opa Belgische geleerden doen nieuwe vindingen RADIO Belgische regering dient nieuw radiostatuut in VAL DA J0TSG- Financiën en Economie Opstand in tuchtschool; 20 zwaar gewonden X0& t werd jeurd Afiveer tegen atoomhom Geslaagde proefnemingen Twee maanden gevangenis voor landbouwer Dominici programma Opnieuw eigen uitzenddagen voor de katholieken? WEK DE GAL IN UW LEVER OP Zuurbranden tidsé vlag ehaald Samenwerking van verenigingen De moordzaak Drummond Beursoverzicht WILD-WEST IN WENEN Dulles opvolger van Acheson Naar wij vernemen Neem een doos echte UW HOEST Scheepsberichten VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 e van de aard der waarmede de iampen, geven we van de pogingen ;e persoon uit Gro- poren. Van hem rs bekend, dan dat ialde dag van Gro- een politieke ge- nsport was gesteld, i deden over hem iet ene heette het, tamp Barger geze- ïdere vertelde, dat -ijding gezien was iten bleken echter ■baar. De moeilijk- il, dat er niemand die enige mede- mg kon doen. Het ttisch onoplosbaar, aanknopingspunt lering van het do- teriaal, dat moest pleteerd door het derlanders, die in gezeten hadden, .taan, dat een aan- p 16 Januari 1945 nme was getrans- ir was opgehangen toen, dat een na- niet naar de ver- lar naar het trans- ïuari in zijn geheel ingesteld en dat ls eén geheel be en worden. Hierbij r het feit te staan, was hoeveel, noch i bij dit transport en geweest, daar an het transport n en een ander ting was gestorven, id werkte bij dit eit, dat een soort- eveneens bestemd ïme om daar „ge- vorden, half Maart agen was vertrok- iwam men tot de de vermisten, be- t eerste transport, euengamme waren >it transport be an, gedeeltelijk uit eeltelijk uit Assen. oep gingen 61 ge- Hamburg om daar overigen kregen and", wat bete- camp Neuengamme 'erlaten. Van deze ijn er 11 van uit- ;n; 47 vonden door dood en één, aan d verleend, is ra ms van uitputting gekomen. De exe- ts op 8, 9 of 10 unker, zonder aan een of andere a als ooggetuige, .eiding van Unter- reimann. De lijken izelfde dag gecre- het overlijden van '-gevallen mocht irden gegeven aan an het betreffende :eld blijkt dus wel, behandeling van iers moest plaats amp en transport, i uitgebreide voor- kennis van het ïpwezen. rtentie wkter, geen nare eg één of twee nelten op de tong. die nemen Ren te onpas maag alleen maar om- ser vinden. Dat niet. maar 't is iltijd Rennies bij ;bben voor eigen m anderen te hel mies bij uw apo- ist. Jarneveld 20 Nov. Pluim- iel redelijk. Aan- I stuks. Prijzen: ppen f 1.902.05, ippgn f2.102.25, uikens f2.302.65, verige per stuk: 05.50, oude een- tamme konijnen ie jonge duiven zen f79, hazen f34.50, patrij- andel kalm. Aan- i stuks. Prijzen: 2.2523, algemene oprijs f3.50; hen- 120.25, algemene .prijs f3.50. •veiling „Barne- iel kalm. Aanvoer Prijzen: kippen- 5 gram f22.25 ren van 52/58 gr. les per 100 stuks. akassar Woensdag is de g voor de ambts- Commissaris der Makassar, de heer ergehaald. De da- siër, werd kort militaire wacht, is gelegerd, ge- BRUSSEL20 Nov. Tijdens een te Brussel gehouden persconferentie zijn enkele uilvindingen van Belgische geleerden hekend gemaakt op het gebied der bescher ming van de burgerbevolking tegen de uitwerking van atoombommen. Prof. Magnel heeft het probleem onder zocht van de bouw van schuilplaatsen, die iveerstand moeten bieden aan atoombommen, die op een afstand van minstens 800 meter tot ontploffing komen. De prijs van een gemeenschap pelijke schuilplaats voor het per soneel van een fabriek zou fr. 1500 tot fr. 2400 per hoofd kosten. Prof. Mangel gaf hierna inlich tingen over het door hem uitge vonden z.g. „voorgespannen be ton", dat aan grotere schokken weerstand biedt dan het gewone gewapende beton en waarvan de prijs 20 procent lager is. Dit voorgespannen beton komt voor al in aanmerking voor het bou wen van schuilkelders met werk vertrekken en vergaderzalen. Prof. Bacq sprak over een nieuw product van de laboratoria van de Luikse Universiteit, name lijk het „mercaptolethylamine", dat de eigenschap bezit de uit werking van atoomstralen met de helft te verminderen. Op muizen genomen proeven met dit pro duct, dat ook wel „becaptan" wordt genoemd, hebben de doel treffendheid er van aangetoond. Ook is het becaptan met succes beproefd in talrijke gevallen van „straalziekte" bij kankerlijders, die met x-stralen of radium wa ren behandeld. Men is er in ge slaagd een stabiel zout van het mercaptolethylamine af te zon deren, dat in de vorm van een tablet kan worden ingenomen en de mens tegen de straalziekte kan beschermen. In geval van oorlog, zo ver klaarde prof. Bacq, mag verwacht worden dat men de verliezen aan mensenlevens door de uitwerking van atoomstralen met ongeveer 50 procent zal kunnen verminde ren door het gebruiken van ge noemde tabletten. Prof. Maisin, directeur van het kankerinstituut te Leuven, heeft het probleem van anatomisch- palhologisch standpunt onder zocht. Tijdens een lange reeks proefnemingen, zo verklaarde hij, hebben wij ons kunnen overtui gen van de beschermende rol van verschillende antibiotica, zoals bij voorbeeld de aurepmycine, bij dieren, die een dodelijke dosis stralen hadden ontvangen en dit in 75 pet. der gevallen. Ander-ben. zijds beschermt voedsel dat rijk is aan dierlijke eiwitten, zoals melk, de dieren beter dan een dieet op basis van meelspijzen en groente. Lever beschermen Andere onderzoekingen van prof. Maisin hadden betrekking op de milt en de lever. Ongeveer 75 procent van de dieren, die een dodelijke dosis van 700 roentgens hadden ontvangen, bleven in le ven wanneer de leverstreek tij dens de bestraling beschermd bleef. In de practijk, aldus de geleerde, schijnt men dus perso nen van een zekere dood te kun nen redden indien zij bij een atoombombardement de streek van de lever beschermen en daar na worden ingespoten met mer captolethylamine of glutathion. In oorlogstijd zou het voldoende zijn alle soldaten te voorzien van een vest. dat opgevuld is met loodglaswatten. Bovendien zou elk hunner het in te nemen of in te spuiten geneesmiddel te zijner beschikking moeten heb- BENEDETTO CROCE OVERLEDEN NAPELS Op 86-jarige leef tijd is gistermorgen in zijn wo ning te Napels overleden de Italiaanse philosoof Benedetto Croce. Hij was een fel tegenstan der van het fascisme, terwijl zijn philosofie door de Katholieke Kerk werd afgekeurd. Al zijn werken staan dan ook op de In dex. Croce was lid van de Itali aanse Senaat, in 1920-'21 Minis ter van Opvoeding in het kabi net Giolitti en in 1944 minister zonder portefeuille in de regerin gen van Badoglio en Bonomi. Hij was sedert vorige week ziek. (Advertentie) DIGNES, 20 Nov. Gustave Dominici, de 32-jarige boer, die als eerste arriveerde op de plaats waar de Britse familie Drum mond vermoord werd, is vandaag veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, omdat hij in ge breke gebleven is een persoon in gevaar te hulp te komen. Aangezien hij sinds 16 October in de gevangenis zit, zal hij on geveer 15 December worden vrij gelaten, omdat hij aftrek van voorarrest krijgt. Het politionele onderzoek in de zaak-Drummond is overigens vrij wel vastgelopen. Het tegen Do minici gevelde vonnis is mild. Maximaal staat drie jaar gevan genisstraf en 500.000 francs boete op een feit als dit. Het Hof berispte Dominici streng, omdat hij „ernstig inbreuk had gepleegd op de Franse tradi tie van broederlijke naasten liefde" en omdat hij in gebreke gebleven was „de meest elemen taire notie van menselijke soli dariteit te tonen". Het Hof voegde er echter aan toe, dat het clementie betoonde gezien Dominici's onbesproken gedrag in het verleden, zijn held haftige rol in het verzet en het feit dat zijn vrouw een kind ver wacht. Dominici werd gearresteerd, nadat hij bekend had, dat hij, toen hij op de morgen van de moord om 5 uur de lijken van het echtpaar Drummond ontdekte, de kleine Elizabeth, het 12-jarig dochtertje, had horen kreunen en haar linkerarm zien bewegen. Het enige wat hij gedaan had, was een voorbijrijdende fietser te vragen, de politie te waar schuwen. De verdedigers van Dominici hebben aangevoerd, dat Dominici er van overtuigd was, dat geen hulp het meisje meer kon baten. Er zal hoger beroep worden aan getekend. NOUGATFABRIKANT STUVé OVERLEDEN Te Haarlem is op 66-jarige leeftijd overleden de nougatfa- brikant Willem Stuvé.. De naam Willem Stuvé was in vroeger ja ren een vertrouwde klank op de grote Nederlandse kermissen, die de overledene met zijn kraam- wagen afreisde. Zijn vader be gon reeds in het klein met de fa bricage van nougat, waarvan hij het recept uit Montelimar had meegebracht. Na de bevrijding is veel nougat van Stuvé naar het buitenland geëxporteerd. De overledene was in Haarlem' een zeer geziene figuur, wiens geest tot het laatst bezig was met diverse uitvindingen. Met Willem Stuvé is één der laatste romantische figuren uit de ou derwetse kermiswereld heenge gaan. Veemarkt Delft DELFT 20 Nov. - Aange voerd: 27 runderen, 31 nuchtere kalveren. Prijzen: vare koeien 550850: nuchtere kalveren 40 50; runderen per kg slachtgew. f2.40 a f2.60. Handel redelijk. BRUSSEL, 20 Nov. 1952 (K.N.P.) - De Belgische rege ring, welke sinds de stembusuitslag van 1950 op een Christelijke meerderheid in «le beide Kamers steunt, heeft het parlement een nieuw radiostatuut aangeboden, waarin een einde wordt gemaakt aan het staatsmonopolie in de uitzendingen en aan het particuliere initiatief brede vrijheid wordt geschonken. Volgens de nieuw ontworpen regeling zullen de Katholieken, evenals voor de oorlog, weer twee dagen per weet kunnen uitzenden en de regio nale zender van Kortrijk, die door henzelf is opgericht, zelf beheren. De Kamers zullen zich over dit statuut moeten uitspreken. Met de indiening van dit statuut zal ook in België 'n eind kunnen komen aan de radiostrijd welke al de na-oorlogse jaren heeft beheerst. Weliswaar werd reeds bij de wet van 1930 in be ginsel het staatsmonopolie over de radio erkend, doch het kwam eerst na de oorlog in 1944 in practijk. In 1947 achtten de bisschop pen het noodzakelijk in afwach ting van de toen reeds bestaan de plannen om het staatsmono- ZATERDAG 22 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 M. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon- muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramo- foonmuziek. 10.00 Voor de kleu- ters. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.55 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus 12.03 Gramofoonmuziek. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gramofoonmu ziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Man nenkoor. 15.00 Kroniek van Let teren en Kunsten. 15.40 Harmo nie-orkest. 16.00 Kamerorkest en soliste. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Klassieke muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoon muziek. 19.20 Parlementsover- zicht. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken", causerie. 20.50 Gramofoonmuziek. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 —24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gra mofoonmuziek. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Accordeonorkest en solist. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Politiekapel. 13.50 Radio- weekjournaal. 14.15 Orgelspel. 14.35 Friese poëzie. 15.00 Ama teuruitzending. 15.30 „Eerst den ken, dan doen", causerie. 15.45 Jazzmuziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philharmonisch Or kest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- varia. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Arstistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoor spel. 22.55 Réis Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid- Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dam men. 23.2024.00 Gramofoonmu ziek. N.V. Koudijs Voederfabrieken De jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders heeft de balans per 31 Juli 1952 en de verlies- en winstrekening 1 Jan 1951 tot en met 31 Juli 1952, als mede het voorstel tot winstver deling onveranderd goedgekeurd. Er zal dus vier procent slotdi- vidend onder aftrek van divi dendbelasting betaalbaar worden ëesteld op dividend bewijs no. 5 ie directie deelde mede, dat de afzet in de afgelopen winter ver geleken met die van de overeen komstige periode van vorig jaar iets was teruggelopen. Vanaf 1 Augustus j.l. ls de ontwikkeling van de afzet zeer bevredigend en vertoonde de bedrijfsresulta ten een regelmatig gunstig ver loop. Gemeentelijke emissies De 4'/« pet. obligatielening ten laste van de gemeente Geldrop is zodanig overtekend, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. Jaarvergadering Suiker Cultuur Mij. In de algemene vergadering van de Suikercultuur Mij. N.V. is o.m. medegedeeld, dat in '52 aanmerkelijk betere oogstresul- taten zijn bereikt dan in 1951, toen langdurig gestaakt werd. De oogst bedroeg in 1952 n.l. 109.000 qt. kristal, hetgeen ruim 20.000 qt. meer is dan in het voorafgaande jaar. Deze produc tie komt, overeen met 105 qt. per ha. Dit cijfer, dat t.o.v. voor '41 laag is, steekt bij de tegenwoor dige cijfers behoorlijk af. In '52 heeft men weinig last gehad van rietdiefstallen. Nieuw type Franse staatsobligatie De Franse schatkist zal op 24 November een obligatielening met middellange looptijd van een nieuw type uitgeven. De obliga ties van deze lening zullen af losbaar zijn in twee, vier, zes, of acht jaar. De (houders der obligaties zullen elke twee jaar aflossing van hun stukken kun nen verlangen of besluiten hun obligaties wederom voor twee jaar aan te houden. Het rende ment der obligaties wordt elke twee jaar groter, daar de rente voet geleidelijk stijgt en wel van 4 pet in de eerste twee jaar tot 5 pet in het zevende en achtste jaar. Verder zal er bij de aflos sing een hogere dan de normale waarde worden uitgekeerd, zodat het rendement zal variëren van 4.17 tot 6.07 pet. De obligaties zullen in de beurs notering worden opgenomen. Zij zullen vrijgesteld zijn van de be lasting op de inkomsten uit roe rende goederen en van de extra- inkomsten-belasting. De regering verwacht, dat voor vijftig mil liard francs van deze obligaties geplaatst zullen kunnen wórden. Olies vast AMSTERDAM 20 Nov. Ook vandaag heeft de Amsterdamse Effectenbeurs de vaste stemming die in New York voortduurt, niet overgenomen. Alleen Kon. Olie verbeterde rilim twee punten, waarbij volgens de insiders^ enige vraag uit Zwitserland viel te bespeuren. De affaire had weer weinig om het lijf en vrijwel overal bleven de hoeken verla ten. Zowel de industrie-, de scheepvaart-, als de cultuur- markt waren uitermate stil en nagenoeg prijshoudend. Ter beurze verluidde, dat er spoedig een einde zal komen aan de 4Vi pet. gemeenteleningen te gen pari. Zoals bekend is onder het tegenwoordige rentegamma als uiterste concessie toegestaan een 4'Ai 30-jarige lening te slui ten tegen 100 procent. De laat ste maanden is een stroom van gemeenteleningen op de markt verschenen, die. gezien de tegen woordige rentestand van circa 4 procent, een zeer gunstig onthaal hebben gevonden. Reeds lang werd verwacht wie de kat de bel aan zou binden en met een lager rentetype zou verschijnen. Deze week zou nog één i'/t pet lening komen tegen pari, doch begin volgende week, aldus de beurs, komt de gemeente Gelder land met een 4 pet. lening tegen 100 pet en de Bank voor Neder landse Gemeenten met een 4V< pet. lening tegen 101. Staatsfondsen vanmiddag op nieuw aan de vaste kant, polie af te schaffen en een gro tere zelfwerkzaamheid der par ticuliere instellingen te verzeke ren, enkele richtlijnen uit te ge ven. Zij eisten eerbied voor de godsdienst en de Christelijke mo raal in al de uitzendingen, die onder het gezag van de staat of door publieke of particuliere instellingen geschiedden. De Katholieke uitzendingen, moesten ook volgens de bisschop pen in verhouding staan tot de godsdienstige en maatschappe lijke invloed van de luisteraars. Intussen hebben de Katholie ken, die sinds jaar en dag hun eigen Katholieke vereniging Ra dio-omroep (K.V.R.O. en R.C.B.) er op nahouden, hun invloed slechts kunnen uitoefenen via de beheersraad. Doch de steeds toenemende invloed der socialis ten en hun driest optreden lok ten verzet uit. Ilnn houding werd zo stug, dat de Katholieke leden van de beheersraad in Novem ber 1948 hun ontslag aanboden. Vooral de partijdige (socialisti sche) benoemingen vormden een steen des aanstoots. Teneinde aan enkele bezwaren tegemoet te komen heeft de re gering in Januari 1949 'n nieuw statuut opgesteld, waarin het staatsmonopolie aanzienlijk werd beperkt, maar een teruggave van particuliere zenders bleef geweigerd, alhoewel deze in de toekomst niet voor onmogelijk werd geacht; onder toezicht van een Hoge Raad voor Radio-om roep zouden vertegenwoordiger van regering en maatschappelij ke groeperingen het N.I.R. van advies dienen. De eenzaamheid evenwel van culturele diensten bleef gehandhaafd evenals de so cialistische infiltratie. Met de komst van het nieuwe parlement hebben de katholieken reeds een zekere verzachting in de toepassing van de wetge ving kunnen bewerken, doch 'de wet beperkte de mogelijkheden. Het nu ingediende nieuwe ra diostatuut voorziet in de samen werking van verenigingen, wel ke zich met de volksopvoeding bezig houden,, mede van die or ganisaties, die een cultureel of wetenschappelijk belang in de nationale programma's willen verzorgen. Deze regelingen maken een terugkeer tot de vooroorlogse toestand mogelijk, waarin, zoals gezegd, de Katholieken weer twee uitzend-dagen krijgen als mede de beschikking over de zender Kortrijk. EILAND MONTE BELLO NOG GEVAARLIJK CANBERRA 20 Nov. (Reuter) Officieel wordt te Canberra mee- êedeeld dat het eiland Monte (ello, waar Engeland de vorige maand zijn eerste atoomwapen tot ontploffing bracht, nog steeds gevaarlijk radio-actief is en niet voor Januari voor burgers zal worden opengesteld. Dit duidt op een explosie van geweldige in. tensiteif. Van eg' wijst men er op, dat de plaatsen zijde A dvert.entie I U zult 'b morgens „kipleklter" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te ^wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Ben plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Levernilletles. bevoegde waar te Hiroshima en Nagasaki indertijd een atoombom is ont ploft, enkele dagen daarna zon der gevaar konden worden be treden. Nieuw Amerikaans wapen legen duikboten SYRACUSE NEW YORK Admiraal Malcolm Schoeffel heeft verklaard, dat de Amerikaanse marine zeer ver gevorderd is met de vervaardiging van 'n wa- Êen, dat elke vijandelijke duik- oot onschadelijk kan maken. Exploitant „vogeïpiek" veroordeeld De Rotterdamse Rechtbank heeft de 45-jariige kermisexploi tant D.B. conform de eis tot een eldboete van 50 cent of een dag lechtenis veroordeeld. Deze man, beter bekend als „Ome Jaap" exploiteert op ker missen een z.g, „Vogeïpiek", een werpspel. Volgens het vonnis van de Rechtbank is de loterijwet over treden omdat het publiek geen overwegende invloed op het spel kan uitoefenen. De mensen die aan het spel deelnemen beoefe nen het werpspel zelf niet, doch dit werd voor hen gedaan door een willekeurig persoon uit het publiek, aldus het vonnis van de Rechtbank. Oud-stoottroepere in Nationale Reserve Naar wij vernemen heeft de Bond van Oud-stoottroepers van de Minister van Oorlog verlof gekregen onder haar eigen leden een wervingsactie te beginnen voor de Nationale Reserve. Het ligt in de bedoeling, dat oud. stoottroepers zoveel mogelijk in eigen verband in de Nationale Reserve zullen worden opgeno men. De uiteindelijke beslissing over de indeling blijft echter be rusten bij de Inspecteur van de Nationale Reserve. CASALS TREEDT UIT U.N.E.S.C.O. PERPIGNAN 20 Nov. De beroemde Spaanse Cellist Pablo Casals heeft vandaag bekend gemaakt, dat hij uit de UNESCO treedt uit protest tegen Spanje's toelating tot de organisatie. Ca sals was lid van het Internatio nale Instituut voor muziek van de Unesco. Casals woont in Pra- des bij de Frans-Spaanse grens. 500ste MIG neergeschoten SEOEL 20 Nov. Een jacht- vlieger van de V.N. heeft de 500ste Mig-straaljager sinds het begin van de Koreaanse oorlog neergeschoten, zo meldt 't hoofd kwartier van de Verbonden Luchtmacht. WENEN In de Kaiser Ebers- dorf tuchtschool bij Wenen brak Woensdagavond een oproer uit dat pas na een verbitterd gevecht van uren kon worden bedwongen met de hulp van driehonderd politiemannen. Negentien jongens werden ernstig gewond en één politieofficier. Andere agenten werden licht-gewond. De opstand begon, toen vijf jongens, met messen gewapend, weigerden een strafcel te verla ten. Zij staken een strozak in brand en van de ontstane ver warring maakten tientallen an dere jongens gebruik om even- WASHINGTON, 20 Nov. (AFP). In republikeinse kringen te Was hington heeft men Woensdag avond bevestigd dat Eisenhower John Foster Dulles heeft verzocht de post van minister van buiten landse zaken te aanvaarden. Men verwacht een bekendma king in deze van het hoofdbureau van de republikeinse partij in New York. Dulles, de vroegere republi keinse raadgever van de demo cratische regering, zal Donderdag Eisenhower ontmoeten. kwam in de IJmuidense haven de Katwijkse logger KW 144 in aanvaring met een Engels stoom schip. Door de schok of van de schrik sprongen enige Katwijkers overboord. De logger werd flink beschadigd zal op 27 November de Raad voor de Emigratie door de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid worden geïnstalleerd in het gebouw van de S.E.R, te Den Haag bezocht H.M. de Koningin giste ren de internationale tentoon stelling van kindertekeningen, die gehouden wordt in de gebouwen van V. en D. op de Stadhuisbrug te Utrecht. lag het in de bedoeling dat de Willem Ruijs hedenochtend om zeven uur voor de ingang van de Nieuwe Waterweg gebracht zou worden. Wind en nevel zouden dan moeten bepalen, of het schip kan binnenlopen.... eens uit hun kamers te breken. Zij overweldigden de oppassers, liepen een muur omver en ver nielden bedden, tafels en stoelen. De brokstukken gebruikten zij als wapens, terwijl ook messen, vorken en waterleidingbuizen in het handgemeen met de bewa kers werden aangewend. Ruiten werden stukgeslagen en tralies voor de ramen weggebroken. Twee jongens slaagden er in over het dak te ontsnappen. Zij zijn nog niet achterhaald. Het personeel vroeg inderhaast assistentie en meer dan tweehon derd politiemannen en brand weerlieden snelden te hulp. De in totaal honderd oproerlin gen hadden toen een groot deel van het gebouw in hun macht en de politie stond voor de taak cel voor cel in een gevecht van man tegen man te veroveren. Alle deuren die tot het blok toegang gaven werden gesloten en op de barricaden van vernield meubilair begon een verbitterd gevecht. Tenslotte werden vijftig oproerkraaiers gearresteerd. Volgens de politie was de op stand tevoren goed overlegd. De leiders waren de vijf oudere jon gens die het sein tot het oproer hadden gegeven en die pas over meesterd konden worden nadat de verschansing in hun cellen was gesloopt. A dvertentie F»AS VILLES VOOR Almkerk vertr. 21 v. R'dam Australië; Heemskerk Australië- Rot.terdam 20 v. Duinkerken Antwerpen; Madoera 19 te Tj. Priok; Saparoea 20 Antwerpen; Singkep 20 v. PondicherryPa- dang; Edam 18 te Boston; Laag- kerk nacht 19-20 v. GenuaPt. Said; Modjokerto 20 te Singapore Riouw 20 te Marseille; Rondo 24 Damman verw.; Annenkerk 20 te Aden; Averdijk 19 n.m. v. Ha vanna—-Le Havre; Johan v. Ol- denbarnevelt 20 te Port Said; Leersum 19 n.m. v. Antw.Ham burg; Pr. Alexander 16 te Mon treal; Prins Willem 5 17 te Chi cago; Prins Willem van Oranje 20 te Detroit; Waterman, 19 720 m n.w. FremantleAden; Wil lem Barendsz A'damKaapstad 19 v. Curacao; Amsteldijk p. 19 Flores Azoren; Garoet vertr. 21 v. R'damIndonesië; Indrapoera 19 n.m. rede Belawan; Kedoe p. 19 Kp. Bon Tunis; Mentor 20 te Valencia; Salawati 19 v. Ran goonMuntok; Sarangan 19 n.m. van BelawanPenang; Schiedijk 19 v. Port SudanAden. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND Hij werkte Theodoor met een slappe handdruk de deur uit en ging zich snel en verontwaardigd weer aan zijn voorname bezighe den wijden. Daar stond Theodoor in de gang. Daar stond een Bronkhorst, een man op Zondag geboren, een het geluk voortdurend vat had, man wie niets mislukte, op wie een man van wie men zei: „Geef hem de ruimte!" Hii stond een ogenblik besluiteloos, de guitaar in zijn armen. Een geslagene, geen verslagene. Nooit had iemand hem dit aangedaan. We ziin geen filantropische instelling! Wat be zielt ie? Schlagers kwelen.Hij had dus op die avond bij mevrouw Legrande schlagers gezongen. De Bretonse legendeeen schla- êer! Clarence, die in het ongeluk- ïge bezit was van een balorige vader, had gezegd: „Dat moest va der horen!" Die taaie zure markies zou wellicht slap en kneedbaar Door Toon Kortooms zijn geworden onder de charme van de Bretonse legende. En ach ter deze deur, hier, zat een rol ronde theaterbaas, die geen kost bare tijd te verspillen had, die hem, een Bronkhorst, gevraagd had: wat bezielt ie? Theodoor nam zijn guitaar op. In de hoge brede gang tokkelde hii op de snaren. Zacht begon hii te zingen: „Dans le vieux chateau, aux sombres murailles grises Achter de gesloten deuren ratel den overal de schriif machines. Niemand zou het horen, Laura v. Veen niet, dat blonde meisje. Piet Manders niet en zeker niet de in ziin belangwekkende arbeid ver diepte jonkheer. Men kan de Bre tonse legende nu eenmaal niet uit volle borst zingen. Ergens begon iemand op een piano te spelen. Theodoor liep op zijn tenen in de richting van de muziek. De deur van de gehoor de naar binnen. Een jongeman zat „jij achter de vleugel, moederziel al- Zing jij ook andere genre, leen. Hij had donkere glanzende haren, hii was nog jong, zo te zien. Stil gleed Theodoor naar binnen. Hii bleef achter de pia nist staan en luisterde. Plotseling hield de jongeman op met spelen. „Bravo zei Theodoor, „dat was voortreffelijk!" De jongeman schrok. Met een ruk keerde hij zich om. „Neem me niet kwalijk", zei Theodoor, „ik ben ook zo'n beetje in het vak. Ik heb zojuist een on derhoud met jonkheer Menda van Daal gehad. Een onderhoud van twee minuten. Hij heeft mij bui- ten fjezöt". „Deed hii mii destijds ook, tot driemaal toe", zei de pianist. Zii maakten kennis met elkaar. Hii heette Rudolf Willems en hii was als pianist vast verbonden aan de Verenigde Schouwburgen. „Speelt u guitaar?" „Ook al", zei Theodoor, „maar eigenlijk is zang mijn hoofdnum mer." In de kortste keren waren zii in een druk gesprek gewikkeld over muziek en zang. De pianist maakte zich vrolijk over de held haftigheid van Theodoor. Zonder conservatorium, zonder papieren, alleen maar met een guitaar bin nenstappen bij jonkheer Menda van Daalwie had ooit zo'n sterke koffie gedronken? Zo iemand verdiende een standbeeld. „Zing eens iets voor de aardig heid", zei de pianist. Theodoor zong de Bretonse le gende. Rudolf Willems luisterde - als een havik. Toen het liedje ten zaal stond op een kier. Hii gluur-einde was, zei hii „je" en „jou" en opera, „Jouw stem is zeer bijzonder, klassiek?" „De Bretonse legende is klas siek", zei Theodoor, „maar Jk zing ook aria's." „Zing jij die?" vroeg de pianist ongelovig. „Zo'n beetje", zei Theodoor. „Speel eens: Ich bin das Fakto- tum uit de Barbier van Sevilla". Rudolf zocht de muziek op en begon te spelen. Theodoor stond achter hem. Wijd zette hij zijn longen uit en zong zo fors, dat de pianist er ontdaan van opkeek. „Niet zo luid!" zei hii. Maar Theodoor stoorde er zich niet aan. Hij begon zingend heen en weer te lopen. Op een gegeven moment smeet hii de deur van de gehoorzaal wild open en bleef op de drempel staan. Het klonk prachtig in de enorme gang. Tus sen twee adempauzes in bemerk te hij, dat het geratel van de schrijfmachines opgehouden had. Triomfantelijk schreed Theodoor weer de gehoorzaal binnen. Ru- dolf speelde. De zang van die ver metele knaap maakte hem beze ten. „Hei Figaro!" riep Theodoor plotseling met grappige falsetstem. Toen stond daar op de drempel jonkheer Menda van Daal, zijn vulpen in de dikke vingers. En juist op dat moment keerde Theo door zich om. Zij stonden op twin tig meter afstand van elkander en keken elkaar aan. Maar Theo door onderbrak ziin lied niet. De jonkheer bleef hem aanstaren. Het was onmogelijk te raden wat in deze gezwollen man omging. Hij/leefde wellicht niet eens. Mis schien was hij dood en verkeerde hij in een andere wereld. In zijn langdurige loopbaan had hij dit nog nooit meegemaakt: een jon geman, die de ongelooflijke bruta liteit bezat te komen vragen guitaar onder de arm of hij in de Ver. Schouwburgen mocht op treden. Een jongeman, die na een duidelijke afwiizing de vermetel heid vond in de gehoorzaal een aria weg te geven. Wat bezielt ie? En wat bezielt Rudolf Willems. anders altiid zo'n accuraat em ployé? Hjj weet toch, hij dient al thans te weten, dat de gehoor zaal streng verboden is voor on bevoegden? Staat dat niet met le vensgrote letters op de deur? Ik zal hem zo aanstonds een repri mande toedienen, die hem heugen zal. Aan het einde van de aria bleven jonkheer en knaap roerloos staan. Piano en zang vielen stil. Theodoor was de eerste, die zich bewoog. Hij nam zijn guitaar en lachte verlegen. „U neemt me toch niet kwa lijk", zei hij tegen de verstarde jonkheer, „ik kon me niet be dwingen. Ik zal u niet langer lastig vallen." Eer de jonkheer van zijn woe de of verbazing of wat het dan ook ziin mocht herstellen kon, verdween Theodoor de gang in. H;j zag hoe daar overal de deuren dicht floepten. Verschrik te klerken schoten als wezels weg. Hij meende 't blonde hoofd van Laura gezien te hebben. Wordt vervolgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 11