Cantecleerspeelde voor Schola Publico Jubilerende organist pauselijk onderscheiden Royale Succes-zege was toch iets geflatteerd Zal dat de redding zijn van mensenlevens Zó was Victor Huso Agenda Drie jubilerende koorzangers „Fair Sea" volgeboekt LUXE POST FRANKENBERG n.v. Zondervan won Zilveren Waag99 De dag van Freek Lingerak B. en W. over de melkwijk-indeling Moderator Lyceum 12 jaar priester Merk vulpenhouders Fa. Jan Kuhne Schagen gaf goed partij De droom van een uitvinder Gerard Worm MARKT en BEURS vsv Pa«ina 2 MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 ALKMAAR heeft het R.K. Gemengde To neelgezelschap Cantecleer voor een volkomen uitverkochte zaal van het „Gulden Vlies", met hoofdzakelijk leden van Schola Publica, een voorstelling gege ven van het toneelspel „Van an der ras", geschreven door Ar- naud d'Usseau en James Gow, vertaald door Froukje de Waard en in een bewerking van Ab van der Linden, onder regie van Bep Speet. De belangstelling was enorm, zodat nog tientallen bezoekers naar huis moesten worden ge stuurd. Dr. G. F. Dierckx, die de avond met een kort woord inleidde en met een dankwoord aan de spelers en speelsters sloot, deelde daarom mede, dat binnenkort voor hen, die teleur gesteld moesten worden, nog maals een opvoering zal worden gegeven. De datum wordt nog vastgesteld. Wij hebben reeds een uitvoe rige recensie gegeven na de eer ste opvoering in het afgelopen voorjaar. Het thema is (helaas) nog steeds actueel, al moet ge zegd, dat de acteurs en actrices wel eens moeilijk te bespelen en niet reële teksten in de mond worden gelegd, die het gegeven dreigen te trekken in de sfeer van het sentimentele. Overigens wist 'het gezelschap een uitste kend tempo te bereiken, dat dit stuk nodig had. Nu en dan kreeg men de indruk, dat de gedegen rolkennis het spel van-binnen uit zodanig belemmerde, dat sommige scènes min of meer waren doodgespeeld en niet meer volkomen overtuigden en de frisheid van de première misten. Merkwaardig was, dat sommige spelers, met name de heren Jac. Beentjes, als de Se nator; Vok Keijsper, als de schrijver en Toon Buissink, als de neger, die de idealistische pleitbezorger van zijn lotgenoten wilde zijn, het karakter van hun rollen met de eerste opvoering wat meer nadrukkelijk hebben geaccentueerd. Dit is zeker aan de levendigheid van het spel ten goede gekomen. Zonder Advertentie) IN DOZEN IN MAPPEN LANGESTRAAT 24 n ALKMAAR Het Genoot schap NederlandFrankrijk kan terugzien op een zeer geslaagde avond, tenminste wat spreker en onderwerp betreft. Jammer dat het spreekwoord: De afwezigen hebben ongelijk, zoveel waar heid bevat; het aantal bezoekers was nogal beperkt, té beperkt, want dit was een van de zeer interessante lezingen, die voor het Genootschap zijn gehouden. De spr. doorliep in chronolo- fische volgorde het leven van rankrijks .„grootste" dichter. Of liever," hij gebruikte deze methode om aan te tonen, hoe en door welke omstandigheden Victor Hugo geleidelijk aan zijn dichtersgaven ontplooide, om tenslotte op te klimmen tot de hoogte die hij vermocht berei ken. Vooral het tweede gedeelte was van hoog litterair gehalte. Het was te zien dat de dichter Jean Rousselot in zijn element was: hij hanteerde zijn onder werp zo vaardig dat het soms moeilijk uit te maken viel, of hij Hugo letterlijk citeerde of hem slechts volgde in diens poë tische vlucht. Een tegenstander van Victor Hugo moest ongetwijfeld toege ven dat er veel schoonheid ver borgen ligt in zijn verzen, ze ker als die aanschouwelijk wor den gelezen en gecommenta rieerd door iemand die zelf dichter is. Zoa-ls Jean Rousselot, die, gegeven de betrekkelijk slechte accoustiek van de zaal helaas wat al te zacht sprak, de feiten en verklaringen uiteen zette, vormt het leven van Vic tor Hugo een aannemelijk ge heel; men kan zich dan ook de grootse huldigingen levendig indenken, welke hem ten deel zijn gevallen, tijdens zijn leven en na zijn dood. Veel had Victor Hugo de laat ste vijftig jaar aan populariteit ingeboet. De herdenking van zijn geboortedag 150 jaar ge leden heeft hem weer in het licht van de belangstelling ge plaatst bij het grote publiek. Een lezing van Jeon Rousselot zal hier ten lande daartoe niet weinig bijdragen. J. Vinken A.B.C.-Cabaret komt in *1 Gulden Vlies ALKMAAR Het ABC-ca- baret o.l.v. Wim Kan en Carry Vonk zal met „Bibelonie" (vlak achter de Bibelebontse berg) op Vrijdag 28 Nov. a.s. een voor stelling geven in het Gulden Vlies. Deze voorstelling was gedu rende de maand Augustus in Den Haag 31 dagen lang uitver kocht. De medewerkenden zijn: Corry Vonk, Wim Kan, Pam Hennning, Teddy en Henk Scholten, Piet v.d. Meulen, Joop Vischer, Lueie Mol, Rijk de Gooyer en Guus je Hoek. Scenario en regie: Wim Kan; Composities: Cor Lemaire; Aan de vleugel: Douda Poliakine; Technische leiding: Ber Enge len. achterstelling van de anderen, geldt dit het meeste voor de rol van de schrijver, die kennelijk de functie had zonder' dat er evenwel een oplossing van het negervraagstuk isgegeven en de belangrijke functie ook, om de verschillende meningen om trent dit vraagstuk aan binden de uitspraken ondergeschikt te maken. Door zijn wat terugge trokken houding, maar in gees telijke superioriteit gestelde op merkingen heeft Vok dCeijsper een goed aandeel in het succes van deze opvoering. Er werd doorgaans warm toneelspel ge leverd, dat boeide en indruk maakte. ALKMAAR De titanenstrijd om de Zilveren Waag is ten einde. Onverstoorbaar is de sympathie ke Leeuwardenaar Zondervan op het kampioenschap afgestevend. Wanneer in de laatste partij de Kleine gewonnen had van Fran ken, zou de Kleine eenzelfde aan tal punten hebben bereikt, doch Franken gaf geen duimbreed toe en legde zelfs een prachtige serie van 104 op tafel. Zondervan had in zijn laatste party invaller Overdijk tegenover zich. De laatste heeft zich in dit tournooi prachtig gehouden. Zon dervan liet zich niet verschalken en liet Overdijk op 304 staan. De zenuwen speelden beide partijen parten. Tot hoge series kwam het dan ook niet. Terugblikkend op dit tournooi mogen we zeggen, dat het bui tengewoon is geslaagd. De prach tige serie van de Kleine, n.l. 322 caramboles, wekte de bewonde ring van allen, die daarvan ge tuige zijn geweest. Ook het ge degen en weloverwogen spel van Franken had ieders bewondering. Jammer was het dat de Alk- maarse crack, die we toch heus te goed vinden voor de hekkö* sluitersplaats, Henk Hoogland, blijkbaar zijn vorm niet al te best wist te vinden. Toch zal Hoogland gezien hebben van de tegenstanders, dat als men het ver wil brengen, als eerste eis geldt een volkomen geconcen treerd zijn in wat men noemt de fijne afmetingen van het spel en een absolute kennis en vakman schap in het kleine spel. Gezegd mag worden, dat alle spelers ten zeerste tevreden waren over het materiaal. Hier is de uitslag: Zondervan Franken De Kleine Overdijk Berkelmans De Jong Peetoom Hoogland hgst. car. brt. serie gem. pt 2598 82 208 31.68 12 2399 59 210 40.66 10 2514 84 322 29.92 10 2398 85 205 28.21 8 2409 82 137 29.38 6 2079 77 190 27 6 1546 86 97 17.97 4 1588 99 125 16.03 0 KATHOLIEKE VROUWENBEWEGING ALKMAAR Donderdag avond hield de Vrouwenbewe ging in hotel Victory 'n bijeen komst. De voorzitter, mevr. Pa- leari, heette de vele leden van harte welkom en besprak enige aangelegenheden van interne aard. O.a. werden dames ver zocht zich beschikbaar te stel len om te assisteren bij de So ciëteit voor Bejaarden. Daarna gaf zij het woord aan de spre ker van de avond, de heer Do- minicus, die een zeer geani meerde lezing hield over „Ro mantisch Spanje" verlucht met lichtbeelden. Hij sprak over stierengevech ten, gewoonten en gebruiken van het volk enz. en liet zien dat Spanje zeer rijk is aan prachtige bouwwerken en kost bare kunstschatten. Opbrengst speldjescollecte ALKMAAR De gisteren bij de drie parochiekerken gehouden speldjescollecte voor de- jeugdbe weging van RKAFC heeft opge bracht f 418,25. Het comité voor Jeugd en Propaganda dankt alle collectanten en gevers voor dit mooie resultaat. MAANDAG 24 NOVEMBER. Bioscopen: VICTORIA: Paula, alle leef tijden. CINEMA AMERICAIN: Tra nen over Johannesburg, 14 jaar. HARMONIE; Het hunkeren de hart, 14 jaar. Voorstellingen 7 en 9.30 u. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek Wanna-Ritsevoort, Ritsevoort 5. Apotheker Mej. C. Kamphuys. GULDEN VLIES 8 uur: Ont spanningsavond B.K.L. VICTORY; 8 u. Sociale Cha ritatief Centrum over Oostpriesterhulp. Dinsdag: hoog water 0.25 en 13.45 uur; laag water 7.30 en 19.25 uur. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Het eerste, dat gisteren een vrij dag had, zal niet zonder belangstelling de gunstige uitslagen in IV-B hebben gade geslagen. Jammer, dat het derde tegen Uitgeest 2 moest verliezen; het staat echter nog aan de kop, zij het dan niet ongeslagen. Het 2è won van OFC 2, het vierde van HSV 3 en het vijfde verloor in Uitgeest. De Jun. d bevestigden hun suprematie met een klinken de overwinning in Langendijk, zo als Adsp. c nog ongeslagen bleef, na van Berdos b 'met 130 te winnen. Ook Adsp. e handhaafde zich op de eerste plaats door een 60 overwinning op HSC c. De uitslagen luiden: HSV d AFC d Hno.; AFC e—HSV c 6—0; LSVV d—AFC f afg.; Kolp. Boys a—AFC b 1—1AFC c—Berdos b 13—0. Jun.: LSVV c—AFC d 0—17; LSVV b—AFC e 4--3. Sen.: OFC 2—AFC 2 0—2; Uit geest 2—AFC 3 3—0; AFC 4— HSV 3 2—1; AFC 5—Uitgeest 4 1—7. Warmenliuizen De dag van gisteren was in onze parochie de dag van Freek Lingerak, de dag van onze 73-jarige organist, die van zijn 73 jaren niet minder dan 60 jaar lang het orgel heeft bespeeld in de parochie kerk van de II. Ursula en Gezellinnen. Deze Zondag zat Freek nu eens niet op het zangkoor, achter zijn ver trouwd orgel. Hem was een plaats bereid op het priester koor, waar Pastoor Nijman een plechtige H. Mis te zijner intentie celebreerde, geassisteerd door kapelaan van Veen en Pater P. Potveer, gardiaan van het klooster te Nieuwe Niedorp en zoon van de parochie. Nadat voor de H, Mis 't Veni Creator van. J. Nieland was ge zongen en de Pastoor in een ge voelige predicatie had herinnerd aan al net goede werk van de jubilaris, werd deze het gouden kruis van de Pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice uitgereikt. Freek Lingerak heeft deze onderscheiding dubbel en dwars verdiend. Met voorbeeldige trouw heeft hij God gediend op de plaats waarop hjj was ge steld, heeft hij God verheerlijkt door de jubel van het orgel dat onder zyn handen zong of rouw de, steeds wanneer de Kerke- lyke liturgie dat eiste. Want nooit ontbrak Freek Lingerak op het appèl. Het moet hem op deze feeste lijke dag hebben goedgedaan dat zoveel parochianen te zijner intentie tot de H. Tafel nader den, dat de II. Mis van Hubert Cuijpers zo luisterrijk werd uit gevoerd en dat zijn orgel zo grandioos werd bespeeld door zijn collega Kiebert uit Alkmaar. Supporter, woord. ALKMAAR Het college van B. en W. heeft de heer Berkhou wer op zijn vragen omtrent de wijkindeling der gemeente voor de melkvoorziening het volgende geantwoord: De tegenwoordige wijkindeling, ingegaan in 1947, is door de ge meente zowel als door het Be drijfschap voor Zuivel voor slechts één jaar gesanctionneerd. De momenteel geldende regeling is slechts gebaseerd op overeen komsten tussen de verschillende melkhandelaren. Het Bedrijf schap stelt de eis, dat B. en W. tegen een bepaalde wijkindeling geen bezwaar hebben en de con»- sumenten tenminste de keus heb ben tussen twee melkventers, al vorens aan zo'n indeling zijn sanctie te verlenen. Over een wijziging der thans bestaande regeling is de Commis sie tot Gezondmaking van de melkhandel te Alkmaar, genaamd W.I.C., met het college in overleg getreden en dit overleg is nog gaande. Het aantal consumenten, dat bezwaar heeft tegen de bestaande wijkindeling is het college niet be kend. B. en W. willen zich ont- ALKMAAR Dezer dagen vierde de moderator van het R.K. lyceum, dr. J, Remijn, zijn kope ren priesterfeest, dat Zaterdag in de kring van het lyceum gevierd werd. In de St. Dominicuskerk droeg de jubilaris een H. Mis op, die werd bijgewoond door Rector, leraren en leerlingen; een koortje van leerlingen zong o.l.v. de heer Kempen de Gregoriaanse Misge zangen. In de aula van het lyceum had in de loop van de ochtend de hul diging plaats. Namens het corps docenten sprak Rector Küppers en namens de leerlingen C. de Wolf; beide lieten hun goede wensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Tussen de bedrijven door speelde de leerling A. Dek ker enkele pianostukken. Nadat Herman Divendal uit Heemstede nog een persoonlijk woord had ge sproken, sprak de jubilerende moderator een welgemeend dank- houden van het uitspreken van 'n oordeel omtrent het besluit van de vergadering van melkventers en belanghebbende organisaties. Het college was bereid voor zo ver mogelijk de gegrondheid van de bezwaren der consumenten te onderzoeken en na te gaan of 'n grotere vrijheid in de keuze van melkventer in een bepaalde wijk mogelijk is. De W.I.C. heeft mede gedeeld, dat aan de vrije keuze tussen twee of meer melkventers in een bepaalde wijk verschillen de moeilijkheden zijn verbonden, hetgeen nog nader zal worden on derzocht. Door verschillende con sumenten en ook door 't Bedrijf schap voor Zuivel wordt déze meerdere vrijheid voorgestaan. B. en W. vinden het tenslotte niet wenselijk, dat de melkventer in zijn wijk een monopolie-positie inneemt en zij streven dan ook naar een oplossing, waarbij de consument enige keuze wordt ge laten. In hoeverrfe dit te verwe zenlijken is, is het college bezig te onderzoeken. Een Te Deum van C. v.d. Lin den en een Haec Dies van J. Schrijver besloten de plechtig heden, die een onuitwisbare in druk zullen achterlaten bij alle parochianen. Receptie Door de Pastoor werd de ju bilaris en zijn gezin, na de H. Mis, in de pastorie een ontbijt aangeboden. Het plaatselyk fan farecorps bracht hem een sere nade. Des middags was er ge legenheid om de jubilaris in het Parochiehuis te feliciteren. Daar werden eerst door het zangkoor enige zangnummers ten gehore gebracht. Daarna sprak de heer J. de Groot namens het kerk bestuur. Hij bood de jubilaris namens de parochianen een en veloppe met inhoud aan. Burge meester Nolet schetste de heer Lingerak daarna als de plichts getrouwe man die hij is in het huis van God. Zyn voorbeeld stelde hu de jeugd ter navol ging voor ogen. De voorzatter van het zangkoor tenslotte, de heer Jac. van Baar, bracht de jubilaris dank voor zijn ver dienstelijk werk voor 'het zang koor en schonk hem namens 't koor enkele nuttige eadeaux. De jubilaris bracht, in 'n ont roerend uitgesproken dankwoord verschillende gebeurtenissen uit zijn 60-jarige loopbaan als or ganist in berinnenring. Zeer veel belangstellenden kwamen de feesteling op deze dag hun gelukwensen aanbieden. ERNSTIGE AANRIJDING KOEDIJK (Zuid) Zaterdag middag zou de 63-jarige mevr. B. alhier zich per rijwiel naar St. Pancras begeven. Toen zij vanaf de Onderweg de Bovenweg op reed, kwam zij even in aanraking met een uit dé richting Langedijk komende autobus, die de bagage drager van haar rijwiel raakte. Mevr. B. kwam te vallen en liep een hersenschudding en hoofd wonde op. Dr. Destree, die spoe dig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De toestand van het slachtoffer, dat in een naastbij- gelegen woning werd binnenge bracht, liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch Zondagmor gen was de toestand redelijk en levensgevaar geweken. ,De politie stelde een onderzoek in. Praatavond L.T.J. BEEMSTER Dezer dagen hielden de Land- en Tuinbouw- jongeren onder leiding van hun Aalmoezenier Kapelaan Douwes een praatavond, waarop enkele organisatorische en culturele on derwerpen ter sprake werden ge bracht. Eerst kregen de jongeren een kort opwekkend woord van hun aalmoezenier te horen, daar na spraken ze af, de filmavond op 19 December a.s. te verzor gen door de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, bij te wonen. Dé heer J. de Wildt zal dan als spreker uit eigen leden een speech afsteken over een of an der onderwerp. Verschillende leden gaven zich op voor een rondgang door de eigen gemeente, waarbij o.a. een bezoek zal worden afgelegd aan de burgemeester, de dijkgraaf en en kippenfokkerij. Tenslotte hield de voorzitter, de hr. C. Schilder, een korte uiteenzetting over de vrije tijdsbesteding onder onze jonge boeren. Tijdens de groeps bespreking werden onderwerpen van culturele aard onder de aan dacht gebracht. „DRIE IS TE VEEL" URSEM De R.K. Toneelver eniging St. Bavo heeft in café Oudejans het blijspel van J. Blaaser „Drie is te veel" voor het voetlicht gebracht. Reeds gerui me tijd voor de aanvang stroom den talrijke bezoekers van hein de en vér de zaal in. Het spel is wèl ingeslagen 1 De lachsalvo's waren niet van de lucht.Zon dag a.s. wordt het spel nof eens opgevoerd. De heer Oudejans dankte spelers en speelsters na afloop voor hun enthousiast spel. Het publiek liet een langdurig applaus horen. Vooral de ljeer Roobeek uit Bergen, die voor de heer Jan de Boer moest inval len, verdiende een extra pluim. f Advertentie) met gouden pen v.a. f 3.95 Alkmaar, Verdr.oord 133 Weersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond. KOUDE NACHT Wisselend bewolkt met plaat selijk buien. Overwegend matige nood-westeliike wind. Vannacht op vele plaatsen lichte nachtvorst, morgen overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. ALKMAAR Een drietal le den van het St. Dominicus Zang koor, te weten de heren H. en St. Bek en S. Houtenbos vierde gisteren als lid van het parochi eel zangkoor der St. Dominicus kerk hét zilveren •zangersjubi leum. De Z.E. Heer Pastoor L. Biesta droeg om half 10, met as sistentie van de W.E. Pater Hou tenbos O.P., (zoon van een der jubilarissen) als diaken en de W.E. Pater J. Colbé als subdia ken, een Plechtige H. Mis van dankbaarheid op. Het zangkoor zong o.l.v. Joh. Kuiper, met or gelbegeleiding van de heer Kloeg de driestemmige mis „Benedica- mus Domino' voor mannen- en knapenkoor van L. Perosi, waarmee aan deze kerkelijke viering grote luister werd bij gezet. Na de Mis werd het fees telijke „Laudate" van Joh. Kui pers gezongen. In de pastoriewerden de jubi larissen na de H. Mis door Pas toor. Kerkbestuur en Zangers gehuldigd. Pastoor Biesta prees hen als echte voorbeeldige zan gers, die niet hun eigen glorie zochten, doch zongen uit liefde tot God. Het verheugde spr. de zangers namens de parochie te mogen huldigen; hij bracht hen dank voor wat zij voor de paro chie als zanger gedaan hadden en sprak de hoop uit, dat zij nog vele jaren hun beste krachten aan het koor mochten geven. Ook de echtgenoten van dë jubilaris sen wenste spr, geluk, waarna spr. mededeelde, dat het Z.H. de Paus behaagd h-ad alle drie de jubilarissen de Pauselijke Zegen te schenken. De fraaie oorkonde' werd hierbij door Pastoor Biesta aan de drie jubilarissen overhan digd. Namens het kerkbestuur, dat mede vertegenwoordigd was, sprak de heer D. van Dijk; hij sloot zich aan bij de woorden van Pastoor Biesta en gewaagde van de goede renommé van het Dominicus-Zangkoor, waartoe de jubilarissen het hunne hadden bijgedragen. Spr. hoopte, dat zij nog vele jaren deel van het koor mochten uitmaken, tot eer van God, en tot verheffing van het Godsdienstige peil der parochia nen en tot eigen heil. Als stof felijk blijk van de parochie bood spr. de jubilarissen elk 'n kistje sigaren aan. Namens de zangers sprak de voorzitter van het koor. de heer G. de Munk, die de jubilarissen prees als goede zangers en goede kameraden. De jubilarissen bood hij namens het koor praktische geschenken aan, hun echtgenoten bloemen. Ook de dirigent, de heer Joh, Kuiper, bleef niet ach ter; hij sloot zich aan bij de hulde, die hij verdiend" noem de, verheugde zich er over, dat deze drie goede zangers tot zyn koor behoorden en dankte hen voor hun permanente bijdrage tot de prettige sfeer in het koor. Ook hij hoopte, dat zij daar nog lang deel van mochten uitmaken. De heren H. Bek en Houtenbos spraken een dankwoord tot pas toor, kerkbestuur en zangers; eerstgenoemde richtte zich nog speciaal tot de oud-voorzitter, de heer J. Moeskops. De jubilarissen werden hierna door allen per- hiervan met het portret van Z. H. soonlijk geluk gewenst. .In het begin zag het er niet naar uit, dat Succes met zulke cijfers zou winnen, want in het eerste kwartier van de strijd speelden de mannen uit de M'agnus-veste een fris partijtje, technisch goed van opzet en met verrassende aanvalsstoten. Allengs echter kwam de thuis club meer en meer aan bod en mede door het benutten van twee penalty's kwam het met 30 voor te staan, Schagen versaagde ech ter niet, doch de technische en tactische afwerking liet in die periode veel te wensen over. De Succes-aanvallen werden gevaar lijker en hoewel de „Molenaar achterhoede" uitstekend speelde, moest een ietwat onzekere Slik ker voor de pauze reeds viermaal vissen. De Succes-achterhoede, ge steund door spil Lindenbergh en in de rug gedekt door een uitste kende De Bie, gaf niet veel kan sen weg. Zoals we reeds in de aanhef vermeldden, was Schagen in het eerste kwartier sterker, doch di verse schoten hadden geen resul taat. Bii een der eerste Succes- aanvallen werd een door de kee per teruggestompte bal in het doel gewerkt, doch scheidsrechter Vermeulen annuleerde het doel punt. Het was echter uitstel van exe cutie, want nadat Succes het korte spel had laten varen, werden de aanvallen der Wieringers meteen gevaarlijker. Onder groot enthou siasme scoorde Van Goor no. één van grote afstand. Even later werd door Bos middels een penal ty de voorsprong vergroot (20). Doelman Slikker moest nu veie malen in actie komen. Énige cor ners brachten wel veel spanning, doch gescoord werd er voorlopig niet. Bij een Succes-aanval werd wederom hands gemaakt. Penalty. En weer was het raak (30). De thee had Schagen blijkbaar goed gedaan en er werd in vlot tempo gestart. Een schitterende kopbal van T. Schoorl. als besluit van een fraaie aanval, vloog juist langs de staander. Succes wist zich echter al spoedig weer los te werken en bij eén der vele aan vallen schoot Van Goor van zeker 25 meter op doel. Slikker reageer de te laat en de bal verdween on- Opgepast mollen! ST. MAARTENSBRUG De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft aan de heer Jan Kooij te St. Maartensvlotbrug machtiging verleend tot het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkopen of vervoe ren van mollen of de huiden daarvan tot 15 Maart 1953. der hem door in het net (40). Schagen probeerde met vlotte aanvallen tenminste de eer te redden, doch De Bie was uitste kend in vorm. Een pracht kans kreeg Schagen, toen bij een aanval in het be ruchte gebied „hands" werd ge maakt. De penalty werd echter door Verra recht op De Bie afgescho ten. Sueées kwam zelfs nogmaals aan de andere kant, toen via Bos de bal bij Rotgans terecht kwam, die het leder langs Slikker in schoot (50). Nog gaf Schagen de moed niet op en een fraaie kopbal, alweer van Schoorl, had beter lot ver diend, dan tegen de lat te belan den. Tenslotte werd het werken der gasten beloond en Henk de Graaf zorgde er voor, dat ten minste de eer werd gered. BRITS SCHIP IN NOOD Ongeveer 8 mijl van de vuur toren Cromer heeft het Britsche schip „Broomhill" noodsignalen uitgezonden. Het schip heeft een sleepboot nodig en kan geen anker uitgooien. De reddingboot van Cromer heeft de „Broomhill" bereikt. Er is ook een Britse sleepboot uitge varen en de Nederlandse sleep boot „Holland" is uit Terschelling vertrokken op weg naar het Brit se schip. T.O.P.D.W.O. O2 SCHAGEN We hebben een tijd gekend dat TOP op handbal- gebied in wijde omtrek favoriet was. Niet dat zij thans zoveel af gezakt is, maar er zijn er opge staan, die door goede clubgeest en intensieve training hun club op steeds hoger niveau weten te brengen. Met een van dezulken werd Zondag gekampft op het terrein bij de gasfabriek. Van meet af aan ontwikkelden de DWO-dames een productiever spel dan hun gastvrouwen. Verrassende aanval len werden opgebouwd en bij een van deze wist de snelle rehetsbui- ten met een fenomenale worp de keepster te passeren, 01. TOP zwoegde uit alle macht, maar kon zich toch niet volkomen aan de druk ontworstelen. Toen de ge vaarlijke Jo van Loon een van haar keiharde poeiers op Ria Knüwer afvuurde moest deze ten tweede male vissen 02. In de tweede helft had de thuis club zich in zoverre hersteld, dat meerdere doelpunten werden voorkomen. Tot inhalen van de achterstand bleek men echter nie.t in staat. Het bleef spannen 1.'t bet einde. Toen scheidsrechter Ouwens voor de laatste maal blies had DWO verdiend gewonnen. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot De ken van Gouda, alsmede tot Pas toor van de Parochie (O. L. Vr. Hemelvaart) de Zeereerw. Heer A. J. Raaffels. Tot Pastoor te Schiedam (H. Hart) de Weleerw. Heer W. E. Blok; tot Rector van het Lyceum voor Meisjes te Rotterdam de Wel eerw. Heer H. F. A. Konijn, die Kaplaan was te Rotterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.). Z. H. Excellentie heeft op zijn verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend aan de Weleerw. Heer H. M. Brande- hof, Pastoor te Monnikendam. Tot Pastoor aldaar is benoemd de Weleerw. Heer J. Verhaar, die Kapelaan was te Noordwijk (H. Jeroen). 170 Emigranten kunnen niet mee (Van onze parlementaire redactie). Naar wij vernemen is tegen alle verwachtingen in de „Fair Sea", die op 29 November a.s. vanuit Rotterdam naar Australië zal ver trekken, zodanig overboekt, dat een aantal Nederlandse emigran ten, waarvan er vele reeds hun bagage in Rotterdam hebben, niet mee zullen kunnen. Zij hebben van de Stichting Landverhuizing Nederland een telegram ontvangen, dat ze begin Januari per vliegtuig kunnen ver trekken, of passage kunnen boe ken op de „Johan van Oldenbar- neveldt, die einde Januari vaart. Het gaat hier om 170 personen, 51 gezinnen. De Stichting Land verhuizing deelt ons naar aanlei ding hiervan mede, dat de gedu- pearden zoveel mogelyk geholpen zulen worden. Enige van hen zul len met de „Willem Ruys" naar Singapore kunnen reizer, vanwaar zy per vliegtuig naar Australië kunnen vliegen. Het ligt voor de hand, dat de getroffenen onder meer geholpen zullen worden on der sociale bijstand. I Advertentie) AARDBEVING IN CALÏFORNIE SAN FRANCISCO, 23 Nov. (A.P.). Een aardbeving die drie kwartier duurde heeft zich gister avond in de Californische bergen over een afstand van 800 km voortgeplant. Er werd vrijwel geen schade aangericht en er wa ren ook geen slachtoffers te be treuren. Maandenlang heeft zamelde zoveel stu-en is de boot in staat de Enkhuizer meubel- diemateriaal als hij naar de oppervlakte makersmeesterknecht bemachtigen kon. re- te komen. Is het on- D. de Groot, zich be- kende en tekendederste stuk onbruik- zig gehouden met het Totdat hij op zekere baar geworden. zoeken naar moge lijkheden om de be manning van een ge- dan nacht wakker werd. kunnen de opvaren- in de overtuiging nu den met het bovenste de oplossing te heb- gedeelte aan de dood zonken duikboot in ben gevonden. Een ontsnappen", zegt de staat te stellen zich haastig potloodkrab- uitvinder, het leven te redden, beitje was het primi- Het Departement In zwaar-doorpieker- tieve ontwerp voor 'n van Oorlog en Marine de avonden en slape- serie schetsen en te- heeft geen interesse loze nachten brak hij keningen, waarin de getoond. De Groot zich hierover 't hoofd, opvattingen van De stuurde een schrijven Eerst dacht hij aan Groot tot in de fi- naar de Engelse rege- een met gas gevulde nesses zijn uitge- ring nr. 10 Dow- boei, die vanuit een werkt. ningstreet! en verongelukt vaartuig Hij veronderstelt kreeg een soortgelijk naar de oppervlakte dat de onderzeeboot antwoord als hem kon worden gebracht, uit twee gedeelten vanuit Den Haag door de vermenging kan bestaan. In ziin werd toegezonden, met zuurstof zou tekeningen heeft hij gaan branden en al- aan de neus yan het Toen heeft hij ge- dus een waarschu- vaartuig het boven- schreven naar 't Wit- wing voor zoekende ste stuk ontworpen, te Huis in Washing- schepen kon ziin. Dat me^ een inhoud van ton. Vandaar is de doorgezonden de instantie Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER idee is al jaren oud, 90 M3. voldoende om brief bleek hem nader- 90 mensen met en- naar hand. Toen meende kele noodzakelijke waar hii moest zijn. hij dat het mogelijk instrumenten te kun- want er kwam van de moest zijn een be- nen bevatten. Hij mande torpedo van denkt beide gedeel de gezonken duikboot ten waterdicht nas- af te s ia. dan overige opvarenden bediening van een nog beneden de wa- eenvoudig mechanis terspiegel en dat is me te scheiden, de bedoeling niet! Amerikaanse Marine een verzoek om te- keningen. En daarna af te schieten. Maar send op elkaar, maar werden nog meer in- Jde in het schip door de lichtingen gevraagd. In het huis van de familie De Groot aan de Waagstraat ie „Als van de veron- Enkhuizen, wordt met gelukte duikboot het spanning afgewacht Meubelmaker De bovenste gedeelte is of de Amerikanen Groot, die nimmer 'n beschadigd, kan de met de plannen van onderzeeboot van na- bemanning dit in een de uitvinder „in zee" bij heeft gezien, ver- ommezien losmaken zullen gaan. GROOTEBROEK, 22 Nov. 2ooo kg uien 2323,10; driel. 24,70; nep 34,60; 5ooo kg bieten A 13,10—14,30; B 12,30—13,20; modjo 7,109; 1500 kg peen B 11,50; C 11,60; 2ooo kg andijvie 14,60—17,40; 2750 kg gele kool 4,607,40; 4ooo kg groene kool 7,3010; 225.000 stuks bloem kool z.d. B 16,90—23,60; C 16,60 —24,40; CII 8—10,80; stek 4; t.s. A 41,70—42,70; B 25,10—43,20; Bil 12—25,80; C 19,90—27,20; stek 4,50—12. ALKMAAR, 24 Nov. Vier paarden 700875; 110 vette koeien 5501150- 40 nucht. kal veren 4095; 50 vette schapen 110140; 260 varkens 1,802, per kg. AVENHORN, 22 Nov. Ro de kool 410,70; 9000 kg gele kool; 1500 kg groene kool 67; 1300 kg Chinese kool 450680; 11,000 kg grove uien 2222,90; gèw. 23—24,10; driel 24,10-25,60 nep 37,80; 34000 kg bieten I lg. 8,10; II 6; I rond 13,20—14,30; IJ 13—13,60; III 6—7,10; modjo 9.20—11,40: 15000 kg peen II 12,50—13,60; III 11,9013,60; IV 8—10. WARMENHUIZEN, 24 Nov. 5000 kg rode kool 4; 7500 kig witte kool 3.504.20. NRD.-SCHARWOUDE, 24 Nov. 900 kg kroten A 12, B 12.60, C 4.90; 3000 kg uien 22.2022.80, grote 21.4021.60, drielingen 24; 6700 kg andijvie le 15.3017.50, 2e 15.50; 5200 kg rode kool A 7.40, B 4.10—5.20; 6700 kg gele kool A 4.60—8.10, B 4.80; 400 kg groene kool B 4.30; 45000 kg Succes witte kool 4; 22000 kg Deense witte kool 4.304.40. LANGENDIJK, 24 Nov. 4000 kg rode kool A 6.508.50; 6000 kg gele kool A 45.60, B 4.00; 6000 kg groene kool A 7.108.20, B 4.906.30; 40.000 kg Deense witte kool 4.206.20, succes 4— 4.20; 2000 kg uien 23.6024; grof 22.90, drielingen 24.60; 1500 kg peen B 12.30, C 11.80; 4000 kg andijvie 14.4015,90; 200 kg wit lof I B 48. AMSTERDAM, 24 Nov. 435 runderen: eerste soort 2.802.90. tweede soort 2.652.75, derde soort 2.502.60 per kg geslacht gewicht: 181 varkens: eerste soort 2.422.44, tweede soort 2.40 2.42. zeugen 2.202.28 per kg ge slacht gewicht: 21 nuchtere kal veren 1.252.30 per kg levend gewicht: 2 vette kalveren 2.40 2.50 per kg levend gewicht; 2 schapen geen notering. RCH DOS Ajax GVAV Heracles Wagening Volewijcfc NEC. Ensch. B Zwolse B Frisia EDO Sneek

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2