bij Sint Nicolaas de militairen KOOS All MOSA Toon de noodzakelijkheid van R.K. Ambachtsschool Z^ffkurtt^*SSi2^ Artistieke concertavond van Röntgenkwartet IETS BETERS Parfumerie HUBERTS En tegenstrevers zullen medestanders worden Heren zakdoeken Onvoorzichtige manoeuvre Agenda Na-onderzoek Wie raadt de uitslag? LAATSTE TIP VOOR HEREN Sterke linnen boodschap- en reistassen Lederen Canadian bags Fa. CHATILLON per 3 stuks 2.50 GERARD WORM Kamermuziek-Vereniging Gerard Worm Frankenberg MARKT en BEURS Pajrina 2 Woensdag 3 December 1952 ALKMAAR Een kleine 200 soldaten van het nog Alkmaarse Opleidingsdepot B.W.L. hebben gisteravond in het Katholiek Militair Tehuis het St. Nico laas feest gevierd. Er heerste een stemming so uitbundig, zoals eigenlijk alleen maar onder soldaten gevonden kan wor den. Vóór het arrivée van Sinterklaas en Zwarte Piet zongen ze met piano en accordeon St. Nicolaasliedjes, die je aan de overkant van de Oudegracht kon horen. Mannetje aan mannetje zaten ze in de zaal gepropt, met een royale lach om de lippen en de glinstering van een bijzonder amusement in de ogen. St. Nicolaas viel natuurlijk een spontane ontvangst ten deel. Met Spaanse zwier en groteske waar digheid nam hij zijn zetel in het midden van de zaal in. De Directeur van het Tehuis, kapelaan N. Tromp heette hem welkom. St. Nicolaas dankte hartroerend voor de vriendelijke woorden en men kon het hem aanzien, dat hij zelf ook genoot bij zoveel vrolijkheid. Wij gelo ven wel, dat hij, door zijn vrien delijk optreden en de tact hem eigen, de waardering van alle militairen verworven heeft. St. Nicolaas zou St. Nicolaas niet zijn, wanneer hij niet van de gelegenheid gebruik maakte, om reprimandes uit te delen en anderen weer pluimen op de hoed te steken, waar dat te pas kwam. Eerst moest de gehele familie Haring voor Sint Nicolaas verschijnen. Voor de Vader en Moeder van het Tehuis vanzelf sprekend niets dan lof en de kin deren deelden daarin. Een van de bestuursleden, de heer Moors, kreeig op zijn terrein verantwoor ding' van zijn daden af te leggen. Ook enkele militairen moesten er aan geloven. Met kwinkslagen en olijke gemoedelijkheid wer den sommige in het ooglopende gebreken, die de jongens hadden onschuldige gebreken overi gens voor het forum gebracht. Tegen de pauze verscheen de Aalmoezenier, Pater Gitmans te midden van de vrolijke herrie. Vanzelfsprekend werden de jon gens flink getracteerd, zodat ze de vrolijkheid na afloop, smaak vol" in bed konden voortzetten. De charmante dienstertjes, op wie het bestuur altijd kan reke nen bjj feestelijke gelegenheden, zorgden ervoor, dat het de jon gens aan niets ontbrak, waarvoor ook zij een waarderend woord van de Sint. namens het bestuur uitgesproken, mochten incasseren. Hier past onzerzijds een waar derend woord voor het bestuur van het K.M.T. (vooral Mevr. Koomen), dat op zo overvloedige wijze voor een feestavond voor onze militairen gezorgd heeft. Hiermee is een enorme dosis Goodwill gekweekt onder de sol daten en men mag dan ook ver wachten dat zij hun dankbaar- (Advertentie) 9 Ruit en effen tinten SCHOUTENSTRAAT 6 Telef. 3987 AtKMAA R heid zullen tonen, door het Te huis zoveel mogelijk te bezoeken. De Sint heefthet in de loop van de avond nog extra benadrukt: iedere soldaat is welkom: kom erin. en zet je kepi af! En daarmee was het allemaal nog niet afgelopen. Ook de Aal moezenier en de Directeur van het K.M.T. moesten voor de Goed Heilig Man verschijnen, om via hem de dank van alle militairen in ontvangst te nemen. En toen St. Nicolaas meedeelde, dat de avondpermissie tot half elf was verlengd, steeg de feestvreugde natuurlijk helemaal ten top. Tenslotte nog een woord van waardering voor de heren W. Schreurs en A. v. d. Wolff, die geheel de avond piano- en accor- deonmuzieik ten beste hebben ge geven. De avond werd besloten met de verloting van enkele aantrek kelijke prijzen. Onophoudelijke vijandschap ALKMAAR Enige tijd ge leden heeft de Oudorper Hen- drikus J.R. een veroordeling ge kregen wegens een ernstige mis handeling van zijn vrouw, van wie hij reeds geruime tijd- ge scheiden leeft. Op 25 October j.l. kwam hij haar weer tegen op de Nieuwesloot. Hij sprak haar aan om ruzie te maken over een polshorloge, waarvan beiden het bezit voor zich op eisten. Er vielen weer rake klappen. Aan beide kanten. En elk van beiden verklaarden, dat de ander het eerst geslagen had, toen ook deze kwestie weer voor de Alkmaarse Rechtbank moest worden uitgevochten. De Officier van Justitie stond op het standpunt, dat R. zijn vrouw nooit had mogen slaan, ook al zou zij begonnen zijn. Hij eiste een boete van f 20. Overigens verwachtte hij, dat zich in de toekomst nog ware drama's tussen deze twee zou den afspelen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Kajottersnicuws ALKMAAR Woensdag 3 December: lezing met lichtbeel den over de tocht van vier mi litairen met een jeep door acht tien verschillende landen. Deze avond is voor, allen, ouders, zo wel als meisjes en jongens. Zie berichtje in de krant van Maandag 1 Dec. Advertentie (Advertentie) uit Engeland in donkere tinten in de Houitil BERGER IJSCLUB ALKMAAR Gisteravond vergaderde de Burger IJsclub in cafe Centraal. Behalve het be stuur waren er 2 leden aanwe zig. De penningmeester, de heer J. N. Koelman, werd décharge verleend. De kas en bescheiden waren in keurige orde bevon den. In de nieuwe kascommis- sie werden benoemd de heren J. Poll en J-b. Hoek. IJs en weder diennende zal dit jaar op de Oudegracht een ijsfeest worden georganiseerd, ten bate van onze minderbe deelde stadgenoten. De fa. Poorter, Mient, heeft voor dit ijsfeest als prijs be schikbaar gesteld een twee-per- soons wollen deken of een ge watteerde deken, naar keuze. Op 16 Febr. a.s. des namid dags om 5 uur zal in café Cen traal de uitreiking plaats vin den van de levensmiddelenpak ketten. Bij de rondvraag bracht de voorzitter, de heer C. Berkhou wer, te berde, of het niet be ter was, de Burger IJsclub te doen fuseren met de Alkmaarse IJsclub. Wellicht zou men kun nen denken, dat de Burer IJs club naar zijn huidige constel latie geen reden van bestaan meer heeft, nu deze tijd zovele sociale verzekeringen kent. Daar staat echter tegenover, dat het altijd het doel van de vereniging geweest is, voor de economisch zwakkeren iets ex tra's te doen. Hierover zal het laatste woord echter nog niet gesproken zijn. Men zal net zo wel in het bestuur als op een algemene ledenvergadering nog eens terdege van alle kanten bekijken. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Wil- helmina J„ dochter van J, H. Witte en J. Bleeker; Maria H. P., dochter van P. J. van Nim- wegen en M. M. Beemsterboer; Jacobus P., zn. van J. J. Gerdes en C. Pepping; Anke, dochter van H. Versloot en R. Burgers. Overleden: Jacob Blank, 88 jaar, wedn. van S. M. Lijnbach; Hendrik L. Langenacker, 1 jaar, Reinier Krouwer, 71 jaar, goh met C. M. Van Bree. ALKMAAR Dit Nederlandse strijkkwartet, gevormd door Joa chim Röntgen en Piet Nijland (viool). Manuel Streuer (altviool) en Cornelis Pre wijk (cello), kwam ons een klassiek-roman tisch programma voorspelen, van de groot meesiers der Toonkunst, wier werken aan schoonheid, on danks de tijd, niets schijnen in te boeten. Er waren zo gezegd, in muzi kaal opzicht voor de luisteraar geen problemen nog bijzondere verrassingen. Men wist, waar men aan toe was, en bij deze meesters der muziek voelde men ziéh begrijpelijk zeer thuis. Het spel van dit strijkkwartet staat onbetwist op internationaal peil en ieder werk kreeg een vertol king, die alle wensen in vervul ling deed gaan. Het Strijkkwartet in A K.V. 464 van Mozart werd met fijn zinnige gratie gespeeld. De kwar- tetklan-k had hier een nobele re serve. In het Andante (Thema con variazioni) kon men de boei ende variatiekunst van Mozart in al zijn schakeringen beluisteren. Hierna volgde de Quartetsatz in C van Schubert, een lyrisch en hier en daar bewogen stuk. dat gepassioneerd werd gespeeld, en bijzonder bij het auditorium in dé smaak viel. Voor dit werk werden de kunstenaars speciaal teruggeroepen. Via dit roman tisch intermezzo kwamen we in 't klanikidioom van Beethoven, met zijn strijkkwartet in a op. 132. Een van 's meesters laatste wer ken, waarin de componist als 't ware een analyse geeft van de roerselen zijner ziel. Het Molto Adagio (Heiliger Danifcgesang eines Genesenen an die Gottiheit), was een stuk diep-ontroerende programma muziek. Het grote werk bezat tot de laatste noot toe een geladen spanning en mocht met recht een meesterlijke weergave worden genoemd. Uit het politierapport ALKMAAR Gistermorgen om 9 uur reed een Naco-bus over de Kanaalkade in de rich ting van de Tesselsebrug. Geko men op ongeveer 30 meter af stand van de brug gleed de bus naar het linker gedeelte van de weg uit terwijl uit de tegenover gestelde richting een personen wagen kwam aanriiden. bestuurd door de heer van K., een verte genwoordiger uit Haarlem. Toen de buschauffeur de personenwa gen opmerkte remde hjj, maar reed. al glijdende, tegen de per sonenwagen op welke over een afstand van 6 meter werd mee gesleurd en op het trottöir van de brug werd geslingerd. De heer van K. kwam knel te zitten ach ter het stuur zodanig was de voorzijde van zijn auto ontzet. Met vereende krachten en met behulp van een breekijzer heeft men hem uit zijn benarde positie moeten bevrijden. Met een ge bróken linkerdijbeen is hij naar Bij al dit schoons hadden we toch' gaarne als contrasterend element een wenk van Debussy of Ravél gehoord Dit zou de spanning van het geheel niet weinig hebben verhoogd. Maar we hopen toch dit ensemble op ons concert-podium ook eens in moderner werk 'te kunnen horen. Het publiek toonde zich uiter mate enthousiast en liet het de kwartet-spelers niet aan verdien de hulde ontbreken. De belang stelling was ondanks het winter- weertj'e, zéér goed. Dit zou een teken kunnen zijn, dat de muzi kale interesse in onze stad weer opleeft. Zo keerden velen weer huiswaarts met de herinnering aan een zeer artistieke concert avond. W. Schreurs. Damclub D.D.D. ALKMAAR De afgebroken wedstrijd tussen DDD 1 en On der Ons 1 (Westzaan), die voor lopig een gelijkspel had opge leverd, is na het uitspelen der resterende partijen geëindigd in een 119 nederlaag van DDD. Hierdoor heeft DDD de leiding moeten overgeven aan Onder Ons. Maandag a.s. gaat DDD op bezoek bij Damclub Koog-Zaan dijk, waarvan moet worden ge wonnen om nog enige kans te behouden op het clubkampioen- schap van de Zaanstreek. De uitslagen in de onderlinge wintercompetitie luidden: G. WoonijkM. Langras Sr. 1—1; D. Stam—M. Oud 0—2; P. BooyD. Korn 20; T. Korn A. Sijm 20; N. VisserD Bruggeman 11; G. Bakkum N. Visser 20. Personeel fa. Jacobse op stap ALKMAAR Men schrijft ons: „Wat in een goed vat zit, verzuurt niet" is hier op de juiste plaats. Het zeer drukke zomerseizoen, dat nog verzwaard werd door ziekte van perso neelsleden van lange duur, me de door militaire dienstplicht van anderen, stelde aan net overige personeel een zeer zwa re eis. De directie stelde een prettige middag in het vooruit zicht. Op Zaterdag 29 Novem ber startte het toen nog incom plete gezelschap met de voltal- .lige directie. Het ging eerst naar „Duin en Kruidberg" in Velsen, waar thee werd geserveerd. Daarna zette -de bus koers naar Amsterdam, om in „Het Brouwerswapen" op het Rem- brandtplein wat warmte op te doen. Na een borreluurtje en 'n intiem diner, verplaatste het ge zelschap zich naar „Centraal Theater" om „Geschiohten aus dem Wienerwald" van nabij te bewonderen. Na een afzakkertje in „De Kroon" werd weer de weg huiswaarts ingeslagen, waar allen zeer voldaan arri veerden. Zo hoopt heel het per soneel weer op een volgende drukke zomer. Heilooër schilder maakt portret van Prinses Wilbelmsna HEILOO. In opdracht van het College van B. en W, van Zaandam zal de kunstschilder A. P. van Mever, die onlangs uit de Zaanstreek naar Heiloo is verhuisd, een portret vervaardi gen van Prinses Wilhelmina. Dit portret is bestemd voor de bin nenkort te openen Wilhelmnia- school te Zaandam. St. Nicolaasfecst voor Openbare Scholen ALKMAAR. De St. Nico- laas-commissie van de openbare scholen deelt ons mede, dat de opbrengst van de lijst-collecte f 3876.23 heeft bedragen, terwijl door ouder? van buitenlcerlingen nog een bedrag van f 148.25 is geofferd, zodat dit jaar de com missie dc beschikking heeft ge kregen over f 4024.48. Het is de commissie oen be hoefte, alle Alkmaarse ingezete nen, die zo spontaan ook nu weer geofferd hebben, namens de dui zenden kinderen hartelijk dank te zeggen voor hun offervaardig heid. Atlilcticknieuws „Olympus" ALKMAAR Attentie:: In verband met het St.-Nicolaas- feest, is er Vrijdag 5 Dec. a.s. geen training. Ook op Vrijdag 12 Dec. a.s. staat de training stil. Hierover volgen nog nadere mededelingen. (Advertentie) Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER ALKMAAR. Op 18 Juni, des middags om half vier,was een wachtmeester van de Rijkspolitie die per rijwiel door de Spoor straat reed en zijn zoontje, op de autoped naast hem, losjes in de nek vasthield, tegen een plot seling geopend portier van een bestelauto geklapt en vrij ernstig verwond geraakt. De chauffeur van de bestelauto. H. K. te Oudom. moest zich gisteren voor de Meervoudige Strafkamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, gepraesideerd door mr. A. J. van Regteren Altena, verantwoorden. Hij stond terecht voor het in gevaar brengen van het verkeer door grove onvoor zichtigheid. De chauffeur had ziin waven iets achteruitgereden en stond ongeveer anderhalve meter van het trottoir af. Vooraf had hil nog gekeken, of er achter hem verkeer aankwam, doch hii had niets opgemerkt. Juist op dat moment, dat hii het portier open sloeg zwenkte de wachtmeester om de wagen heen en omdat hii niet meer kon uitwijken, zonder zijn zoontje van de sokken te rijden, kwam hij op onzachte wijze met het portier in aan raking. De Officier van Justitie vond, dat de chauffeur beter had moe ten uitkijken en hii eiste een boete van f 60.subs. 30 dgn. Mr. P. A. C. Bondam, die de cnauffur moest verdedigen, be toogde. dat het ongeluk niet ge beurd had behoeven te ziin, wanneer de wachtmeester alle bei ziin handen vrijgehad had. Bovendien was hii ook zo plotseling vanachter de auto van daan gekomen, dat K. hem nooit eerder had kunnen opmerken. De Rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. (Advertentie Payglop Wanneer door een bijzondere in stelling met medewerking van de overheid een ambachtsschool ge sticht wordt, dan verleent in de oprichting en exploitatie daarvan het rijk een subsidie ten bedrage van 75 procent der netto-kosten. Der resterende 25 procent komen voor rekening van de gemeente, waar de school is gevestigd, al thans voor zover dit gedeelte der kosten niet kan worden gedekt door kapitaal of inkomsten, welke de betreffende organisatie zelve bijeen heeft gebracht. Indien de school wordt bezocht door leerlin gen uit andere gemeenten, dan ziin de laatsten wettelijk verplicht in de jaarlijkse kosten der school aan de gemeente van vestiging een bijdrage te voldoen, bere kend per leerling naar het totaal van 15 procent der kosten. Uit eindelijk blijft dus ten laste van de gemeente van vestiging, naast het evenredig leerlingen-bedrag voor de scholieren uit die ge meente zelve afkomstig, een be drag van 10 procent der jaarlijkse kosten zowel van stichting als exploitatie. Tegenover dit betrek- kelijk geringe aandeel in de to- het Centraalziekenhuis over- tale kosten van stichting en ex gebracht. Zijn personenauto werd aan de linkerzijde geheel ver nield, Ook de bus liep flinke schade op. De personenwagen moest met een kraanwagen wor den weggesleept. De politie ver zoekt getuigen van dit ongeluk, vooral de buspassagiers, om in lichtingen die zij Kunnen opge ven aan de afdeling verkeer op het politiebureau. De Gemeentepolitie heeft tegen een Alkmaarse werkgever proces verbaal opgemaakt wegens het werk verschaffen aan een vreem deling. Daartoe had de man geen vergunning. Voor het tewerkstel len van vreemdelingen heeft men een speciale vergunning nodig van de Directeur Generaal van het Rijksarbeidsbureau. ploitatie staat het voordeel, het welk de aanwezigheid der school binnen haar grenzen medebrengt, hetgeen o.m. inhoudt, dat bij toe lating leerlingen, afkomstig uit de eigen gemeente voorrang hebben. Enige tijd geleden is door een in de gemeente Alkmaar geves tigde R. K. organisatie aan de ge meenteraad het verzoek gedaan te willen verklaren, dat de op richting en instandhouding van een ambachtsschool op Rooms- Katholieke grondslag wordt nodig geoordeeld. Deze verklaring is vereist, wil de betreffende orga nisatie van het rijk de toezegging kunnen verkrijgen, dat uit de staatskas het aandeel van 75 pro cent der stichtings- en exploita tiekosten zuilen worden gevo teerd. De raad van Alkmaar heeft in meerderheid vooralsnog ge meend, deze verklaring niet te mogen afgeven. Het is ons niet bekend, welke motieven tot deze afwijzende beslissing hebben ge leid. Zoals veelal geschiedt, zal ook naar aanleiding van dit be sluit van bepaalde zijde critiek zijn geleverd. Misschien zijn daar bij wellicht geheel ten onrechte verdachtmakingen en beschuldi gingen gelanceerd aan het adres der raadsleden, die afwijzend stonden tegenover het verzoek. Voor de initiatiefnmers zal het besluit ongetwijfeld een grote te leurstelling betekenen. Maar dit alles neemt toch geenszins weg, dat men hen, die hebben gewei gerd om de verlangde verklaring af te geven, niet zonder meer mag veroordelen. Wij willen en mo gen niet anders dan voorshands aannemen, dat zii gemeend heb ben naar eer en geweten te moe ten handelen zoals zii deden. Moeten de aanvragers zich dan daarbij verder gelaten neerleg gen? Integendeel. Wanneer zij er van overtuigd zijn, dat de op richting van een katholieke am bachtsschool in een noodzakelijke behoefte voorziet, dan zal zeker niemand en het minst de leden van de Alkmaarse gemeenteraad, die tot on dit ogenblik tegenover do totstandkoming van de school afwijzend staan het hun kwa- liik nemen, dat zii trachten on nieuw de vereiste bewiizen bijeen te brengen ten einde deze nood zaak aan te tonen. Slagen zij daarin, dan mag men er niet aan twijfelen, of de tegenstanders van voorheen zullen, wanneer hun de overtuiging kan worden bijge bracht, dat deze school onvoor waardelijk bestaansrecht heeft, op hun eertijds gegeven oordeel spontaan willen terugkomen. Dat betekent voor hen zeker niet een erkenning, dat zii toenterijd heb ben gefaald, maar daarmede wordt slechts bewezen, dat de aanvra gers in tegenstelling tot de eerste maal erin ziin geslaagd eerst, in tweede instantie het door de wet gevorderde bewiis te leveren. In Alkmaar bestaat s'edert ja ren een gemeentelijke ambachts school. welke ruimte biedt vaor "(een groot aantal leerlingen, af komstig uit die gemeente en ver re omgeving. De leden van de Alkmaarse raad, die meenden niet gerechtigd te zijn een ur gentieverklaring voor een R. K. ambachtsschool af te geven het is te verstaan, dat voor de met confessionelen onder hen de rich ting der verlangde school niet als argument kon gelden zijn mis schien bevreesd geweest, dat deze tweede school de bestaande ge deeltelijk zou ontvolken en moge lijk twee scholen zouden ont staan, die beiden slechts gedeel telijk zouden blijven bezet. Hoe het ook zii. wanneer de_ initiatief nemers hun verzoek in de toe komst willen herhalen, dan zal 't zaak voor hen ziin. dat zri zo overtuigend mogelijk aantonen, dat deze tweede school in 'n drin gende behoefte voorziet en dat voor een tweetal onvolledig be zette scholen geen vrees behoeft te bestaan. Ook de gegevens, af komstig uit de rond Alkmaar ge legen gemeenten zullen daarbii een factor van betekenis kunnen vormen. Alkmaar is een centrum gemeente, zii maakt zich klaar om een aantal betekenisvolle indus trieën binnen haar noorten te ontvangen, terwijl een groot aan tal ionge mensen uit deze streek, die voorheen in land- en tuin bouw een bestaan konden vinden, thans genoodzaakt ziin. zich voor een ambacht te bekwamen. Van geen vertegenwoordiger in het Alkmaarse stadsbestuur, die het wel meent met de belangen van zijn stad. mag worden veronder steld. dat hii zijn medewerking zal onthouden aan de totstand koming van een R.K. ambachts school. wanneer hem het be staansrecht daarvan duidelijk en overtuigend wordt aangetoond. Laten daarom degenen, die onder dit werk hun schouders hebben gezet, lovaal gesteund door allen in en buiten Alkmaar, die bij de ze school belang hebben, de taak, waartoe zii zich geroepen gevoe len, voortzetten om het ontbre kende bewijs te leveren. Heiloo. J. J. J. M, FESTEN WOENSDAG 3 DECEMBER Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Kin derogen. 18 jaar. REX: De Melkweg heeft geen Wegenwacht. Alle leeft. HARMONIE: Dreigende trom men. 14 jaar. VICTORIA: Operatie Cicero. 14 jaar. Apotheken Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna Mient, Mient 13. en Apothe ker mei. F. Schuitema. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Dansinstituut Arendsen: St. Nicolaas-bal voor scholie ren. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Bijeenkomst Auto mobiel Technische Club. afd. Alkmaar. Donderdag: Hoog water 9.20 en 21.20 uur; laag water 3.20 en 15.30 uur. DECEMBER, MAAND VAN DE KINDERZEGEL ALKMAAR. Men schrijft ons: De spanning van St. Nicolaas hangt in de lucht. Veler wensen gaan straks in vervulling. Eigen kinderen en de schooljeugd wor den in ruime mate bedacht. En nu komt het Comité voor de Kinderpostzegels en kaarten aan de beurt. Dagelijks van 9 tot 12 uur is de stand in het postkantoor ge opend. Een deputatie van het comité bezoekt de bedrijven en kantoren. Post zonder kinderzegel in De cember is haast niet denkbaar. Ook niet voor de zakenman. Weet u. dat het gebruik van deze kleine 'zegel van belangis voor uw vrienden en relaties in binnen- en buitenland, om u te beoordelen en op de juiste waarde te schatten. Ende opbrengst brengt licht en vreugd aan het misdeelde kind, dat er u in stilte voor dankt. Daarom: Verzuim niet, plak als vaste regel, Op al uw post een kinderzegel! Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Mo nique, dochter van J. C. Dekker en I. Fabisdh. Overleden: Martinus J. Duin- ker, 83 jr., wednr. van M. C. Bos; Martinus Rasoh, 60 j., geih. met C. A. Bruin. t Advertentie ZAKAGENDA'S Vraagt onze speciaal uitgave „NECO" agenda „SUCCES" AGENDA'S N.V. Langestraat 24 Bevolkingsonderzoek op longtuberculose Tekort aan huisbezoekers sters) (Ingezonden) ALKMAAR. Over het alge meen lean men in deze gemeente over deelneming van de bevol king aan het onderzoek zeer te vreden ziin. Er zijn echter nog te veel personen, die weigeren aan het onderzoek deel te nemen. Vooral de ouden van dagen zijn het. die zich er aan onttrek ken. omdat zij menen, dat het voor hen geen nut heeft, maar zii vergeten, dat zii voor hun om geving gevaar voor besmetting kunnen opleveren. Ongeveer de helft van de be- \olkine is thans onderzocht, zo dat reeds de vorige week met hel, na-onderzoek kon worden aangevangen. Verschillende personal, die voor een na-onderzoek werden ópgeroepen. gaven blijk van grote ongerustheid en toonden zich zeer zenuwachtig. Wanneer men voor een na- onaerzoek wordt ongeroepen, wil dit niet zeggen, dat men iets aan de longen heeft. Vaak gebeurt het. dat men op de foto niet dui delijk kan zien of en wat er is en al deze personen worden voor de zekerheid ongeroepen. Men heeft zich dus, ook al ont vangt men een oproep, niet in het minst ongerust te maken. Het na-onderzoek geschiedt door middel van doorlichting. Er wordt naar gestreefd de uit slag van dit onderzoek zo spoe- tig mogelijk bekend te maken. Nog steeds is er een tekort aar huisbezoekers(sters). Was aanvankelijk het vereiste aantal bereikt, door ziekte en andere omstandigheden moest een zes tigtal zich terugtrekken. Op het ogenblik liggen pl.m. twintig pakjes met twintig adressen op een huisbezoeker(ster) te wach ten. Er zijn nog verscheidene personen benodigd voor de buur ten Friese Weg en Omvalen voor de binnenstad. Ik doe daar om nogmaals een dringend be roep op de dames en heren zich alsnoa voor het huisbezoek te willen melden. Wanneer er onder degenen, die al eens aan het huisbezoek deelnamen, ziin. die zich nog maals verdienstelijk willen ma ken. dan houden wij ons voor hun aanmelding ten zeerste aan bevolen. te meer daar zij met het werk bekend ziin. Er kun nen zich niet genoeg personen voor dit belangrijke werk aan melden, omdat gebleken is. dat een herhaald bezoek oo enkele adressen zeer noodzakelijk is, doch daar ziin nog heel wat medewerkers voor nodig. Wil Alkmaar voor andere ge meenten niet onderdoen, dan moet thans nog met groot enthousiasme aan het huisbezoek worden deelgenomen. Dames en heren, draalt niet. maar geeft U terstond oo aan het kantoor Doelenstraat 44, telefoon 4330. Namens het werkcomité. A. M. MÏDDELHOFF, secretaris W eersrerwach ting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. NOORDELIJKE WIND Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige noorde lijke wind. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen over dag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lager. Helaas heeft Koning Winter ons deze keer bijna alle voetbal ontnomen, zodat we met onze prijsvraag zielig bleven zitten. Geen winnaars dus deze week. Eén deelnemer was wel zo snug- geT geweest, om afgelasting van alle wedstrijden te raden, maar die vlieger gaat toch niet op. al thans wat een priis betreft. Nu wii deze regels schrijven, schijnt er een heerlijk zonnetje. Waarschijnlijk zal er Zondag a.s. opnieuw weinig van voetbal te recht komen, ook nu de dooi is ingetreden. Voor de eerste keer in dit seizoen geven we daarom geen nieuwe wedstrijden op. Laten we hopen, dat Koning Voetbal spoedig zijn rechten kan hernemen. Burgerlijke Stand BERGEN. Gehuwd: Nico laas W. Vlaar en Catharina W. de Waard; Dirk Bosklopper en Anna C. Schekkerman; Pieter Smit en Anna M. H. de Haan. Langebaanwedstrijden W armenhuizen WARMENHUIZEN. De aan gekondigde langebaanwedstrii- den in Warmenhuizen, die hedenochtend zouden worden gehouden, ziin wegens het in vallen van de dooi niet door gegaan. WARMENHUIZEN, 3 Dec. Gele kool 8.208.50; rode kool 6— 10.10; witte kool 6. BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTR. 1 Dec. Tomaten A 4669; bloemkool 638; rode kool 6—14; Groene kool 1014; spruitkool 4473; boerekool 1626; spinazie 65; andijvie 3856; rode bieten 511; gare bieten 1317; winterpeen 815; waspeen 2026; uien 1722; uien driel. 1418; prei 1829; druiven Alicant 80131; appels: Bramley Seedling 37; Cox Or. Pippin 3065; Goudreinette 1028; Gron. Kroon 418; Jacq. Lebel 38; Jonathan 838; Lax- ton Superbe 626; Notaris- appel 316; Present v. Engel. 314; Zoete Campagner 413; Zoete Winterkroon 6—24; peren Beurré Al. Lucas 618; Beurré Hardy 618; Comtesse de Paris 628; Conférence 310; Doyen- né du Comice 2468; Fertilon 39; Gieser Wildeman 415: Kamperveen 39; Legipont 3-36 St. Rémy 414; Winterlouwtje 39; Winterjan 411; Zwijndr. Wijnpeer 38. AVENHORN, 2 Dec. 14.700 kg rode kool 613; 22.000 kg uien; grove" 20.5021.70; gewone 20—21.60; driel. 25.30—25.70; nep 37.30; 15.600 kg bieten: Irond 13.1016.30; II rond 13 —14.10; III rond 6—7.20: Modjo 8—9; 15.000 kg peen: II 13.50 —14.30; III 13.70—14.30; IV 11—11.70. LANGEDIJK 55ooo kg ge le kool 1 6,6010; 15ooo kg gr. kool a 6,90—11; b 6,30—7; D. witte kool 2oooo kg 6; 19ooo kg uien 17.30—22; grof 19,50-22,10; drieling 22,9025,10; 2ooo kg bieten a 14,60; b 12,80; 350 kg andijvie 27. MARKTOVERZICHT PURMEREND, 2 Dec. Eieren: 4000 kippeneieren 1820. 1000 eendeneieren 13. Veemarkt: Aanv. 604 runde ren, 30Q vette koeien 2.102.80, per kg, goed; 170 geldekoeien 580 850 p. st„ kalm; 71 melkkoeien 675—1125 matig; 36 pinken 375— 625, kalm; 10 stieren 6801100, kalm; 17 graskalveren 175-315, stil; 9 vette kalveren 250325, stug; 241 nuchtere kalveren, sl. 45—105, goed, id. fok 75—115, goed; 122 vette varkens sl. 1.80 2.08 per kg, kalm; 2102 schapen, vette 75120. kalm; lammeren 5095, begin beter, afloop stug ger; 38 bokken en geiten 1050, stug; 16 paarden 6501050 stug; totaal aantal: 3132 dieren. Pluimveemarkt: 4800 oude kippen en hanen (witte en rode) 22.20 p. kg; 450 oude kippen en hanen (blauw) 22.40 p. kg; 350 eenden 1.502.50; 800 konijnen 37.50; 90 ganzen 710; 20 zwa nen 1617. MARKT PURMEREND Daar er In de vroegte niet een te groot aanbod was, van vette koeien ging de handel tamelijk vlug, hoewel de prijzen niet ho- §er waren, omdat er in prima eesten nu juist niet zo'n grote keuze was. Er kon soms nog wel een enkele iets boven de note ring komen, maar het slot was heel kalm. Op de gelde-markt was nog wel wat belangstelling, maar de verkoop ging niet vlot. Het kleine aanbod van de verse melkkoeien vond ook nog maar stroef kopers. Dit was ook het zelfde met de pinken en gras kalveren. Een rustige gang. Met de nuchtere kalveren ging het beter, ze stonden vrij hoog in prijs: ook de fokkers werden ewer vrij vlug verhandeld. Het aanbod van vette kalveren was niet groot, maar trots dat. was de handel evengoed vrij stug. De schapen-markt was in de vroegte al aardig bezet, en de gang voor de lammeren was iets beter dan de vorige week en de prijzen iets vaster, De handel in lammeren was stug, bij de vette schapen kalrn. Op de vette varkens-markt was in de vroegte een klein aan bod, waardoor dan ook de prij zen iets hoger lagen dan de vo rige week, maar het aanbod steeg on de handel werd gedrukt. De vette zeugen gingen zo van de 1.80 tot de 1.86 De bokken- en geitennandel was stug. En op de paardenmarkt was het stil. Een klein aanbod en weinig vraag. Op de pluim veemarkt was aanvankelijk meer leven; later de handel stug.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2