Bij werving vrijwilligers dreigt concurrentie Maidenspeech met principiële vraag Repairiërin gs werk moeilijk in hel na-oorlogse Europa Los Angeles-Kopenhagen via de Noordpool MarcelBonnard bedwingt Canadese leider Dagenais Nationale Reserve in gevaar door Bescherming Bevolking? öie weRelö Identificatie in massagraven niet meer mogelijk Hoe er werd gespeurd FUSIE S.W.G; en B.B.B.? Coördinatie is gewenst van ons In hun overhemd. BE NAMENDE MENSEN Blijft godsdienstige gevangenenzorg taak van de kerken? Wereldkampioenschap dammen Piet Roozenburg benut de kans Ooit last van Zuurbranden? Nederlandse vlag neergehaald VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 's-GRAVENHAGE - „Het is naar mijn mening zeer nood zakelijk, dat er in verhand met de aanstaande werving voor de „Bescherming Bevolking" op hoog niveau, b.v. door de Nationale Verdedigingsraad een coördinatie voor de werving van de vrijwilligers wordt tot stand gebracht", aldus verklaarde ons de inspecteur van de Nationale Reserve, kolonel W. van Hinte. Zonder coördinatie be staat het gevaar, dat de bewapende vrijwilligersdiensten als de Nationale Reserve, de Reserve-politie en de Reser ve-grensbewaking beconcurreerd zullen worden door de hulpverleningsdiensten van de Bescherming Bevolking. Dit gevaar achtte kol. van Hinte niet denkbeeldig, gezien het feit. dat de dagvergoedingen voor de vrijwilligers van de B.B. naar verluidt hoger zullen zijn dan de vergoedingen, welke de mannen van de Nationale Reserve on dit ogenblik krijgen. „Iedere concur rentie on dit gebied is echter uit den boze", oordeelde kol. van Hinte. „Het gaat immers niet om de belangen van de Nationale Reserve of van de B.B. maar om het voortbestaan van ons volk. Heel het Nederlandse volk moet er van doordrongen zijn, dat de verdediging van onze vrij heid offers vraagt. Het zou niet juist en weinig eervol zijn, als men er op uit zou zijn het lichtst mogelijke offer te brengen, en dat zou degene doen, die zich aan zou melden voor de B.B., hoewel hij geschikt is voor de Nationale Reserve of een van de andere reserve-diensten". Kol. van Hinte. die zijn opvat tingen ten aanzien van een ge coördineerde werving reeds in Juli il. ter kennis van de be trokken autoriteiten heeft ge bracht, bepleitte een fusie tussen de Stichting „Steun Wettig Ge zag" en de stichting „Bevordering Bescherming Bevolking" als eer ste stap ter voorkoming van ver- 10WA De 60-jarige mevr. Glen McKnight uit St. Joseph (Missouri) reed met haar auto van een 12 meter hoge dam. Het duurde 5 dagen eer zij door een wegwerker tus sen de wrakstukken werd ge vonden. Ze had die tijd ge leefd van een paar stukken borstplaat, een fles boorwater en wat regenwater en hoewel ze haar linkerheup, haar lin kerarm en 'n aantal ribben had gebroken was ze er zo goed aan toe dat de artsen haar geval waard noemden „in de leerboeken der medi cijnen" opgenomen te worden. LONDEN Een man die door een agent in Whetstone werd opgebracht, wist zich los te rukken en de benen te nemen. De agent spurtte on middellijk achter hem aan. Een tweede agent, die met een politiehond aan de lijn in de buurt liep, liet het dier los om de vluchtende gevan gene te achterhalen. De hond greep echter de eerste agent in de broekspijpen en deze sloeg languit tegen de grond. De gevangene ontkwam. YORKSHIRE Een zalm forel van 6 pond die te Kinn bij Floro in West-Noorwegen was gemerkt, is te Whitby in Yorkshire gevangen. Het dier zwom de Noordzee in 35 da gen over. KEULEN Onlangs is door een handelaar in oud ijzer bij een oorlogsruine een Britse vliegtuigbom van 500 pond gevonden. Vandaag zul len in Keulen de luchtalarm sirenes voor het eerst na de oorlog weer gaan loeien, als men de bomgaat demonteren. In de wijk Lindenthal moe ten 5000 mensen zolang hun huizen uit. LONDEN Toen tijdens de nachtelijke zitting van het Lagerhuis, die Woensdagmor gen om acht minuten over vier werd gesloten de Con servatief Robert Boothby en de Labourman Richard Stokes een kopje thee wilden gaan drinken, vonden ze het res taurant van het Lagerhuis gesloten. Ze hebben nu het ontslag van de uit 17 leden bestaande „keukencommissie" geëist. Het was de plicht van het restaurant, zeiden zij in een motie, op elk uur van de dag en de nacht tegen redelij ke prijzen te zorgen voor „voedsel en dranken" voor de leden. deeldheid. „Het moet uiteinde lijk zó worden, dat de mensen zich zonder meer als vrijwilliger gaan melden en dat een centrale instantie uitmaakt, voor welke dienst zii het meest geschikt zijn om hen overeenkomstig hun ge schiktheid in te delen". Ten aanzien van de Nationale Reserve vertelde kol. van Hinte dat zich sinds de oprichting in 1948 30.000 vrijwilligers hebbep aangemeld. Het aantal beschikba re vrijwilligers zal binnenkort 14.000 bedragen (16.000 is voorlo pig het streefgetal); het verschil is te verklaren uit het aantal af keuringen e.d. De maandelijkse aanmeldingen vertonen een stij gende lijn. In de komende wintermaanden zal voorrang gegeven worden aan de werving voor de Luchtwacht dienst huidige sterkte 1000 man welk korps door de Na tionale Reserve in samenwerking met S.W.G. voor de luchtstrijd krachten wordt geworven. Over de geoefendheid van de vrijwilligers was kol. van Hinte zeer te spreken. „Mijn mannen znn zo geoefend en bewapend, dat zij als een volwaardig onder deel van de Landmacht hun taak in de territoriale verdediging kunnen vervullen". Er zijn plan nen in bewerking om schietba nen, zgn. „kokerbanen" met een schietafstand van 25 m aan te leggen. Hiertoe wordt overleg gepleegd tussen enkele departe menten. In totaal ziin 30 schiet banen nodig. Tenslotte verklaar de kol. van Hinte zeer tevreden te zijn over de samenwerking met Steun Wettig Gezag. In het verleden zijn er wel eens moei lijkheden geweest wij hebben lang niet altijd de wind mee gehad maar deze moeilijkhe den zijn met uitzondering van enkele strubbelingen met plaatse lijke en gewestelpke S.W.G.-com- missies bevredigend opgelost". De opvattingen van kol. van Hinte ten aanzien van een geco ördineerde werving worderj niet gedeeld door de Stichting „Be vordering Bescherming Bevol king". Van die zijde verklaarde men ons. dat er overleg is ge pleegd over de mogelijkheden van een gecoördineerde werving. Daarbij is gebleken, dat deze vorm van werving niet uitvoer baar is. „S.W.G." immers is reeds enige jaren met de werving voor de gewapende hulpdiensten bezig en de werving voor de „Bescher ming Bevolking" moet nog be ginnen. De gewapende hulpdien sten zijn dan ook voor een be langrijk deel gereed, zodat er, mede in verband met de in totaal beschikbare mankracht, niet voor concurrentie gevreesd behoeft te worden. De Stichting „Bescherming Be volking' is voorts van oordeel, dat het beginsel van vrijwillig heid zou worden aangetast, in dien een centtale instantie zou gaan uitmaken voor welke dienst een vrijwilliger het meest ge schikt is. Naar aanleiding van de betreffende opmerking van kolo nel Van Hinte achtte men het bii de Stichting moeilijk om bij voorbaat een oordeel te vellen over de zwaarte van het door de vrijwilligers te brengen offer. Mén wees ons er verder op, dat er een nauw contact bestaat tussen de besturen van de Stich ting „Bevordering Bescherming Bevolking" en S.W.G. Ten aan zien van de voorlichting en de werving wordt er samengewerkt in die gemeenten, waar dat naar het oordeel van de burgemeester, gezien de locale omstandigheden, mogelijk is. Om even over half zes (ISed. tijd) vertrok Woensdag middag uit Los Angeles in Californië een DC-6b van de Scandinavian Airlines (S.A.S.), de Arild Vikingvoor een verkenningsvlucht via het Noordpoolgebied naar Kopenhagen ter voorbereiding van een geregelde dienst. Zes uur en 45 minuten later zette de Deense piloot Povl Jensen het toestel na een vlucht van 2435 km. aan de grond in Edmonton (Alberta-Canada). Franse film over priester-arbeiders De Franse filmproducer Henri Callet heeft een nieuwe film aangekondigd, die het instituut priester-arbeiders in beeld zal brengen. Wederom een film dus over het priesterschap na de zeer goede films der laatste jaren over Vincentius aPaolo, de Pas toor van Ars en het „Dagboek van een dorpspastoor." Voetbal SCHIPPER LEIDT ENGELAND—BELGIE GRONINGEN De wedstrijd EngelandBelgië volgende week Woensdag in Londen te spelen zal worden geleid door de Groningse scheidsrechter Klaas Schipper. De heer Ausum die eerder was aan gezocht heeft voor de uitnodiging bedankt. Schaken EINDSTAND TOURNOOI TE MOSKOU MOSKOU, 20 Nov. Te Mos kou is thans het candidaten- tournooi voor het wereldkam pioenschap dames geëindigd. De eindstand luidt: I. Bykova (Rusl.) 11 pnt. 2/3 Ignatyeva (Rusland) en Fenny Heemskerk (Ned.) ieder 10 X> pnt. 4/5/6. Zvorikyna (Rusl.), Kel ler-Hermann (O.-Did.) en Belova (Rusl.) ieder 10 pnt. 7. Trahmer (GB) 9 pnt. 8/9/10. Rubtsova (Rusl.), Lan gos (Hong.) en Chaudet de Silans (Fr.) elk 8 pnt. II. Karff (VS) 7 pnt. 12. Bruce (GB) 5 pnt. 13. Hruskova-Belska (Tsj. SI.) i'/j pnt. 14. Bayne (VS) 3% pnt. 15. Berea de Montera (Arg.) pnt. 16. Reischer (Oostenrijk) iy, pt. Automobilisme DE PANAMERICANA MEXICO CITY, 20 Nov. Ze ven deelnemers hebben de strijd in de eerste etappe van de Pan- Americana in de categorie sport gestaakt. En onder dit zevental bevinden zich drie favorieten, te weten Alberto Ascari, Robert Manzon en Felice Bonetto. Nog 19 wagens in deze categorie zijn gestart voor de tweede en derde etappe van deze monsterrace. Alle wagens van Mercedes hebben het eindpunt van de eerste etappe gemakkelijk ge haald, resp. op de 3e (Kling), 7e en 8e plaats. Robert Manzon had zich Woens dagavond nog niet gemeld, men wist, dat hij pech had gehad, maar in tegenstelling met Ascari en Bonetto, die oridanks hun uit vallen, toch te Oaxaca arriveer den, heeft men van Manzon ver der niets vernomen. De Lancia Aurelia van Bonetto was zwaar beschadigd. Hij is over de kop gevlogen en het dak werd volko men vernield. In de toeristenklasse viel een slachtoffer te betreuren. Riva Palacio (Mexico) werd bij een ongeval ernstig gewond. De Ame rikaan Peter John Hahn (V.S.) werd bij een ander ongeval licht gewond. ZILVEREN WAAG- TOURNOOI Aan boord bevonden zich twee en twintig passagiers, onder wie de Deense en de Noorse ambas sadeurs in de Verenigde Staten en de Noorse Poolvlieger, Bern-t Balchen. die thans directeur is van de installaties van de Ame rikaanse luchtmacht. De beman ning telt dertien koppen. Na een oponthoud van twee uur. o.a. voor het innemen van benzine, vertrok het toestel om 2.25 uur Donderdagmorgen (Ned. tijd) naar de Amerikaanse basis Thule op Groenland. Om 8.10 uur werd de magnetische Noord pool gepasseerd. De weers omstandigheden en het zicht wa ren goed, maar het vroor 14 graden. Desondanks zaten de passagiers in hun overhemd in de cabine. Om 9.48 uur was het tweede traject van 3112 km vol tooid en landde de machine op Thule, 30 minuten eerder dan in het schema was voorzien. Thule ligt 1488 km van de Noordpool. Om 11.58 uur vertrok de DC-6b voor de laatste etappe van 3816 km naar Kopenhagen. De' S.A.S. hoont niet alleen voor zijn liin op de Amerikaanse kusten van de Stille Oceaan, maar ook voor de luchtlijnen op DOOR HET VENSTER... In een zaak, waar een katho lieke klant aan de eigenaar een kettinggebed aanbood, ontstond er tussen de katholiek en een niet-katholieke klant een heftig woordenspel. „Ga maar door met die briefjes te verspreiden" zo merkte de niet-katholiek op. „Dat zal uw geloof nog meer bespottelijk maken". De katho liek was het er niet mee eens, maar wanneer we eerlijk over de kettingbrieven, waarmede onze gewesten weer worden overstroomd, nadenken, moe ten we bekennen, dat de niet- katholiek gelijk heeft. Het is bespottelijk om op al deze dwaasheden in te gaan en God ter verantwoording te roepen, als er na 'acht dagen nog geen uitkomst gekomen is. SACERDOS het Verre Oosten van de nieuwe route gebruik te maken, daar hier veel minder mist. sneeuw en regen ziin te verwachten dan dikwijls op de Transatlantische route worden ontmoet. De Arild Viking is gisteravond om 21.47 uur Ned. tijd op het vliegveld van Kopenhagen aan gekomen. Middagpartijen: car. pnt. h.s. moy. De Kleine 400 13 97 30.76 Hoogland 290 13 125 22.30 Zondervan 400 13 146 30.76 De Jong 190 13 44 14.61 Franken 400 9 210 44.44 Berkelmans 391 9 133 43.44 Zondervan 400 6 132 66.66 Peetoom 83 6 25 13.83 Avondpartijen: O verdijk 400 14 163 28.57 Hoogland 306 14 117 21.85 Franken 400 7 150 57.14 Peetoom 107 7 46 15.28 Berkelmans 400 12 124 33.33 De Kleine 360 12 130 30.00 Overdijk 400 11 84 36.86 De Jong 125 11 42 11.36 (Van onze parlementaire redactie) De godsdienstige verzorging van de gevangenen kan enkel de taak van de kerken zijn. Dat tvas het standpunt van minister Mulderije, de voorganger van minister Don ker. Deelt minister Donker dit standpunt van zijn voor ganger? Dat tvas een principiële vraag, die Mr. van Rijckevorsel (K.V.P.) stelde in zijn uitstekende maiden speech bij de behandeling van de „Justitie1"-begroting. Dezelfde kwestie is dezer dagen aan de orde geweest bij de be handeling van de defensiebegro tingen. Mag. Stokman (KVP) bleef toen ook wat de godsdien stige verzorging in het leger be treft, er van uitgaan, -dat het hu manistisch verbond principiëel niet op een lijn kan worden ge steld met de kerken, maar in het vlak van de sociale zorg zag hij wel een taak voor dit verbond. Met betrekking tot de gevangenen (Advertentie} kam ho blauwe etiket op de ananen zelf «ranLZ Alleen echt mei bleuw etikel op iedere kam wilde mr. van Rijckevorsel zulks eveneens aanvaarden, doch met de reserve, dat hij eerst ingelicht wil worden over de uitwerking in de practijk. Hij vroeg de toe zegging, dat de minister deze uitwerking eerst zal bespreken met de vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht. Een punt uit het debat was ook het steeds voller worden van de huizen van bewaring. Uit een en ander bleek, dat de KVP-fractie geen risico wenst te nemen ten aanzien van de consequenties, die de wisseling aan „Justitie" zou kunnen hebben. Journalistiek verschonings recht In de stukken heeft minister Donker duidelijk gemaakt, dat hij geen voorstander is van een ver schoningsrecht voor de journalist. De heer Roosjen (A.R.) scheen er evenzo over te denken, maar mr. van Rijckevorsel (KVP), prof. Lemaire (groep Weiter) en mr. Oud (VVD) pleitten voör een op lossing, waarbij de strafrechter moet uitmaken of de journalist met de publicatie van een geheim al dan niet het algemeen belang heeft geschaad. Vervolg van pagina 1) De massale repatriëring heeft zich nu gekenmerkt door een gebrek aan systeem. Er moest veel geïmproviseerd ivorden, met als gevolg, dat de organisatie er grillig uit zag. Dat wreekte zich vooral, toen de eerste grote stro men van repatrianten was verwerkt en het er om ging de nog in leven zijnde gedeporteerde landgenoten op te sporen en inlichtingen te verzamelen. Er werkten in Duitsland vele officiële en semi-officiële Neder landse vertegenwoordigers. Men legde zich toe op gebieden waar concentratiekampen hadden gele gen. Dit had tot gevolg, dat gegevens over Neuemgamme, Sandborstel en Bergen-Belsen verschillende malen werden verkregen en dat andere grote gebieden in het ge heel niet aan de beurt kwamen. Zo moest de gehele Engelse zóne nogmaals bewerkt worden. Al leen de Franse zóne kon al heel gauw als behoorlijk uitgekamd worden beschouwd. In de Sovjet-zone De werkzaamheden in de Rus sische zone van Duitsland waren uitermate moeilijk, omdat de Russen zeer weinig of geen fa ciliteiten verleenden. In 1947 is de opsporing daarom gemaakt tot een overheidstaak. Er kwam een Nationaal Opsporingsbureau (Ne derlandse Rode Kruis) en een missie tot opsporing van vermis te personen uit de bezettingstijd, die de practische opsporing zou behartigen, zowel in Nederland als in geheel Europa. Het voormalige Polen met uitzondering van het tegenwoor dige Russische gedeelte is wel volledig bewerkt. Het is ech ter mogelijk, dat er hier of daar nog enige resultaten bereikt zou den kunnen worden. Van het Poolse Rode Kruis kan weinig hulp worden verwacht, omdat 't over betrekkelijk weinig gege vens beschikt, die bovendien niet altijd betrouwbaar zijn. In sa menwerking met de Fransen werden een aantal massagraven geopend, doch al spoedig bleek, dat niet de geringste identifica tie bestond. In het voormalige Duitse gebied, in Polen was de opsporing geheel onmogelijk ten gevolge van de evacuatie van de Duitse bevolking, die de archie ven had vernietigd of meegeno men. Bovendien was het verblijf in deze gebieden op een gegeven moment te gevaarlijk. Er heerste een nerveuze stemming en de Polen vermeden het verkeer met buitenlanders. In Italië werden 245 repatrië- ringsgevallen en 65 opsporingen behandeld. Van deze laatste werden er 52 met succes be kroond. Belangrijke gegevens werden ook nog verkregen over Nederlanders in Sovjet-kampen en wel door ondervraging van uit Rusland teruggekeerde Italia nen. In Oostenrijk is het gelukt om in verbinding te komen met de voormalige „Haftlingsarzt" van een der concentratiekampen, waardoor veel en belangrijk ma teriaal werd verkregen. Boven dien werd door de daar aanwe zige opsporingsofficier de zo no dige aandacht besteed aan het te rugzenden van nalatenschappen en achtergelaten eigendommen. Op speciaal verzoek van 't Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie werd een aantal rapporten ge maakt over de verhoren van de voormalige politieke gevangenen in de kampen Auswitz en Maut hausen. In Tsjecho Slowakije kreeg men de beschikking over gruwelijke documenten als de „Unnatiirliche Todefalle" van Mauthausen en Gusen van 1938 t.e.m. 1942; het „Haftlingsnummernbuch" van de nummers 30.000 af t.e.m. 113.310 van Mauthausen; het „Sterbe- buch" van Dachau en uitgebreide lijsten van ongeveer 4900 Joodse personen, die van 22 April 1943 af t.e.m. 20 September 1944 van Nederland uit naar Theresien- stadt werden getransporteerd. Van hen zijn er 1273 in There- sienstadt gebleven. De overigen zijn er gestorven of naar Aus witz gedeporteerd. Het werk van de missie is zeer moeilijk geweest. Zij had te doen met duizenden gevallen, die zo gecompliceerd waren, dat 'n or gaan als het Nationaal Opspo ringsbureau tot de conclusie ko men moest, dat het zonder meer niet tot een oplossing in staat was. Het werk der opsporing is dan ook niet tot een voor ieder bevredigend einde kunnen wor den gebracht; vooral internatio nale omstandigheden hebben dit veroorzaakt. (Van onze sportredacteur) Vijf uur lang heeft Piet Roozenburg een verwoede strijd moeten voeren tegen de gemoedelijke Zwitser Godance eer de zege behaald was, die onze jeugdige Hollandse crack weer op gelijke voet bracht met Dagenais. Gelijk, inderdaad, want „hoe den af" voor de Franse meester Bonnard, die de Canadees remise afdwong na een partij, die de allerbeste van de avond was. Een overvol hotel De Kroon (wat is de damsport toch gewel dig populair in ons land) heeft kunnen genieten van een opwin dende strijd tussen dit tweetal. Dagenais. klein van stuk, „En gelse snor" en een grijze lok tussen zijn raven-zwarte haar. is een fantastische dammer, die zijn tegenpartij direct flink aanpakt. Zo ook gisteravond. In het mid denspel offerde hij twee stenen en later nog één om tot dam te komen. Maar Bonnard. zo klein, dat hij op twee kussens gezeten, de strijd moest voeren, gaf de Cana dees van repliek op de wiize, zoals vroeger de Franse edel lieden hun tegenstanders bestre den. Onverstoorbaar versterkte hr met fijne zetjes zijn positie en na vier en een half uur spe len reikte Dagènais hem met fen glimlach de hand. Remise! Dit inspireerde Piet Roozen burg tot grootsere daden. We hebben er reeds op gewezen, dat de wereldkampioen onder druk speelt. De druk van drie punten achterstand en de weten schap. dat iedereen extra zijn best doet tegen hem. Hij kan maar niet tot die genialiteit komen, die ziin spel in 1948 ken merkte en die hem toen ver boven alle andere deelnemers plaatste. In het eindspel tegen Gedance. dat gevoerd moest worden met twee dammen en drie stenen tegen één dam en twee stenen, had hij alles nodig wat hij aan damwetenschap bezit. Hii slaag de Dat deze twee partijen het leeuwenaandeel van de belang stelling opeiste, is begrijpelijk. Maar toch zijn er vele andere figuren, die extra aandacht ver dienen. Keiler bijvoorbeeld, de man. die maar niet op het juiste ogen blik tot zijn grootste prestaties kan komen. Hii speelde Maandag remise met Verleene en verloor Dinsdag van King. Gisteren, bevrijd van de druk nog mee te tellen in de grote strijd om de titel, veegde hii Fankbauser van het bord. Mogen we u ook nog even voorstellen aan signor Fanelli? Italiaan! Hoe kan het anders, als u ziet, met hoeveel flair en animo er door hem gedamd wordt. Eerst trekt hii zijn jasje uit als het spannend wordt, dan eaat zijn stropdas af en dan gaat zijn hemd los Deze manier van strijden voor de Italiaanse eer heeft in ziin land zo de aandacht getrokken, dat hij gisteren vóór de wed strijd op de „kiek" moest. Van daag prijkt Fanelli in alle grote Italiaanse dagbladen: in hemds mouwen en met een verwoede strijdblik. O ia, dan is er nog Forclaz, de Zwitser, die met de glimlach der .overwinnaar" alle verliezen dapper incasseert, zoals gisteren tegen Verpoest. Maar laten we u niet onthou den de prachtige prestaties, die de andere Hollanders verrichten. Wim Roozenburg (winst op Fa- i.elli). Van Dijk (winst op col lega Descallar) en Bizot (remise met Verleene). Want het is toch kenmerkend voor de kracht van onze „dam- merij". dat alle Hollandse deel nemers tot nu toe een score heb ben bereikt, die boven de 50 procent ligt. De strijd om de leiding is nu wel in een beslissend stadium getreden. Vandaag in Haarlem speelt Piet Roozenburg zijn achterstal lige wedstrijd en is Dagenais vrii. Bonnard ligt twee punten achter en op drie punten volgen ïr. Van Dijk. Keiler en Verpoest. De laatste viif ronden zullen de damliefhebbers in Haarlem nog volop te bieden hebben.... De uitslagen waren: ForclazVerpoest 02 Deslauriers—King 2—0 KellerFankhauser 20 P. RoozenburgGedance 20 Dagenais—Bonnard 11 ir. van DijkDe Descallar 20 Saletnik—Post 20 W RoozenburgFanelli 20 "erleeneBizot 11 De stand luidt thans: 1. Dagenais 22 (uit 14); 2. P. Roozenburg 20 (uit 13): 3. Bon nard 18 (uit 13); 4„ 5. en 6. Van Dijk. Keiler en Verpoest 17 (uit 13): 7. Huisman 16 (uit 13): 8. King 15 (uit 13): 9. Saletnik 15 (uit 14): 10. Bizot 14 (uit 13): 11. W. Roozenburg 14 (uit 13): 12. Deslauriers 13 (uit 13): 13. Fankhauser 10 (uit 13): 14. Ge dance 10 (uit 14). Ter illustratie van de aard der moeilijkheden, waarmede dc missie had te kampen, geven we hier het relaas van de pogingen om een vermiste persoon uit Gro ningen op te sporen. Van hem was niets anders bekend, dan dat hij op een bepaalde dag van Gro ningen uit als een politieke ge vangene op transport was gesteld. Twee geruchten deden over hem de ronde. Bij het ene heette het, dat hij in het kamp Barger geze ten had; het andere vertelde, dal hij na de bevrijding gezien was in Sandborstel. Beide geruchten bleken echter weinig betrouwbaar. De moeilijk heid was vooral, dat er niemand te vinden was, die enige mede deling van belang kon doen. Het geval leek praktisch onoplosbaar, omdat ieder aanknopingspunt ontbrak. Bij de bestudering van het do cumentaire materiaal, dat moest worden gecompleteerd door het horen van Nederlanders, die in Neuengamme gezeten hadden, kwam vast te staan, dat een aan tal personen op 16 Januari 1945 naar Neuengamme was getrans porteerd en daar was opgehangen Duidelijk werd toen, dat een na der onderzoek, niet naar de ver miste apart, maar naar het trans port van 16 Januari in zijn geheel moest worden ingesteld en dat alle dossiers als eén geheel be schouwd moesten worden. Hierbij kwam men voor het feit te staan, dat niet bekend was hoeveel, noch welke personen bij dit transport betrokken waren geweest, daar een gedeelte van het transport was opgehangen en een ander deel van uitputting was gestorven. Zeer verwarrend werkte bij dit alles ook het feit, dat een soort gelijk transport, eveneens bestemd voor Neuengamme om daar „ge liquideerd" te worden, half Maart 1945 uit Groningen was vertrok ken. Uiteindelijk kwam men tot de conclusie, dat de vermisten, be horende tot het eerste transport, inderdaad in Neuengamme waren aangekomen. Dit transport be stond uit 120 man, gedeeltelijk uit Groningen, gedeeltelijk uit Assen. Van deze groep gingen 61 ge vangenen naar Hamburg om daar te werken. De overigen kregen de „Torsperreband", wat bete kende, dat zij kamp Neuengamme niet mochten verlaten. Van deze laatste groep zijn er 11 van uit putting gestorven; 47 vonden door ophanging de dood en één, aan wie gratie werd verleend, is na derhand eveneens van uitputting om het leven gekomen. De exe cutie had plaats op 8, 9 of 10 Maart in een bunker, zonder aan wezigheid van een of andere mede-gevangene als ooggetuige, en wel onder leiding van Unter- scharfuehrer Dreimann. De Hjken werden nog dezelfde dag gecre meerd en van het overlijden van de „Torsi>erre"-gevallen mocht geen kennis worden gegeven aan de familie of aan het betreffende .„Standesambt". Uit dit voorbeeld blijkt dus wel, dat individuele behandeling van de meeste dossiers moest plaats vinden naar kamp en transport. Dit vereiste een uitgebreide voor studie en grote kennis van het concentratiekampwezen. Advertentie Ceen glas, geen vAter, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Ren nies te pas en te onpas maag zuur of niet alleen maar om dat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet. maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te hel pen. Vraag Rennies bij uw apo theker of drogist. Markt Barneveld BARNEVELD, 20* Nov. Pluim- veemarkt. Handel redelijk. Aan voer ca. 19.000 stuks. Prijzen: oude lichte kippen f1.902.05, oude zware kippen f2.102.25, N.H. blauwe kuikens f2.302.65, alles per kg; overige per stuk: oude hanen f3.505.50, oude een den f0.901.80, tamme konijnen f38.50, tamme jonge duiven f0.600.75, ganzen f79, hazen f46, fazanten f3—4.50, patrij zen f1.252.50. Eiermarkt. Handel kalm. Aan voer ca. 875.000 stuks. Prijzen: kippeneieren f22.2523, algemene prijs f22.50, kiloprijs f3.50; hen- neneieren f18.5020.25, algemene prijs f 19.25, kiloprijs f3.50. Veluwse eierveiling „Barne- veld-Ede". Handel kalm. Aanvoer ca. 550.000 stuks. Prijzen: kippen eieren van 61/65 gram f22.25 22.83, henneneieren van 52/58 gr. f18.7120.54, alles per 100 stuks. Te Makassar DJAKARTA Woensdag is de Nederlandse vlag voor de ambts woning van de Commissaris der Nederlanden te Makassar, de heer van Straten, neergehaald. De da der, een Indonesiër, werd kort daarna door een militaire wacht, die in de buurt is gelegerd, ge grepen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 10