K.A.B. wil de gedachte aan A. C. de Bruyn levend houden Britse Gemenebest klemt de tanden op elkaar Veldslag in de Ver. Staten tussen boter en margarine De opbrengst van de belastingen in October Sociale voorzieningen Bescherming Bevolking 5 raadt uitslag? K.N.A.C. wil berichtendienst voor verkeer bij sneeuw T en BEURS ktoverzicht kt purmerend Bronzen plaquette onthuld in het Huis van de Arbeid öie weRelö ons De zaak-Foiiteijn Aanklacht tegen directeur van Ommelanden 4000 Bloedgevers zijn nodig Atoomcentrum in O.-Duitslanil? Productie van grondstoffen ivordt aanzienlijk opgevoerd Amerikaanse koeien loeien klagelijk Ook synthetische ice-cream is aan de winnende hand Verhoging goudprijs gewenst Premieregelillg woningbouw Nederl. bedrijven in Israël Woensdag 3 December Pagina 3 ^verwachting d door het K.N. Bilt. geldig van /ond tot Donder- ELIJKE WIND bewolking met enkele buien, tot matige noorde- Vannacht in het temperaturen om int. morgen over- ■er dezelfde tempe- s vandaag of iets jeft Koning Winter er biina alle voetbal zodat we met onze ïielig bleven zitten, lars dus deze week. ïer was wel zo snug- om afgelasting van iden te raden, maar gaat toch niet op. al- ;en priis betreft, eze regels schriiven. :en heerlijk zonnetje, ik zal er Zondag a.s. :inig van voetbal te- i, ook nu de dooi is Voor de eerste keer en geven we daarom ve wedstrijden op. hopen, dat Koning edig zijn rechten kan erlijke Stand Gehuwd: Nico- aar en Catharina W. Dirk Bosklopper en Schekkerman; Pieter ma M. H. de Haan. laanwedstrijden rmenhuizen 7HUIZEN. De aan- langebaanwedstrij- Warmenhuizen. die nd zouden worden ziin wegens het in de dooi niet door- -[HUIZEN, 3 Dec. Gele 8.50; rode kool 6 'ER1,01 6'PURMEREND i., 1 Dec. Tomaten bloemkool 638; rode Groene kool 1014; 4473; boerekool spinazie 65; andijvie ie bieten 511; gare -17: winterpeen 815; ;026; uien 1722; 1418; prei 1829; licant 80—131; appels: eedling 3—7; Cox Or. SO—65; Goudreinette on. Kroon 4—18; Jacq. Jonathan 838; Lax- B1 i"l)0 6—-~26j Notai is- [6; Present v. Engel. >te Campagner 413; terkroon 624; peren Lucas 6—18; Beurre 18; Comtesse de Paris iférence 310; Doyen- imice 24—68; Fertilon :ser Wildeman 4lp: „n 39; Legipont 3-36 4—14; Winterlouwtje .terjan 411; Zwjjndr. ORN, 2 Dec. 14.700 kool 613; 22.000 kg re' 20.50—21.70; gewone driel. 25.3025.70, 15.600 kg bieten: 10—16.30; II rond 13 [I rond 6—7.20; Modjo 100 kg peen: II 13-50 III 13.70—14.30; IV DIJK 55ooo kg ge- 6,60—10; 15ooo kg gr- ,90—11; b 6,30—7D. t 2oooo kg 6; lta« 022; grof 19,50-22,10, >2 90—25,10; 2ooo kg 14,60; b 12,80; 350 kg 27. ÏREND, 2 Dec. Eieren: lerieieren 18^U. ïuuu narkt;3 Aanv. 604 runde vette koeien 2.10—2.80, ied- 170 geldekoeien 580 st.. 'kalm; 71 melkkoeien matig; 36 pinken 375- i; 10 stieren 680—1100, graskalveren 175—315, ette kalveren 250—325, nuchtere kalveren, sl. goed, id. fok 75—115. vette varkens sl. 1.80— kg kalm; 2102 schapen, -120 kalm; lammeren egin beter, afloop stug- nkken en geiten 1050, paarden 6501050 stug; ntal- 3132 dieren, mveemarkt: 4800 oude 1 hanen (witte en rode) kg; 450 oude kippen en lauw) 2—2.40 p. kg;, 350 1.50—2.50; 800 konijnen ganzen 710; 20 zwa- 17. >r in de vroegte niet een aanbod was, van vette <ing de handel tameluk 'ewel de prijzen, niet ho en, omdat er in prima nu juist niet zo'n grote as. Ér kon soms nog wel ele iets boven de note- nen, maar het slot was m gelde-markt was nog l belangstelling, maar de ging niet vlot. Het aanbod van de verse ien vond ook nog maar oners. Dit was ook net- net de pinken en gras- Een rustige gang. Met itere kalveren ging het e stonden vrij hoog m ok de fokkers werden •ii vlug verhandeld, net van vette kalveren was >ot, maar trots dat, was el evengoed vrij stug. De -markt was in de vroegte g bezet, en de gang voor neren was iets beter dan -e week en de prijzen iets 'De handel in lammeren ig, bij de vette schapen ip de vette varkens-markt de vroegte een klem aan- lardoor dan ook de prij- hoger lagen dan de VO- eek, maar het aanbod i de handel werd gedrukt, tte zeugen gingen zo 1.80 tot de f 1,86 De en geitenhandel was ;n op de paardenmarkt t stil. Een Jtlein aanbod nig vraag, öp de pluim- tt was aanvankeluk meer later de handel stug. (Van onze verslaggever) Op de dag, dat minister A. C. de Bruyn zich voor het eerst in zijn nieuwe functie met de Tweede Kamer zal meten over het vraagstuk van de P.B.O., heeft zich in hot „Huis van de Arbeid" te Utrecht een korte plechtig heid voltrokken, waardoor voor vele generaties de ge dachte levendig zal blijven aan het vele en belangrijke werk, dat de heer A. C. de Bruyn als voorzitter van het Verbond voor de Arbeiders, en de Katholieken in het bijzonder heeft gedaan. Gistermorgen is daar nl. door zijn echtgenote een bronzen plaquette met zijn beeltenis onthuld, ontworpen door Albert Termote. Als voorzitter van de indertijd in allerijl in het leven geroepen „Afsoheidscommissie" heeft de heer J. v. d. Akker nog eens een karakteristiek gegeven van de grote betékenis, welke de figuur de Bruijn in zovele overdrukke jaren is geworden voor de K.A.B. Hij verheugde er zich over, dat een van de oogmerken, wel ke hij met grote vasthoudendheid heeft nagestreefd, n.l. dat het Verbond zich als een grote een heid zou gevoelen, zo duidelijk verwerkelijkt is geworden, getui ge het feit, dat de nieuwe Ver- bondsvoorzitter met algemene stemmen werd verkozen. Dat allen, die dit gebouw betreden, bij het zien van deze plaquette, gestimuleerd mogen worden, om het werk, dat zij hier komen doen. uitsluitend te verrichten, zoals gij dat steeds deed, n.l. in het belang van de katholieke ar beiders, aldus de heer v. d. Akker. Tenslotte deelde hij mede, dat het in de bedoeling van het Ver- bondsbestuur ligt om, zo zich geen protocolaire moeilijkheden zouden voordoen, de heer de NEW-YORK In Newbu ry port (Massachusetts) raak te deze week het verkeer volkomen in de knoop. Hon derden mensen stonden mid den op straat naar het dak van een drie verdiepingen hoog kantoorgebouw te kij ken waarop een melkboer twee geiten achterna zat. De geiten waren de buitentrap pen van een belendend per ceel opgeklommen en vervol gens over de kleine ruimte gesprongen, die de gebouwen scheidt. OTTAWA De 79-jarige heer Mclvor, liberaal, heeft in het Canadese lagerhuis verklaard dat internationale staatslieden maar eens op moesten houden met 't drin ken van cocktails eer ze be langrijke vergaderingen gaan bijwonenAls een chauffeur met drie of vier biertjes op achter het stuur zit, wordt hij veroordeeld," zei hij." Staats lieden dragen echter veel groter verantwoordelijkheid. Als ze drinken willen, doen ze dat maar in hun eigen tijd. Maar laten ze de vergade ringen beginnen met helder hoofd en vertrouwen op God." NEW-YORK De dochter tjes van mevr. Fred Garf in Fairmont (Minnesota), Clau dia, 9 jaar en Linda, vijf, kwamen iedere dag vol bul ten en schramméh uit school, presentjes van de jongens. En toen Linda tenslotte hele maal bewusteloos werd thuis gebracht omdat een jongen haar met 'n knuppel op het hoofd had getimmerd, kreeg moeder er echt genoeg van. Ze stapte naar een eerste klas boksleraar, en die is de meisjes nu fors aan het trai nen. ROME Een boerenvrouw in Gorizia hakte bij het hout- kloven plotseling een topje van haar vinger. Een kip die in de buurt scharrelde, pikte het vreemde voorwerp op en ging er mee vandoor. De vrouw vergat haar pijn en haar familie had heel wat moeite haar over te halen om de achtervolging van kip en vingertop te staken en naar een dokter te gaan. PARIJS De Franse Mi nister van Openbare Werken André Morice vierde dezer dagen met zijn vrienden fees telijk het record dat hij sinds 1947 in tien opeenvolgende Franse regeringen onafgebro- K*n minister of staatssecreta ris is geweest. CHICAGO Een 65-jarige Amerikaan heeft een eis om een schadevergoeding van 1.500.000 dollar ingesteld tegen een ziekenhuis waarin men hem het verkeerde been had afgezet. Het andere, ont stoken been, moest later in een ander ziekenhuis worden geamputeerd. Bruijn te benoemen tot ere-voor- zitter van het Verbond. Z. Exc. Minister A. C. de Bruijn uitte zijn oprechte erken telijkheid voor de geste zijn beel tenis in brons te bevestigen in het gebouw, waar hij met zoveel liefde 'heeft gewerkt en, in sa menwerking met zovele anderen, veel heeft mogen doen om het lot der arbeiders te verbeteren. Twee mannen, wier werken van enor me betekenis is geweest, n.l. Hermans en van Rijzewijk, zijn boven „opgehangen", mij. die slechts hun werk voortzette, heeft men hier in de hal vast geschroefd. Ik zou willen zeggen, reserveer de tegenoverstaande wand voor pastoor van Schalk, voor wien toch ook eens de tijd zal aanbreken, dat hij het Ver hond zal moeten verlaten, aldus de minister. Tenslotte sprak 'hij er nog zijn grote vreugde over uit, dat de benoeming van zijn opvolger zo'n grote eensgezind heid aan de dag had doen treden. De Verbondsvoorzitter, de heer J. A. MidcRihuis, aanvaardde in grote dankbaarheid deze pla quette, die de herinnering leven dig zal houden aan de man, van wie gezegd kan worden „grote mannen laten hun voetsporen na in het zand van de tijd". Tenslotte complimenteerde Jan Muller op zijn eigen wijze, der halve met een gedicht, minister de Bruijn met deze treffende ge beurtenis: „Gij zijt en blijft een van ons". 's-GRAVENHAGE De Hoge Raad heeft Dinsdag weer arrest gewezen in de smaadschriftzaak van de ex-sergeant-lkonstabel der Kon. Marine A. H. F. Fonteijn. Deze zaak is herhaalde malen door onderscheidene rechtscolle ges behandeld. In het huidige stadium veroordeelde het Haagse Gerechtshof hem tot een voor waardelijke gevangenisstraf. De ten laste gelegde smaad had be trekking op een geschrift, dat ge richt was tegen twee militaire artsen. De Hoge Raad overwoog, dat het Hof de onwaarheid van het geen door requirant aan de mili faire artsen was ten laste gelegd, niet mocht aannemen op grond van de weergegeven verklaringen zonder requirant toegelaten te hebben zijnerzijds bewijs van de waarheid van de inhoud dier ten lastelegging bij ie brengen. Het arrest werd vernietigd met terugverwijzing der zaak naar het Haagse Gerechtshof. De ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastin gen beliepen in October f 220.3 millioen. Daar hiertegenover aan slagen werden opgelegd tot een bedrag van f 250.4 millioen, steeg het nog in te vorderen bedrag met f 30.1 millioen tot f 1.323.4 millioen. Van het in de afgelopen maand ontvangen bedrag werd f 2.6 mil lioen voldaan door inlevering van investerings- en beleggingscerti ficaten en f 0.2 millioen met be lastingcertificaten De opbrengst van de gezamen lijke niet-kohierbelastingen be liep in October f 333.0 millioen. In Januari, April en Juli de eerste maanden der voorgaande kwartalen werd achtereenvol gens f313.0, f292.1 en f340.5 millioen geïnd. Hierbij zij opge merkt dat de opbrengst in Juli gunstig was beïnvloed door hoge ontvangsten aan dividendbelas ting. De opbrengst van de loonbe lasting beliep evenals in Juli j.l. f 78.9 millioen en lag daar mee opnieuw vrij aanzienlijk bo ven de ontvangsten in Januari en April j.l. ten bedrage van resp. f 69.7 en f 59.5 millioen. De opbrengst van de omzet belasting herstelde zich eniger mate van de lage ontvangsten in de voorgaande maanden van dit jaar. Het is October ontvangen bedrag beliep nl. f 119.0 millioen, tegenover in Januari, April en Juli resp. f 113.8, f 105.5 en f 107.8 millioen. De ontvangsten aan invoer rechten ad f 33.1 millioen zijn de hoogste van dit jaar.j In de voor gaande negen maanden van 1952 werd gemiddeld f 29.5 millioen per maand geïnd. Na de vrij hoge ontvangsten in de voorgaande maand ten bedrage van f 7.6 millioen, werd in Octo ber uit hoofde van de bijzondere heffingen slechts f 3.5 millioen geïnd. Het in totaal ontvangen bedrag is daarmee gekomen op f 2.961.3 millioen, waarvan aan vermogensaanwasbelasting f 1931.1 millioen en aan vermogenshef-1 fing ineens f 1.030.2 millioen. Bestuursleden A.N.A.B. beledigd? (Van onze redacteur) GRONINGEN De hoofdbe stuursleden van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond, de heren J. Lageveen, voor zitter, en S. van der Ploeg, se cretaris, hebben bij de Justitie te Groningen een aanklacht inge diend tegen de directeur van de coöperatieve fabriek voor zui velproducten „De Ommelanden' de heer F. de Boer, wegens de beledigende wijze, waarop de hr. de Boer zich in zijn circulaires aan de boeren over deze beide bestuursleden heeft uitgelaten en waardoor de eer en goede naam van beide bestuursleden volgens de aanklagers op ergerlijke wijze is aangetast. om Belgische vroutv te redden LUIK, 2 Dec. (A.P.). Ten zij genoeg geschikte bloedgevers gevonden worden, uiterlijk voor komende Zaterdag, zal niets het leven van een moeder van vijf kinderen in het „Hospital de Bavière" in Luik kunnen redden. Een niet nader met naam aan geduide moeder van vijf kinde ren, die behoort tot de zeer zeldzame negatieve bloedgroep B.R.H. heeft voor Zaterdag een tweede bloedtransfusie van 12 liter nodig wil zij gered worden. Zii lijdt aan een hevige nier aandoening. Gisteren werden in Brussel en Luik genoeg bloed gevonden voor een eerste transfusie, maar het schijnt dat in België nergens meer voorraad is van de nega tive B.R.H.-groep. Van de 130 bloedgevers die zich gisteravond en vanmorgen gemeld hebben, behoorden er slechts 2 tot de genoemde groep. Volgens de medische autori teiten behoort slechts 1 procent van de bloedgevers tot de nega tieve B.R.H.-groep. Het ziekenhuis zegt. dat zich ten minste 4000 bloedgevers zul len moeten melden voordat ge- noe" bloed verkregen zal ziin voor de tweede transfusie van 12 liter. BERLIJN. 2 Dec. (A.P.). In Oost-Duitsland is een cen trum voor atoomonderzoek inge richt. Onder Russische leiding zullen de Oost-Duitse geleerden hier experimenteren. volgens het West-Duitse blad ..Die Welt". Volgens het blad. dat geen bron vermeldt van dit bericht, is het centrum opgericht in Boeh- len in Saksen en staat het ge bouw onder voortdurende be waking. „Die Welt" schrijft naar aan leiding van dit bericht, dat de Russen alle na-oorlogse restric ties op wetenschappelijk onder zoek in Oost-Duitsland thans hebben opgeheven. Nog steeds ligt het s.s. „Bakir" op het strand van Schiermonnikoog. Men heeft getracht de Turkse boot in zee te krijgen met hoog water. Tot dusver heeft men het schip 14 meter kunnen verplaatsen, wat echter niet voldoende bleek om het weer los te krijgen. Sinds enige tijd is men nu bezig het schip te lossen; men hoopt, dat het lostrekken dan gemakkelijker zal gaan. LONDEN De premiers van de nefjen landen van hét Britse Gemenebest die vorige week Vrijdag een econo mische conferentie begonnen, hebben besloten de pro ductie van tien belangrijke producten in hun verenigde landen op te voeren in het kader van hun verbeten pogen om de handelsbelangen in evenwicht te brengen en een krachtiger stelling in te nemen ten opzichte van het dollargebied. NEW YORK De Amerikaanse melkkoe heeft op het ogenblik alle reden om een klagelijk geloei aan te hef fen, want voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ver. Staten is er meer margarine dan boter geprodu ceerd. Volgens de laatste officiële statistische gegevens bedroeg in September de boterproductie nl. 94.885.000 pond, terwijl de margarineproductie het ongekende cij fer van 125.694.000 pond bereikte. In Augustus was de situatie nog precies andersom een productie van 108.320.000 pond boter tegen een van 86.564.000 pond margarine. In industriekringen wordt ver wacht. dat deze tendenz zal aan houden en dat het volgende jaar veel en veel meer margarine dan boter geproduceerd zal wor den. Verleden jaar had de boter productie nog een flinke voor sprong op die van margarine 1.464.000.000 pond tegen circa 1.000.000.000 pond. In 1950 was het verschil nog iets groter tegen elk drie pond boter werd toen twee pond margarine ge produceerd. In de laatste tien jaren is de margarineproductie met ruim 300 procent gestegen. De reusachtige terreinwinst van margarine is grotendeels het gevolg van de intrekking der vier en zestig iaar oude anti- margarinewetten en de ophef fing van de in vele staten be staande verboden tot vervaar diging en verkoop van gele mar garine. In 42 van de 48 staten is de productie en verkoop van ge kleurde margarine thans wette lijk toegestaan. Het verbod is al- Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 2 Dec. Aanvoer 191 vette varkens, notering zware 204 207; lichte 198204: zouters 185 190; zeugen 170180: handel vlot. leen in de zuivelstaten Montana. South Dakota. Minnesota, Wis consin. Iiowa en Vermont nog van kracht. Ook de prijs vormt een grote factor bij de snel stijgende mar garine-omzetten. In de meeste gebieden van de Verenigde Sta ten is de boter driemaal zo duur. In de staat Texas wordt „kunst boter" aangeboden tegen 14 dollarcent en „natuurboter" tegen niet minder dan 75 dollar cent. En de margarinefabrikanten hameren steeds op het thema, dat hun product even voedzaam is en dat zelfs de deskundigen nauwelijks Verschillen in smaak en uiterlijk kunnen constateren. Niet alleen de boter dreigt echter het onderspit te delven. Een ander product synthe tische ice-cream behaalt even eens grote terreinwinsten. Éven- als margarine wordt dit product in plaats van met botervet met plantaardige oliën bereid. Het kan uit katoenzaad. cacaobonen, soja- en pinda-oliën verkregen worden. Tot dusver wordt het nieuwe product nog slechts in enkele staten vervaardigd. In andere is de bereiding wettelijk verboden, maar hoe het ook zii: de om zetten stijgen snel. Ook hier vormt de priis een voorname factor: het synthetische product kost ongeveer de helft van ge wone ice-cream ofwel 200 dollar cent per halve liter. In Texas, waar de synthetische ice-cream uitgevonden is. onder vindt de markt van gewone ice cream er zware concurrentie van. De zuivelboeren voelen zich niet plezierig. De vreugde van de producenten van plantaardige oliën kent echter geen grenzen. 's-GRAVENHAGE In het Staatsblad is een aantal bepalin gen gepubliceerd, welke tezamen de sociale voorzieningen vormen voor de organisatie „Bescherming Bevolking" en die tevens df rechtspositie van de vrijwilligers regelen. Met deze publicatie is 'n laatste hinderpaal, die het begin van de werving voor de B.B. in de weg stond, verwijderd. Zoals bekend, heeft men zich n.l. steeds op het standpunt gesteld, dat met de werving niet begonnen mocht worden, voordat men aan de vrij willigers zou kunnen vertellen, op welke wijze voor hen gezorgd zou worden. De bekrachtiging van de sociale voorzieningen, waarin deze maatregelen zijn terug te vinden, is enige tijd vertraagd, onder meer door de Kabinetscrisis. In de thans gepubliceerde bepa lingen wordt een onderscheid ge maakt tussen de beloningen, de kostwinnersvergoedingen, dienst tijden, geneeskundige verzorging, e.d. in oorlogs- en in vredestijd. Ook voor geval van ziekten, over lijden en ongevallen zijn voorzie ningen vastgelegd. Bij de samen stelling van de sociale voorzienin gen heeft de regering, zo verna men wij, overleg gepleegd met de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking en met perso Zii ziin tot de conclusie ge komen. dat het pond sterling zijn oude positie niet zal kunnen her winnen. tenzii ziin koopkracht vergroot wordt. Tegelijk wordt overwogen om de Verenigde Staten een gemeenschappelijk voorstel tot verhoging van de goudprijs te doen. Deze wordt gewenst geacht om de goud- en dollarreserves van het sterling- gebied te beschermen voor het geval het Britse gemenebest overgaat tot geheel of gedeelte lijk herstel van de omwissel- baarheid van het pond sterling. Vooral Zuid-Afrika. de grootste goudproducent ter wereld, dringt op verhoging van de goudprijs aan. Het wordt hierin door Engeland. Australië en Canada gesteund. De premiers ziin tot de over tuiging gekomen, dat de in de volgende alinea's te nemen pro ducten door het sterlinggebied in grotere hoeveelheden kun nen en moeten worden voortgebracht. In het oogstjaar 1950-1951 im porteerde het sterlinggebied b.v. 5.400.000 ton tarwe, hoofd zakelijk uit Canada en de Ver. Staten. Hiermee was 490 mil lioen dollar gemoeid. Deze aan kopen zouden niet verminderd kunnen worden, tenzii met de grootste spoed nieuw land voor de verbouw van tarwe geschikt wordt gemaakt. Een programma voor de teelt van tarwe, speciaal in India, Pakistan en Australië, zal worden uitgewerkt. Vervolgens is r jj s t nodig, zo wel om de levensmiddelen- Dit jaar niet meer voor afkondiging gereed (Van onze parlementaire redactie) Naar wij vernemen heeft de voorlopige raad voor de volks huisvesting aan minister Witte advies uitgebracht over de nieuwe premieregeling woning bouw, die, zoals bekend, bij al gemene maatregel van bestuur zal worden afgekondigd. Het is op dit ogenblik nog niet te zeg gen, wanneer de nieuwe rege ling van kracht zal worden. Op de eerste plaats moet de minister zijn beslissing nog ne men. Vervolgens zal de hele materie in de ministerraad wor de" behandeld. Daarna gaat de ontwerpregeling naar de Raad van State- Met vrij grote zekerheid kan wel gezegd worden, dat de nieuwe premieregeling-woning- bouw dit iaar niet meer voor afkondiging gereed zal komen. Het is verder moeilijk te spe culeren op de eventuele datum van afkondiging. Gezien de ver traging. die ontstaan is door de wisseling van ministers op het departement en met de herin- neri"" aan wat minister Witte over één en ander zowel bij schriftelijke als bii mondelinge gedaehtenwisseling met de Sta- ten-Generaal gezegd heeft, mag wel worden aangenomen, dat van de ziide van het ministerie neelsdeskundigen uit het bedrijfs- spoed aohter de zaak gezet zal leven. worden. importen te verlagen als om de levensstandaard te verhogen. Aan de ontwikkelingsprogram ma's van India. Pakistan. Ceylon en de Afrikaanse koloniën zal in dit opzicht de hoogste prioriteit worden verleend. Ook de vlees en zuivel- voorziening baart zorgen. Groot- Brittannië importeert nog 60 procent van zijn vlees uit lan den buiten het gemenebest. In vele onontwikkelde gebieden binnen de grenzen van het ge menebest is vlees een nog zelden op het menu voorkomende deli catesse. Australië en Nieuw-Zee- land zullen hun vlees- en zuivel- productie moeten uitbreiden. Het sterlinggebied besteedde vervolgens in 1951 240 millioen dollar aan de aankoop van katoen. De ministers zijn het er over eens. dat de katoen- Droductie moet worden opge voerd in Pakistan. Nigerië. Oost en Centraal-Afrika en India. Het sterlinggebied gaf in 1951 voor de aankoop van 60.000 ton koper 35 millioen dollars uit. En bet verbruik stijgt nog steeds. De ministers besloten er naar te 's-GRAVENHAGE. De K.N. A.C. heeft de aandacht van de minister van Verkeer en Water staat gevestigd op een plan om te komen tot een goedwerkend systeem van inlichtingen over de toestand van de wegen, waarvan de uitvoering naar haar mening niet alleen voor bestuurders van personenauto's, maar met name ook voor het goederenverkeer en autobusverkecr langs de weg van zeer grote betekenis moet wor den geacht. Waarschuwingen voor gladde en/of besneeuwde wegen wor den volgens de K.N.A.C. slechts incidenteel en in zeer geringe mate per radio bekend gemaakt, terwijl er, zoals uit ervaring is gebleken, des winters bij het motorwegverkeer een grote be hoefte bestaat aan een uitvoe riger en gedetailleerder voorlich ting' over de toestand van de wegen in de verschillende stre ken van het land. Het wegverkeer kan in steeds toenemende mate hiervan direct profiteren, aangezien het aantal automobielen voorzien van eigen radiotoestel voortdurend toe neemt. Bovendien zijn ook nog GRAAF VAN RECHTEREN VRIJGESFROKEN De Arnhemse rechtbank heeft gistermorgen de beschermer van Raymond Westerling, de 42-iari- ge „landbouwer", graaf A. S. H. van Rechteren Limburg, com- form de eis van de officier van justitie vrijgesproken, van de hem ten laste gelegde verberging van de oud-KNIL-kapitein. Zo als bekend werd de graaf vervolgd omdat hij zou geweten hebben, dat Westerling door de officier van Justitie te Amsterdam werd gezocht. andere wijzen van verspreiding van deze berichten denkbaar. De K.N.A.C. verzoekt de mi nister daarom te overwegen, een soortgelijke berichtendienst in 't leven te roepen als door het Duitse „Bundesministerium für Verkehr" ten behoeve van het motorwegverkeer in de West- Duitse Bondsrepubliek is opge zet. Het Duitse Ministerie van Ver keer geeft namelijk dagelijks, direct na de middaguitzending van het nieuws en het weerbe richt, een volledig overzicht over de toestand van de wegen in West-Duitsland, waarbij eerst de hoofdwegen, de „autobahnen" van punt tot punt worden af gewerkt, terwijl daarna een over zicht over de toestand per streek wordt gegeven. De duur van deze radio-uitzending is ongeveer 5-7 minuten. Een berichtendienst als hier boven bedoeld zou op vrij een voudige en weinig kostbare wijze kunnen worden georganiseerd, waarbij de K.N.A.C. gaarne haar medewerking zal verlenen. Omdat de Israëlische regering de voor de aankoop van grond stoffen vereiste valuta niet be schikbaar stelde, heeft de Neder landse vatenfabriek Van Leer in Haifa lange tiid stilgelegen en werd de Philips gloeilampen fabriek in Natanya gesloten. On derhandelingen werden al ge voerd om deze fabriek naar het buitenland over te brengen; Syrië had om vestiging ge vraagd. Ér is nu echter een regeling voor de aanvoer van grondstoffen gemaakt. Van Leer gaat begin December weer draaien en met Philips worden in Eindhoven besprekingen ge voerd om de fabriek voor Israël te behouden. streven, van het sterlinggebied uiteindelijk een koper-exporte rend gebied te maken door de mijnen in Zuid-Rhodesic, Cyprus, Oeganda en in mindere mate in Australië tot ontwikkeling te brengen. Ook de zink -voorraden in Australië en Noord-Rhodesië zullen tot ontwikkeling worden gebracht. Tot nu toe importeerde het sterlinggebied jaarlijks zink tot een bedrag van 44 millioen dollar. Men wil nu dollars gaan verdienen, door een deel van de nieuwe productie aan de Ver enigde Staten en Canada te ver kopen. Met aluminium is het al evenzo: harde dollars ziin nodig voor de aankoop in de Verenig de Staten en Canada. Er is nu een plan gemaakt om de Volta rivier in Brits-West-Afrika, die door een rijk bauxiet-gebied stroomt, af te dammen, waar door een economische productie van dit metaal mogelijk zou worden. De ministers werden het er ook over eens dat dit gehele gecombineerde agrarisch-indu- striële programma zou mislukken, indien er niet meer staal ge produceerd wordt. De grootste staalproducenten van het ster linggebied ziin momenteel Groot- Brittannië. India en Zuid-Afrika. Maatregelen zullen worden ge nomen om een grotere aanvoer van ijzererts te waarborgen en de ontwikkeling van de staal industrie verder voort te zetten. Ook de productie van kunst mest zal worden opgevoerd. Dit is afhankelijk van het vin den van nieuwe voorraden zwa vel. Groot-Brittannië zelf zal hiervoor de bijzondere verant woordelijkheid op zich nemen. Tenslotte is een ontwikkelings- program opgesteld voor belang rijke producten der machine, industrie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3