NIEUWE KARDINALEN UIT TWAALF LANDEN Kardinaal Alois Stepinac gaat niet naar Rome K.A.B. is onmisbaar voor Katholieke arbeiders J. A. Middelhuis gekozen tot voorzitter van de K.A.B, Oudste 805 jongste 46 jaar slechts één kloosterling Kardinalen Feltin en Wyszynski staan op sleutelposten Pauselijk Staatssecretariaat Tito zou hem waarschijnlijk land niet meer binnenlaten Na vijf jaren gevangenschap Verbondsraad K.A.B „Neen, zij breken nietzij bouwen vrede, recht en nieuw vertrouwen Met algemene stemmen opvolger van A. Cde Bruyn ROME Met 24 nieuwe kardinalen is het Heilig Col lege, dat o.a. in de elf Congregaties deelneemt aan het bestuur van de Kerk en waardoor en waaruit een nieuwe Paus wordt gekozen, weer op het getal van 70 leden ge bracht, dat sedert Paus Sixtus V (15851590) als het maximum geldt. Tot de 24 behoren, zoals gemeld elf Italianen, waardoor het totaal aantal Italiaanse kardina len thans 27 bedraagt. er dienst te doen als Rode Kruis- sergeant-brancardier. Als zoda nig verwierf hij het Oorlogskruis en vijf eervolle vermeldingen. Hij is om zijn vooruitstrevende en sociale inzichten een van de grootste figuren van onze tijd. Zijn verdediging van de van vele zijden aangevallen instel ling van de zen. priester-arbei ders, maakte hem in geheel Frankrijk bemind, en het leider schap van de PAX CHRISTI- beweging, dat hij in 1950 op zich nam. gaf hem naam in de gehele Christenheid. Voorvechter van het in Frankrijk zo lang achter gestelde bijzonder onderwijs en van groter zorg voor de volks- De benoeming van verschil lende hunner brengt een be langrijke verschuiving te weeg in de bezetting van voorname diplomatieke "posten. Als kardinaal keren naar Rome terug de 71 jarige Aposto lisch Nuntius in Spanje, mgr. Gaetano Cicognani. de even eens 71 jarige Apostolisch Nun tius in Frankrijk, mgr. Angelo G. Roncalli, de 67 jarige Apostolisch Nuntius in Portugal, mgr. Pietro C i r i a c i en de 68 jarige mgr. Francesco Bor- gongini Duca, Apostolisch Nuntius in Italië, evenals mgr. Ciriaci Romein van geboorte en Pauselijk administrator van Loreto. Zij zullen alle vier tot de zgn. Curie-kardinalen gaan behoren en aan het hoofd ko men van een van de Pauselijke „departementen", de Congrega ties. waar verschillende vacatu res bestonden zoals b.v. bij de Congregatie der Religieuzen, die geen Prefect had. Tot kardinaal werden ook be noemd de 64 jarige Patriarch van Venetië, mgr. Carlo Ago- s t i n i, vroeger bisschop van Padua; de Aartsbisschop van Genua. mgr. Giuseppe S i r i, die met zijn 46 jaar de jongste is van de thans nieuw benoemde kardinalen, de 71 jarige Aarts bisschop van Bologna, mgr. Gia- como Lercaro, tot voor kort bisschop van Ravenna en de 70- jarige Aartsbisschop van Bari. De drie andere Italianen zijn de 76 jarige mgr. Celso Costan. t i n i, Secretaris van de H. Con-, gregatie tot Voortplanting des Geloofs, de 69 jarige mgr. Va- lerio V a 1 e r i, Assessor van. H. Congregatie van de Oosterse Kerk, die als president van het Centraal Comité belast was met de organisatie van het H. Jaar en vroeger o.a. Nuntius in Parijs en in Boekarest, en Apostolisch Vicaris in Egypte en Arabië is geweest en tenslotte mgr. Alfre do Ottaviani, Assessor van de Congregatie van het H. Offi cie en Consultor van de H. Con gregatie van het Consistorie. Hij is de enige nieuwe kardinaal die tevoren nooit de bisschopswijding had ontvangen. Er zijn twee nieuwe Spaan- s e kardinalen benoemd, waar door him totaal op vier werd ge bracht: mgr. B. de Arriba y C a s t r o j in. 1886 geboren, se dert Jum 1935 bisschop van Oviedo en vanaf 8 Aug. 1944 Aartsbisschop van Tarragona en de 52 jarige Aartsbisschop van Santiago de Compostella mgr. F. Quiroga y Palacios. Frankrijk Eveneens werden twee Fran- s e kardinalen benoemd, waar door hun totaal in het H. Col lege tot 7 is gestegen. Mgr. George F. G. M. Gren- t e, bisschop, van Le Mans met de persoonlijke titel van Aarts bisschop, is met zijn 80 jaren de oudste van de nieuwe kardina len. sedert 1936 lid van de Aca démie Francaise en o.a. de schrijver van „L'Eminence grise", „De grijze Eminentie". Tot de bekendste van de nieu we kardinalen behoort de 69 jarige Aartsbisschop van Parijs, op 15 Augustus 1949 benoemd als opvolger van wijlen kardi naal Suhard: mgr. Maurice Feltin. In 1928 werd hij op 44 jarige leeftijd, toen de jong ste van het Franse Episcopaat, bisschop van Troyes, later Aarts bisschop van Sens en in 1936 Aartsbisschop van Bordeaux. Tijdens de eerste wereldoorlog toen hij nog kapelaan was in Parijs trok hij naar het front om Twee belangrijke benoemingen ROME Ter gelegenheid van de benoeming van de benoeming van 24 nieuwe kardinalen, zijn tegelijk twee Italiaanse prelaten die ais mogelijke candidaten voor het kardinalaat waren genoemd, tot nieuwe, belangrijke functies benoemd. Mgr. Domenico Tar- d i n i en mgr. Giovanni Battis- ta M o n t i n i, resp. tot nog toe substituut-secretaris voor bui tengewone Kerkelijke aangele genheden en substituut-staats secretaris, werden beide be noemd tot pro-secretaris van 't Pauselijk Staatssecretariaat, de eerste voor buitengewone, de tweede voor gewone kerkelijke zaken. Men verwacht dat beiden bij de eerstvolgende gelegenheid tot kardinaal zullen worden verhe ven. Zulks geschiedde indertijd ook met kardinaal Merry del Val die door Pius X en met kardinaal Consal die door Pius IX tot pro-secretaris werden be noemd eer zij staats-secretaris en kardinaal werden. Er waren echter nog nimmer twee pro-staatssecretarissen te gelijk, en dat accentueert de uiterst belangrijke taak van beide huidige functionarissen. huisvesting is hij in waarheid een kerkyprst van uitzonderlijke be tekenis. Er is slechts één nieuwe D u i t s e kardinaal benoemd, de 51 jarige opvolger van kardinaal Faulhaber, als Aartsbisschop van Miinchen-Freising. mgr. Joseph W e n d e 1. van 1941 tot voor enkele maanden bisschop van Speyer. Er zijn nu, mét dr. Jo seph Frings. kardinaal-aartsbis schop van. Keulen, nog maar twee Duitse kardinalen, de op volgers van de overleden kardi nalen Graf von Preysing van Berlijn, Bertram van Breslau en Graf von Galen van Münster, zijn niet in het H College opge nomen. Met de benoeming van de 66 ja rige Aartsbisschop van Los An- feles, mgr. James F. L. Mac n t y r e, een geboren New Yor ker, hebben de Verenigde Staten thans vier kardinalen; Canada kreeg een tweede kardinaal in mgr. Paul E. Leger Aartsbis schop van Montreal (48 jaar), de enige nieuwe kardinaal, die tot de reguliere geestelijkheid be hoort n.l. de Congregatie der Sulpicianen. In het H. College is opnieuw een Pools kardinaal opgeno men: mgr. Stephan Wyszyns- k i, Aartsbisschop van Cnesen en Warschau. De 51 jarige Pri maat van Polen is de opvolger van de in 1948 overleden kardi naal Hlond en hij staat op een van. de meest aan communisti sche dreiging blootgestelde Ker kelijke post. Samen met de vorig jaar qyerleden kardinaal aartsbisschop van Krakau. mgr. Sapieha, besliste hij over het ge ruchtmakende accoord tussen Kerk en Staat in Polen, waarbij van de Kerk o.a. de erkenning van de Oder-Neisse-grèns werd geëist in ruil voor het principe van vrijheid van godsdienst en godsdienstonderwijs op de scho len. Het Vaticaan heeft dit accoord nooit officieel erkend maar ook nooit gedesavoueerd en mgr. Wyszynski kon het eindelijk gaan toelichten toen hij in April 1951 na drie jaar wachten zijn visum kreeg voor een bezoek aan de H. Vader. Na zijn terug keer schreef hij een ontroerende brief aan alle katholieken van Polen over het groot vertrouwen van de H. Vader in hun vastheid van geloof. Met zijn verheffing tot kardinaal heeft de Paus op nieuw zijn vertrouwen in de per soon van de primaat en in de aanhankelijkheid van de Poolse katholieken bevestigd. Er is n.u ook een Ierse kar dinaal, de 68 jarige aartsbis schop van Armagh, mgr. John dA1 to n. Met de benoeming van drie nieuwe Zuid-Amerikaanse kar dinalen heeft de H. Vader ten slotte het belang van de Zuid- Amerikaanse landen voor de Kerk onderstreept. Equador en Columbia kregen voor het eerst een kardinaal resp. mgr. Carlos Maria de la Torre, de 69 jarige Aartsbisschop van zijn geboortestad Quito, eerder bis schop van Biobamba en Guaya quil en de 63 jarige Aartsbis schop van Bogota, mgr. C. L u q u e, eerder bisschop van Tunja. Brazilië kreeg zijn derde kar dinaal: de 76 jarige Aartsbis schop van San Salvatore mgr. A. A. de Silva die van 1911 tot 1924 bisschop was van Barra do Rio Grande. Behalve de reeds genoemde landen, zijn Argentinië en Por tugal in het H. College ieder vertegenwoordigd met twee kar dinalen en Nederland, Bel gië, Armenië, Oostenrijk, Austra lië, Chili, China, Cuba. Engeland, Hongarije mgr. Mindszenty Peru en Syrië ieder met éen. Enkele uren nadat Mgr Aloys Stepinac zijn verheffing tot kardinaal had vernomen in Krasic, het dorpje waar hij op 8 Mei 1898 werd geboren en waarheen hij thans feitelijk is verbannen, dertig kilometer ten Zuidwesten van zijn aartsbisschoppelijke zetel, Zagreb, stond hij de correspondent van Associated Press in Joego-Slavië, Singleton, een interview toe. In Krasic, een dorp van wijnbouwers, werd het feest van zijn uitverkiezing door velen gevierd, maar Singleton had de grootste moeite om tot de nieuwe kardinaal door te dringen. Voor de deux van zijn huis stond een patrouille van drie man van Tito's militie. Vanach ter dubbele deuren, met ijzeren staven versterkt en gesloten, eiste een priester driemaal po sitieve legitimatie, eer Single- ton werd toegelaten, en het in terview werd hem daarna pas toegestaan toen hij kon aanto nen dat hij indertijd een onder houd met Mgr. Stepinac had -gehad in de gevangenis. Mgr. Stepinac ontving de journalist in een studeervertrek dat niet veel groter was dan de cel waarin hij vijf jaar heeft doorgebracht. Hij zag er goed uit en scheen opgewekt, on danks zijn bezorgdheid over het lot van de Kerk in zijn land. Hij sprak met zachte stem in het Servo-Kroaats, maar met niet minder nadruk. Hij zeide niet van plan te zijn Joego-Slavië te verlaten, zelfs niet om naar Rome te gaan, waartoe hij misschien zal wor den uitgenodigd wanneer op Donderdag 15 Jan. 1953 het Openbaar Consistorie in de Sint Pieter zal worden gehouden en aan de nieuwe Kardinalen de rode hoed zal worden opgezet. „Ik zal mijn volk nooit ver laten", zei hij. „Ik wil bü mijn volk blijven in leven en dood. Als ik Joego Slavië verliet, zou Ik er waarschijnlijk niet meer worden toegelaten. Ik wil hier blijven om mijn volk in zijn ellende bij te staan." De Kardinaal liet zich scherp uit over de betrekkingen tussen de Kerk en de regering van Tito. „Er is in Joego Siavië geen spoor van godsdienstvrijheid. De Kerk verkeert hier in vrijwel dezelfde positie als in Rusland. Ook hier is vrijheid gelijk nul." Mgr. Stepinac verklaarde, dat indien er een compromis tussen Kerk en Staat tot stand zou ko men, die moest worden bewerk stelligd, niet door hem, maar tussen de regering en de Hei lige Stoel. Hij verzekerde echter dat als het conflict voortduurt, de Kerk zal overwinnen". Het materialisme heeft de geest nog nooit verslagen. De staat die 't materialisme omhelst, bewerkt zijn eigen nederlaag. De geest zal overwinnen". De communis tische politiek inzake de opvoe ding van de jeugd, vergeleek hij met die van Hitler-Duits- land. Hij vermoedde dat men zich met zijn post bemoeide. Katho lieke publicaties die aan hem waren afgezonden, hadden hem nooit bereikt en van buiten Joego-Slavië had hij in het ge heel geen katholieke litteratuur ontvangen. Mgr. Stepinac werd op 18 September 1946 in zijn bisschop pelijk paleis te Zagreb gear resteerd, beschuldigd van „mis daden tegen het volk". Op 30 September begon het prdces dat op 11 Oct. eindigde met 't von- 16 jaar dwangarbeid en op nis: verlies van burgerrechten, een vonnis dat gebaseerd was op verdraaide fèuten, valse getui genissen en de vervalste cor respondentie met het Vaticaan. Alle beschuldigingen hadden in naam betrekking op de tijd der Duitse bezetting, toen de Duits gezinde Katholieke Kroaat Pa- velitch met zijn Oestadji's de Orthodoxe Serven met geweld tot 't Katholicisme wilde dwin gen, een politiek waartegen Mgr. Stepinac zich altijd heeft verzet zoals hij ook_ tegen de wil van het volk in wei gerde, de Hertog van Spoleto tot Koning van Kroatië te kro nen. In ferte ging het echter om het verzet van de Bisschop te gen de na-oorlogse communis tische dictatuur. Vrijlating van Mgr. Stepinac werd een eis, toen Tito zich van Rusland afkeerde en het Wes ten hulp vroeg. Tito liet in 1950 weten, dat hij bereid was de Bisschop vrij te laten indien deze het land zou verlaten. Dit aanbod werd op 2 Juli 1951 ter kennis van het Vaticaan ge bracht. Het Vaticaan liet Mgr. Stepinac zelf de beslissing. Hij weigerde, omwille van de onrechtmatigheid van het von nis en omdat hij de regering 't recht ontzegde, een bisschop tot aftreden te dwingen. Tenslotte werd hij begin Dec. 1951 vrijgelaten, op voorwaarde dat hij zich in Krasic zon ves tigen. Zijn benoeming tot Kardinaal bevestigt nog eens dat zijn hou ding de volle instemming van het Vaticaan had en heeft. De Paus heeft hem tot hoge waar digheid verheven, omdat zijn gedrag als een voorbeeld geldt in de strijd tegen de vijanden van de Kerk. zoals reeds eerder in de geschiedenis een vervolgd Prelaat tot Kardinaal werd be noemd: de Poolse Bisschop Leo- skovsky, die onder Bismarck tot gevangenisstraf was veroordeeld. (Van één onzer verslaggevers De verbondsvergadering van de K.A.B.die de eerste twee dagen van deze week in Utrecht wordt gehouden, zette zich gistermorgen aan de verkiezing van enige leden van het verbondsbestuur, onder wie de nieuwe verbondsvoorzitter als opvolger van de heer A. C. de Bruyn die bij zijn benoeming tot minister is afgetreden. De waarnemend voorzitter, de beer J. W. v. d. Akker, wees in zijn kort openingswoord van deze vergadering op de grote betekenis van deze bestuursverkiezing, waarbij hij inging op de taken die aan het verbonds bestuur zijn toebedeeld. Behalve dat dit bestuur hef vertrouwen moet hebben van de leden en besluitvaardig moet ziin, moet het zich verantwoor delijk weten voor de belangen die aan de bond ziin toever trouwd, waaruit voortvloeit de zeng voor de belangen van de gehele Nederlandse bevolking; gemeenschappelijk en wijder gezien, de belangen van inter nationale betekenis. Het wordt, aldus de heer v. d. Akker, betreurd, dat voor de ge salarieerde besturen van het verbond de meest bekwame mensen uit de verschillende bonden worden genomen, die vaak moeilijk gemist kunnen worden. Voor het verbondbe- stuur ziin echter de beste man nen nodig. De nieuwe verbondsvoorzitter zal de taak van de heer De Bruyn moeten overnemen, die zeven en twintig jaar onafge broken de beweging heeft ge leid en er in is geslaagd de K.A.B. tot een werkelijke een heid te maken. „Onze democra tische instelling, kent geen lei dersbeginsel, doch wel diat van de eerste man, die een binden de figuur moet ziin tussen de vele personen die in de bond met verantwoordelijkheid ziin belast Daarom moet voor de ver- hondsvoorzitcr de allerbeste man genomen worden, bewust van de grote verantwoordelijkheid, In volle vrijheid gaan wij het be stuur en de voorzitter kiezen," aldus besloot de waarnemend voorzitter zijn openingsrede. Enige hartelijke woorden wijd de de heer v. d. Akker San de drie verbondsbestuursleden die in de afgelopen maanden zijn overleden. Hij herdacht hierbij de heer J. Reyers van de Bouw- Katholiek Instituut voor Volks huisvesting belangrijk werk heeft verricht. Voorts herinner de hij de heer Jos van Seggelen, „een van de oude garde be stuurslid van de R.K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus en aan de heer Kersenmakers van de R.K. Bond voor Tabaks bewerkers. wier figuren even eens in het werk van de bond zeer gemist zullen worden. Voor de vergadering met de bestuursverkiezing begon, ver welkomde de heer v. d. Akker de vertegenwoordigers van het I.C.V.. van wie de heer Van Istendael Dinsdag een inleiding zal houden over de ontwikkeling van de internationale organi satie. Verkiezing verbondsbestuurders Tot verbondsbestuurders wer den herkozen: G. Cobligbon, Jos Maenen en Jos. Zwanikken: in de vacature G. Z. de Vos (K.A.B. Bisdom Haarlem) werd benoemd Joh. Kortink, voorzit ter van deze bond. Als opvolger van de heeT P. J. S. Serrarens, die als verbonds bestuurder had bedankt, werd na drie stemmingen gekozen J. M. Blommers, voorzitter van St. Raphaël. Tot gesalarieerd verbondsbestuurder werd in de vacature De Bruyn benoemd de heer W. D. Lelieveld, secretaris van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. De waarnemend voorzitter her dacht met enkele welgekozen woorden de vele verdiensten van de heer Serrarens in het bijzonder voor „Herwonnen Levenskracht" en het I.C.V. De heer Serrarens heeft zijn huidige functie moeten neerleggen, om dat hii deel uitmaakt van het hof van justitie van de Europese kolen- en staalgemeenschap. „Het ledental van de K.A.B. beweegt zich nog steeds in stij gende liin," zo constateerde de nieuwe verbondsvoorzitter, de vakarbeidersbönd, die o.a. in het heer J. A. Middelhuis, in een De verbondsraadsvergadering van de KAB heeft gister morgen met algemene stemmen tot voorzitter van 't ver bond gekozen, de heer J. A. Middelhuis, tot dusverre secretaris van de K.A.B. Deze beslissing werd met luid en langdurig applaus begroet. Eén main vermag niets iin de K.A.B., laat staan een man, die na de lagere school vrijwel geen andere school meer heeft gehad, dan die van het leven zelf. Nadat de waarnemend voorzit ter, de heer v d. Akker, in een kort, maar hartelijk speechje de nieuwe voorzitter van harte wel kom had geheten en hem de verzekering had gegeven, dat allen, wie de K.A.B. lief is, hem naar best vermogen terzijde zul len staan sprak de heer Middel huis de aanwezigen toe. Vooropstellende, dat niemand meer kan geven, dan hij heeft en men dus van mij niet meer moet verwachten, zal ik met Gods hulp mijnerzijds alles doen wat in mijn vermogen is om het grote vertrouwen, dat u in mij gesteld heeft nimmer te beschamen, al dus de nieuwe verbondsvoorzit ter. Het is wel een uitzonderlijk moeilijke taak, een zo voortreffe lijke voorzitter, als A. C. de Bruin was. op te volgen. Hij had buitengewone kwaliteiten en was een leider van groot formaat. Ik verheug me er over, dat hij zijn briljante loopbaan bekroond heeft mogen zien in zijn benoeming tot minister. God geve, dat zijn mi nisterschap even vruchtbaar mo ge zijn als zijn voorzitterschap van de K.A.B. De eenparigheid van stemmen bij deze benoeming geeft mij moed om deze taak te aanvaar den. Niet een moed, die berust op onverantwoorde vermetelheid of zelfoverschatting, dat ware dwaasheid. Met behulp van Hem, die tot dusverre de K.A.B. zo rijk heeft gezegend en de steun van Mgr. van Sdhaik de K.A.B. heeft geen betere vriend zal ik alles doen wat in mijn vermogen ligt. Het kerkelijk gezag 'kan onder atlle omstandigheden en onver minderd rekenen op de onbezwe ken trouw en volgzaamheid van de K.A.B., zoals de K.A.B. altijd ■blijft rekenen op de steun en 't vertrouwen van de Kerk. Op dr. Olierook, bekend om zijn grote kennis en van scherp zinnigheid getuigende adviezen, alsmede op allen, die zich aan de K.A.B. nauw verwant weten, deed de heer Middelhuis tenslotte een beroep om hem met alle kracht terzijde te staan, de wer kers ten zegen, tot heil van Kerk en land, getrouw aan het devies „Alles voor het volk, het volk voor Christus". Leve de K.A.B. Mgr. v. Schalk, geestelijk advi seur van de K.A.B. was de eerste die na het dankwoord van voor zitter Middelhuis deze geluk wenste met zijn verkiezing. Hij met gebruikmaking van de rui me ervaring. „Ik heb ai veel meegemaakt" aldus mgr. v. Schalk, „maar ik capituleer nog niet en ik blijf tot uw beschikking zolang dat enigs zins mogelijk is." De Verbondsadvóseur drong er op aan, de grote betekenis van de sociale werkzaamheden van figuren als Sdhaepman en dr Poels steeds voor ogen te houden. Zij gingen er bij hun activiteiten van uit, dat de arbeid moet wor den gebracht tot zelfstandigheid, een streven, waarbij de steun en de helpende mand van intellec tuelen niet kunnen worden ge mist. „De tijden zijn moeilijk", aldus mgr. v. Sdhaik, „en ook nu zal met esprit voor het belang der arbeiders moeten worden voort gegaan. Met de raad, dat de eenheid in de K.A.B. steeds moet worden hoog gehouden, besloot mgr. van Sdhaik, zijn korte felicitatie aan het adres van de nieuwe voor zitter. Verrassing! De verbondsvergadering van de K.A.B., die na de verkiezing van de heer J. A. Middelhuis tot verbondsvoorzitter in de middag werd voortgezet, werd omstreeks vier uur plotseling op verras sende wijze onderbroken, toen de burgemeester van de geboorte plaats van de heer Middelhuis, Haaksbergen, mr. J. H. J. Een huis, de zaal werd binnengeleid, vergezeld van de geestelijk advi seur en de voorzitter en secre taris van de Haaksbergse K.A.B.- afdeling. Deze afvaardiging van de Haaksbergse gemeenschap was na het bekend worden van de verkiezing van de heer Mid delhuis speciaal naar Utrecht ge reisd om persoonlijk aan de nieuwe voorzitter de gelukwen- zegde de nieuwe voorzitter daarbij sen van zijn geboorteplaats te zijn volledige medewerking toe komen aanbieden. Levensloop De nieuwe KAB-Verbonds- voorzitter J.A. Middelhuis werd 5 Maart 1902 te Haaksbergen in Overijsel geboren. Nadat hij de lagere school had doorlopen moest de jonge Middelhuis op 14-jarige leeftijd naar de tex tielfabriek. Hij wilde echter timmerman worden en bezocht daarom nog drie jaar lang de ambachtsavondschool. Maar ten gevolge van de eerste wereld oorlog kon hij ziin timmerliefde niet volgen en hij bleef in de textieL Zo kwam hij als stalenmaker in dienst bij de N.V. Stoomble- kerij en werd in 1929 bevorderd tot eerste stalenmaker. In al de voorgaande jaren had Middel huis veel aan zelfstudie gedaan en zich bekwaamd in de Duitse taal en boekhouden. In het plaatselijke katholieke organisatieleven had hij de aan dacht op zich weten te vesti gen en de benoeming in 1929 tot bondspropagandist bij de R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" voor het district Twente kwam dan ook niet on verwacht. Zeven jaar later, in 1936 volgde zijn benoeming tot dis trictsleider van deze Bond, waarna hij nog weer tot verte genwoordiger voor he.t R.K. Werkliedenverbond voor Over ijsel inzake werklozenzorg werd aangesteld. Voorts werd hij be stuurslid van de bedrijfsvereni ging voor het Twentse Textiel bedrijf voor de uitvoering van de ziektewet. Bij de liquidatie van de R.K. Arbeidersbeweging in 1941 nam de heer Middelhuis ontslag en kwam in 1942 als inspecteur voor de ziektewet bij de Cen trale Onderlinge in dienst. Na de bevrijding werd de hr Middelhuis aangewezen als lid van de adviescommissie voor de femeente Enschede en had een elangrijke functie bij de aan wijzing van kiesmannen voor de nood-gemeenteraad. In de eerste na-oorlogse jaren vervulde de heer Middelhuis nog de functies van fractievoor zitter van de katholieke raads fractie in Enschede, bestuurs lid van de vereniging tot ex ploitatie van volkskoffiehuizen. In 1946 deed het organisatie- leven opnieuw een beroep op de heer Middelhuis toen hij be noemd werd tot voorzitter van de Ned. Katholieke Kleding- en Textielarbeidersbond, waarin in dat jaar ook de Ned. R.K. Naai sters- en kleermakersbond was opgenomen. Twee jaar later ontving hii zijn aanstelling tot gesalarieerd verbondsbestuurder van de Ka tholieke Arbeidersbeweging en volgde hij de heer Dré de Woif als Verbondssecretaris op. Thans is de heer Middelhuis geroepen om de hoogste plaats in de katholieke Arbeidersbe weging te gaan bezetten. korte rede na ziin benoeming. ..Zii het minder sterk, dan we voor deze gewend waren. Wii zijn nu meer en meer gqkomen aan de zeer moeilijk te winnen ongeorganiseerden. Het laatst bekende cijfer van het ledental is dat van 1 October j.l. en het wijst het cijfer 332.636 aan. Dat betekent sinds 1 Januari j.l. een vooruitgang van 5390 leden. Klove tussen K.A.B. en N.V.V. Trots de goede samenwerking in de Raad van Vakcentralen, in de Stichting van de Arbeid, in de S.E.R. en zo men wil in nog andere organen, blijft er een niet te overbruggen klove tussen ons en het N.V.V. Immers: het woord van Christus zelf: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij" geldt niet alleen voor de mens individueel, maar ook daar waar die mens collectief, in georga niseerd verband optreedt. In West-Duitsland heeft, om- der invloed van de eenheids vakbeweging. de katholieke sociale leer haar invloed op het maatschappelijk gebeuren gro tendeels verloren. Dit voorbeeld bevestige ons in de overtuiging van de onmisbaarheid van onze K.A.B. De economisoh-financiële toe stand van ons land ontwikkelde zich, mede dank zii .het con sumptie-offer van arbeiders en beambten, verder in gunstige zin. De vreugde hierover wordt echter in belangrijke mate ge temperd door de minder gun stige toestand van de werk gelegenheid en de zorg daarvoor voor de naaste toekomst. De maatregelen, door de vorige regering getroffen, ziin onvol doende gebleken om de werk loosheid binnen de normale grenzen te houden. De K.A.B. geeft aan nuttige en productieve arbeid voor allen, die werken kunnen en werken willen, verre de voorkeur boven een toestand van grotere welvaart voor een deel, gepaard met een grote werkloosheid voor velen. Katholieke eenheid De heer Middelhuis pleitte voor een afschaffing van het systeem der gemeente-classifi catie, hoopte dat bij een huur verhoging gezocht zal worden naar een compensatie en legde nog eens de nadruk op de bezits vorming. De K.A.B. zal moeten voortgaan met een actieve cul tuurpolitiek en dienen te zorgen, oat geloofsafval en geloofsver- slapping niet toenemen. De zorg voor de katholieke eenheid heeft ons weerhouden te reageren op tal van prikkelende uitlatin gen vam de laatste tiid. De K.A.B. Is steeds bereid te zoeken naar wat bindt en samenbrengt en te vermijden wat scheidt. Doch de liefde kan niet van een kant komen. Heel ons streven moet erop gericht zijn, dat anderen van ons kun nen getuigen: „Neen, zij breken niet, zij bouwen vrede, recht en nieuw vertrouwen." Tijdens de middagbijeenkomst ging de verbondsvoorzitter in het kort in op verschillende belang wekkende sociale en economische kwesties, die door de woord voerders waren aangeraakt. Ten aanzien van de kinder bijslag wees de heer Middelhuis er op, dat door de K.A.B. een grotere progressiviteit wordt voorgestaan, zowel gerekend naar het aantal kinderen in het gezin als naar de hoogte van het ge noten loon. Verheugend noemde hu het, dat er verschillende teke nen zijn, die er op wijzen, dat in het andere kamp meer inzicht komt voor het door de K.A.B. ingenomen standpunt ten aanzien van de kinderbijslag. De vraag of het consumptie- offer, dat de arbeiders hebben gebracht, thans reeds ongedaan moet worden gemaakt, achtte de verbondsvoorzitter moeilijk te beantwoorden, daar aan deze kwestie andere vraagstukken ver bonden zijn, die verband houden met de werkgelegenheidspolitiek. Het probleem van de midden groepen, waaraan in de laatste tijd breder belangstelling is ge geven, achtte de heer Middelhuis 09k voor de K.A.B. van beteke nis. Het zal daarom een passende plaats moeten krijgen in de stu die van het gehele loon- en sa- larisvraagstuk. Ingaande op een desbetreffende vraag zeide de verbondsvoorzit ter van mening te zijn, dat de betekenis van het katholieke volksdeel in het bedrijfsleven en met name in de te vormen be- drufschappen vaak niet voldoen de tot haar recht komt. De heer Middelhuis waarschuwde met na druk de katholieke arbeiders te gen dit gevaar, dat slechts be zworen kan worden door een zo volledig mogelijke toetreding tot de katholieke organisatie. In antwoord op een door de heer Zwanikken, voorzitter van de Utrechtse Diocesane Bond, op geworpen vraag betreffende de zich steeds verder uitbreidende activiteit der coöperaties, ook op terreinen waar alleen de stands organisaties werkzaam kunnen zijn, raadde de heer Middelhuis de diocesane bonden aan, zich op de hoogte te stellen van deze gewraakte coöperatieve activi teiten en zich daarna te richten tot het verbond, opdat kan wor den overwogen wat ter oplossing van deze moeilijkheden kan wor den gedaan. Als resultaat van de ingekomen bondsvoorstellen, die in deze middagvergadering in behande ling kwamen, werd besloten een commissie in het leven te roe pen, die de vraag zou moeten bestuderen, in hoeverre de K.A.B. het lidmaatschap ook moet open stellen voor niet-practiserende katholieken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3