Truman's weerzien met Ike: twee stuurse gezichten Oud-politieke delinquenten terstond dagvaarden Staat en min.-president Rapport Friese kwestie binnenkort gereed LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES 'n Blunder AFLOSSING VAN DE WACHT Witte Huis vergat uitnodiging aan mevr. Eisenhower Onheilspellende verklaring van Taft V or stenhuwelij k aan de Rivièra Wegens sluiting 9 November van oorlogsgravenkerkhof in de Peel Minister Beel in Tweede Kamer: I Ven J 3Va Vel Smokkelbende had zes vliegtuigen DONDEKUaG üo rtoveniuer Patina j Geen foto is zozeer historie geworden dan deze: de begroeting van Eisenhower bij zijn terugkeer uit Europa op 2 Juni 1952. Breed glimlachend stonden de toekomstige rivalen bijeen, generaal Bradley links, minister Lovett daarnaast. Ze ont moetten elkaar daarna niet meer tot eergisteren. Maar toen was er maar met moeite een lachje te fotograferen WASHINTGON Het was Dinsdag voor de eerste maal sedert 2 Juni, toen Eisenhower van zijn Noord-Atlantisch opperbevel terugkeerde om aan de verkiezingscampagne deel te nemen, dat Ike en Truman elkaar weer ontmoet ten. En ongetwijfeld moet Truman zich herinnerd heb ben dat tijdens deze campagne Ike de democratische regering had verweten uit „vandalen, rovers en kwak zalvers" te bestaan, zoals ook Ike niet moet hebben ver geten hoe de president hem beschuldigd had zich met „morele pigmeeën" te hebben verbonden. (Van onze redacteur) Het was dan ook geen wonder dat het programma van hun ont moeting begon met een gesprek onder vier ogen in Truman's studeervertrek, dat precies een kwartier duurde en hen de kans moest geven iets van de bitter heid te doen verdwijnen. Er was maar één fotograaf die van dit onderhoud een paar plaatjes mocht maken: Harvey Georges van Associated Press, bü loting uitverkoren. „Ze zaten zacht imet elkaar te praten toen ik binnen kwam", vertelde hii, „en ze zagen er grimmig uit. Zodra ze me zagen schoven ze hun stoelen dichter bü elkaar, maar ze bleven door praten op dezelfde manier, even ernstig en even stuurs. Toen vroeg ik hen of ze wilden glim lachen, en ze deden het. Het scheen de spanning te breken". De president en zijn opvolger begaven zich vervolgens naar de kabinetszaal, waar een gesprek van een uur volgde. In gezel schap van Eisenhower bevonden zich hier ziin algemene verbin- dingsman bij de departementen, Senator Henry Cabot Lodge uit Massaschusetts en banikier Jo seph M. Dodge uit Detroit. Van Trumans medewerkers waren de ministers Dean Acheson van Buitenlandse Zaken. Snyder van Financiën en Lovett van Defen sie aanwezig, mét Averell Harri- man, directeur van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging. De generaal verliet de confe rentie met een grimmig gezicht. Truman bleef binnen. Manschap pen van de geheime dienst vorm den een soort levende wig voor Ike uit en loodsten hem door een menigte van verslaggevers naar de plaats waar de microfoons van radio, televisie en filmjournaals stonden opgesteld. Hier legde hii de verklaring af, waarvan wi.i reeds gisteren de samenvatting brachten. Vervolgens had Eisen hower nog een conferentie van 50 minuten op het Pentagon met Lovett en de gezamenlijke staf chefs, waarna hij per vliegtuig naar New York vertrok, verschil lende herinneringen rijker. Want Washington had hem een enthousiaste ontvangst bereid, een glorieuze intocht zoals 7 jaar geleden, toen hü als overwinnaar aan het hoofd van zijn troepen terugkeerde. Er was een half millioem mensen op de heen langs de 15 km lange route naar het Witte Huis en zü juichten de generaal, blootshoofds achter in een kleine bruine auto gezeten, geestdriftig toe. Toen de auto het centrum na derde begon Ike vrolijk te lachen en ging boven op de bank zitten. Hii wuifde met de ene hand, toen met de andere en tenslotte met allebei tegelijk. Hij maakte het V-teken links en rechts en het overwinningsteken van de ster ken: twee handen ineengeslagen, die hij schudde boven zijn hoofd.. Langs de weg stonden de 250.000 ambtenaren, die op de departe menten even gemist konden wor den en van Truman verlof had den gekregen. Maar mevr. Eisenhower was géén getuige van dit alles en in een andere auto van het vlieg veld op weg naar haar zuster. Men had haar n.l. vergeten uit te nodigenOp het laatste moment was die fout hersteld, waarbij de staf van hef Witte Huis ter verontschuldiging aan voerde. dat men niet had gewe ten dat zü de generaal naar Washington zou vergezellen. Mevr. Eisenhower bedankte voor de uitnodiging te elfder ure, omdat zij reeds andere afspra ken had gemaakt, maar zij be loofde binnenkort uit New York over te komen om een en ander over de „Witte Huis-houding" met mevr. Truman te bespreken. Eisenhower voerde Woensdag besprekingen in New York met republikeinse leiders van het Congres. Volgens een Chileens" persbureau zal hij binnenkort naar Santiago reizen voor bespre kingen met Zuid-Amerikaanse staatshoofden, als president Var gas van Brazilië en generaal Pe- ron van Argentinië. Eerder, waarschijnlijk reeds einde November, wordt hü in Tokio verwacht, om vandaar uit een bezoek te brengen aan Ko rea. Ongeveer 400 leden van de Zuid-Koreaanse geheime dienst en politie zullen hem bescher men bü zijn bezoek aan Seoel; in het gehele land zijn veilig heidsmaatregelen in voorberei ding. Over de toekomstige politiek van Eisenhower, die ook per 19 Januari a.s. ontslag heeft ge vraagd als president van de Co- lumbia-Universiteit. welke func tie hij sedert 7 Juni 1948 ver vult. de laatste jaren met verlof zonder behoud van salaris, krijgt men enig vermoeden als men de verklaring leest, die werd afge legd door Senator Taft, met wie Eisenhower gisteren besprekin gen voerde. In antwoord op de vraag of Taft een politiek van „meer han del en minder hulp" voor Europa zou steunen, antwoordde deze dat hü voorstander was van de mindere hulp. Volgens hem wa ren de Amerikaanse tarieven reeds tot het laagste punt vermin derd en hü betwijfelde of een verlaging wel tot een belangrijke vermeerdering van de uitvoer naar de V.S. zou leiden. Naar ziin mening moet de be groting voor 1954 tot omstreeks 70 milliard verminderd worden en die voor 1955 tot 60 milliard. De laatste Truman-begroting be liep 79 milliard. Taft maakte ook bekend, dat Eisenhower hem verzocht heeft om voorstellen voor het kabinet en andere be noemingen. Eisenhower behoort het Congres mede te delen, zei Taft. welke wetsontwerpen hii het eerst wil behandelen en wel ke volgorde hü voor andere kwesties wil. KONINGIN WILHELMINA FONDS Schenkingen aan kankerinstituut Het Koningin Wilhelminafonds stelt het Nederlandse Kankerin stituut te Amsterdam in staat een z.g. isotopenlaboratorium ruim te en instrumenten voor doelmatig onderzoek van kunstmatig radio actieve stoffen in te richten. Het instituut ontvangt voor dit doel een bedrag van f 100.000. Bovendien zal het Koningin Wilhelminafonds jaarlijks een be drag van f 20.000 ter beschikking stellen van 't instituut voor aan vankelijk de inrichting, later de uitbreiding en instandhouding van een nationale bibliotheek van werken etc. op het gebied van de kanker en haar bestrü'ding. Pater Bouman S.J. onderscheiden Bij Koninklük Besluit is be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: Pater R. P. J. M. Bouman S.J., te Amsterdam. BEAULIEU, 19 Nov. In de H. Hart-kerk van Beaulieu aan de Rivièra is vandaag het huwe lijk voltrokken tussen Aartsher tog Felix d'Aviano van Oosten rijk en Prinses Anna-Eugenie d' Arenberg. Het huwelük werd door tal van Europese vorstelijke personen bijgewoond. De bruid droeg een tweehon derd jaar oude sluier van Hon gaars kant en een wit satijnen gewaad, dat door de toeschou wers zeer werd bewonderd. Het huwelijk van de 36-jarige derde zoon van de laatste keizer van Oostenrijk met de 27-jarige Prinses, wier familiegeschiedenis teruggaat tot het jaar 1109, werd voltrokken door Mgr. Paul Re- mond, bisschop van Nice. Mgr. Remond las een brief voor van Z.H. de Paus, waarin deze zijn Pauselijke zegen gaf. De Prins is een bekend Poly glot en spreekt Frans, Engels, Spaans. Italiaans. Duits, Deens, Zweeds en Hongaars. Zijn bruid spreekt Frans, Engels en Duits en leert Spaans. De Prins heeft veertien voor namen: Felix, Frederick-Augus- te, Maria de la Victoire, Fran- cais-Joseph. Pierre, Charles-An- toine, Robert, Otto. Pie, Michel, Benoit, Sabastien, Ignace en Marc. Naar aanleiding van de sluiting van het oorlogsgraven kerkhof in de Peel op Zondag 9 November j.l. heeft de Stichting Oud-politieke Delinquentenzowel de Neder' landse staat als minister-president dr. Drees aangespro ken voor de door de stichting in dezen geleden schade. In de dagvaarding staat ver meld, dat de algemene bepalin gen van het kerkhofbeheer be zoek in groepsverband, alsmede het neerleggen van kransen toe staan. Toespraken of redevoe ringen mogen niet worden ge houden. Afgaande op deze bepalingen had de stichting „Oud-Politieke Delinquenten" voor een aantal personen, grotendeels behorende tot de naaste bloedverwanten der gesneuvelden, een tocht naar ge noemd kerkhof georganiseerd. Aanleiding daartoe was voor haar het feit. dat wegens de afgele genheid van het kerkhof en de (Advertentie) daaruit voortvloeiende hoge reis kosten. individueel bezoek zeer bezwaarlijk is. De stichting ver wijt thans aan dr. Drees, dat hü, op aandringen van het commu nistische Kamerlid Gortzak, de minister van Oorlog heeft bewo gen. te elfder ure het kerkhof alsnog te sluiten voor bezoek de de dag waarop de door de stich ting georganiseerde tocht zou plaats vinden, te weten de 9e November. Een bezoek op die dag, de zogenaamde „Heldenge denkdag", zou, volgens het mo tief van dr. Drees, op zichzelf reeds een demonstratie vormen. In de dagvaarding, die thans namens de Stichting O.P.D. is uitgebracht, wordt verder ge zegd, dat het nimmer in de be doeling van deze stichting heeft gelegen, een kerkhof voor een demonstratie te misbruiken, ter wijl voorts naar haar mening het bezoek van een aantal oud-poli tieke delinquenten in een zo een zame en afgelegen streek onmo gelijk een demonstratie genoemd kan worden. Tenslotte betoogt de stichting, dat het over de gehele wereld gebruik is, in het begin van No vember de doden te herdenken en dat dr. Drees door zijn in grijpen tegenover de stichting een onrechtmatige daad heeft begaan. Deze zaak zal dienen op Za terdag 22 November a.s. voor de kantonrechter te 's-Gravenhage. „BLAUWE EXPRES" VERONGELUKT VALENCE. 19 Nov. De be kende RivièraParüs-sneltrein, de „Blauwe Expres" is in de buurt van Valence tegen een goederentrein gereden. Een spoorwegbeambte die in de goederenwagon zat, werd ge dood. Acht andere spoorwegbe ambten werden gewond. Geen van de passagiers liep enig letsel op. Onder hen bevon den zich mevrouw Auriol en haar zoon Paul. Nabootsing klokgelui in Freiburg (i. Br.) verboden FREIBURG, 19 Nov. (K.N.P.). De aartsbisschop van Freiburg (i. Br.), Mgr. Rauch, heeft aan alle parochies van zün diocees verboden gebruik te maken van installaties voor het nabootsen van klokgelui. „Imitatie klok gelui", zo schrijft de aartsbisschop „is de liturgie onwaardig". Leveringscontracten voor deze electrische gramofoon-installaties moeten dan ook zo spoedig moge lijk worden geannuleerd. De hoge aanschaffings- en onderhoudskos ten zjjn bovendien niet in ver houding tot de prijs van een ge wone luid-installatie, die eeuwen mee kan gaan. Russische contributie aan de V.N. VER. NATIES, 19 Nov. (Reuter) De Sow jet-Unie heeft nog slechts 226.150 dollar betaald van. haar contributie over 1952 ten bedrage van 4.299.000 dollar in de kosten van de Verenigde Naties. Minister Beel zette gistermiddag in de Tweede Kamer zijn rede voort. De bewindsman wijdde eerst aandacht aan enige op zichzelf staande kivesties. Hij constateerde dat de instelling van een commissie inzake de bestuursvorm van de grote gemeentende instemming van de Kamer blijkt te hebben. Wijziging van de samenstelling achtte hij niet nodig. Deze commissie is geen nieuwe commissie-Koelma, maar moet de problematiek vanuit de grote stad bezien. Ds. Zandt e.a. hadden bij voorbaat bezwaren gemaakt te gen een commissie inzake wijzi ging van het kiesstelsel. Kamer en Kabinet, aldus de minister, kunnen zich echter be ter nader uitspreken als de com- DURE VERBETERING! Kostelijk papier heeft het departement van Oorlog weer gebruikt, om tweemaal achter el kaar een verbetering aan te brengen in de tekst van van Antwoord op de begroting van Oorlog rrt- 7 1vctcuigni)s vv ctö uitgCKt:- Tien vecjels oeslucVYi yen en waarin het Neo- 't gaaf hoe het gezin is saamgesteld. En wanneer U dan een klein pakketje stuurt, zal er vreugd en licht zün in donkere zie len. Wilt U allen mededoen en ons werk verlichten? God zegene U! Aldus vraagt de Stichting Hulp- actie voor Hongarije, Zee- I burgerdiik 236, Amster- de Memorie r r dam. Giro 14378 Ned. Cre- dat door de R.K. Ouders- vereniging was uitgege- beide verbeteringen op een vel, dat plaats biedt voor wel honderd regels. Maar dat is het ergste niet. De eerste tien regels in deze de minister het niet raadzaam acht, een staatssecretariaat voor Bismarck."Napoleon" de bescherming van de Beethoven. burgerbevolking te cre- Malthusianisme gebrand merkt werd als onnatuur lijk. ongodsdienstig, tegen het gezin en tegen de maatschappij gericht en op een vergadering ver haalde de voorzitter van - i ,j, de Neo-Malthusiaanse temen-i js sinus «w mei droom van blank pa- Bond, dat de grote man- gewijzigdalleen is dit pier gaan hierover, dat nen voortkwamen als eer- aantal wegens bijzondere - ste of tweede geborene en omstandigheden tijdelijk hij noemde Frederik de enigszins verhoogd. En Grote. Goethe, Luther, dan de kwestie van de en. Leeuw voor belasting inspecteurs. Dat is niet. Dat is echter voor de zoals wij dachten, omdat - man een gevaarlijk pro- deze mensen zo goed voor eren, een zodanig insti- Cede. zo iets als een mes de belasting-inning zor- tuut acht hij aan de dat langs twee kanten gen. terwijl burgemees- soort slot en vermeldde, dat deze sloten nu 4.000.000.000.000 (vier bil- Maar, tot eer van „het' lioen) stuks vervaardigd spoor moet er worden bij- waren. Als we nu eens gezegd, dat wel drie ande- dietbank t.n. der Stichting, daarbu Nou kun ie eens zien, hoe er van goed die spoorwagons wor- Ambtelijke tact reeds den schoongemaakt! n/r„„„ v.o+" Bepaalde „koloniale amb tenaren zijn erg verlicht, kunnen de Missie niet goed aannemen, dat die fabriek re vernemers van dit zetten. Het hoofd voor Cul- .„„vt,.het zou kunnen presteren nieuwtje van elders, ster- turele Aangelegenheden in Het aantal beschikbare om elke seconde één slot ke verhalen wisten te ver- Hollandia op Nieuw Gui- decoraties voor dit depar- te vervaardigen (wat na- tellen van gevallen, waar- nea deelde mede, dat de tement is sinds 1940 niet tuurlijk onmogelijk is) in de spoorwegen voor uit- R.K H.B.S. aldaar ten on- - weet U, dat men dan stekende service inzake te- rechte deze titel voerde. dag en nacht en zomer en rugbezorging van verloren Kort daarop opende deze winter doorwerkende goederen hadden zorg ge- ambtenaar een ongeveer 127.000 jaar no- dragen. van „decorabelen bij voorbeeld deplorabe- lenHet is verder niet waar. zegt de minis ter. dat het departement van Oorlog zich door de Marine laat meeslepen. Dat is een misverstand, H.B.S.-af- deling aan de openbare MULÓ-school, maar als dig had om vier billioen i„i.in sloten te vervaardigen, Heldere Uitleg.,., schrijft deze rekenmeester, #«l/\ ptén toéirtlr I H0t IDG"* K.L.M.-s_tewaArd_e_en enan- g.B.S. had vier M.Ö.-lera- regel werd het onderwijs schrijft deze.rekenmeester, Tijdens een vlucht bo- mfar Tor a.Y.a.YSr„.1 MULO-leraren. Fn "de statistiek! De R.K. ^sha1dusdHefzaf3rTt nSisteTdieTchTdwUdr; passagiers bevonden. „And militaire departemen- snildt. ten niet raadzaam. De volgende dag kwam er weer zulk een vel met veel ruimte, het was de tweede nota van verbe- Het Gezin", van de Katholieke Bond voor het Gezin, vult dit lijstje aan, of liever, zet er een ander tegenover. Benjamin Franklin was de jongste van 14; Schubert de voor- ters bijv. ook in dit ver band genoemd. alleen goed ziin, verklaart de be ren. Het geval lekte uit, pater Stokman stelde vra gen in de Kamer, prof. de teringen! Dezelfde laatste van 14; Mozart de tien reqels stonden er- Jongste van 7; Rubens de on Woordc/i-iJr rlp-yfli- tongste van 7; Wagner de op. Woordelijk ae~eij jongste van 7. Rembrandt ae,» alleen niet letter- de jongste van 6; Frederic lijk. In deze tweede „nota" was nl. 't woord staatssecretariaat en 't woord departementen met een „hoofdletter" gezet, inplaats van met een kleine letter. („On derkast" noemen ze dat op de zetterij.) Wij prijzen natuur lijk de angstvallige nauwgezetheid van dit Departement, maar we vinden het toch maar papierverspilling. Eigenlijk wachten we Ozanam het 5e kind van een groot gezin; Ignatius van Loyola de jongste van 13; Tennyson de 10e van 12 kinderen: Handel de laatste van 10; Theresia van Avilla de laatste van 9; Clemens Maria Hof- bauer het 12e kind!!! Op het laatste examen voor K.L.M.-stewardess in Djakarta werden aan de meisjes ook enkele vliegtechnische vragen gesteld. Op de vraag hoeveel motoren heeft een DC 2, volgde het antwoord: 2. En een DC 3? Drie. Een DC 4? Vier. Een DC 6 Zes. En om er nu helemaal zeker van te zijn vroeg de examinator tenslotte, hoeveel motoren een C 47 heeft. Prompt volgde toen het antwoord: 47. (Achteraf bekeken zou dat best kunnen. Stelt u zich eens voor: in elke vleugel 23 en 1 in 't midden!) now, gentlemen, are we Kernkamp erkende flying over „het Karbou- ambteliike fout. wen gat". -- Een der journalisten be greep dit niet goed vroeg om nadere uitleg. Maar: moet zo'n „min der objectieve" ambtenaar e5 op zo'n belangrijke func tie maar gehandhaafd Deze gaf de steward aldus: bliiven9' is„™,n?™heyR,?fLi« Zou bet niet beter zijn vour country „Buffalo hem op een piaats te zet- Dlu ten, waar hii minder door Voor Hongaren tactloosheid kan bederven? Een Kerstlichtje in de Sociale evolutie kampen? Ook in de kam pen in Duitsland en Oos tenrijk, waar nog enkele Cultuurphilosophen zijn wel eens met reden Eerlijk ie eerlijk Wij hebben de vorige maar geld kosten, maar omdat er een nieuwe ge dragslijn is vastgesteld als maatstaf voor het verle nen van de Leeuw en 't trokken redacteur achter- SB1? duizenden Hongaren in de pessimistisch over het mo- kampen zitten, zai het aan- rele verval van onze, ge- stonds Kerstmis ziin! Na neratie. Maar pessimisten zjen gelukkig vaak eenzij dig! Gaan we na. hoe bin nen twee eeuwen in Euro pa het sociale medelijden ontwaakt is: in 1777 stal een jonge vrouw in Lon- Maar het is nog niet kleine Godshuizen in de zeker dat biiv deze sloten- kampen, gaan ze weer naar massa aan één flbriek ds hun schamele woning te- vervaardigd We zullen ö1*- Daar wacht hun geen - vervaaraiga. we zuilen Kerstmaal, maar kunnen week iets gezegd over de is toch nog een paar keer ons bijkantoor m zweden ze jn ,jroeve weemoed den een stuk linnen, uit klacht van Tweede Ka- geschied, ten aanzien van nog eens aan de Uin moe- siechts denken aan het armoede. Haar man was deze hoofdinspecteurs, ten hebben. - „omdat het billijk werd geacht, die nieuwe ge- Service of f dragslün ook reeds ten aanzien van hen toe te Ergens op een locaal nog op een derde nota rine. dat het departement passen. Hoewel de bete- lijntje in Nederlang liet 'n iiart iierhetprinnpn nm van Oorlog op deze royale kenis van dit argument reiziger zijn handschoenen weg meesleept. De veel- ons ontgaat, maken wu jn de trein liggen. Het was heid van onderscheidin- toch maar, eerlijkheids- de laatste trein op een merleden over de veel heid van koninklijke on derscheidingen. welke worden verleend, en over het departement van Ma- luisterrijk vieren van het grote Kerstgebeuren in Hongarije, hun vertrapt pen onderdrukken. De gedwongen als militair een koloniale opstand te hei vaderland. Onze Stichting vrouw en haar beide kin- van verbeteringen, om te verklaren, wat het woord „creëren" bete kentEn dan is het nog de vraag, of een Staatssecretariaat wel 'een „instituut" is Grote mannen en grote gezinnen In Hengelo (Nederland) ergerde zich de voorzitter van de Neo-Malthusiaanse Bond over het manifest heeft nog honderden adressen van mensen en gezinnen die nog niet aan de beurt zijn gekomen om geholpen te worden. En gen wordt in een nota halve, van een en ander Zondagavond. Een kennis toch zouden wij ook deze aan de borst. deren werden niet onder steund. Diefstal werd met de dood bestraft: toen zii naar het schavot reed, had zü het jongste kind nog van minister Beel o.a. ge weten aan de bevolkings aanwas. De minister spreekt, in sappig Neder lands, over „decorabelen", waarmee vermoedelijk be doeld zün de mensen, die voor een onderscheiding (decoratie) in aanmerking komen. Stel ie voor. dat er wat bij zulke melding Rekenmeester een feestelijk willen berei- Ongelooflijk? Men raad plege Engelse literatuur. Een ander feit: een kind reisde met hem. De vol- zo graag gende morgen ging de ken- Kerstfeest nis weer met de trein naar den. - - - zün plaats van bestem- Daarom vragen wii U ons van nog gpen twaalf jaar ming, vertrek van hetzelf- mede te willen helpen werd wegens^ diefstal op- N.N. te A. schrijft ons, de station. Hü zit toevallig door uw adres op te geven (waarom anonym?) dat in dezelfde wagon en in en U bereid te verklaren land. gehangen, ook in Enge- Sociaal hebben wii toch in twee eeuwen wel een grote evolutie meegemaakt ge- nog in het net liggen! De telingen uit het iand van al is het dan waar, dat zijn onwankelbaar ver- dezelfde coupé. En laten een klein Kerstpakketje trouwen in ons veelgele- nou die handschoenen van met levensmiddelen te ma zen blad Dinsdag 11 Nov. ziin vergeetachtige relatie ken voor de arme vluch j.l. toch wel ernstig onze vreemde uitdrukkingen schokt is. toen ons blad 'n optimist zei: Wat een ser- Kardinaal Mindzendtv. U rechtspraak wel eens te gemakkelijk gekund had foto afdrukte van een in vice van de spoorwegen, geeft uw naam en wii stu- veel manipuleert met psy- gestaan had. inplaats Zweden uitgevonden nieuw De pessimist beweerde: ren U een adres met op- chiatrische rapporten. missie tot bepaalde conclusies is gekomen. De onzekerheid inzake Elten en Tuddern zal blijven be staan zolang in deze zaak nog geen definitieve beslissing is ge nomen. Het rapport van de commissie inzake de Friese kwestie zal waarschijnlqk binnenkort kun nen worden vastgesteld. Inzake de leesbibliotheken en het kam- peervraagstuk zullen spoedig wetsontwerpen worden ingediend. Met betrekking tot het politie- vraagstuk zag de minister als hoofdpunt, dat zowel de justi tionele autoriteiten als de burge meesters het politie-apparaat voor de hun toekomende taak kunnen benutten. De verhouding tussen „Justitie" en „Binnenlandse Za ken" is hierbij van minder be lang. Inzake het ontslag van com missaris Valken merkte de be windsman op, dat de ministers, commissaris en burgemeester tot de conclusie waren gekomen, dat de functionaris niet meer ten volle opgewassen was tegen zijn taak. De feiten, die tot die con clusie hebben geleid, behoeven de betrokkene niet te worden medegedeeld. Beroep op het Ambtenarengerecht heeft geen zin, omdat hier alleen de vraag geldt of aan de eisen van de Pensioenwet is voldaan. Voor de burgerlijke verdedi ging kunnen op het ogenblik geen verderstrekkende maatregelen worden genomen. De sociale po sitie van de noodwachters zal binnenkort by K.B. geregeld worden. Minister Beel kon de heer Krol (C.H.) niet toegeven, dat de rege ring met betrekking tot „Steun Wettig Gezag" op twee gedach ten hinkt. Speciale richtlijnen achtte hü niet nodig. Argentijnse politie deed goede vangst BUENOS AIRES. De Argen- tijnse politie heeft een smokkel bende opgerold, die met vlieg tuigen smokkelwaar uit Uruguay in Argentinië binnenbracht en er een eigen vliegveld op na hield, VÜftig personen, waaronder tien piloten, zfjn gearresteerd. Het bewüsmateriaal der politie bestaat o.a. uit zes vliegtuigen, auto's en een vrachtauto. Onder de arrestanten bevinden zich twee Spanjaarden en een Italiaan. De politie zoekt nog naar veertien andere in deze groot scheepse smokkelbende betrokken personen. Zü greep in, na acht maanden voorbereidend werk. Uit haar mededelingen blijkt, dat de smokkelaars elkander vaak onderling bedrogen, door voor te geven dat de politie de hand had weten te leggen op bepaalde zendingen smokkelwaar. In wer kelijkheid verkochten zij dan de contrabande ten eigen bate.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7