Zijn werkzaamheden in de Verbrande Pan toelaatbaar? RADIO De buit van Kuijs ontsnapte aan groot gevaar Inbraak in Juwelierszaak Oudes gisteren berecht „PEZ® vaardt iging Een compromis tussen veelzijdige belangen Hoofddader kreeg eis van 3 jaar te horen m programma UW PUZZLE de Kieft i wereldbank gen Woensdag 3 December 1952 Pagina 5 Een onderzeeboot iverd opgegraven rubber laarzen gymschoenen pantoffels Eén der helers weer vrij FRAAIE TIJD VAN RIA VONK Hulppostbesteller stal TOO gulden Oeververbinding Noordzeekanaal UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER voor vandaag i 1 Br ËS F I «dl Aalsmeerse arts op vrije voeten EEN ZONDAGSKIND Door Toon Koriooms tie GE, 2 Dec. esluit is de mi- ïciën, J. van de tot governor van Bank voor Her bouw. a r) tegen 7 stem- ike de buiten- com munisten, er. De fractie- teas wel voor vezig. leer Welter bleef r, dat de regering wetswijziging een t zou krijgen. Haken (com.), die als de behoeder gndse souvereini- minister, dat als stig over zichzelf c medisch bezien om hem van het zertuigen. ENSPORT verslaat grland ïk is het winter- iraverijen geopend nwedstrijd Belgie- gië won met 36-3U am dus revanche Aug. j.l. OP Dum" aederlaag. 1. Quick Hollandia en) Nederland; 2. België; 3. Queen lieeer), Nederland; \piness', België; 5. ië; 6. Queeny Dil- Ine), Nederland. 28-35-38. Gek. 1.123, gek. 503. 12 punten, Belgie 1. Iota Star, Bel- fje G (M. Vergay), Imbattable Wil- aedeklasseerd van -ts; 4. Ira Vite, Bel- nce K (J. Zuyder- md; 6. Peter Spen- Hagen), Nederland. 16, gek. 97, cov. 43, 'unten, Nederland 8 1. Honeymoon, a: Bonnie B (J. de erland; 3. Hollandia ë- 4. Over Again Nederland; 5. Oost- m), Nederland; 6. -80, gek. 199, cov. 399. punten, Nederland aent: 1. België 36 xierland 30 punten. BERGEN Meermalen hebben wij het standpunt van de Heem- wacht te Bergen weergegeven ten aanzien van de werkzaamheden, welke in de duinterreinen rond de Verbrande Pan door het Provin ciaal Waterleiding Bedrijf worden uitgevoerd. De Heemwacht en imet haar de Bergense Kunstenaars en tal van andere Bergenaren achtten een dergelijk ingrijpen in het landschap niet toelaatbaar. Zij waren van mening, dat het karakter van het landschap geweld werd aangedaan door het verwijderen van de stuivende gedeelten en dat de bebossing en het egaliseren der duin valleien het landschap een onnatuurlijk en kunstmatig aanzien geven. Zij vreesden voorts een nadelige invloed van de waferont- trekking op de vegetatie van dit uit natuurwetenschappelijk oog punt zo belangrijke gebied, dat hun inziens ook beschermd (moest worden tegen intensief bezoek. Met name werd gevreesd een be dreiging van de Verbrande Pan. De Directie van het P.W.N, is van mening, dat de onderhanden zijnde werken nodig en nuttig zijn en dat in de toekomst een fraa. landschap zal ontstaan. Wat hier aan landschappelijke waarden aan wezig is, kan slechts in stand gehouden worden door opzettelijke beheersdaden van tijdige restauratie, onderhoud, verpleging en bescherming. Na overleg gematigd plan. Om al degenen, die het wel en wee in de Berger duinen ter harte gaat. een zo volledig mo gelijk inzicht te geven in het doel en de strekking der onderhanden zijnde werkzaamheden en om in ruimere mate begrip te wekken voor de vele en vaak tegenstrij dige belangen, waarmee zij bij haar beheer heeft rekening te houden, heeft de directie van het P.W.N. in „Natuur en Land schap". het orgaan van de Con tactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, een uit voerig artikel gepubliceerd. Wij ontlenen hieraan het volgende: De uitgestrekte duinterreinen, waarvan de Provincie gedurende de laatste halve eeuw door aan kopen eigenaresse is geworden, beslaan na de laatste aankoop van een terrein van 800 HA van de familie v. Reenen in totaal 4900 HA. Bij de motivering tot deze aan koop hebben de belangen van waterwinning, recreatie en na tuurbescherming op de voorgrond gestaan. De duinen ziin bovendien van eminent belang als natuurlijke zeewering en naast hun waarde voor het behoud van natuur- en landschansschoon zijn zij door hun bijzondere flora en fauna mede van grote betekenis voor de natuurwetenschap. Ook met de belangen van de bosbouw en de jacht dient rekening te wor den gehouden. Tegenstrijdige belangen. ..Hier zijn ontegenzeglijk veel zijdige soms met elkaar tegen- striidige belangen in het spel. Een streven tot behoud van natuurschoon, waarbij aan de on gebreidelde krachten der natuur DONDERDAG 4 DECEMBER HILVERSUM L 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon- muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolra dio; 10.00 Gewijde muziek: 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gramofoonmuziek; 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gramo foonmuziek; 14.00 Promenade or kest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Kamermuziek: 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Pianorecital; 16.55 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.40 Voordracht; 18.00 Salonor kest: 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Leger des Heilsmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 Radio- krant; 20.20 Gevarieerd program ma; 21.45 „Vragen aan voorbii- •gangers"; 22.15 Gramofoonmu ziek; 22.45 Avondovesdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRÓ, 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu ziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek: 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoon muziek: 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de kleuters; 11.00 Gevari eerde muziek; 12.00 Piano en or gel; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen: 12.33 Gramofoonmuziek; 12.50 „Uit het bedrijfsleven", causerie; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Lichte muziek; 14.00 „Londen en Parijs", hoorspel; 14.35 Oratorium Vereni ging en orgel: 15.00 Voor de zie ken; 16.00 „Van vier tot viif"; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Mili taire causerie; i7.4Ó Gramofoon muziek; 17.45 Regeringsuitzen- ding: Prof. Dr. P. V. van der Vel den: „De effectenbeurs te Dja karta"; 18.00 Nieuws! 18.15 Sport- problemen; 18.25 Gevarieerd pro gramma; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 JazZ-Soeiëtelt: 19.45 Rhythmische muziek; 19.55 Nieuws: 20.00 Gevarieerde mu ziek. 21.00 Mededelingen; 21.05 Dansmuziek: 21,45 Voordracht; 22.00 Radio Philharmonisch Or kest en soliste 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten23.30—24.00 Gramofoonmuziek, Televisip-protrramma VRIJDAG 5 DECEMBER N.T.S. 17.00—17.30 Voor de jeugd. K.R.Ö. 20.1521.15 Gevarieerd pro gramma. de vriie loon wordt gelaten, zou onvermijdelijk leiden tot algehele vernietiging daarvan. De vastlegging der duinen door bebossine en helmbeplanting is zelfs bii verordening voorge schreven ter afwering van ruï neuze gevolgen; het is een be langrijke maatregel, waarmee zo wel het behoud van natuur- en landschansschoon. alsook het be houd van de duinen als zeewe ring is gemoeid. Bij het beheer der provinciale duinterreinen houdt de directie van het P.W.N. met al deze be langen zorgvuldig rekening, doch dit brengt onvermijdelijk met zich mede. dat bii menige be- heersdaad de oplossing moest worden gevonden in een zo goed mogelijk getroffen compromis. De liefde voor de natuur heeft daarbii steeds zeer zwaar gewo gen en kosten noch moeiten wer den gespaard, om te komen tot een z.o goed mogelijke verzorging en bescherming van het natuur schoon deze kosten worden niet ten laste van de watergebruikers gebracht. Het Provinciaal duinterrein vertegenwoordigt een zeer be langrijke waarde voor de ge meenschap en die terreinen, welke reeds lang eigendom der provincie ziin. leggen getuigenis af van het open oog voor het be houd van het natuurschoon en van de grote zorg en toewijding voor de zo gevarieerde fauna en de zo bijzondere flora, die de directie van het P.W.N. voor dit unieke duinlandschap koestert. Stuif terreinen. In de duinterreinen aan weers zijden van dè Zeeweg werden omvangrijke stuifterreinen aan getroffen. deels als gevolg van werkzaamheden van de bezetter en deels veroorzaakt door het pu bliek na de bevrijding. Daarom werden direct na aan koop plannen opgesteld en reeds gedeeltelijk uitgevoerd voor noodzakelijke restauratie van het terrein en gedeeltelijke vastleg ging en beplanting daarvan. Met de begroeiing van vroeger jaren werd zoveel mogelijk rekening gehouden bii de keuze der hout soorten. Eind 1951 werd met dit werk begonnen, waarna al spoedig in de locale sfeer op geruchtmaken de wiize bezorgdheid hierover werd uitgesproken. De directie herinnert in haar publicatie voorts aan het over leg dat dit jaar met verschillen de instanties naar aanleiding van de ingebrachte bezwaren is ge pleegd. Van de zijde van het Provin ciaal Bestuur werd hierbij de toezegging gedaan, dat over de tails van uitvoering bii voortzet ting der werkzaamheden overleg zou worden gepleegd met de af deling Natuurbescherming en Landschap van het Staatsbosbe heer en de plaatselijke houtves ter van Staatsbosbeheer, terwijl bovendien met de gemeentelijke autoriteiten contact zou worden onderhouden. De directie kan met de meeste stelligheid verklaren, dat het voorgescheven overleg een alles zins bevredigend verloop heeft gehad en dat, bii dit overleg een volledig begrip voor de veelzij digheid der belangen aanwezig is geweest. Het oorspronkelijke plan is daarbij als uitgangspunt aan vaard. doch ten aanzien van de tails van uitvoering zijn hierin ter tegemoetkoming aan bepaal de naar voren gebrachte wensen enige wijzigingen aangebracht. Het resultaat is tenslotte ge weest. een zoveel mogelijk gema tigd plan van uit te voeren ter- reimverkzaamheden. waarbij enerzijds de landschappelijke en natuurwetenschappelijke waar den zoveel mogelijk worden ont zien. hetgeen inhoudt, dat het allergrootste gedeelte van het eind 1948 aangekochte Berger duinterrein in de staat van na tuurlijk duinlandschap wordt be houden, anderzijds op de meest- aangetaste en zwakste gedeelten de nodige vastleggingswerkzaam heden. o.m. door bebossing wor den uitgevoerd en voorts in ver band met de controle en ten ge rieve van de recreatie de nodige voetpaden worden aangelegd. Zonder dit ingrijpen zou de prachtige hoge begroeiing langs de Herenweg ('t Woud) ten Zui den van „De Franschman", wel ke reeds door verstuiving sterk aangetast was, binnen zeer kor ten tijd geheel ten offer ziin ge vallen aan de onbeteugelde krachten der elementen. Overzicht werkzaamheden. Aan de hand van een tekening geeft de directie vervolgens een overzicht van de werkzaamheden In het gedeelte, liggende ten Noorden en ten Oosten van de Verbrande Pan. zijn deze werk zaamheden, voor wat het spit- werk voor de bebossing betreft, thans reeds volledig uitgevoerd. In het ten Zuiden en ten Westen van de Verbrande Pan gelegen gearceerd aangegeven duin terrein zal dit werk in overleg met Staatsbosbeheer nog voort- gan<» hebben. Bij de beplanting, zo die met houtgewas plaats heeft, wordt zo mogelijk aan loofhout voorkeur gegeven boven naaldhout; verder wordt de op zwakke terreinge deelten of resterende houtbe- groeiïnsr angstvallig gespaard. De nodige grondbewerking wordt uitgevoerd zoveel mogelijk met behoud van 't reliëf. .Voorts zullen enige stuivende gedeelten, waar dit nog toelaatbaar is ge oordeeld. in stuivende staat ge laten. De directie blijft van mening, dat de werkzaamheden, niet slechts in het heden bekeken, doch onder ruimer perspectief bezien, nodig en nuttig ziin en dat in de toekomst een fraai land schap zal ontstaan. Zij voelt zich in deze overtuiging door het oor deel van op het gebied van na tuur- en landschapsbescherming gezaghebbende instanties en no toire deskundigen op het gebied van duinbeheer ten volle ge steund. Tenslotte vertrouwt de directie, dat de welwillende beoordeelaar zal beseffen, dat het op de voor grond stellen van bepaalde be langen somtijds onaanvaardbare consekwenties moet hebben ten aanzien van de behartiging van andere en voorts, dat hij hetgeen thans plaats heeft in de Berger duinen, zal willen zien. als een op basis van overleg zo goed mo gelijk getroffen compromis. CASTRICUM. Woensdag. Vandaag heeft men getracht, de Duitse tweemans-onderzeeboot, die onder leiding van de 25- jarige monteur-bankwerker A. C. Kuijs is „opgegraven", per truc weg te voeren.. Het is een aardig karweitje geweest, waarmee Kuijs zijn moeiten en zorgen be loond heeft gezien. Hij had van de autoriteiten toestemming om deze merkwaardige „oorlogs herinnering" voor eigen reke ning en risico te „bergen". In 1943 was deze Duitse boot ter hoogte van paal 43 op het Bakkumse strand gelopen. Her haalde pogingen om het gevaarte door middel van een bok te lichten, mislukten, doordat tot drie maal toe de trossen braken en de bok beschadigd werd. Met medewerking van de fir ma Wahlen en Groschles te Uit hoorn. die over een kraanwagen van 60 ton hefvermogen be schikt. werd de onderzeeër uit het water gehesen, welke voor af door de moedige ondernemer zoveel mogelijk van zand was vrijgemaakt. Nauwelijks was de boot boven water, of een torpedo van pl.m. 6 meter lengte kwam te voor schijn. De Marine-Mijnendienst, die inmiddels op de hoogte was gebracht, overwoog de torpedo ter plaatse te doen exploideren, gezien het zeer grote gevaar voor de talrijke kijklustigen. Het spreekt als vanzelf, dat de heer Kuys. mede aan de hand van ziin vergunningen, de des kundigen probeerde te overreden h»t projectiel onschadelijk te maken, daar bij een explosie de onderzeeër zo goed als waar deloos zou worden. In onderling overleg hebben toen de marinedeskundigen de kop van de torpedo, waarin zich dc gevaarlijke explosie-appara- tuur bevindt, los gemaakt en weggevoerd, waardoor het ge vaar voor de onderzeeër, die met zoveel moeite op. het droge was gebracht, geweken is. I Advertentie ALKMAAR De Alkmaarse Arrondissementsrechtbank, gepresideerd door Mr. A. J. van Regteren Altena, heeft gistermorgen de inbraak, die op 2 November in de ju welierszaak van de fa. Oudes aan het Payglop gepleegd is, in behandeling genomen. De dader, de jeugdige Alk maarse stucadoor Antonius H. de M., kon, zoals wij reeds berichtten, enkele dagen later, tegelijk met de twee helers, een Alkmaarder en een Amsterdammer, gepakt worden, na voortreffelijk speurderswerk van de Alk maarse en Amsterdamse recherche. De 22 jarige stucadoor de M. lieip al enige tijd met het plan, in deze zaak in te breken, rond. H;j was er eens binnen geweest, toen hij samen met zijn meisje verlovingsringen ging kopen. Hij had toen een praatje gemaakt met Mevr. Oudes, die hem zonder dat zij natuurlijk ook maar enigszins had kunnen vermoeden, wat de gevolgen konden zijn, had toevertrouwd, dat de zaak des nachts zonder enige bewa king bleef. Dit had de jongeman blijkbaar goed in zijn oren ge knoopt. Enige tijd voor de in braak raakte de verloving uit. O.p de middag van de tweede No vember kwam hij het meisje in gezelschap van haar moeder nog weer eens teigen en het verdriet schijnt hem zozeer te hebben aangegrepen, dat hij de kop in de wind gooide en besloot, zo gauw mogelijk zijn plan uit te voeren. Het weer was 's avonds gunstig. In de donkerte liep hij een steegje in, waardoor hij aan de achterkant van het perceel kon komen, daar klom hij op het dak, brak een ruit kapot en aan vaardde de toeht door het huis. Binnen moest hij nog een schuif deur forceren om In de winkel te kunnen komen. Daar griste hij een flink aantal horloges, juwe len, sieraden en ringen, t. w. V. f21.000 mee. In Amsterdam had hij een heel klein gedeelte van de buit ver kocht. Maar 95% kon door de politie achterhaald worden. Hij verstopte zijn rijkdom bij zijn 26 jarige vriend, de stucadoor J. de W. thuis, erigens onder de vloer. Het verleden van deze jonge man zag er niet zo rooskleurig uit. In Februari was hij voor waardelijk in vrijheid gesteld. In 1950 had hij namelijk een gevan genisstraf van twee jaar gekre gen, ook al wegens een ferme kraak.De Minister van Justitie heeft inmiddels beyolê'n, dat de jongen acht maanden van zijn vorige straf ook zal moeten uit zitten. De Officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meisdhke wist niets anders met de jongen, die hij een hopeloos geval vond, aan te vangen, dah hem voor lange tijd uit de maatschappij te weren. Hij eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. H. Schuurman kon geen pleidooi houden. Hij liet het oor deel geheel aan de rechtbank over en hij wist alleen maar te zeggen, dat de jongen alle kan sen, die hij in het leven gekregen had, had verspeeld. Hij meende, niets goeds over hem te kunnen vertellen. De rechtbank zal over veertien .dagen uitspraak doen. De helers De volgende verdachte in deze zaaik was J. de W. die als heler terechtstond. Hij had de M. op de omscholingscursus voor stuca- doors te Amsterdam leren ken nen. De M. had hem van zijn plan verteld, en hij had het goedgevonden, dat de buit bij hem in huis verborgen zou wor den. De M. was sinds korte tijd zijn commensaal, omdat de W. er financieel niet zo erg goed voorzat. Hij was acht maanden werkloos geweest en had nog een sdhuld van 2 a 3 honderd gulden. Toen de buit binnen was, en de M. hem voorstelde, f1.000 als be loning in ontvangst te nemen, hapte hij gretig toe. De Officier van Justitie deelde mede. dat ook het verleden van deze jongeman er niet zo bijster fris uitzag. In 1943 was hem door een kinderrechter een tuchthuis straf van zeven maanden op gelegd. Hij eiste tegen de W. die drie kinderen heeft, een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden met aftrak van preven tieve hechtenis. Mr. C. Berkhou wer deed al het mogelijke, om de levensgeschiedenis van deze jongen in een gunstig daglicht te stellen. Hij betoogde, dat de af spraak over de duizend gulden pas was gemaakt, nadat de buit al enige tijd binnen was. Voorts vertelde Mr. Berlklhouwer. dat de W. als sohoolschoonmaker op de Handelsschool gedaan had gekre gen, omdat men daar een ander het werk gegund had, en toen begon voor de W. de misère, zo dat het tenslotte heel begrijpelijk was, dat hij voor de verleiding was bezweken. Tenslotte vroeg Mr. Berkhouwer een voorlich tingsrapport of anders de geëiste straf te beperken tot de kleinst mogelijke fractie daarvan. In vrijheid gesteld Op de omscholingscursus in Amsterdam was het Alkmaarse tweetal nog in aanraking geko men met de 26 jarige Amster damse stucadoor Th. L. Deze zou aanvankelijk de inbraak plegen, doch door besluiteloosheid en ge brek aan morele kracht, kwam het er niet van. Practisch was hij tenslotte slechts zijdelings bij de zaak betrokken, toen de M. het heft voongoed in handen nam. Hij had van deze een der gesto len horloges als geschenk aan genomen, maar hij had het ver borgen en er niet meer naar wil len omkijken. Tegen de Amster- AMSTERDAM Tijdens de Dinsdagavond t in het zwembad aan de Heiligeweg te Amster dam gehouden onderlinge wed strijden van de Hollandse Da mes Zwemclub heeft Ria Vonk de 100 meter vrije slag de van de Canarische eilanden terugke rende Hannie Termeulen ont brak op dit nummer in de fraaie tijd van 1 min. 07.8 ge wonnen, waarmee zij haar per soonlijk record met niet min der dan 0.5 seconde verbeterde. Het werd trouwens een bii zon der goede avond voor Ria Vonk, want zij nam ook de 100 meter rugslag in 1 min. 20, en de 200 meter vrije slag in 2 min 40, voor haar rekening. Lenie Vonk wilde bij deze 3- voudige zege van haar zuster niet ten achter blijven en ver overde de Moeder-Triebelsbe- ker, bestemd voor de beste bij de adspiranten geleverde pres tatie. OOSTEREND Gistermiddag moest de vroegere hulnbesteller bii de posterijen, C.T. te Ooster end (Texel), voor de Alkmaarse Rechtbank verschijnen. Op 4 Augustus had hij van zijn chef enig geld meegekre gen, dat voor zaken nodig was. doch per abuis werd hem f 100 teveel gegeven. Deze honderd, gulden eigende hij zich toe. Hij kwam er echter niet aan toe, ze uit te geven, want toen be kend werd, dat er een briefje van honderd werd vermist, kreeg hij spijt cn bracht het verloren gewaande geld aan z'n chef terug. Eerst vertelde hij, dat hij het gevonden had. doch toen vragen werden gesteld, be kende hij tenslotte, dat hij zelf zich -de honderd gulden had toegeëigend. Hij werd onmid dellijk ontslagen. De Officier van Justitie eiste tegen hem 'n boete van f 100, subs. 30 dagen een gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie iaar. De man was sinds '38 in dienst van de Posterijen ge weest, Ziin raadsman vond de ze straf al erg genoeg en ver zocht de rechtbank de onvoor waardelijke straf aanmerkelijk te reduceren. Uitspraak over veertien dagen. dammer eiste de Officier Vier maanden met aftrek. Mr. Schuur man. die op het karakter van de jongeman inging, gelukte het de rechtbank duideliik te maken, niet te doen te hebben met iemand, die een rasechte misda diger is. Op pleiters verzoek werd hij dan ook onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Er zal een voorlichtingsrapport over hem worden opgemaakt, zodat hii t.z.t. weer voor de rechtbank zal moeten verschijnen. ZAANDAM De oommissie oeververbinding Noordzeeka naal, gevestigd te Zaandam, heeft dezer dagen een adres ge zonden aan de Tweede Kamer. Hierin spreekt zij haar erkente lijkheid uit voor de aandacht, die de Kamer schenkt aan het vraagstuk van de oeververbin ding van het Noordzeekanaal en het IJ, voorts wijst zij op de urgentie van dit probleem. De commissie acht het noodzakelijk dat te Velsen en bij de Hem- brug noodvoorzieningen wor den getroffen voor de periode die vooraf gaat aan het gereed komen van de Velser tunnel. Voorts dient de bouw van deze tunnel zoveel mogelijk worden versneld, aldus de commissie, en de bouw van de tunnel bij de Hembrug dient nu reeds te wor den voorbereid, waartoe op de begroting voor 1953 een post worde opgenomen. Ook de tun nelbouw te Amsterdam en Hem brug dient zo spoedig mogelijk te beginnen. De commissie ves tigt er verder de aandacht op, dat naar haar mening de inter- locale wegen die aansluiting ge ven op de tunnels tegelijk met deze gereed dienen te komen. Zodra de stand der Zuiderzee werken dat mogelijk maakt, dient voorts een interlocale weg ten Oosten van Amsterdam te worden aangelegd. De commissie oeververbin- ding-Noordzeekanaal bestaat uit 15 leden en 8 gastleden, o.m. vertegenwoordigend de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Hilversum, Hoorn, Leeuwarden, Leiden en Zaandam, en voorts leden werk zaam op het- gebied van de Wa terstaat, het gemeentebestuur, de Marine, de spoorwegen, het vreemdelingenverkeer, de pla nologie, enz. J.Z., Den Helder, diefstal tas met geld in Egmond, ten nadele van patroon, Eis: 8 maanden, veroordeeld tot boete van f 30, subs. 25 dagen en zes maanden gevangenisstraf, docb voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. H.G., Alkmaar, diefstal bood schappentas met f 48,50. Eis: 4 maanden, veroordeeld tot acht maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. N.H., Wieringen, onregelma tigheden bij wedvlucht postdui ven. Eis: f 100, subs. 30 dagen, vrijgesproken. C.v.d.K. Amsterdam, diefstal van fiets te Alkmaar. Eis: 1 jr. gevangenisstraf voorwaardelijk en zes maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk met aftrek van preventieve hechtenis. Volgens de heer Kuvs heeft de U-boot een gewicht van pl.m. 12.000 kg. Het was nog niet mogeliik na te gaan of zich in de onderzeeër overblijfselen van bemanning etc. bevinden. De torpedo van de twee persoons-duikboot is gemonteerd. In de kop zat nog een hoeveel heid ontplofbare stof die door middel van springstof tot ont ploffing is gebracht. Men had gerekend op een harde knal. maar het bleek dat het apparaat viif minuten lang een geweldig geloei produceerde met een steekvlam en een geweldige hit te.- Daarna is een onderzoek in gesteld of in de duikboot soms ook nog ontplofbare stoffen zou den zitten, maar dit bleek niet het geval. De duikboot is thans vrijgegeven en zal verder wor den gedemonteerd. Er was veel belangstelling voor de werkzaamheden heden morgen. Nr. 134 J 3 ~r~ 9 'O J /i i m '9 t* tl u if té %m-'v Jt BWn 'v U <s '7 Horizontaal: 1. wapen 5. gevaarlijke toer 9. deel van het hoofd 10. koor 11. soort onderwijs 14. ten laatste 15. rolschaatsenbaan 17. schoorsteenvuil 18. jongensnaam 19. bouwwerk 20. deel van de bijbel 31. herkauwer 23. plant 25. heilige 26. deel van een hek 27. ontkenning 28. zangnoot 29. en andere 31. vreemde munt 35. troefkaart 36. waterdamp 37. slanke Verticaal: 1. zangnoot 2. opening in een muur 3. bijwoord 4. onder het nodige voorbehoud 5. zangnoot 6. stad der oudheid 7. juiste gewicht 8. duivenwoning 12. takie 13. Spaanse titel 16. projectiel 17. weergesteldheid 22. deel van een ladder 23. dwaas 24. stremsel 25. plaats in Friesland 28. feesttooi 30. Engels bier 32. en omgekeerd 33. voorzetsel 34. goud (Fr.) 35. de onbekende Oplossing Nr. 133 Horizontaal: 1 boven,- 5 piano. 9 as. 10 etage. 12 ne, 13 jas, 15 pen, 16 dra, 18 os, 21 al, 22 tent, 23 koon. 24 je, 26 ja, 28 art., 29 pen, 30 aar, 33 of, 35 aarde, 38 ri, 39 naald, 40 alles. Verticaal: 1 banjo, 2 os, 3 een, 4 N.T., 5 P.G.. 6 iet, 7 N.N.. 8 Oeral. 11 amok, 14 aster, 17 ranja 19 enk, 20 roe, 24 japon, 25 neer. 27 artis. 31 tal, 32 lel, 34 fa. 36 ad, 37 da, 38 re. De Haarlemse rechtbank heeft besloten de Aalsmeerse dr J. K„ die Vrijdag gearresteerd werd. omdat hij enige tijd geleden zou hebben getracht met zijn auto een politieman omver te rijden, op vrije voeten te stellen. De verdediger van de dokter, mr K. Heimig, betoogde, dat er van opzet geen sprake kan zijn geweest, zodat het vooral té wijten moet zijn aan de geprik kelde stemming waarin de arts, die nog een drukke dag voor Zich had, verkeerde. De arts zal zich t.z.t. voor de Rechtbank moeten verantwoorden. FEUILLETON: 37. Hij wilde de tijd doden door nog wat met die toneelknecht te pra ten. Er waren wèl toneelknechten, maar ,iuist die ene was nergens te bespeuren, „is ie soms ook weggewaaid?" vroeg Theodoor zacht aan de dikke vent, die aan het toneeldoek zat. De kerel proestte zijn vest vol en ver waarloosde zijn plicht schromelijk door ziin toneeldoek onbeheerd te collega's te gaah vèrtêl- vonden het allemaal heel laten en de grap „van die zanger" aan zijn college s te len. Zij vbnden het kostelijk en lachten Theodoor toe. Zij kwamen hem complimenten maken over zijn zang. Och, deze stille werkers achter de coulissen kregen nooit veel hartelijkheid Van Mendas' artisten. Dat waren zo van die lui, die je toeriepen: „Sag boy, heb je een glas ijskoud water voor me. Ennesag, vraag in de foyer even wat Norit voor me." Je kon de benen onder je gat uitlopen voor ze en je werd" er niet wijzer van. Ze geurden naar terperitijn, die artisten, ter pentijn ja, waarmee ze de vet vlekken uit hun enigst armzalig jacquet haalden. Denk maar niet, dat ze eehs een praatje met je maakten, zoals „deze zanger hier" niks nee, ze hadden nog liever, dat je staandebeens aan de grond vastvroor. Ér Ohtstonden samenscholin gen rond Theodoor. Hij vertelde, dat eigenlijk de hele kluit, wat hem betrof, gestolen kon worden. Ik bedoei jullie niet, jullie zijn net als ik, maar zweetvoeters. Hij vertelde, dat hij student was en dat hij vandaag of morgen op hield met dat tokkelen en zingen. Dat was maar een centenkwestie. Hij moest studeren. Als hij niet slaagde voor zijn examen, zou de oude heer thuis zijn zoon Theo door de botten kraken. Door dit alles steeg hij ziender ogen in de achting der mannen in overall. En toen hij vertelde hoe hij' de eerste keer bij de jonk heer binnengevallen was, sloegen ze hem en elkaar op de schouders en noemden hem met ziin vóór naam. De avond vloog voorbij. Het personeel moest weer op post. Zil drukten met hun vuile stoffige vingers Theodoors schoon gewas sen handen.'maar dat waardeerde hij. Hij had immers zelf handen, dié gewend waren aan vuil en olie. En vah die handen hield hü meer, dan van zijn keurig ver zorgde guitaarvingers. „Bohjour mannen", zei Theo door en hij wilde vlug naar bul ten gaan om Clarence en mevr. Legrande aan de uitgang op te wachten. Doch toen hij dé ai'tis- tenexit opende, stonden daar een stuk of zes Slordig geklede jon gelingen met grote donkere bril len op, verwarde haren eh smalle vermoeide gezichten. Wat voerden zij in het schild? Zij Bloten Theo door onmiddellijk in. er was voor hem geen ontkomen meer aan. Waren zij belust op zijn bloed? Als op commando kwamen noti- tlêblocs te voorschijn. Autogram- menjagers, docht Theodoor. „Pardon, mijnheer", zeiden dé iongêllhgen, „wij zijn van de pers. Wij zouden u graag enkele vra gen willen stellen? Mogen wil allereerst uw naam weten en uw woonplaats?" Nog nooit had Theodoor een journalist van dichtbij gezien. Kijk, zijn ze dat nou? Zien ze er zo uit, de mannen, wier woorden door het volk elke dag opnieuw weer gelezen worden? Hij voelde zich opgelucht, dat het geen poli tiedienaren waren, die hem kwa men meedelen, dat zijn optreden als amateur hier niet geoorloofd was; hij had een hekel aan verba len en rechtbanken en zo. Maar tegelijk daeht hij aan Clarence. Hij móést naar de uitgang. „Spijt me, heren", zei hij, „ik heb geen tijd." Maar dan had hij geen goed begrip van wat een journalist is, Die bijt zich vast en laat niet Iob. „Twee seconden maar, mijn heer!" Theodoor zag geen uitweg, „Ik stei geen prijs op publi catie, yrerkêUik niet, heren," ,Ja kijk, zo moest hij hélemaal nipt beginnen, De jongêlihgen wierpen hun Veel te lang hoofd haar naar achter en schreven, „Maar waarom stelt u geen prijs op publicatie?" vroegen ze. „Ik bèn geen zanger", zei Theo door, „ik bon maar een student aan een middelbare handels school." „Prachtig!" nepen de jonge lingen en zij schreven. „Nu moet ik werkelijk gaan, heren", zei Theodoor. „Mogen wij nog even uw naam weten?" vreegen de jongelingen met frisse moed. „Doet u werkelijk geen moeite, heren", zei Theodoor. Opnieuw probeerde hü hef cor don te doorbreken, maar ze ble ven hem omstuwen. Voetje voor voetje vorderde het gezelschap haar de foyer, En voordat Theo door het wist, hadden ze hem In een grote fauteuil zitten. Een ober kwam aannemen. „Waarmee kan ik u gerieven?" vroeg een der jongelingen aan Theodoor. „Met mü te laten gaan", zei Theodoor. De jóhgellhg keek zeer teleur gesteld; hij sioeg vuurrood aan, maar sehrèef toch gauw iets op. Ze beven vragen, die jongelin gen; taal waren ze als terriërs. Theodoor gaf antwoorden waar ze niets aan hadden, maar die ze toch vlijtig noteerden. Hij transpi reerde. Opeens kwam als redder jonkheer Menda van Daal de foyer binnen: Nauwelijks hadden de journalisten hem bespeurd of ze stormden op hem af. Theodoor iüpte naar buiten, ongezien dqer e rijkste man van de Baronie, ikhe alisten te doen gel 'ser zat hit in een fauteuil en beantwoordde De jonkheer glom. Hii had meer met journalisten te doen gehad. Breed als een heerser zat hü in lachend, maar toeh zeer gewich tig. hun vragen. Theodoor stond buiten, Hii ademde bevrijd. Hij keek over het lege plein. Daar reed net een wagen weg, de laatste, voorts was er geen sterveling meer te zien. Wordt vervolgd. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5