Iedere immigrant moet weer van onder af aan beginnen Jonge vrouw in slaap gewurgd door man en schoonvader Politiemannen bereidden nieuw verzetswerk voor Amerikaanse order van 29 millioen dollar Sinterklaas redde kind uit het ijskoude water aak Wordt tactische luchtmacht in ons land uitgebreid? iminen! \rom juist nu, :hijn-vitaminen? in zitten tre vitaminen? jw kennis chijn-vitamineni Saar kiest Europa Sanapirin„A, OOK IN CANADA: Veel meer dan 12.000 personen kunnen worden opgenomen van ons Reorganisatie I.C.V. noodzakelijk DE MOORDZAAK-LIEMPDE Opnieuw 15 en 20 jaar gevangenisstraf gevorderd Definitief contract getekend Coppi en Schulte Zuurdesem cht! dit is...", 'el geloven. 1 van smaak m, moeder", ngskracht... eel weet ik Dinsdag 2 December i v,»2 Pagina 5 ndje komen wij één en dat is zon. Vooral eger waren dan ook loosheid en nog veel i de orde van de dag. rhter kent men een nedie ertegen: De :amiaen D. 'Zonae- adig aan vooral nu >p deze zonneschijn- schaffen. Dat voor leid, mevrouw". n, vers fruit, lever- k, boter; zonneschijn- il in veredelde Blue juiste kwantum - niet ïinig. Hoe belangrijk t beendergestel, het stand, Uw vitaliteit, heet het: Blue Band :re zonnekostl :e het se" |ja|neh1 het been- i ,A j ja |nee| in water? JA nee[ :iaal voor i i „„.„i angrijk? BB de weer- ja[ nee| 26 ,rachitis pTf5ü] JA nee land de ja nee 8 - Mfq L - '9 MN l jankinstellinig werden 'volge een drietal pun- :r gewaardeerd. Nog 'n nkfonds trok deze mid- aandacht en wel Hol- ank Unie, waarvan aan van de week het jaar- is verschenen. Vandaag e handel in de claims *e affaire in deze claims n Beursdagen duren. van de aandelenkoers jdag is de theoretische van deze claims f 34, Zij weken vandaag nauwelijks af, want al werd een adviesprijs n van f 33,50. overige afdelingen viel einig te beleven, maar waren ook cultuur- vriendelijk gedisponeerd, ote internationale fond- ekten algemeen koers- zij het van bescheiden »t sterkst trok de aan- e vaste stemming van en Unilever, die tot 179 Op de beleggings- as het stil. BUITENLANDS OVERZICHT De uitslag van de recente verkiezingen in Saarland kan rnen moeilijk vergelijken met die van 1935. De omstandigheden waarin de Saarlanders in 1935 verkeerden vergeleken met die van nu zijn beslist andere. Dit maal heeft de bevolking zich beslist uitgesproken, tegen een terugkeer naar Duitsland. Het lag enigszins in de lijn van de verwachtingen die gekoesterd werden. Maar dat de stemmen verhoudingen zö sprekend zou den zijn had niemand verwacht. Zelfs minister-president Hoff mann was verrast. Eigenlijk was het niet zo zeer een keuze tus sen Frankrijk en Duitsland, dan wel tussen een Duitse en een Europese status van het Saar- gebied. De Saarlanders hebben voor het laatste gekozen en daarmede een voorbeeld gege ven aan geheel Europa. In zo verre is deze duidelijke uit spraak van verheugende bete kenis. Want het wel en wee der Europese éénwording hangt er in feite vanaf. Het betekent eveneens de bestendi ging van het bewind van Hoff mann en de wens voort te bou wen op de Franse economische steun. Meer dan 2/3 deel der bevolking wil niet anders! Adenauer heeft van het eerste begin af, dat de Saarkwestie in het geding werd gebracht, de economische verbindingen tus sen Saarland en Frankrijk wil len verbreken. Zou dit gebeuren dan stond Saarland voor een bankroet. Ongeveer 20 pCt. van de bevolking was in "dat geval tot ledigheid gedoemd. Een factor, die van beslissende invloed bij de stemming is ge weest .Het raakt immers het naakte bestaan. Hoffmann heeft zich steeds een voorstander van de samenwerking met de Fran sen getoond. Een situatie, ont staan kort na de oorlog, leidde hier eenmaal toe. Het Saarge- gebied heeft een tweeledig ka rakter Economisch is het aan gewezen op Frankrijk. Cultu reel is het uitgesproken Duits. Op het laatste hebben de natio nalistische stromingen in de Bondsrepubliek gespeeld. De aanmatigende propaganda van Duitse zijde, in de vorm van dreigbrieven en obstructies heb ben geen goed gedaan. Het.ver bod van de regering om geen Duits gezinde politieke partijen toe te laten, dit verbod be rust op de bepalingen van de grondwet zo zegt de regering heeft achteraf bezien niet in het voordeel gewerkt van de Duits- gezinden. Nog geen derde deel immers heeft zich aan de Duit se richtlijn gehouden om de stemming te boycotten. Merk waardig is de verdeeldheid on der de sociaal-democraten. De socialisten van Saarland hebben zich eensgezind verzet tegen net Duitse standpunt. De sociaal democraten van de Bondsrepu bliek, met de onlangs gekozen nieuwe voorzitter Ollenhauer aan de kop, roepen nu om 't hardst, dat de verkiezingen onwettig zijn. Een vreemde tegenstelling in het kamp dezer voorvechters voor de internationale verbroe dering. Blijkbaar zijn ook de Duitse socialisten nog steeds besmet met het nationalisme. Het wachten is nu op een her vatting van de Frans-Duitse besprekingen, die destijds zijn afgebroken als een gevolg van de scherpe critiek van Duitse zijde op de verkiezingen. Enigs zins is de hoop op een uitein delijk bevredigende oplossing herleefd. Bonn kan deze duide lijke uitslag niet helemaal naast zich neerleggen. 4» (Advertentie' tegen kou - koorts -griep Koker 50 tabletten 80 cl 25 tabletten 45d (Van onze redacteur) De Canadese regering heeft het minimum aantal boeren, dat in 1953 kan emigreren naar Canada en daar terstond aan het werk kan gaan, gesteld op 12.000. Dit betekent, dat er veel meer welkom zijn en dat de Canadese rege ring hoopt, dat er ook inderdaad meer zullen komen. Bo vendien is de lijst van beroepen, waarin nog bekwame krachten gebruikt kunnen worden belangrijk uitge breid. Tenslotte zijn de emigratie-mogelijkheden voor personen met speciale kwaliteiten als bijvoorbeeld M.T.S.'ers beter geworden. Canadese regering personen aan bevelen, die krachtens bekwaam heid in aanmerking komen voor een plaats in de Canadese maat schappij, waarvan bij gebleken geschiktheid de emigratie van deze mensen wordt bespoedigd. Voor verloofden Naar aanleiding van vragen deelde minister Ewen nog mede, dat verloofde paren, waarvan de jongen of het meisje emigreert, beiden tegelijkertijd aan een me dische keuring worden' onder- Deze mededeling deed minister A. Ewen, Canadees immigratie attaché te Den Haag, toen deze voor de leden van de Stichting Landverhuizing Nederland en voor het bij de emigratie betrok ken personeel van de arbeids- bureaux een lezing met een in formatief karakter hield. Engels leren Minister Ewen beklemtoonde daarbij wederom de noodzaak van het leren van Engels door de toekomstige emigranten, voor al de niet-boeren. Ieder moet weer van onderen af beginnen en wanneer de instructies van de patroons begrepen worden en daarna behoorlijk worden uitge voerd, dan zal iedere emigrant in Canada zijn weg kunnen vin den en spoedig de plaats berei ken, welke hij overeenkomstig zijn bekwaamheden verdient. Aanbeveling verdient het, dat emigranten zich bij voorkeur in kleine plaatsen vestigen. Het huisvestingsprobleem is daar kleiner dan in de grote steden, terwijl de emigrant zich boven dien sneller bij zijn omgeving aanpast. Voor emigranten, die zich reeds in Canada gevestigd heb ben en zich daar een bestaan hebben kunnen verwerven, be staat de mogelijkheid om familie leden naar Canada over te laten komen. Deze familieleden moe ten echter aan de medische voor waarden voldoen, ofschoon voor bepaalde gevallen, welke steeds op zich worden bekeken, uit zonderingen gemaakt kunnen worden. Daarnaast mogen reeds ingeburgerde emigranten bij de „PAMIR" NOG STEEDS AAN DE KETTING Het Duitse opleidingsschip de „Pamir" ligt in Rotterdam nog steeds aan de ketting. Zoals be kend heeft de rederij „Neerlan- dia" beslag op het schip laten leggen in verband met de schuld, die de Duitse rederij Schliewen, aan wie de „Pamir" behoort, aan de Nederlandse rederij heeft. Sedert 1 November heeft de rederij Neerlandia niets meer ver nomen van de eigenaresse van de Pamir en op de voorstellen tot aflossing der schuld is niet meer gereageerd. Ook bij het Duitse consulaat te Rotterdam is over de gang van zaken niets bekend. Misschien, zo zegt men daar, zal de kapitein van de „Pamir". die Maandagavond of Dinsdag a.s. uit Duitsland terug komt, voorstel len meebrengen. Iedere ligdag in Rotterdam komt de Duitse rederij in totaal op ongeveer 1500 mark. Het Noors-Nederlands atoomonderzoek UTRECHT. 1 Dec. Naar het A N.P. van de zijde der stich ting voor Fundamenteel Onder zoek der Materie (F.O.M.) ver neemt heeft de directie van een Noorse scheepswerf een bedrag van 200.000 Noorse kronen ter beschikking gesteld voor de 'Ne derlands—Noorse samenwerking op het gebied der studie van de atoomenergie ten behoeve van het gemeenschappelijk project tot de verdere ontwikkeling van de kernreactor en van diens pro ducten. Het rijdend postkantoor „Voor het Kind" 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. De route van een der bii de kin- derpos'tzegelactie ingeschakelde riidende postkantoren is als volgt gewijzigd: op 4 December a.s. wordt Sittard bezocht in plaats van Geleen. Op 19 Dec. Den Helder in plaats van Hee renveen en op 23 December Haarlem in plaats van Bloemen de al en Overveen. (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen zal de re visiewerkplaats voor straalmoto ren van de Luchtstrijdkrachten van Delft naar Woensdrecht wor den overgeplaatst Deze over plaatsing en de uitbreidingswerk zaamheden welke op het ogen blik op Woensdrecht worden uit gevoerd, hebben ter plaatse aan leiding gegeven tot het gerucht, dat dit vliegveld een nieuwe ba sis voor de tactische lucht.macht (vliegtuigen, die belast zijn met de ondersteuning van operaties op de grond) zal worden en dat er dus Thunder jets gestation- neerd zouden worden Van de zijde van de LuCht- maChtvoorlichtinigsdienst werd ons medegedeeld, dat er niets bekend is van een besluit om Woensdrecht te bestemmen tot basis voor de tactische lucht macht. Men achtte het evenwel niet uitgesloten, dat er een of meer squadrons Thunderjets op Woensdrecht zouden komen. De tactische luchtmacht be schikt op het ogenblik over twee bases: Volkel en Welschap. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de tac tische luchtmacht in de toekomst met deze steunpunten niet kun nen volstaan. In de directieven, welke van T Hoofdkwartier van de NAVO- luohtstrijdkrachten te Fontaine- bleau zijn uitgegaan ten aanzien van de bouw van vliegvelden, zou dan ook gesproken zijn over de aanleg van nog een basis voor de tactische luchtmacht in Neder land. De behoefte aan een nieuwe basis zal nog meer voelbaar wor den, wanneer de Gloster-meteors vervangen kunnen worden door straaljagers, die beter geschikt zijn voor het onderscheppen van snelle bommenwerpers. Zoals bekend, zijn hierover on derhandelingen gaande met En geland. Indien een nieuwe straal jager, b.v. de „Swift' ter beschik king van de luchtverdediging ge steld zou kunnen worden, zullen de Glosters waarschijnlijk in de tactische luchtmacht worden op genomen. Deze vliegtuigen kun nen namelijk, wanneer zij voor zien z;jn van raketten en meer boordwapens, zeer goed gebruikt worden voor 'het steunen van operaties op de grond. EEN CENT MEER VOOR THUISBEZORGEN 's-GRAVENHAGE. 1 Dec. Naar het ministerie van Land bouw. Visserij en Voedselvoor ziening meedeelt, is thans een regeling getroffen, waarbii het voortaan is toegestaan tijdens perioden waarin sneeuwval noopt tot het maken van extra bezorgkosten, voor de bii de consument te bezorgen con- sumptiemelk en voor het be zorgde brood een prijs te bere kenen, welke één cent per liter melk, resp. per brood van 800 gram. meer bedraagt dan de vastgestelde maximumprijs. De ze tijdelijke prijsverhoging mag alleen worden berekend, als de bezorging op normale wijze derhalve dagelijks voortgang heeft. öie weReLö 's-HERTOGENBOSCH, 1 Dec. Het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen twee politie mannen uit Brunssum (L.). Deze mannen, die een verzetsgroep hadden willen vormen voor het geval van een Russische agressie, waren wegens diefstal en verduistering van patronen voor pistolen en stenguns door de Maastrichtse Rechtbank veroordeeld tot f 25. boete subsidiair tien dagen hechtenis. In hoger beroep had de advocaat-generaal bij het Bossche Gerechts hof f 100.— boete subsidiair dertig dagen hechtenis geëist. Het Hof veroordeelde thans P. B. tot f 100.boete subsidiair dertig dagen hechtenis en P. H. tot f 60.subs, dertig dagen, met de bepaling, dat zij de weggenomen patronen aan de wapenkamer van het politiebureau moeten teruggeven. NEW YORK De Ameri kaanse mode-industrie ver wacht een stoot in de goede richting van „Mamie" Èisen- hower, de komende „First lady", die ook op het gebied van de mode een figuur van betekenis wordt geacht. „Ma mie's" favoriete kleur is een zacht blauw dat bij haar ogen past. Men verwacht daarom in het komende voorjaar voor deze schakering een meer dan gewone belangstelling. Zij heeft ook een hartstocht voor hoeden. Tijdens de cam pagne-reis van Ike nam ze er meer dan 50 mee en het is bekend, dat zij van een hoed in 'n etalage wel eens zo „weg" is geweest, dat zij een voudig niet langer zonder dat hoofddeksel kon leven. MONTPELLIER Ter ge legenheid van de dood van ex-köningin Helena van Ita lië zijn te Montpellier in to taal 23.000 telegrammen van rouwbeklag ontvangen, o.a. van Z.H. de Paus, ex-koning Leopold van België en ex- koning Zogoe van Albanië. SAN SEBASTIAN Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Elizabeth aan Australië in 1954 zal een tweekamp in het hakken van bomen worden gehouden, waarvoor Spanjaarden zijn uitgenodigd, omdat men in Australië had vernomen dat de Spaanse houthakkers tot de beste ter wereld behoren. worpen, zodat vóór een van bei den vertrekt, de zekerheid be staat, dat er voor geen van bei den beletselen zijn om te emi greren. De Canadese regering acht het echter wenselijker, dat verloofde paren in het huwelijk treden alvorens een van beiden emigreert. Bij de officiële bestuursmede delingen, die volgden op de rede van voorzitter Middelhuis tij dens de K.A.B.-vergadering te Utrecht, sprak deze over de reor ganisatie in het Internationaal Christelijk Vakverbond, welke nodig is gebleken om dit inter nationaal orgaan meer te doen beantwoorden aan de nieuwe ontwikkelingen in de arbeiders wereld. Het verbondsbestuur van de K.A.B. nam de vraag in over weging of een reorganisatie van het I.C.V. wenselijk moest wor den geacht. Gedacht werd aan de mogelijkheid, dat het I.C.V. de internationale zou worden van de katholieke èn protestants-christe lijke organisaties. Het I.C.V. is een steeds belang rijker invloed gaan uitoefenen in internationale organen en steeds meer wordt op de medewerking van het I.C.V. een beroep gedaan voor de oplossing van proble men die buiten het zuiver vak- bewegingsgebied liggen. In het licht van deze groter wordende invloed en van de noodzakelijk heid, dat het I.C.V. zijn opvat tingen over alle arbeidsproble men doet gelden, heeft het be stuur van het I.C.V. zich voor genomen de reorganisatie door te voeren op tweeërlei plan. Ten eerste zal de samenwer king met internationale groepe ringen op eonfessionle grondslag op nauwere en meer rationele basis worden gevoerd. En ten tweede zal het I.C.V. zijn secre tariaat uitbreiden en in verschil lende delen van de wereld een aantal vertegenwoordigers aan stellen. Een en ander zal meebrengen, dat het I.C.V. over meer inkom sten zal dienen te gaan beschik ken, hetgeen een beroep op de financiële medewerking ook van het verbond betekent. Huisvestingspolitiek Sprekende over de problemen van de volkshuisvesting zeide de heer Middelhuis, dat het Kat'h. Instituut voor Volkshuisvesting zal worden gehandhaafd als ka tholieke centrale van woning bouwverenigingen. Het op te richten nieuwe instituut zal de overige meer algemene belangen op het gebied van volkshuisves ting en stedenbouw behartigen. Gadj ah Mada (Tjerk Hiddes) op Ambon DJAKARTA. 1 Dec. Het vlaggesohip van de Indonesische marine, de „Gadjah Mada" (de vroegere Tjerk Hiddes) heeft de vorige week een bezoek van 3 dagen aan Ambon gebracht; dit was het eerste bezoek aan deze haven. Vernomen wordt, dat de bevolking de bemanning een hartelijke- ontvangst bereidde. MONUMENT VAN BERGEN-BELSEN ONTHULD Prof. Th. Heuss, pre sident van de West- Duitse Bondsrepubliek heeft Zondag in te genwoordigheid van vele autoriteiten in het voormalige con centratiekamp Bergen Belsen een monument ter nagedachtenis van de 22.500 doden van het kamp onthuld. Het monument be staat uit een grote obelisk, geplaatst te gen een muur (als symbool van de Jood se „Klaagmuur"). Het is voorzien van het opschrift „Aan de slachtoffers van de Nazi-tirannie" in ver scheidene talen. De 22.500 doden van Ber- gen-Belsen liggen nu begraven in 13 massa- en 11 afzonderlijke graven. .,A' - ^«ÖÖBÖDmsgJf 1000 T0TE - .1 (Van onze correspondent) Op een dag in Juli van het vorig jaar werd het kleine plaatsje Liempde bij Boxtel opgeschrikt door een afschuwelijke wandaad. Op een boerderij zou volgens aangifte een jonge vrouw zich door ophanging van het leven hebben beroofd. Het betrof de echtge note van de boer J. Kuppens, een zekere Johanna Huyboom. De vrouw was nog niet zo lang geleden getrouwd en het huwe lijk van deze vrouw, afkomstig uit Noord-Holland, was via een advertentie tot stand gekomen. Op de boerderij woonden verder nog: de vader van de jonge boer en een tante, namelijk dé zuster van de vader. De mensen hadden weinig of geen contact met de buitenwereld en niet zodra was het huwelijk gesloten, of de na righeden begonnen, nu er een z.g. vreemde eend in de bijt was gekomen. De drie boerderijbe woners stonden bekend als zeer gierig en vrekkig; toen de jonge vrouw nieuwigheden ging invoe ren, werd de zoon door zijn vader en tante opgeruid, dat dit alles geld kostte en dat mocht onder geen beding gebeuren. Erger nog: men liet het voorkomen alsof de vrouw het begrepen had op de spaarcentjes, die er heel wat waren. En toen zij eens naar haar familie ging, werd kort en bondig het plan gesmeed haar bij thuis komst uit de weg te ruimen. Dit plan is door de vader en de zoon (de echtgenoot) ten uitvoer ge bracht. De Bossche Rechtbank heeft destijds de 73-jarige vader en de 36-jarige zoon resp. veroordeeld tot 15 en 20 jaar. Voor het Ge rechtshof in Den Bosch diende Nadat in het begin van dit jaar door onze minister van Marine voorlopige overeenkomsten wa ren getekend met het Ameri kaanse ministerie van Marine be treffende de bouw in Nederland van achttien mijnenvegers en vijf patrouillevaartuigen, is in de afgelopen week door een dele gatie van het „Bureau of Ships" van het Amerikaanse ministerie van Marine onderhandeld over de definitieve overeenkomsten. Maandagmiddag zijn deze over eenkomsten getekend door mi nister Staf enerzijds en de heer Graham C. Bannerman van het „Bureau of Ships" anderzijds. Mede aanwezig waren de Ame rikaanse ambassadeur Sëlden Chapin, de heer Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie in Nederland, de staatssecretaris van Marine vice-admiraal H. C. W. Het proefreferendum te Delft en Bolsward Op de dag van het proefrefe rendum van de Europese Bewe ging te Delft en Bolsward (op Woensdag 17 December) zal te Delft gebruik worden gemaakt van een rijdend stemlokaal. Dit zal langs 24 instellingen (zieken huizen, tehuizen Voor ouden van dagen enz.) rijden. Het verplegend personeel en de verpleegden, voor zover zij daar toe in staat zijn, zullen in de auto kunnen stemmen: de bed- patiënten zullen op bed hun stem kunnen uitbrengen en wel op een wiize welke het geheime karakter van de stemming volkomen waarborgt. De stembureaux blijven tot 's avonds acht uur geopend. De verwachting is dat een uur later reeds de uitslag van Delft en Bolsward bekend zal zijn. Moorman en de vlagofficier ma terieel der Kon. Marine vice- admiraal F. Stam. De 18 mijnenvegers zullen te zamen met 14 mijnenvegers, die wórden gefinancierd uit de te genwaarde-fondsen, worden ge bouwd op Nederlandse werven. De vijf patrouillevaartuigen zul len worden gebouwd op de Rijks werf te Den Helder. De waarde van deze Amerikaanse opdrach ten is in totaal ongev. 29.000.000 dollar. PARIJS, 1 Dec. „Ik wilde mijn wielerseizoen op mooie wijze beëindigen", zo vertelde vandaag Fausto Coppi aan ver slaggevers. Hij voegde hier aan toe, dat zelden een ereronde hem meer genoegen gedaan had, dan die van gisteravond samen met Ger- rit Schulte. met wie hij een „Amerikaanse wedstrijd" in Pa rijs gewonnen had. „Indien ik de wedstrijd niet gewonnen had, dan zou dit geen drama geweest zijn, maar ik wilde op mooie wijze het seizoen beëindigen en ik heb zo hard gereden als ik kon. Natuurlijk had ik een prachtige steun aan Gerrit en hij zal wel tot de con clusie zijn gekomen, dat mijn capaciteiten in een Amerikaanse wedstrijd niet op gelijke hoogte als de zijne liggen." De Franse sportjournalisten schreven gister: „Niemand zou de geweldige snelheid van Coppi en zijn ploegmaat hebben kunnen weerstaan." Onder de huidige renners zijn er geen, „die in dit speciale soort baam wedstrijd op gewassen zijn tegen deze ploeg", schreef René de Latour in de Parisien Libre. de zaak heden opnieuw. Beide verdachten toonden geen enkel spoor van berouw en zij lieten het voorkomen of zij in drift hadden gehandeld. Zij hebben nl. de vrouw op een Julinacht van het vorig jaar in haar slaap ge wurgd en toen opgehangen. De advocaat-generaal was echter van mening dat moord wel degelijk vast stond en opnieuw werden dezelfde straffen gerequireerd. Uitspraak over veertien dagen. Dr Taylor voorlopig directeur-generaal Unesco PARIJS. 1 Dec. (Reuter) De Amerikaan Dr John Taylor, plaatsvervangend directeur-gene raal der organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur der V.N. (Unesco) is Maandag een stemmig tot voorlopig directeur- generaai benoemd. Hij zal deze functie bekleden totdat de volgende algemene con ferentie. die waarschijnlijk in April bijeen zal komen, een op volger zal hebben gekozen voor Dr Jaime Bodet. die tien dagen geleden aftrad uit protest tegen verlaging in de begroting. 99 99 Bij zijn tocht door Zuilen heeft ook de goed-heilig man zich niet aan het toeval kun nen onttrekken. Juist toen St. Nicolaas vergezeld door zijn knechl over de Van Egmond- kade reed, wilde dit toeval dat twéé kinderen door het dunne vliesje ijs zakten, dat zich op het water van deze kade ge vormd had. St. Nicolaas gaf de chauf feur terstond een teken om te stoppen en verliet vervolgens snel de auto. De Sint rukte zich de bissdhopsmantel van de schouders en spoedde zich in zijn fladderende albe naar de waterkant Hij stak het spartelende jongetje, de 7-ja- rige R.L.. zijn staf toe, waar bij Zwarte Piet met één been in het water staande, assi steerde. Bedenkend dat de krul los op de staf gemonteerd is en dus weinig houvast bood, ontdeed de Sint zich vervol gens van zijn singel en wierp het jongetje het blankwitte koord toe. Het jongetje slaag de er in, het koord te grij pen en even later stond het bibberend en wel op 't droge naas Sinterklaas, wiens baard wapperde in de wind. Het an- dere kind. een meisje van on- ge veer dezelfde leeftijd, was intussen door voorbijgangers uit het even koude als natte element verlost Deze redding is de Sint niet in zijn koude gewaden gaan; zitten. Na afloop van deze on-; vrijwillige demonstratie van stoutmoedigheid en heilige koelbloedigheid is de goedhei- lig-man een gastvrije woning op de Van Egmondikade bin- nengestapt, na beleefd ver- zocht te hebben om gelegen- heid om weer wat op verhaal te mogen komen. Zwarte Piet heeft zijn schoenen en zijn kousen bij de kachel te dro- gen mogen hangen, terwijl Sinterklaas misschien wel een sigaretje opgestoken heeft. Maar dat weten we niet ze- ker, want de gastvrouw van St. Nicolaas sloot gauw de gordijntjes. Per slot van reke- ning moest ook de baard van de Sint weer wat bijgekamd worden en zoiets doet de Sint nu eenmaal niet ten aan- 5 schouwe van iedereen. DE WERKGROEPEN, zo zei de algemeen secretaris van de K.A.B, dr. Albering, op de grote demonstratieve bijeen komst j.l. Zaterdag te Utrecht, moeten zijn het duurdesem van de Partij. Hun taak is, de vor ming en meningsuiting in en van de Partij ter hand te nemen, méér en beter dan de afdelingen dit kunnen doen. Het kan en mag de bedoeling niet zijn, het werk van de afde lingen uit te schakelen. De afde lingen zijn en blijven de organi satorische grondslag van de Partij. Reglementair zijn zij het eerste en voornaamste orgaan van de Partij. Dat moeten zij blijven. Zien te blijven, zouden wij willen zeggen. Als er gesproken wordt van gevaar, dat de afdelingen in het „werkelijke leven" van de Partij worden uitgeschakeld, dan hebben zij het zelf in de hand, dit gevaar af te wenden. Vele waren al te lang tevreden met het „wettelijke leven", op het papier van het reglement, in waarheid waren zij vaak dode dingen. Als het goed is, kunnen de afdelingen in de beste verstand houding, de arbeid van de werk groepen aanvaarden als 't „vlieg wiel" in het plaatselijke partij- werk. Vooral dan natuurlijk in politiek opzicht, voor de zo broodnodige ontwikkeling, bevor dering van de studie, de me ningsvorming, die daarna tot meningsuiting komt! Op politiek gebied heerst er, zo moest de Partijvoorzitter ge tuigen, een ontstellende onkunde, vooral ten aanzien van de prin cipiële grondslagen van 't staat kundige werk. Dit kan een belangrijk stuk beter worden, vooral wanneer ook de meer-ontwikkelden zich meer tot dit werk aangetrokken zullen gevoelen. Wij hopen, dat de wekroep van 29 November alom in de Partij' zal worden verstaan. In de Partij en ook daarbuiten. Want menigeen, die zich tot nog toe buiten het partijwerk hield, om dat hot „kiesverenigingswerk" hem (of haar) niet interesseerde, kan in de Werkgroep de gelegen heid vinden, om zijn zeer ge waardeerde en broodnodige me dewerking te geven. Dan kan dit belangrijke werk, dat in wezen méér studie dan arbeid is, worden tot wat de leiding beoogt: het zuurdesem van de Partij. „Werpt het oude zuurdesem weg, wordt tot nieuw deeg"!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5