Over de taak van de TAEK RADIO Ernstige waarschuwing in Kardinaal Innitzer opent charitasweek p jON*' A.IS op Financiën en Economie Versterking vrije wereld maakt goede voortgang tegen Weensvolkerencongres Egn nl PUROL Aardschok in Australië maar d he Onze zilveren Hogeschool Tilburgse burgerij bracht f 25.000 voor jubileum bijeen programma De Amerikaanse hulp Zendingen moeten worden bespoedigd Beur sover zicht Oproep comité verdediging van christelijke beschaving UW PUZZLE voor vandaag Sanap/r/n Instel lid (Van een onzer redacteuren) Op het oude embleem van onze zilveren Katholieke Economische Hogeschool staat heel wat te lezen en te kijken. De naam staat er op en de symbolen voor de handel, de rechtvaardigheid en naar ik meen ook nog de hoorn des overvioeds. Een klein hoorntje wel te verstaan, maar, toch zal dit wel slaan op de goede dingen dezer aarde, die met goede en juiste economie te bereiken zijn, de vruch ten dus van een wijs economisch beleid. Doch ik heb u nog slechts de rand van het embleem verklaard: in het midden vindt het oog een heel schilderij. In een speels geornamenteerd schild ziet ge daar een zeewaardig schip met volle zeilen en alle vlag in top de haven uitlopen, de haven van een Tilburg-aan-de-zee, met een zon in de lucht en hoog boven alles uit het teken van het kruis. Een afgestudeerde van deze hogeschool kan namelijk alle zeeën bevaren, hij kan naar vele kanten, hij kan als hij wil overal slagen, de Tilburgse hogeschool heeft hem als een schip toegerust en uit gerust en onder het teken van het kruis zal het veilig koersen zijn naar een schone toekomst, waar de afgestudeerde een zegen kan zijn voor de hele maatschappij. Dit alles hoop i'k te mogen lezen uit dit fiere embleem, een symbool dat iedere dag juister wordt, want grdot is het nut en vele zijn de vruchten, die deze school reeds heeft afgeworpen. In een eerste artikel heb ik u iets over de historie van deze zegenrijke stichting vertelt. U hebt er van de R.K. Leergangen kunnen lezen, een stichting, door Dr. H. Moller in Amsterdam in het leven geroepen, dan spoedig verplaatst naar 's-Hertogenbosch, en in 1918 overgebracht naar Til burg wegens de gunstige finan ciële voorwaarden, die de ge meente bood. Het curatorium van deze R.K. Leergangen, dat door de Bisschoppen van Nederland wordt benoemd, heeft in het na jaar van 1927 de R.K. Handels hogeschool als afzonderlijke stichting in het leven geroepen, en blijkens het grote aantal stu denten. dat zich reeds de eerste jaren liet inschrijven, heeft het daarmede een daad gesteld, die vooral voor de zuidelijke provin cies van het hoogste belang is. Tilburg werd bovendien hoge- schoolstad en zag zijn onderwijs- gelegenheid tot het hoogste punt uitgegroeid. De eerste hooglera ren waren de professoren Kaag. Gimbrère, Weve en Goossens en de buitengewoon hoogleraar Cob- benhagen. Mgr. prof. dr. Th. Goossens was de eerste Rector Magnificus, als beheerder van de hogeschool is de laatste nog steeds volop met het werk van de Katholieke Economische Ho geschool (zoals de school thans heet) verbonden. Wie zal dat betalen? Begonnen werd met 23 studen ten. In het derde cursusjaar wa ren er al 82. thans telt de school 750 studenten. Zij ruimt een grote plaats in voor de levens beschouwelijke vakken en daar door ondersoheidt zij zich van de anderen. Na de oorlog werd de afdeling sociale wetenschappen aan de studierichting toegevoegd. Voor twee jaar had een terug gang plaats in het aantal eerste jaars, nu loopt men echter in Tilburg weer in en komt de te ruggang aan de andere hoge scholen. Natuurlijk put Tilburg de meeste studenten uit Brabant en Limburg, maar ook uit andere delen des lands vinden velen de weg naar Tilburg, zelfs niet-ka- tholieken. want de school staat voor allen open. Het grote goed van deze school wordt thans ook door de overheid erkend, zo draagt het rijk 65 pet. van het jaarlijks tekort, en het curato rium heeft goede hoop, dat de stad Tilburg in vereniging met de provincies Brabant en Lim burg 20 pet. voor hun rekening zullen nemen: dan blijft er ech- van deze hogeschool is de TAEK de Tilburgse Academische Eco nomische Kring, die studenten, docenten en afgestudeerden in de ene, grote hogeschool-gemeen schap samenbrengt. Een hoge- schoolgemeensohap die ge in de ze betekenis en omvang aan geen van de andere universitei ten en hogescholen zult vinden. Dit dankt Tilburg aan prof. Cobbenhagen, de vader van de Tilburgse Hogesohoolgemeen- sChap, die het grote goed van n blijvende band inzag en Li dig 'in 1934 reeds toen er pas 6 af gestudeerden waren tot op richting overging. Prof. Cobben hagen ging er van uu dat een hogeschool meer moest zijn dan een doorgangshuis naar de le vende praktijk. Het doel van de TAEK is dan ook niet alleen be stendiging van de band met stu denten, docenten en afgestu deerden, maar via de studiebij eenkomsten blijven de afgestu deerden op de hoogte van de ontwikkeling van de wetenschap- beoefening, zelfs behartigt de TAEK zoveel als in zijn machte is de maatschappelijke belangen van de afgestudeerden, dit o.m. via een plaatsingsbureau. Prac- tisch alle afgestudeerden (600) zijn lid van de TAEK, en zo be-, zien is deze hogeschoolgemeen- schap uniek in Nederland. De hogeschool is dan ook zeer trots op deze TAEK. In 1934 werd de eerste hoge schooldag gehouden, manifestatie van de blijvende band en een waar verbroederingsfeest tussen afgestudeerden, docenten en stu denten waarbij de Tilburgse bur gerij niet langs de kant blijft staan. Speciaal dit jaar zal deze civitas-gedachte aan haar trek komen en wel op de feesten van 12 en 13 December, waarop de Tilburgse hogeschool haar vijfde lustrum zal vieren. De TAEK zal daarbij een TAEK-fonds aanbie den ter bevordering van de we tenschappelijke arbeid van do centen, studenten en afgestu deerden. Minister Schuman, die op 13 December zal promoveren tot doctor honoris causa, krügt op deze dag 't erelidmaatschap van de TAEK aangeboden, terwijl ook Tilburg niet met lege handen ter receptie zal gaan: de burgerij zal de jubilerende hogesohool 'n fonds ter bevordering van de wetenschapsbeoefening aanbie den. waarvoor reeds meer dan f 25.000 werd bijeengebracht. Alles wijst op een schoon en hoogstaand feest, een feest dat nog lang in de herinnering zal ter altijd nog 15 pet. over, die blijven, een feest waaruit school de school zelf moet dekken, en en TAEK nieuwe kracht zullen dat is toch altijd nog een be hoorlijk bedrag. Een wel zeer interessant facet putten om hun vruchtbaar werk voort te zetten, tot heil van ons volk, tot glorie van Brabant. VRIJDAG 21 NOV. HILVERSUM I (402 M.): 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw: 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.: 9.45 Schoolradio; 10.00 Piano recital; 10.10 Klein vrouwenkoor; 10.30 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Omroeporkest; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest en soliste; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Salon orkest en soliste; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Sopranen, piano en gitaar; 14.45 Gram.; '15.00 Schoolradio: 15.30 Sopraan en piano; 15.40 Amusementsorkest; 16.00 Voor de zieken: 17.00 Voor de jeugd: 17.15 Kinderkoor: 17.35 Operette muziek; 18.00 Militaire reportage: 18.10 „Wijsjes" uit het Oosten gebracht door Twentse jongens en meisjes. (In de pauze; Reis Z.K.H. Prins Bernhard naar Mid den- en Zuid-Amerika). 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws: 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en Toelichting; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Promenade Orkest en koor; 21.00 Sport; 21.10 Brabantse uitzending; 21.40 Weense muziek: 21.55 „Om de toekomst van Ne derland". causerie: 22.15 Kamer koor; 22.45 „Ik geloof in ene hei lige. Katholieke Kerk", causerie: 23.00 Nieuws; 23.15 Wereldkam pioenschappen Dammen; 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO: 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA: 22.40 VPRO: 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.: 8.18 Gram.: 8.50 Voor de huisvrouw: 9.05 Gram.: 9.40 Voor de kleu ters; VPRO: 10.00 „Thuis", cau serie: 10.05 Morgenwijding; VA RA: 10.20 Gram.; 10.30 School radio; 10.50 Gram.; 11.25 Voor dracht; 11.45 Gram.; AVRO: 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Gram.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Viool en piano: 14.50 Voordracht en muziek; 15.10 Pianotrio: 15.30 Amusementsmuziek: VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgelspel; 17.20 Muzikale cause rie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicita ties: 18.45 „Denk om de bocht'" 19.00 Meisjeskoor; 19.15 „Het volle pond", causerie; VPRO: 19.30 „Moreel beraad", causerie: 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Bari ton en piano: 20.30 „Europa één'" causerie; 20.40 „Leven op de aar de". causerie: VARA: 21.00 Frag menten „Tiefland". opera; 22.00 Buitenlands overzicht; 22.15 Lichte muziek; VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avond- wijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", cau serie 23.3024.00 Gram. T elevisie-programma VRIJDAG 21 NOVEMBER KRO: 20.15—21.45: 1. Gasten boek; 2. Weeroverzicht; 3. Film of actualiteit: Pauze; 4. „De Harp", televiseiespei. ZATERDAG 22 NOVEMBER Gezamenlijk programma 13.35—pl.m. 14.15 De aankomst van St. Nicolaas in Amsterdam. Hotelbouw op Biak Voor rekening van de K.L.M. is de Ballast Maatschappij bezig met de bouw van een hotel op het eiland Biak bij Nieuw-Guinea. Het is een werk van ca. f 1 mil- lioen. De verzekerde waarde van het drijvende materieel bedraagt ca. f6 millioen. Het droge mate rieel is niet verzekerd, de waarde daarvan bedraagt ca. f 4 millioen. De jaarstukken werden goed gekeurd en het dividend werd bepaald op 6 pet. over 1951. Aandeelhouders Ballast-Mij. willen meer weten De gang van zaken bij de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschap pij is op het ogenblik zeer bevre- digend en zeker niet minder dan in 1951, zo werd meegedeeld in de jaarvergadering. Aandeelhou ders waren ontevreden over de summiere gegevens in het jaar verslag en trachtten door het stel len van vele vragen deze leemte aan te vullen. Met name waren zij nieuwsgierig naar bijzonderhe den over de deelnemingen, die voor ruim f4 millioen op de ba lans staan, maar de voorzitter, mr. M. P. L. Steenberghe, onderstreep te, dat door nadere mededelingen hierover de belangen van de Vennootschap niet gebaat zouden zijn. Een aandeelhouder wees op de „schaduwzijde verbonden aan gro te werken in het buitenland, die over het algemeen niet die baten hebben opgeleverd ^welke meh er van verwacht had". WAT DEED PARTIJ BESTUUR DER K.V.P.? Voorzitter Andriessen voor de tcerkgroepen Wanneer op 29 November a.s. de werkgroepen van de K.V.P. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht bij elkaar komen, zal daar, in dien de behandelende geneesheer hem zulks toestaat, partij-voor zitter Andriessen in zijn ope ningswoord mededelingen doen over hetgeen in de partij is ge daan sedert de verkiezingen en wel in het bijzonder door het partijbestuur en het dagelijks be stuur. Voorts zal de fractie-voorzitter prof. mr. C. P. M. Romme spre ken over de bezitsvorming en bovendien aan het nieuwe kader der Partij dat door de leden der werkgroepen wordt gevormd de richting wijzen voor de komende periode. De Partijsecre taris. dr. L. A. H. Albering. zal na de openingsrede van de voor zitter en vóór de spreekbeurt van prof. dr. J. Gielen over „Vertrouwen en Democratie" het doel en de werkwijze van de werkgroepen behandelen. f Advertentie Geen ruwe handen, schrale huid, ruwe lippen met WASHINGTON (Ass. Press) In een vandaag aan het Congres toegezonden rapport over de wederkerige hulpverlening heeft Presi dent Truman verklaard, dat er bij de wapenleveranties aan de Europese bondgenoten in het eerste halfjaar van 1952 een aanzien lijke achterstand is ontstaan, maar dat „werkelijke voortgang ge maakt is bij de versterking van de vrije wereld". Gedurende het halfjaar was de waarde van de zendingen 667 mil lioen dollar, zodat het totaal sinds 1949 1.8 milliard dollar is gewor den. De president verwachtte „enige vertraging", voordat het Nato- doel van 50 divisies, 4.000 vliegtui gen en 1.600 oorlogsschepen be reikt zou zijn, maar de gemaakte voortgang noemde hij „voldoende om een voorzichtig optimisme te rechtvaardigen". „Hoewel de vertraging bij de le veringen in de eerste zes maanden van 1952 geen ernstige gevolgen had voor de activering van de troepen in Europa, werd het steeds dringender om de zendin gen te bespoedigen. Hiertoe zijn maatregelen genomen." Truman sprak van een aan zienlijke verbetering bij de leve ring van vliegtuigen, artillerie, voertuigen en andere oorlogsvoor- raden aan Formosa. De in het buitenland geplaatste militaire bestellingen bedragen per 30 Juni 621 millioen, dollar, waaronder in Frankrijk 332 mil lioen, in Italië 138 millioen, in Engeland 65 millioen en in N e- derland 38 millioen dollar. Lager dekkingspercentage in October Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de geïm porteerde goederen in October 1952 f742 millioen (v. m. f613 millioen), terwijl voor een waarde van f704 millioen (v. m. f701 millioen) werd geëxporteerd. De uitvoer, in procenten van de in voer, bedroeg 95 pot. (v. m. 114 pet.). De uitzonderlijke stijging van de invoer met f 129 millioen t.o.v. de vorige maand bij een vrijwel gelijkblijvende uitvoer, deed de handelsbalans naar de passieve zijde overslaan. Het dekkingsper centage dat in October belangrijk boven het maandgemiddelde pleegt te liggen is nu gelijk ge bleven. Ook eën vergelijking van de jaren 1951 en 1952 leert dat de invoer van September op Oc tober in 1952 belangrijk meer is gestegen (21 pet.) dan in 1952 (9 pot.). De uitvoer nam in 1951 met 12 pet. toe, terwijl deze in 1952 practisch geen verandering onderging. Aero-Holland N.V. Het door Aero-Holland N.V. op Schiphol uitgeoefende bedrijf van de behandeling van vliegtui gen is overgedragen aan Aero- Gronddienst N.V., Schiphol, die dit bedrijf op dezelfde wijze zal voortzetten. Guldensbeleggingen vast AMSTERDAM, 19 Nov. Ver geleken met Wallstreet, dat gis teren zeer vast was, is de Beurs vanmiddag eigenlijk een beetje tegen gevallen. Over het alge meen was de stemming prijs houdend, doch er werden geen, zoals velen verwachtten, behoor lijke koerswinsten geboekt. De voornaamste kenmerken van de Beurs vandaag zijn wel geweest de vaste stemming voor guldens beleggingen en het verdwijnen van het dollar-agio. Beide bracht men rechtstreeks in verband met de jongste vermeerdering van de goudvoorraad van de Nederlandse Bank, die blijkens de laatste weekstaat met f 156 millioen ge stegen is tot bijna f 1.400.000.000. De conversielening, die gisteren net boven de 93 uitkwam, zette de stijging verder voort tot 93V4. De arbus-dollar werd getaxeerd op f3.80H, hetgeen in feite be tekent, dat het agio verdwenen is. Bijzondere belangstelling werd vanmiddag getoond voor Suma tra tabaksmaatschappijen, zonder dat hiervoor een speciale reden kon worden opgegeven. Van be paalde zijde werden zowel Deli Maatschappij, Deli-Batavia als Senembah aangekocht, waardoor deze fondsen circa 1 punt avan ceerden. Rubbers en suikers ble ven goed op peil. De omzetten en koersverschil len in de overige sectoren had den niet veel te betekenen. Olies circa 1 hoger op 305, waarbij de arbitrage vandaag verstek liet gaan. De overige industriefondsen nagenoeg prijshoudend met een kleine verbetering voor aandelen AKU. De wederom lagere vrach- tenmarkt veroorzaakte op de scheepvaartafdeling fractionele verliezen. Indonesische gemeente leningen wederom vast, terwijl ook de locale banken een kleine koerswinst boekten. Certificaten Hollandsche Bank Unie echter, die gisteren reeds tot beneden 200 gedaald waren, verloren op nieuw twee punten en belandden op circa 197. Reeds maanden lang voeren de communistische vredes bewegingen in alle landen een verwoede propaganda voor het volkerencongres, dat op 12 December te Wenen zal worden gehouden en dat een manifestatie bedoelt te zijn van het communistische streven naar vrede. Het comité voor de verdediging van de Christelijke bescha ving heeft thans een nota het licht doen zien, waarin het op ernstige wijze tegen het congres waarschuwt en allen oproept elke medewerking aan dit congres stelselmatig te weigeren. Het is niet nodig, aldus het co mité, dat men zijn geloof compro mitteert met politieke acties, die een belediging vormen voor alle martelaren en slachtoffers in de volksdemocratische landen. Het volkerencongres maakt, zo vervolgt dit comité, op listige wijze misbruik van het verlangen der mensheid naar vrede en pro beert dit verlangen in het keurs lijf te wringen van de vredespro- paganda van het Sovjet-bloc. Dit wordt aanstonds duidelijk, wan neer wij de onderwerpen "zien, die op het congres zullen worden be handeld en die dezelfde zijn als de actiepunten der communisti sche propaganda, namelijk tegen de oorlog in Korea, tegen het At lantisch Pact, tegen de Duitse herbewapening, tegen de atoom wapens enz. Het is daarom ontoelaatbaar, verklaart het comité voor de Christelijke beschaving, dat actie ve Christenen deel hebben aan politieke manifestaties van dit genre. De Paus zegt het over- Advertentie) Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. duidelijk: „Het atheïstisch com munisme heeft zich in de aanvang in al zijn perversiteit doen ken nen, maar weldra werd het zich bewust op deze wijze het volk van zich te vervreemden. Daarom is het van tactiek veranderd en be ijvert het zich de massa door VIER GRIEKSE GENERAALS TREDEN AF ATHENE, 19 Nov. (Reuter). Vier Griekse generaals zijn Woens dag afgetreden, aanvoerend dat zij niet konden dienen onder de nieuwe premier, maarschalk Pa- pagos. De regering-Papagos is Woens dag door koning Paul beëdigd. Kort voor de plechtigheid werd meegedeeld, dat twee van de be noemde ministers een functie niet wilden aanvaarden, de ene „om gezondheidsredenen" en de andere „om persoonlijke redenen". CANBERRA, 19 Nov. (Reuter). Een van de hevigste aardschokken die ooit in Canberra in Australië zijn gevoeld, heeft Woensdag de gebouwen in deze stad ruim een halve minuut doen schudden. Er werd geen schade aangericht. Sinds het begin van dit jaar werden verscheidene aardschok ken in Canberra gevoeld. RESTAURATIE HUIS TEN BOSCH Dat het bedrag, uitgetrokken voor de restauratie van het Huis ten Bosch het toekomstige „Ko ninklijke Paleis" met bijna 50 pet. is overschreden, heeft vele Kamerleden getroffen. Het is hen niet duidelijk, waarom de rege ring de in de Memorie van Toe lichting genoemde noodzakelijke uitgaven niet tijdig heeft kunnen voorzien en in de oorspronkelijke raming heeft verwerkt. Men wil hierover nog eens door de rege ring worden ingelicht. allerlei schone beloften te paaien en zijn ware bedoelingen onder op zichzelf aantrekkelijke denk beelden te verbergen. Aldus ma ken de communistische leiders van het algemeen verlangen naar vre de misbruik door ziéh voor te doen als de meest ijverige pro pagandisten voor een wereld vrede; tezelfdertijd echter wekken zij op tot een klassestrijd, die reeds stromen bloeds heeft gekost engaan zij voort met zich tot de tanden te bewapenen Er heeft zich reeds een groepje Christenen voor deelneming aan het congres aangemeld, Christe nen, die zo naief zijn te menen, dat zij in dit congres hun geloof zullen kunnen propageren en de vredelievende bedoelingen van de Paus en de Christelijke Kerken zullen kunnen aantonen. Het comité waarschuwt dan ook met nadruk, dat de Christenen, die tot nu toe hun instemming met het volkerencongres te Wenen hebben betuigd, niet in staat zullen blijken de objectivi teit te laten zegevieren, daar dit congres een uitsluitend communis tische aangelegenheid zal zijn. Horizontaal: 1 deel v. d. kachel 5 deel v. N.-Brabant 8 witte mier 10 vuilnisbelt 12 roofdier 14 zeekoningin (germ, mythe) 15 vr. munt 17 bijwoord 18 netheid 20 nauwe 21 maanstand 22 zangnoot 23. koud 26 onvriendelijk 29 los: weinig samenhangend 30 visnet 32 hoofddeksel 33 bloem 35 strijdperk 37 liist van werkzaamheden 38 hinder 39 los neerhangend Verticaal: 2 houding 3 deel v. h, oor 4 geneesheer 5 deel v. h. schaakspel 6 vorm van eten 7 pl. in Nederland 7a omroepvereniging 9 barre 11 pl. in Denemarken 13 irriteren 16 voegwoord 19 roem 20 lidwoord 23 gewicht 24 verder: aan gene zijde (lat.) 25 rivier in Italië 27 muzikaal drama 28 schrede 30 vervallen woning 31 soldatenkost 34 godin van de dageraad 36 opstootje OPLOSSING no. 127 Horizontaal: 1. Nora, 5. echo, 8. a.v., 9. model, 12. op, 13. rem. 15. oma, 16. rok, 18. ore, 19. esn. 20. sol, 22. are, 24. st„ 25 koker. 27. Ur. 28. Edam. 30. kers, 33. of. 25. na, 37. o.a., 39. trein, 42. ze. 43. knaap, 45. neger, 47. Eden. 48. neen. Verticaal: 1. nar, 2. overste, 3. a.m., 4. d.d., 5. el, 6. Homerus, 7. opa, 10. or, 11. en, 14. mop, 15. ora, 17. lok, 19. es, 20. som, 21 lek, 23. er, 25. kaftan, 26. rennen, 29. do, 31. ra. 32. loke, 34. de, 36. Bern, 39. and, 40. r.p., 41. in, 42. zee, 44 a.e., 46. ge. (Advertentie) tegen kou, koorts en griep Beschermd in meer dan 25 staten Koleer 50 ublattM,80cc 25 ublMtoo 45 ct. WENEN, 19 Nov. (K.N.P.). Omdat Oostenrijk voor een winter staat, welke voor velen een tijd perk van armoede en zorg zal zijn, hebben de Katholieken een „week van liefdadigheid" georganiseerd, welke tot Zondag zal duren. Ter inleiding van deze week heeft Kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Wenen, voor de radio een toe spraak gehouden, waarin hij ook indrukwekkende cijfers geeft over de charitatieve zin van zijn land. Kardinaal Innitzer herinnerde aan de buitenlandse hulp, die Oostenrijk in de na-oorlogse jaren en ook nu nog geboden wordt. „Wij kunnen deze hulp slechts aanvaarden zo betoogde hij als we zelf ook bereid zijn hen, die in nood verkeren, de helpende hand reiken. Liefdadigheid is veel meer dan organisatie van sociale voorzieningen. Het is en blijft de plicht van de burgerlijke overheid om bij te dragen en alle burgers een menswaardig bestaan te ver zekeren. De taak van de liefdadig heid ligt dan ook juist daar, waar de wettelijke maatregelen nog te kort schieten". De aartsbisschop noemde ver volgens enkele cijfers over de re sultaten van het liefdewerk in Oostenrijk. 23.500 kinderen wer den in de afgelopen jaren in staat gesteld enige tijd in een buiten lands vacantie-oord door te bren gen. 75.000 kinderen gingen naar een binnenlandse vacantiekolonie, 129 crèches werden opgericht. De Amerikaanse Katholieken stel den meer dan 7 millioen dollar beschikbaar. In het eigen land werd alleen het laatste jaar reeds 1.700.000 k.g. levensmiddelen bij eengebracht. „Maar dit alles blijkt toch niet voldoende te zijn om de meer dan 202 tehuizen voor leerlingen en internaten, om de ziekenhuizen en inrichtingen voor ouden van da gen, de instellingen voor vluchte lingen en -studentenzorg in stand te houden. Wanneer nu door de liefdadigheid aan de staat mil- lioenen bespaard worden, dan is het toch rechtvaardig, dat de staat op zijn beurt door middel van een subsidie ons in staat stelt dit ze genrijke werk voort te zetten". FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 26. Theodoor kreeg het druk en hij verdiende vunzig geld als water. Hij had een briefje naar markiezin Legrande gezonden, dat hij zeer geoccupeerd was, doch dat hij zo spoedig mogelijk van de uitnodiging gebruik zou willen maken om het bezoek aan Laurierdreef 7 te herhalen. Groet van mij hartelijk de kleine freule, die ik verlang weer te zien. Hjj werkte hard, maar op ge zette tijden zei hij tegen zijn broer George, dat hij naar zijn vriend ging. Het leek hem niet juist te vertellen, wat hij in zijn vrije uren uitvoerde. Het avondje bij de zelatricen werd een succes; zij hadden entree moeten heffen om de onkosten te bestrijden. Door Toon Kortooms derlijk, dat de voorzitster van het kransje te dicht bij hem kwam zitten ',te veel tegen hem sprak en bovendien spoeide on der het praten. Ook in het res taurant liep het gesmeerd. Hij zong verzoeknummers, liet zijn gitaar soms achterwege en stond dan in zijn colbertje aria's te zingen alsof het zijn kostwin ning was. Heden zou hij die jonkheer Menda van Daal gaan belagen. Hij voelde zich levenslustig, moedig ,in prima conditie. Hij nam zijn gitaar en reed naar het kantoor der Verenigde Schouwburgen, een statig ge bouw waar ze een naar de eisen aangeklede portier hadden zit ten, een generaal zonder leger. Deze begon met te zéggen, dat het geen zin had om de directie Theodoor vond het wel hin- I met proef-audities lastig te val len, zonder voorafgaande af spraak. Het had geen zin, abso luut geen zin, mijnheer. Theodoor haalde een sigaar te voorschijn en bood ze de man aan. Toen werd er naar de directie getelefoneerd, dat er een heer was om hem te spreken, een zekere heer Bronkhorst. „Jonkheer Menda van Daal heeft momenteel geen tijd en vraagt of u morgen terug wilt komen," zei de portier, sigaar tussen de tanden. Nee, dacht Theodoor, jij mijn sigaren oproken en ik wegge stuurd worden. Nee, hij kon niet terugkomen. Opnieuw werd er gebeld. Of het dringend was, liet de directeur vragen. Zeer dringend zelfs, zei Theodoor overmoedig. Het was een heel gebel over en weer, maar ten slotte kreeg men het zó wijd, dat de directeur twee of drie minuten van zijn tijd vrij zou trachten te maken. Meewarig nagestaard door de generaal schreed Theodoor de trap op. Hij voelde zich vuurvaster dan ooit. Een knappe vent, die jonkheer, als hij mij van de sokken praat Referenties vraagt u? Astublieft meneer: markiezin Legrande, voorts uw eigen employè's Piet Manders en Laura van Veen, verder de directie van het te goeder naam en faam bekend staande restaurant Salome, waar uitsluitend de élite zich neer laat. Genoeg, mijnheer Bronk horst, hier is een contract, wilt u even tekenen.... honderd gulden per optreden. Aan de deur aarzelde Theo door. Zou hij de guitaar hier achterlaten? Kom eens bij een jonkheer binnen, de rijkste man v.d. Baronie, en doe dat eens met zo'n jammerhoutje onder je arm. Afgewerkt Daar is de deur! Maar toen hij de guitaar tegen de muur had gezet, voelde hij zich op datzelfde ogenblik een deserteur die vuig hoogverraad pleegt. Hij nam het instrument onmiddellijk weer op. Hij klopte. Binnen-! Hij trad binnen in een pompeus kantoor, zo'n vertrek waar een dictator zich op zijn gemak zou voelen en vlotweg zijn bloedige opdrachten zou kunnen geven aan zijn geüni formeerde slaven. Achter een zwaar eikenhouten bureau zat een zware heer met glad, smetteloos gekamd haar, een hoornen bril, op en aan de vingers nogal wat ringen. Op de schrijftafel stonden borst beelden van Mozart en Beetho ven, die streng en bezonken naar hun denkbeeldige voeten staar den. Jonkheer Menda van Daal legde in tegenstelling tot zo vele heren, die achter grote bureaux vertoeven onmiddel lijk zijn vulpen neer en stond vli' vlijtig op. „Neemt u mil met kwaluk mijnheer Bronkhorst toch? dat mijn tijd zeer beperkt is.... wilt u het persé kort maken?" „Ik zou graag optreden in uw theaters", zei Theodoor: korter kon het moeilijk. „Waarmee?" „Met zang", zei Theodoor. De jonkheer keek hem verbaasd aan en toen het tot hem door drong, dat zijn bezoeker een gui taar torste, begon zijn verbazing aan ergernis te grenzen. Nu komt de uitbarsting, dacht Theodoor. „Met zang?" „Zeker", zei Theodoor, „ik zing." „Wat zingt u?" „Volksliederen." De jonkheer bracht de toppen van zijn korte dikke vingers tegen elkaar en zei: „Nooit van u gehoord. Hebt u conservatorium gevolgd?" „Nee mijnheer, privé-lessen." .Beroepszanger? „Nee mijnheer", zei Theodoor, „gelukkig niet. Ik ben student. Ik wil straks in de handel, zoals mijn vader. Ik zing uit liefhebberij en om geld, voor mijn studies". En tóén kwam de uitbarsting. De jonkheer zwol op, al was hij reeds zeer omvangrijk van lijf en ledematen. Hij liep paars aan en riep: „Maar jongeman wat bezielt je? Het is hier geen filantropische in stelling! Zo komen ze met bosjes bij me, jongelui, die een schlager kunnen kwelen en dan denken, dat de wereld naar hen luisteren moet. Laat me verder geen kost bare tijd verspillen. Het spijt me voor U". (wordt vervolgd) GRONINGE vereniging gehouden, generale co wenselijkhei van een pen worden bij gebied en met het doel verkeersveil nen te geech. Hoewel deze langstelling en verschillende sproken, is tc bleken van langstelling b: hetgeen voor ding is gewees nister te wend stel om te koi nerale staf vo die in bovenaa sie wordt aang Daar bij i idee verschilh ten van algem« zijn betrokken ook de ministe Binnenlandse zienswijze op In het adres wijst de ANWï scheppen van sis hiervoor, d van een desbet de wegen verk noodzakelijk za Coördii Dat deze co< lijk is, werd rentie aan de regionale verke te Groningen voerder van de A. Kuysten nai Momenteel z beheer niet mi stanties betrok een grote zelf ten bij het bep zieningen, zoal kruispunten etc Dit zijn voi meenten, prove pen enz. led kan gaan bouv zelf verkiest, heerders hebbei richtlijnen, do onderling geen De huidige tc vele instanties te maken hebbs een of meer fi kele instantie met alle probl geen strikte „ambtsopdracht of wetshandhai fing, of wetten De veelzijdig! bleeni brengt een oplossing E GMON D A Groot in de zijn geluk m trok het net vis op. Het n ontging hem De Groot, di bij de onderze diend en een t heeft, sloeg toen en slaagde erin construeren, dal gewenste hoogtf hield en de ansjt ten toen ook i: strikt. Deze vinding worden van een strueerde pelagi op hij thans o gevraagd en die haringvangst n procent omhoog De haring wi ■gevangen met over de bodem getrokken, met dat haringschol) bodem zwemr Vooral onder blijkt de harin zwemmen, terwi de netten op vaak beschadigd De door de h vonden apparat hem op elk visbc bracht, terwijl van de borden diepte binnen e nen boord kan Het euvel dat de vis door het jaagd wordt me tevens ondervar Met zijn vindinj lijk het net na( rechts achter he Proeven achte hebben hem var zijn vinding ov dienst van de h( zo zei de heer verre nog geen nen vinden om deze dienst, de Leeuwenhoek, e nieuwe apparati Visser de Gro van het succes dat hij tot nu naar zee uitges: proef met de mee te kunnen j

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4