Achterveld van een stoep, hij kreeg een hersenschud ding, het slachtoffer werd in huize Sint Joseph opgenomen doch overleed de volgende dag. De 70-jarige J. Venema stak onverwacht de rijweg over en werd gegrepen door een brom fietser. Het slachtoffer overleed in het "ziekenhuis te Amersfoort. De richtlijnen inzake gratieverlening Ter voldoening aan de toezeg ging door hem gedaan in de ver gadering van de Tweede Kamer van 15 Oct. j.l. heeft de minister van Justitie de voorzitter der Tweede Kamer ter vertrouwelijke kennisneming van de leden af schrift doen toekomen van de in 1946 vastgestelde richtlijnen in zake gratieverlening van opgeleg de doodstraffen. Deze stukken zijn nedergelegd ter griffie. Vrije verhandeling enige buitenlandse effecten De Nederlandse Bank verleent op grond van het deviezenbesluit 1945 een algemene vergunning voor de verhandeling en levering tussen ingezetenen - door bemid deling van een lid van de Ver eniging voor de Effectenhandel - van thans aan een Nederlandse beurs genoteerde Belgische en Zwitserse effecten alsmede van loten Panamakanaal 1888. De Belgische effecten moeten uitsluitend in Belgische francs luiden of zonder nominale waar de zijn. Zij moeten, voorzover zij onder de Belgische effectenstel ling vallen, voorzien zijn van tellingcertificaten. De Zwitserse effecten moeten in Zwitserse francs luiden. De loten Panama kanaal moeten voorzien ziin van Frans affidavit. Kapitaal Verenigde Tankvaartrederij Thans zijn de statuten versche nen van de N.V. Verenigde Ne derlandse Tankvaartrederii te Den Haag, die onlangs door de N.V. Stoomvaart-maatschappil „Nederland" en van Nievelt, Goudriaan en Go's Stoomvaart Maatschappij N.V. is opgericht. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe rederij bedraagt 7.500.000. verdeeld in 10 priori- teits- en 7.490 gewone aandelen, elk groot f 1000. De beide oprichters nemen ieder deel voor 5 prioriteits- en 3745 gewone aandelen. Alle prio riteitsaandelen ziin geheel volge stort en op alle gewone aande len is 20 pet in contanten gestort. Jhr Mr H. L. A. Kretschman van Veen is tot directeur be noemd. Crediet aan De Bary staatsbelang Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging van de rijksbegroting voor het dienstjaar 1952 in ver band met het crediet aan de Handel-maatschappii H. Albert De Bary en Co. N.V. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Bij uitspraak van 1 Juli 1952 van de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel is De Barv veroordeeld, om aan het Nederlandse Beheersinstituut, als vertegenwoordigende de boe del van de WRA te betalen be dragen van resp. f 4.596.834,95 en 16.106.947,54, vermeerderd met de rente over deze bedragen naar 4 pet 's iaars van 15 Juli 1951 af tot de dag der voldoening. Uit hoofde van het bepaalde bii het besluit vijandelijk vermo: gen en bij de wet van 10 Juli 1951 is ongeveer 96 pet van het aandelenkapitaal van De Bary overgegaan in handen van de staat. Op grond hiervan is de staat met het oog op de toekom stige vervreemding van dit aan delenbezit rechtstreeks belang hebbende bii het ongestoorde voortbestaan van De Bary als bankinstelling. Hierbij zii aangetekend dat De Bary als middelgrote, goed ge leide bankinstelling in het Neder landse bankwezen een niet on belangrijke plaats inneehit. Op grond van deze overwe gingen heeft de regering ge meend zodanige maatregelen te moeten treffen dat De Bary haar bedrijf ongestoord zou kunnen voortzetten. Zoals in het antwoord op de vragen van het lid der Eerste Kamer de heer Ruys de Beeren- brouck reeds is medegedeeld, is toegezegd, dat het crediet niet dan in uiterste noodzaak zal wor den gebruikt, terwijl voorts, hoe wel De Bary aan ziin verplichtin gen uit hoofde van de onderha vige uitspraak reeds heeft vol daan, tot dusverre op dit crediet niet is gedisponeerd. Rustige markt op prijs houdend niveau AMSTERDAM 18 Nov. In tegenstelling tot gisteren, toen de beurs ongevoelig was voor de zwakke houding van Kon. Olie, heeft de lagere opening van het hoofdfonds op 302 y, vanmiddag enige aarzeling veroorzaakt. Toen tegen middenbeurstijd de koers zich herstelde tot 304, dus slechts een fractie beneden gisteren, ging de gehele markt weer mee, zodat over het algemeen prijshoudend gesloten werd. De industriesector sloot nage noeg prijshoudend met zeer wei nig affaire, hetzelfde geldt voor de scheepvaartafdeling. Bij de cultures bleven suiker en tabak ken goed op peil, doch Amster dam Rubber was een puntje lager. Ook op de beleggingsmarkt was men weinig te spreken over de omvang der zaken. Alleen begin- beurs kwamen hier enkele trans acties tot stand in de conversie lening en investeringscertificaten, resp. op 93 en 94, doch daarna lag de handel nagenoeg stil. Overigens liggen de guldensbe leggingen de laatste weken vrij stabiel. Vandaag staat de inschrij ving open op 4Vi procent gemeen te Geldrop. Tijdens het beursuur bleek de belangstelling reeds zo danig te zijn, dat emittenten ver klaarden „Geldrop gaat er in als koek". De Indonesische gemeentelenin gen, waarin het aanbod zeer klein is, waren wederom vast, obligaties bank voor onroerende zaken een kleinigheid in reactie na de vaste stemming van gisteren. Het agio voor Amerikanen bleef onveran derd op circa 7/8 procent. heeft de heer Clarence Hunter, met enkele leden van zijn staf een bezoek gebracht aan de Ar tillerie-inrichtingen aan de Hem- brug heeft de Rotterdamse rechtbank de 22-jarige Amsterdamse te kenaar J.S. veroordeeld tot 2 jaar jeugdgevangenis wegens zijn aandeel in de overval op een be stelauto van de Rotterdamse Bank, waarbij f90.000,in de wacht werd gesleept. De zaak tegen de hoofdverdachte de 33- jarige J. S. werd voor een nader onderzoek aangehouden. De eis was hier 5 jaar. heeft een 29-jarige Hagenaar weinig plezier gehad van zijn handelwijze om diverse kostbare artikelen aan te schaffen zonder te betalen en ze daarna weer van de hand te doen. De off. van Justitie bij de Haagse rechtbank eiste daarvoor een jaar gevange nisstraf met aftrek heeft de vertegenwoordiger van de Ned. Antillen, Mr. Cola De- brot een cheque van f12.744,24 overhandigd aan het comité, dat gelden inzamelt voor ondersteu ning van behoeftige oud-ver- pleegsters in ons land is de „stichting landverhuizing" opgeheven. Op een buitengewone algemene vergadering werd daar toe gisteren besloten. De liquida tie zal een feit worden op de dag dat de nieuwe emigratiedienst zijn taak zal aanvangen is met ingang van 1 Maart 1953 tot directeur van de Rijksgebou wendienst benoemd Ir. J. J. M. Aangenendt, thans hoofddirecteur van Publieke Werken te Nijme gen. Hij volgt de heer Heyning op, die met die datum met pen sioen gaat. Oekrainse theologen VATICAANSTAD, 17 Nov. (K.N.P.). Ter gelegenheid van het feest van de H. Josaphat, pa troonheilige der Oekraine, ontving de H. Vader de professoren en studenten van het Oekrains Se minarie te Rome, dat door Zijn voorganger Paus Pius XI hoog boven de stad Rome op de Jani- culus-heuvel werd gebouwd, in speciale audiëntie. De H. Vader herinnerde bij deze gelegenheid aan de ingrijpende veranderingen, die vooral in Ru- thenië, het in de Karpafhen ge legen deel van de Oekraine, in de laatste twintig jaren hebben plaats gehad, waar na het vroegere Oos tenrijkse bestuur achtereenvol gens de Tsjechen, de Russen, de Duitsers en nu weer de Sovjet- Unie regeren. Pius XII sprak Zijn deernis uit met dit ong -kkige land, welks bisschoppen 01 wel tot de marteldood werden veroor deeld, ofwel in gevangenissen en concentratiekampen moeten leven, en prees de moed van de voor Hem staande theologanten, die bereid waren een wellicht even hard lot te ondergaan. Toch is het lot ook van hun vaderland, zo vervolgde de Paus, bepaald door het bestier van de Eeuwige Wijs heid, zodat wij mogen hopen op een komende herrijzenis. Deze 'hoop is beslist niet ijdel, aldus de H. Vader, en kan voor een groot deel zeker ook worden geput uit de diep ingewortelde verering voor de H. Maagd, die het gehele Oekrainse volk ken merkt. DEN HAAG -- A.1 zou Nederland in Januari in een koude" golf zijn gevangen, dan toch is het zo goed als zeker, dat de Europese kampioenschappen hardrijden niet in het Olympisch Stadion zullen worden georganiseerd. Dit was de verrassende mededeling, welke de directeur van het Stadon, de heer Bessem, ons deed, naar aanleiding van de positieve uitlatingen, welke er de laatste tijd aan de zijde van de Kon. Ned. Schattsbond over dit tournooi zijn gedaan. De secretaris van de K.N.S.B., de heer Wesselo, heeft zelfs dit weekeinde, sprekende over een schaatsduel tussen Nederland en Zweden, de stellige indruk ge wekt, dat op 31 Januari en 1 Fe bruari de elite van de Europese hardrijwereld naar Amsterdam zal komen. De tactiek van de K.N.S.B. is wel heel gevaarlijk. De bond heeft de opdracht van de I.S.U. (Inter national Skating Union) gekregen om de Europese kampioenschap pen in Nederland te organiseren. Bij voorbaat wist men in de Ne derlandse schaatskringen toen blijkbaar al, dat de kans om dit te doen zeer gering zou zijn in verband met de slechte winters hier. Desondanks werd naar bui ten de indruk gevestigd, dat in dien er inderdaad deze winter ijs zou zijn, het hardrijtournooi in het Olympisch Stadion te Am sterdam zou worden gehouden. De directeur van het stadion heeft over deze kwestie enkele maanden geleden slechts een kort gesprek gehad met het lid van de technische commissie van de K.N.S.B., de heer Roos (thans als voorzitter voor deze commissie voorgedragen). Er is daarbij geen enkele toezegging gedaan door de heer Bessem. In een onder houd dat wij met hem hadden, verklaarde de directeur van het stadion ons, dat zo het mocht vriezen hij er bitter weinig voor voelde de grasmat te schaden door het stadion onder water te zetten. De sintelbaan alleen zou veel te smal zijn, bovendien moe ten er langs de kanten van de baan kleine dijken worden op geworpen om deze af te bakenen. Een dergelijke verruïnering van de kostbare grasmat wenste de heer Bessem uiteraard onder geen beding. Desondanks blijft de K.N.S.B. rondbazuinen, dat de schaatskampioenschappen in Ne derland zullen worden gehouden, terwijl er eigenlijk over deze kwestie nog in het geheel geen contact is met de leiding van het Olympisch Stadion. Technisch zijn er dus zeer grote bezwaren, een tweede be langrijk punt vormen de finan ciën. 'De totale kosten zouden plusminus f40.000,— bedragen. De uitvoer van fruit Tegen 1 December wordt een nieuwe minimum uitvoerprijs voor appels en peren naar Duits land verwacht. Deze prijs be draagt thans f 30.per 100 kilo gram, teneinde de Duitse bin nenlandse fruitmarkt niet te ver storen. Oorspronkelijk gold deze ragelin,g-in-overlefi tot 15 Novem ber. Verlenging met een halve maand bleek nodig. Uit Zweden wordt gemeld, dat de invoer van appelen per 12 December vrii wordt. Hoewel de Engelse markt voor Nederlandse uien krachtens over eenkomst per 1 December zou open gaan, is thans gebleken, dat de Engelse autoriteiten de invoer van Nederlandse uien van 24 November af zullen toestaan. Het is de grote vraag of dit be drag ooit te putten zal zijn uit de zeer mager gevulde kas van de K.N.S.B. De manoeuvre wordt nog ingewikkelder, want op de achtergrond blijft Hamar staan. Immers zo is er destijds ge zegd als de kampioenschappen niet in Nederland kunnen wor den gehouden, zouden zij naar Noorwegen gaan, let wel, onder supervisie van de K.N.S.B. Dat is alles buiten de I.S.U. omgegaan, de K.N.S.B. heeft dat zelf gere geld. Hamar is financieel bijzon der geschikt voor de Nederlandse Bond, omdat Ballangrud, eigenaar van een grote boerderij waarbij een prachtige ijsbaan, reeds de toezegging heeft gedaan, dat daar de Nederlandse hardrijders gra tis kunnen logeren. Momenteel heeft Zweden tegen deze manier van doen reeds een ernstig pro test laten horen. Hetgeen te be grijpen valt. Want als de K.N.S.B. noodgedwongen moet afzien van de organisatie in Amsterdam en dat staat nu reeds voor 99% vast dan heeft alleen de I.S.U. het recht een andere plaats daar voor aan te wijzen. Spanje in wereld kampioenschap 1954 Het bestuur van de Spaanse voetbalbond heeft besloten in te schriiven voor het wereldtornooi om de Jules Rimet beker waar van de eindronden in 1954 in Zwitserland zullen worden ge speeld. Prijzen voor kalkzandsienen vrij In de Nederlandse Staatscou rant is gepubliceerd de beschik king tot vrijlating van de prij zen voor kalkzandstenen. Daar door is genoemd materiaal niet meer aan speciale prijsvoor- schriften gebonden. Kapel van Bossuet opnieuw in gebruik genomen Ter gelegenheid van de 300ste verjaardag van de priesterwij ding van Mgr. Bossuet, de be roemde Franse moralist, rede naar, historicus en bisschop van Meaux, hebben de prefect van 't departement, de burgemeester van Meaux en talrijke kerkelijke en burgerlijke overheden 'n Mis bijgewoond in de private kapel van Bossuet. De H. Mis werd op gedragen door Mgr. Albert Bros, vicaris-generaal van het bisdom Meaux, die een levensbeschrij ving heeft gegeven van het leven van Bossuet. Graanbeurs Groningen GRONINGEN, 18 Nov. Rode tarwe 22,2525,85; Witte tarwe 22,2525,95; Inlandse rogge 25.25 27,85; Wintergerst vrij 28,25 33,10, inlevering 22,2524,10; Zo- mergerst vrij 30,2535,25; Witte haver vrij 25,2528,75; Groene erwten 47,3056,30; Paardenbo- nen 32,3036.30; Wierdebonen 32,3035,30; Duivebonen 55,30 62,30; Koolzaad 55,30—59,30; Kar- wijzaad 50,5058,50; Grote mos terdzaad 55,4064,40; Kanarie zaad 30,3533,35; Aureoolcapucij- ners 38,3043,30. Al deze prijzen gelden voor boerenpartijen, franco Groningen geleverd, inclusief provisie. Overzicht: Het aanbod was niet groot. Over het geheel was de stemming prijshoudend. Tarwe was ca. 10 ct hoger. Voor de beste monsters rode en witte besteedde men 25,85 en 25,95. Tweede soort van 24,50-25,50, Rogge kon plm. lOct meer bedingen. De beste soorten werden met 27,85 betaald. Afwijkende partijen hadden wei nig belangstelling. Wintergerst vond kopers in prijzen van 33,00 en 33,10 terwijl zomergerst naar hoedanigheid van 34,75 tot 35,25 opbracht. De beste monsters witte haver werden betaald met 28,75, soms nog iets hoger. Afwijkende monsters werden verhandeld van 27,5028,25. De aanvoer van groene erwten was klein. In de prijs kwam vrijwel geen verande ring. De beste kwaliteiten konden van 55,5056,30 bedingen.. Twee de soort van 51,0054,00. In bo nen ging weinig om. Voor een partij koolzaad werd 58,30 betaald. Karwijzaad was iets beter. Goed zaad werd verkocht voor 58,50, bij uitzondering 59,00. In de overige zaden ging weinig om. Al deze prijzen gelden voor boerenpartijen franco Groningen geleverd incl. provisie. Veemarkt Groningen GRONINGEN, 18 Nov. Kalf- en melkkoeien (resp. Ie, 2e en 3e soort) 1050—1150, 925—1000, 725 850, kalfvaarzen 875950, 700 800, voorj. kalvende koeien 850 900, 725800, vare koeien 750 875, 550700, stieren 2.352.40, 2.102.15 sl. gew., kalveren en pinken 150650, slachtvee 2.48 2.54, 2,25—2.30, 1.80—1.95 sl. gew., nuchtere kalveren 3045, weide- schapen 9011, vette lammeren 75 88, vette schapen 100130, loopvarkens 5080. biggen 4044, 3036, vette varkens 1.821.93, 1.601.80 lev, gew., zouters 1.80 1.85 lev. gew. Aanvoer: 1021 runderen, 639 kalveren, 428 schapen, 404 var kens, 355 biggen, 16 paarden, 15 bokken en geiten, totaal 2878. Overzicht: Met uitzondering van enkele beste kalfkoeien en kalf vaarzen met witte bewijzen was de gebruiksveehandel, voorname lijk in de afwijkende soorten, uiterst traag gestemd en nauwe lijks prijshoudend. Voor eerste kwaliteit slachtvee bewogen de prijzen in verband met de kleine aanvoer, zich in stijgende richting. Voor de rest bleven de prijzen van vorige week gehandhaafd. De nuchtere kalveren vonden lang zaam kopers tegen hogere prij zen. Om in het vervolg nuchtere kalveren te verhandelen wordt de veemarkt ook des Vrijdags ge opend. De wolveehandel verliep in alle soorten bij geringe aanvoer niet vlug met onveranderde prijzen. Op de afdeling varkens waren voor de prima slaahtvarkens de prijzen 'iets hoger. Overigens vrijwel onveranderd. De biggen- handel had een kalm verloop met ongewijzigde prijzen. Veemarkt Leiden LEIDEN 18 Nov. Aangevoerd 229 vette varkens. Notering zware 208—210, zouters 183, zeugen 170 182. Handel vrij goed, doch af loop minder. UTRECHT. Het dagelijks be stuur van de K.V.P. heeft aan de leden van de Partijraad schrifte lijk een voorstel gedaan, om het Bijzonder Reglement voor de ge meenteraadsverkiezingen „aan te passen" aan de nieuwe bepaling (Advertentie) FEUILLETON: 25. „Dat is geweldig", zei Theo door, „maar ik ben helemaal geen artist en ik wil het ook niet worden, nu niet en nooit. Ik ben maar een student en straks neem ik de sigarenfabriek van mijn vader over. Van kunst word je niet vet. Dat getokkel van mij is maar liefhebberij." Van verbazing moest Manders even tegen het meisje leunen en ook dat meisje kwam de hele verdere avond lichamelijk niet meer in evenwicht. „Maar man, het zou toch eeuwig jammer zijn als jij je talenten niet uitbuitte. Kerel, je weet zelf niet wat je kunt- Ik heb er bij Menda van Daal bendes meege maakt bij het proefnemen, die niet in jouw schaduw konden staan. Menda móét je horen, vent! Je hebt een kapitaal in je keel!" EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms En zo sprak hij nog enige tijd door. Hij noemde Theodoor maar „man", „vent" en „kerel", dat kwam van enthousiasme en van de koppige champagne. Theodoor moest en zou eens met die Menda van Daal gaan praten. Zij zouden het wel vast inleiden, in de week zetten, als hij dat wilde. Voelde hij iets voor opera en zo? Hij had ooit met piano- of orkestbegelei- ring gezongen? Guitaar was heel aardig en volksliederen waren best om eens aan te horen, maar zo'n stem als „jij kerel" er een hebt, zo'n stem moest gesteund worden door een Steinbach-vleu- gel of een orkest. Theodoor stuitte de woorden stroom van Manders en zei: „Laat mij maar bij mijn guitaar en mijn volksliedjes blijven." Om beurten probeerden Man ders en Laura hem te overreden en vooral het meidje had er slag van. Ze legde haar poezelhand op die van Theodoor en zei: „Ik sméék je!" Wie is daartegen bestand? Theo door beloofde tenslotte, dat hij eens met die grapjas, Menda van Daal, zou gaan praten, als zij van hun kant beloofden er met geen mens over te praten en ook niets in te leiden of in de week te zet ten. Dat werd beloofd. En zij scheidden als beste vrienden. Toen Theodoor het restaurant wilde verlaten, trad bij de uitgang een ober op hem toe. Wacht, dacht hij, die gaat me daar eens pontifi caal de deur voor me openhouden. Doch de man in het zwart vroeg hem zacht of hij niet even bij de heer Tilman, de eigenaar van het restaurant zou willen komen. Theodoor knikte. Hij verwonderde zicb nergens meer over, dat had hij vanavond afgeleerd. De ober ging hem voor door een privé- deur, een trap op. Hij liet hem binnen in een smaakvol gemeubi leerde kamer, waar de eigenaar aan tafel te lezen zet. Een korte zware man met besliste gebaren. Zo een, die even vlot tien vaten wijn koopt als één fles zure Moe zel. Hij stond meteen op en kwam met uitgestoken hand naar Theo door toe. „Dat was prachtig," zei hij zon der meer. De gasten genoten. Ik heb een voorstel. Kunt u en wilt u eens vaker zingen voor onze be zoekers?" Hij stak Theodoor een kist siga ren toe. Gaat u toch zitten! Toen zij elg in een zware fauteuil lagen, keek de eigenaar van het Salome- restaurant hem vragend aan. „Ja," zei Theodoor, „ik wil nog wel eens een avond komen, ten minste „Zo bedoel ik het niet", zei de heer Tilman, terwijl hij met zijn hand door zijn korte haren streek. „ik bedoelvoorlopig een maand lang, elke Zaterdag- en Zondagavond. Desnoods nog een andere avond in de week, bij voorkeur Woensdag. En als de verbouwing klaar is, iedere avond. Wat zijn uw condities?" Ze gaan hier vanavond alle maal zo geweldig van stapel, dacht Theodoor. Maar het was hem niet onaangenaam. Behalve handels geest zat er nog genoeg romantiek in hem. „Ik ben maar een student, mijn heer Tilman," zei hij, „en geen beroepszanger." „Condities?" vroeg Tilman on verstoorbaar. „Aan u," zei Theodoor met een sierlijk handgewuif, alsof geld er niet toe deed. „Tien gulden per avond van acht tot elf uur. Consumpties vrij". „Kan niet", zei Theodoor, ook al even kort. „Twaalf vijftig", zei de eige naar. Theodoor schrok. Hij had be doeld te zeggen, dat hij niet om acht uur beginnen kon. Dat was te vroeg; zijn studies zouden in de knel komen. Hij schudde zijn hoofd. „Ik bedoel de tijd", zei Theo door; hij vond het niet billijk de man door nog langdurige misverstanden te ruïneren: „Ik van het Kiesreglement voor de Tweede Kamer. De strekking van dit voorstel is, het mogelijk te maken dat ook bij de verkiezingen voor de ge meenteraad voorkeurstemmen zul len gelden. Het dagelijks bestuur van de K.V.P. wil dit regelen op dezelfde wijze, als dit voor de Tweede Kamer is bepaald. Voor de gemeenteraad zal de vereiste „instemming" met die voorkeur verkiezing echter gegeven moe ten worden door het afdelingsbe stuur, c.q. het bestuur van de ge meentelijke centrales. Die instem ming zal gegeven moeten wor den, tenzij naar het oordeel van de beslissende instantie in belang rijke mate afbreuk zou worden gedaan aan het voorschrift, dat de verscheidenheid der in de Par tij georganiseerde kiezers in de vertegenwoordiging der Partij in de gemeenteraad, op redelijke wijze tot uiting behoort te komen. ben student, ik studeer nog. Kan het van negen uur af?" „Tien tot twaalf?" „Goed". De heer Tilman schreef on middellijk een bevestiging, een soort contractje, vloeide de inkt af, morste as op zijn pak en drukte Theodoor de hand. Afge werkt .Hen liet hem uit. Theodoor reed naar huis. Hij kon de gebeurtenossen van deze avond niet allemaal ineens ver werken. Hij had wat bij een vriend willen gaan zitten tokke len en nu kwam hij terug met vijf en twintig gulden in zijn tes en met wie weet hoeveel nog iin' het nabije verschiet. Be- •gongon het geld maken weer hendig voor hem te worden? Hij zag zich al drie avonden in de week op de planken staan. Tien gulden per avond had de restaurateur-eigenaar voorgesteld en door stom geluk was dat be drag tot vijrtien gestegen, ter wijl het aantal uren inkromp. Theodoor reed rakelings langs een boom af. Hola, hou je posi tieven bij elkaar, zei de jonge man achter het stuur ,een lijk kan niet meer zingen en dus geen geld maken. Toen hij weer midden op de weg reed, schold hij zich uit voor een vervloekte materialist. Vunzig, om zo naar geld te haken! Alsof geld ge lukkig maaktMaar de ge dachte aan Clarence spoelde alle briefjes van vijf en twintig weg. Wordt vervolgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6