Zwijgende demonstratie van duizend Weense vrouwen Frankrijk en Duitsland zijn bereid tot onderhandelen Beperkt verlof voor onze militairen .HAL 1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING We zijn voorstanders van de Benelux-gedachte Poolse moeder krijgt haar kind na 7 jaar terug Conflict Taft Eisenhower tballer NA ACHT JAAR De Saar-kwestie Wordt Raad van Europa als gezagsorgaan ingeschakeld? „We willen zo graag onze zonen weer terugzien valiteit (ON EN ilencia pinda's Van kaarten huis tot luchtballon Met Kerstmis en Nieuwjaar Russisch voorstel Korea verworpen HEVIGE STRIJD IN INDO-CHINA Ministers Beijen en Luns Economische Unie maakt meer kans Nieuwe typhoon in Zuid-Afrika Drie Amerikanen opgehangen Amerikaanse beslissing n'J,% tjn Engeln IIIIHI1IEIIIIIII1III', GEMONTEERD E STAD iAR - LAAT 172 5 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII" JAREN wederom rangen de echte ra fijn van smaak en eli.iks vers gebrand. J VAN DE POL. in 3anaan, Laat 174, tel. Alkmaar. iet publiek zou een want daar kreeg zeggen: hij kreeg >n. En wat deed de tegenpartij af? kolossaal ingewik- upzwaaigrendeltype [ftal als die van de hele veld over, and en besloot zijn >aar schot in eigen k ook. Doch het randen ze gemeen, nar als het publiek de spelers hun lot ibliek al op de van /an limonadeflesjes in de arme voet- NOORDHOLlJ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimam f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, DTaafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Woensdag 3 December 1952 48e Jaargang No. 12644 Builen God is 't nergens veilig Vondel HET VRIJE VOLK heeft, zo als men weet, getracht, de slot som van het KVP-rapport ten bate van de middengroepen zo maar eventjes te torpederen met de mededeling, dat het 'n kaar tenhuis is. dat dus gemakkelijk kan worden omgeblazen. Niettemin zijn blijkbaar lang niet de slechtste gegevens van het planbureau van het N.V.V. e.d. nodig geweest, om tegen dit kaartenhuis op te tornen. En dat niet alleen. Nadat van verschil lende kanten was betoogd, dat het bouwsel van het Midden groepenrapport toch niet zo zwak was, als de rode schrijvers, die blijkbaar gewend zijn om met kaarten om te gaan en daaruit de toekomst te lezen, wilden doen geloven, kwam er in het „Vrije Volk" een nieuw verhaal over een luchtballon; het befaamde rapport kon in tweede instantie, nadat 'het al als een kaar tenhuis ineen was gestort! als een luchtballon worden door geprikt Wat zóu er achter zitten, dat men van de zijde der socialisten zo er op gebrand is, dit uitste kende, sterk-alarmerende rap port over de nood in een grote groep van ons volksdeel zo te misprijzen en te bagatelliseren? Het wil ons voorkomen, dat het in de grond der zaak vooral hierom gaat, dat zich een ver schil ten aanzien van het poli tieke beleid openbaart. Terwijl de rode pers tracht het te doen voorkomen, alsof het rapport de klassestrijd aanmoedigt, door de Middengroepen te willen bevoor delen boven andere groepen, ziet het „Vrije Volk" zijn speciale socialistische politiek in gevaar. Inderdaad gaat bijv. het socialis tische plan van „De Weg naar Vrijheid" uit van de sterke ge leide economie. Die wil het K.V.P.-rapport natuurlijk niet overnemen, maar, even inder daad. nam het rapport wel be paalde verwachtingen en conclu sies uit het Rode Plan tot uit gangspunt, zij het, dat het rap port, daarop, aan de hand van nieuwe gegevens enige belang rijke wijzigingen aanbracht. In tussen is nog nergens bewezen, dat „De Weg naar Vrijheid" zijn beloofde sociaal-eoonomischë be tere vooruitzichten wel zou ge ven, indien wel en overtuigd van rood dirigisme werd uitgegaan. Evenmin staat ergens „evangelie- vast", dat die betere uitzichten voor 's lands welvaart zouden zijn voor te toveren, zonder die rode ordening, lees: sterk-geleide economie. Intussen is het van belang, er op te wijzen en hier zien wij een aanwijzing voor het karakter van de strijd welke thans open lijk èn achter de schermen wordt gevoerd. dat de regering in het algemeen voor de sterk door gevoerde leiding in de economie niet te vinden is, al bestaat ook daarvoor nog geen vastomlijnde uitspraak. Maar uit de Memorie van Antwoord op de Begroting van Economische Zaken, van mi nister Zijlstra, valt al wel zoveel af te leiden, dat deze anti-revo- lutionnaire minister met het oog overigens gericht op de wer kelijkheid van het politieke en internationale leven meer voelt voor de richting, welke mi nister van den Brink al was in geslagen, dan voor een beleid, zoals de socialisten dat nu nog kennelijk met voldoening af le zen uit het boek van het Plan, dat inmiddels alweer een stuk verouderd is. Minister Zijlstra, die op het ogenblik bezig is, zijn begroting in de Tweede Kamer te verdedi gen, zegt bijv. in zijn schriftelijk antwoord d.d. 24 November, dat hij er geen voorstander van is, ten opzichte van de industriali- satie-bevordèrin® voorrang te ge ven aan investering door de Overheid. Hij zou de oplossing liever zoeken in belastingverla ging. Hij verdedigt voorts het particulier initiatief tegenover de voorstanders van Overheidsinves tering en stelt daartegenover „de eerste beginselen van een gezond economisch en budgetair beleid'! Dat de Overheid een zekere me- dezegigingsdhap in de bedrijfsvoe ring van het investerende bedrijf zou krijgen, acht hij „bezwaarlijk te beschouwen als een werkelijke stimulans tot aanvaarding (door particuliere ondernemers) van het investeringsrisico"! De minister is niet zo uitge sproken optimistisch ten opzichte van de 'thans zo veelbesproken mogelijkheid van verbetering van de ruilvoet, dit moet wel ruiter lijk worden erkend, maar hij houdt ook hier enige slagen om de arm; begrijpelijk, omdat deze kwestie van zoveel verschillende factoren afhankelijk is, welke wij niet in de hand hebben, ook niet als wij eventueel toch zwaar aan geleide eoonomie zouden gaan doenEr zitten nu eenmaal in heel deze zaak veel onzekere fac toren, maar de socialisten zouden toch wel graag aan hun droom beeld van een „gouden berg" vasthouden, om die bergen gouds op hun wijze op te delen. Zou het werkelijk in de grond der zaak niet hierom gaan, dat het socialistische plannetje van even tuele verdeling van betere con junctuurresultaten door het be faamde K.V.P.-rapport een stok tussen de benen is gestoken? Daarom moet de nadruk gelegd worden op hef zogenaamde kaar tenhuis- en ballon-karakter van dat rapport. Het rapport houdt echter, ondanks de rode storm loop, stand en de ballon vaart. WACHTEND OP DE BERECHTING Op een veld, afgezet met prikkeldraad, „luchten" de gevangenen uit de Thompson's Falls- gevangenis. Het zijn Kikoejoe's, die gevangen zijn genomen, verdacht van Mau Mau-acti- viteit. Het bouwwerk rechts op de achtergrond verbergt een galg, één van de executie middelen voor de Mau Mau-mannen. BONN Felix von Eckardt, woordvoerder van de West- Duitse regering, heeft vandaag in Boiln meegedeeld, dat West-Duitsland als altijd bereid is, de onderhandelingen met Frankrijk over het Saargebied te heropenen. Hij verklaarde dit in antwoord op vragen over de verklaring die de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman in Parijs heeft afgelegd, n.L dat de volgende stap de heropening der onderhandelingen zijn zou. De woordvoerder herhaalde, dat Bonn weigert de regering van premier Hoffman van het Saargebied te erkennen. De woordvoerder zei, dat de Duitsers de nieuwe regering van de Saar niet als partner bij de besprekingen over de toekomst van het Saargebied konden aan vaarden. Gevraagd naar 't Duitse stand punt inzake de oproep van Schu man om een plebisciet te houden over de Aanvaarding of verwer ping van een Europees statuut voor het Saargebied zei von Eckardt: „Het is op de allereerste plaats noodzakelijk, dat alle be trokken staten onder europeani- satie hetzelfde verstaan". De Franse opvatting van een durend internationaal statuut voor het Saargebied, met zijn 900.000 Duits sprekende bewo ners en zijn waardevolle steen kool- en staalmijnen is, dat er een onafhankelijke, zelfbestuur uitoefenende Saarlandse regering moet komen, wier gezag moet worden gewaarborgd door een internationaal lichaam, dat de functie zou uitoefenen welke thans door Frankrijk wordt ver vuld. Raad van Europa? Dit toezicht houdende inter nationale orgaan zou hetzij het gezagsorgaan van de Europese Steenkool- en Staalgemeenschap hetzij de Raad van Europa kun nen zijn. De Fransen zijn geneigd de voorkeur te geven aan de Raad van' Europa, terwijl de Kindje verbrand VENLO. Het vijf maanden oude dochtertje van de familie K. te Venlo is in het ziekenhuis aan brandwonden, die het opliep toen het wiegje in een onbe waakt ogenblik in brand ge raakte, overleden. Van onze parlementaire redactie) Naar wij vernemen, zal in te genstelling met het vorig jaar, aan de Nederlandse militairen geen doorlopend Kerstverlof ge geven worden. De Chef van de Generale Staf zou het in deze tijd niet erg verstandig vinden om een land practisch zonder le ger te laten Ook van de zijde van de SHAPE zou men bezwaar hebben ge maakt tegen de wijze, waarop in Nederland het vorig jaar aan de militairen Kerstverlof is ver leend. Een officier, die uiteraard ook de dupe is van de beperkte MoOht zij onverhoopt een nóódlanding moeten maken, dan zal er toch iets voor de Mid dengroepen moeten worden ge daan. en wel een beetje méér dan de socialisten, door schoolgeld concessies e.d. genadiglijk willen toestaan! verlofregeling, zei ons, dat het inderdaad begrijpelijk is, dat de Nederlandse legerleiding tot de ze maatregel overgaat, aangezien men oök hier tegenover een po ten tionele vijand staat, die heus geen rekening zal houden met 't feit. dat de Nederlandse militai ren met Kerstmis zo graag een lang verlof zouden willen heb ben.. Het is zeer waarschijnlijk de bedoeling om op Woensdag 24 December de soldaten de gele genheid te geven na 5 uur in de morgen naar huis te gaan. Zij moeten dan Zondagavond 28 De cember met de laatste reisgele genheid terugkeren. Woensdag 31 Dec. kan men na 1 uur des middags naar huis. Op Vrijdag 2 Jan. moeten de militairen dan met de eerste reisgelegenheid na 7 uur des morgens, naar de ka zernes terugkeren. Voor de daar op volgende Zaterdag en Zondag gelden de normale verlofregelin gen. Volgende week zal, zo verne WENEN Ruim duizend fakkels dragende Weense vrouwen, wier bloedverwanten nog steeds in Sovjet- Russische krijgsgevangenschap verkeren, trokken Dins dagavond zwijgend door het centrum van Wenen, als een stil protest tegen deze thans reeds achtjarige afwezig heid van hun dierbaren. Zelfs toen de vrouwen langs het gebouw, waar de Sovjet autoriteiten zijn ondergebracht, trokken, volhardden zij in hun zwijgend protest. Velen der vrouwen waren zeer oud en zij liepen, zwaar op hun stokken leunend, in de stoet mede. Voor de protestmars begon, had een „onbekende vrouw" een korte toespraak gehouden, waar in z(j zeide: „Dit is geen politieke demonstratie. Wij willen slechts de herinnering levendig houden aan vele mannen, die binnenkort voor de achtste achtereenvolgen de maal het Kerstfeest niet op Oostenrijkse bodem zullen kun nen vieren". Duitsers meer gevoelen voor het kleinere gezagsorgaan van de Europese Steenkool- en Staalge meenschap. Doch hierover is tot dusverre nog niet door Parijs en Bonn gesproken. Generaal Naguib naar Amerika? CAIRO. Uit welingelichte bron te Cairo wordt vernomen, dat generaal Naguib tot een be zoek aan de Verenigde Staten zal worden uitgenodigd na de instal latie van generaal Eisenhower als president. Het hoofd van de Egyptische regering zal dan de gast van de Amerikaanse rege ring zijn. VERENIGDE NATIES NEW YORK De politie ke commissie van de algeme ne vergadering der Ver. Na ties heeft vandaag de Russi sche resolutie voor een rege ling van het Koreaanse con flict verworpen. 41 westelijke en neutrale lan den stemden tegen. Alleen het Russische blok sprak zich voor de resolutie uit. Twaalf landen, t.w. India. Indonesië. Iran, Pa kistan, Argentinië en de Arabi sche landen, onthielden zich van stemming. Verwacht wordt, dat het Indi sche plan voor een oplossing van het Koreaanse conflict, dat gisteren door de politieke com missie werd aanvaard; morgen met overweldigende meerderheid in de plenaire zitting van de al gemene vergadering zal worden goedgekeurd. Duizenden toeschouwers had den zich langs de weg, welke de stoet volgde, geschaard. Vele vrouwen onder hen barstten in tranen uit, toen zij de volgende tekst van een meegevoerde ba nier lazen: „Oude en zieke ouders zouden zo graag hun zonen nog éénmaal willen zien". HONKONG De Franse troepen hebben in de afgelo pen 72 uur een reeks felle aanvallen van de Vietminh- troepen op de stellingen rond om Na San, ruim -160 kilome ter ten Westen van Hanoi, afgeslagen. Kort na middag verdreven de Franse uniestrijdkrachten de Vietminh van de laatste twee posten, die zii in de nacht had den verloren. Een nieuwe aanval wordt ver wacht. De Vietminh-striidkrach- ten hebben Na Sam van alle an dere Franse bases afgesneden. (Van onze parlementaire redactie) De ministers Beyen en Luns verklaren in hun Memorie van Antwoord warme voorstanders te zijn van de Benelux. Zij zullen al het mogelijke doen om tijdens hun ambtsperiode zo groot mo gelijke vorderingen op de weg naar de economische unie te maken. De belangrijke verbetering van de economische positie van Ne derland deed de kansen om tot deze unie te komen sterk stijgen. De ministers hopen, dat de kwes tie rond het verschil loon- en prijspeil door middel van het protocol van Knokke geregeld onder het oog zal worden gezien. Grote aandacht zal moeten worden besteed aan de politieke samenwerking tussen de Bene- lux-landen. Van een nauwe aan sluiting met de Scandinavische landen kan volgens de ministers geen sprake zijn. Alleen daar waar zich raakpunten voordoen wordt getracht deze landen in het contact met de kleine landen te betrekken. De totstandkoming van een parlementaire Beneluxraad zal met spoed ter hand genomen Korea-vrijwiHigers vertrokken ROTTERDAM. Het Ameri kaanse troepentransportschip „Ge neral Muir", dat 160 Nederlandse en 11 Belgische militairen naar hun detachementen op Korea zal brengen, verliet vanmiddag onï- men wij tenslotte, hierover een1 streeks twee uur de Merwehaven legerorder verschijnen. te Rotterdam. worden. De Belgische regering heeft zich reeds in beginsel ac- coord verklaard. De onderhandelingen met Bel gië over de aangelegenheid der waterwegen vonden doorgang, zo delen de beide ministers mede. Nadere mededelingen kunnen nu nog niet gedaan worden. Wel achten de ministers het van grote waarde, dat de kwestie van de waterwegen zou kunnen worden opgelost tegelijk met de totstand koming van de economische unie. Prikkeldraadversperring in Oost-Berlijn BERLIJN. De Oost-Duitse politie is begonnen met de aan-, leg van een bijna twee meter hoge prikkeldraadversperring langs de grens tussen Oost-Duits- land en West-Berlijn. Voor het eerst zijn aan een grensovergang Oost-Duitse schild wachten gezien, die een bajonet op het geweer droegen, aldus een verklaring van de West-Berljjnse politie. NU REEDS ELF SLACHTOFFERS JOHANNESBURG. De Zd.- Afrikaanse plaats Payneville, op 50 km van Johannesburg, is Dinsdag door een wervelwind getroffen, waardoor 9 inboor lingen om het leven zijn geko men. De meeste gebouwen in het getroffen gebied zijn hetzij met de grond gelijk gemaakt, hetzij zwaar beschadigd. Er zijn tot nu toe 11 doden 2 volwassenen en 9 kinderen waaronder een zuigeling van 2 maanden en ongeveer 100 ge wonden. 3000 inboorlingen zijn dakloos geworden. Van 35 der gewonden is de toestand ern stig. Door Noord-Koreanen LONDEN. Het Russische persbureau Tass heeft bericht, dat drie „Amerikaanse spionnen" te Pjongjang, de Noord-Koreaan- se hoofdstad, in het openbaar zijn opgehangen. De terechtgestelden -hadden doelen van Amerikaanse bom menwerpers geïdentificeerd. Zij waren uit Amerikaanse vlieg tuigen neergelaten en gebruikten een radiozender en seinlichten, aldus Tass. De zaak van Johanna heeft sterk de aandacht getrokken, gezien het feit. dat de Russen de gelegenheid hebben aangegre- oen om te beweren, dat de Ame rikaanse gerechtshoven proberen de repatriate van kinderen uit de Sovjet-landen tegen te hou den. pers heette „de kinder- MUENCHEN Een recht bank van de Amerikaanse hoge commissie heeft vandaag beslist, dat een in Polen ge boren kind, dat in Duitsland opgevoed is, teruggegeven moet worden aan zijn moe der, die achter het ijzeren gordijn leeft. Het betrof de negen jaar oude Johanna Bobrowicz, wier moeder woont in Lwow. een vroegere Poolse stad. welke nu bii de Sovjet-Unie behoort. „Mogen we deze moeder haar kind onthouden, omdat wij het regiem veroordelen, waaronder zii leeft?", zo vroeg rechter Leo Goodman zich af in zijn samen vatting van de zaak. welke ruim een jaar in behandeling is. Johanna is het eerste kind, dat door een Amerikaans ge rechtshof in Duitsland naar de Sovjet-Unie wordt teruggezon den. In 12 voorafgaande gevallen besliste rechter Goodman, dat de kinderen, die door Russen wer den opgeëist, bij hun pleegouders in het Westen moesten blijven, omdat hun identiteit niet volle dig kon worden vastgesteld en omdat zii een gelukkiger leven zouden krijgen als zii niet naar Rusland terug behoefden. In de Russische rechter Goodman dief in toga". Er is niet bekend gemaakt, wanneer Johanna naar de Sov jet-Unie vertrekt. Zij heeft sinds het eind van de oorlog in kin dertehuizen in Duitsland ge woond. Het is tot een scherp conflict gekomen tussen de nieuwe pre sident Eisenhower in de Ver enigde Staten en de republikein se' senator Taft. De oorzaak hiervan is de benoeming van de democratische vakbondsleider Martin P. Durkin. Durkin heeft tijdens de verkiezingscampagne voor de democratische candidaat Stevenson gewerkt en daarbij tevens de intrekking van de TaftHartley- (anti-stakings) -wet geëist. Taft maakte zijn afkeu ring bekend in een nota die aan de pers werd verstrekt (zie ook „Buitenlandse notities"). SYNGMAN RHEE WIL V.N.-OFFENSIEF SEOEL. De Zuid-Koreaanse president, Syngman. Rhee, heeft te kennen gegeven, dat hij gene raal Eisenhower tijdens diens bezoek aan Korea zal adviseren spoedig over te gaan tot een offensief tot aan de Chinese en Russische grens. De oude St. Nicolaasbrug over de Semois te Chiny was in 1940 vernield; zij werd later herhaaldelijk hersteld. Maar de brug heeft zo juist gezorgd voor een St. Nicolaasverrassing: een zware vrachtauto met aanhangwagen, die 10 ton hout vervoerde, heeft de te zwakke stutten van de brug doen bezwijken. Het middelste gedeelte van de brug stortte in. De vrachtwagen bleef boven de sterk stromende rivier hangen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1