Geen oorzaak aan te wijzen voor vliegramp bij Frankfort Vredescongres in Wenen berust op machtsmisbruik der Sovjets Protest Heracles Van een sprookjedat onnozel gaat klinken „Ommelanden"-staker kreeg zes weken Zoiets kan gebeuren ■e benzine VZZLE vandaag „Abnormale omstandigheden99 in bestuurderscabine? De duif met het knipoogje Scheepsberichten Tegen beschuldigingen van bestuur Zwolse Boys 17-jarige werkwillige mishandeld Naar wij vernamen Vijftig kloosters bij IJzeren Gordijn Donderdag 4 December Pagina 5 s de maand tig van het bericht 't octaangetal van 7476 zal worden de K.N.A.C. mede benzine tegen het e maand aan de ijgbaar zal zijn. der meer verband tie van deze betere pomphouders, het- ordt aangenomen ken zal duren. benzine met een al is klopvaster en tinder neiging tot n en beter „trek- :este gevallen kan dientengevolge worden (meer het acceleratie- it daardoor beter ne-verbruik lager, lichting van de E No. 135 kc toop en verkoop eelbaar [edierte oduct fr.) opa ïst :ië irswerktuig taamwoord tandigheid iesland dekking ran voord nd rden en getuigen plek te riik KRUISWOORD ng Nr. 134 1 speer. 5 stunt, 9 l.o., 14 t.l„ 15 rink, 19 toren. 20 O.T., 1, 25 St., 26 paal, 29 e.a„ 31 ore. 35 37 ranke. sol. 2 poort 3 er, 4 7 netto, 8 til, 12 kogel. 17 regen, 22 4 leb. 25 Sneek, 28 e.o., 33 o.m.. 34 or. ine-iime 3 Dec. De re- oordeel, dat ge- orden naar het zo lijk samenstellen tese Douane-Unie. duidelijk, dat deze onds tot een volle- the Unie kan lei- zal men niet alle arvoor handelsbe- >estaan geheel be geven. Wanneer de het Europese le- imerd zou worden delsbelemmeringen it de weg worden ijnen kantore, voor g." rield Theodoor het nden. Honderd vijf den! Een fabelach- r een half uur zin- l vijf en twintig gierigste man, die goede zon besche- orge zeggen. Theo- tgdurig naar het Dnderd. Langzaam rug in de brief. Nu gaan en dit onder :nen dan weer ïatuurlijk. Ach bah r, wat maak ik me m dat vervloekte geen belangrijker i je druk over te ist ergens een arm n, die van zijn Bis- acht had gekregen touwen, een onmo- ■oor dat pastoorke, gaf en op kapotte liep. Dit pastoorke lukkig maken met zou voor hem het a de ton, die hij nodig had. Theo- niet, hij nam een t en een stukje pa- tf: „van N.N. f25.- ebeurd was, keek de klok. Het liep ur. Een uur stude- ride grote ver- Wordt vervolgd. DE GROOTSTE SCHROEF- VENTILATOREN VAN NEDERLAND Op de Staatsmijn Wil- helmina is de lucht- voorzieninq onder gronds dezer dagen aanzienlijk verruimd door de inbedrijfstel ling van een nieuwe mijnventïlator met een vermogen van 900 pk en een luchtverplaat sing van 9500 kubieke meter per minuut. Deze vervangt de ven tilator, die sinds lange tijd in gebruik is ge weest, van 275 pk en met een capaciteit van 6000 kubieke meter per minuut. De nieu we ventilator, welke is uitgerust met draai bare schoepen van het profiel van een vlieg tuigvleugel, is de eer ste schroefventilator van deze afmetingen in Nederland. Nabij de uittrekkende schacht van de Staatsmijn Wilhelmina werd ten behoeve van het af blazen in de buiten lucht van de onder gronds afgewerkte lucht, een nieuwe betonnen uitblaasto- ren opgetrokken. (Van onze parlementaire redactie) De directeur-generaal van de Rijks Luchtvaart Dienst heeft aan het slot van de zitting van de Raad voor de Luchtvaart, waarop gistermiddag het ongeluk met de D.C.-6 „Koningin Juliana" behandeld werd, verklaard, dat het onverantwoord zou zijn omtrent het ongeluk enige conclusie te trekken. Het onderzoek, aldus de heer J. Backer, heeft helaas niet geleid tot enige aanvaard bare veronderstelling van wat zich in het vliegtuig heeft afgespeeld. Ook is niet bekend geworden welke betekenis moet worden ge hecht aan het feit, dat het toestel van de normale vliegbaan heeft afgeweken. Er zijn verder geen aanwijzingen, dat er sprake zou zijn van technische storingen, of fouten van de bemanning. Hier mede wilde de heer Backer ech ter niet uitsluiten, dat er inder daad technische storingen geweest zijn, of persoonlijke fouten van de bestuurders. Nadrukkelijk wenste de directeur generaal vast te stellen, dat eventueel gemaakte fouten zeker niet alleen te wij ten zouden zijn geweest aan twee ervaren vliegers als Poutsma en Gart. Van slordigheid kan geen sprake zijn en nooit is over hen een klacht ingediend. De heer Backer wilde ook niet r 1 1 (Van een speciale correspondent) Vrijdag 12 December zal het rode leger n sterk staaltje van zijn macht op het Europese continent laten zien. Die dag moeten de Oostenrijkse regering en de bevolking van Wenen, louter en alleen onder druk van de Sovjets, dulden, dat in de hoofdstad de communisten een inter nationaal congres openen. Oostenrijk heeft hen noch uitgenodigd noch toestemming gegeven. Maar ditmaal konden de communisten buiten de permissie en de invi tatie, de macht van het rode leger overklast die van de Oostenrijkse regering en dat is voldoende om het „Volkscongres voor de vredevoortgang te laten vinden Organisatoren van het congres zijn twee beruchte werktuigen van de Kominform: de Wereld raad voor de Vz-ede en, achter de schermen, het Communistische wereldverbond van Vakverenigin gen. Deze twee organisaties heb ben alle mogelijke moeite gedaan onverdachte strijders voor de vrede en loyale voorstanders van ontwapening te verlokken om het vredescongres in Wenen bij te wonen. Maar ieder vredelievend burger die in de val getrapt is, zal straks ontdekken dat van zijn goede trouw op schandelijke wij ze misbruik wordt gemaakt. Voor het overige is het toch wel een raadsel hoe op 't ogen blik nog personen die iets in de maatschappij te betekenen heb ben, door communistische vredes apostelen misleid kunnen worden. Want iedereen die voor de ware vrede op de bres heeft gestaan, moet onderhand toch wel weten, dat degenen wier namen verbon den zijn met het communistische congres in Wenen, al jaren lang niets anders doen dan zeer ver dachte belangen dienen: de Sov jet Unie en het communisme. Er zijn honderden bewijzen welke aan alle twijfel een einde maken. Het juiste ogenblik Om te beginnen is daar 't con gres zelf. Waarom is Wenen, en nog wel in de Decembermaand, uitverkoren voor de twijfelach tige eer? Wanneer besloten zou zijn de betoging te laten plaats vinden ergens achter het IJze ren Gordijn, was de pret ev voor de organisatoren af. Zo dwaas is men in het Westen niet of ieder niet-communist weet er zo langzamerhand wel dat ach ter het IJzeren Gordijn alleen maar conferenties en congres sen een kans krijgen, welke pas sen in de Sovjet-kraam. De meeste niet-communistische lan den zijn om andere redenen voor zo'n rood congres minder geschikt. Wie is er bereid ser vice te verlenen? Te voorkomen dat de tegenstanders er als de kippen bij zijn om leugen en be drog te ontmaskeren? In Oostenrijk staan de zaken anders. Hoewel de bevolking voor 95 pet. niets van het com munisme weten wil gelijk de verkiezingen drie jaar gele den uitwezen wordt zij ge handicapt in haar strijd tegen het communisme. Want Oosten rijk is niet vrij. Zelf volledig ontwapend, is het land bezet door Russische strijdkrachten vijf maal zo sterk als de legers welke Engeland, Frankrijk en de V.S. in Oostenrijk hebben staan, tezamen. Bovendien staat de geallieerde bezettingsraad in Wenen deze maand onder voorzitterschap van de Russische bevelhebber. Hij is het die in December de meeste macht heeft en daarom werd deze maand uitgekozen door het rode congres. De de mocratie heeft geen enkel 'tc- genwapen dan te zorgen dat de communistische betogingen zo veel mogelijk geboycot worden. Overigens zullen de commu- argwaan hun vredesduif in We- argwaan hun vredesduif in Wn- nen laten neerstrijken. Herin neren zij zich immers niet dat in die stad hun geliefde em bleem belachelijk werd gemaakt doordat bij een vorig commu nistisch congres de tegenstan- standens overal affiches hadden aangebracht, waarop het dier met het vredestakje in zijn bek op schalkse wijze knipoogde, als wilde het zeggen: „We be grijpen elkaar wel, niet?" De organisatoren van 't con gres hebben naar men zegt op advies van professor Joliot Curie besloten dat de namen van autoriteiten en gewone bur gers die de vredesbetoging bij wonen niet zonder hun toestem ming worden vrijgegeven. Waar om? Betekent het soms dat het vredescongres toch eerder een samenzwering dan een vreed zame betoging is? Toen uw cor respondent de bekende Rus sische journalist Ilya Ehrenburg om een uitleg van die geheim zinnigheid vroeg, kreeg hij al leen maar ten antwoord, dat de redenen voor de hand lagen. Een van de promotors van 't congres, de Fransman Pierre Cot heeft een zeer bijzondere tac tiek om te proberen niet-com- munisten naar Wenen te trek ken. Hij stelt volledige vrijheid om te spreken in het vooruit- Friesland pass. 3 Dec. Fini- sterre; Java 2 Dec. te Pt. Said; Johan van Oldenbarnevelt 3 Dec. 600 mijl Zw.t.W. Cocoseilanden/ Fremantle; Lombok Los Angeles/ Bombay alwaar 4 Dec. verwacht; Polyphemus 2 Dec. te Hamburg; Sibajak 3 Dec. van Aden naar Suez; Tarakan 3 Dec. dwars Kreta/Marseille; Waterman 3 Dec. te Suez; Weltevreden verm. 5 Dec. n.m. van Londen naar R'dam Wilem Ruys pass. 3 Dec. Kp Bon/ Pt. Said; Bali 4 Dec. n.m. van Suez te Dpibouti ve rw.; Edam 2 Dec. van Savanna naar New York; Garoet 2 Dec. van Genua/ Pt. Said; Laurenskerk 2 Dec. van Colombo naar Madras; Overijsel 2 Dec. van rede Djeddah/Suez; Polydorus 30 Nov. te New York; Fairsea2 Dec. Dover gepasseerd/ Pt. Said; Grote Beer 2 Dec. van Las Paknas; Kota Inten nacht 2-3 Dec. Malta; Noordam 2 Dec. Kp Race gepass.; Oranjestad 3 Dec. v.m. te Madeira verwacht; Poelau Laut pass. 2 Dec. ten N.W. Madeira/Halifar; Rijndam 2 Dec. 660 mijl W. Valentia Ierl.; Wil lem Barentsz 2 Dec. 290 mijl Z.O. Fern. Noronha; Willem Ruys pass. 2 Dec. Kp Tenez/Pt. Said. zicht. De congresgangers mogen het best oneens zijn met bepaal de onderdelen in de statuten van de vredesduif, het is al vol doende als enkele belangrijke punten zoals het veroordelen van bacteriologische wapens of verzet tegen de herbewapening van Duitsland de sympathie kunnen wegdragen. Maar alle verzekeringen van mijnheer Cot ten spijt, valt er toch niet aan te denken dat straks het woord zal worden verleend aan mensen die Rus- lands onbegrensde herbewape ning zullen critiseren, die zul len vragen waarom Moskou het Oostenrijkse vredesverdrag sa- botteert en in plaats daarvan satallieten aan Oostenrijks gren zen herbewapenen ver boven 't niveau dat volgens de vredesver dragen geoorloofd is. Dwaze vragen zullen dit genoemd wor den. Vermoedelijk zal de vre desduif echter dan weer een knipoogje maken van: „Het is toch allang bekend dat vrede wil zeggen: ontwapening van 't Westen en permissie voor de Sovjets om te doen wat hen goeddunkt." Proloog. Reeds enkele maanden geven enkele sterren uit het „Vredes- clrcus" in Wenen een soort van proef voorstellingen: Ilya Ehren burg, Pierre Cot, Ivor Monta- que (vooraanstaand journalist van de communistische „Daily Worker") en andere publicisten die. hun sporen op het gebied van de propaganda wel verdiend hebben. Ze werken met grove middelen, maar begaan daarbij natuurlijk wel eens onplezierige vergissingen. Zo werd er veel ophef ge maakt dat de Sovjets onlangs weigerden een waarnemer te sturen naar de Finse manoeu vres omdat die getuigden \*an fascistische militaire geest. Maar vergeten werd dat op dezelfde dag, uitgerekend tien mijl ver der dan de plek waar de Finnen vreedzaam exerceerden, Rus- land's zware artillerie omvang rijke oefeningen hield. En af en töe moeten commu nistische staatslieden achter 't IJzeren Gordijn de vredes-pro- pagandisten in Wenen toch wel -eens voor pikante moeilijkheden stellen. Verklaarde kortgeleden de Tsjecho-Slowaakse minister van oorlog, Cepicka, bijvoorbeeld niet: „Als twee personen het zelfde doen, dan is dat nog niet altijd het zelfde. Wapens in de handen van een imperialist be tekent oorlog ,in de handen van een vredespartisaan betekenen ze vrededaarom moeten we grote aandacht besteden aan de militaire opvoeding van on ze jeugd." Bestaat het dus, dat straks iemand naar Wenen gaat met de uitvlucht: „Ik wist niet wat er te koop was?" Een blik naar de vredesduif, haar knipoogje vertelt over communistische pro paganda boekdelen. aannemen, dat er in het vliegtuig een noodtoestand geheerst zou hebben vlak voor het ongeluk. Uit het getuigeverhoor van de A. Ekels bleek dit echter wel. Van de drie handelingen, die nodig zijn, om een begin van brand te gen te gaan, heeft de bemanning er twee uitgevoerd. Dit heeft men volgens de heer Ekels vast kun nen stellen bij het onderzoek naar de resten van het toestel. Hij dacht hierbij aan een begin van een electrische brand. Hierdoor moet er in de cockpit wel een noodtoestand ontstaan zijn. „Geen enkele vlieger, aldus de heer Ekels, zou het in zijn hoofd ge haald hebben, om zo laag te gaan vliegen". Deze verklaring van de route- chef van de K.L.M. werd beves tigd door de heer A. Snitselaar, chef van het vliegbedrijf van de K.L.M., die zich aanvankelijk niet zo positief had uitgelaten en slechts van de mogelijkheid had gesproken, dat er zich in het voor ste gedeelte van het vliegtuig ab normale omstandigheden hebben voorgedaan. Dc ramp. De ramp met de „Koningin Juliana" vond op 22 Maart van dit jaar plaats op ongeveer 3 km van het vliegveld Frankfort. Er brak onmiddellijk brand uit en van de 37 passagiers en de uit 10 koppen bestaande bemanning overleefden slechts twee perso nen het vreselijke ongeluk. Een van hen, de stewardes mej. Truus Gautier, verscheen als eerste ge tuige voor de raad, die werd ge presideerd door mr. J. L. van der Meulen. De jonge stewardes, die nog zeer moeilijk en voorzichtig liep en aan wie de doorgestane emo ties nog duidelijk waren aan te zien, verklaarde, dat zij zich van het ongeluk zelf niets meer her innerde. Een uur tevoren is zij nog bij de bemanning geweest om koffie te brengen. Er is verder geen voedsel of alcohol gebruikt en volgens haar was de bemanning, die drie dagen rust had gehad en ook in de laatste stopplaats, Rome nog een oponthoud van ander half uur had gehad, volkomen fris. Aan boord had zij niets abnormaals kunnen ontdekken. „riemen vastmaken" gingen nor maal aan. Mej. Gautier, die 4 jaar ervaring als stewardes heeft, verklaarde verder gehoord te hebben, dat de landingsklappen geheel uitgingen. Uit de verhoren is tenslotte nog gebleken, dat de weersom standigheden boven de plek, Waar het ongeluk gebeurde, slechter waren dan boven het vliegveld. De piloten zijn hiervan niet op de hoogte gesteld, omdat er ter plaatse geen onderzoek is inge steld. Zij kregen de weersom standigheden op het vliegveld. De heer Backer heeft er dan in zijn conclusie ook op gewezen, dat het vliegtuig betere inlich tingen had kunnen ontvangen over de weersgesteldheid in het naderingsgebied. De Raad voor de Luchtvaart zal op 5 Januari a,s. uitspraak doen. Marktbericht MIDDENMEER, 3 Dec. Tarwe 23.7525.85; wintergerst 3233; zomergerst 3334; haver 2728; rogge 2727.75; capucij- ners 3743; groene erwten 47 54; karwijzaad 50—58.50; blauw- maanzaad 100115; withooi 115 130; rode klaver hooi 105115; lucerne hooi 115130; haverstro 4045; zomergerststro 4550; tarwestro 45-48; groene erwten stro 6067.50; ander erwtenstro 3050; voederbieten met hoog gehalte 2224; suikerbieten 40; Ook de lichten voor het sein voeraardappelen 3.504.50. P. J. SCHMIDT TE NEW YORK OVERLEDEN De heer P. J. Schmidt, Secreta ris van de ontwapeningscommissie der V.N. is te New York aan een hartaanval in de leeftijd van 47 jaar overleden. Hij werd geboren in Arnhem, volgde middelbaar onderwijs en liep in Utrecht colleges in econo mie en rechten. Hij vervulde overheidsfuncties en was kanse lier van de Nederlandse legatie in Bangkok. In 1922 begaf hij zich in de journalistiek. Htj bereisde Azië en Noord-Amerika. In de 30-er jaren kwam hij in Neder land terug en was 10 jaar lang lid van de raad van Amsterdam voor de S.D.A.P. In 1945 en 1946 was hij adviseur van de Neder landse delegatie der V.N. Vóór zijn huidige benoeming was hij hoofd van de afdeling Europese zaken van het departement der zaken van de Veiligheidsraad van het secretariaat der V.N. Naar aanleiding van de klacht, welke Zwolse Boys na de wedstrijd tegen Heracles bij de K.N.V.B. heeft inge diendheeft het H er aclesbe stuur aan de Voetbalbond een brief geschreven: „Met verbazing en gevoelens van grote ontstemming heeft het bestuur van Heracles mid dels de pers kennis genomen van de klacht, welke Zwol se Boys heeft ingediend tegen enkele spelers van Hera cleszo begint deze brief.- gaat Amsterdam negentien mil- lioen plus honderdduizend gul den lenen. Twee millioen komen van in Philips geïnteresseerde bedrijven en f 300.000.van de A.K.U.; werd gisteren arrest gewezen tegen een leider van een speel- club te Amsterdam, die een maand voorwaardelijk kreeg en 1 fprobeerden met hem te „pra- ten," teneinde hem tot staking (Van onze redacteur). GRONINGEN Voor de Gro ninger Politierechter had zich gistermiddag een staker bij de „Ommelanden," de zuivelbewer- ker C. B. te verantwoorden we gens mishandeling van een jeug dige „werkwillige." Ook dit ge val is een uitvloeisel van de spanningen die over en weer steeds heviger worden, naarmate de staking voortduurt. De Poli tierechter was echter van me ning dat een flinke straf hier nodig was om de persoonlijke vrijheid te beschermen. Evenals de stakers in de gelegenheid ge steld worden om te staken, moe ten de werkwilligen in staat ge steld worden om hun arbeid voort te zetten. De politierechter ging mee met de eis van de Of ficier van Justitie en veroordeel de B. tot zes weken gevangenis stra?. Deze mishandeling speelde zich af op 25 October. De jeug dige zuivelarbeider J. Bril moest in de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen enkele boodschappen doen voor zijn vader, toen hij ge volgd werd door vier stakers. tie. Mr. Koppius wees op de grote spanningen, veroorzaakt door een staking, die nu al van af half Augustus duurt. Ondanks al deze spanningen en het dag en nacht posten zijn er weinig excessen voorgevallen. Pleiter vroeg een lichte straf, omdat hier enkel sprake is van een lichte mishandeling. De Politierechter was van oordeel dat de persoonlijke vrij heid beschermd behoorde te worden. De strijd wordt hoe langer hoe scherper en alleen door een strenge straf kan her haling voorkomen worden. Ver dachte werd dan ook tot 6 we ken gevangenisstraf veroordeeld. Hij gaat in hoger beroep. Alvorens het Heraoles-toestuur het protest van Zwolse Boys on der de loupe wil nemen, wenst het te constateren, dat de bedoel de wedstrijd niet alleen in een goede verstandhouding gespeeld is, maar dat ook het treffen tus sen de tegenstanders bepaald sportief viel te noemen, zoals trouwens ook in alle persversla gen naar voren is gekomen. Als men niettemin toch nog spreken wil van hard spel, dan zou dit kunnen slaan op enkele Zwolle naren, die, toen een debacle voor hun club dreigde, hun enthou siasme niet goed beheersten, al dus Heracles. Het bestuur van Heracles con stateert uitdrukkelijk, dat het be stuur van Zwolse Boys in gebre ke is gebleven om ook maar met een enkel woord aan te geven, waaruit de unfaire handelingen van de Almeloër F. van der Veen zouden hebben bestaan en dat het bestuur van Zwolse Boys na gelaten heeft om ook maar enigs zins nader aan te duiden hoe het tot de mening gekomen is om de speelwijze van F. van der Veen, van der Eist en Stephan als laak baar te kwalificeren. Het Heracles-bestuur is bij het innemen van dit standpunt, zo gaat de brief verder, wel in zeer goed gezelschap: de scheidsrech ter is op geen enkele wijze tegen de bovengenoemde spelers opge treden en heeft na afloop van de wedstrijd zelfs verklaard, dat hij op de speelwijze van Heracles niets aan te merken had. Beledigend „Het bestuur van Zwolse Boys heeft in zijn lichtvaardige en kennelijk klakkeloze klacht zich de hoogst bedenkelijke uitlating veroorloofd: „welke injectie het zij mentaal of op andere wijze de Heracles' spelers tijdens de rust werd toegediend" enz. Wat bedoelt het bestuur van Zwolse Boys hiermee? Een „donder- speech"? „Doping"? Voormelde uitlating van het Zwolse Boys- bestuur levert een insinuatie op, zo ernstig en zo grievend, dat het Heracles' bestuur het bestuur van Zwolse Boys met aandrang som meert om deze krenkende ver dachtmaking nader te preciseren. Dat „toen de Zwolse Boys' kee per Ester van het veld werd ge dragen, de wijze, waarop van der Eist en van der Veen grimassen hebben gemaakt, om de lachlust van het publiek op te wekken elk gevoel van menselijkheid en sportiviteit misten en dat dit on der andere blijk geeft van een heel bedenkelijke mentaliteit" aldus de terminologie van het Zwolse Boys' bestuur is fali- 'kant in strijd met de waarheid. Het Heracles' bestuur en de be trokken spelers, die zich ook privé door deze beschuldiging zeer geblameerd voelen, overwe gen ernstig ter bevoegder plaatse stappen te ondernemen, welke het Zwolse Boys' .bestuur aan het verstand moeten brengen, dat nog steeds in Nederland derge lijke onware en smadelijke uitla tingen niet straffeloos gespuid kunnen worden. Het wil het Heracles' bestuur voorkomen, dat het Zwolse Boys blijkbaar buitengewoon zwaar valt om de grote nederlaag tegen Heracles te verwerken. Het on zuivere klimaat, veroorzaakt door de tegen Heracles gerichte rel. heeft bij'kbaar Zwolse Boys ge ïnspireerd tot het indienen van zijn ongefundeerd protest. Met zekere voldoening constateert het Heracles' bestuur, dat Zwolse Boys in zijn klacht niet zo ver durft te gaan om een oorzakelijk verband te leggen tussen de ver wondingen van enkele Zwolse spelers en de spelopvatting van Heracles Maar toch werpt zich de vraag op, of de blessures, het voor Zwolse Boys teleurstellend resultaat van de wedstrijd en de hetze, welke uit een bepaald gelukkig -klein groepje tegen He- evoerd wordt, het Zwolse tegen een fotograaf, die een ka mer aan een spcelclub had ver huurd, en daarvoor dc vrijspraak, die de rechtbank had verleend, bevestigd zag; maakt een Nederlandse schil derijencollectie een tournee door Indonesië. De werken zijn af komstig van C. Andrea, C. Ren ner, B. Buijs, Corneille, H. Engel man, A. Muis, J. Nanninga, W. Oepts, F. Vos en H. de Vos; reikte gisteren de ambassadeur van India, de heer B. N. Chakra- varty aan een vijftal Nederlandse cineasten het „certificaat van ver dienste" uit voor hun films, die werden gedraaid op het Film festival 1952 te Bombak; kan volgende weck een rech terlijke uitspraak verwacht wor den over de Pamir, die te Rotter dam aan de ketting ligt, omdat een Rotterdamse firma een vor dering zegt te hebben op de Duitse rederij. VWAC, itcncjuuc ncm MJU öbctn.JUy te bewegen. De 17-jarige werk willige was hiervan niet gediend en heeft zijn achtervolgers dat ook te kennen gegeven. Het kwam toen tot 'n handgemeen en het gevolg was, dat de sta ker B .thans voor de Politierech ter stond. Er werden verschil lende getuigen gehoord over de mishandeling; de meningen lie pen vrij sterk uiteen. De Offi cier van Justitie vond echter, dat het vast stond dat er ge vochten was en niet uit nood weer. Dergelijke inmenging kan niet geduld worden. De mensen die door willen werken moeten hier toe in staat gesteld worden. Be paald laf vond de Officier het, dat vier mannen een jongen van 17 jaar gevolgd hadden. Wan neer deze jongen „geleid" moest worden, dan is dat de taak van de ouders en niet van vier wille keurige stakers. Hij eiste 6 we ken. De verdediger Mr. Koppius verklaarde dat hier geen sprake was van achtervolgen. Het was de bedoeling dat de stakers met deze werkwillige zouden pralen, want dit overleg heeft voor hen vaak succes. Uiteraard is het voor de stakers een levenskwes- Een rinkelende telefoon deed me uit mijn slaap opschrikken en met een slaperig gebaar nam ik de hoorn van het toestel en bromde mijn naam. „U spreekt met Sinterklaas," zei een véél te sidderende stem aan de andere kant van de draad. Ik kom zojuist van een van mijn klanten en daar rijdt onze taxi 't water van de Nieu we Buitensingel in. We konden er alle drie nog maar net op tijd uitkomen, maar we hebben alle drie een nat pak. Ik ben binnen twee minuten bij U, brulde ik door de tele foon, want dit was nu nieuws, waarvan ik al nachtenlang had gedroomd. Ik sprong in mijn sokken en nam niet de moeite mijn veters vast te knopen. Buiten adem kwam ik 5 minu ten later op de plek des onheils aan. Er stond ondanks het late uur, een groepje mensen druk te redeneren en men week bij mijn aankomst eerbiedig opzij, als was ik de dokter, die eerste hulp ging verlenen. Zó was het nou óók weer niet. Op het dun ne laagje ijs in de singel lag, als een uitwendig teken van bis- schoppelijkheid, de rode mijter. Een gescheurde zak pepernoten lag op de kaderand. Bij dit stilleven stonden de mensen te protesteren tegen de gemeente, die maar niets tegen de gladheid van de wegen deed. De taxi was komende uit een zijstraat, zon der dat iemand er op verdacht was, met levende have in de singel gegleden. De chauffeur had de Sint geholpen bij het uittrekken van zijn mantel, want anders kon hij het raampje niet door. In de voorkamer van een benedenhuis vond ik de heilige man met doorweekte baard en dito kleding. Zijn Piet zat er wat witjes om de neus bij en wrong net zijn sokken uit. De Sint, die me bekend voorkwam (en niet alleen vanwege de plaatjes in de krant) zei: Ja jongen, daar lag ik op mijn ouwe dag in het water te spartelen, maar denk nou niet, dat ik dat -gedaan heb om jou aan een primeurtje te helpen. Maar ja, als ouwe kennis dacht ik toch meteen aan je. Sint wilde liever wachten tot na de verwachtingsvolle dagen, toen ik hem een „knakje" van een kwartje aanbood. Vanwege het brandgevaar denk ik. Hier is Uw mijter, monseig neur, zei een juist binnenkomen de vent en grijnsde gemeen, toen hij de gehavende hoofdbe dekking op tafel legde. Enige glaasjes vurig vocht brachten de Sint weer op verhaal. In een vertrouwelijke bui fluisterde hij me toe, dat hij er hard over dacht, zijn schimmel maar weer van het station te halen. Niks gedaan met die moderne vervoersmiddelen, mompelde hij. En hij sluimerde zachtkens in, tot het volgende avontuur Reporter. racles Boys' bestuur geen parten heb ben gespeeld. Het Heracles' be stuur heeft gezond vertrouwen, zo eindigt de brief aan het K.N.V.B bestuur, dat de klacht terecht zal komen, waar zij behqort: in de prullemand. Nochtans zal het met grote nauwlettendheid het ver loop gade slaan. Millioenenproject van Oostpriesterhulp BRUSSEL (K.N.P.) Pater Werenfried v. Straaten O. Praem., leider van Oostpriesterhulp, is voornemens om binnen de kortst mogelijke tijd met behulp van zijn organisatie vijftig kloosters te gaan bouwen langs het IJze ren Gordijn. Hij heeft dit plan gelanceerd op zijn hoofdkwartier in België. De kloosters zullen de „geeste lijke vooruitgeschoven posten zijn tegen het communisme". Tot dusver helpt Oostpriester hulp vierduizend vluchtelingen- priesters in Duitsland, iedere maand met een levensmiddelen pakket van 15 kg. 423 priesters ontvingen een kelk en misgewa den, 200 kregen een auto of mo tor voor de bediening in de uit gestrekte diaspora-parochies, 17 kapelwagens van Oostpriester hulp brengen onder 10.000 gelo vigen geestelijke en materiële hulp. Bijna 250 vluchtelingen studeren op het seminarie van Königstein, daartoe door Oost priesterhulp in staat gesteld. Eén jaar geëist tegen aannemer De Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een jaar gevangenisstraf geëist tegen de 40-jarige aanne mer Ch. D. uit Amsterdam we gens verduistering (onrechtmatige verkoop vaneen betonmolen en zich toeëigenen van de opbrengst) oplichting (voor f 5800, geleend tegen een borgstelling, die niet aanwezig bleek) en flessentrekke rij (niet betalen van rekeningen voor autoreparatie, verblijf in ho tels en aankoop van materialen). Uitspraak op 17 Dec.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5