De invloed van de Bijbel op de volkeren RADIO Ex-koningin Helena begraven te St. Lazare D.D.D. UW PUZZLE Opleiding bedrijfspaedagogiek jO*(; Amerikaans journalist bereist 65 landen „Op de vleugelen van het ivoord IS aar wij vernemen programma Scheepsberichten voor vandaag De wedstrijd tussen een overhemd en een nachtpon MARKT en BEURS fr DEN HAAG, 29 Nov. (KNP) Een vliegtocht van bijna drie maal de aardomtrek heeft de vijftigjarige Amerikaanse schrij ver en journalist dr. Roland Hall Sharp en diens vrouw naar Nederland gebracht, dat een van de 65 landen is, die hij op zijn wereldreis heeft bezocht of nóg gaat bezoeken. Er zijn heel wat wereldreizigers, die Op hun tocht ook Nederland aandoen, maar van weinigen is het mo tief zo sympathiek als van dit Amerikaanse echtpaar. Overtuigd van het grote be lang en do betekenis, die de H. Schrift heeft voor de mensheid, hebben zij het plan opgevat een wereld wij drapport op te stellen over de invloed, die het woord Gods heeft gehad en nog heeft op het leven der volkeren en hóe de verspreiding en het ge bruik van de Bijbel is in alle thans bereikbare landen. Öp 16 Juli is Mr. Sharp met zijn vrouw uit New York ver trokken. Sindsdien bezochten zij Canada, IJsland, Schotland, Ier land, Engeland, Joego Slavië en Nederland. Voor alle onderzoe kingen in Europa en Noord- Afnka is Amsterdam de ver trekbasis, waaraan het feit wel niet vreemd zal zijn, dat Dr. Sharp's grootmoeder Neder landse was. Maandag 1 Dec. vertrekt Dr. Sharp uit, Amsterdam naar Bel gië, Frankrijk, de landen van is de 28-jarige mevr. v. d. LeurMarchand, het tweede slachtoffer van het ongeval op de onbewaakte overweg te Amersfoort, Zaterdagavond aan haar verwondingen bezweken.. is het aangekondigde vertrek van de Ierse Minister-president de Valera, dat gistermiddag zou plaats hebben, op medisch ad vies voorlopig uitgesteld brak gistermorgen tegen half vijf brand uit in een arbeiders woning aan de Tweede Meers- senerweg te Maastricht. De be woners konden zich redden, maar het grootste deel van het meubilair ging in de vlammen op is het water van de Waal voor Nijmegen Zondag mèt niet min der dan 1.16 meter gestegen, zodat de Waal gistermorgen 'n hoogte had van 11.10 meter plus NAP. De lage kade is nu over stroomd overleed Zondagmorgen plot seling de heer mr. W.L.A.M. v.d. Kamp, in leven directeur van de N.V. Maatschappij tot financie ring van het nationaal herstel (Herstelbank) WOENSDAG 3 DECEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.45 „Een woord voor de dag' 8.00 Nieuws- en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.15 Idem 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.10 „Het leven op het land hoor spel; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sémi-klassieke muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants interkerkelijk thuis front; 13.20 Gram.; 13.30 Sopraan, alt on piano; 14.00 Herdenkings samenkomst Ver. „Het Hoogland 15.00 Voor de meis.ies; 15.15 Jeugdconcert; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 „In dienst van het vaderland cau serie; 18.00 Gram.; 18.10 Klari net, viool en piano; 18.30 Spec trum van het Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Uit slag litteraire wedstrijd; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Oratoriumver.. Kerkkoor, het Utrechts Stedelijk orkest en solisten; 21.30 „Figuren rondom Calvijn", causerie; 21.50 Gram.; 22.00 Lichte muziek; 22.30 Intern. Evangelisch Commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten;- 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws- en weerber.; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Idem; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw: 11.00 Gram.; 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.3? Orgelspel: 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Metropole orkest; 13.50 Gram.: 14.00 „De weg omhoog', causerie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Gram. 16.00 Piano; 16.10 Voor de jeugd 16.45 Voor de zieken; 17.15 Dans muziek 17.50 Regeringsuitzending 18.00 Nieuws 18.15 VARA-Varia; 18.20 Militaire reportage; 18.30 Actualiteiten; 18.35 Gev. muziek; 19.00 „Op uw gezondheid.en om die van anderen", causerie: 19.15 Gram.: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.50 Politiek com mentaar; 20.15 Gev. programma 22.45 „Suiker", causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. 199 Zuid-Europa, Noord-Afrika, het Nabije Oosten tot aan de Per zische Golf. In de Lente van 1953 *is hij in Amsterdam terug voor een reis naar Scandinavië. Dr. SJharp, die in Genève is gepromoveerd en als journalist, tal van lapden heeft bereisd, spreekt uitstekend Frans, Duits, Spaans en Portugees en zjjh vrouw Zweeds, Duits en Frans. De reis maakt hij volledig op eigen verantwoordelijkheid er zijn onderzoek betreft de in vloed en verspreiding van de Bijbel zonder ónderscheid van godsdienst, dus zowel bij de ka tholieken, de Orthodoxen, de Anglicanen als Protestanten. Niettemin mag hij bij dit ini tiatief op krachtige steun van vele zijden rekenen, o.a. van de vice-president van de Pan Ami- rican Airways, Samuel F. Pryor, die als zijn mening gaf: een luchtvaartmij. dient evenzeer geïnteresseerd te zijn in het transport van ideeën en idealen als in, dat van passagiers en handelsartikelen. ,Het resultaat van zijn onder zoekingen hoopt Dr. Sharp te zijner tijd te publiceren in een boek „Ön wings of the word", „Op de vleugelen van 't woord" m'et als ondertitel: „Het Bijbel- Verhaal in de wereld. Uitreiking posthnme onderscheidingen Op Donderdag 4 December a.s. te 15.00 uur zal de minister van Oorlog en Marine in de Rolzaal te 's Gravenhage aan de nabe staanden van 26 gevallenen, door H.M. de Koningin posthuum ver leende dapperheidsondersdheidin- gen uitreiken. Deze onderscheidingen, t.w. Bronzen Leeuw. Bronzen Kruis en Kruis van Verdienste, werden toegekend wegens moedige en be leidvolle daden tijdens de Mei dagen van 1940, de strijd in de ludht gedurende de oorlogsjaren 19401945, voor verzetswerk en wegens dapper optreden aan het front in Korea. STAATSLOTERIJ De f 15.000 In de 517e staatsloterij, 5e klasse, 5e lijst, is een prijs van 15.000 gevallen op no. 6674. Fairsea 1 Dec. van Bremerha ven/Port Said; Hoogkerk 1 Dec. van Bombay/Karachi; Modjo- kerto 1 Dec. n.m. van Semarahg/ Surabaja; Ternate, pass. 1 Dec. zuidpunt Ceylon/Port Said; Wa terman 1 Dec. 130 mijl N.O. Mas- sa*wah; Willem Brarendsz 1 Dec. Fernando Nóronha gejpass.; Wil lem RUys pass. 1 Dec. Kp. Sint Vincent; Rijnland 30 Dec. van A'dam te H amburg; Talisse 1 Dec. van Colombo naar Djibouti; Johan van Oldenbarnevelt 30 Nov. 320 mijl N.O. Diego Garcia/ Fremantle; Maasdam 1 Dec. ca. 17.00 uur te Southampton verw.; Noordam 29 Nov. van New York/ R'dam; Rijndam 30 Nov. van Sóüthainpt'ón; Tabinta 1 De'c. i'é Djeddah; Oberon 30 Nov. v.m. van Puerto Plata te New York; Oranje 29 Nov. van rede Bela- wan/Colombo; Phrontis 30 Nov. van Singapore/Colombo; Roebiah 30 Nov. van Los Angeles/San Francisco. De afgelopen week is in „De Hondsbërg" een begin gemaakt met de opleiding bedrijfspaeda gogiek. Deze opleiding is voor bereid door het Gemeenschappe lijk Irtstituut voor Toegepaste Psychologie, dat samenwerkt met de Nijmeegse Universiteit en de Economische Hogeschool te Tilbürg. De cürsus is bedoeld voor be- drijfsfunctionarissen, die belast zijn met het verzorgen van de scholing (waaronder training en vórming) der employé's. De practijk heeft geleerd, dat deze efficiency-functionarissen een meer omvattende opleiding be hoeven op het gebied van het personeelsbeleid, dat in de laat ste jaten een grote ontwikke ling te zien heeft gegeven. De bedrijfspaedagogische oplei ding is van verstrekkende be tekenis, .zowel voor het bedrijfs leven, dat van de wetenschap- palijke resultaten kan kennis nemén, als voor de wetenschap, die feitelijk te lange tijd een geïsoleerde positie heeft inge nomen. Tegelijk met deze nieu we opleiding is een belangrijke stap gezet op de weg naar een vruchtbare samenwerking tus sen wetenschap en practijk. De cursus duurt in totaal twee jaar. Elke maand worden twee studie- en werkbijeenkomsten gehouden in het kaderinstituut Op het kerkhof van St. Lazare, anderhalve kilometer van de villa, waar zij de laatste jaren van haar ballingschap door bracht. is gistermorgen ex-Ko- ningin Helena van Italië begra ven. Haar stoffelijk overschot werd tijdelijk bijgezet in de grafkelder van de familie van prof. Paul Lamarque. Voordat de rouwstoet van de villa te Montpellier vertrok, werd in de dodenkamer van de villa een stille H. Mis opgedra gen. Toen de stoet daarna door de straten trok stonden honder den toeschouwers opgesteld om de laatste eer te bewijzen aan haar, die zolang koningin van Italië is geweest. Tientallen Ita lianen waren met autobussen naar Montpellier gekomen om hulde te brengen aan de wedu we van wijlen konin.g Victor Emanuel. Ex-koning Umberto, zijn vrouw ex-koningin Marie José en hun beide kinderen, prins Victor De Katholieke Pers in Zwitserland Ter gelegenheid van „De Dag der Katholieke Pers", die in de Zwitserse kantons Waadt en N'euenburg werden gevierd, ver klaarde Mgr Charriëre, bisschop van Lausanne, Genève en Frei burg, dat „de Katholieke pers in Zwitserland nog niet in voldoen de mate door de Katholieken wordt gesteund. Er zijn nog te veel Katholieke gezinnen", aldus Mgr Charriëre. „die onze dagbla den niet lezen". De Zwitserse Katholieke kran ten hebben er bij deze gelegen heid op gewezen, dat de Zwitser se hotels zeer weinig Katholieke bladen en tijdschriften op de leestafels hebben. De Zwitserse Katholieke bladen zi.in van me ning, dat „de Zwitserse Katholie ken de moed moeten hebben in genoemde instellingen Katholie ke bladen te eisen". DE OLIEWINNING IN TURKIJE ANKARA Van regerings zijde is te Ankara verklaard, dat Turkije een dringend beroep op het buitenlandse kapitaal zal doen voor 't zoeken naar en het ontginnen van olievelden in Tur kije. Buitenlandse deskundigen zullen worden uitgenodigd mede te werken aan de opstelling van een nieuwe wet op de oliewin ning in Turkije. Aardappelbeurg Rotterdam ROTTERDAM. 1 Dec. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts: eigenheimers 11; bintjes 11; be velanders 11; iisselster 9: alpha's 8.50: zandaardappelen 35 mm op waarts: noordeling 9.50: voran 7.50; record 7.50: industrie 7.50: eigenheimers 7.50: voeraardappe- len 4.00: prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon schip of auto. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 1 Dec. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 293 paarden. De prijzen variëerden voor: Luxe paarden van 10001200: werkpaarden 8251100; oude paarden 600900; paarden boven 3 jaar 7501050: paarden bene den 3 jaar 600925: veulens 300 525: hitten 400750: de handel was matig. Emanuel en prinses Maria Pia leidden de stoet, waarin ook lie pen de twee dochters van ex-ko ningin Helena, n.l. ex-koningin Joanna van Bulgarije en prinses Maria van Bourbon-Parma. Verder waren aanwezig de prinses van Battenberg, zuster van de overleden ex-koning, ex- koning Faroek, de hertogin, van Aosta en de hertog en hertogin van Pistoria. Een zakje Italiaanse grond, dichtgebonden met een drie kleurige band. was bij het stof felijk overschot in de kist ge plaatst. De kist zelf was gedekt met de Koninklijke Italiaanse vlag, rood-wit-groen met het wapen van het Huis van Savoye. Nadat de stoet het kerkhof had bereikt werd in de kapel 'n plechtige gezongen H. Mis van Requiem gecelebreerd. De een voudige stenen kapel was vol leden van het Italiaanse Huis van Savoye en andere leden van Europese koningshuizen. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 1 Dec. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam): tarwe - zónder vocht- conditie 25.5026.80; op vocht- conditie tot 26.70: voedergranen - flauw: zomergerst 32.5033.50: wintergerst 31.7532.50: haver 27.25—28.25: rogge 26.25—26.75: mais - geschoond tot 37.50; peul vruchten - kalm: erwten 45.00 56.00: schokkers 45.00—61.00; bruine bonen tot 79.00. Advertentie* Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- dervloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDtl TEGEN HUIDAANDOENINGEN „De Hondsbërg" te Oisterwijk. De studieleiding ligt in handen van prof. Oldendorff, hoogle raar in de sociologie, algemeen studieleider; Drs. van Susante, directeur van het Gemeenschap pelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie (GITP), en drs. F. van Dooren, lector in. de be drijfspsychologie, beiden Studie leider, De leiding wordt bijge staan doar een team van des kundigen, n.l. prof. Dr. J. van Boxtel, C. Bruens, Drs. M. Da niels; drs. J. Ex Ir. K. van Gin- neken, dr. N. Perkuin, drs. Ray- makers en Drs J. Vollebergh. Nr. 133 Horizontaal: 1. voorzetsel 5. muziekinstrument 9. spil 10. verdieping 12. windrichting (Eng.) 13. kledingstuk 15. kleding voor de nacht 16. spoedig 18. herkauwer 21. bijwoord 22. linnen huisje 23. deel van het gezicht 24. persoonlijk voornaamwoord 26. toestemming 28. deel der wet 29. schrijfbehoefte 30. bloeiwiize 33. voegwoord 35. planeet 38. het Romeinse rijk 39. naaigerei 40. niets uitgezonderd Verticaal: 1. muziekinstrument 2. herkauwer 3. telwoord 4. deel van de bijbel 5. godsdienst 6. bijwoord 7. de onbekende 8. gebergte in O.-Europa 11. toestand van razernij (Ind.) 14. bloem 17. limonade 19. gemeensch. stuk land 20. staf 24. kledingstuk 25. naar beneden 27. dierentuin 31. onbepaald telwoord 32. deel van het oor 34. zangnoot 36. de somma van 37. kindergroet 38. zangnoot Oplossing Nr. 132 Horizontaal: 1 fundament, 8 Ore, 10 as, 11 roken, 13 de, 14 sir, f5 set, 17 ulaan, 19 tsaar, 21 Let, 22 Lia, 23 toets, 26 Noor=, 26 rot, 29 ion, 30 in, 31 teler, 33 te, 35 eet, 37 vergissen. Verticaal: 2 un, 3 Doorn, 4 ark 5 meest, 6 nu. 7 faculteit, 9 ver rassen, 11 Ria, 12 nes, 14 sater, 16 talon, 18 Leo, 20 air, 24 tot, 25 steeg. 26 niets, 27 oor, 32 lei, 34 re. 36 oe. Exportveiling n A c;rn-r)Tr^T-n\/r /ir nnn VJQOP- ooo» "Ui 1„v,-J in non 1-^ T-, 10 Af\IK oo 11 nnn m eo ■tOoo "L, J—-3 O A AAA S 7 OA O OA. oc AAA 1 K AO ,_K/1 AA O oe AA O A AA HET gebeurde aan de waslijn, op de eerste dag van de week. Maan dag is wasdag bij de men sen, zoals je weet, en op die dag hing er in een klein tuintje altijd een groot overhemd te dro gen. Het had fijne blauwe streepjes en of het daar door kwam, weet ik niet, maar dat grote gestreepte overhemd had heel veel praats. Het babbelde aan een stuk door en zwaaide onderhand druk met zijn armen. Vooral op dat laatste was het erg trots. „Kijk eens" riep het elke Maandag, „kijk eens wat een lange armen ik heb om te zwaaien! Wat jam mer toch, handdoeken, dat jullie alleen maar een beetje op en neer kunnen wapperen. Nu ben ik de enige, die wuiven kan." „En de flanellen nacht pon dan?" vroegen de handdoeken verbaasd, „denk je weer alleen aan jezelf, verwaand ge streept overhemd?" „Oh nee, oh nee" was het ant woord, „dat niet natuur lijk, maarre" Verder zweeg het over hemd. De flanellen nacht pon hing altijd heel rustig aan de lijn. „Ze is te oud om nog met haar armen door de lucht te kunnen zwaaien", meende het overhemd, maar dat was toch niet helemaal waar. Zeker, de nachtpon had er al heel wat jaartjes op zitten, maar ze kon nóg beBt meedoen, als het moest. Alleenze was van flanel en een flanel len nachtpon is nu een maal zwaarder dan een katoenen overhemd. Daar om kon Jan de Wind veel beter spelen met het over hemd, begrijp je? Het gestreepte over hemd begreep daar alle maal niets van. En juist omdat het zo slecht op de hoogte was, verbeeldde het zich 't beste stuk was goed ter wereld te zijn. „Kijk eens, kijk toch eens" zei het tot vervelens toe, „ik vlieg bijna van de lijn af, droog en wel. Wie le vert 'm dat?" „Nounou" susten de handdoeken, „wij z(jn ook bijna klaar hoor, kalm maar." „Dat kan wel zijn" antwoordde het gestreepte overhemd weer, „maar wie maakt er zulke vrolijke fratsen bij als ik?" Daar wisten de handdoe- dik in orde." Als Jan de Wind nu maar zijn best deed! „Ben je volgende week van de partij, Jan?" vroeg het overhemd nog even voor alle zekerheid. „Wis en waarachtig" be loofde Jan, „het moet al heel gek gaan, als ik niet kom." HET leek wel, of alle handdoeken zich extra vuil maakten, zo verlan- ken zo gauw geen ant woord op, En omdat ze eindelijk genoeg hadden van de opschepperij van dat grote overhemd, wer den ze boos en riepen ze: „Als de nachtpon wilde, kon ze precies hetzelfde doen -Is jij. Maar die houdt zich bedaard en doet gewoon." „Precies hetzelf de als ik?" Nu werd het overhemd kwaad. „Dat moet ze dan maar eens laten zien!" Het grote overhemd keerde zich tot de flanellen nachtpon en vroeg: „Heb je gehoord, wat een belediging ik te verdragen krijg Ik wil er om wedden, dat ik veel meer kunstjes kan uitha len dan jij, oude nachtpon. Durf je een weddenschap met mij aan te gaan?" De nachtpon bleef heel kalm, ofschoon ze zeker zoveel reden had om zich beledigd te voelen als dat verwaande overhemd. Ze lachte zelfs een beetje. „Een weddenschap?" zei ze toen, „misschien, maar wacht tot volgende week, want kijk eens, ze komen je al halen om te strijken." Het overhemd glom van trots. „Weer het eerst droog", mompelde het, „ennemet die wed denschap komt het ook gend waren zij naar de ko mende wasdag. Eindelijk, eindelijk was het dan zo ver. Samen met de flanel len nachtpon, het ge streepte overhemd en nog een hele boel ander goed verdwenen zij in 't heer lijke schuim van de was tobbe. Het was lekker warm in de tobbe en ge lukkig maar, want het vroor al een beetje. „Toch kan ik niet wachten, tot ik buiten aan de lijn hang," zei een witte hand doek met een felrode rand tegen een geruite, „ik ben toch zó benieuwd naar die weddenschap." „Ik ook" antwoordde de geruite, „maar het is nog niet ze ker, dat de nachtpon wil wedden, „misschien, heeft ze gezegd." De geruite handdoek had gelijk. De flanellen nachtpon had nog niets beloofd aan het ver waande overhemd. Ze wil de afwachten, want ze was heel wijs en wist, dat ook het overhemd niet altijd fratsen en kunsten maken kon. „Nou?" riep het ge streepte overhemd, zodra al het wasgoed aan de lijn hing, „wat doe je, oude nachtpon?" „Ik houd van daag geen weddenschap" was het antwoord. Alle maal keken ze verbaasd en ook een beetje teleur gesteld naar de nachtpon, die even rustig als altijd aan de lijn hing. Het over hemd werd kwaad. „Zal ik je eens wat zeggen?" riep het driftig, „jjj durft niet, omdat je weet, dat je verliezen zult. Je kunt nu eenmaal niet zulke mooie kunstjes maken als ik, oudé stijve nachtpon." „Houd op!" riepen de handdoeken verontwaar digd, „moet je zo'n dege lijke nachtpon beledigen?" Het mooiste was, dat de flanellen nachtpon zelf helemaal niet kwaad werd. Weet je wat ze zei: „van daag kén niemand kunsten of malle fratsen uithalen, overhemd, vandaag is iedereen een stijve plank, jtj net zo goed." „Haha!" lachte het gestreepte over hemd, „niets daarvan, wedden?" „Goed", ant woordde onze nachtpon. EN het overhemd begon zijn best te doen. Het probeerde met zijn armen te zwaaien en koppeltje te duikelen, maar nee het lukte niet! „Jan" riep hij ongerust, „Jan de Wind, waar ben je? „Ik ben hier" zei een zware stem, „vlak bij je, maar ik kan niets uithalen, beste vriend, vadertje Vorst is baas vandaag en die heeft zo'n koude, ijskoude adem, dat al het wasgoed er stijf van wordt, zo stijf als een plank, precies zoals de oude nachtpon het gezegd heeft." Nu werd het doodstil in het klpine tuintje. Al het wasgoed keek vol bewon dering naar de wijze nachtpon, behalve één hemd, het grote overhemd met fijne blauwe streep jes. Dat keek naar de grond, heel beschaamd, en het zal je misschien niet verwonderen, als ik je ver tel, dat het dit voor 't éérst van zijn leven deed Overtredingen Motorrijtuigenbelastingwet ALKMAAR Gisterenmid dag moesten talrijke overtre ders van de motorrijtuigenJbe- lastimgwet voor de Alkmaarse Politierechter, mr. J. N. Alblas, verschijnen. Er kwam een zaak aan de orde, waarin de Politie rechter tot vrijspraak conclu deerde, terwijl de Rijksadvo caat en de Officier van Justitie een boete van f 10,hadden geëist. De Rijksadvocaat deelde toen mede, in cassatie te zul len gaan, om een principiële uitspraak te krijgen. De heer P.L.B. te Spijkenisse had een tweetal auto's gekocht van de Marinedump te Don Helder en deze auto's had hij aan een takel vervoerd met 'n sleepwagen waarvoor wel be lasting was betaald. Nu was hij gedagvaard omdat voor de aan hang geen belasting was be taald. De fiscus had hem een na vordering doen toekomen van f 358,De Rijksadvocaat nu meende, dat voor alle combina ties van wagens (ook al ge schiedde dat incidenteel) die door andere motorvoertuigen worden voortgesleept, belasting is verschuldigd. Meestal is het echter zo, dat voor wagens, die bijvoorbeeld na een ongeluk moeten worden weggesleept, al belasting betaald is. Hij eiste een boete van f 10,subs. 2 dagen. De Politierechter echter meende, dat de wet aldus ge ïnterpreteerd moest worden, dat alleen voor aanhangwagens belasting is verschuldigd en B. werd daarom vrij gesproken. Voorts waren er talrijke ge bruikers van motorvoertuigen, waaronder vele bromfietsers, die geen belastingkaart hadden kunnen tonen aan de opspo ringsambtenaren, en vele over tredingen van ander soort. De boetes, die de Politierechter op legde, varieerden van f 3 tot f 60. De hogere boetes waren doorgaans voor degenen, die wegens veelvuldige recidive binnen korte tijd, ten voorbeeld moesten worden gesteld. 5e klasse libre GEWESTELIJK KAMPIOENSCHAP ALKMAAR De Alibmaar.se vertegenwoordiger van het Dis trict Alkmaar van de K.N.B.B., de heer P. Gilles heeft in Utrecht de vierde plaats in boven genoemd kampioenschap weten te behalen. Technisch was hij de beste speler en met een beetje meer vechtlust had hij zeker ho ger op de rangljjst geplaatst kun nen worden. Niettemin een zeer fraai resultaat en het district Alkmaar ziet met spanning zijn toekomstige verrichtingen tege moet. Utrecht heeft zich prachtig van zijn taak gekweten. De organisa tie daar was prima in orde. Eens temeer is dus duidelijk gewor den dat het bondsvoorstel de contributie te verhogen, welk voorstel de vorige week in de bondsvergadering in Krasnapol- sky gehouden, aangenomen werd, een stimulans is voor die gewes ten, die een gewestelijk kampi oenschap krijgen toegewezen. AMSTERDAM, 1 Dec. Bin nenlandse granen (boerennote- ringen). Rode tarwe 25.00-25.90, witte tarwe 25.0026.00. rogge 27.0027.50, zomergerst 32.50 34.00, wintergerst 32.0033.25, haver 27.50'28.00, groene erw ten 49.0054.00, capuciiners 40.00 44.50, bruine bonen 65.00 73.00, paardebonen 34.00—35.25, duivebonen 55.00—64.00, karwii- zaad 56.0059.00, blauw maan zaad 110.00115.00, kanariezaad 33.00-34.50. Alles per 100 kg. BEVERWIJK 1 Dec. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland". - Andijvie I 3854 per kg; II 24—35; bloemkool IA 38—62; IB 2435; IC 1824; waspeen IA 3842; IB 3037; tomaten IA 42—72; IB 30—40; IC 23—30; groene kool IA 1014; IB 810; gele kool IA 69; IB 56; rode kooi IA 812; IB 68; boeren kool IA 24—35; IB 1823; sprui ten IA 62—84; IB 30—61; knol len IA 22—30; IB 16—21; IC 10—15; prei IA 25—32; IB 18—24 kroten IA 1014; IB 710; sel derie 49; appels 424; peren 4—16, GROOTEBROEK, 1 Dee. 500 kg uien: midd. 21.6022.30; driel. 24; 5500 kg gele kool 5.50 '6.50; 62.500 st. bloemkool z.d. C 9—15: t.s. B 24—49; Bil 13-26; C 15—26; CII 8—13; stek 8.30. HOOGKARSPEL, 1 Dec. 25.000 st. bloemkool t.s. B 37.50 —44; t.s. IIB 15—23.90; z.d. B 30.20—30.40; C 26.50—34.50; 800 kg breekpeen D 9; 2500 kg uien: froot 1919.90; grof 18.80—10.60 riel. 22—22.10. BLOKKER, 1 Dec. Uien 8—15; rode kool 10.20—11; spruitkool 3852; bloemkool 11—42; Alicanthe 72—1.26; Cox Orange Pippin 448; Dekkers Glorie 1025; Gl. van Holland 1024; Goudxeinette 123e, Pres. van Engeland 730; Com- tesse de Paris 326; Gieser Wil deman 3'18; Winterj. 412; Zoete appels 722. WARMENHUIZEN 2 Dec. Uien grove 21; driel. 25.10; stek 10.60—11; rode kool 6—10.10; gele kool 6.506.80; witte kool 5—5.10. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 34. 36. „Als je nu al aan amoreuse bevliegingen lijdt, word je nooit een zanger! Goedenavond!" Hij keerde zich bruusk om en liet Theodoor alleen. Theodoor stond perplex. Een soort wroeging steeg in hem op; het is ook wat te zeggen, dat je 'n kus het meest geslaagde vindt van een hele avond, terwijl zo'n man bedwelmd is door het mu zikale succes, dat hij met je be haald heeft. De hemel mocht we ten hoe diep je hem gekrenkt had met je wufte opmerking. Dit misverstand moest toch eerst uit de weg geruimd worden; van ziin standpunt bekeken had de jonkheer gelijk: eerst het werk en dan het meiske. Maar van jouw standpunt uit bezien: jti zou een reis naar de Metropoli- Door Toon Kortooms tan Opera in New York laten schieten voor dat wat Clarence, je gaf. Theodoor ging op zoek naar de jonkheer. Hij keek in alle kleed kamers. De man was spoorloos. Aan efen toneelknecht vroeg Theodoor waar de jonkheer ge bleven was. De man wist het niet. Hij had hem niet zien weg gaan. „Hii stond bij me", zei Theo door, „en ineens was hij verdwe nen. Waar kan hij zou gauw verdwenen zijn?" De man keek raadselachtig, kraste aan zijn kruin en vroeg: ,,'t Stormt buiten toch niet, is het wel?" „Stormen?" vroeg Theodoor verbaasd „wat bedoelt u?" „Of 't waait. Of 't hard waait bedoel ik?" zei de knecht. „Waait? Wat heeft dat er nu mee te maken?" vroeg Theodoor, een weinig benauwd in zijn hart; hij begon te vrezen, dat die knecht biet helemaal in orde was in de holte boven zijn ogen. Och, het is te begrijpen, dat mensen, die altijd op de grens van toneel en werkelijkheid leven, dat zulke mensen de koers kwijt raken. Want toneel is dikwijls werke lijkheid en wat wij voor werke lijkheid aanzien is helaas maar al te vaak slechts toneel. Een eerlijk man kom er van in de war. Ziet deze knecht, hij is er een uitstekend voorbeeld van. „Stormt 't? Waait 't?" Echt zo'n zin van het toneel, die een acteur zegt als hij aan het begin staat van een denkbeeldige tocht door de nacht. Dan huivert de toehoorder alsof de werkelijkheid te gebeuren staat en men be klaagt de man, dat hij door dat hondenweer moet. Als imen in het gewone leven vraagt: „Is deze of gene persoon weggewaaid?" dan is onze eerste reactie; die vent is gek of hij wordt het zeer binnen kort; die vent verkoopt nonsens, hii veinst, hij speelt toneel „Of 't hard waait?" herhaalde Theodoor, met de bedoeling een tweede bevestiging van de man te ontvangen, om zeker te zijn yan diens aangetaste hersenen. „Ja. of er veel wind is, dat be doel ik. Ik heb er straks, toen ik naar mijn werk kwam. niets van gemerkt." Theodoor zocht met ziin ogen naar de nooduitgang: met deze man kon van alles gebeuren. De knecht kwam inderdaad gevaarlijk dicht bij hem staan, keek schich tig rond of iemand hem bespiedde en zei toen aan Theodoors oor: „Weet u dan niet, dat jonkheer Menda van Daal zo bang is van storm?" „Nee", zei Theodoor, „wie zegt dat?" „Iedereen. Dat weet toch ieder een, die hem kent. Als het hard waait, is hij doodsbenauwd. Dan wil hü het liefst weg, ergens heen waar hij de wind niet horen kan. Hij is hier eens. tijdens de pauze, in de kelder gekropen. Toen het orkest weer speelde en hii de wind niet meer horen kon, kwam hij te voorschijn. Toen was het ook zomaar ineens begonnen te waai en. Wist u dat echt niet? Dan bent u zeker nog niet zo lang bij hem in dienst?" „Schrik van de wind.het is bijna niet te geloven", zei Theo door", „ik heb wel een zus in middels getrouwd die als de dood voor onweer was. Dat is nog te begriipen." „Och mijnheer", zei de knecht, „ik zou u nog wel andere staaltjes kunnen vertellen. Ik heb gezien, dat hij klein en mak werd als een schaap, wanneer het hard waaide. Dan kun je 'm om je vinger draaien. Bij elke windvlaag duikt ie verschrikt in elkaar. Ze schij nen hem daar vroeger bang voor gemaakt te hebben. Wat in je jonge jaren indruk op je maakt, blijf jé je hele leven bij. is 't niet zo?" „Ja", zei Theodoor, „maar dan moet ik buiten toch eens gaan kijken of 't werkelijk waait. Rook je?" „Buiten m'n dienst graag", zei de knecht. Hii kreeg een sigaar. Buiten was het bladstil, de lucht zat vol sterren, vriesweer. Theo door ging terug naar de foyer; vaag drong de orkestmuziek tot hier door. Hij was echter te vol van de vreemde dingen, die hü over de jonkheer had gehoord. En ook die gedachten werden weer verdrongen door het plotselinge en hernieuwde besef, dat ergens achter deze foyerwanden Claren ce naar de muziek zat te luisteren. Straks zal ik haar en mevrouw Legrande naar Zeist rijden, be sloot Theodoor, en wellicht stellen zij er prijs op mee terug te gaan naar huis. Hii had geen rust meer. Hii stond op. Laat ik eens naar mijn ober gaan kijken. Langzaam wan delde hii naar de loge-galerü. Hii opende zacht de deur. De ober en zijn vrouwtje zaten hand in hand zó verslonden naar de muziek te luisteren, dat ze ziin entrèe niet opmerkten. Zij zaten daar hand in hand als twee die nog een hele jeugd voor zich heb ben. Het leek Theodoor niet juist deze twee genietende kinderen op hun geïuksweg voor de voeten te lopen. Hii trok zich zedie terus en gine wp«r naar de kleedkamers. Wordt vervolgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7