Sultan van Djokja uit regering? Verenigde Naties wensen einde aan Korea-conflict Nederlandse Canadezen nog een keer in het oude land DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING „Sterke mantreedt op in Venezuela Ratificatie enige kans van bedreigd Duitsland Verheugend debuut Indisch vredesplan aanvaard Mr. Blom regerings commissaris Onduidelijke houding kabinet de voornaamste oorzaak stand in Nasam TEGEN LINKSE TENDENZ Censuur op verkiezingsuitslag TOPFIGUREN nemen ontslag DUITS SCHIP LIEP OP MIJN Brandende Speer voor rechter T erechtstellingen na proces Praag Hartstochtelijk appèl van Adenauer NOORDHOLLi Abonnementsprijs 16.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, 0.40 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50: in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. lamilieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Scbagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten Cod is't nergens veilig (Vondel) Donderdag 4 December 1952 48e Jaargang No. 12645 DE NIEUWE VOORZITTER van de K.A.B., de heer Middel huis, heeft een goed debuut ge maakt met de rede, welke hij in de Verbondsvergadering aan stonds na zijn verkiezing heeft gehouden. Van een debuut kan natuurlijk gesproken worden, om dat de heer Middelhuis voor het eerst de voorzittershamer han teerde, hoewel hij, als secretaris, na een vierjarige ervaring in de K.A.B.-leiding, wel al weet wat er omgaat. Er zijn in zijn rede een paar punten, welke toch wel in het bijzonder de aandacht verdienen en even onderstreept mogen worden. Zo waar voorzitter Middelhuis er nog eens de nadruk op legde, dat het streven van de K.A.B. er op gericht is, te komen tot een maatschappelijke orde, die meer beantwoordt aan de leer van Christus, dan van de be staande orde kan worden gezegd. Is dit niet een standpunt, dat in alle maatschappelijke groepen weerklank vindt, waarmee wij maar willen zeggen, dat ook hier uit alweer blijkt, dat de grond slag voor een gezonde sociale samenwerking-in-eendracht aan wezig is. Wel wat laat, zou men mis schien kunnen zeggen, maar niet temin duidelijk is in deze „in augurele" rede nog eens terug gekomen op het feitelijk twee ledig incident, dat zich deze zo mer heeft voorgedaan op het N.V.V.-congres, toen eerstens de voorzitter van dit rode Vakver bond met nadruk een welkom toeriep aan de vertegenwoordi ger van de K.A.B., vervolgens een paar onsmakelijke dingen zei over het verbod van de Bis schoppen voor katholieken, om lid te zijn van het N.V.V., waar na tenslotte de man van de K.A.B. een toespraakje hield, waarin hij niet reageerde op wat Oosterhuis van het N.V.V. gezegd had over dat Bisschop pelijk verbod, maar wel zover ging met uit te laten, dat er in het Plan voor Welvaart van het N.V.V. zoveel te vinden was, waarmee de K.A.B. kon instem men. Aan alle misverstand heeft de heer Middelhuis nu een einde gemaakt, door te getuigen, dat er, ondanks verschillende vor men en gelegenheden van pret tige samenwerking, „een niet te overbruggen klove" bestaat tus sen K.A.B. en N.V.V. Immers, zo gaf hij nader aan, en dit moge in het bijzonder ook in de kringen van het N.V.V. worden begrepen, de K.A.B. is, anders dan het N.V.V., een be weging, die de christelijke be ginselen in ons maatschappelijk leven positief wil doorvoe ren, terwijl het N.V.V. hóógstens zover gaat, dat zijn streven niet met die beginselen in strijd is. Meer dan ooit hebben wij, op sociaal en economisch terrein, nodig een wijd-verbreide, krach tig gesteunde positieve activiteit voor het tot gelding brengen van de christelijke sociale leer, zoals die op de grondslag van het Evangelie, nader aangegeven in de sociale encyclieken van de Pausen, tot ons komt. Vooral op dit punt was het geluid van voorzitter Middelhuis verhelderend en concreet, ver heugend en bemoedigend. Er valt immers mede uit af te leiden, dat, anders dan wel eens is ge dacht onder de indruk van ver schillende gebeurtenissen der laatste maanden, de nieuwe voor zitter van zins is, in zijn K.A.B. het principiële krachtig en over tuigend voorop te zetten en de activiteit niet te laten overwoe keren door, op zich natuurlijk belangrijke, stoffelijke zaken! Ook wat hij, ter waarschuwing, zei over de gebeurtenissen in de eenheidsvakbeweging van West- Duitsland, waarin de katholieke arbeiders zich te onzaliger ure hebben laten verlokken, was be langrijk. Wanneer de arbeiders zich alleen met vakbeweging be zig houden en de standsorgani satie op de achtergrond dringen, dan komt dezelfde situatie naar voren als in West-Duitsland: daar deed men waarlijk zijn best de katholieke arbeiders in de stands organisatie een goede sociale op voeding te geven, maar in de vakbeweging, die zij met de socia listen deelden, kwam hun eigen invloed niet tot zijn recht. Dat was een punt van grote bezorgd heid voor de leiding en niet het minst voor de Kerkelijke Over heid, die de ontwikkeling met lede ogen zag. Ook in dit opzicht mocht Mid delhuis terecht zeggen, dat wel gebleken is, dat de K.A.B. in Nederland onmisbaar is. Verheu gend is het ook, dat de inzichten van de nieuwe voorzitter over het vraagstuk van de bezitsvor ming in het algemeen kloppen met de houding, welke de KVP- fractie, blijkens de uitlatingen van prof. Romme op de Werk groependag in Utrecht, zal aan nemen in deze kwestie. Ook Mid delhuis legde, evenals Romme, tegenover het standpunt van de socialisten, de nadruk op de persoonlijke bezitsvorming, en wees collectiviteit in deze zaak af. Uit het feit, dat de voorzitter ook met ernstige woorden het probleem van de geloofsafval en geloofsverzwakking aanroerde, mag stellig worden afgeleid, dat ook de K.A.B. zich bij de acties tot verbetering op dit punt niet onbetuigd zal laten. Zoals ook Muziekmeester A. J. Leewens, die op 83-jarige leeftijd te Den Helder is overleden, werd Woensdagmorgen, uitgeleide gedaan door zijn vele vrienden en leerlingen, op het R.K. Kerkhof te Huisduinen begraven. Het voltallig Gemeentebestuur was aanwezig, om afscheid van zijn ereburger te nemen. NEW YORK De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren het Indische vredesplan voor Korea dat door haar machtige politieke commissie reeds aangenomen was met 54 tegen 5 stemmen definitief goedgekeurd. zal deze regeringen verzoeken hierop voor het beëindigen van de huidige zitting der Algemene Vergadering commentaar te wil len geven. De Amerikaanse afgevaardig de, Ernest Gross, verklaarde na de stemming in de Algemene Vergadering dat de Ver. Staten het Indische voorstel ten volle steunen. „De aanvaarde resolutie wijst ons een weg naar vrede in Korea, welke in overeenstem ming is met de beginselen der Ver. Naties", verklaarde hij. Vóór het plan spraken alle gedelegeerden zich uit met uit- znodering van de „neens" van vijf landen van het Russische blok en de onthouding van na tionalistisch China. De uitslag van de stemming 54 landen spraken zich vóór het plan uit betekent een onge kende eenheid van de niet- communistische wereld inzake het Koreaanse vraagstuk. Zes Russische amendementen op het Indische voorstel werden met grote meerderheid van stemmen verworpen; geen der amendementen verwierf meer dan vijf stemmen. De Sowjet- amendementen beoogden de In dische resolutie om te zetten in het reeds verworpen Russische plan voor een beëindiging der vijandelijkheden in Korea. Lester Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken die voorzitter is van de algeme ne vergadering zal de voorwaar den van het Indische voorstel thans ter kennis brengen van de Noord-Koreaanse en Chinees- communistische regeringen. Hij Japanse ambassadeur overhandigt geloofsbrieven In het paleis aan het Voorhout te 's Gravenhage heeft H.M. de Koningin de nieuwbenoemde Ja panse ambassadeur, de heer Suemasa Okamoto. ontvangen, ter overhandiging van zijn Ge loofsbrieven. Voor Indonesische aangelegenheden. Bjj K.B. van 26 November 1952 is ten departemente van Buiten landse Zaken aangesteld tot re geringscommissaris voor Indone sische aangelegenheden mr. N. S. Blom. Krachtens een besluit van de ministerraad is mr. Blom tevens belast met de zorg voor de amb telijke coördinatie van de behan deling van Indonesische aangele genheden bij de verschillende daarbij betrokken departementen. In het vorige kabinet-Drees was mr. Blom staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. DJAKARTA De Indonesische minister van defensie, Sultan Hamengku Buivono, heeft vandaag bij het kabi net een verzoek ingediend om van zijn post te tvorden ontheven, aldus heeft het blad „Indonesia Rayaverno men uit doorgaans zeer betrouwbare kringen. In kringen van het kabinet weigerde men verklaringen af te leggen op vragen over dit be sluit van de minister. Volgens de zegslieden van .Indonesia Raya" zou de onduidelijke hou ding van het kabinet ten aan zien van de problemen rond de strijdkrachten waarschijnlijk de voornaamste oorzaak van het verzoek tot ontslag zijn geweest. Het geschil bedreigt de con trole over drie van de zeven divisies van het republikeinse leger en betekent tevens een ernstige bedreiging voor het ka binet Wilopo. In welingelichte kringen is STRIJD IN INDO-CHINA Fransen houden HANOI. Woensdag is hekend gemaakt dat troepen van de Franse Unie de tweede grote aan val op Nasam hebben afgeslagen en een afleidingsaanval bij Boeit- sjoei in het zuiden van de delta van Hanoi zijn begonnen. Op beide slagvelden zijn 740 soldaten van de Vietminh gedood. Volgens militaire kringen wor den de plannen van de Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal Raoel Salan, op bevre digende wijze uitgevoerd. Zij zijn van mening dat, indien de weers omstandigheden goed zijn en de Fransé luchtmacht kan blijven steunen, de Franse grondstrijd krachten Nasam mogelijk in staat zullen zijn te behouden en een aanzienlijk gedeelte van de beste Vietminh-troepen buiten gevecht te stellen. Amerikaanse hoge com missaris in W.-Duitsland afgetreden WASHINGTON. Van ge zaghebbende zijde is Woensdag te Washington vernomen, dat de Amerikaanse hoge commissaris in Westduitsland, Walther Don nelly, is afgetreden. Donnelly heeft president Truman verzocht hem, met ingang van 31 Dec. a.s., van zijn post te ontheffen. van betekenis mag heten, dat in de kringen van de K.A.B. nog eens gezegd is, vanaf het hoogste niveau, dat katholiek Nederland zich moet bezinnen op de vragen van sociale eendracht en politieke eenheid. Dat de K.A.B., met meer dan één millioen katholieken onder haar vanen, waardevolle bijdra gen wil leveren, om die sociale eendracht en politieke eenheid te bevorderen, is niet het minst- belangrijke uit de „troonrede" van voorzitter Middelhuis, maar bovendien mag het gezien wor den als een voorbeeld voor an deren. CARACAS. Nadat Zondag j.l. in Venezuela algemene ver kiezingen zijn gehouden, is een verwarde toestand in het land ontstaan. Er is censuur ingesteld en de correspondenten van de diverse bladen hebben al 24 uur niets van zich laten horen. Bovendien is de telefoonver binding officieel verbroken. De omroepstations van Caracas zenden dansmuziek uit, doch over de verkiezingen wordt met geen woord gerept. Volgens later ontvangen be richten is de regering afgetreden en lt. kolonel Jimenez heeft het voorlopige presidentschap op zich genomen, een bericht, dat later door de radio werd bevestigd. Bij „De Ommelanden (Van onze redacteur) GRONINGEN. Naar wij ver nemen hebben drie figuren uit de bedrijfsleiding van de Coöpe ratieve fabriek voor melkproduc ten „De Ommelanden", waar nu reeds meer dan drie maanden ge staakt wordt, ontslag genomen. Het zijn de heren D. Steneker, ass. directeur, E. de Vries, hoofd van de afdeling Condens en chef van de blikemballage en J. Bos- scher, alg. productiechef. Dit ontslag, zo werd ons mede gedeeld, houdt niet in, dat men sympathiseert met de staking. Over de beweegredenen welke dan wél tot dit ontslag geleid hebben, liet men zich evenwel niet uit. Jimenez heeft beloofd de uitsla gen van de verkiezingen te zul len eerbiedigen. Hij zal de ver tegenwoordigers van de wettige partijen bijeen roepen om een „nationale verzoening" tot stand te brengen. Ondanks de strenge censuur is bekend geworden, dat de linkse oppositiepartijen aanzienlijk meer stemmen op zich hadden verenigd dan de onafhankelijke frontpartij, die de regering steunt. TERSCHELLING. Gister middag is het Duitse schip „Euro land" 25 kilometer ten noorden van Terschelling op een mijn gelopen. De bemanning verliet het schip en werd opgenomen door de Duitse sleepboot Widder. Direct na het vernemen van de ramp voer de Brandaris uit, als mede de sleepboot Holland II. De Brandaris keerde al spoedig te rug, toen bleek, dat de schip breukelingen geréd waren. De Holland II zal trachten het schip te bergen, doch dit zal erg moei lijk zijn, daar de Euroland in zinkende toestand verkeert en er een noorder storm waait. NAIROBI. In Kapengu- ria, 320 km ten noorden van Nairobi, is vandaag 't proces geopend tegen Jomo Kenyatta, de „brandende speer", en vijf andere Afrikaanse leiders, die er van beschuldigd worden aan het hoofd te staan van de geheime organisatie Mau-Mau. Alle zes werden er van be schuldigd, dat zij physiek ge weld, bedreiging en intimidatie hadden gebruikt om de mensen in Kenya een illegale eed te doen afleggen. Verder worden zij er van be schuldigd een samenzwering op touw te hebben gezet en anderen aan te zetten tot ontrouw aan de regering, ontevredenheid te wek ken tegen bewoners van de kolo nie en een vijandige gezindheid teweeg te brengen tussen de ver schillende klassen. men van mennig dat wanneer de hachelijke toestand voort duurt en de regering er niet spoedig in slaagt het heft in han den te nemen, wellicht burger oorlog het gevolg van het con flict zal zijn. DEENSE KANONNEER BOOT GESTRAND YARMOUTH. De Deense kanonneerboot „Havoernen" is gisteren op de Scroby zandbank gelopen, vijf km van Yarmouth. Twee Britse reddingboten red den 9 mannen van het schip. Een hefschroefvliegtuig redde 4 le den van de bemanning. Elf op varenden zijn nog aan boord. ENORME BRAND IN INDIA SRINAGAR. Vandaag zijn 100 huizen in vlammen opge gaan in de Gurez Vallei, ongeveer 120 km ten noorden van Srina- gar in India. 500 personen zijn door deze ramp dakloos geworden. De re gering heeft in allerijl leger eenheden naar de plaats des on- heils ontboden om hulp te ver lenen aan de getroffenen, die thans zonder beschutting in de bijtende koude van de Himalaya toeven. WENEN, 3 Dec. (Reuter). De elf Tsjechoslowaakse communisti sche leiders, onder wie de voor malige secretaris-generaal van de communistische partij, Rudolf Slansky, die de vorige week op beschuldiging van spionnage en sabotage ter dood waren veroor deeld, zijn Woensdagochtend te rechtgesteld, aldus meldt radio Praag. KWEKER STAK DIJK DOOR Water onder ijsbaan weggelopen BALK Dat niet alle men sen even enthousiaste liefheb bers van de ijssport zijn, bleek dezer dagen in Balk, waar 'n verbaasd IJsclub-bestuur plot seling tot de ontdekking kwam. dat de helft van het water van de baan was weg gelopen. Wat bleek? Een kwe ker had de dijk van de baan doodgestoken, omdat hij van mening was dat water op de baan schadelijk was voor zijn kwekerij. Waar de baan nog deze zomer een heel stuk is afgegraven, kan van het laatste geen sprake zijn, zo dat een andere beweegreden voor deze onsportieve daad -moet bestaan. BONN, 3 Dec. - De West-Duitse bondskanselier Konrad Adenauer heeft vanavond in de Bundestag verklaard dat een ongewapend Duitsland „blootgesteld was aan het grootste gevaar dat het land ooit bedreigd heeft: de alles verslindende kolos Rusland". Hij drong er bij de parlementsleden op aan zonder aarzelen de verdragen te ratificeren die West-Duitsland met de vrije landen zullen samenbinden. „We bevinden ons op de grens tussen slavernij en vrijheid" ver. klaarde de 76-jarige Westduitse leider in een dramatische ope ningstoespraak van het drie daags debat over de ratificatie. „Ik doe een beroep op het gehele Duitse volk om het be lang van de beslissing over deze verdragen onder ogen te zien. Dit is het uur voor geheel Duits land, waarvan alles afhangt." De bondskanselier richtte een waarschuwend woord tot de so cialisten en de andere oppositie partijen. „Wanneer u van Duitsland weer een slagveld wilt maken ROTTERDAM, 3 Dec. Het bevalt me uitstekend in Canada" en om zijn woorden kracht bij te zetten toonde de heer A. Paul, die vroeger in Schiebroek (gem. Rotterdam woonde en nu enige jaren in Alberta in Canada vertoeft, zijn passagebiljet, dat hem naar Canada terug zal bren gen. Hij is een van de circa 400 Nederlanders, die in het verleden naar Canada emigreerden en vanochtend met de „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn tijdelijk in ons land terugkeer den. Het was velen wel aan te zien, dat zij reeds geacclamati- seerd zijn, want behalve dat wij bontkragen en helgeblokte jas sen zagen, hoorden wij onze moedertaal spreken met een En gelse tongval. Het edhtpaar van Aerts, dat niet tot de jongste teruggekeer- ken behoort, bezit nu, na vier jaar, een kleine boerderij en zo vertelde mevrouw ons: „als we geld genoeg hebben kopen wij een grote farm". In Nederland woonden zij destijds in Princen- hage bij Breda. Evenals de ande ren komen ook zij de feestdagen bij hun familie in Nederland doorbrengen en velen van de nu aangekomenen zullen in Maart a.s. de terugreis aanvangen. De heer J. Verdegaal, die in Eemnes heeft gewoond en in Canada in Manitoba verblijft, zei er van alles te doen. Ook hij gaat terug, want het bevalt hem er best. Ons oor .hier en daar te luis teren leggend, bemerken wij, dat het velen niet slecht gaat in hun nieuwe vaderland, want we ho ren praten over eigen auto's en electrische wasmachines en bo vendien zagen deze emigranten kans dit uitstapje te bekostigen, een bewijs dat zij konden over sparen. Uit acht personen bestaat de familie Thijssen, die, afkomstig uit Groesbeek, waar ze in 1944 alles verloor, nu in Ontario woont. Ze hebben geen eigen huis, maar wonen in een kamp. Vader pakt van alles aan en was zelfs als enige Nederlander werk- 9 zaam in een houthakkerskamp tussen 59 Canadezen. Ook werkte hij in de suiker en de tabak. Voor ouderen is het moeilijk, zo verklaarde de heer Thijssen. Men moet volgens hem veel op offeren, doch er zijn meer voor uitzichten dan hier en vooral de kinderen hebben er een goede toekomst. Vader en moeder lo pen niet over van enthousiasme, maar toch gaat het gehele gezin, dat twee jongens in Canada ach ter liet, terug. Een zoon nam als vrijwilliger dienst bij het Cana dese leger en is thans in Duits land. Vader Thijssen wil probe ren zo en passant nog even zijn oorlogsschade met het Rijk te regelen, want dit is, zoals hij zei, nog steeds niet voor elkaar. Na veertig jaar Tussen al deze emigranten spraken wij nog even terloops met de heer Y. Anema, maar hij is geen emigrant van de laatste jaren, maar is reeds veertig jaar in Canada. Hij bezit er een land bouwbedrijf, het bevalt hem er nog steeds best en hij reist na twee maanden terug. Hij gaat zijn familie in Friesland bezoe ken. of wanneer u van Duitsland een vazalstaat van de Sowjet-unde wilt maken, stemt dan tegen de verdragen," De kanselier besprak voorts de veel-omstreden kwestie van de Duitse oorlogsmisdadigers, die nog in geallieerde gevangenissen opgesloten zitten. Sommige af gevaardigden hebben van de ge allieerden een algemene am nestie geëist voordat het parle ment de verdragen goedkeurt. Hij verklaarde nadrukkelijk te hopen, dat de komende gemeng de geallieerd-Duitse commissie ter herziening van de vonnissen, verdere vrijlating zal kunnen be. werkstelligen. Hij voegde hier aan echter toe: „Ik wens met de meeste na druk te verklaren, dat de ver tegenwoordigers van de voor malige Duitse soldaten geen am nestie voor a-sociale en misdadi ge elementen bepleiten." ZEVEN DODEN... Politie trad op tegen Mau-Mau NAIROBI, 3 Dec. (A.P.). Zeven inheemsen zijn vandaag door de politie doodgeschoten en een achtste liep ernstige verwon dingen op tijdens een inval in een gebouw in het Thomson's Falls-district, waar de Mau-Mau een bijeenkomst hield. De inval vond plaats naar aan leiding van een tip, die aan de politie gegeven werd door twee inheemse politiemannen. De schildwachten, die uitgezet waren, liepen weg, toen zij de politie zagen naderen. Deze drong het gebouw binnen en trof acht mannen aan, gewapend met pan- gas (lange messen) en korte zwaarden. Op het bevel de wapens neer te gooien stormden de Mau-Mau- leden op de politie af, die het vuur opende.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1