Nog Nederlanders in de U.S.S.R. VIJFTIEN JAAR GE-EIST in Haarlemse moordzaak Enkele tientallen verblijven nojr in gevangenissen en kampen Slaapkamers hebben formaat van kleerkast Familie van vermoorde scheepsbouwer verdacht Nederlands standpunt t.a.v. de West ruimer Veertien Thunderjets over de Oceaan DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Spaanse trein ontspoord Eindverslag van de missie tot opsporing vermiste personen Slansky bekent Roofoverval in Horst Straaljager stort in zee Plesman heeft ideeën Zonnevlek Kamer over „Wederopbouw" Meer rekenen met grote gezinnen Communist wordt Katholiek Churchill wil uitwisseling Accoord tussen de regeringen Zilveren guldens en rijksdaalders Westover-Eindhoveii: 5000 km. AOORDIIOLl Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 2.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote' Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Builen Cod is 't nergens veilig Vondel Vrijdag 21 November 1952 48e Jaargang No. 12634 10 doden, 60 gewonden JAAN (Spanje), 20 Nov. De expresse, trein Madrid-Sevilla is vandaag verongelukt. Op zijn minst 10 personen zijn gedood en 60 gewond. Vier wagons van de trein zijn ontspoord. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. En bespreekt ze met Ike NEW YORK, 20 Nov. Dr. A. Plesman, de presidentdirecteur van de K.L.M. heeft vandaag een bezoek gebracht aan Generaal Eisenhower in diens hotel te New York. Daarna is hjj per K.L.M. naar Nederland terug gekeerd. Dr. Plesman zei, dat hij „enige ideeën had over de wereld, welke er moet komen", die hij met Eisenhower wilde bespreken. Hij antwoordde bevestigend op de vraag, of zijn ideeën een cen traal orgaan voor de samenwer king in de wereld, onder leiding van Eisenhower inhielden. HURSTMONCEAUX (Engeland 20 Nov. (AP)) Het koninklijke observatorium te Greenwich heeft Donderdag bekend gemaakt, dat een onverwachte zonnevlek met een oppervlakte van 3.000.000.000 vierkante km over de zon heen trekt. In een officieel communique werd verklaard, dat de vlek vier dagen geleden voor de eerste maal gefotografeerd werd, toen haar omvang nog matig was. Sindsdien is haar grootte echter verdubbeld. Enkele jaren geleden toen een 11-jarige zonnevlekcyclus op zijn hoogtepunt was, werden vlekken waargenomen, die vier- tot vijf maal zo groot waren. Het obser vatorium verklaarde, dat de hui dige vlek en een andere grote vlek, die in Juli gezien werd, on gewoon waren, omdat over twee jaar het laagtepunt van de cyclus te verwachten is. (Van onze parlementaire redactie) De missie tot opsporing van vermiste personen uit de bezettingstijd is tl,p»;s met haar eindverslag gereedgekomen. Eén der belangrijkste conclusies van de missie is, dat, voor zover zij heeft kunnen nagaan, nog slechts enkele tientallen Nederlanders in Rus sische krijgsgevangenschap zijn. Voor het overgrote deel betreft het hier Nederlan ders, die tot zeer langdurige vrijheidsstraffen zijn veroordeeld, zodat de missie niet verwacht, dat zij op korte termijn zullen worden gerepatrieerd. In totaal arriveerden vier grote transporten en één kleine groep Nederlanders uit Russische krijgsgevangenschap. Het eerste transport vond plaats op 11 November 1950, het laatste op 17 Augustus 1951. DE RUSSEN WERKTEN TEGEN Het resumé der verkregen re sultaten toont aan, dat er bij de missie ongeveer 5.500 individuele dossiers in behandeling zijn ge weest, waarvan er 5000 in samen werking met het informatie bureau werden opgelost, of van een eindconclusie werden voor zien. In ruim 4.500 gevallen werd een oplossing bereikt bij het uiterst moeilijke onderzoek naar het lot van 6.970 Joodse land genoten. Er werden onder meer 4.742 overlijdensacten verkregen; 32.671 overlijdens- of graf meldin gen en 415.574 individuele gege vens. Rond 40.000 bezoeken wer den er door de leden van de missie gebracht, naar aanleiding waarvan ongeveer 25.000 ver- hoorrapporten werden opgesteld. Geen centrale organisatie Een derde belangrijke conclu sie, die de missie in haar eind verslag heeft neergelegd, is, dat er veel tijd en energie verloren is gegaan zowel nationaal als inter nationaal, door een volkomen ontbreken van een centrale orga nisatie, die de opsporing had voorbereid. Deze voorbereiding was overi gens niet mogelijk geweest, om dat men vóór de laatste wereld oorlog in het geheel geen begrip had van de omvang, die de pro blemen van de vermiste perso- (Van onze parlementaire redactie) Wat de inhoud van de woningen betreft, hebben wij op het ogenblik het minimum van het toelaatbare minimum bereiktaldus de heer Van Vliet (K.V.P.) gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Wederopbouiven „Volkshuisvesting" nen in een totale oorlog zouden aannemen. De missie vraagt zich af, of het niet verstandig zou zijn om nu reeds met de mogelijk heid van een nieuwe totale oor log rekening te houden. Intussen heeft de les van het verleden aanleiding gegeven tot een vruchtbaar internationaal overleg over deze materie. Men herinnere zich in dit verband het Verdrag van Genève van 12 Augustus 1949. In grote lijnen is hierin een regeling getroffen, die het mogelijk moet maken om be ter dan in het verleden, het lot der oorlogsslachtoffers te bepalen. (Zie vervolg elders in dit blad) Italiaans parlementslid treedt uit de partij ROME Luigi Silipo, lid van de Communistische fractie in het Italiaanse parlement, heeft Don derdag zijn zetel beschikbaar ge steld en is uit de partij getreden, omdat hij tot het Katholieke ge loof is overgegaan. Van atoomgeheimen LONDEN Premier Churchill heeft in het Lagerhuis te kennen gegeven, dat Engeland de V. S. zal vragen, hun geheimen betref fende de waterstofbom uit te wis selen tegen gegevens over de Britse atoomproeven in Australië. In Tsjechisch monster proces WENEN, 20 Nov. Veertien vroegere vooraanstaande Tsjechi sche politici zijn vanmorgen in Praag beschuldigd van verraad en spionnage voor het Westen. Bij hen bevonden zich Waldo Clementis, de vroegere Tsjechi sche minister van Buitenlandse Zaken, en Rudolph Slansky, de vroegere secretaris-generaal van de communistische partij. Elf van de veertien beklaagden zijn Jo den. Slansky heeft vandaag voor het gerecht bekend schuldig te zijn aan hoogverraad, spionnage en sabotage. Slansky antwoordde op elke be schuldiging met ja. Dit is de eerste foto van de Hawker Hunter, vrijgegeven door de Britse „Security", die de onderkant van het toestel laat zien. De Supersonische Hawker Hunter, is tot dusverre de enige eenmotorige Britse straaljager, die de geluidsbarrière heeft doorbroken. NIEUW-GUINEA VALT ONDER INDONESISCHE KIESWET DJAKARTA. 20 Nov. Bij een nieuwe verdeling van Indo nesië in kiesdistricten is ook Westelijk Nieuw-Guinea door de Indonesische regering onder de kiesdistricten gebracht. In de Ontwern-Kieswet is een regeling vastgelegd in zake de wijze, waarop de algemene verkiezin gen in Nieuw-Guinea zullen wor den gehouden. BIERUT POOLS KABINETSFORMATEUR WARSCHAU De nieuwe Poolse Volksvertegenwoordiging heeft besloten de vroegere Pool se president Bierut te belasten met de vorming van een nieuwe regering. Er worden reeds lang geen zol ders meer aangebracht, die voor al voor grotere gezinnen toch be langrijk zijn. De slaapkamers van de kinderen hebben het formaat van een kleerkast. En ook keerde de KVP-woordvoerder zich tegen een steeds verder gaande vereen voudiging van het uiterlijk van de woningen. Het kan reeds nu duidelijk zijn, dat men straks, als de achterstand is ingelopen, hui zen als deze zelfs niet meer met de nek zal aankijken. Uitvoerig motiveerde de heer van Vliet (KVP) de noodzake lijkheid om jonge gezinnen een woning te geven, die die ruimte biedt voor uitbreiding. De eis van de heer van Vliet (KVP) om in het huidige bouw- program meer rekening te hou den met de behoeften van grote gezinnen werd ook door de heer Stapelkarhp (A.R.) geuit. Daar naast pleitte de heer van Vliet (KVP) voor een betere regeling voor de premiebouw en voor de woningwetbouw. Eigen woning Verschillende sprekers waren het er over eens, dat aan het verkrijgen van een eigen woning nieuwe aandacht moet worden besteed. Dat de particuliere bouw een redelijke kans zal krijgen, juichte de heer van Vliet (KVP) toe. De heer Stapelkamp (A.R.) maakte echter de reserve, dat de parti culiere bouw, zeker wat de arbei derswoningen betreft, geen voor rang zou mogen krijgen op de woningwetbouw. Uit de nieuwe woningwet moge blijken, aldus deze woordvoerder, dat de positie van de woningbouw-verenigingen verstevigd wordt. Over het huurvraagstuk be stond eveneens een grote mate van eenstemmigheid. De lage huurpolitiek is verkeerd geweest, constateerde men. De heer van Leeuwen (VVD) deelde reeds nu mede, dat zijn fractie gekant is tegen een op lossing van het huurvraagstuk, waarvoor ook een huurbelasting verwerkt is. De heer van Vliet (KVP) wees in dit verband op de bezwaren, die, van de kant van zijn fractie, reeds in het voorlo pig verslag zijn opgesomd. Alle sprekers drongen bij dit punt op de grootst mogelijke spoed aan. Achterstand Met betrekking tot de plannen voor het nieuwe jaar was men wel tevreden. In de afgelopen periode zijn echter verschillende gemeenten, buiten hun schuld, achtergebleven. De heer van Vliet (KVP) drong in deze op een na der onderzoek aan. De heer Beer- nink (C.H.) wilde deze gemeen ten alsnog in staat stellen om de achterstand in te halen. Besprekingen tussen Eisenhower en Eden NEW YORK Generaal Eisen hower en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heb ben Donderdag te New York bijna twee uur van gedachten gewisseld. HAARLEM Onder grote be langstelling heeft de Haarlemse Rechtbank gisteren de behande ling ter hand genomen van een zaak tegen de 24-jarige Haarlemse slagersknecht J. S., die er van verdacht wordt op 23 Juni van dit jaar zijn a.s. schoonvader, de 53-jarige scheepsbouwer J. C. M. Dikmans, tijdens een twist met een hamer van het leven te heb ben beroofd. Het lijk van de verslagene werd de volgende ochtend in het Spaarne door een voorbijganger ontdekt. Volgens het onderzoek zou S. de scheepsbouwer hebben dood geslagen en daarna met behulp van anderen het lijk met ijzer verzwaard in het water hebben geworpen. Behalve S. zijn ook gedagvaard de vrouw van de verslagene, een van de twee dochters en de 18- jarige groenteknecht J. B. Deze laatste wordt ten laste gelegd, dat hij S. zou hebben geholpen bij het in het water werpen van het lijk. De dochter van de versla gene wordt ten laste gelegd, dat zij de sporen van het misdrijf zou hebben uitgewist en zijn vrouw, dat zij over deze zaak heeft ge zwegen. Verdachte J. S. vertelde dat hij omstreeks half tien in de avond van de 23e Juni met Dikmans een woordenwisseling heeft gehad. De scheepsbouwer had, volgens verdachte, een klein mesje geno men en uitgeroepen: „Ik zal jullie allemaal opruimen". Verdachte had toen met een voorhamer Dikmans drie klappen op het hoofd gegeven. Tijdens de zitting is wel gebleken dat Dikmans alles behalve een gemakkelijke per soonlijkheid was. Na het verhoor van enkele ge tuigen volgde het requisitoir, waarbij de officier van Justitie, mr. E. van de Valk Bouman, vijf tien jaar gevangenisstraf eiste. Mevr. J. M. Dikmans-d. K. hield vol, dat zij van de moord niets had geweten tot de dag waarop het stoffelijk overschot werd ge vonden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van de Valk Bouman, zeide rekening te zullen houden met de slechte behandeling, die verdachte van haar man heeft ondervonden, doch hekelde haar houding van hardnekkige ontkenning en eiste de maximum gevangenisstraf van zes maanden. Vervolgens stond de dochter, J. E. D., terecht, die ten stelligste ontkende de hand te hebben ge had in het uitwissen van bloed vlekken, doch ook ditmaal ge tuigde J. B. tegen haar. De offi cier van Justitie eiste ook tegen de dochter zes maanden gevange nisstraf. De laatste verdachte J. B., die tevoren als getuige was opgetre den, erkende, dat hij de hoofd dader S. geholpen had bij het in het water werpen van het lijk. De eis tegen hem luidde zes maanden gevangenisstraf. De uitspraak in al deze zaken zal op 4 December geschieden. WILLEMSTAD, 20 Nov. Mi nister Kernkamp is Donderdag uit Willemstad naar Paramaribo vertrokken. Hij deelde voor zijn vertrek mede, dat hij besprekin gen zal voeren met de landsrege ring over actuele vraagstukken, o.m. over de wijze van voortzet ting der besprekingen over de vestiging van een nieuwe rechts orde. Minister Kernkamp verklaarde, dat een kleine commissie ter voorbereiding van de voortzetting der R.T.C., op .15. Januari te Wil lemstad bijeen zSrlfomen, d'itr ff althans de streefdatum. Hij meende, dat er alle reden is om te verwachten, dat, als er dan een accoord zal zijn bereikt, de eigenlijke rondetafelconferen tie van zeer korte duur zal zijn. De fase van het ogenblik, aldus minister Kernkamp, kan als zo danig beschouwd worden, dat er een accoord is bereikt tussen de regeringen. 150 TON BOMMEN UITGEWORPEN TOKIO, 21 Nov. (AFP) Superforten 'hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag vol gens het communiqué van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten 150 ton bommen uitgeworpen. Het voornaamste doelwit was een bevoorradings centrum zeven km ten oosten van Koenoeri. De minister is van mening, dat hetgeen te New York is bereikt, is, dat men van een theoretische discussie over het zelfbeschik kingsrecht heeft afgezien en een practische toepassing van het be grip heeft gevonden. Men mag niet zeggen, dat Nederland een concessie heeft gedaan, aldus mi nister Kernkamp. Er is in de eerste plaats een misverstand op gelost. Volgens de minister is Nederland tot het ruimere stand punt van 1948 teruggekeerd. Hij achtte thans de toestand beslist hoopvol. Gaan papier vervangen (Van onze parlements-redactie) DEN HAAG, 21 Nov. Bij de regering bestaat het voornemen om binnen afzienbare tijd een begin te maken met de vervan ging van de muntbiljetten van een gulden en een rijksdaalder door „zilveren specie", aldus heeft Minister van der Kieft aan de Tweede Kamer medegedeeld. Om verschillende redenen wordt het evenwel wenselijk geoordeeld om het formaat en het gewicht van de huidige zilve ren guldens en rijksdaalders te herzien. Daarvoor is echter een wijziging van de Muntwet 1948 nodig. De Minister heeft het juis ter geoordeeld om bii de opstel ling van de begroting voor het Staatsmuntbedrijf uitsluitend re kening te houden met de aan maak van 50 millioen centen, in plaats van nu reeds vooruit te lo pen op de wetswijziging. s-GRAVENHAGE20 Nov. - Veertien Thunder jet straal jagers van het type F-84G, die in het kader van de Ame rikaanse wapenleveranties aan West-Europa ter beschik king van de Nederlandse luchtmacht worden gesteld, zijn dezer dagen van de Amerikaanse vliegbasis Westover in de slaat Massachussets gestart om te worden overgevlo gen naar de vliegbasis Eindhoven in Noord-Brabant. Dit is de eerste maal, dat een zonder belang moet worden ge- dergelijke voor Nederland be stemde zending door de lucht wordt afgeleverd. De afstand, die de 14 Thunderjets afleggen be draagt ongeveer 5000 km. De route loopt over Goosebay in La brador en Prestwick in Schot land. Op deze wijze kan binnen en kele dagen een groot aantal vliegtuigen naar W.-Europa wor den overgebracht, hetgeen onder bepaalde omstandigheden van bij- De gemeente Someren (Noord Brabant), telt onder haar ongeveer 8000 inwoners 33 twee lingen. In het Kleuterbwremi van het Wit-Gele Kruis te Someren werden de tweelingen gefotografeerd. Een tot nu toe onbekend ge maskerd persoon vervoegde zich aan het loket van het station te Horst, bedreigde met een sten- gun de dienstdoende ambtenaar en vroeg de plaats van de geldla. Daar er op dat moment niet veel kasgeld aanwezig was, van wege het late uur. bedroeg de buit slechts enkele tientjes. In de tijd, dat de ambtenaar de po litie waarschuwde, verdween de gemaskerde man in de duister nis. Door het late uur was het perron leeg. De politie heeft de zaak in onderzoek. acht. De Thunderjets, die thans op weg zijn naar Nederland worden gevlogen door vliegers van de US Air Force Europa (U.S.A.F.E.) die kortelings per gewoon ver keersvliegtuig van Schiphol naar Amerika waren vertrokken, om daar de straaljagers voor ons land over te nemen. Volgens de laatste berichten bevinden zich thans enkele van deze Thunderjets op Groenland, vanwaar ze de tocht zullen voort zetten. De majoor-vlieger J. Flin terman en 'een Amerikaan van de Amerikaanse luchtmacht zijn reeds met een Thunderjet naar Prestwick vertrokken om met de Amerikaanse Thunderjets naar de basis Eindhoven terug te keren. Vliegers gered MARGATE, 20 Nov. Een Amerikaanse oefenstraaljager is vandaag bij Margate in Zuid-Oost Engeland in zee gestort, nadat de beide inzittenden zich met hun parachutes in veiligheid hadden weten te brengen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1