Veertienhonderd mannen en vrouwen te Utrecht bijeen STEMBUS-UITSPRAAK: VOOR EUROPA èn Frankrijk) Vrouw van slachtoffer was op de hoogte In t Heitelan op de schaats - in Bloemendaal op slee en ski Nabije Oosten lokt Nederlandse meisjes DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Gezondheid van de Paus zienderogen slechter Zowel studiebijeenkomst als demonstratief appèl Churchill 78 jaar TAART: 35 POND „Asuncion" vlot Typhoon trof Zuid-Afrika Prins Bernhard is verbaasd De Saar wenst geen Anschlusz Katholieke partij behaalt duidelijke overwinning De moord te Roosendaal Vrouw vergiftigde liaar echtgenoot P.v.d.A.-bestuur protesteert Arts in arrest Vliegende schoen..., Tanker ontploft FRANS SOLDAAT DOODGESTOKEN Fairsea onderweg Suriname werkt wel mee, maar... Bedorven voedsel? 24 NIEUWE KARDINALEN ERNSTIGE WAARSCHUWING BENZINEMOTOREN OP PETROLEUM Hersens contra machine YOORDIIOLLf Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Maandag 1 December 1952 48e Jaargang No. 12642 Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) DE „DAG DER WERKGROEPEN" VAN DE K.V.P. In het Jaarbeursqe- bouw te Utrecht is Zaterdag de „Dag der Werkgroepen" van de Katholieke Volkspartij gehouden, welke door talrijke autoriteiten werd. bijgewoond. Aan de tafel der genodig den hadden ministers en staatssecretarissen plaats genomen. Van links naar rechts de ministers Cals, Beel, v. Thiel, de Bruyn en staatssecretaris Veld kamp. (Van onize parlementaire redacteur) „De dag der K.V.P.-werkgroepen" die Zaterdag in een van de jaarbeurs-hallen te Utrecht gehouden werd, was in opzet een studie-bijeenkomst. Als zodanig sprak prof. Gielen over „Democratie en Vertrouwen" en prof. Romme over „Bezitsvorming". Daarnaast had deze bijeenkomst echter een demonstratief karakter. Veertien honderd mannen en vrouwen uit alle maatschappelijke geledingen reisden op een winters weekend naar het hart van het land, waaruit blijkt, dat de uitnodiging voor deze studie-dag dan ook appelleerde aan een behoefte om te getuigen. De inleiders hielden hiermede roep: „Versta uw tijd. Het gaat rekening, nadat partijvoorzitter nu om de doorwerking van onze Andnessen de bijeenkomst reeds in zijn openingswoord een bre dere allure had gegeven door verleden en toekomst realistisch maar ook met nieuw vertrouwen te bezien. De partijsecretaris dr. Albering, presenteerde de werkgroepen als het beste deel van de partij, het deel. dat de partij naar nieuwe bloei zal leiden. Prof. Gielen vond een enthousiast klankbord voor een herhaling van het woord van 'Sdhaepman: „Tot de eenheid onder de katholieken" en prof. Romme sloeg warmte iri de doorvroren hal los met de uit- LONDEN, 30 Nov. Winston Churchill heeft vandaag zijn 78e verjaardag gevierd in de familie kring met „cakes and ale" (cake en bier). Hij bracht het grootste deel van de dag door in pan toffels en kamerjas in Downing- street no. 10 en had het druk met het openen en lezen van brieven en telegrammen uit alle delen van de wereld. Voor zijn ambtswoning stonden in de felle koude meer dan hon derd mensen te wachten. Zij kre gen gelegenheid hem toe te jui chen toen Churchill met zijn vrouw het huis verliet om bij vrienden in de stad te gaan lun chen. Het echtpaar keerde terug voor de thee en het diner, waarop de traditionele verjaardagstaart dit keer in de vorm van zijn bekende zwarte hoed niet ont brak. De taart, een kersentaart, woog 35 pond. STOCKHOLM, 29 Nov. Het Nederlandse schip „Asuncion", dat bij Hornsudden, aan de nrd.- ocstkust van Zweden, aan. de frond was gelopen, is vlotgetrok- en en naar Iggesund gesleept voor reparatie. Het vaartuig heeft een lek bij de boeg. Tij dens de sleep moest gepompt worden. katholieke beginselen in het maatschappelijk leven". Zuurdesem van de partij Dit was de eerste maal dat de werkgroepen in de Katholieke Volkspartij naar buiten traden. De man, die de werkgroepen „uitdacht en opbouwde, speelde 19 doden, 300 gewonden JOHANNESBURG, 30 Nov. Albertynsville, op een afstand van 30 kilometer van Johannes- lurg gelegen, is Zondag door een zware wervelstorm getroffen. Het centrum van deze plaats is over een oppervlakte van onge veer drie vierkante kilometer verwoest. Naar schatting zijn er 200 tot 300 gewonden en men vreest, dat elen zich nog on der het puin bevinden. Inmiddels wordt uit Transvaal gemeld, dat op verscheidene plaatsen zware onweders gewoed hebben. Vier volwassenen en vier kinderen zijn bij branden omgekomen en ongeveer 11 per sonen zijn door de bliksem ge dood. HAGERTOWN (Maryland, V.S.) Prins Bernhard heeft Zaterdag een reeds eerder ge koesterde wens vervuld; hij heeft een „C 19 Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht gevlogen. Na het opstijgen van het vlieg tuig ging de Prins in het stuur- gestoelte zitten. Hij maakte een vlucht van drie kwartier boven het gebied van Hagerstown, in de Amerikaanse staat Maryland, landde en steeg daarna weer op. Na de vlucht verklaarde de Prins: „Ik ben van mening dat het slijgvermogen en de aigune op deze bijeenkomst slechts een rol achter de schermen en daar om was het goed, dat prof. Romme hem altihans even naai voren haalde als „onze Gras van het partijbureau". Uit de inleiding van partij secretaris dr. Albering, kon nog eens duidelijk worden wat de werkgroepen zijn. Ook de R.K. Staatspartij kende de z.g. kernen, die politieke vraagstukken bestu deren. Zij deden goed werk, maar verstarden tenslotte omdat zij te veel aan centraal vastgestelde onderwerpen werden gebonden. Bij de werkgroepen, aldus dr. Albering, bestaat dit gevaar niet. Zij worden aangespoord om ook die onderwerpen te bespreken, waarvoor juist in eigen kring belangstelling bestaat. Vervolg op pag. 3. SAARBRUCKEN, 1 Dec. Volgens de definitieve einduitslagen van de stemming van gisteren in het Saargebied zijn 579.221 stemmen uitgebracht. In totaal 457.328 stemmen geldig. Hiervan heeft de christen-democratische (katholieke) partij van premier Hoffmann er 239.383 (55 pet.), de socialisten 1411855 (33 pet.), de communisten 41.346 (9 pet.) en de democratische partij 14.749 (3 pet.) gekregen. De officiële verdeling der zetels in het nieuwe parlement is: katho lieken 29, socialisten 17 en communisten 4. De volkspartij heeft geen enkele zetel. In 1947 verwierf de partij van premier Hoffmann 51.2 procent van het aantal uitgebrachte stem men en 28 zetels in het parlement. De sociaal-democraten kregen toen 32.8 procent en 17 zetels. Deze beide partijen, alsook de nieuwe democratische volkspartij, erkennen de noodzakelijkheid van een economische unie tussen Frankrijk en het Saargebied. De communisten behaalden in 1947 8.4 procent en 1 zetel. Niet alleen de stemverhouding was bij deze verkiezing belang rijk. Meer nog het. feit, dat niet minder dan 93 pet. van de kiezers is opgekomen. Zoals men weet hadden de West-Duitse politici een felle campagne gevoerd om de verkiezingen te doen boycotten. „Wie niet stemt, stemt Duits" was hun leuze en zij trachtten de Saarlanders hiermee tot een uit spraak te verlokken, die zou wij zen op de neiging tot een nieuwe „Anschlusz" bij de West-Duitse Bondsrepubliek. Het Saargebied heeft echter koude en regen getrotseerd en in massa gestemd, al waren 25 pet. der stemmen ongeldig. Tegenover het West-Duitse verlangen ver klaarde premier Hoffmann van ochtend vroeg: „De wens van ons volk is duidelijk: wij willen Europa". 's Ochtends was in de katholieke (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, 30 Nov. Vrij dagmiddag is de 29-jarige echt genote van de vermoorde Roosen- daalse chauffeur van B. gearres teerd en te Breda door de Officier van Justitie aan een verhoor on derworpen. Daarbij is gebleken, dat zij er van op de hoogte was, dat de kostganger M. op de be wuste avond van 14 November zou trachten haar echtgenoot van het leven te beroven. Zij heeft echter geen enkele maatregel genomen om dat te verijdelen. Medeplichtigheid wordt haar intussen niet ten laste ge legd. Waarschijnlijk komt de vrouw Maandag weer op vrije voeten. Zoals gemeld heeft de kostganger bekend, zich aan de moord te hebben schuldig ge- ITlclclkt Het lijk van de chauffeur, die op de dijk tussen Steenbergen en HENGELO. De politie te Hengelo heeft een 45-jarige huis. vrouw gearresteerd. Zij heeft bekend haar man, een 45-jarige expeditieknecht die dezer dagen plotseling overleden is, met raf- ter.kruid te hebben vergiftigd. r.e prestaties van dit toestel on- De vrouw is in bewaren gehou- gewoon zijn. Ik ben verbaasd." den. LEEUWARDEN Op on dergelopen stukken land werd Zaterdag en Zondag op vele plekken in Friesland reeds gereden. Overal worden de schaatsen van de zolder en uit het vet gehaald en de vraag naar deze voorwerpen liep in de winkels plotseling omhoog. De elfstedentochters steken de neuzen reeds in de wind, ha, als dit eens doorzetten wil En de eerste hardrij derijen werden voor vandaag reeds aangekondigd. De Frie zen ruiken ijs en er zal weer gereden worden. Om het hardst, natuurlijk. En straks de tochten Als het blijft vriezen, zal aan menie verlanglijstje voor St. Ni- colaas waarschijnlijk nog wel haastig een paar nieuwe schaat sen worden toegevoegd. deze tijd van het jaar blank staan, trokken honderden schaatsenliefhebbers tot zich. Juist dit landijs leemt zich uiter aard het eerst voor de beoefe ning van deze sport. Ook op vijvers en kleine sloten waagden zich al velen. Als het vannacht wil blijven vriezen, en volgens de weerpro- feten gaat dit inderdaad gebeuren, komt het Friese plaatsje Broek bij Joure vandaag met de eerste kortebaanrijderij voor mannen op de proppen. Er is voor f 200. aan prijzen te verdienen. Broek heeft daarmede de primeur, ten minste wat de strijd om contan ten betreft. Elders is gisteren na melijk al geschaatst. Bijvoorbeeld in het Drentse Vries, waar de leden van de ijsclub onder elkaar een sportief robbertje op de gladde vlakte uitvochten. Er was animo genoeg, gezien de 51 deel nemers. Ook in Friesland en Gro ningen was er al actie. Ski en slee Naar schatting vijfduizend De landerijen, die normaal om mensen zijn Zondag naar het hoogste duingebied van ons land, het Bloemendaalse Kopje ge trokken, om hetzij als toeschou wer. hetzij actief te genieten van de mogelijkheden die de sneeuwval van de laatste dagen had geschapen voor de beoefe naren van het sleeën. De wegen naar het kopje wa ren afgezet en er wordt daar geen zand gestrooid, zodat een prachtige baan was ontstaan Kruisland door de kostganger on verhoeds met een ijzeren staaf doodgeslagen zou zijn, is inmid dels nog niet gevonden. Reeds vier dagen is. de rivierpolitie van Made en Drimmelen bezig met dreggen. Vandaag zet men de po gingen voort, alhoewel men in tussen is gaan twijfelen aan de verklaring van M., die beweert dat hij het lijk in de Roosen- daalse Vliet geworpen heeft. tegen proces-Slansky AMSTERDAM, 29 Noy. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft in zijn vergade ring van heden het proces be sproken, dat dezer dagen in Praag is gehouden. Het partijbestuur constateerde met verontwaardiging, dat in het proces, dat is geëindigd met de ter dood veroordeling van de communist Slansky c.s., het an'ti- semietisme als element van be schuldiging door rechter en open bare aanklager is gehanteerd. Het roept alle Nederlanders op met kracht front te maken tegen het door het communisme op nieuw opgeworpen anti-semietis- me, door versterking van die krachten in de vrije wereld, die een waarborg zijn voor de vrij heid en de democratie, die ras senhaat uitsluit. Poging tot doodslag op agent? AMSTERDAM. 30 Nov. De Aalsmeerse politie heeft op last van de officier van justitie te Haarlem de Aalsmeerse arts J. K. gearresteerd, onder verden king van het doen van een po ging tot doodslag op een agent uit Badhoevedorp. Woensdag j.i. werd de arts bij een patiën.t geroepen Hij be gaf zich per auto op weg. Op de Schipholdijk had zich een verkeersopstopping voorgedaan. De medicus moest wachten en begon te toeteren aldus de lezing van de justitie. De agent beduidde de arts dat hij zich terzijde moest opstellen. De arts Honderden, die per auto naar dit zou toen kwaad zijn geworden oord waren gegaan, hadden de - - grootste moeite een parkeer plaats te vinden. Ongelukken Omdat het publiek langs de helling te veel opdrong en zich vaak niet snel genoeg uit de voeten kon maken, gebeurden er bij het sleeën nog al wat ongelukken. Zij varieerden van schaafwonden tot een hersen schudding en beenbreuken. E.H.B.O.-ers en leden van de Bloemendaalse reddingsbrigade verleenden de eerste hulp. Deze mensen verrichtten hun taak ge heel vrijwillig. Het duin „De Blinkert" achter Kraantje Lek te Overveen was het domein van enkele skiërs. en vol gas hebben gegeven. Slechts door haastig opzij te springen, zou de agent aan een aanrijding hebben kunnen ont snappen. Op erewoord is de arts een dag vrij gelaten om zijn praktijk te kunnen regelen FAIRFIELD, 30 Nov. Een Canadees uit Fairfield heeft ver klaard dat hij, zijn echtgenote en zijn kleindochter een vreemd voorwerp in de lucht hebben waargenomen, dat de vorm had van een laars en een helder schijnsel verspreidde. TOKIO, 30 Nov. Het Ameri kaanse tankschip „Ashtabula" (25.425) ton) is Zondag te Sasebo, een Amerikaanse marinebasis, ontploft en in brand gevlogen tijdens 't overpompen van brand stof naar een ander schip. Van Amerikaanse zijde is geen commentaar op de ontploffing geleverd. Een Japanse schoen poetser, die zich aan boord van de „Ashtabula" bevond, verklaar de, dat een deel van de boeg van het schip was weggeblazen en dat bebloede matrozen op het dek lagen. SAARBURG, Duitsland, 30 Nov. Hedenmorgen is bij een ruzie met Duitsers in het naburige dorp Ockfen een 22-jarige Franse sol daat in de hals doodgestoken. De Franse militaire politie heeft 20 inwoners van het dorp gearres teerd. kerken een schrijven van de Aartsbisschop van Trier voorge lezen, waarin werd gezegd, dat de gelovigen niet moreel verplicht waren, te gaan stemmen. Daar entegen zond de regeringsomroep Zondagochtend de Pauselijke richtlijnen uit, die voor de jong ste verkiezingen in Italië zijn ge geven en waarin werd verklaard, dat stemmen de plicht van elke christen was ROTTERDAM, 29 Nov. Het m.s. „Fairsea", waarmee o,m. 1400 Nederlandse emigranten naar Australië zullen reizen, is van middag om vijf minuten over drie van de Lloydkade te Rotterdam vertrokken. De 170 Nederlanders, die niet meegaan, zullen nu in Januari a.s. öf met een vliegtuig óf met de „Johan van Oldenbarnevelt" emi greren. De „Fairsea" wordt op 8 Januari a.s. te Melbourne ver wacht. Gisteren is minister Kernkamp teruggekeerd uit de West. Ten aanzien van de overeenkomst, die te New York met de West werd gesloten, verklaarde de Mi nister. dat met name Suriname op basis van vrije keuze ten volle bereid is mede te werken aan de tot standkoming van een statuut en dat een volkomen faire kans te geven Het wil dit evenwel alleen, en dat is volgens prof. Kern kamp, een gewichtig punt, in dien voor de toekomst op grond van het zelfbeschikkingsrecht al le mogelijkheden open gehou den worden, o.a. de mogelijkheid van losmaking van de band met Nederland. Jongeman overleden SITTARD, 30 Nov. In een ziekenhuis te Sittard is van middag de 18-jarige M. Paulus- sen overleden. Het gezin P. uit Berg aan de Maas had Donderdagavond o.m. geweckte hoofdkaas gegeten. Spoedig na de maaltijd deden zich vergiftigingsverschijnselen voor. Mevrouw P. en twee zoons werden Zaterdag naar een zie kenhuis te Sittard vervoerd. De toestand van de moeder is nog steeds ernstig. De tweede zoon is er minder ernstig aan toe. VAT1CAANSTAD, 29 Nov. Z.H. Paus Pius XII heeft zoals wij reeds in een deel der oplage meldden vandaag 24 nieuwe kardinalen benoemd, onder wie Mgr. Stepinac in December van het vorige jaar vrijgelaten na een verblijf van vijf jaar in een Joegoslavische gevangenis en aarts bisschop Stepan Wyszynski, de primaat van het communis tische Polen. Zij zullen 12 Januari officieel gecreëerd worden. Elf van de nieuwbenoemde kar. dinalen zijn Italianen, waardoor nu 27 Italianen in het nieuwe voltallige college van 70 zitting krijgen. De steun van dit Ita liaanse blok zal dus nodig zijn voor de verkiezing van een nieu we Paus bij overlijden van de huidige, aangezien een meerder heid van twee derden van het aantal stemmen vereist is. De kans dat een niet-Italiaan tot opvolger Volgens de Duitse plaatselijke van Pius XII wordt gekozen, politie zijn een slager en zijn zoon wordt door de nieuwe benoeming de schuldigen. I aanzienlijk verkleind geacht. DEN HAAG De Katho lieke Vereniging voor Meis jesbescherming waarschuwt meisjes in Nederland bij voorkeur geen betrekking te aanvaarden als gouvernante gezelschapsdame etc. bij fa milies in het Nabije of Mid den Oosten. De salarissen zijn daar over het algemeen hoog, doch kunnen in geen enkel opzicht een compensatie vor men voor de grote gevaren, waaraan het meisje bloot staat. Geestelijke eenzaamheid en aanpassingsmoeilijkheden zijn maar al te vaak oorzaak, dat het meisje uit de rechte koers wordt geslagen. Hoewel voorna melijk Franse en Zwitserse meisjes in deze betrekkingen werkzaam zijn. is het toch nodig deze waarschuwing te laten ho- lèn. omdat blijkt, dat getracht 's-GRAVENHAGE. Er be staat op het ogenblik in auto- mebilistenkringen grote belang stelling voor de vraag in hoe verre een nieuw apparaat, door een Nederlandse machinefabriek in de handel gebracht het mo gelijk maakt besparing te ver krijgen op de exploitatiekosten van bepaalde auto s. Door mid del van bedoeld apparaat is het n.l. mogelijk'benzine-motoren op petroleum te laten lopen. Door de technische diensten van de ANWB, KNAC en EVO (Alg. Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie) wordt thans aan deze nieuwe vinding bijzondere aandacth gewijd en voornamelijk onderzocht of en in welke mate bii toepassing de motor schadelijke gevolgen zal ondervinden o.a. bij het nemen van onjuiste of onvoldoende voorzorgsmaatregelen door de gebruiker. wordt Nederlandse meisjes voor deze betrekkingen te interesse ren. Gelukkig zijn enigen zo verstandig eerst inlichtingen in te winnen, getuige de aanvragen om informaties, die vrij geregeld bii de Katholieke Vereniging voor Meisiesbescherming binnen komen. De goede zijden van een werk kring in het Nabije Oosten, b.v. in Egypte, waar de kinderver zorgster soms jaren achtereen iri dienst blijft van families en de vertrouwde vriendin der kinde ren wordt, maken het van de andere kant mogelijk meisjes aan te moedigen naar het Oosten te vertrekken, maar dan slechts meisjes die tot een élite beho ren wat karakter en intelligentie aangaat. De situatie in Rome De benoeming van 24 kardina len is zelfs iri Vaticaanse kringen uiteindelijk toch nog onverwacht gekomen. Wel hadden vele ge ruchten de ronde gedaan over een te verwachten consistorie, maar omdat\ men meende, dat dit pas met Kerstmis zou worden gehou den, was de gebruikelijke datum van aankondiging, die zes weken tevoren valt, reeds verstreken** Voorts merkte men in Vaticaanse kringen op, dat de H. Vader Zijn eerste Consistorie bijeengeroepen heeft in 1946, dus in het zevende jaar van Zijn pontificaat. Dit tweede Consistorie valt in het veertiende jaar van 's Pausen pontificaat. Men verwacht zelfs, dat dit het laatste Consistorie van deze Paus zal zijn, omdat de gezondheids toestand van de Paus zienderogen achteruit gaat. De H. Vader kan zich b.v. nog maar zeer moeilijk te voet bewegen, aangezien zich een aandoening in Zijn benen heeft geopenbaard. De H. Vader is Zaterdag uit Castel Gandolfo te Rome terug gekeerd. RIJSSEL, 30 Nov. Het Ne derlandse rekenwonder Wim Klein, die optreedt onder de naam „Pascal" geeft op het ogenblik demonstraties in Frank rijk. In Rijssel nam hij het gis teren op tegen een rekenmachine Met het berekenen van het kwa draat van een getal van zes cij fers was hij twee a drie secon den eerder klaar dan de ma chine Geestdriftige beoefenaars van de wintersport konden Zondag in de buurt van Kraantje Lek te Overveen al enigszins „aan hun trek komen", hoewel er feitelijk nog niet voldoende sneeuw lag voor deze tak van sport.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1