'f Aasnf" 20 mill i oen gulden boete voor „roombaron" Desmedt Commandant Zuid-Sumatra door offieieren afgezet DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Eenheid der Katholieken op politiek gebied Rusland verwerpt India-voorstel Tussen falen en slagen Commandant LSK begrip voor humor Conflict in het leger grijpt steeds verder om zich heen Twee Indonesiërs gearresteerd Weer slachtoffer van de Mau Mau Room was hij Belgische grens inééns gecondenseerde melk Beraad Centrum Staatkundige Vorming Felle rede van Wisjinski tegen V.S. SOKKEN BREIEN VOOR AMERIKA 15 jaar geëist in zaak- Schreurs YOOKMIOII Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0? per maand, f 0.48 per week inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m. minimum f 2.50: In alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel 4243 en Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; Alkmaar. Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged Gracht 39, tel. 459 K 2240. Dinsdag 25 November 1952 48e Jaargang No. 12637 Buiten God is 't nergens veilig Vondel BIJ DE VERKIEZINGEN wa ren de confessionele partijen de verliezers. De C.H. ging procen tueel achteruit en bij de K.V.P. en A.R. had deze teruggang ook zetelverlies tot gevolg. De ge dachte, dat het mogelijk moet zijn om de politieke vraagstuk ken vanuit de eigen christelijke en katholieke levensbeschou wing te benaderen en door mid del van een partijvorming, die alle maatschappelijke groepen omvat, was hierbij in feite de geslagene. Vooruitgang boekten daarentegen de P.v.d.A. de V.V.D. en de groep Weiter, en deze winst versterkte tegen overgestelde gedachten. Geen benadering van de poli tieke vraagstukken van de eigen levensbeschouwing uit, maar vanuit het socialisme of het liberalisme uit, of wél van de katholieke levensbeschouwing uit, maar dan toch zo, dat het groepsbelang tot eigen conclu sies voert. Ons politieke leven wordt thans beheerst door de vraag of deze ontwikkeling zich al dan niet zal voortzetten en als zodanig kan het van belang zijn om verschillende feiten van de laatste tijd nog eens bij elkaar te plaatsen, feiten, die er enerzijds op wijzen, dat de „doorbraa<k"-stromen blijven stuwen, maar die ons anderzijds in staat stellen om ook tegen gestelde onderstromingen te onderkennen. Bij de algemene beschouwin gen heeft de V.V.D. zich niet zonder meer opgesteld als de liberale doorbraak-partij, maar mr. Oud trachtte hiervoer wel de beste voorwaarden te schep pen door uit te gaan van de stel ling, dat er voor het politieke krachtveld slechts één wezen lijke scheidslijn zou lopen en wel tussen socialisten en niet- socialisten, een antithese, die indien zij werd aanvaard het eigen bestaansrecht van de ka tholieke en christelijke partijen zou uithollen. Of, nog weer an ders gezegd, een antithese, die toch op den duur tot een twee partijenstelsel zou moeten lei den. Waar zou ons deze aldus op gestuwde rechtse „doorbraak"- stroom heenvoeren? Mr. Oud bemoeilijkte een antwoord op deze vraag door perspectieven te openen op vooruitstrevende doelen en door zich nadrukke lijk van een uitgesproken con servatieve stroming als „bur gerrecht" te distanciëren. In middels hebben wij echter twee maal het nieuwe lid van de V.V.D.-fractie, mr. van Leeu wen, kunnen beluisteren, die 'n geluid liet horen, dat in niets van „burgerrecht" verschilde! Dat geluid zal, naar verwacht moet worden, in de practijk blijven klinken en als zodanig blijven appeleren aan de nei ging om de confessionele rijen te verlaten en „door te breken" naar het liberalisme. De P.v.d.A. die zich bij de al gemene beschouwingen wel als een uitgesproken doorbraak partij naar links opstelde, volgt ongeveer dezelfde tactiek als de V.V.D. Zij maakt een andere kunstmatige scheidslijn door het voor te stellen alsof de nieuwe samenwerking de vrucht is van een gloeiende gelijkgerichtheid van denken tussen de P.v.d.A. en de progressieve elementen in de confessionele partijen en zulks zou dan zoveel als een voorfase van een massale door braak naar links moeten zijn. Zover is het intussen nog met, maar wel leed de gedachte, dat het mogelijk moet zijn om de grote vraagstukken vanuit de eigen levensbeschouwing te be naderen, in de afgelopen weken een nieuwe nederlaag. In 1891 en 1919 was het mogelijk om in protestants-christelijke kring tot éénstemmige conclusies te ko men ten aanzien van die vraag stukken door middel van de toen gehouden christehjk-so- ciale congressen. „De doorbraak was ditmaal de oorzaak, dat men zich in deze kring niet meer aan een congres heef- durven wagen, maar ook de lichter opgezette christeujk- sociale oonferentie, die in de zelfde week van de algemene beschouwingen te Utrecht ge houden werd, gaf de stroom van „de doorbraak" te zien. Het bleek n.l. niet meer mo gelijk om ten aanzien van be paalde punten tot overeenstem ming te komen, ofschoon deze toch tot de „wezenlijk en voor het christelijk-sipciaal handelen in menig opzicht beslissende vraagstukken" behoren, zoals door de conferentie zelf werd geconstateerd. Het laat zich verstaan, dat deze bekentenis van onmacht van het christelijk denken „Het Vrije Volk" nog eens weer ver sterkte in zijn overtuiging, „dat de doorbraak levende werke lijkheid is". Het begroette de te leurstellende uitslag van de christelijk-sociale conferentie dan ook als „het licht van de doorbraak", een beeldspraak, die wij niet verstaan omdat ook de christen, die deze ontwikke ling als onontkoombaar zou willen aanvaarden, het toch minstens als een grote teleur stelling moet voelen, dat „het licht der wereld" geen licht zou kunnen spreiden over pun ten die tot de „wezenlijk en voor het christelijk sociaal han delen in menig opzicht beslis sende vraagstukken" behoren n v-- J} v I-" f ...igti - Reeds nu wordt in Londen al het mogelijke gedaan om de ceremoniëne van de kronings plechtigheden op de gewich tige dag zelve feilloos te laten verlopen. Zondag werd door officieren, trommelslagers en andere troepen van de „Foot Guards" en de „Household Cavalry" een proeftocht ge maakt van Westminster Abbey naar Buckingham Palace, teneinde o.a. na te gaan, welke verkeersproblemen dienen te worden opgelost en welke de breedte moet zijn van de mar cherende colonnes van de begeleidende troepen. Ook een Staatsie-kros uit de konink.1 ijke stallen, geëscorteerd door bereden troepen, repeteerde mee. Schoenpoetsenrle sergeant vermindering van straf (Van onze redacteur). De chefstaf luchtmacht heeft de zer dagen aan de commandant van het L.S.K. navigatiestation te Den Helder laten weten, dat hij de verzwaarde straffen van de kam pioen schoenpoetser sergeant Gjalt van der Wijk uit Leeuwarden in trok en er zes dagen licht voor in de plaats stelde. Ook de collega van de schoen- poetsende sergeant A. B. Snaauw uit Heiloo kreeg eenzelfde bui tenkansje. Voor de verzwaarde straf, die reeds was uitgezeten werd aan beide onderofficieren 3 dagen compensatieverlof verleend. Men zal zich herinneren, dat sergt. van der Wijk 14 dagen ge leden in Den Helder een poging had gedaan om een schoenpoet senrecord te vestigen van 26 uren. Toen hij 21 uren achter de rug had, maakte de marechaussee er een einde aan. Zowel sergt. van der Wijk als zijn uitdager sergt. Snaauw kregen 12 dagen ver zwaard en 6 dagen licht wegens „inbreuk op de krijgstucht". DJAKARTA, 24 Nov. De derde Indonesische mili taire coup binnen één maand barstte gisteren uit in Palembang, waar Zondagochtend om elf uur de territo riale en troepencommandant van Zuid-Sumatra, Overste Kosasih door de onder zijn leiding staande officieren van zijn commando werd ontheven. Het commando over de tweede divisie werd overgenomen door Overste Kretarto, commandant van de Tiende brigade. Na de coups van 24 October op Oost-Java (vijfde divisie) en 15 November op Celebes (zevende divisie) heeft het Ministerie van Defensie thans nog slechts vier divisies in de hand. In een onvolledig en blijkbaar haastig in elkaar gezette rege ringsverklaring werd vanmiddag verklaard dat troepen die zich te gen het Ministerie verzetten, Zon dag met geweld de macht over namen over het leger dat in Zuid- Sumatra controle uitoefent. De regering „betreurde het gebeurde, omdat deze eigenmachtige daad de oplossing in de weg staat van Indonesië's politieke crisis die draait om een legergesohil tussen de voormalige guerilla-strijders en het voormalige K.N.I.L.". De coups zijn alle drie gericht tegen het aangekondigde plan om het leger met de helft in te krim pen door er de guerillastrijders van vóór de republiek uit te zet ten. De K.N.I.L.-partij, vertegen woordigd door de meerderheid van de hoge officieren, wil een kleiner, dus goedkoper, maar meer doeltreffend leger. De voormalige Maandagmorgen zijn in hun wo ning te Amsterdam door de Vreemdelingenpolitie gearresteerd de Indonesiërs Sunito, voorzitter van de organisatie Perhimpunan Indonesia en de heer Go Gien Tjwan, directeur van het Indone sische Persbureau Antara. Zij zijn aangehouden op grond van het bedrijven van ongewenste politieke activiteit, zo vernemen wij van de zijde van de politie. Het zou in de bedoeling van de Minister van Justitie liggen hen na verhoor als ongewenste vreem delingen uit te wijzen naar Indo nesië. NAIROBI. Commendant Ian H. Meiklejohn, die Zondag met zijn vrouw is aangevallen op zijn boerderij 160 km ten Noorden van Nairobi, is Maandagmorgen in het ziekenhuis te Nakoeroe overleden. Vier van zijn inlandse bedienden zijn gearresteerd. Zijn vrouw is nog steeds in groot gevaar. Zij heeft verteld, dat vijf Afrikanen na het diner de huiskamer waren binnengedron gen met lange messen. Zij werden beiden ernstig gewond, maar des ondanks slaagde mevr. Meiklejohn er in 11 km verderop met de auto hulp te gaan halen. guerilla's waartoe de lt.-kolonel Soedirman, Warrow en Kretarto behoren, vinden dat de militairen die er voor streden om de repu bliek tot stand te brengen, uitein delijk niet opzij gezet behoren te worden. De Minister van Defensie Sultan Hamengko Boewono zou vorige week naar Celebes vliegen, maar annuleerde zijn bezoek nadat Warrow hem had gewaarschuwd niet te komen tenzij met speciaal mandaat van Soekarno. Tot vandaag toe werd algemeen ning tot stand zouden kunnen brengen. De regering heeft nu verklaard „dat zij maatregelen zal nemen tegen iedere inmenging van de kant van het leger op politiek ter rein". Overste Kretarto verklaarde dat hij tot zijn greep naar de macht was overgegaan „om de regering bij te staan bij de oplossing van de huidige moeilijkheden, die ge rezen zijn na -de gebeurtenissen op 17 October". Hij zou geen com muniqué meer uitgeven totdat de speciale koerier die Zondagmiddag naar Djakarta was gezonden, naar Palembang zou zijn teruggekeerd met de orders van de centrale regering. Alle officieren in Zuid- Sumatra vanaf de rang van onder luitenant waren Maandagmiddag naar Palembang ontboden om een uiteenzetting te vernemen over de gebeurtenissen op 17 October. In welingelichte kringen acht men het zeer waarschijnlijk dat de Minister van Defensie zich zal terugtrekken, welk besluit moge lijk gevolgd zal worden door het aftreden van de leden van de P.S.I. (Indonesische Socialistische Partij) in het kabinet. Dit zou niet het aftreden van het kabinet tot gevolg hebben, daar premier ANTWERPEN, 24 Nov. In het Antwerpse Paleis van Justitie zal op 8 December het volgende tafereel spelen van een opzienbarend zuivelschandaal, tvaarvan de vroe gere dokwerker, thans „Roombaron Desmedtgenoemd de centrale figuur is. Tegen hem en enige medewerkers is wegens smokkel van duizenden tonnen room uit Ne derland een boete van ongeveer 20 millioen gulden geëist. etiketten', zo verklaarde een oog getuige. De verpakkingen werden dan omgedoopt in „gecondenseer de melk". Op een tweede factuur werd de room dan als geconden seerde melk bij de Belgische douane binnengebracht. geloofd dat de grote populariteit - van Soekarno in alle kringen enW,I°P° voorlopig de vrijgekomen zijn politieke wijsheid een verzoe- posten zou kunnen beheren. Een enorm smokkelcomplot, waarbij ook Belgische douaniers betrokken schijnen te zijn ge weest, alsmede enige Nederlandse zuivelfabrieken, waarvan twee der grootste in Zuidelijk Drente en in Brabant liggen is met het aan hangig maken van een proces te gen Desmedt en de zjjnen opge lost. Ruim anderhalf jaar echter hebben zij vrijwel ongestoord hun gang kunnen gaan. De „roombaron", die reeds voor dien op smokkelgebied actief schijnt te zijn geweest, kreeg zijn grote kans in de nawinter van 1950, toen de Belgische regering, op grond van verschillen in pro ductieprijzen een heffing op uit Nederland ingevoerde boter legde. Zo kon concurrentie worden voor komen, althans men dacht zulks. Bij deze regeling voor room boter werd echter vergeten om ook een heffing op Nederlandse room te leggen. En aangezien men uit room de roomboter fabriceert, nam de vrije uitvoer van Neder landse room naar België een enor me vlucht. Zo konden bepaalde Belgische fabrieken goedkopere roomboter maken, dan hun con currenten. Het Belgische Ministerie van Landbouw stak spoedig een stok voor deze lucratieve, doch voor de Belgische producenten nadelige legale invoer en legde ook een heffing op room. Daarmede bleek het lek echter niet gestopt. Desmedt en diens medewerker vonden die room- import nu eenmaal een gezellige en voordelige zaak en besloten er mee door te gaan. Zij vonden uit, dat Nederlandse exporteurs uit- voermachtigingen van het Bedrijf schap voor Zuivel moeten hebben, doch dat deze' machtigingen aan de grenzen achterblijven. Zij wis ten ook, dat de invoer van gecon denseerde melk in België vrij was. Dies werd room in Nederland gekocht en onder uitvoermachti- ging en van de juiste etiketten voorzien langs de Nederlandse douane gebracht. Tussen de grens posten, in niemandsland, verdwe nen de etiketten „room" van de verpakkingen. „Het sneeuwde er Getuigen hebben verklaard, dat, althans op bepaalde Belgische grensposten, enig douanepersoneel mede in het complot moet zijn ge weest. Zeer vaak zijn ladingen van deze romige gecondenseerde melk ongemoeid doorgegaan, na dat douanepersoneel in optocht met pannetjes een „tol" in de niet alleen de twee* staatskassen werd ijlings de „roombaron" ge waarschuwd, die dan vliegensvlug met zijn grote auto aan kwam sui zen, een gezellig praatje op een douanepost maakten dan tersluiks de roommonsters voor monsters „echt gecondenseerde melk" ver wisselde. Toen de activiteiten van de „roombaron" en diens trawanten te zeer in het oog gingen lopen werd ingegrepen. De behandeling van deze affaire is zeer snel ver lopen, en nu is het wachten op een uitspraak. Merkwaardig is echter, dat sinds het met de room van Desmedt geen botertje tot de boom meer is, de frauduleuze invoer van boter uit Nederland weer hand over hand is toegenomen. Nog steeds bestaat de hoge grensheffing op boter, die door België en Neder land wordt gedeeld en nog steeds vinden vele smokkelaars, dat zij die heffing ook wel kunnen ver dienen. In Nederland schijnt men tegen deze frauduleuze uitvoer ook ern stig bezwaar te hebben. De smok kelaars nemen immers vaak boter van inferieure kwaliteit mee naar België en schaden op die manier vorm van hoeveelheden room had geïnd. In andere gevallen wan neer monsters van de „room", d.w.z. van de gecondenseerde melk, moesten worden genomen. en de Belgische producenten maar ook de goede naam van de Ne derlandse roomboter, die voor uit voer aan zeer strenge kwaliteits bepalingen is gebonden. Bij monde van Wisjinski heeft de Sovjet-Unie het com promis-voorstel van India inzake de Koreaanse krijgs gevangenen verworpen. India had voorstellen ingediend om de bestaande meningsverschillen tussen de Britten en de Amerikanen te overbruggen. De rede van de Rus sische minister van buitenlandse zaken was scherp en hitter. Hij beschuldigde de V.S. vail mishandelen van communistische krijgsgevangenen. De rede werd door Wisjinski op een totaal onverwacht moment uitgesproken. Eigenlijk was de Poolse afgevaardigde op de spre kerslijst aan de beurt. Hij werd door de Rus van zijn plaats ver drongen. Noch Acheson, noch Eden waren op dit moment aan wezig. Juist tevoren had de ver tegenwoordiger van India te ken nen gegeven, dat zijn land wat Zes jaar geleden bezocht mevr. Slotboom uit Wassenaar Amerika. Ze liet daar enkele zelfgebreide sokken zien en de Amerikanen vonden dat zo prachtig dat mevr. Slotboom een stoutmoedig plan ontwierp. Toen ze in ons land terugkwam duurde het twee jaar eer de benodigde vergunningen er waren maar toen begon ze dan ook met de export. En nu? In 1951 exporteerden zij en 600 breisters die haar nu helpen, voor een waarde van 25.000 dollar! Iedere breister krijgt 3 gulden voor een paar sokken. In productie komen nu waar schijnlijk ook zelfgebreide pull overs, kinderkleren etc. de amendering van de resolutie betrof om aan de Amerikaanse bezwaren tegemoet te treden zo- Ver „als enigszins mogelijk" was gegaan. Wisjinski begon direct een aan val op de „imperialisten" die de strijd op Korea hadden ontketend. Amerika was de schuld van het ontstaan van de strijd in Korea. De V.S. wilden de oorlog voortzet ten en Wisjinski betoogde, dat de Amerikaanse standpunten met be trekking tot een niet-gedwongen repatriëring van de gevangenen in het plan van India steun vond. „Soldaten, of ze nu gevangenen zijn of niet, staan onder gezag hunner regeringen en kunnen hun terugkeer niet weigeren, tenzij hun regering daartoe de toestem ming geeft". Of de V.S. en Groot- Brittannië tengevolge van de bruuske Russische weigering het Indische plan te aanvaarden weer tot elkaar zullen komen is nog niet bekend. Reina Priiisen- Geerligsprijs 1952 Een jury bestaande uit Anna Blaman, Pierre Dubois, Adriaan Morrien, H. J. Smeding en Adriaan v.d. Veen heeft de Reina Prinsen-Geerligsprijs 1952 toege kend aan de 25-jarige Kees Stem pels uit Rijswijk. Eervolle vermel dingen kregen de 21-jarige Magda Berg uit Leiden, de 21-jarige Fer- nand Auwera uit Antwerpen en Ed. Leeflang uit Zandvoort. MIJNENVEGERS KRIJGEN POMPEN VAN NIEUWE NED. VINDING o Voor de benodigde pompen aan boord van de 32 mijnvegers, die voor de Koninklijke Marine op Nederlandse werven worden ge bouwd, is opdracht verstrekt aan Kuyl en Rottinghuis te Utrecht. Uit een groot aantal inschrij vingen van binnen- en buiten landse fabrieken is de keuze ge vallen op de -K. en R. H.A.E.S. pomp. Deze pakkingbusloze zelf' aanzuigende centrifugaalpomp met vrijdraaiende waaier, die geheel van anti-magnetisch materiaal wordt vervaardigd, is een Neder landse vinding. De octrooi-aan vrage is bereids openbaar ge maakt. Van buitenlandse zijde wordt grote belangstelling voor deze vinding getoond. „DON CAMILLO" IN ENGELAND VERBODEN LONDEN, 24 Nov. (K.N.P.). De Britse filmcensuur heeft „De kleine wereld van Don Camillo" voor het Verenigd Koninkrijk niet toegelaten, omdat in deze film een speler optreedt, die Christus voorstelt. Krachtens de bepalin gen van de Engelse filmcensuur mag in een film de persoon van Christus niet worden uitgebeeld, daar dit van de zijde van het ge lovige publiek als een profanatie zou kunnen worden opgevat. In deze film houdt Don Camillo, de pastoor van een Italiaans dorp je, gesprekken met Christus. Niet met dé Christus, doch de stem van zijn geweten. DEN HAAG, 24 Nov. Naar aanleiding van het besluit van het Katholiek Bureau voor maat schappelijk en Cultureel overleg om het verzoek tot het instellen van een Commissie ter bestude ring van het probleem van de noodzaak van de politieke eenheid der Katholieken, aan het bestuur der K.V.P. terug te wijzen, besloot het Partijbestuur der K.V.P. in overeenstemming met een sugges tie van genoemd bureau om het „Centrum voor Staatkundige Vor ming" te verzoeken het vraagstuk van de noodzaak dier politieke eenheid aan een commissoriaal beraad te onderwerpen. Het Par tijbestuur zal het Centrum ver zoeken, dit beraad op korte ter mijn te doen houden. Onder de huidige omstandighe den acht het Partijbestuur het zeer gewenst een vergadering van de Partijraad bijeen te roepen, die zich zal hebben te beraden over de situatie der K.V.P. en over de conclusies waartoe Dage lijks Bestuur en Partijbestuur in de afgelopen maanden zijn geko men. Jomo Kenyatta, bijgenaamd de „Brandende Speer", wordt onder zware bewaking naar het bureau van de Hoge Commissaris te Kapengura in Kenya 'gebracht, waar het proces tegen hem een aanvang heeft genomen. Hij wordt ervan beschuldigd de leider van de Mau Mau te zijn ge weest. Eisenhower benoemt Minister van Landbouw Eisenhower heeft Ezra Taft Benson uit Salt Lake City geko zen tot Minister van Landbouw. Benson steunde" Taft eer Eisen hower tot Republikeins candidaat voor het presidentschap werd ge kozen. Eisenhower koos voorts gouverneur Sherman Adams van New Hampshire, leider van zijn verkiezingscampagne, tot zijn eer ste assistent. CHURCHILL WIJZIGT ZIJN KABINET LONDEN. Winston Churchill heeft enkele wijzigingen in zijn kabinet bekendgemaakt. Lord Woolton die herstellende is van een zware operatie, treedt af als voorzitter van de Kroonraad maar blijft als Kanselier van Lancaster lid van de regering. Lord Salis bury volgt hem op, en wordt op zijn beurt als Staatssecretaris opgevolgd door Burggraaf Swin- ton, thans Minister van de Mate riaalvoorziening. In deze functie is Sir Arthur Salter benoemd. Gistermiddag heeft de Advocaat Generaal bij het Bossche Ge rechtshof 15 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen de 42-jarige weduwe J. M. G.-H. uit Zierikzee wegens moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs, in Augustus 1946 te Bergen op Zoom. In April van dit jaar was de verdachte door de Bredase recht bank tot 10 jaar veroordeeld. Ver dachte beschuldigde haar onder verdachte omstandigheden overle den echtgenoot, wachtmeester der Rijkspolitie van de moord, nadat zij oorspronkelijk tegenover de politie in Bergen op Zoom en de Rechter-commissaris te Breda een volledige bekentenis had afgelegd. Volgens een psychiater moet de vrouw in het huidige stadium als krankzinnig worden beschouwd, doch niet in die mate dat de be handeling van de zaak zou moe ten worden geschorst.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1