Overstromingen in Italië, lawine's dreigen in Alpen Gevaren bedreigen bestaan principiël e standsorganisatie Boliviaans Episcopaat voor nationalisatie tinmijnen Deken Bemelmans waarschuivt de Nieuwe koudegolf onderweg vanuit het Oosten Aartsbisschop van La Paz wenst winstdeling 104 kinderen ontvoerd Studenten demonstreerden tegen Tino Rossi Probleem der Ambonezen KL00STERBALSEM Zal Top D.W.O. bedwingen? Geveclitspauze aan liet front in Indo-Cliina r en BEURS San Marco-plein onder water Rheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijdl Razzia in Cairo: 132 arrestanten Smokkelaarsbeiide aangehouden Snelheidsrecord verbeterd Regen van tomaten en erwten daalde in Leuven op Franse zanger neer WONDEN van allerleiaard R.K. Handbalbond Noord Nieuwe aanvallen Vietminh verwacht iverwach tine »ld door het KNMI t, geldi" van Vrii- tot Zaterdagavond: ;re temperaturen! ;waar bewolkt met eeste plaatsen en- ien. Matige tot wind tussen Zuid- Zuidwest. Iets ho- iperaturen. VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 Pagina 3 ETERE TREGELING ;LSE BOOT an Koophandel llkmaar iaar de T.E.S.O. ,DER. De Kamer andel en Fabrieken nds Noorderkwartier vendde zich met een het bestuur van de te Den Burg(Texel) l verzocht te willen dat de afvaart van het volgend seizoen nkomstig de dienst- .1 geschieden, dan imerseizoen weieens geweest. Door het de treinaansluiting der zouden nl. ver- ïaar-huis-terugkeren- angers min of meer iin geweest, ig op de huidige hoge auto's en eventuele erd tevens verzocht liik nog grotere >id te betrachten bii n laden dezer voer- dvertentie) n Prentenboeken enbehoeften FIRMA HNE, ALKMAAR onkenoord 133 rste paal [•aiiline geheid DER. Donderdag- ongeveer half twee klieden van de Fa. /addinxveen, de eer- .29 te heien palen in eslagen. De Marine- hadden het niet no- ild acte de présence idat bij deze gebeur de hoofd- en onder- lanwezig waren, be- irchitect ir. Wegener ik en vertegenwoor- de Riiksgebouwen- in de Bouw- en Wo- 'daannemers. Gebr. s Haarlem, hopen het ïend iaar November n leveren. HUIZEN, 21 Nov. tdiivie 12.90—16.90; ele kool 4.307.10; rode kool 48.70; ritte kool 44.30. SROEK. 20 Nov. grof 22—22.80, mid- 1.10; driel. 24.50; 2000 3 13.90, Modjo 7.40— kg andijvie 13.70 kg Chinese kool 5.20 kg witte kool 3.50; Ie kool 7.70—10.90; kool 4.80—7.90; 2500 ooi 6.80—9.00; 190.000 ikool: z.d. B 28.90— 3.50—16.40: C 24—32; stek 4; t.s. B 29.60 21.20—43.10; stek R, 19-11 Bevelan- 1112.60; Tomaten A of 4355 per 100 kg; 348 per 100 st.; Rode Savoye kool 69; 611; Spruitkool 30 kool 1121; Spinazie g; Sla 27 per 100 st.; 24; Rode bieten 411; 1216 per 100 kg; -27 per 100 bos; Win- 14Waspeen 1025; ;Prei 16—24; Druiven 125; Appels: Brabant- 414; Bramley Seed- !ox Orange Pippin 23 van Holland 6—21; i 4—23; Groninger Laxton Superbe 6 ippel 819; Present v. 15; Schellinkhouter ;e winterkroon 823; ré Alexander Lucas 6 re d'Amanlis 314; Paris 1021; Confé- Doyenné du Cornice 614; Gieser Wilde- Kamperveen 38; Le- ■8; Nouveau Poiteau 3 it Laboureur 626; je 3—10; Zwijndrecht- 3-16 per 1Ö0 kg. 3PEL, 20 Nov. lijvie 15.00, 35000 st. ooi B 27.00—39.50, 30—24.30, C 24.00— 3.00—7.70, kroten A 3.3014.10, B 14.00, 1—7.70. RN ,20 Nov. 6300 ooi 4.50—11.40, 1000 >1 4.00—9.00, 2300 kg 31 5.00—8.00, 7300 kg 22.5023.80, gewone driel 24.80—25.30, 20.000 kg bieten I -15.40, II rond 13.30 II rond 6.70—8.20, —9.20, 9600 kg peen 3.80, III 12.30—13.30, 0.80. IWOUDE, 21 Nov. rdap. eig. 10.50, 2100 13.30, C 11.70, D 8.50, iten A 13.70, B 14.40, lio 8.40, 2500 kg uien grove 21.80—23.00, nep 35.00, 10.000 kg .60—18.90, 3000 kg A 5.70—8.40, B 4.00, le kool A 4.907.90, 0, 5000 kg groene —11.30, B 4.80, 70.000 witte kool 4,004.30, Deense witte kooi IJK, 21—11 -'52 Aan- 000 kg rode kool a 7.60 35.10; 6.000 kg gele -8.60; b 4.70; 18.000 kg a 8.60—10.50; b 5.90— kg witte kool 3.505; -4.30; Deense 45.80; en 24.5024.80; grove Driel 24.60—25.30; 500 kg Peen b 13.10 012.80; 13.000 kg An- 9.60; 650 kg spruiten g witlof 1 B 47; 400 st. 3 l 26—33: B 2 21—23. iR, 21 Nov. Aan- kg, 3 stapels boeren- per kg. Handel kalm. ng fabrieksbaas f 2.10 ROME20 Nov. In Toscane en Noordelijk Centraal Italië zijn tengevolge van de hevige regens van de laatste Itcee dagen vele rivieren en bergstromen uit hun oevers getre den. Tenminste reeds vier personen zijn om het leven gekomen. Uit steden in het gehele gebied is gemeld, dat honderden boerderijen geïsoleerd zijn. Bruggen, spoor en verkeerswegen hebben grote schade opgelopen; electrische kabels en andere verbindingslijnen zijn ver broken. De grootste schade werd ge meld uit de gebieden rond Pisa en Via Reggio en rond Modena en Bologna verder naar het Noor den. Bij Via Reggio kwam een op pervlakte van 10 vierkante k.m. onder water te staan. De bevol king van de stad Camaiore zag zich gedwongen te evacueren. De telefoonverbinding met Via Reg gio is verbroken. Vele boerde rijen in deze streek staan rondom in het water. Bij Pisa trad de Serchio buiten haar oevers. Verder naar het Noorden vond een overstroming plaats van de Panaro, waardoor het verkeer met Modena en omliggende plaat sen onderbroken werd. Bij Vig- nola spoelde het kolkende water de pijler van een grote brug weg; andere bruggen worden be dreigd. In de Appenijnen werd een bosrijke streek onder water ge zet. Nabij Lucca in Noord-West- Italië werd in Fornaci di Barga een arbeidershuisje verpletterd onder een massa aarde en ge steente, die van een heuvel om laag stortte. Vier bewoners kwa men hierbij om het leven; ver schillende andere huizen werden verwoest. In het ongeveer 20 km (Advertentie) Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pij nen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en in gewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzui verende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag.Koop vandaag Kruschen bijUw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Wil Naguib aftreden? CAIRO Donderdagochtend vóór de dageraad heeft de poli tie van Cairo onder commando van generaal Ahmed Hassan een razzia uitgevoerd in de buiten wijken Zeitum en Maaria .132 personen werden gearresteerd die als gevaarlijk voor de open bare veiligheid worden be schouwd. Buitenlandse correspondenten hebben melding gemaakt van geruchten over een crisis in de Egyptische regering, die haar oorsprong hadden in een mede deling van generaal Naguib bij de eerste steenlegging van hel nieuwe radio-omroepgebouw jl. Maandag, volgens welke hij be reid was de macht over te dra gen aan en samen te werken met iedereen die voor Egypte zou willen werken. Er zouden moeilijkheden zijn met drie ministers die lid zijn van de nieuwe Nationalistische partij. Een woordvoerder van het op perbevel van het Egyptische leger heeft echter Donderdag medegedeeld, dat Naguib niet voornemens is af te treden. Nabij Venlo aan Duitse grens Onmiddellijk nabij de Duitse grens tussen Arcen en het Duitse dorp Walbeek hebben douane ambtenaren een smokkelaars bende van zeven man verrast. Toen de smokkelaars zich ontdekt zagen wierpen zij hun waren weg en namen de vlucht in de rich ting van de rijksweg. De douane-ambtenaren alar meerden de rijkspolitie en de brigade Arcen van de Koninklijke Marechaussee. Juist op het mo ment dat de smokkelaars in een gereed staande auto probeerden te ontvluchten, werden zij opge vangen en ingerekend. Ten over vloede werd met behulp van po litiehonden aangetoond, dat de smokkelaars de achtergelaten voorraad gedragen hadden, Deze bestond uit een voorraad aan koffie en thee, ter waarde van f 1200. De smokkelaars bleken uit Mierlo en Helmond afkomstig te zijn. Zij zijn naar het huis van bewaring te Roermond overge bracht. Oostelijker gelegen San Marvello ontsnapten 27 boeren ternauwer nood aan de dood, toen ook hier een gesteente-lawine omlaag kwam en hun huizen vernietigde. Het plaatsje Cominca .in de Centrale Alpen is geheel van de wereld afgesneden. De sneeuw bereikte er een hoogte van 45 cm. Het beroemde plein voor de San Marco in Venetië liep onder water. In Nodica bij Pisa redden brandweerlieden een oude vrouw en haar dochter, die door het op komende water in huis waren opgesloten. Het Federale Zwitserse insti tuut tot waarschuwing tegen het lawine-gevaar te Genève heeft gemeld, dat in Zwitserland „reus achtige" lawines kunnen worden verwacht tengevolge van het op treden van warme Zuidelijke winden, die de in de laatste tijd gevallen sneeuw doen smelten. Vooral worden lawines verwacht in hoger dan 1800 meter gelegen streken. Ook Oostenrijk verwacht lawines. Volgens Hamburgse weerdes- kundigen is inmiddels een nieu we koudegolf uit Rusland onder weg. In het bergachtige Zuid- Oosten van Noorwegen heeft het deze week reeds 25 graden ge vroren. De sneeuw, die in Parijs viel, was evenzeer een betrek kelijke zeldzaamheid voor deze tijd van het jaar: in de laatste 75 jaar is tot nog toe maar 15 maal omstreeks midden-Novem- ber sneeuw in de Franse hoofd stad gevallen. Het weer veroorzaakte de af gelopen dagen aanzienlijke ver tragingen in de verkeersverbin dingen. De vliegtuigen van Shan non konden wegens dichte mist niet naar Amerika vertrekken, waardoor o.a. Koning Feisal van Irak zijn reis naar Amerika moest onderbreken. De vlieghavens Orly en Le Bourget bij Parijs waren urenlang gesloten; treinen had den vertragingen van vier-en-een- half uur; vele Alpenpassen zijn geblokkeerd. HOLDERDEBOLDER, EEN KOE OP.... DE MOTORKAP VENLO Toen de heer B. uit Venray met zijn auto op de Wanssumseweg onder Wanssum een boer passeerde, die een koe vervoerde, maak te het dier plotseling een luchtsprong en kwam op de motorkap van de auto terecht. De bestuurder remde krach tig om van de ongewone lift ster af te komen. De auto bleek nogal wat averij te hebben opgelopen, maar de koe kwam met de schrik vrij. Mr. E. J. M. H. BOLSIUS OVERLEDEN Gedeputeerde van Zuid'Holland Gistermorgen is te Leiden plotseling overleden Mr Emanuel Johannes Matheus Hubertus Bol- sius. lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. Hii werd 22 Aug. 1886 te Den Bosch ge boren. bezocht de gymnasia te Den Bosch en Rolduc. studeerde rechten te Utrecht en Leiden en promoveerde 1 April 1914. waar na hij zich als advocaat te Leiden vestigde. Hi; was hier ook secre taris van de Raad van Beroep, en Kantonrechter-plaatsveryan- ger. In 1930 werd hij voor de R.K. Staatspartij tot lid van Pro- "inciale Staten van Zuid-Holland gekozen en in Maart 1933. tot lid van Gedeputeerde Staten. Toen Jhr Mr van Karnebeek in 1942 als Commissaris der provincie af trad. was Mr Bolsius tot de be vrijding waarnemend Commissa ris. Hii vervulde vele neven functies op maatschappelijk en charitatief terrein. Mr Bolsius was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. WIE WORDT KONINGIN VAN HET LICHT? Te Stockholm zal in de komende weken weer de jaarlijkse verkie zing plaats vinden van St. Lucia, die het licht en de vrijheid symbo liseert. Hier zien we tien gegadigden voor de titel. Een van deze meisjes zal op 13 De cember als „koningin van het licht" worden gekroonden de hul de van de inwoners der Zweedse hoofdstad in ontvangst nemen. LA PAZ, 20 Nov. 1952 (K.N.P.) De aartsbisschop van La Paz in Columbia heeft zich volledig geplaatst achter de regeringsmaatregel, welke de tinmijnen in dit land tot nationaal bezit maakt. In een verklaring noemt de aartsbisschop, Mgr. Isidore Antezana, de nationalisa tie een „bewijs van groot staatsmanschap" van president Victor Paz Estensoro. Aanleiding tot de verklaring waren debeschuldigingen in de links georiënteerde dagbladen van Bolivia, dat de Kerk aan de zijde stond van de mijndirecties en zich aan de omstandigheden, waar onder de arbeiders hun werk moesten verrichten, niets gelegen liet liggen. De nationalisatie, die 1 Nov. is ingegaan, treft de tinmijnen van drie grote concerns. De waar de er van wordt door de maat schappijen op bijna 250 millioen gulden geschat, door de regering echter op' 80 millioen gulden. De meeste aandelen zijn in handen van Noord-Amerikanen. „Wij hebben nimmer geaccep teerd, noch konden wij accepte ren, dat andere landen meer winst trokken uit onze mijnen dan ons eigen land. De vrucht en de arbeid van Boliviaanse mijn werkers ging naar het buiten land zonder een „rechtvaardige of menselijke compensatie". Al dus de bisschop in zijn verkla ring. Slechte arbeidstoestanden De arbeidstoestanden in deze mijnen zijn inderdaad mensont erend. De mijnwerkers kennen 1119.8 km. per uur CALIFORNIë 20 Nov. -— Ka pitein J. Slad Nash heeft gisteren met een Sabre-straaljager van 't type F-81D over een afstand van drie kilometer gevlogen met een snelheid van 1119.8 km. Dit betekent 'n nieuw wereldrecord. Het is een verbetering van het record van 1073 km, dat in Sep tember 1948 door een piloot van de Amerikaanse luchtmacht.met een F-86 A gevestigd werd. Nash vloog de afstand viermaal op geringe hoogte zoals voorge schreven. Op topsnelheid bena derde hij de snelheid van het ge luid, ongeveer 1240 km. zelfs geen acht-urige werkdag. De lonen zijn beslist onvoldoende. Gevolgen op maatschappelijk en zedelijk gebied zijn niet uitge bleven. Het drankmisbruik is sterk toegenomen. De aartsbisschop kan dan ook met recht schrijven: „Wij kun nen niet anders doen dan elkaar gelukwensen met de nationali satie van de mijnen". Hij vertolkte zijn hoopvolle verwachtingen met de woorden, dat nu een „rechtvaardige winst deling zou kunnen worden inge voerd" en dat „het gehele volk er zijn voordeel van zou hebben en niet slechts een gedeelte". De verklaring van Mgr. Ante zana stemt overeen met het ge zamenlijk herderlijk schrijven van de Boliviaanse bisschoppen, in uitgegeven ter gelegenheid van het kort geleden gehouden Eucha ristische Congres te Taraya. De bisschoppen verklaarden bij deze gelegenheid voorstanders te zijn van de nationalisatie der mijnen, ook van de meest progressieve sociale maatregelen, mits niet in strijd met de christelijke leer en de natuurwet. Op de Philippijnen MANILLA Het Philippijnsc persagentschap heeft Donderdag bekend gemaakt, dat 104 scho lieren te Ceboe zijn ontvoerd. Men vreest dat zij als slaven zijn verkocht. De kinderen wa ren de laatste twee maanden op raadselachtige wijze uit Ceboe verdwenen. Eén van hen, een veertienja rige jongen, wist te ontsnappen. Hij vertelde dat hij op een Za terdagavond door een aantal on bekende mannen werd gedwon gen in een gesloten vrachtauto te klimmen, waarin zich reeds een zestigtal jongens bevond. Vervolgens werden de kinderen ingescheept en naar Iligan op Mindanao gebracht. Daar geluk te het de jongen te ontkomen. De regering stelt een onderzoek LEUVEN Ongeveer honderd studenten hebben in de Stads schouwburg van Leuven gede monstreerd tegen de Franse zan ger Tino Rossi. Tijdens het muzikale gedeelte, dat aan het optreden van Tino Rossi vooraf ging. maakten de studenten hevig kabaal. Zij dron gen er op aan dat Rossi, die op zich liet wachten, onverwijld zou optreden. Toen hij op het podium verscheen, werd hij evenwel door de studenten uitgefloten. Vervolgens begonnen zij de zan- eer op oorverdovende wijze toe te juichen, om hem aldus het zingen te beletten. Dit ontlokte Tino Rossi de opmerking: „Men laat in Frankrijk de Belgische zangers wèl optreden". Daarop trad een korte periode van rust in. waarin Tino Rossi zijn eerste lied kon zingen. Toen hij met het tweede wilde beginnen, begon het evenwel tomaten en erwten rondom hem te regenen, waarop Tino Rossi het podium verliet met de mededeling, niet meer te zullen zingen, zolang de studen ten zich nog in de zaal bevonden. De politie werd te hulp geroe pen. die de rumoerige studen ten verwijderde, hetgeen met de nodige incidenten genaard ging. De studenten verzamelden zich vervolgens voor de schouwburg, waarvan de ijzeren hekken in middels gesloten waren. Ter ver sterking aangekomen gendarmes werden met stenen en flessen bekogeld, maar wisten de studen ten uiteindelijk teru» te dringen. Toen de voorstelling was beëin digd. demonstreerden de studen te" opnieuw, hetgeen weer tot ingrijpen der gendarmes leidde. Tino Rossi had inmiddels ziin programma verder uitgevoerd, De studenten waren kwaad, omdat Rossi verscheidene jaren geleden heeft geweigerd te zin gen voor een liefdadige instelling van de Brusselse studenten. (Van onze verslaggevers) Tijdens de algemene vergadering van de Aartsdiocesane Roeren en Tuindersbond (A.B.T.B.), die gisteren te Arnhem werd gehouden heeft de algemeen geestelijk adviseur van de L.L.T.B., deken A. Bemelmans L.I., een ernstige waarschuwing uitgesproken ten aan zien van de gevaren, die het bestaan en de invloed van de prin cipiële standsorganisaties bedreigen. Na een uitvoerige argumentatie kwam de zcereerwaarde heer Bemelmans tot de conclusies, dat a) voor een harmonische synthese tussen het boerenleven en het boe renbedrijf standsorganisaties onmisbaar zijn, b) dat de beïnvloeding en werkzaamheid der standsorganisatie behalve op het geestelijk ook op het stoffelijk terrein gehandhaafd moeten blijven, c) dat ook in de P.B.O. de werkzaamheid van de standsorganisatie niet van richting zal moeten veranderen, d) dat in het geheel van het ka tholieke gemeenschapsleven de standsorganisaties de peilers zijn, die het gebouw schragen en dat doorkruisingen van deze taak de vitaliteit van het geheel zullen verzwakken en tenslotte e) dat interstandse groei naar elkaar noodzakelijk moet worden geacht voor de eenheid. Deken Bemelmans begon ziin i De bondsadviseur van de A.B. betoog met te herinneren aan 1 T.B., pastoor Th. G. A. Hendrik de opzet die de oprichters van de Nederlandse Christelijke Boe renbond reeds in 1896 voor ogeft had gestaan, n.l. dat de stands organisatie tot taak heeft alle belangen der betrokkenen te dienen, zowel die. welke van levensbeschouwelijke als die, welke van economisch-sociale aard zijn. Wijzend op de ontwikkeling van de deelorganisaties, alle ver enigd onder een band der stands organisatie. uitte de spreker de waarschuwing, dat deze deel organisaties voorzichtig moeten ziin om niet eenzijdig te worden en aldus een algemeen belang te schaden. Alleen zo kan de gebundelde kracht van de stands organisatie het meeste effect sor teren. Gevaar De spreker keerde zich dan tegen de vooral na de oorlog meer gehoorde gedachte, dat de standsorganisatie slechts een z.g. bezinningsorganisatie moet wor den en de economisch-technische zaken in een nationaal verband moeten worden behandeld. Dit zou strijdig zijn met de boven geschetste totalitaire instelling 'der standsorganisaties en spreker waarschuwde in dit verband tegen het gevaar dat dé stands organisaties bij de uitvoering -an de P.B.O. zouden kunnen worden teruggedrongen. Waak zaamheid bliift geboden, opdat de invloed van de katholieke be ginselen op het economisch en sociaal leven niet zal verminde ren. Tenslotte wees deken Bemel mans op de noodzaak van samen werking tussen de verschillende organisaties bij de uitvoering van een geestelijke en stoffelijke taak. een samenwerking, waar- bu de offerbereidheid van grote betekenis moet worden geacht. In deze gedachte betreurde spre ker het. dat sommige bonden afzonderlijk het terrein van de gezinspolitiek ongelimiteerd heb ben betreden. (Advertentie) Barnes! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen DEN HAAG. 20 November vrii algemeen acht de Tweede Kamer de toestand van het ogen blik met betrekking tot de hier verblijvende Ambonezen uit den boze. Men vraagt aan de regering een plan om tot de oplossing van dit nijpende probleem te komen. Men wenst verder geïnfor meerd te worden over de wisse ling in de leiding van de woon oorden der Ambonezen, die on langs heeft plaats gevonden. De regering moet wel zeer bijzon dere redenen hebben om deze ge wezen soldaten niet de militaire status te geven, zoals generaal Scholten geadviseerd heeft. sen. sprak in aansluiting op het betoog van deken Bemelmans over de verantwoordelijkheid van priester en leek bij de beharti ging» van dt^ stoffelijke en gees telijke belangen der organisatie leden. In nauwe samenwerking met elkaar zullen beiden die be langen moeten bevorderen. (Ingez. mededeling) Een klein wondje, waar vuil in /k\ komt kan een ernstige verzwc» ring veroorzaken. Gebruik daar- v om bij elke verwonding: GEDACHTENISKERK AAN DE GREBBE Winteractie Contact tussen het Centrum van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging en de initia tiefnemers voor de bouw van de gedachteniskerk aan de Grebbe heeft geleid tot het besluit, in de komende maanden via de plaat selijke afdelingen van de onder scheiden Katholieke vrouwen organisaties gedachtenisprentjes ten behoeve van het bouwfonds te verkopen. Deze kleurrijke prentjes wor den momenteel gedrukt aan de hand van een tiental zeer fraaie ontwerpen van de illustrator G. Lamaker te Laren. Zii zullen in twee formaten ten verkoop wor den aangeboden, respectievelijk voor 25 en 40 cent per stuk. Al dus hopen de Katholieke vrou wen menige bouwsteen voor de gedachteniskerk aan te brengen. Ter bekendmaking van deze winteractie zal op 25 November a.s. in de vrouwenrubriek „On der Ons" voor de K.R.O.-micro foon een radiopraatje worden ge houden. waaraan zullen deelne men Mevr. M. van Nispen tot Se- venaer-Ruys de Beerenbrouck. presidente van het Centrum van de Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging. en Luitenant-Kolo nel R. H. M. Verhoeven, staf aalmoezenier van de Nederlandse Luchtmacht. Mei. Mia Smelt van de K.R.O. zal hierbij als vragen stelster optreden. De tien gedachtenisprentjes. bovenbedoeld, kunnen alle te zamen ..ook per giro worden besteld. Zii. die aldus het bouw fonds willen steunen, kunnen hiertoe drie gulden overmaken op postrekening 576.000 van het Bouwfonds Gedachteniskerk aan de Grebbe. Rhenen. Toezending van de complete serie prentjes volgt dan te zijner tiid franco oer post. Programma: Diocesane Hoofd klasse Noord: Top—DWO 12.00 of 16.15; FSA DTS 16.15; Geel Zwart—WGW (terrein WGW) 16.15. le klasse: FSA 2Con Brio 13.40; Alw. ForwardVI. Vlug 16.30; VZV—Hugo Girls 16.00. 2e klasse: VI. Vlug 2Strand vogels 16.15; Hugo Girls 2 Vios 16.15; VZV 2—Con Zelo 16.45. 3e klasse: St. Victor 2Vios 2 14.00; SEW—WGW 2 16.15; Geel Zwart 2—DWO 2 (ter. DWO). Jun. A: Hugo Girls aGeel Zwart a 13.15; VI. Vlug a— WGW a 16.15; Con Zelo a—DWO a 16.15; Vios a—VZV a 15.50. Jun. B: Strandvogels aAlw. Forward a 16.15; DTS a—SEW a 13.00; St. Victor aCon Brio a 15.00. Jun. C: VI. Vlug b—WGW uit gesteld? SEW b—VZV b 15.15; Con Zelo bFSA b uitgesteld? In de Hoofdklasse staan weer enkele spannende wedstrijden op het programma. Voor TOP staat weer een wedstrijd tegen DWO op het programma. Wan neer TOP volledig uitkomt zal DWO er ongetwijfeld een hele dobber aan hebben .Maar DWO heeft de bovenste plaats op de ranglijst te verdedigen en zal dus de huid zo duur mogelijk verkopen. FSA ontvangt DTS, dat nog steeds niet tot haar eerste puntje is kunnen komen. Of dat nu in Spanbroek zal verkregen worden menen we wel te moeten betwij felen. Ze gaan als het ware naar het hol van de leeuw. We ver wachten echter een geheel open HANOI Na vier weken van verbitterde strijd is thans een pau ze ingetreden in de gevechten tus sen de strijdkrachten der Franse Unie en die der opstandige Viet minh, die nu reeds zes jaar duren. Men verwacht echter niet, dat deze rust lang zal duren. Er zijn aanwijzingen dat de Vietminh- troepen samentrekken ten Zuiden van Lai Tsjau, een belangrijk Frans bolwerk en hoofdstad van de landstreek van Thai. In het Zuiden van de Tonkinese delta worden nieuwe aanvallen verwacht in het district Phat Diem, waarvan de bewoners in meerderheid katholiek zijn. Hier zijn 40.000 Vietminh-striiders sa mengetrokken. De positie aan de twee fronten in het zeer uitgestrekte bergland in het Noorden van Thai is thans als volgt: de strijdkrachten der Franse Unie ziin-samengetrokken nabij Phoe Tho, 75 kilometer ten Noordwesten van Hanoi. Bij een I aanval op 'n Franse colonne ge vechtswagens, verloor de Viet minh hier 1500 man. In het Noor den van Thai heeft de Vietminh de hoofdweg afgesneden die van Lai Tsju naar het Zuiden voert. Indien het gebied van Lai Tsju verloren zou gaan, zouden de op standelingen het gehele Noord westen van Indo-China tot aan de Chinese grens beheersen. In het Zuiden van de Tonkinese delta is de druk der rebellen op Phat Diem, het sleutelpunt van de delta voorlopig afgenomen. „De positie in het Zuiden zal. alvorens te verbeteren, echter eerst ver slechteren", verklaarde een hoge Franse officier tegenover een ver tegenwoordiger van Reuter. Volgens officiële cijfers hebben de strijdkrachten der Franse Unie in de afgelopen vier weken 1700 man verloren. Franse officieren verklaren dat de verliezen van de Vietminh in deze periode vele ma len hoger zijn geweest. Waarnemers zijn van mening dat de Vietminh een strijd op twee fronten zal blijven voeren, name lijk ver in het Noorden van Indo- China en in de Tonkinese delta in het Zuiden, met het doel de Franse Unie-strijdkrachten ver deeld te houden. VRACHTSCHIP „PAX" BINNEN Het vrachtschip „Pax" dat bij Urk is gezonken, is thans in zo verre gelicht, dat het kon wor den vlot getrokken en naar de Urker haven gesleept. Er is een groot gat in de bodem, waardoor het water nog steeds naar bin nen stroomt.In de haven van Urk zal het schip voorlopig wor den gerepareerd. De „Pax" is gesleept door de sleepboot van de firma Hoekman uit Urk en er was ook materiaal van Goed koop uit Amsterdam. strijd, daar de onderste plaats in feite niet de kracht van DTS aangeeft, de kleine nederlagen hadden met wat meer geluk even zo goed kleine overwinnin gen kunnen zijn. WGW gaat proberen zich te revancheren van de nederlaag geleden tegen Geel Zwart. Maar Geel Zwart heeft voor dit sei zoen nog grootse plannen en zal dus zeker voor de volle buit strijden. In de eerste, klas zal FSA 2 de opmars van Con Brio wel niet kunnen stuiten, VI. Vlug dat zelf wel een overwinning zal behalen op Forward, ziet als lachende derde toe. Immers een nederlaag van Con Brio brengt beide grote kanshebbers weer gelijk op de ranglijst. VZV moet Hugo Girls wel kunnen bedwin gen, de plaats op de ranglijst van Hugo Girls lijkt ons wel wat geflatteerd. Aan Hugo Girls de ze stoute bewering te loochenen. VZV 2 en Con Zelo, de nummers 2 en 1 op de ranglijst gaan uit maken wie het meeste recht heeft op deze plaats. We wagen ons niet tot een zekere voorspel ling, hoewel we Con Zelo toch een "tikkeltje meer kans geven. Vios moet nu toch wel in staat geacht worden beide punten te veroveren nu het de strijd tegen de reserves van Hugo Girls aan bindt, terwijl Srtandvogels 't wel niet zal klaren tegen de VI. Vlug reserves. In de derde klas gaat koploper WGW 2 in Nibbixwoud 'n zwa re strijd tegemoet, SEW is im mers vaak 't enfant terrible, dat voor de meest onverwachte uit slagen zorgt. Vios 2 krijgt een kansje bij Victor 2 en een ge lijk spelletje verwachten we bij Geel Zwart 2—DWO 2. Bij de Junioren zien we over winningen van WGW, Geel Zwart, DWO en VZV; terwijl in Afd. B de beidie punten worden toegedacht aan SEW, terwijl we StrandvogelsAlw. Forward en St. VictorCon Brio een gelijk spelletje tippen. Dit kunnen we met een gerust gemoed even eens doen voor SEW bVZV b in Afd. C. Sieraad voor de gemeente MIDDENMEER Burgemees ter G. G. Loagers heeft de symbo lische open ine verricht van de vernieuwde zeer moderne kap perszaak van T. de Jong. In zijn toespraak noemde de burgemees ter de nieuwe zaak een sieraad voor heel de gemeente. Hij vond hetgeen hier door opdrachtgever gebracht een ruime felicitatie waard. Naast vele ingezetenen uit de Wieringermeer was ook aanwezig de heer Broekhuizen, voorzitter van het Ned. Genootschap Huid en Haar. die de felicitaties overbracht van het bestuur en vele collega's. De talrijke aanwezigen toonden veel belangstelling voor de in- dichting van het gebouw, hetgeen ontworpen was door architect El- dering uit Leeuwarden, terwijl de hoofdaannemer was de fa. Was- sink-van Garderen. Het schilder werk verzorgde de fa. Meinsma en Van der Kooi te Middenmeer en de heer Schaafstra het loodgie- terswerk en het sanitair. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting WIERINGERMEER De Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer zal Donder dagavond 27 Nov. in Hotel Smit te Middenmeer hear eerste lezing van dit seizoen houden. Dc Rijkslandbouwconsulent voor de Mechanisatie Ir P. W. Bakker- Arkema zal deze avond spreken over: „Ver doorgevoerde mechani satie".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3